VRAAGT OVERAL Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN de Alom Geprezene Bieren der SpecialiteitEXTRA TIGER ALE B I S C O T Cinema Palaee Cinema "Flora,, Geeraardsbergen MODERNE JÊerlijfc IDeróray Op de Maöier m Don X Grove en Fijne Voetenbreisters Eene plaats Schendelbeke NINOVE. Strijdpenning. Voor onze Harmonie. CINEMA u Oe Kleine Parigot Se JCeizer der termen I>E FAAM EENER APOTUEEK Prins d'Arco Kleine Kampioen Een Gebroken Leven l)e Tragische Kroeg WILT GE cAlfons Oeselaer Sloven I Sloven II waar daarin te verhelpen geven we den raad naar mynheer te gaan, die 's Zondags zoo goed kan staan op letten, hoeveel menschen er by ons komen. Een van dees dagen brengen we ons cinemastel mede. Wy gaan de lange tooten filmeeren opdat heel do wereld hen zou kunnen zien. Cecilia heeft plaats op 4 December. Prys 15 fr. Wie doet er mee van Froebelondemrijzores is open in de Gemeenteschool. Aanvragen te sturen aan het College van Burgemeester en Schepenen vóór 20 October 1927. De Secretaris, De Burgemeester, ASSCHERICK. L. ROLLIER. HEDEN ZONDAG, om 10 uren vóörmiddag, Groote Algemeene Vergadering voor de Propaganda- club. Gezel De Nauw Senator zal spreken over de zesmaanden dienst tijd en de te voeren propaganda. Kameraden, het is noodig. dat ge talrijk tegenwoordig zijt, want den zesmaanden diensttijd belangt ons allen aan. Onze vijanden beweren, dat het Socialismus op zijn keerpunt staat, en zij voorspellen ons den onder gang. Welnu, wij zullen hun too- nen, dat ze hunnen droom voor werkelijkheid houdeD, want het Socialismus is springlevender dan ooit. Hoog de harten mannen, en allen naar de vergadering bij Pieter Daneels. in hel Volkshuis. Kruisplanting In den namiddag is het Kruis planting op het graf van den be treurden vriend Herregodts Allen er heen, want Geeraardsbergen en Denderleeuw komt ook. René Van Belle Alle goede Syndikalisten moeten tevens goede cooperateurs zijn, en hunne aankoopen doen in de Samen werkende maatscnappij «De Redding» waar gij altijd waren hebt van eerste hoedanigheid aan de laagst mogelijke prijzen. Daarbij bekomt gij deel in de winst op den aankoop van Uw brood en den koop van winkelwaren. De cooperateurs hebben ook onderstand ingeval van ziekte en kraambed. Door Uwe aankoopen te doen in uwe eigene inrichtingen versterkt gij Uwe eigene klasse. Door aankoopen te doen bij bijzonderen, draagt gij meest Uwo centen bij personen welke ze gebruiken om Uw eigen zeiven in den rug te schieten, en den strijd der arbeiders trachten te breken zooals wij op dezen oogenblik zien gebeuren. Al wie zich Socialist noemt in onze stad mag dus niet nalaten volledig zijne plicht te doen tegenover zijne eigen in richtingen, wil hij met gerust geweten in aanraking komen met zijne kame raden. Geen arbeidersgezin meer of het zal zijne plicht begrijpen en doen tegen» over de coöperatief welke ons in alle omstandigheden helpt om den triomf onzer klasse te helpen verwezentlijkeD* Stakers en Onderkruiper! Op 6 Oktober laatst greep dus alhier, het zoolang aangekondigde proces plaats. In rijen van drij, trokken onze stakers en al dezen welke met hen wer den beticht, stoetsgewijze naar het stadhuis. Op hun doortocht, wekken zij ten allen kante, de meeste belangstel ling de zaal van het vredegerecht is veel te klein, om al die nieuwsgierigen te bevatten. Aan de bank der verdediging, M. De Beuckelaar en Albert Evenepoel, M. Paul Michiels van Aalst, stelt zich burgerlijke partij voorM. De Dobbeleer en zijne ratten. Van het begin kan men bestatigen, dat er poer in de lucht zwerft. Het eene incident volgt het andere op. Het zou ons vast en zeker al te ver leiden, moesten we hier al de verklaringen der onderkruipers en be tichten neerpennen bepalen wij ons dus bij het rekwisitorium van het open baar Ministerie, en bij de pleidooien der burgerlijke partij en verdediging. Hij spreekt over den strijd om bestaan vanwege het volk, zegt dat ze braaf en goed zijn, hij roemt daarna de wijsheid en vlijt van aen heer De Dobbeleer, en vraagt hem toegevend te zijn» hij eischt ook geene straf voor de betichten aan gezien ze niet het inzicht hebben gehad iemand te schaden. M. Paul Michiels, advokaat der burgerlijke partij, begint met aan de stakers raad te geven, hij maakt den lol van M. De Dobbeleer, hij spreekt dan over denijverheid, haren toestanden de konkurrentie. Depatroon moet het hoofd niet leggen, voor hen mag de staking nog lang duren, het fabriek draait maar die ongelukkige werkmenschen, opgehitst door de lo kale arbeiders uit persoonlijken haat en nijd tegenover M. De Dobbeleer, zij die moeten leven met eenige franken daags, en er komt geen einde aan de staking. Al die verwijtingen en uitdagingen hebben den patroon gestoord, hij wil nochtans zijne gasten terug nemen, een voor een. M. Michiels handelt verder over de vrijheid van den arbeid en de vrijheid van den baas of werkgever. Volgens hun zijn er geene onder kruipers en is alle staking gedaan van't oogenblik dat de patroon verklaart zijn werkvolk niet meer noodig te hebben. Heel de argumentatie van M. Michiels komt neer op de hoofden der leiders, zij die wel betaald worden, door de sta king niet lijden, en die alléén handelen uit haat. Breng de strijd op principeel terrein zegt hij, laat de politiek op zij, p bezig vredelievende middelen, open- jj bare vergaderingen, meetings, ciculai- ren, de pers. Geef U over is zijn laatste raad, hij eischt dan ook l.oo fr. schade vergoeding. De zitting wordt om 11/4 ure geschorst en om 2l/4urehernomen. M. Albert Evenepoel, behandeld de zaak onder rechterlijk oogpunt, hij wijst op de verzoeningsgeest van het Openbaar Ministerie, hij haalt aan wat er reeds is gedaan om tot verzoening te komen, voetstappen werden gedaan door een hooggeplaatst persoon. M. De Dobbeleer heeft geweigerd, 't was zijn recht, maar het is ook ons recht, ons te verzetten tegen de onderkruipers die hier het brood van vrouw en Kin deren komen stelen. Zij verdienen niet te genieten van al de sociale hervormingen, afgedwongen door de syndikale macht, het zijn echte onmenscnen. Hij wijst op de schandige houding der onderkruipers, zij waren onbeschoft, zij werden beschermd en dachten dat alles hun toegelaten was tegenover die de stakers genegen waren, tegenover de stakers zelve, is men op buitengewone wijze opgetre den. Er zijn geen beleedigingen ge weest, er was geen bepaling van per sonen, hij vraagt dan ook de vrij spraak. M. De Beuckelaer vangt aan met te zeggen, dat hij geen olie op het vuur zal gieten, maar wij moeten toch zekere zaken al zijn ze nog zoo hard fier voor leggen. In gewone omstandigheden zou er geen proces zijn geweest, geen vervolging, het geldt hier een tendenz- proces, het geldt hier vooral de veree nigingszucht te niet te doen. Hij maakt dan verder heel de histo riek der zaak, hij wijst er op, hoe meer De Dobbeleer thans onhandelbaar, tot tweemaal heeft toegegeven, na on derhandelingen met het syndikaat. Niettegenstaande deze toegevingen bleven de loonen nog lager dan elders. Alles werd door ons gedaan om de staking te voorkomen, het heeft niet gelukt. Onderkruipers zijn komen op dagen, bijna allen van den buiten. Wij hebben met die menschen gesproken, getracht hen te overhalen, ons brood niette stelen. De feiten zooals ze hier worden voorgesteld, zijn niet echt zoo 1 Het is hier de eeuwige herhaling. Door schrikaanjaging de vereeniging fnui ken. Vroeger smoorde men het sta kingsrecht in bloed, nu hebben we zooveel recht als we er vroeger geen hadden. Al de processen werden ge maakt door M. De Dobbeleer, en on derteekend door dezen die thans een speelbal in zijne handen zijn. M. De Dobbeleer wilt de syndikaten niet er kennen. Wij hebben ook recht kop te bieden, hij is bang voor de onderhan delingen, de leiders der syndikaten buiten, dan staat hij. tegenover den enkeling en vestigt aldus zijne macht van baas boven baas. Wij zijn men schen allemaal en hebben recht als mensch behandeld te worden. Strijden die enkele stakers voor zich alléén? Neen, zij vroegen loonsverhooging en eischten dat er geen slachtoffers zouden gemaakt worden. Zonder onderkrui pers waren er onderhandelingen, nu niet. Wie kan vertrouwen stellen in de verklaringen van dergelijke menschen? Wij staan hier voor twee groepen. M. Do Dobbeleer met zijne onderkruipers, de stakers met hunne familie en dezen welke met hen meedoen. In een prachtige slotrede eindigde M. De Beuckelaer zijne rede, de vrij spraak voor allen eischend. De burger lijke partij replikeert met enkele nieu- 'i we aanvallen tegenover de leiders, i M. De Beuckelaer wijst terecht. Na enkele vinnige besprekingen, eindigt deze zitting om 4 I/4 ure. Uitspraak op Donderdag 20 October. Reporter. Voor de Stekers De Dobbeleer. Gezongen op een gezellig samenzijn bij den kameraad Fernand Bayens 2l,oo. Gezongen bij Polle Wedde door Pol Van deSteen, Adriaens Alice, De Ville Odile, Van Rossem Julienne en den verkooper van Vooruit 41,45. Fa briek Stichelmans 203,25. Moderne 32,lo. De Mol 82,40. Gift Arthur Cop- pez7,oo. Naamlooze gift 2o,oo. A. C. 5,00. Despretz Bertha 5,00. Pol Sertin 2,oo. Leon Buyl 5,00. Pol Van de Steen 5,00. Joseph De Deyn 5,00. Ed. De Coster 5,00. Toelage van de af- deeling Geeraardsbergen 2oo,oo. Praet Joseph 5,00 fr. Cinema Zaterdag I5 en Zondag 16 October Nevens het geluk drama en het ver volg van De dwalende Bouif Maandag 17 en Donderdag 20 October. De groote film Carmen 12 deelen met zang M. Piesens tenor en Mej. Delamarre kunstzangeres, beiden uit Gent. DE GROOTSTE FILMEN zijn voorbehouden om vertoond te worden in de Volkscinema. Alle cine maliefhebbers zijn heteens om te ver klaren dat de programma 's van den Volkscinema steeds samengesteld zijn om eenieder te voldoen. Cinema. Heden Zondag 16 en Maandag 17 October, Het Bemind© Land naar de roman La Grande Amie van abt Loutil, vertolking door de beste fransche artisten. Woensdag 10 en Donderdag 20 Oc tober. De groote en bevallige kun stenares Huguette Du Hos, in een der byzonderste filmen van 't seizoen «De Man met de Hispano», een meesterwerk. Een boeiende hande ling. Prachtig techniek. De by val is verzekerd. Doublepatte en Patachon In de film Twee Millionairs toe komende Zondag en Maandag. Elke cinemaliefhebber zal hen willen te rugzien. Gloria Swanson In de prachtfilm De Liefde van Su- nya gedraaid voor de Artistes Associés een film van waarde en groot succi s. Eenige Titels Voleurs de Gloire, met H. Baudin. Blinde Liefde. Do Misdadiger, met André Nox. Opstanding, naar Tolstoï I Weenen zooals het Weent en Lacht, met Mady Christians. Films van groote by val. In de Wolken Ten gevolge van ons artikel, vor- schenen in Recht en Vryheid een weinig den toestand van vroeger en nu weergevende, heeft de he«r Scri be van De Vlag met eeDige uit treksels uit dit artikel, en begaafd door zyngroot verstand, zich in de wolken laten zweveo, van waar hy heeft be««tatigd, dat de socialistische partij ernstig achteruit boert. Wat zal Scribe zich gelukkig gevoelt hebben 1... Wat de verlichte Scribo byzonder getroffen heeft in ons artikel, is, dat wy schreven, dat enkele muziekan ten ontslag namen in onze fanfare, en wy ons getal niet kunnen verster ken, omdat onze partygenooten te onverschillig zyn. Eerst en vooral de muziekanten, die onze fanfaren verlieten, en meest allen, om niet te zeggen allen, hebben ons muziek verlaten, omdat zy niet regelmatig de herhalingen konden bijwonen. Wel, beste heer Scribe, wy hebben het onder geen stoelen of banken gestoken, dat het te betreuren is dat er nog werkjongons gevonden wor- deD, die hunne muziekkentiis ten dienste stellen van burgersmaat- schappilën, terwijl het zich wel eens voordoet, dat de bazen dezer maat schappijen do ergste* tegonstanders zijn van de rechten der arbeidende klasse. Scribe meont dat zyne lezers niet begrypen, waarom wy aan onze Be- schermleden vragen om hunne bij drage te betalen. Wel Mynheer, wy hebben geene mensGhen onder ons, die van huis tot huis gaan, en zich de vryheid permiteoren om zoo wel by socialisten en liberalen te schooi- ën voor klerikale propagandawer ken. Het feit dat onze tegenstrevers zich zoo zeer verheugen by de ge dachte dat er verzwakking ia onze party zou ontstaan, moet alle party genooten aanzetten, om meer dan ooit in de bres te zyn voor de ver sterking van al onze groepen. G. V. D. P. St. Niklaas der schoolkinderen Overdracht 478,75 fr. Monier Albert 5,00. De Nauw 5,00. Limbourg Marie 2,00. Schaillée J. 2,00. Georges Hernon 2,00. Heyle- man Marg. 2,00. Rondgehaald door de Blokkendansers in hun lokaal by Cyriel Sohaillée, omdat hun voor beeld zou gevolgd worden 31,00. Ge zongen door de Commissaris der Blokkendansers lt,5o. Textielbewer kers 25,oo. Algemeene Centrale 2* stortiDg 50,00. Jules Bauwens 2,00. Van een goede vriend 50,00. Van Ko- ben 2,00. Julien De Pryck 2,00. Jeo* ris Hubert 2,00. Totaal 673,25 fr. AALST Overdracht fr. 1035,45. Gezongen door Frans Van Holen on rondgehaald door Louis Mortier 3,00. Den bokkensprong gedaan door Gustaaf Hoelens, by Leander 1,35. Gezongen door Cornand bij de Zutter 4.o5. Gezongen door Felix Stillebaut bij Alfred Steenhaut 7,00. Gezongen door Albert Luyck In den nieuwen Belga ö,7o fr. Totaal fr. 23,70 Lyst 13. Meganck Camiel fr. 29,00. Lyst 32. Sergeant Polydoor 22,75. Totaal fr. 51,75. gjjggfê2MMS 99 Molendries en Hoogevesten - AALST - PROGRAMMA van Vrydag en Zaterdag om 8 ure, Zondag om 5 en 8 ure 's avonds. Kindoren toegelaten Openingstuk voor Groot Orkest, onder de leiding van M. J. De Bruyne. BIG BOY WILLIAMS in Prachtige Far-West film in 6 deelen 2#Tydvak van den aang-mamen film Vermakelyke en Schoon© Film Komt Zien! By valKomt Zien! Programma van Maandag om 5 en 8 ure en Donderdag om 8ure. Kinderen toegelaten. Begin van een der Prachtigste Episodefilmen, in 3 weken Eerste week 12 deelen Kinderen Opgepast. Zondag om 1 ure, vervolg van BISCOT en een film mot Big Boy Williams. Is niet toe te schryven aan hare GOEDKOOPE geneesmiddelen, maar wel aan het vertrouwen in den apotheker zelf en de kwaliteit zflner afgeleverde waren. MUTUALI8TEN voor stipte en zorgvuldige uitvoering uwer geneeskundige voorschriften, uitgelezen© en versche produkten, wendt u in volle vertrouwen tot de Apothesk Jos. Da Ruywer. Beverstraat, Ninova. Schoolstraat, 8-4, AALST Programma v*naf Vrijdag 14 October Kinderen toegelaten. Groot orkest onder de leiding van M. Csmmaert. met Ricardo Gortez, Greta Nissen, Wallace Beery en Raymond Hatton. met BEBE DANIELS. Voorzeker het beste werk van de lieve artiste. Maandag xo Oct. om 5 en 8 u. Kinderen Toegelaten. Vervolg van de boeiënde cinéro- man De Spioen met dé Zwarte Oogen 5* kapittel De Wraak van den Spioen. 6* kapittelVader en Koning. Toekomende week De Madona van den Rozenkrans De eenigste film die Het Treur spel van Lourdes overtreft. Moorselbaan, AALST. Programma van Vrijdag 14 October Kinderen toegelaten Fel bewogen karakter studie in 6 deelen PIVOVO in in zyn laatste sucoes- fllm Buitengewone avonturen in 6 deelen Een Amerikaansche Flirt klucht in 2 deelen Maandag 17 October om 5 en 8 ure, Hartroerend drama in 11 deelen uit de Apache- en Hooge wereld kringen van Parys met uitleg van M. M&ecken Eene Goede Flesch Genever van de LION D'OR, of een goed fleschje Likeur, schaft het U aan by 10, STEENSTRAAT, 10 AALST Hy heeft er goede worden spoedig gevraagd ter Brei fabriek G. MEERT, 30, KEIZER LIJKEPLAATS, T/S. Standvastig werk verzekerd. Goed loon. AFSLAG! AFSLA0 11 Stoven in alle modellen. Ei«a* «vork. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN 1 TH. VIRHULST, Arboidatraat, 14, AALST.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3