L AALST.' Cinema /Iftobecne M. VAN OPDENBOSCH Debat Prosper De Bruyn- Yan Opdenbosch. 'anfarenHand aan Hand Belgische Werkliedenpartij en Federatie der Vakbonden van Aalst I EERBIED AAN DE DOODEN De Rouwbetooging op Allerheiligen Waarom zouden aij niet medehelpen wordt door zijne partij alsook door zichzelf als onbekwaam, ja als huichelaar bestempeld Waarom tl... Omdat hij zijn leugens en laster tegenover Gezel Prosper De Bruyn niet heeft durven rechtvaardigen. Een laag tot aan de grond staand politieker is 't. Gouden, Bruiloft Arbeiders-Opvoeding BIBLIOTHEEK. SYNDIXALE RUBRIEK Lede. Zetel Lokaal HAND IN HAND Waarde Parlijgenooten, DINSDAG 1 NOVBMBER (Allerheiligen), zal de Jaarlijksche Rouwbetooging gehouden worden naar het Kerkhef, om aan onze be treurde Medeleden en Familieleden onzen Eerbied te betuigen. De Rouw- plechtigheid zal opgeluisterd worden, door 2 Muziekkorpsen, de Fanfare Hand aan Hand en de Harmonie Arbeid en Kunst Te dezer gelegenheid zullen onze Vakbonden op de graven van hare afgestorvene leden (van dit jaar), kronen neerleggen. REGELING WAN DE ROUWBETOOGING 1. Mandatarissen der Werklieden-Partij en Secretarissen der Vakbonden. 2. De Fanfare Hand aan Hand 3. Kronen en Bloemen. - 4. De Familieleden der Afgestorvenen 6. Vrouwen-Groep. - 6. Jeugd-Groep. - T. Oud-Strijders en Vlaggen. 8. Harmonie Arbeid en Kunst 9. De Vlaggen en Leden der Vakbonden. lo. De Vlaggen en Leden van den Ziekenbond en der Wijkclubs. PARTIJGEMOOTEM, Grootscb waren onze Rouwbetoogingen van de voorgaande jaren De Rouwplechtigheid van dit jaar moet nog indrukwekkender zijn, omdat we allen den grootsten Eerbied gevoelen voor onze afgestorvene partijge- nooten, omdat we onze duurbare familieleden en kennissen op den Dooden- akker willen gaan groeten. Daarom met vrouwen en kinderen deelgenomen aan do Rouwplechtigheid. Niet vóór noch aan de zijde van den Stoet, doch allen in de Rouwbetooging, om deze grootsch en waardig te maken. Samenkomst, om 11/2 ure namiddag, aan het lokaal Hand in Hand Molendries, alwaar de Rouwbetooging zal gevormd worden. Vertrek om 2 ure zeer stipt. Het Partij-Bestuur. Lokaal «Hand in Hand» Hoogeveslen, s Aalst. Iedereen weet nu reeds genoeg, dat in de zaal van de S. M. Hand in Hand een CINEMA is, de leiding van gezellen COOMAN JULIEN en DE SCHRIJVER LEON. Rond deze uitbating is langs hier en daar wat kritiek ge maakt, zooals het de gewoonte is van sommige zwartzienders. Het is niet mijne bedoeling hier alles te weerleggen, omdat de meeste zwartzienders het gewoon lijk verkeerd op hebben. Zij die een oogenblik nadenken zullen dit be sluit goedgekeuren en ook nog wat anders doen, ze zullen mede helpen tot 'twellukken van die uit bating ten voordeele van de S. M. Hand in Hand en de twee partijgenooten. Men zou zich ook uit het hoofd moeten stellen, dat het bezoek aan Cinema's slecht is en niet luisteren naar de heeren priesters welke van in hunnen predikstoel over som mige Cinema's prediken Dat ver tellen is waanzin. Er bestaan natuurlijk filmen welke misschien niet al te goed zijn, maar stilaan verdwijnt zulks door de nauwkeu rige kontrool welke de Staat op de filmen uitvoert. De plicht in het bijzonder van alle partijgenooten is zooveel mogelijk te helpen. De cinemabezoekers moeten het zich als een plicht aanzien, de voorrang te geven aan de inrichting die hun steun verleent, dus aan de Cinema gevestigd in het Lokaal Hand in Hand De vriendinnen en vrien den, die nog geen cinema's be zochten moeten nu ook maar eens komen zien. Het is een zeer goedkoop tijd verdrijf en in elk geval meer op voedend dan een avond door te brengen inde herberg. Indienallen medehelpen, dan zal de Cinema bloeien en steeds meer en betere filmen kunnen geven. Het orde woord van onze partijgenooten moet dus zijn, allen naar de Cinema Moderne in hetJLokaal Hand in Hand Hoogevesten. L. V. D. V. K. Verleden Maandag vierden alhier het echtpaar Wauters Leopold- De Moor Maria, wonende Pieter-Coecke- straat hun Gouden Bruiloft. Tusschen haakjes gezegd de fami lie Wautors-De Moor hebben steeds door hun intiementyd en goedhartig heid de gunst weten te verwerven van al de geburon, en het was dan te begrijpen de manier waarop ganscb de buurt in de bres was om de wijk zoo sierrijk mogelijk te maken. Het echtpaar Wauters Leopold- De Moor hebben steeds gezwoegd om hun kinderen deftig door de wereld te brengen. tn vollen geestdrift werd dan ook het feest ingezet. Al de familieleden bestaande uit 6 kinderen 10 kleinkinderen en 1 ach terkleinkind waren om 10 u. samen gekomen om de Jubilarissen naar de kerk van - St. Jozef te vergezel len, waar een mis van dankzegging wierdt gecelebreerd. Om 11 ure had een officieels ont vangst plaats op bet Stadhuis door deh. h. Burgemeester en Schepenen. Den h. Burgemeester wonschte het oude maar nog heel kloek en ge zond paargoluk en hoopte binnen eenige jaren hun opnieuw te zullen mogen ontvangen voor hun Diaman- ten-Bruilolt. Een prachtig gelegenheid sge schenk en mooie bloemtuil werdt de Jubilarissen overhandigd. Hierna wordt er een heel mooi en gevoelvol liedje gezongen door tal rijke kinderkens in 't wit gehuld, 't welk grooten bijval genoot. De officieele ontvangst afgeloopsn zijnde begaven de feestelingen zich Stoetsgewijze naar hunne woning, waar zij vanwege de geburen een gulhartig onthaal genoten. Mooië geschenken worden over handigd en de geestdrift steeg ten top dn bij de feestelingen én by de geburen. Ontelbaar waren de mooie geuren de bloemengarven welke voor de tientallen vensters van bet huis Wauters- De Moor prykten. 's Namiddags hadden er in een drie tal herbergen tombola's plaats, en 's avonds was het Concert en natuur lijk ook volle feest. N. B. De vergetelheid welke wy bii liet Diamanten-Bruiloft Teirllnck- Van don Branden hadden opgemerkt, bil de ontvangst op het stadhuis, dat er noch geen enkel bloempje was te bespeuren, is deze maal hersteld ge worden. Een mooi geschenk en prachtig bloemtuil was op de tafel Goed zoo M. De Burgemeester, bjj dergelijke ontvangsten hoeft het al dus te wezen. A. B. Zooals was aangekondigd, moest verleden Zaterdag het debat De Bruyu Prosper- Van Opdenbosch )laats hebben, in dezaalAmericain» loogstraat. Met belangstelling hadden de arbeiders en vooral deze van het Spoor dit debat verwachten het was dan ook geen wonder dat er veel volk tegenwoordig was. Maar wat wy hadden voorzien is gebeurd M. Van Opdenbosch heeft zich als een onbekwame, ja als een huiche laar aangesteld. Weken en weken heeft hij besten dig do werking van het N. S. en vooral deze van Prosper De Bruyn en Minister Anseele door de modder gesleurd, en nu dat hem eens de gelegenheid werd aangeboden om al de grieven waarmede de Fronters zoo hoog oploopen, in het gezicht van De Bruyn zelf te kunnen slinge ren onder de oogem van eon talrijk mbliek, is M. Van Opdenbosch zóó aks van niet te komen. De h. h. Fronters sturen een brief met hunne voorwaarden tot het regelen van een debat Een spreker naar hun keus te doen, ofte vol" ledigt onbekwaamheid van M. Van Opdenbosch bekennend». Gelijk aantal kaarten onder de le den verdeelen. Hm hm Denken nu de Fronters waarlijk dat het N. S. ook maar een 50 tal le den hebben zooals zy Hebt gy h. h. Fronters uwe loen sche leugens en laster ook maar aan een beperkt getal kenbaar gemaakt We wisten sinds lang dat het er bij u alleen om ging veel lawij t te ma ken, te schreeuwen en te tieren, dat hooren en zien vergaan, maar dat ge zoo kruiperig waart,zoo laks van uw laster niet te durven staandehouden, dat, ja zie dat, begrijpen de enkele volgelingen uwer samengeraapte partij van misnoegde plaatakens- zoekers ook niet meer. We hebben er herhaalde malen op gewezen dat er geen sprake was van Kristene Vlaamsch Nationalisten, die zelfstandig den stryd zouden aanvangen tot verlossing van ons Vlaamsche volk, maar dat de Front party, anders niets inzich bevat dan eenig gekamoufleerde klerikale en dan nog fanatieke plaats- kenszoekers. Ze hebben alleen de inbeelding met geschreeuw en lawijd aanhang te verwerven om er in te lukken het verloren veld dat de katholieken, sinds het glorieuze Socialisme in Vlaanderen rotsvast gehankerd zit geleden hebben te herwinnen. Maar dat het de h.h. Fronters gezegd weze: de manier waarop zy Ie werk gaan is niet van aard om vertrouwen by onze bevolking en vooral by onze arbeidende klasse in te boezemen. Ziet soms by gelegenheid hun stoe ten. Het is geen stoet, het is een ordelooze massa Zij zingen niet, zij brullen. Ze wekken niet de minste indruk van macht btf de gebeurlijke toe schouwers. Geen organisatie, geen eenheid, een i kudde... Het gebruikelijke woord «Storm op Zee wordt uitgekreten als echt- kermis rumoer. t Men hoort ze soms en men zoo j gaan gelooven dat het echte Indianen kreten zijn. En waarlijk de wijze waarop zij Vlaanderen wenschen te verlossen zoo ons opnieuw in di»n modderpoel van ellende en verderf, van brood roof en armoedevan verslaving en verdterlij- king van weleer storten. Neen h. h. Fronters ge zijt er niet Gezel De Bruyn Prosper heeft verle den Zaterdag in zyu uiteenzetting bewezen dat hij een knappe werker voor onze Staatsarbeidersisgeweest; dat den toestand der Staatsarbeiders onder het regiem uwer boezemvrien den de klerikalen, niet te vergelijken is met dezen van heden onder het regiem, met Anseoleals Minister Ontelbaar waren de omveerlegbare feiten welke De Bruyn aanhaalde ten bewijze hunner goede werking. Een vergelijking maken tusschen de werking van het Nationaal Syndi- kaat welke immer de belangen dor Spoorwegarbeiders behartigd, en dit der nietsbeduidende Fronters, by monde van M. Van Opdenbosch die alleen enkele woorden kon vinden om de reakti© te verdedigen tijdens de bespreking over de inwerking stelling der Nat. Maatschappij der Spoorwegen ware maar al te dwaasl. We zeggen het nog eens M. Van Opdenbosch heeft zich volledig als een onbekwame aangesteld, maar hij heeft zoo slim geweest niette ko men. Want de klopping die hij ging krijgen zoo geweldig hebben ge weest A. B. In vergadering van Eereleden en Muziekanten is er besloten ons Cecilia feest op Zondag I3 November te vieren. De Eereleden die nog ten volle niet in regel zijn, kunnen hunne bijdrage bij de bodens en vereffen. Deze die per jaar aanbetalen kunnen hunne lidkaart komen afhalen vanaf Zondag 23 Oktober. Allerheiligen Muziekanten, Klaroenen en Tam bours worden verzocht de twee komen de herhalingen bij te wonen ten einde de doodmarchen aan te leeren. V. D. Veken Fr. PLAATSELIIK KOMITE1T voor Dinsdag 25 October, om 7 12 u re 's avonds, in «Hand in Hand Openbare Voordracht, door den Heer D'Hondt, Valerius, leeraar M. O. over Een Volksdichter uit de Buurt Toegang vrij en kosteloos. HET BESTUUR aan de bodens hunne briefjes terug bestellen; wy roepen hierop de aan dacht, omdat het voornamelijk van die leden zijn, die hunne bydra- gen door andere personen doen be talen. Een 100 tal leden van de 3000 die van den Textielbond deelmaken, zyn voornemens de oude bijdrage voort te betalen; dat gering getal raden wij aan niet langer te wachten, want zy zouden het hun vroeg of laat bekla gen, omdat die leden bij noodgeval len veel minder vergoeding zouden bekomen, dan do 2900 andere leden zullen genieten. Daarenboven, zuileu de leden die wachten tot na de maand Oktober, vallen onder de toepassiDg van het reglement dat zegtWie de bydrage verhoogd moet deze 6 maanden heb ben aanbetaald, om de grootere ver goeding te kunnen genieten. De bestuurleden van den Textiel bond, zullen de achterblijvende leden ten huize een bezoek brengen. Wy verwachten bij onze leden een goed onthaal. Werkstaking De beenenbreisters van M. Schotte moesten terug lange beenen breiden een soort werk waarop zij van vroe» ger hebben gereklameerd, en die men beloofde niet meer te zullen ma ken. Dat is nu verschillende maan nen geleden thans wilde men dat werk aan de meisjes terug geven, die bij den bestuurder zijn gegaan, die haar voor antwoord gaf, indien de breisters het niet wilden maken zj| mochten van doortrekken, wat is geschiedt. Woensdag morgend heeft er een eerste onderhaling plaats gehad, deze worden voortgezet om zoodoen de het geschil te verheffen. In de Teinturia is de voortbrengst werkelijk toege nomen in de verschillende werk plaatsen. In de acollage wordt no| met een ploeg gewerkt in plaats va? met 2 ploegen. Het spreekt van zelf dat deze werk lieden verlangen om voor dat mee werk een vergooding te bekomen Daarom werdt er Donderdag avow eeDe vergadering gehouden, het per sooneel was daar volledig aanwezig en heeft men het werk en de loonei besproken, waarna men besloo hierover met het Bestuur van d' fabriek te gaan spreken. In de Filterie Imperial Door het optreden van den secretari van OQzen vakbond, werden de loi nen van de 6 Lustreerders, van 1,1 fr. verhoogd tot 1,85 fr per uur; vei dere onderhandelingen worden no gevoerd om deze vermeerdering no te vergrooten. HAND IN HAND De lezers welke nog boeken in hun bezit hebben en daarvan bij kaart ver wittigd werden, worden dringend ver zocht ze tinnen te brengen in den korst mogelijken tijd. HET BESTUUR. Uitsluitingen en Weeks takingen Te Kortrfik hebben 26 Fabrikanten 3000 T extielbewerkers uitgesloten. Te Mechelen werden de poorten gesloten van de Meubelfabrieken. Te Miiochen- Gladbach hebben de Patroons besloten, om de 60.000 werklieden van de Textielfabrieken op de straat te zetten. In midden Duitschland worden 100.000 mijnwerkers met uitsluiting bedreigt. Te Berlyn zyn 18.000 meubelma kers in den stryd betrokken. Zoo leest men in do dagbladen nog tal van groote werkersstryden, die gevoerd worden. Vandaag GINDER morgen HIER, zoo moet er door de Vakbonden onverpoosd worden ge werkt, om de loonen der werklieden te vrijwaren, en de geringe ioonen di i men aan vele werklieden betaalt te doen verhoogen. Wie oogen in den kop heeft, ziet hoe noodzakelijk het is voor de werk lieden om sterk vereenigt te zyn. In den Textielbond Da laatste 3 weken hebben nog meer dan 1000 leden hunne bydrage verhoogd wy stellen dit met genoe gen vast, en zy zullen daardoor on- middelyk een grootere vergoeding kunnen bekomen. Nog een klein getal leden moeten Volgens het schijnt is de liberal propaganda van verleden Zonda niet goed onthaald by hunne vriei deD de tongen komen los en daai door is het een klaarder bewijs, d« de.vreemde groepen met een valsch list naar Lede gelokt zijn, want f groep van Lebbeke heeft daar reed verleden week eene vergaderin voor gehoudeo, waar de bestuurder zich moeten verantwoorden hebbel omdat het een onpartijdige groe was, en dat in Lede het duidelijk1 zien was, dat het eene liberale pn "paganda was. De leden hebb« geantwoord éénmaal maar gef tweemaal zal men ons beet nemei Als wy goed ingelicht zyo, hebb« deliberalen op hunne kermisafficbe namen gezet zonder toelating. Z dit altijd goed blijven. Het eers proces uit de gemeentepolitiek g sproten zal plaats hebben tussehi M. Roelandt en M. Mathijs. Hoeve zullen er nog komen Het is no maar een begiD. Het is reeds met malen gebeurd, dat men in Ledei vreemd elingen wil verdrukken; dit Zondag wederom het geval geweei Komt er iemand die op eerlijke wy zijn brood wil verdienen, met 't ei of 't ander op de Dorpplaats te ve koopen, dan stuurt men de polit om dit te verbieden NA eerst plaat geld geêischt te hebben. Maar x onze burgemeester geene maatreg len willen nemen om dit aan iedo een toe te laten Ons gemeentebestuur zou zei beter doen des Zondags eene mar op te richten, dit zou een groot n afwerpen, want met eene marl verminderen de prijzen, en de wi keiiers van Lede kunnen daar ai deelnemen, en niet meer nydig mo ten zijn als vreemdeling en van 5 10 fr. minder verkoopen. De fronters roemen zich zoo dat de meesters zyn van Lede, dat elke voor hun moet bukken huno nijd en verdrukking bewijst dit, d is waar, maar toekomende kiezii krijgen zy toch den genadeslag. M kan dan EEN GEBED LEZEN vo hunne vlaamsche zaligheid.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2