Oproep tot alle Arbeiders en Vrouwen Rouwbetooging AALST. De Fronters schreeuwen tuiten lang SYNDIKALE RUBRIEK Het Petitionnement Een Held van Aalst Kent gij er het belang van 1 ZIEKENBOND Soc. Jonge Wacht. Voor onze Harmonie. Stad Aalst. Soc. Vrouwenbond Dinsdag 1 November (Allerheiligen; grijpt dus onze jaarlijfesche plaats. Het weze ons aller plicht, onzen eerbied te betuigen aan al onze afgestorven partygenooten en familieleden. Regeling van den Stoet. 1. Mandatarissen der Werklieden-Partij en Secretarissen der Vakbonden. 2. De Fanfare Hand aan Hand 3. Kronen en bloemen. 4. De Familieleden der afge storvenen. 5. Vrouwengroep. 6. Jeugd Groep 7. Oud Strijders en Vlaggen. 8. Harmonie Arbeid en Kunst 9. De Vlaggen en Leden der Vakbonden. 10. De Vlaggen en Leden van den Ziekenbond en der Wykolubs. Byeenkonast aan het lokaal Hand in Hand ooi 1 1/2 ure namiddag. Vertrek om 2 uur stipt. Op het Kerkhof toespraak door gezel Nichels Alfred. In massa doelgenomen aan onze Rouwbetooging, opdat ze dit jaar meer dan voorheen onze maohtsonplooiïng kensohetst. Het Party-Bestuur. I Eenieder weet reeds dat er door de Katholieken een Congres te Doosnijkis gehouden, waar zij natuurlijk oyer hunne politieke werking hebben ge sproken en hunne gedragslijn voor de toekomst hebben vastgelegd. Vele zeepbellen en opgeblazen re dens zijn er door de leiders afgestoken. De Fronters hebben ook eens gaan snuffelen in hoeverre deze werking wel kordaat is, en hun dunkens is er groote mangel en vooral zwakte te be speuren, en zooals het gewoonlijk gaat, bij dergelijke vaststellingen, juichen de andere tegenstrevers er om. Denkt ge nu dat de Fronters ook juichen om de verzwakking en achter uitgang bij de Katholieken Ge zijt er wel mede 1 1 Ze schreeuwen tuiten lang. Het grieft hen te moeten vaststellen, dat er op dat Congres maar enkel 3 ver tegenwoordigers van het Air. Aalst het Banket hebben bijgewoond. Neen de Fronters kunnen het niet verduiken dat ze gekamoufleerde kleri- kalen zijn. Ze hebben het kleralisme met gansche tuigen ingezwolgen, en dat zal altijd boven drijven. Men moet maar durven he De Fronters hebben het in hun blad van verleden week over de rede van den Koning, uitgesproken tijdens de hem toegezonden gelukwenschen, door een afvaardiging van Kamer en Senaat bij de geboorte eener Princes. Ze beweren dat or géén enkel blad, ook niet do Socialistische, het hebben aangedurfd te kikken over deze rede. Buiten de Nationalistische, natuurlijk. Hebben de H.H. Fronters dan niet het Soc. blad De Volksgazet van Antwerpen, deze van Brussel, het blad Vooruit en de tientallen van week bladen gelezen die tegen de beruchte rede van den Koning hebben geprote steerd Hebben het niet de Soc. bladen ge- geweest die het eene onduldbare in menging vanwege de Koning hebben genoemd Schaamt U huichelaars, om op derge lijke leugenachtige wijze uwe enkele lezers bij den neus te leiden. Rond het debat De Bruyn ProsperVan Op denbosch. De Fronters liggen listen en lagen om hun toch schoon te praten bij de openbare opinie, met het niet durven te verantwoorden, de leugens en vuige laster hen eigen. Ze hebben de ondervinding opge daan, schrijven ze, wat een tegenspre kelijke meeting voor hen uitwerkt. Denkt gij H. H. Fronters dat ons zulks verwondert? Alia donG, we weten het maar al te goed, dat ge in uw schild voert Liegt en blijft liegen er zal altijd iets van over blijven. De ondervinding die gij hebt opge daan in den Rink, was alléén het volk die met uwe huichelarij niet gediend was, want alléén de Fronters hebben er kabaal gemaakt, en getracht er de meeting te doen in rep en roer zetten. Hadtgij H.H. Fronters maar iets kunnen ten laste leggen van De Bruyn, ge zoudt wel opgedaagd hebben. Want het geringste rotstroohalm is uw genoeg om er hemel en aarde voor te verzetten uwe groote toeten te openen en be ginnen te kelen zooals... Varkens. in de Wijkclub 1 Jean Jaurès Zaterdag over 8 dagen waren de propagandisten van deze wijkclub vergaderd, om den eersten uitslag te kennen van tiet huisbezoek. Van de 8 propagandisten werden de volle dige lijsten ingebracht te samen 1000 handteekens. Twee Verdoodt en Moerenhout hadden er niet min der dan 600 voor hun paart. Verheugd over den prachtigen uitslag werd besloten, al de inwo ners der wijk te bezoeken, en het werk wierdt verdeeld en den vol genden dag waren onze propagan disten torug aan 't werk, met het vast voornemeD, dat we op onze wyk minstons 2000 handteekons moe ten verzamelen. Het spreekt van zelfs dat op zulke samenkomst, eenieder zijn wedei- varen van het huisbezoek mede deeld. Met groot gonoegen stelde men vast, dat alle burgers en werk lieden mot oprechte voldoening onze propagandisten ontvangen en de lijsten tockenon voor den 6 maanden dienstop de 1000 waren er slechts 2 die weigerden om do lysten te teekeneD. Do eerste een froater die verlang do dat onze Kamerleden bij hem zouden komen. Volgers dien groe ien held hadden de socialisteu den 6 maanden dienst in handon.Terecht hebben onze mannen aan den fron- ter zijn stomme beweriDg doen op merken, dat er slechts 78 socialisten on 109 andere in de Kamer waren, dus de groote meerderheid tegen do socialisten, en verwezen naar de parlementaire annalen van don I7 Juli 1923, waarin den fronter kan lezen don rol, die hunne cheffen in de Kamer spelen i De tweede was een zuivere met Russisch bloed, die dat land als een hemel op aarde voorstelde. Doch onze mannen bewoeen hem het te gendeel, dat de Russische arbeiders meer lasten en langere militaire dionst te dragen hadden dan in Bel gië, waarop do kommunist ant woórdde, dat het niet anders kon en duwde de deur toe. Waar gaan wij naartoe met dien zuivere, dio by staking nog geen drie dagen met hunne werkmakkers den strijd kunnen voeren, zooals het gebeurd is in de staking der Bouw werkers En zulke mannen spreken voortdurend vaQ revolutie te maken Daar moeten de kapitalisten geen groote schrik hebbeD. Tevens is het goed om weton dat volgens dezen kommunist, do werkende klasse meer belast en langere militaire dienst mogen opgelegd worden. Lezers, dat is goed om te onthouden. De W. C. Jean Jaurès. M. Bastiaens, Schepen van Openbare Werken, beweert dat de socialisten Nichels en Marcel t' akkoord waren, met de kandidatuur van zijn broeder, voor de plaats van portier werkman in de middelbare jongensschool. Men moet maar durven. Inderdaad, er waren 39 kandidaten, waaronder zijn broeder oud-strijder, maar ook waren er oorlogs invalieden, en zelfs een politieken gevangenen met elf (1U kinderen. De socialisten hebben gestemd voor den oorlogsinvalied met 4O 0/0, en de Katholieken voor den oud-strijder M. Bastiaens. Zulks was wel is waar hun recht, maar gewoonlijk stemt men niet mede, als er familie, belangen in 'tspel zijn. Dat heeft in alle geval den Schepen van Openbare Werken vergeten. Ten andere, we verwachtten ons ook, dat burgemeester Moyersoen en den Heer Deken Coppens, als voorstaan ders der talrijke huisgezinnen toch voor den kandidaat een Katholiek met elf kinderen zouden gestemd hebben. Mis. Wij meenden ook, dat den Heer bur gemeester voor een oorlogsinvalied zou gestemd hebben, hij die als gewezen Minister heel goed weet, dat die men- schen den voorrang hebben. Nogmaals mis. En in die omstandigheden, hebben de socialisten hun plicht gedaan, met hunne stem te verleenen, aan een oorioesinvalied met 400/0 en dec Socia- listiscnen Minister eveneens, met hem de benoeming toe te kennen, want Bastiaens en De Smet, waren aan den Heer Minister voorgesteld elk met 4 stemmen bekomen op de 8 stemmers. Ziedaar de echte waarheid. Heer Schepen Bastiaens. Wat nu, door U eene groote leugen genoemd wordt, als zoudt Ge aan de vrouw van den invalied niet gezegd hebben, dat ze geene voetstappen moest doen, daar uw broeder zich moest gereed houden om op le October in dienst te treden, hebben we enkel weer gegeven wat de vrouw ons heeft gezegd. Wie hier de leugen uitgekraamd heeft zal in 't laatste oordeel moeten uitge maakt worden. L. die zal gehouden worden op Zondag 6 November 1927, om 21/2 ure namiddag, met het volgende dagorde 1. Onze verstel-lessen (reparatiën), die beginnen, op Woensdag 9 No vember. 2. De Zes maanden diensttijd, door Volksvertegenwoordiger Nichols Alfred. 3. Kostelooze Tombola. Het weze me toegelaten, de leden op het hart te drukken, dat ze talrijk die nen aanwezig te zijn. De lessen van verstellen (repareeren), vangen aan, Woensdag 9 November, van 6 tot8 ure 's avonds. Hierover zal den noodigen uitleg ge geven worden, en de inschrijvingen gebeuren. Kunnen verstellen, is zeer nuttig voor onze jonge dochters en moeders, en 't is daarmede dat we willen be ginnen. Ten andere, de Zes maanden dienst tijd voor onze soldaten, ligt ons zeer nauw aan het harte en daarom moeten we het onze bijbrengen, om dien te verwezenlijken. Vrouwen, jonge dochters, weest dus op post. De Secretaresse, NICHELS LEONTINE. Ja lezers rossen, ik geloof dat gij het enorm groot belang onzer Bi bliotheek niet kent. Velen onzer arbeiders en vrouwen blijven totaal onverschillig van deze onmisbaar bron van wetenschap en kennis. Velen van u voelen niet de draag kracht ODzor Bibliotheek, die een dor bijzonderste heiboomenis van onzen ontvoogdingsstrijd, en oen kleiDe kijk zal ons dunkens volstaan om het to bewijzen. Ziehier Onze Bibliotheek bevat op dezen oogcublik 1200 titels van werken zoo als sociale wetenschappen; overreis- en levensbeschrijvingen,over weten schap, romans, kinderwerken, tijd schriften enz. Voelt ge niot de ontwikkelings kracht die er kan geput worden in onze Bibliotheek die eiken Dinsdag, Vrijdag van 18 tot 20 uur en de Zon dag van 10 tot 12 uur open is En trots de schat die er in onze Bibliotheek zit, moet het nog ver beteren. Het Bestuur der Bibliotheek is noodgedwongen door de regee ring—-om nog300oieuwo werken by te koopen en dit in don korst moge- lijken tijd. Maar boekeD kosten heel duur en het geld is niet voorhanden, zoodat er middelen werdon gezocht on we meenon hot goed te bobben gevonden. Op Dinsdag 15 November om 7 1/2 ure grijpt er een PRACHTIG KUNSTFEEST plaats, in het lokaal Hand in Hand, Molendries, waarvan de opbrengst volledig aan de Bibliotheek gaat. Op het programma komt voor Muziek, Zang en Kinema. Dit alles aan den spotprijs van EEN FRANK. Wie zou er zich durven onttrek ken, om dit feest bij te wonen Wie zal er niet willen EEN FRANK bestodeD, om een der bij zonderste afdeolingen onzer party to steunen, en tevens een aangena- mon avond door te brongen Elk zal zich een kaart aanschaffen by onze verkoopers. Dat moet ten minste het ordewoord zijn. A. B. Victor De Geyter BERICHT AAN AL ONZE LEDEN. Het Bestuur maakt bij deze be kend, dat op 11 November (St-Mar- ten) het bureel zal gesloten zijn. Heden Woensdag 2 November, belangrijke ALGEMEENE VERGADERING om 7 ure, in Hand in Hand Zeer belangrijke dagorde. Munutie voor de Zes-maanden Flips H. 7,oo. Laureys L. 2,oo. Steenhaut A. 2,oo. Amant K. 2,oo. Vijverman A. 2,00. Van Der Borght 2,oo. Merckx Fr. 5,00. Podevijn F. 2,oo. De Smedt Fr. 2,00. Wasteels F. 2,00. Nijs J. l,oo. De Wolf Math. 2,00. De Luyck C. 5,00 Rimbaut Fr. l,oo Van Geert H. l,oo. De Neef A. l,oo fr. Totaal dezer week 39,00 fr. Steunlyst n. 20 van Da Cuyper P. 61,65 fr, Steunlyst n. 22 van De Wolf Poli door 22,00 fr. Steunlyst n. 23 van Meert Frans 29,00 fr. Steunlijst n. 27 van Verstraeten Ph. 94,25 fr. Gift Bocqué Frans 9,33 fr. Gift onbekend 9,33 fr. Totaal 225,56 fr. OUDERDOMSPENSIOEHEM j Do Bargemeester maakt bekend, dat de uitbetalingen van het 4ekwar taal 1927, zullen plaats hebben, ten Stadhuize (Trouwzaal) op de hieron der vermelde dagen, telkens van 2 tot 3 J 2 ure namiddag. Maandag 7 November, van N.l tot 23,000. Dinsdag 8 November, van N.23,001 tot 50,000. Woensdag9November,van N.50,001 tot 66,000. Donderdag 10 Novomber, van N. 66,ool tot 9o,ooo. De Burgemeester, R. MOYERSOEN. N. B. Opgelet do nummers ver anderen van dag. Pensioenboekjes van overledene pensioengenieters dienen onmiddo lijk op het bureel der pensioenen af gegeven te worden. Lokaal tHAND IN HAND» GEACHT MEDELID, Zulks om U vriendelijk uit te noo digen, tot de ALGEMEENE VERGADERING, Wat gaat op gebeuren bij de Textielbewerkers en Breisters Den Index van 15 Octoker is 793 1 /2 punten voor de Vlaanderen, waar door de duurteslag den 16 November met 5 0/0 zou moeten verhoogd wor den. Doch de bestaandeovereenkomsten worden door de Vlasfabrikanten en de Patroons van de Breiwerkfabrie- ken verbroken. De Spin- en Weef- fabrikanten hebben nog geeo vaste beslissiDg genomen, en laten de werklieden in het ODzekere. Wat gaan de Weel-, Spin-, Lacetg-, Vis cose- en Sargiofabrikanten doen van Aalst, die bij La Textile (het Patroonssyndikaat) niet aangesloten zijn In de Textiel- en Breinijverheid van de beide Vlaanderen, waar het tot heden rustig is gebleven, verkee- ren wij thans in een gespannen toe stand waariu 150,000 werklie den betrokken zijn. Onze Lande lijke Textielarbeiderscentrale zal de maatregelen troffen, die in deze kri tieken toestand noodig blijken. Daarop vestigen wij de aandacht onzer leden, om te handelen volgens de besluiten van onze Landelijke organisatie. Daarover zalmeer uit leg worden gegeven op de vergade ringen die met dit doel zuilen ge houden worden. Hoe is heft mogelijk dat nog leden worden gevonden die de oude bijdragen blijven betalen, terwijl men door de verduring van de levensmiddelen meer vergoeding noodig heeft bij stakingen en werk loosheid In de Textiel- en Breinij verheid worden 150,000 werklieden bedreigd wat zouden die leden op zien als zy 7,00 fr. tot 9.00 fr. per dag onderstand ont vangen, en de andere leden die hunne bijdragen verhoogden van 15,00 fr. tot 18,00 fr. per dag. Wie oogon in den kop heeft, en in do werkersbeweging een goede strij der wilt zyn, zal niet langer wach ten om de bijdragen te vorhoogen. Tevens herinneren wij de leden van den Textielbond, als zy in den loop dozer week hunne bydragen verhoo- gen, onmiddelijk de hoogere vergoe ding kunnen bekomen bij werkloos heid, en na 3 maanden aanbetaling bij werkstakingen. Mannen en vrou wen, maakt van deze gelegenheid gebruik. Wie het niet doet, zal het hem vroeg of laat beklagen. Bij de Tabakbewerkers. Gezien den Index voor het Land gestegen is tot 104 punten, zal den duurtetoeslag verhoogd worden tot i02 0/0, die moet betaald worden, van af de eerste week der maand November. Bij Schoftfte. Na dat de staking een paar dagen had geduurd, zijn de Secrotarissen van de andere Vakbonden tusschen gekomeü, doch op de vergaderingen met de breisters waren hunne ver klaringen tegenstrijdig, waardoor verwarring is ontstaan, een deel van de breisters hebben het werk herno men, een ander deel zyn naar andere werkhuizen gaan werken. In deze beweging hebben de brei sters gevoeld, hoe schadelijk het is voor d-e werklieden, met verdeeld te staan in verschillende vakbonden. Wanneer zullen de oogen open gaan van de werklieden, en zich allen in één Vakbond aansluiten by onze machtige Landelijke Textielarbei derscentrale Bij Kapifteinftjes. Dinsdag waren de werklieden ver gaderd van deze Spinnerij. De klach ten. die de werklieden daar lieten hooren waren ons onbekend geble ven. Het spreekt van zelfs dat de vergadering besloot, deze grieven met het Bestuur van de fabriek te gaan bespreken, ten einde daar een einde aan te stellen. In de Teinfturia. Dinsdag hadden wij een onder houd met den Heer Bestuurder, waar in wij de vraag om loonsvermeerde- ring hebben voorgebracht den heer Bestuurder SGheen die vraag niet ongenegen, doGh verlangde die vraag te onderzoeken, en zich te houden binnen het raam van de loonsovoreenkomsten met de Ver- werspatroons. De onderhandelingen zullen voortgezet worden. Weverij Terbeek. Gezien de werklieden maandag niet haddon gewerkt, is er dinsdag beroering ontstaan ia do fabriek en moesten do werklieden hot fabriek verlaten. In hei onderhoud verklaar de den H. Bestuurder bereid te zyn het werk to laten hernemen door de werklieden, doch een werkman die zyn 14 dagen vooropzeg had uitge daan wilde hij het werk niet langer laten voortzetten, waarover verdere onderhandelingen zullen gevoerd worden. Voor de Rouwbetooging Wij hebben een 50 tal Meisjes en Jongens noodig van 10 tot 16 jaren oud, om de kronen te dragen in den Rouwstoet. Wij verzoeken de party- genooten die kinderen hebben, deze te laten opschrijven op de bureelen der Vakbonden, en in het lokaal Hand in Hand. Heden Zondag en Maandag zullen de kronen der Vakbonden voor hunne overleden leden Tentoongesteld zijn in den Café van Hand in Hand. Als ook deze die kronen zelf hebben aan gekocht voor hunne afgestorven familieleden, kunnen naar het lokaal worden gebracht vanaf Zondag.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2