Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Ons Arrondissements- Mijn Hoekje 2ie Jaar N° 43. Prijs per nummer 25 centiemen 30 October 1927. De propaganda Kameraden Bericht aan al onze Correspondenten Voordracht Be ltoo. RECHT EN VRIJHEID Onze Propagandisten metvuur bezield voor de 6 maanden behalen triomf Verleden Zondag had in hetAcht- urenhuis te Denderleeuw ons jaarlijks A-rr. Congres plaats. Belangrijke punten waren te bespre ken en Gezel Van Den Steen Pol, als Voorzitter, wees er dan ook, na De Congressisten verwelkomt te hebben, op, om zoo zaakrijk mogelijk te zijn in de discussies ten einde praktisch werk te kunnen verrichten. Finantieel en Zedelijk verslag. Op voor stel van de Voorzitter wordt dit ge- splits. Zoodat we eerst het finantieel verslag bespreken. Gezel Niehels. Na eerst een kijk te hebben gegeven over den Finantieelen toestand van verleden jaar, toen hij in dienst is getreden als Arr. Secretaris, brengt volledig verslag uit, waaruit al ras te bemerken is dat er een gevoelige verbetering is te bestatigen. Doch de wonde die ons geslagen is geworden is nog niet heel genezen. De discussie gaat dan ook hierom trent. Hoe komtti wij best en in de korst moge' lijke tijd, deze moeilijke fraze te boven Bijzondere en praktische wenken werden door verschillende kameraden gegeven, waarvan door het Federaal Bestuur graag rekening zal gehouden worden en vooral benuttigd tot het be werken eener degelijke oplossing. Na goedkeuring wordt er over het Zedelijk verslag gesproken. Gesel Blanckaert als kontroleur over de boeken en gelden der Arr. Federatie, vraagt in hoeverre de kontroolkom- missie te gaan heeft. Verleden jaar was het gedacht van 'i Congres om deze kommissie over ge heel het Arrondissement, en bij alle groepen de kontrool te maken. Gezel De Nauw was aangesteld om aldus een plan op te maken. Hoever staat het hiermede De Voorzitter. De Nauw afwezig zijn de kunnen wij de vraag niet beantwoor den, doch zal er rekening van gehouden worden. Gesel Niehels. Geeft insgelijks verslag, over de werking in het Arrondissement welke gezien den finantieelen toestand kalm is gevoerd geworden. Nochtans is er hieraan verholpen, vooral door de Aalstersche kameraden welke ver schillende bestendige propagandisten voor de omliggende gemeentens heb ben aangeduid. Gesel Gareel, propagandist der Tex- tiel-Centrale, welke net Congres bij woont, wijdt vooral uit over den toe stand in het Sottegemsche. Hij huldigt vooral de kameraden van Sottegem, welke na hunne zware dag taak in de koolmijnen, nog den moed en de geestdrift bezitten om de besten dige kampagne tegen hunne tegenstre vers te voeren, en vooral om de nog steeds bestaande onverschilligheid der massa arbeiders uit te roeien. Spreker zou graag zien, dat door de kameraden van Aalst, Ninove en Geeraardsbergen, evenals zij van uit Gent, zich onderling verstaan om in het Sottegemsche eens een onafgebro ken propaganda op touw te zetten, waar, nij is er van overtuigd, er ons sohoone uitslagen mede te wachten staan. De Voorzitter, zoo graag zien, dat deze kwestie de Syndikale Kommissie aan hangig wordt gemaakt, met het oog op de finantieële kosten. De gezellen De Coster en Haelterman spreken in de zelfde zin. Gesel Sieenhaut Alfons, wenscht vooral dat er een leiding is welke dergelijke werking doet uitvoeren en zelf mede- helpt. Nu zijn het de kleinen die op- marcheeren ©n de grooten houden zich terug. Elk moet aan dergelijke werking medehelpen en dan zal de wagen steeds flot bollen. Gesel Verbeeren is niet tevreden over de werking, en hij vraagt om wijzigingen in het Arr. Secretariaat te brengen. Want zijn inziens kan Niehels, gezien aijn beslommeringen,als Volksverte genwoordiger en Schepenen, het werk niet degelijk doen. Finantieel zelfs zal er de Federatie bij winnen is voorgelegd geworden, en waar wij ook vandaag onze goed of afkeuring aan te geven hebben. f - DAGORDE: V^O II CJ 1 Cu Het congres vestigt zijn resoluties van April 1922 wat betreft de vrijheid met b. v. Berghman de post toe te 1 van onderwijs en den wil van de B. vertrouwen. I W. P. om tegen alle aanvallen te be- D, Voritur merkt terecht op dat sc_he™n' S„„h.fr Verbeeren heel slecht ingelicht is, en geen sprake kan zijn, met dergelijke ve randering finantieële inkrimpingen te doen, integendeel. Gezel Niehels, wenscht aan het Congres te verklaren dat hij niet aar. de post houdt en den oogenblik dat de Federatie finantieel de kosten zal kun nen dragen, zal hij bereidwillig afzien van het werk. Hij voegt er bij, dat toen hij Kamerlid in 1919 gekozen is, hij ook secretaris was, en onmiddelijk uit eigen initiatief, hem heeft doen vervangen, dat hij wanneer men hem den post van Arrondissements-Secretaris verleden jaar heeft aangeboden, aan loo fr. per week, hij insgelijks een anderen post heeft bedankt, die hem 5o fr. per week opbracht. openbare kostelooze en onzijdige school die de wijsgeerige overtuiging van eenieder eerbiedigt. Het neemt in overweging dat met den huidigen toestand een maximum van toegevingen verleent wordt en spreekt zich uitdrukkelijk uit tegen het standpunt van de evenredige verdee ling der toelagen tusschen de openba re en de private, zoogenaamde vrije scholen, die in werkelijkheid strijd scholen zijn, opgericht om als werktuig te dienen voor politieke en sociale ge schillen. De toekenning van toelagen aan de partikuliore scholen is een kwestie van feitelijken aard, die niet kan opgelost worden op eenvormige wijze, m om 't even welke streek, met om 't even Ciul Dt Bruyn Prosfir, tiet alléén oen j welke categoriSn van scholen en onder oplossing en vruchtdragende propa- om t even welke voorwaarden van het j_ c~»«.toezicht der openbare machten o\ er de ganda in het Sottegemsche, mogelijk met het tot stand komen eener Federa tie van Vakbonden over geheel hei Arrondissement, want nu, alhoewel het Nationaal Syndikaat, over 4 afdeelin gen beschikt, is het hun onmogelijk aansluiting te zoeken, gezien het niet bestaan eener dergelijke Federatie. Spreker stipt verheugend den aan groei van ledental in het N. S. van Denderleeuw en den reeds zoo sterken Ziekenbond aan. Hun bestendige propaganda voorspelt een waren triomf voor de toekomst en hij zoo graag dergelijke werking in gaiïsch het Arrondissement zien, wat praktisch mogelijk zal worden gemaakt met een stevige georganiseerde wer king, uitgaande van één Federatie. Gezel Sanglan, verheugt zich over de bekommering aller aanwezigen, over den toestand van Sottegem en hij hoopt er ook de beste uitslagen van. Om een betere politieke opleiding aan de arbeiders uit hun gewest te kun nen verschaffen zou hij graag een corres pondent zien opdagen die regelmatig wat nieuws zoekt te geven over hun streek. Van Trimpont Qmer, doet Op zijne beurt ook uitschijnen hoe noodzakelijk het is om de propaganda bestendig te voe ren, en hij verkiest hiervoor ook hot eenige syndikaat De Voorzitter doet de onmogelijkheid dier wenschen, in een afzienbaren tijd uitschijnen waarna er lezing wordt ge. geven eener dagorde welke door Gezej Careel wordt neergelegd en die luidt Het Arr. Congres vergadert in zitting van zondag s3 October in het Achturenhuis te Denderleeuw besluit aan de centralen van Mijn, Textiel, Metaal en Algemeene centrale te vra gen zich onderling te verstaan om de werking in 't Sottegemsche ie regelen De kameraden van Aalst, Ninove en Geeraardsbergen zullen zich ter beschikking der centralen stellen voor de werking in 't Sottegemsche Deze dagorde wordt met algemeen heid van stemmen aangenomen. Hierna worden de Gezellen Ntchéls Bauwens, Flips, De Bruyn, De Coster cn Careel, aangeduid om samen te komen tot regelen der bestendige propaganda. Een geldelijke subsidie wordt ook voor de werking in Sottegem toegewezen. Gezel Prosper De Bruyn De School kwestie als verslaggever, wijdt breed voerig over deze belangrijke kwestie uit. Hij drukt vooral op de onophouden de agitatie onzer partij tot verbetering van net onderwijs. De roeping onzer partij weze het onderwijs uit te breiden tot 16 jaar en ook tot 18 jaar als het kan. Dit met tusschenkomst van patroons waar de jongelingen werkzaam zijn. De groote kwestie welke ons bezig houdt is de subsidieering, en dit heeft in belangrijkheid toegenomen van als we i een Soc. Minister van Onderwijs hebben. De partij in haar geheel heeft ook die kwestie heel grondig gediscuteerd op haar laatst gehouden Congres van Juni te Brussel, waar de volgende dagorde gesubsidieerde scholen. In afwachting dat het onderwijs in gericht worde als zelfstandige openba re dienst en dat het daardoor mogelijk worde aan het schoolvraagstuk een de finitieve oplossing te geven, zullen de socialistische mandatarissen in het Par lement alsmede in de provincie- en gemeenteraden inspanningen doen om de maatregelen te doen aannemen welke onmisbaar zijn om het toezicht over de gesubsidieerde scholen, doel matig te maken, teneinde de goede hoedanigheid van het onderwijs te ver zekeren en te vermijden dat zij werk tuigen worden voor den godsdiensti- gen, politieken en socialen strijd Vervolgens geeft spreker lezing van het programma dat ook door de resolu tie kommissie is opgesteld geworden, en 't welk voor onverwijlde toepassing vatbaar is. (zie Off. verslag Partij Con gres van Juni 1.1.). Gezel Vijvermanbreekt een lans ten voordeele der verwerping dier dagorde en stelt er tegen de dagorde welke door het Soc. Onderwijzend personeel is voorop gezet, en die luidt DAGORDE Het congres vestigt zijn resoluties der Congressen van 1922 en 1923 wat betreft de vrijheid van onderwijs en den wil der B. W. P. de openbare, ko stelooze, onzijdige school, die de wijs geerige overtuiging van eenieder eer biedigt, tegen alle aanvallen te be schermen. Het neemt in overweging dat de ge lijkheid voor de toelagen den school vrede niet heeft medegebracht en dat een doeltreffende controle onmogelijk is, en verklaart zich uitdrukkelijk tegen de stelling der toelagen aan de privaat scholen, vrije scholen genoemd, die in werkelijkheid strijdscholen zijn, ge slicht 0111 als werktuig te dienen in den politieken en socialen strijd. In afwachting der defiuitieve inrich ting van het onderwijs, zullen de so cialistische mandatarissen in het Par lement, in de provincie- en in de ge meenteraden zich inspannen om de maatregelen te doen aannemen, welke onmisbaar zijn om de uitmuntendheid van het officieel onderwijs te verzeke ren en te beletten dat de scholen als werktuig zouden dienen in godsdien- stige, politieke of sociale strijden De Voorzitterwil het Congres doen opmerken dat de vermeerdering der Staatstoelage waarvan Gezel Vijverman gewag maakt, meest voortspruit, uit de vermeerdering der loonen voor de onderwijzers. Het ware zijns inziens een misdaad, moesten de socialisten een propaganda aangaan tegen degelijke loonen voor de onderwijzers der vrije scholen. Hij ook is tegenstander der subsi dieering, aan het vrij onderwijs, maar er moet rekening gehouden worden van de omstandigheden, vooral van de vrije scholen ten allen kante als paddestoelen uit de grond zijn gerezen. Verschillende frappante feiten wer den door spreker naar voor gebracht, laakbaar voor de onderwijzers van de vrije scholen, wat ons aanzetten moet om ijverig te werken tot het stichten van Ofticieele scholen, die alléén de ware uitweg is. Na nog een tusschenkomst van gezel Niehels, wordt de dagorde De Bruyn met algemeenheid van stemmen, min drie aangenomen. Propaganda Recht en Vrijheid Geeel Berghman, herinnert aan zijn verzuchtingen verleden jaar op het Arr. Congres geuit. De wensch die wij hadden uitgedrukt om ons lezerstal te verdubbelen is achterwege gebleven, alhoewel we een sterke vooruitgang in lezerstal hebben te boeken. Edoch dit kunnen we en kel zeggen van Aalst en enkele ge meentens er rond. We hopen dat Ninove en Geeraards bergen, zich ook eens zullen lostrekken en een stormloop doen. De opstel van het blad is een weinig verbeterd. Ook niet voldoende, en om onze verzuchting, van in alle gemeen tens het verkoopen van Recht en Vrijheid in te richten, ten uitvoer te kunnen brengen, zullen wij ons blad eerstens moeten vergrooten, en vervol gens betere lektuur verschaffen. Spreker hoopt dat de kameraden pro pagandisten zullen gehoor geven aan zijnen oproep, en aat ook het Fede raai Bestuur zich eens ernstig met deze dringende hervorming zou bezig hou den. Eene discussie waaraan de Gezellen Gijs- sens, De Bundel, De Schryver, Moerenhout en andere aan deel nemen vangt aan, waar na er door Gezel Berghman, punt voor punt antwoord wordt verschaft. Daar de propaganda reeds voor een groot deel was aangevangen, ving er geen groote discussie meer aan. Gezel Benoit De Moor alléén, bracht be langrijke gegevens naar voor over Her zele, waaruit blijkt dat ginder reeds een Bonneterie, Spinnerij aan 't werk is, en er nu een Weverij in opbouw is. Gezel Careel, komt tusschen gezien hij reeds verschillende malen in Herzele heeft vertoefd, en er door zijn optreden reeds een staking was gevoerd, welke een goeden uitslag opleverde. Gezel Laureys wijst nog even op het petitionnement, om dit zoo degelijk mogelijk te maken, en zoo desaan- gaande graag zien, dat er manifestaties in de steden van ons Arrondissement worden op touw gezet. Het Federaal Bestuur zal in den kortst mogelijken tijd samenkomen, om deze kwestie te bespreken. Gezel Steenhaut Jean. Van de vraag ge daan in hoeverre het staat met het do- kumentatiebureel zal insgelijks reke ning worden gehouden. De Voorzitter sluit vervolgens dit in tiem Congres met zijn welsprekendheid en welke we heel kort samenvatten We hebben dezen morgen practisch en uitmuntend werk verricht. De wijze waarop we de verschillende en hoogst belangrijke discussies hebben gevoerd, getuigen van echte broederlijkheid en eensgezinde wil. Al waren onze ge dachten soms wat uiteenloopend, het was ten slotte toch altijd om langs den kortst mogelijken weg, op de bes-te wijze ons doel GANSCH DE WE RELD AAN HET SOCIALISME, te bereiken. De vloed naar het socialisme is on weerlegbaar, de bewustheid der prole taren neemt in zulkdanige mate toe, dat al den laster en vuilnis op onze vooraanstaanden uitgegoeid, in 't volle gelaat onzer tegenstrevers terecht komt. Onze tegenstrevers bedriegen zich als ze beweren dat we achteruit boeren. De strijdende massa heeft in haren jaren lange strijd meer dan eene periode van stilstand, ja zelfs van achteruitgang gekend. Meermalen hebben er teleurstellingen den erbarmelijken toestand waarin het geweest, maar wee, wanneer onze off onderwijs zich bevindt, en met zijn j wroeters dan eens hun macht toon- gering getal scholen waar tegenover den, dan sloegen zij keer op keer, onze Onzen Vrouwenbond in Aalst, heeft een goed initiatief genomen. Ze richten nu kniplessen in, ze gaan onze jonge dochters en onze vrouwen leeren verstellen De leerares zal zijn, de puike kleermaakster, de dochter van Voitjen Van den Brempt, onzen ouden veteraan, die we reeds jaren en jaren als gooden syndika- list en verbruiker hebben gekend en tevens als bestuurlid van on zen Socialistischen Textielbond. Die lessen gaan kosteloos ge geven worden in Rand in Hand. Zullon onze jonge dochters en onze vrouwen ze willen benut tigen 1 Het is te hopen, want nu alles zoo duur is, zijn herstellingen aan de kleederen aller noodzake lijkst. Onzen Vrouwenbond gaat dus onze gezellinnen in de gelegenheid stellen deze winter nuttig door te brengen, en daar moeten ze goed gebruik van maken en we voegen erbij, die lessen zijn maar een begin. Wanneer 't Bestuur van den Vrouwenbond zal kunnen besta tigen, dat hunne pogingen in den smaak hunner leden vallen, dan ook zullen ze verder en verder gaan, en toekomend jaar, wel nog wat anders inrichten. Het Bestuur wilt; aan onze vrou wen nu hun plicht te begrijpen, hunne kennissen te gaan ver rijken, en aldus zullen ze zorgen voor hun eigen welzijn en voor dit van hun gezin. En nu vrouwen, vooruit naar meer kennis, want hierdoor zult ge u nuttig maken in 't belang van uw gezin. Mag ik hopen, verhoord te wor den, door ons sohoon geslacht Ja, ja, daarvan is verzekerd FKIEDERIK. N. B. De lossen nemen aanvang, Woensdag 9 November en worden gegeven in 't lokaal Hand in Hand. Gezien Dinsdag l_ Novem ber, een werlof dag ia, druk ken wij er op, dat_ alle berichten tijdig dienen inge zonden te worden. hardste tegenstrevers zoodanig in hun strijdlinie, dat er opnieuw triomf wierd gezwaaid. Dergelijke periode hebben we in den laatiten tijd opnieuw gekend. Maar zeggen we zooals onze patroon HET1SGEDAAN METSTILSTAND IN DEPOLIT1EK. VOO RUIT NAAR NIEUWE OVERWINNINGEN I. VOORUIT TOT HEIL ONZER PARTIJ 1 I. VOORUIT TOT DE ALGEHEELE ZEGEPRAAL 1 I i. Al de Congressisten juichten geest driftig toe, en aldus sloot ons Congres, in de beste stemming, want eenieder had opnieuw verschen moed en geest- drift ingeademd. Namiddag hadden wij de Voor dracht van Gezel De Roo, welke door verschillende Gemeente- en Provintie- raadsleden wordt bijgewoond. Al de kameraden die deze hebben gehoord, zullen er heel wat kennis hebben opgedaan, en elk sprak met genoegen over de manier waarop Gezel De Roo zich inspande om het klaar en duidelijk te maken. Voorwaar een aangename namiddag, t Spijt ons ten zeerste den^nhoud niet te kunnen weergeven.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1