Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Samenwerking en Haar Doel Mijn Hoekje 2i« Jaar N° 42. Prijs per nummer 25 centlemen 23 October 1 «27. Eene goede raadgeving Op nieuwe Wegen I Dank aan onze tegenstrevers. RECHT EN VRIJHEID Naar de Zesmaantton- dienst, weze ons aller roeping Do Kooperatie is gesticht door en voor de arbeiders, met bijzonder doel door het te koop stellen van waren van beste hoedanigheid aan de minst moge- lijke prijzen, het loon der werkers zijn hoogst mogelijke waarde te geven. De verwezenlijkte winsten worden aange wend totdit doel, doch niet altijd wordt zulks begrepen of naar waarde geschat. Den terugkeer van den deel op de aan koopcn, de zuiverheid der waren, de zekerheid van het juist gewicht, de steun bij ziekte en geboorte zijn onmid- delijke voordeelen geschonken aan den verbruiker. Onder de onrechtstreeksche voordeelen sommen wij vlug op, het kosteloos ter beschikking stellen van de noodige lokalen aan de arbeiders- groepeeringen, geldelijke toelagen aan de ontwikkel»;sskringen als muziek, jeugd en opvoedingskringen, de steun aan alle arbeidersorganisaties onder alle mogelijke vormen. Belanghebbende tegenstrevers trach ten door verkeerd voorstellen van het beoogde doel, de werkers weg te hou den van de Kooperatie; zij rekenen nog op dit aantal arbeiders waarvan het klassebewustzijn niet genoeg ontwik keld is, om hunne bedreigde heer schappij trachten te redden. In de vooroorlogsche tijd, wanneer de werkersbeweging nog niet den hui- digen omvang had genomen en de burgerij haar onbegrensde macht mis bruiken kon om de arbeiders uit te bui ten naar hartelust, toen werd minach tend neergezien op de niet geuoeg gewaardeerde pogingen tot inrichten der werkerskooperatieven. Tientallen jaren is er hardnekkig gekampt moeten worden vooralleer de eerste Samenwer kingen er in gelukken konden zich te vestigen op vaste gronden. Pijnlijker dan het spotten der Bugerij was voor de voorloopeTS dezer beweging de onver schilligheid der werkers; bij gebrek aan klasse bewustzijn der verdrukten gin gen toen 8o oio der opgerichte koopera- tieven ten gronde, de burgerij was toen in haar schik, de arbeiders stootten zelf van zich af de hand hen tot redding toegereikt. De bezittende klasse sterk door hare alleenheerschappij, heeft toen niet ge noeg rekening gehouden dat juist de uitbuitingsmethoden van het kapitali stisch regiem vroeg of laat het bewust zijn der werkers wakker schudden zou. Het moedige volhouden der overtuig den moest lukken ondanks de vele moeilijkheden heeft de Samenwerking zich toen reeds een weg gebaand, naar mate de socialistische beginselen aan- klevers won, ontwikkelde zich de Kooperatie. Het net afgeteekende klasse verschil tusschen bezittende en niet bezittende standen, de onrecht vaardigheden begaan tegenover de werkers, bracht licht in de verdrukte geesten eindelijk begrepen de minde ren dat zij zich verzetten moesten met alle middelen tegenover hunne uit buiters, en midden de vijandschap der burgerij, baande de koopeTatieve ge dachte zich een weg, breed en ruim genoeg om in een naaste toekomst gedaan te maken met de onrecht vaardigheden van het huidige maat schappelijk stelsel. Na de oorlogs periode met zijn nasleep van ellende bracht een nieuwe opflikkering van het arbeidersgevoel de werkers opnieuw een stap nader tot elkander, een onver wachte uitbreiding der werkersorgani saties was ervan het kenmerk. Politieke en Syndikale beweging vergden de volledige aandacht dezer leiders, ook de Kooperatie boekte merkelijke aanwinst van ledende handelcijfers onzer samenwerkingen stegen aanzienlijk; nieuwe inrichtingen rezen op ditmaal waren het niet meer alleen magazijnen en Volkshuizen, het waren de Kooperatieve fabrieken en groothandelsondernemingen. De be zittende klasse als ontzenuwd door dien plotselinge onverwachte groei der kooperatie bevecht met alle; mogelijke middelen deze inrichtingen; handelaars richten luidschreeuwende reklaamver- koopen in; het werk der werkerskoope ratieven wordt nagebootst, het patroo- naat richt in de bijzonderste nijver heden economaten op, verkoopen waren zelfs beneden fabriekprijs; het patronaat heeft dus begrepen dat de kooperatieve invloed verder strekt dan het regelen der verkoopsprijzen der handelswaren de betrachting van het patronaat is erop gericht de kooperatie te ondermijnen om te beletten dat deze een plaats inneemt in de nijverheid. Zoolang de Samenwerking zich be perken moest met het inrichten van enkele magazijnen en door zwakte zich onthouden moest tusschen te komen in de strijd om beter loon voor de werkers, was de belangstelling der nijverheids ondernemingen ten opzichte der Samenwerking zoo goed als nuldoch sedert de laatste jaren met de sterke uitbreiding der kooperatieve beweging, gepaardgaande met het oprichten der Kooperatieve fabrieken is de belangstel ling gestegen en worden ook geen mid delen bespaard om de stijgende vaart der samenwerkingtestremmen. Patroo- naat, Handel en Financiers vreezen de verdere uitbreiding der kooperatieve macht, zij weten dat langzamer maar zekerder dan met geweld de Samen werking het huidige maatschappelijke stelsel, zich steunende op de uitbuiting van den eenen mensch door den anderen verdringen zal en er in de plaats zal stellen haar stelsel waarin het recht op bestaan van ieder individu erkend zal wezen. De nijdige aanvallen der tegenstan ders tegen de kooperatieve beweging is verstaanbaar; zij strijden om het behoud hunner voorrechten; onbegrijpelijker is de onverschilligheid van vele werkers ten opzichte der kooperatie, dank aan deze nochtans hebben op Syndikaal ge bied de werkers oneindig veel te dan ken en ook op politiek gebied staat onze Samenwerking langs ae zijde der Werkliedenpartij zonder wiens hulp de strijd tegenover de bezittende klasse veel moeilijker zoude zijn. Tegenstrevers aller strekking verkon den alom den ondergang onzer werkers beweging, zij zijn nochtans overtuigd dat deze is gebouwd op sterke fonda menten en de Samenwerking een der bijzondere vertakkingen ervan, in zich de sporen draagt van jong jeudig leven. Dank aan de Samenwerking is voor de werkers eene horizon geopend.' Het kapitalisme stelt zich voor de arbeiders beweging te kunnen verslaan om zijn opperheerschappij te kunnen in zwang houden. De Samenwerking zal het be letten. Geen kalm overwegend en klassebewustzijnde werker zal langer onverschillig kunnen blijven tegenover de Samenwerking. De trouwe koopera- teurs moeten helpen om de onver schilligen aan te sporen ook lid en verbruiker dezer werkersinrichtingen te worden. Als alle arbeiders samenwerkers zullen geworden zijn, is het kapitalisme overwonnen; dat moeten zich herinne ren aide werkers die eene betere maat schappij zouden willen zien oprichten, zij moeten er ook voor ijveren. OMER V. TRIMPONT. Het volgende voorbeeld bewijst het Voor de zomermaanden schikken alle treinen opperbest voor de werklieden van hier, die alle dagen hunne ge meente moeten verlaten, om elders hun stukje brood te verdienen, doch nu de winter aankomt, moeten nood gedwongen 's avonds zeker bezigheden zeoals grond metselwerk enz. vroeger eindigen voor arbeiders van deze stie len ware trein van 17 u. uit Brussel- Groendreef zeer geschikt, doch dezen trein komt enkel om 18,22 u. te Burst, alsdan trein 2847 naar Aalst vertrekt om 18,22 u, de werklieden mistsen dus de aansluiting en zijn verplicht te Eede af te stappen of ergens rond te slente ren, om alzoo meer dan een uur later t'huis te komen. Het ware dus redelijk en gegrond deze verbetering aan te vragen maar wat deden nu de belanghebbende werklieden Ze mompelde op het werk, op straat, in den trein, vertelden dit feit wel tienmalen aan hunne lotge- noöten, die er echter niets konden aan verhelpenmaar gelukkig voor hen, den wensch is gehoord geworden door een vriend der werkers, deze persoon heeft onmiddelijkden vriend De Bruyn aangesproken, en die is natuurlijk da delijk er op uitgetrokken om zijne be wuste werklieden voldoening te doen geven. Nochtans, geachte makkers, is deze handelwijze verkeerd kritikeert niet zonder reden, klaagt of mompelt niet, maar wendt u regelrecht en openhartig naar uwen Vakbond, waar ge voor u en uwe werkbroeders de rechtvaardige verbeteringen aanvraagt niet alleen, in zake verplaatsingen met treinen, maar ook over al de Sociale kwestien die u aaubelangen, om het geluk uit te ma ken van gansch uw gezin. Daarom, werklieden aller bedrijven, vereenigt u sterk, steunt steeds uwe leiders en bezoekt in tijds uw Volkshuis en de vergaderingen. a H. P. AAN DE WERKLIEDEN van Meipea Erpe, Erondegem Ottergem, Bambrugge. De werklieden die alle dagen de treinen benuttigen te Erpe-Meire en Vijfhuizen, getuigen altijd en overal hunne tevredenheid nopens de onlangs verwezentlijke wijzigingen in den treindienst, de aangebrachte verande ringen der vertrek en aaukomsturen, heeft het leven van onze werkers wat dragelijker gemaakt. Het is geen geheim dat de bekomen verbeteringen, het werk zijn van Gezel De Bruyn Prosper, Volksvertegen woordiger, door met zijne voorstellen dikwijls bij het beheer van IJzerwegen aan te dringen. De dankbaarheid der werklieden is dan ook klaarblijkend en zij allen dra gen eene ware genegenheid voor Pros per, de ware verdediger van de wer kende klas. Het is echter nog jammer dat de werklieden niet wat vrijer vooruitko men om aan de bevoegde personen hunne klachten en grieven aan te gc- Wij gaan dus nieuwe wegen op, naar uitlatingen van Vandervelde te Tribo- mont, op politiek gebied. De kameraden, die links staan in onze partij, zullen dat met vreugde ver nomen hebben. La trève est finie heeft Vander velde verklaart, wat in andere woorden zeggen wil Het is uit met de verstand houding met de andere partijen, ge daan met den stilstand in de politiek. Drie belangrijke kwesties staan aan de dagorde de pachtwet, de sociale verzekeringen en den zesmaanden- dienst. Dus drie vraagstukken van ge wicht, welke rechtstreeks de werkende klasse aanbelangen. Zullen de Liberalen en de Katholie ken meehelpen die hervormingen door voeren We betwijfelen het sterk en indien zij het toch doen zal het wel zijn ten koste van een compromis. En compromissen sluiten daarvoor zijn we niet meer. De financieele moeilijkheden zijn achter den rug, ons geld is gestabiliseerd, waarom zou onze partij nu niet doortastend hande len en een radikaler politiek voeren De verklaring van Vandervelde is formeel La trève est finie Onze partij zal met volle kracht de drie bovengenoemde belangrijke kwesties er trachten een gunstige oplossing te doen aan geven. Dat de strijd zal hevig zijn voor de zesmaanden, getuigt reeds de onrecht streeksche inmenging van den Koning in het debat, inmenging die onze bla den ten volle afkeurden. Die bemoeiing van den vorst in deze kwestie wil van een anderen kant ook beduidendat er niet veel te be' rouwen zal zijn op de demokratische fractie der Katholieke partij, ook niet op één libe raai, want ais de Koning positie kiest, zullen ze niet tegenover hem durven staan. We staan dus aan den vooravond van een geweldige heropleving van den politieken strijd. Vandervelde's rede te Tribomont heeft een geheele beroering verwekt in de bourgeoisie-pers. Dit is natuurlijk begrijpelijk. Onze tegenstrevers wetenmaar al te wel over welke geduchlige macht de B. W. P. beschikt. De debatten in 't parlement gaan dus met den aanstaanden zittijd zeer inte ressant zijn, want ze zullen een echo van de gevoelens onzer kamerledenzijn. We zullen nota nemen van de karpel- sprongen der zoogezegde Kristene democraten want hetgeen ze hun kie zers beloofden, zullen ze niet durven of niet kunnen volbrengen. Wij zullen ook nagaan de werking der fronters en of ze nu werkelijk de zes maanden zullen stemmen. Kortom er zal veel te leeren zijn van de toekomstige houding der verschillen- I de partijen. We hopen op succes voor den toe- I komstigen strijd bijzonder de zes maanden ligt ons nauw aan 't harte, j Mocht die groote hervorming dra verwezenlijkt worden. A. Vijverman. Wij ontleenen aan een artikel van kameraad A. Delattre het volgende aangaande de kolenkrisis, en waarvoor j spoedig energieke maatregelen moeten genomen worden. «Het kolenvraagstuk wordt weder i om druk besproken, en patroons en regeeringen nemen verdedigingsmaat- j regelen. Het volstaat echter niet te j jammeren en weinig doortastende be- J sluiten te nemen het vraagstuk moet internationaal behandeld worden. De voortbrengst overtreft de vraag omdat le men zich inspant meer voort te bren gen en 2e er andere verwarmingsmid delen worden aangewend. Statistieken aan de Ekonomische Konferentie voorgelegd, bewijzen de zen toestand. In Frankrijk b. v., alhoewel het ver bruik met I3 0/0 steeg, klom de voort brengst met 2o 0/0. In de Vereer,igde Staten van N. Amerika overtreft de voortbrengst eveneens het verbruik. Er zijn echter landen waar de voort brengst gedaald is, maar daar is het verbruik in sterker mate minder ge worden. Duitschland b. v. zag zijn voortbrengst met lo.2t.h. verminderen, maar het verbruik daalde er met lö t.h. In Rusland werd de voortbrengst met 36.7 t.h. lager, maar het verbruik kwam 53 t.h. minder. I Alleen Engeland zag zijn voort- brengst met 9,5 t. h. dalen en het ver bruik slechts met 7,3 t. h. België neemt in de kolen voortbren gende landen zoowat eene bijzondere plaats in. De voortbrengst voor I920 was onge veer gelijk aan de jaren van 1909 tot I9I3, terwijl het verbruik met 13 t. h. steeg. Aan de hand van cijfers van 1926 en 1927, zal de voortbrengst met 20 t.h. stijgen. De volgende vragen stellen zich nu Zal deze toestand blijven duren Kan men een verhooging van het verbruik verwachten Hebben wij nog gelegen heid om nieuw afzetgebied te vinden Men kan het niet gelooven, om de gezonde reden dat men meer en meer tot de nieuw-modische verwarmings methoden overgaat. Ook in de nijver heden gaat men over (na de rationalisa tie) tot de uitschakeling van de kolen, wat zeer logisch is, daar electriciteit en mazout ekonomischer uitvallen. Ook voor wat de scheepvaart aan gaat, zijn de voorbeelden wel treffend. Voor M8-1919 waren er 66 t. h. sche pen, bewogen door stoom en 34 t. h. door mazout. Voor I925-I926 was de verhouding, 69 t. h. stoom, 311. h. mazout. In de ijzernijverheid is het net het zelfde. In I9I3 behoefde men 1640 kg. om één ton geutijzer te maken in 1927, met gemoderniseerde hoogovens, nog slechts 1470 kg. De krisis omvat alle landen en ver toont zich zelfs in ongewone gedaan ten. Ziet Engeland, waar de regeering zelfs toelagen aan de kolennij verheid toekent, voorbeeld dat door Polen ge volgd werd. Andere landen, zooals Frankrijk, Tsjecho Slowakije en Polen, namen beschermingsmaatregelen, gunstige spoorwegtarieven enz. Het wordt een strijd tot het uiterste op de wereldmarkt. Het is evenwel nog niet uitgemaakt dat dit het eenige middel is om aan de internationale krisis een oplossing te geven. We naderen de maand Novem ber, en 'k denk aan onzen jaar- Hjkschen doodendag. AllerheiligenEersten November! Het is dien dag door ons gekozen dat we jaarlijks naar den dooden akker toogen, om onze afgestor vene partijgenooten een groette gaan brengen. Dien dag richten we een rouw- betoogiDg in, die indrukwekkend is en die eerbied afdwingt zelfs van onze vinnigste tegenstrevers. We dragen bloemen, kronen, op de graven onzer afgestorvene dierbarenwe spreken tot hen, over den afgelegden weg op poli tiek gebied, over onze inrichtingen en instellingen, over dat wat we nog te doen hebben, om de alge- heele ontBlaving der werkende klasse te bewerkstellingen, en aan onze tegenstrevers, aan de vijan den van het arbeidende volk too- nen we, onze macht, ons aantal, onze sterkte. Van jaar tot jaar neemt onzen rouwstoet toe, omdat we ook vau jaar tot jaar onze macht, ons ge tal zien klimmen. Wie, van al degenen die zich socialist noemen, zal zioh willen onttrekken, aan dien duurzamen plicht, mede optemarcheeren naar het Kerkhof? Neen, in de rangen weze het ordewoord. Geen zienders, geen nevens den stoet loopenden en vooral wie bloemen of kronen op 't graf van afgestorvenen te dra gen heeft, komon er mede naar Hand in Hand, stappen er mede op in den stoet. Op 1» November dus, is het onzen rouwdag en 't is een plicht dat we dezen niet vergeten, die ons den weg hebben getoond naar het Socialismus. Allen in den Rouwstoet, opdat hij grootsch en indrukwekkend weze, dat vraagt FRIEDERIK. La Prévoyance Sociale zou zich als de ondankbaarste beschouwen indien zij niet haar innigsten dank betuigde aan alle katholieke, liberale en onzij dige dagbladen die een overvloedige ophefmakende en kostelooze propa- gande hebben gemaakt ter gelegenheid der redevoering te Tribomont. Op die verjaringsfeesten had zij het groote genoegen twee afgevaardigden van den Algemeenen Raad der Bel gische Werkliedenpartij te bezitten, die te Genua de bewondering verwek ten van gansch de wereld (buiten en kele Belgen zonder belang) twee man men die België groot maakten in den schoot van den Bond der Natiën en daardoor de B. W. P. schitterend ver heftenwijhebben genoemd Lodewijk de Brouckère en Emiel Vandervelde. La Prévoyance Sociale is er dubbel om verheugd, vermits zij aan den Mini ster van Buitenlandsche Zaken de gele genheid verschafte een beslissenden stap in ons politieke leven te kenmer ken La Prévoyance Sociale schaart zich aldus bij de beweging van de hoe- vepacht, voor maatschappelijke verze kering en voor den zes maanaen dienst. De pers van elke kleur heeft zulks wel willen bestatigen onzen dank nogmaals voor deze buitengewone propagande ten voordeele onzer in stelling.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1