AALST. Id de laatste XTiger=Hle Voor Ouders en Kinderen Diamanten Bruiloft ïs het Moedwil 1 De held van Aalst cBelangrijk JSericftf EXTRA Bij onze Muzieken Aaobestedingen 1 SYNOIKALE RUBRIEK Lede. DENDERLEEUW. Verleden Maandag vierden de echt- SenootenC. Teirlinck-Van den Bran- en, Meuleschettestraat, hun diaman ten bruiloft. Weinigen onzer stad herinneren zich dergelijke gebeurtenis en het was dan ook geen wonder, dat gansch de ge buurte in feestgewaad was getooid. Aan alle huisgevels prijkten vlaggen en menig pittig geschrift hing aan de gevels, betrek hebbende op het oude paar. Om 9 ure 's morgens werd het feest aangekondigd door kanongebulder en klokkengelui. Om lo ure had er een mis plaatsin de St. Jozefskerk, welke alhoewel meer dan 35 jaar is gebouwd, dergelijk Jubilé voor de eerste maal kende. Om 11 ure had een officieöle ont vangst plaats op het stadhuis door de H. H. Burgemeester en Schepenen. Vele symphatiseerende nieuwsgie rigen stonden op de ruime koer van het stadhuis de oudjes op te wachten. Er werdt geredekaveld en spraken over de nog jeugdige gezondheid van de feesthefden en eindelijk, na lang wachten, zien we de stoet aankomen. Vooraan het eerste prachtrijtuig, stapten een 26 tal lieve meisjes in 't wit gekleed met gouden bloem of palmtak een mooi gelegenheidslied zingende Langs weerszijden de twee paarden waarmede de jubilarissen werden ver voerd, hielden drie meisjes witte linten vast, welke aan de paarden waren ge hecht. Nog 9 rijtuigen, bespannen met één paard, waar de familieleden zich in be vonden volgden. Den heer Burgemeester wenscht in naam van het stadsbestuur en in naam der gansche bevolking de jubilarissen geluk. Hij hoopte met al de Aalste- naars dat zij nog lange en gelukkige jaren zouden leven, omringd van de liefde hunner gansche familie. Hij drukte de wensch uit dat het nog zoo kloeke paar gezond blijve, opdat zij samen hun honderdste verjaring zouden mogen vieren. Familieleden en publiek juichten geestdriftig toe en we zagen menig aanwezige een traan van aandoening wegpinken. Dan werd de eerewijn geschonken en op het heil en de gezondheid der feosthelden gedronken. Vervolgens trok de stoet zich naar de Meuleschettestraat, waar de buren de verwelkoming deden. Om 11 1/2 ure hadden er liederuit voeringen plaats. Een prachtig ge schenk werd in naam der kinderen het oude paar overhandigd, alsook in den naam der gebuurte. Vanal 6 ure was het prachtige ver lichting van heel de gebuurte. Om 7 ure had er een Concert plaats en om 9 ure groot vuurwerk, waarna wandel concert. Er was een zee van volk. 't Was vol le kermis. N. B. Het heeft ons heel verwon derd geschenen, dat er bij de ontvangst op het stadhuis - alhoewel dit een uitzonderlijk geval wat, 6o jaren ge trouwd dat er geen enkel bloempje is overhandigd geworden aan de jubi larissen. Mijnheer de Burgemeester zegde wel, dat het geschenk der stad ten huize zou worden besteld wat na de middag door gezel Marcel en M. De Neve wel is geschiedt maar we den ken dat er hier wat vergetelheid is geweest. Is 'tniet? A. B worden twee belangrijke zaken behan deld, waarop wij de aandacht onzer lezers vestigen. Het eerste had betrek op de herin richting der Avondscholen, het oprich ten van de Centraleschool en het bou wen van Bewaarscholen op de wijken van den Dendermondschensteenweg en Schaarbeek. Door do Commissie van Onderwijs aangeduid, heeft Mevr. Gravez des- aangaande een verslag uitgebracht, waarin zij de besluiten van de Commis sie weergeeft. Wij hebben daarover reeds de bijzonderheden medegedeeld van dit programma. Men zou zich niet alleen bepalen met aan de jongelingen en meisjes de lessen te herinneren die zij genoten hebben in hun prilste jeugd, veel verder wil men de ladder op van het hooger onderwijs, wat aan de leer lingen van de Avondscholen de gele- Senheid zal geven tot verdere studieen at van groot nut en belang zouden wezen. Het zal door eenieder met vreugde vernomen worden, dat eindelijk een meerderheid is gevonden in den ge meenteraad, die het voornemen heeft om onze kinderente verlossen uit krot ten en bouwvallige schoollokalen, door nieuwe op te richten, niet alleen voor het lager onderwijs, maar ook door het bouwen van nieuwe Bewaarscho len in verschillende wijken der stad, waar de ouders nabij hunne woningen hun kleine lievelingen, aan de onder wijzeressen kunnen toevertrouwen. De verordening van den waterdienst werd eveneens besproken, waar men maar al te vlug is over heen gestapt. Oe prijii van hal water werd alsvolgt vastgesteld a 1. 2,25 fr. per kubieke meter met een minimum verbruik van 6 kubieke me ters op 3 maanden. 2. 2,00 fr. per kubieke meter, wan neer men 150 kubieke meters verbruikt op 3 maanden. 3. l,5o fr. per kubieke meter, wan neer men 500 kubieke meters verbruikt op 3 maanden. Het zullen alleen de belangrijke in richtingen zijn die l5o en 3oo kubieke meters zullen verbruiken op de3 maan den. Onze bedoeling is de aandacht te vestigen op de huisgezinnen die het water verbruiken. Laat ons de prijs voor den oogenblik niet bespreken, maar de hoeveelheid water die men verplicht te verbruiken is vastgesteld op 6 ku bieke meters, die geven 5oo emmers water van 12 liters per 3 maanden of bijna 39 emmers per week. De vraag stelt zich, verbruiken de huisgezinnen (zonder kleine kinderen) met 2, 3 en 4 personen, en zelfs meer 39 emmers water per week Geen zins. Vele huisgezinnen van bedienden en werklieden verbruiken die hoeveel heid water niet, doch wie maar 2o per week of 26o emmers water op de 3 maanden aal verbruikt hebben, zal voor 500 emmers of 13,5o fr. moeten betalen. Ons dunkens heeft men te weinig tijd gelaten om de aaak van het water verbruik te onderzoeken. Dat hebben wij in de vereenigde sectieën van Geldwezen en Openbare Werken op gemerkt. De ondervinding zal bewij zen dat we gelijk hadden die opmer king te maken, en dat we met veel reden de vraag hebben gesteld, om de vastgestelde hoeveelheid water te ver minderen. Wanneer de kleine verbrui kers nu 0,25 fr. tot o,7ö fr. per ku bieke meter meer betaleD, is net on redelijk die huisgezinnen water te doen betalen, die zij niet hebben ver bruikt. Alhoewel er sinds een paar weken de aandacht van den h. Schepen Bastiaans is getrokken op het maaimachien dat sinds de maand Juli tijd van liet grasafmaaiën in liet Stadspark staat in regen, wind en zonneschijn, welke natuurlijk vele schade bijbrengt, zien we tot onze groote verwondering dat hiervoor nog geen tijd is gevonden om het kostelijk maaimachien in 't droog te zetten. Zoo er misschien gezocht worden om den eenen of anderen vriend, hande laar in Maaimachienen, een leverans ken te laten doen is wel de Heer Bastiaens, Schepen onzer stad. Over enkele dagen vroeg men kandidaten voor poortier inde middelbare jongensschool. Er waren vele vragenen bet school- comiteit met dè heeren Schepenen, moesten een of meer kandidaten aan den Heer Minister zijn goedkeuring onderwerpen. De Held nam het woord, en vroeg zij a broe ier alleen aan den Minister voor te stellen, maar het komiteit stelde een tweede kandi daat voor, en dien held was zou onbes.,.van te durven meê stem men in een zaak, waar hij per soonlijk in betrokken was een zaak die zich nog nooit heeft voor gedaan. Heeft dien jongen misschien bij de broederkeDs ter school ge weest het zal wel, want tot over maat zijner onbes... durfde dien joDgen bij de vrouw van den tweede kandidaat gaan, en haar zeggen onnoodig voetstappen te doen, want mijn broeder is benoemd, hij komt den i* in dienst. L. Munutie voor de Zes-maanden Steenhaut A. 2,00. Amant K. 2,00. Vijverman A. 2,00. V. D. B. F. 5,oo. Van derVeken L. 5,oo. Van der Maelen L. 2,00. Spitaels L. 5.00. Boeykens L. l,oo. Podevijn F. l,oo. Van der Borght 2,oo. Wasteels l,oo. Wijkclub Vader Wauters lo,oo. Onbekend lo,00. Rim- baut F. l,oo."Van Geert H. l.oo. V. D. Bergh A. l,oo. Amant F. l,oo. V. D. M. M. l,oo. X. X. 2.00. Schutyzer J. l.oo. Totaal dezer week 56,00 fr. Van heden af is den Alomgekendan an tan zeerste Geprezen der Brouwerij J. DE BLIECK& ZONEN te verkrijgen in het Lokaal HAND IN HAND Molendries. Aalst Het Bestuur onzer beide muziek korpsen doet een dringende oproep tot de oud-soldaten-clairons en tam bours, om zich te willen aangeven als clairon of tambour, Tevens wor den er nieuwe leerlingen aanvaard. De repetitien hebben eiken Dins dag plaats voor olairons. Eiken Woensdag en Vrijdag om 6 3/4 ure 's avonds voor tambours. Allo I partygenooten, zendt uwe jongelingen naar Hand in Hand om deel te maken van onze korpsen. En gij oud-soldaten die by 'tleger clairon hebt geweest, sluit u aan by onze muzieken. Het Bestuur. STAD AALST Aanbestedigen voor het plaatsen der centrale verwarming ten Stad huize. Er wordt ter kennis gebracht der belanghebbenden dat, op Maandag 3i October 1927, te 11 uur, ten Stadhuize de onderschrijvingen voor het plaatsen der centrale ver warming ten Stadhuize zullen ge opend worden. Voor alle inlichtingen Bureel, der Openbare Werken, van 9 uur tot 's middags. Op 25 October, vangen de Avondleergangen aan. De Stadsoverheid, overtuigd dat de verstandelijke ontwikkeling harer be volking, een belangrijke factor is van verzedelijking en welvaart, heeft de vroegere gekende avondscholen heele- maal hervormd, aan het leven en de vereischten van den tijd aangepast. De schoolgeest moet plaats ruimen voor een breedere opvatting van na- schoolsch onderricht, de lessen moeten meer zijn dan een herkneden van saaie stofze moeten door praktische ken nissen voorbereiden, opvoeden tot het leven zelf. Wie zooveel uren per week over heeft voor studie, moet in dezen tijd van materialisme de waarde er van kunnen voelen. In die opvatting dient de eerste stap van het Stadsbestuur te worden be schouwd. De avondleergangen zullen zoo voor jongens als voor meisjes 4 vol ledige klassen omvatten. De i* klas is bestemd voor onderricht van ongeleiterdcn of daarmee gelijkstaan- den. Het zal nog wel eenige jaren du ren alvorens deze ongelukkige katego- rie onzer bevolking verdwijnen zal. Het is een der eerste plichten van de stad aan diegenen onder hen die zich de moeite getroosten willen, te leeren lezen en schrijven, daartoe gelegenheid te geven. De 2" klas kan genoemd worden de Herhalings- en Voorbereidingsklas. Ze heeft voor doel uit de geziene leerstof het bijzonderste te her halen, het meest praktische te on derlijnen, de leerlingen voor te be reiden, de jongens voor de Handels- a/deeling, de meisjes voor de Beroeps- en Huiskou dieet gangen. Deze lessen zullen worden verstrekt: Voor de jongens, eiken Dinsdag en Vrijdag avond van 7 1/2 tot 8 1/2 uur, in de Stadsschool nr 2 van de Binnenstraat eninde stadsschool nrl Vrijheidsstraat. Voor de meisjes in de Stadsschool, Schoolstraat, den Dinsdag en Woens dag van 6,3o tot 8,3) uren. Deze leerlangen zoo voor meisjes als voor jongens zijn toegankelijk voor diegene die, ofwel den 4e graad hebben geëindigd, ofwel met vrucht hebben deelgenomen aan den wedstrijd van het lager onderwijs, ofwel de her halingsleergangen op voldoende wijze hebben geëindigd. Het programma van de handelsaf- deeling voor jongens en van de be roeps en huishoudleergangen omvat twee studiejaren. De lessen zullen van het grootste praktische nut zijn en door bijzondere leerkrachten worden gege- n. Voor de jongens van Oktober tot Aaht- Kermis eiken Dinsdag en Vrijdag van j,3o u. tot p,3o u. Eiken Zondag voormiddag van 8,3o u. tot 12 uur. Voor de meisjes van Oktober tot Paschen eiken Dinsdag en Woensdag avond van 7 tot p uur. De leergangen zullen aan vangen den Dinsdag 25 Okto ber datum rond dewelke een exaam zal worden afgenomen. We halen hier terloops de vak ken aan waarover zal worden onder wezen Voor de jongens Rekenen, Nederlandsch, Handel, Fransch, Engelsch, Duitsch, Machien- en Snelschrijven. Voor de meisjes Nederlandsch, Fransch, Rekenen, Maatschappelijke en Zedelijke oplei ding, Gezondheidsleer, Verpleging, Koken, Strijken, Verstellen, Knippen. Voor beiden, jongens en meisjes, worden veertiendaagsche Ontwikkelingsavenden ingericht waar zeer verscheidene on derwerpen, als letterkunde, muziek, tooneel, geschiedenis, aardrijkskunde, wetenschappen, hygiëne, opvoedkunde toerisme, enz., onder den aangenaam- sten vorm zullen worden behandeld. Degenen die zich willen laten in schrijven er is geen ouderdomsgrens bepaald - kunnen dat op Zondag 16 Oktober van 9 tot 11 u. voormiddag en Donderdag 20 Oktober, van 6 tot 8 uur 's avonds. Voor de Jongens Stadsjongens- school, Vrijheidstraat. Voorde meisjes Stadsmeisjesschool Schoolstraat. Het Stadsbestuur rekent op de zorg, de liefde en het verstand van de ouders, op de weetgierigheid en werkzaamheid der jongelingen en jonge meisjes om deze klassen te bevolken. De grootste dienst bewijzen ze daar door immers zich zelf. Namens het Stadsbestuur JAN DE NEVE, Schepen van Openbaar Onderwijs. In een onderhoud met de HH. werd ons bevestigd, wat na ons schrijven aan de bobijnmakers is medegedeeld. De werklieden zullen ten minste zooals voorheen 1,68 fr. per uur worden be taald, en de HH. voegden er aan toe, dat zij een vergoeding willen verleenen voor de meerdere opbrengst. Tevens werd ons in het ouderhoud medegedeeld, dat een verbetering is gebracht aan den tarief van de Weil machienen die wij hadden gevraagd. In de Cal$onsfab>*ieken. Met de Firma Amant hadden wij een onderhoud; de bespreking liep in het bijzonder over de stiksters die geen vermeerdering hadden bekomen. De patroon verklaarde bereid te zijn verandering aan de loonen dezer meis jes te willen brengen, doch wenschte hiervoor de loop af te wachten van de proef die nu wordt gedaan. Daarom zullen in den loop van 14 dagen nieuwe onderhandelingen aangeknoopt wor den. Wij hopen voor deze werkmeisjes voldoening te zullen bekomon. De patriotten hebben gefeest. Het was Zondag 1.1. dat de Konink lijke Harmonie haar 25jarie bestaan, en hare benoeming tot koninklijk vier de, en ook de oud-wapenbroeders. Deze bond gesticht in 1919 moest mede fee sten als hunne leiders spreken. Die mannen zijn reeds het oorlogsleven vergeten en laten zich door hunne offi cieren maar leiden. Om deze liberale propaganda goed te lukken had men eenen Festival van Muziek-maatschappijën ingericht. Er waren er zooveel uitgenoodigd, dat men op twee plaatsen eene kiosk had geplaatst, maar tot hun spijt hadden slecht twee muzieken hunne uitnoodi- ging beantwoord. Zij hebben naar el kaar niet moeten wachten om hunne stukken te spelen, en hadden ook wei nig succes. De liberalen van Lede hadden niet gedacht, dat de bevolking met hun politiek geknoei zoo weinig bezield zijn. Er is van hunne propaganda niet veel in huis gekomen, in plaats van dictator achter de gordijn, gij hadt be ter de plechtige ontvangst van een li beralen volksvertegenwoordiger latei plaats nemen, dan hadt gij met ope kaart gespeeld, maar nu uwe listisnie gelukt heeren, ge wilt de bevolkin naar de reactionnairen leiden, en d werkende klasse is overtuigd, dat e langs dienen weg niets te bekomen is en zullen zich voor de tweede maal nie laten beet nemen. Het liberalism wordt overrompeld door de demokratie Wat men nok in Lede zie wordt bestreden op een ander. Wi hebben hier ook een Bond van Opge ëischten en eene onderafdeeling vai het Nationaal Syndikaat. De opgeëischten hebben sedert I9I aan de reactionnaire regeering eea vergoeding gevraagd voor hunne weg voering, en ze zijn eenige centiemen 11 de hand gestoken, én nu steunen zi 't kapitalisme én 't militarisme, die to hunne wegvoering besloten heeft. He N. S. die in 1923 een strijd aanging voo leven of dood, tot verbetering van hun nen slechten toestand, omdat den toen maligen minister Neujean, de staatsbe dienden liever liet kreveeren vai honger dan hun een behoorlijk levei toe te kennen, en nu dat de staatsbe dienden op dezen oogenblik voor eei hevigen strijd staan om hunne loon» te verbeteren, nu geven zij d hand aan die liberale vriendjes. Lang dienen weg steunen zij het nationalism die strijden tot het behoud van he militarisme. Zijn al de leden wel bewust vai hetgeen hun bestuur beslist te doen Wat baat het nog op 1* Mei te betoo gen voor Wereldvrede als hier de erg ste militaristen worden gehuldigd Wij sturen geen verwijt aan de lede van deze groepen, maar stellen d besturen verantwoordelijk voor de ge volgen die er zouden uit voortspruit» om hunne leden eerst niet te raad plegen. POLITIKUS. Zangavond Op Zondag 30 October, i het Volkshuis, bij De Serre. Gezel D Bruyne, zal er handelen over Pensioen Zesmaandendienst en Pachtwet, iet wat elkeen aanbelangd. Op Zaterdag 22 October, BESTUURVERGADERING om uren, belangrijke punten staan aan d dagorde. Maandag had oen belangryk bestuurszitting plaats van al de bon den van het Achturenhuis. Voor ht Nationaal Syndikaat moest ervoot zien worden in de vervanging vai makker De Koek Frans, schryve der afdeeling. Men weet dat om goede Frans in't huwelijksbootje 1 getreden en naar Aalst is gaa wonen. Als opvolger werd met algemeen stemmen aangewezen onze goed vriend De Dier Jan, aangestelde Brussel T.T. Het bestuur rekent op de bereid willigheid van iedereen, om om goede Jan zooveel mogelyk in zfl lastige taak te helpen. Bond Moysoi telt reeds 1200 leden. Een special goede noot voor Iddergem, waar w binnen enkele dagen ons 100 huisge zin zullen hebben. Onze Tooneelgroei slaat zich aan 't werk. Op 27 Novem ber zullen onze vriendinnen e: vriendjes zich kuDnen komen ovei tuigen van den vooruitgang. Propagandaolul Heden ZondagomlOuur, vergaderisi voor de bespreking van de dagord van het arrondissementscoDgres. Kruisplantini Heden Zondagte Schondelbekeophe graf van onzen betreurden Herre srodts. Vertrek om 14,38. Zondag i Oktobc-r te Denderleeuw, op het gra van ons Tuurken. Vertrek aan lokaal om 3,30 u. Onze Cinemi wordt de lieveling van iedereen. Dr zondagen stak onze feestzaal bomvol Iedereen drukte zijn tevredenhei uit over de prachtige films. Hedei zondag nieuw puik programma. Opgelet: De vertooningen zullei een halve uur vroeger aanvangen Dus om i,3o voor de kinderen en on 6,3o voor de groote. Vroolijke kcreli die zyn er zeker te vinden rond d statie te Denderleeuw. Zondag laat! stond er eenen met een stuk in z(Ji kraag te proesten dat hy liberal was tot der dood... en dathy ztfn.. vaagde aan ulderen deputé. Bezel morgen in de Statie dierf die groot Jan niet eens om hoog kijken als dei deputé aankwam. Het schynt dat al wie socialis drinkt in het Achturenhuis, buikpjji krtfgt. Voor degene die niet wetei

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2