(/Voorden en... Daden Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Hoe staat het met de Mijn Hoekje e Jaar N° 4a Prijs per nummer 25 centiemen 13 November 1927. 6 Erzijn Daden eu Daden In de Toekomst bijten ome tegenstre vers bij elk geknoei iu het zand. RECHT EH VRIJHEID Goede werkers- voorwaarden, hooge loonen. bekomt men met soc. vakbonden In afwachting dat de h. h. Fronters onze enkele vraagskens, die wij hen verleden week in Recht en Vrijheid hebben gesteld gaan beantwoorden, lullen wij maar de lijst van hervormin gen ten gunste van het verkochte Staatspersoneel, afkondigen. We hebben ons de moeite getroost den ellenlange lijst van prachtige her vormingen te noteeren. Niets is welsprekender dan deze op somming 1 1. Volledig rechtsherstel voor al de kameraden, welke na de staking van 'j3 ontslagen werden. 2. Opheffing van al de straften voor stakingsfeiten. 3. Toekenning der volledige syndi- kale vrijheid en invoering van het vak- vereenigingsreglement. 4. Invoering van verschillende maat regelen om de uitoefening van het syndikale recht te vergemakkelijken bij de overheden, kommissies of onder roeken. Afschaffing van al de beper kende bepalingen, welke vroeger be stonden. 5. Erkenning van het princiep der medewerking van het personeel aan het beheer der staatsbedrijven door de instelling van a) Eventallige onderzoeksksmmissie; b) De Eventallige Kommissie met hare subkommissies en technische kommissies van vereenvoudiging c) Centrale Personeelraden en afge vaardigden van het personeel in de centralen beheeren d) Instelling der Achturen kommissie gelast met de herziening van al de re glementsbepalingen betreffende den arbeidsdag. 7. Reorganisatie van den beheerraad der werkliedenkas, der kas van wedu wen en weezen, der kas van weduwen en weezen der loodsen, van het kleedingfonds. In al deze beheerraden beschikt thans het personeel over de meerderheid. 8. Wederinrichting van den Raad van Beroep. Al de agenten van het de partement, tijdelijken en voorloopigen nbegrepen, mogen er thans gebruik van maken en een grooter aantal straf fen mogen er thans aan onderworpen worden. 9. Overgave der ekonomaten aan de koüperatieven van het personeel. 10. Instelling eener kommissie wel ke de organisatie zal bestudeeren eener mutualiteit voor gansch het personeel. 11. Toelagen aan de syndikale be roepsscholen. 12. Invoering der Engelscbe Week. 13. Toekenning van dienstkaarten aan de kinderen der agenten. 14. VeTalgemeenheid der bonificatie van één jaar dien stou der dom aan de agenten, die tot een hooger kader over gaan. 15. Toepassing, na talrijke en zeer ernstige amendementen ten voordeele van het personeel der herziening der loopbanen van ambtenaren, bedienden en werklieden. ]6. Verhooging der vergoeding voor overnachting die van 0,12 op fr.0,30fr. is gebracht voor heel het rollend per soneel. 17. Vermeerdering van telegrafische premiën. 18. Verhooging van het barema der leerlingen telegrafisten en telefonisten. 19. Verhooging der maximum wedde der helpers-bedienden. 20. Tusschenvoeging in het kader der klerken, der gewezen aangestelden ordeklerken geworden door de eerste bevorderingswedstrijden. 21. Verplaatsingskosten der hoofd brievenbestellers, gebracht van 8 op 10 frank. 22. Toekenning van 15 dagen verlof aan de hoofdbrievenbestellers. 23. Vergoeding voor tijdelijke dienst- waarneming, gebracht van 10 op 15 frank per overnachting. 24. Verhooging der kasvergoedingen 25. Toekenning eener kasvergoe- ding aan de agenten der telegrafen. 26. Toekenning eener bijzondere Vergoeding aan het personeel van den goederendienst der groote stations. 27. Oprichting van een kader van ambtenaren der teekenbureelen, vol doende om eene normale bevordering te verzekeren. 28. Dienstouderdom vereischt van de boventallige brievenbestellers voor een benoeming, gebracht van twee op één jaar. 29. Verbetering inzake aanwerving der boventallige brievenbestellers. 30. Toekenning van een pensioen aan de agenten, ontslagen in '28 voor politieke redenen en die physiek on bekwaam waren om hunnen dienst te hernemen na de amnestie van 1919 31. Toekenning van zes dagen be taald verlof aan het werkliedenperso- neel met ingang van 1 Januari I92G. 32. Oprichting van gewestelijke aanwervings- en afdankingsbureelen, ten einde werkloosheid te vermijden voor de voorloopige agenten. 33. Toekenning van vier dienst kaarten aan kommissionnarissen, ge bezigd aan de reiniging der stations. 34. Verhooging der vergoeding toe gekend aan de dragers voor het bestel len der briefwisselingen buiten de plaatselijke omschrijving. 35. Aansluiting der dragers bij de Werkliedenkas. 36. Toekenning der vergoeding voor het binnenroepen bij het leger der voorloopige werklieden en boventallige brievenbestellers met familielasten. 37. Verbetering der loopbaan der klasseerders en boden, ten einde toe te laten, de maximumwedde te berei ken. 38. Benoeming tot aangestelde van de klasseerders hebbende 20 jaar dienst en de dienstverrichtingen uitoefenende van aangestelde. 39. Herinvoering der bijloonen we gens dienstouderdom aan de deurwaar ders en klasseerders. 40. Opneming van een gedeelte der normale premiën in de vaste wedde der machinisten. 41. Verbetering van het straffen- stelsel van de machinisten voor het voorbijrijden der seinen. 42. Behoud der kollektieve premie in de arsenalen waar zij ter studie was gebracht geworden en invoering van het systeem in andere werkhuizen. 43. Herziening der loopbanen van de machinisten, gesproten uit de exa mens van I912-I913, teneinde het na deel te herstellen, ondergaan tengevol ge der staking. 44. Toelating der vrouwelijke agen ten tot den bijzonderen wedstrijd voor ordeklerk. 45. In aanmerking neming der dien sten als voorloopige agent voor de toe lating tot den bijzonderen wedstrijd van ordeklerk. 46. Begunstiging der meestbegaaf- den door de afschaffing der minimum- ouderdomsgrens voor de deelname aan al de wedstrijden. 47. Afschaffing der beperking van het aantal deelnemers aan de volgende wedstrijden en examens ordeklerk der telegrafen en telefonen, bijzonde re proef voor de bediening van leerling der telegrafen en telefonen, voorbe houden aan de helpers, waarvan de positie gewijzigd is geworden, enz. 48. Toelating tot den bijzonderen wedstrijd voor ordeklerk voor al de agenten bedienden- en werklieden- personeel die belang hebben in dit kader te treden. Ziedaar het verschil van daadwerke lijke mannen en de holklinkende-niets beduidende woordenkramerij der door luchte Fronters. We weten het, ze zul len niet gewagen van veroveringen door hen behaald, of deze opsomming tegen In den laatsten tijd wordt er veel gesproken over het voorstel Vander- velde, dat de vermindering van don militairen dienstplicht beoogt. De pers is er vol van. Het is werke lijk onmogelijk gelijk welk dagblad in handen te nemen, zonder het ge noemde ontwerptezien beknibbelen. Onnoodig te zeggen dat de kritiek onzer tegenstrevers er nogal ver bitterd doorslaat op do kap der socia listen. Wat is nu wel hun leitmotief om de zoogenaamde ontoepasselijkheid van eene vermindering van den mili tairen dienstplicht te rechtvaar digen. De katholieke Eenheid, Jaspar on Cie is ontvangryk voor eene ver mindering der militaire drilling, maar... die moet voorafgegaan zijn door eene volledige reorganisatie van hot belgisch leger, wat in a. w. beteekent, dat alvorens van inkrim ping van dienstplicht te spreken, de technische organisatie dient voltrok ken te zijn. S Wy aanvaarden die reden niet omdat zij een uitvlucht daarstelt. Waarom kan die technische hervor- ming niet gepaard gaan met de ver- I mindering 't Is toch het gei spreken, maar op de manier, de Fronters eigen, opnieuw in hun ge wonen haalput een emmer drek opha len om hem naar het gezicht der socia listen te werpen. Maar ongelukkig genoeg voor de h.h. Fronters, de roodjes zullen zich eens schudden, met het ongelukkig (goed) gevolg, dat het op hun eigen wezen zal terecht komen. Basta eH punctum. A. B. miuuoiiuK' geval go woest met de wet op den verplichten schoolplicht? Vóór de wet er was kon men niemand verplichten zijne kin deren tot 14 jaar ter school te zen den, wat toen voor gevolg had dat de patroon over jonge en goedkoope arbeidskracht beschikte de nieuwe wet kwam er en de patroon verloor niets aan konkurrentievermogen. Wat, bewijst dit Dat hij zich onmid- deliik aan de nieuwe hervorming heeft aangepast, door meer ratio- neerle arbeidsverdeeling en het ge bruik van sterker ontwikkelde tech nische middelen. Het zou werkelijk al te eenvoudig zijn, van reorganisatie te spreken, nieuwe on hoogere militaire uitga ven in 't leven te roepen en zoodanig de lasten die reeds op onzen hals wegen nog wat te vermeerderen. Wij ziin dus niet vatbaar voor die reden. Eerst de verminderingen de reorganisatie dringt zich van zelfop. Door de ultra-patriotards is iedere vermindering van militaire dienst plicht onmogelijk, integendeel, ze zijn van oordeel dat de soldaat van vandaag eene sterKer en uitgebrei der militaire opleiding moet genie ten, omdat ook de wijze van oorlog voeren meer uithoudingsvermogen en technische bekwaamheid ver eischt. Zij vatten dit als volgt op In verhouding tot wat de soldaat van vroeger was moet de moderne kaki sterker lichamelijk onlivikkeld zijn omdatde uitrusting zwaarder is ge worden de oorlog winter en zomer gevoerd wordt, de strijddag en nacht geleverd, de optocht lang en moeilijke marchen in door obussen uitgeholdetereinen vereischt en do verdedigingswerken een enorme ontwikkeling hebben genomen in den iaatsten oorlog werkten onze soldaten aan den Yzer achturen on der de scbrapnells en bommen der vliegers. Onder moreel opzicht sterker doordrongen zijn. Op het moderne slagveld, met het gebruik van massa 's machien- geweren, granaten, projectielen. vlammenwerpers, vliegers, gasbom men en wie weet wat de toekomst ons brengt moet de soldaat, om dergelijke demoraliseerende invloe den te bevechten, over een uitge zochte zielekracht beschikken. Hij moet ook sterker technisch ontwikkeld zijn (Onder militair opzicht natuur lijk Hij moet goed de konstruktie der wapens kennen om die in goval van gebruik met kennis en vaardig heid te kunnen hanteeren. Hij moet ook a fond de organisatie van oen leger kennen om, ingoval van oorlog in de minst mogelijken tijd mobili- satieklaar te staan. Ziedaar de bijzonderste argumen ten dezer kategorie tegenstrevers. Voor zoover wij een verdedigings- oorlog als die bestaatkunnen aan vaarden, schijnen die redens nogal logisch, met dit groot verschil noch tans. dat die heeren zich verkeerd voorstellen, dat al die kennis en lichamelijke en moreele vereisch- ten in de kazerne aangeleerd worden. Ik geloof dat het ons niet moeilijk is, wel niet volledig, dan toch voor het grootste doel dergelijke inter pretatie te logenstraffen. Spreken wijereeDsmet kameraden mee die het soldatenleven hebben meege maakt, dan wordt die overtuiging nog versterkt. Het ontwerp Vandervolde, dat waarschijnlijk in den loop der maand November zal besproken worden, voorziet nochtans die moei lijkheden en tracht er ook aan te verhelpen. In een volgend artikel bespreken wij dan eens het voorstel van den patron en zoodauig zullen wij ons kunnen een godaebt vormen van wat de socialisten willen in zake ver mindering en reorganisatie in een leger en hoe zo dat willen bereikeD. Een Jonge-Wachter, F. RIMBAUT. Wat willen de Socialisten inzake de 6 maanden. 1. Dat de diensttijd op g maanden gebracht wordt. 2. Dat de gewestelijke indeeling in gevoerd wordt, elke soldaat zooveel mogelijk bij zijne woonst. 3. Dat men eiken soldaat indeelt zooveel mogelijk bij de eenheid die het best met zijne beroeps-of techni sche bevoegdheden overeenkomt. 4. Dat de lichamelijke ontwikkeling verplicht weze T op school, door uit breiding ervan 2C na de school in turnkringen, van 14 tot 18 jaar. Deze lichamelijke ontwikkeling moet geschieden zonder inmenging van militairen en mag geen militair karakter hebben. Wat wij hier vragen bestaat in Zwe den, Zwitserland, Tsecho-Slowakkijë. Daar heeft men een wel ontwikkeld volk, dat evenmin militaristisch is als hier. 5. Dat de geest in het leger gedemo cratiseerd wordt. 6. Dat de heroproepingen vermin derd en vergemakkelijkt worden. In plaats van 6 weken achtereen, 2 maal 8 dagen (twee Zondagen inbegre pen) en 2 maal 0 dagen, dus slechts 28 dagen samen. 7. Dat er vergoedingen voor familie last gegeven worden aan de heropge- roepenen. Dat vragen de socialisten en anders niet. We zullen het herhalen tot zelfs de hoorende dooven en ziende blinden het weten. Al wat de katholieken, liberalen en fronters er anders over schrijven is leugen en verdraaiing om de menschen tegen de 6 maanden op te ruien tot hun eigen schade. Ziet uit uwe oogen, arbeiders en de- mokraten Laat u niet bedotten door de vijanden eener demokratische leger- hervorming. Leve de 6 maanden Leve de Werkliedenpartij Er zijn drie akten welke de kristenen onwillekeurig verschillende malen per dag opzeggen: de akte van geloof, van hoop en van edelmoedigheid velen van hun vervullen deze plicht zonder het belang van den tekst na te gaan het is het lot van al de kerkelijke ritus sen eeuwigdurend herhaald. Maar al de mannen, de ongeloovigen zoowel als de geloovigen zijn geroepen niet om te bidden, maar om in hun leven akten te teekenen waarvan de termen een beteekenis hebben die hun niet kan ontsnappen zonder zich aan de grootste verliezen bloot te stellen. Het is eerst het huwelijkskontrakt, ver volgens een pacht en eindelijk een verzekerings-polis. Voor de twee eerste gevallen zult gij een man der wet raadplegen, voor het derde zult gij U wenden tot La Pré- voyance Sociale. D' herbergiers vragen vrijelijk genever te mogen verkoopen, en gansch den nacht tc mogen open blijven. Ze willen d' alcoolwet afge- schalt zien, om ons genever te laten drinken, dat we er bij vallen. Maar dit kunnen wij t' huis ook. W' hebben ons maar een paar li ters bij den likeurhandelaar te koopen en wij zuipen't huis zoo veel we willen: Maar dat willen de herbergiers aiet. 't Is bij hun dat wij ons moe ten in den genever kunnen zat zuipen, 't is bij hen dat we onze centen moeten laten, want al het andere gaat hen niet aan. Wat geeft het hun, dat wij ons zoodanig verzuipen, dat de centen voor het brood weg zijn wat geeft het hun, dat onze vrouwen en kinderen snakken naar het loon van den man, om in de levensbehoeften te voorzien, als zij ze maar in de schuiflade liggen hebben 1 wat geeft het hun, dat men eens dronken van genever, niet meer weet wat men doet, dat men vecht, moordt, vrouwen kinderen de straat opgooit, de huismeube len stuk slaat of verkoopt, om voort te kuniien drinken wat geeft het hUD, dat we door den alcool in 't gevang geraken, en onze vrouwen en kinderen van de openbare liefdadigheid moeten leven wat geeft het hun, dat de zinne- loozen gestichten opgepropt zitten met menschen, die er door den drank binnen zijn geraakt wat geeft het hun, dat de ge- neversdrinkers, verachterlijke kin deren voortbrengen 1 wat geeft het hun.. maar 't is genoeg. Ze zeggen dat er 40duizend her bergiers zijn, die vragen vrijelijk genever te mogen schinken en dit den ganschen dag en den gan- schon nacht. Welnu daartegenover zijn er meer dan vier millioen vrouwen en kinderen die eischen dat zulks niet gebeure. Dat de herbergiers weten, dat er geene enkele partij is, die hunne eischen zal inwilligen, in tegendeelin alle partijen is er eene overgroote meerderheid om de alcoolwet te verscherpen en maatregelen te doen treffen, om te voorkomen wat er nu gebeurd, t' is te zeggen te beletten, dat er in groenselwinkels nog genever zou verkocht worden. Ja, voor verscherping der wet is er veel kans, maar de vrjjheid her stellen om ons volk zich te laten verbeesten zooals vóór den oorlog, dat nooit. Het weze nogmaals gezegd de overgroote meerderheid van alle politieke partijën is tegen den vrijën vorkoop van alcool.Bericht aan dezen die zich op sleeptouw laten nemen. FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1