Voor den Zes maanden AALST. Geeraardsbergen Kerkholbezoek SYNDIKALE RUBRIEK Soc. Vrouwenbond Plaatselijk Komiteit ZIEKENBOND I Slad Aalst. Lede DENDERLEEUW. Aan de Groepen van den Buiten. De groepen van den buiten die mee tings wenschen in te richten voor den Zes maanden diensttijd, wor den verzocht dag en uur te laten kennen, aan gezel Nichels Alfred Arrondissoments secretaris Aalst, die voor een spreker zal zorgen. Het Federaal-Bestuur. Verleden Dinsdag Allerheiligen had onze jaarlijksche rouwbetooging plaats. Een tiental minuten over 2 ure kon het signaal tot vertrek gegeven worden. Onze Fanfare aan 't hoofd, voor afge gaan onzer mandatarissen en secreta rissen der Vakbonden. Hierna volgden de 31 kronen, tien tallen van bloemengarven, met de familieleden der dierbare afgestor venen. Opvolgentlijk marcheerden onzen Vrouwenbond in groot getal, den bloeiende Jeugd-Groep en onze moe dige Oud strijders met Vlag vooraan Onze Harmonie ging de leden onzer Vakbonden, Ziekenbond en Wijkclubs vooraf, welke in massa op post waren. Heel ingetogen landden wij dus op den doodenakker, waar gezel Nichels Alfred de volgende rede uitsprak. GezellinnenGezellen Geachte Omstaanders, Meer om meer, houdt het Aalster sche volk eraan, bijzonderlijk op dezen dag, 1* November, Allerheiligen-dag, een bezoek te brengen, op de graven zijner duurbare afgestorvene familie leden, van vrienden en kennissen. Ze brengen bloemen en kronen, als blijk hunner verkleefdheid, als bewijs dat ze voortleven in den kring. Waarom zouden wij, Werklieden' partij, onze dooden, insgelijks niet een bezoek brengen Is het niet in de herinnering aan het apostelwerk van onze te vroeg afgestorvene leden, dat we moed en kracht kunnen putten, om hun begonnen werk voort te zetten i Wij zeggen Apostelwerk. Is het in iets overdreven Neen, want ware apostels zijn het geweest, zij die het voor eerst aandurfden hier in Vlaan deren, hier in't land van Woeste, het land van belofte voor de heeren kapita listen, het land der lage loonen en lange werkdagen voor het proletariaat het socialisme te verkondigen. Arm als zij waren offerden zij hunne weinige Zondag cen ten, om het goede zaad te kunnen strooiën, maar z' hadden een dorren akker te bewerken. Het werkende volk was ongeleerd, het werkte voor hongerloonen en de liefdadigheid moest hen ondersteunen. Het lag onder den hiel van de be zittende klasse, en wie het hoofd durf de rechten, wist aan welken prijs. Hoevelen onzer eerste goede socia listen zijn er niet gebroodroofd gewor den Hoevelen zijn er niet op het Zwarte boek der patroons ingeschreven wat beteekende dezen geen werk ver schaffen En zoo waren die apostels verplicht uit te wijken, naar het walenland, zelfs naar Frankrijk, om hen, hunne vrou wen en kinderen van den hongerdood te redden 1 Ze waren wreed die patroons. Ze konden niet verkroppen, dat er een voudige werklieden zich in het hoofd durfden prenten,op te komen tegen de voorrechten hunner bazen, tegen de voorrechten der bezitters. Het kon niet in hun hoofd dat er werklieden waren, die durfden spreken tegen huntelangen werkdag tegen hun te lage loonen, en zij die het toch waag den, zouden het bekoopen. En ze meenden, alsdus het Sodalis- mus in zijn kiem te dooden 1 Hoe lee- lijk hadden zij het mis op. Een recht vaardige zaak kan men zijn reeelmati- gen loop stuiten, doch het dooaen, dat nooit 1 En zoo was het ook, met het geworpene zaad van het socialismus. Doop zijne onwetendheid begreep de massa van het werkende volk zelfs niet, het goede en het schoo- ne, dat het 't socialismus in zich droeg, •n zoo konden we bestatigen dat ook die massa, zich schaarde aan de zijde hunner verdrukkers en zich liet opzwee- pen, tegenover degenen die in de bres waren om hunne rechten op politiek gebied te eisehen, om meer welstand en geluk voor het arbeidende volk te prediken. Eq al die vervolgingen hoe groot ze ook waren, hebben niet gebaat het socialisme is gegroeid, het heeft voor uitgang gemaakt, en heden blikken we fier, op den afgelegden weg, op de ver overde rechten. Dankaande macht der vereenigingheb- ben we onzen toestand op economisch gebied merkelijk kunnen verbeteren ae hongerloonen van vroeger zijn groo- telijks verhoogd, en den werkdag van is en meer uren, behooren tot het ver leden. En wanneer wij er kunnen op wij zen, dat door de macht der vereeniging er veel is bekomen, dan toch moeten we betreuren, dat die macht nog enorm zou kunnen vergrooten, ware de massa niet onderling verdeeld in verschillen de vakbonden, die meestal afhangen van de heeren patroons, door hen wor den gesteund, om op zekere oogen- blikken, stokken in de wielen te ste ken, wanneer er een weinigen strijd om beternis voor het werkende volk wordt geleverd. Hat belang van de arbeiders ligtin het vereenigen der massa in één en dezelfde vakbond, en die is in de so cialistische, die gesticht is voor en door de werklieden, en die ten allen tijde het bewijs heeft geleverd, onafhanke lijk te staan, tegenover de bezitters tegenover het patronaat. Op politiek gebied hebben wij het zoover gebracht, dat we de gelijken zijn der heeren patroons, der heeren kapitalisten. Ook hier heerscht er nog te veel ver deeldheid onder het kleine volk. Is het te begrijpen, dat er werklie den zijn en ze zijn nog talrijk die aan de vertegenwoordigers van het pa tronaat, aan de bezitters, hunne stem verleenen, hen aldus toevertrouwen, hunne belangen in het parlement te verdedigen Staan de belangen van den werkman en dezen van zijn patroon niet regel recht tegenover elkander, evenals deze van een niet-bezitUr en een kapi talist op hun laatste rustplaats, op dien groo- ten dooden akker, nun begonnen werk voort te zetten, en niet te rusten alvo rens het socialistisch ideaal is verwe zenlijkt het proletariaat, de meesters van de wereld. Dierbare afgestorvene gezellinnen en gezellen, we verlaten deze treurige plaats, waar gij voor eeuwig in gebor gen ligtwij keeren terug naar huis, naar 't lokaal, naar den strijd, en toe komende jaar komen wij hier terug met nieuwe overwinningen, met een nog grooter leger van aanhangers als thans. Rust zacht, rust in vrede. Die hartroerende rede werdt met de meeste aandacht aanhoord door een jroote schaar omstaanders, waarna de sronen aan de familieleden werden overhandigd. BESCHOUWINGEN. Zooals we hadden voorzien heeft onze rouwbetooging dit jaar verre deze der vorige jaren overtroffen, en in waardigheid en in getal. Nochtans mangelt er nog iets maar al te veel vrouwen marcheeren in de stoet tusschen de mannen en dat neemt veel van de indrukwekkendheid, welke we aan onze bedevaart dienen te geven. We wenschen voor t. k. jaar dat ALLE vrouwen gezamentlijk opmar- cheeren en ook de mans. We zullen aldus een grootscher en ingetogener karakter aan onze rouw betooging schenken. We zullen aldus nog meer eerbied bij de omstaanders afdwingen. 'tWeze ook nog eens gezegd aan de achterblijvers dat op dergelijken dag hun plaats in de rangen is. Immer grootscher en beter moet onze leuze wezen. A. B. 'I Is die ongerijmdheid, dat we in het hoofd der werklieden-massa willen prenten. Is het niet door de schuld van dezen, dat de socialisten nog niet den baas zijn in het land, en we dus noodge dwongen moeten regeeren met verte genwoordigers van den coffre forts Ja, 't is waar, die heeren hebben re kening te houden van onze macht, van onze sterkte, en dank daaraan kunnen we wijzen, op vele veroveringen, op wetten, die ten goede komen van het proletariaat. Maar hoe dikwijls stuiten we niet, op den onwil van die heeren, die hun aandeel van den poli- tieken koek eisehen Neen, we zijn er nog niet in gelukt het socialistisch programma te verwe zenlijken. Ja, wij hebben den achturen werk dag veroverd, de pensioenen onzer ouderlingen verbeterd, en meer andere nuttige hervormingen kunnen door voeren, maar er blijft ons nog veel te doen. Nu gaan wij den kamp aan voor de verplichtende verzekeringen tegen ziekte en werkongevallen, met tus- schenkomst der patroons. Voor onze landbouwers willen we de pachtwet voor negen jaren er door halen, alhoewel de vertegenwoordi gers van het kapitaal in den Senaat van nu aflaten kennen, dat ze het ge stemde ontwerp van de Kamer zal ver werpen. En den strijd voor den Zesmaanden diensttijd der soldaten moet er door, of zoo niet, trekt de socialistische par tij zich uit de regeering terug. Door ons petitionnement voor den Zesmaanden diensttijd, zullen wij de heeren reactionnairs, de heeren milita risten toonen, dat het volk zulks wil. Zullen die heeren toegeven Heel waarschijnlijk neen, en dan Regeeren tegen de socialisten 't Zal moeiëlijk gaan. Regeeren zonder ons? Zullen ze durven En dan staan we voor de ontbinding der wetgevende lichamen, voor een nieuwe verkiezing. 't Is daarop dat we ons moeten voor bereiden, maar inmiddels zetten wij onzen kamp voor de geheele ontslaving van het werkende volk voort, tot we den eindtriomf hebben behaald. 't Is daartoe, dat we de tot heden on verschillig gebleven werklieden en landbouwers oproepen, opdat ze plaats zouden nemen in de rangen van het groote socialistische werkersleger. Er staat ons dus een nieuwen, en voorzeker duren strijd te wachten, maar hij kan in alle geval niet zoo zwaar zijn, als dezen aoor onze voor gangers geleverd. Zij hebben ons den weg getoond, onze taak verlicht, en hierom vergeten wij ze nooit. Eeuwig blijven ze in ons binnenste voortleven, eeuwig zijn wij hun dank baar, voor hun gelererden strijd, en zooals vroeger jaren, zweeren wij hier In de Textiel en Breinijverheid Nog geon bepaalde toestemming voor den 5 o/o duurtetoeslag, alleen dat er samenkomsten voorzien wor den. De mannen van't groenkruis die den gespannen toestand kennen, ko men deze vraag om loonsvermeerde- ring nog vermoeilijken. Zij hebben een brief geschreven aan de Textiel fabrikanten voor den familietoeslag aan hunne werklieden te geven. Kan men een slechter oogenblik kiezen als nu om die vraag te stel len Zulke domme handelwijs*, steunt do Patroons om de 5 o/o ver meerdering te weigeren. Bij de Leder- en Vellenbewerkers In het blad Vooruit* van 2 Novem ber is een belangrijk vonnis verscho nen, vonnis uitgesproken door de werk- rechtersraad aldaar, nopens een loons- overeenkomst welke was afgesloten tusschen de werklieden en patroons. Plaatsruimte ontbreekt om daar van daag op in te gaan. Dit doen.we dan ook in ons eerstkomend nummer. In 'iedergeval hebben we kunnen vaststel len aat ons leden reeds een begin ge maakt is om steun voor de aldaar se dert 15 weken uitgeslotene kamera den, op te halen. Ziehier de eerste lijstGezongen door Fr. Van den Bergh en rondge- haald door Deprez bij H. Cooman op de Varkensraarkt 8,75 fr. Rondgehaald door Bernard Bauwens in den Belga 12,50. Gezongen door Fr. Van den Bergh en rondgehaald door Fr. Verbei ren bij Wantje Arijs 7,00. Of samen 28,25 fr. Dank aan die kameraden en de ge vers en we vragen hun voorbeeld te zien volgen door veel ander makkers Lokaal .HAND IN HAND» GEACHT MEDELID, Zulks om U vriendelijk uit te noo- digen,tot de ALGEMEENE VERGADERING, die gehouden wordt, heden Zondag November I227, om 21/2 ure namiddag, met het volgende dagorde 1. Onze verstel-lessen (reparatiën), die beginnen, op Woensdag 9 No vember. 2. De Zes maanden diensttijd^ door Volksvertegenwoordiger Nichels Alfred. 3. Kostelooze Tombola. voor Arbeiders-opvoeding! Op Dinsdag 8 November, te 7 1/t uur 's avonds, in het lokaal Hand in Hand - OPENBARE VOORDRACHT door den heer Bayens, (onderwijzer) over De landbouw in België Toegang vry. Het Bestuur. Viotop De Geyter IiKRICHT AAN AL ONZE LEDEN. Het Bestuur maakt bij deze be kend, dat op 11 November (St-Mar ten) het bureel zal gesloten zijn. Fanfaren a Hand aan Hand. Het wordt de leden en muziekan ten nogmaals nnrinnerd, dut oos Jaarlijksch Ceciliafees', zal plaats hebben, op Zondag 15 November. Alle dagen komen er nog nieuwe eereleden by, een les voor de achter blijvers, om zich op tyd to komon veroffecen. Do eereleden worden dringend verzocht als ééu man Zondag 's mor gens en Maandag 's avonds de fan fare te vergezellen, zulks zal eene goede aanmoediging zijn voor onze muziekanten. OUDERDOMSPENSIOENEH. Do Burgemeester maakt bekend, dat do uitbotalingen van hot 4ekwar- taal 1927, zullen plaats hebben, ten Stadhuize (Trouwzaal) op de hieron der vermelde dagen, telkens van 2 tot 3 1/2 ure Damiddag. Maandag 7 November, van N.l tot 23,000. Dinsdag 8 November, vanN.23,001 tot 50,000. Woonsdag9November, van N. 50,001 tot 66,000. Donderdag 10 November, van N. >,ool tot 9o,ooo. De Burgemeester, R. M YERSOEN. N. B. -- Opgelet de nummers ver anderen van dag. Pensioonboekjes van overledene ponsioengenieters dienen onmidde lijk op het bureel der pensioenen af gegeven te worden. Hei petitionnement voor de zesmaanden Onze kameraden zijn begonnen om de zesmaandendienst; tot hiertoe heeft noch geen enkele geweigerd zijnen naam te zetten op onze lijsten; noch tans zijn er eenige die bang zijn voor de socialisten maar doen het toch, om dat het voor hun welzijn is; maar wij geven aan die menschen een bewijs dat het alleen de socialisten zijn, die de werkende klasse verdedigen. Als alle katholieke kiezers zich uitdrukken voor de zesmaanden met onze lijsten te tee kenen, is het een bewijs voor de Be thuneen Van Schuylenberg dat hunne plicht ook is voor de zesmaanden te stemmen. Of zij het zullen doen zullen wij afwachten. Heden Zondag 6 November om 10 ure algemeene vergadering, voor Spaarkas en Propagandaclub De leden worden verzocht tegenwoordig te zijn, daar er belangrijke punten aan de dagorde staan. Gezel Berghman uit Aalst, zal er tegenwoordig zijn, de le den der propagandaclub worden ver zocht hunne lidkaarten mede te bren gen om ze in orde te stellen. Meeling De Bruyn Verleden zondag hadden wij eene mee ting belegd, welke voor doel had de politieken toeatand van het land en de werking van de socialistische partij, om eens klaar en duidelijk aan onze bevolking uiteen te zetten. Ook de punten van ons program welke ver wezenlijkt waren en andere welke in den kortst mogelijken tijd moet ver wezenlijkt worden. Omtrent twee ureD heeft onzen dap peren Prosper De Bruyn voor eene volle zaal gesproken, en de meeste bij val genoten van het publiek; menige van de aanhoorders hebben gevraagd om zoo gauw mogelijk nog eens terug te komen hetgeen hij beloofd heeft. Daarna heeft onze vriend F. P. gezel De Bruyn bedankt en aan het publiek nog eens herinnerd dat alleen de socia listische partij voor de werkende klasse in de bres spnngt en dat wii hun alleen te volgen hebben. Allo kameraden, sluit u aan in de rangen van de socialisti sche partij; zij is geene partij welke en kel bestaat uit eenige werklieden maar bezit eene bekwaamheid om ons te ruk ken uit de handen van het kapitalisme, en ons een beter leven te sohenken dat wij behoorlijk door de wereld komen Nu vrienden, het ordewoord moet zijn, geenen druk laten uitoefenen van hooggeplaatste personen, ons los ruk ken uit de handen der verdeelers, ons aansluiten in de rangen der socialisti sche partij om onze leiders te gebieden wat zij moeten doen, ons syndikeeren om onze loonen te verdedigen en zich aansluiten in onse ziekenbonden langs dienen weg alleen is er verbetering te bekomen in ons lot; als alle werklieden dit begrijpen zullen wij op korten tijd ons doel bereiken. POLITIKUS. StMjdponning Gezongen door De Bruyn alle Belgen gelijk voor de wet rondgehaald door de Neef Victor 8,15 fr. Onze groen-gele, die haast niet meer weten van wat hout pijlen maken, en op alle gebied vooruit boeren lijk... ne kreeft., hebben het nu gemunt op onzen cinema. Ze gingen de roodjes ne col passenze zouden alle Zondagen velo rijden, boksen, lutteeren, bal ge ven en... wat weet ik al. Ongelukkiglijk voor hun kas braadt dien haring niet meer. De menschen van Denderleeuw hebben hun buiksken vol van de bokskenspolitiek. In onze cinema, zeggen die heeren, jaat er van alles om. Och jongens toch, comt zien en oordeelt maar... eerst betalen zulle of g'en komt niet binnen. Onze cinema geeft de prachtigste films die ooit in den omtrek op den doek werden gebracht. Geen wonder dan dat onze ruime zaal alle Zondagen tot barstens toe volsteekt. Nu als Groene Wie en Jef Lawijt dat niet kunnen kroppen stellen wij voor hen alle twee heilig te verklaren of... rijp voor Sel- zaete. Een nieuwe strijd is thans op handen tusschen geel- en groen geel. De eerste nemen het land af om mogelijks te ontsnappen aan de pachtwet,de tweede roepen de almacht in van den verdoemden Belgick om hun huurders buiten te walsen. Arbeiders, wat denkt ge van die volksvrienden Ze strijden om het hardst om de kleine menschen te fop pen en te pluimen. Cecilia op 4 December. Wie viert er mede? Alle bewuste syndikalisten en socia listen zullen van de partij zijn. Prijs 15 fr. Uilslap naar Aalsl. Zondag 13 November, brengt ons muziek een serenade aan onzen kloe ken Friens die in 't huwelijksbootjen is getreden. Vertrek om 4,15 ure. Alleman mede. Voordracht- Maandag 7 November, om 7,30 ure stipt. Voordracht door gezel De Graeve, uit Gent. Onderwerp Kristen Democratie en Socialisme. Al de leden van den propaganda club moeten tegenwoordig zijn. Onze Cinema. Heden Zondag geven we de super- produktie in 9 deelen. Joujou de Paris vooraf De Wit te Merel Onze Ziekenbond. Dees week verschijnt een manifest met nieuwe voorwaarden. Van nu af kunnen we ons talrijke leden mede deelen, dat vanaf nieuw jaar het brood kosteloos zal besteld worden aan de zieke leden die regel matig bij ons hun brood hebben ge kocht. Cinema. Heden Zondag 6 en Maandag 7 November Voor de wees met Tom Mix. De misdadiger met André Nox, een komiek met Boby een buitengewoon programma. Woansdag 9, Donderdag 10 an Vrijdag II November. De boksmatch Dempsey-Tuny, de volledige opname van de laatste ont moeting der twee kampioenen to Chicago, eene veropenbaring op cinematographisch gebied. Daarbij de groote film Opstanding met Rod La Rocque en Dolores del Rio, deze film is niet te vergeleken met andere banden onder don zelfden titel vertoond. OM TE VOLGEN. De misdadiger met André Nox. Opstanding» met Dolorès Del Rio en Rod La Rocque. Vastenavond- waanzin» een buitengewonesehoone film. Bedwelmend genot een der schoonste filmon ooit vertoond. «De Zwerver naar Le Cheminoau van Riohepin. De weg tot den roem een bijzondere fransche produktie. De graaf tan Luxemburg naar de opérette. Dit is een reeks van filmen, der laatste uitgaven en der beste voortbrengselen. Woensdag 17 en Donderdag 18 November Twee filmen van grooten ophef Bedwelmend zinsgenot een band van schoonheid, van bevalligheid en sentimentaliteit. Jaloerschheid een scenario van waarde en praoh- tige vertolking.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2