AALST. Het nut van een boek en de bibliotheek. Hoe de Groenkruisers Bij onze Vrouwen HUB IS HASO SYNDIKALE RUBRIEK Zeer belangrijk bericht S. J. w. Erembodegem DENDERLEEUW. Lede Hoe eenvoudigen aannemelijk die titel ook mag klinken, tooh veroor loof ik my dit onderwerp met u eens van meer nabij te ontleden, juisi omdat, ondanks dien eenvoud er nog menschen gevonden worden die het nut van een goed boek onderschat ten. De geest van den menschisals een machine die, bij het verlaten van het konstruktiehuis nog niet heele- maal draalt zooals het behoort, maar door oefening en goed onderhoud den graad van volmaaktheid bekomt om dan eindeiyk, na geruimen tyd te verslijten, niet meer de voldoen de hoeveelheid en hoedanigheid te produceeren van vroeger en van het arbeidsveld verdwijnt. De ontwikkeling der hersens van den mensch kan daar best mede ver geleken worden. Het bewijs daarvan ligt juist in het feit, dat alle menschen redenee ren maar niet op dezelfde wijze, omdat het redeneercentrum (de her sens) van die menschen op een ver schillende wijze geoefend en ge smeerd is. Wat voor de eene schoon is kan leelijk zijn voor de andere. Wat iemand medelijdend stemt, kan anderen vermakelijk zijn, enz. Er zijn te veel voorbeelden van dage- ljjkschen aard opdat wy ze hier zou den gaan opsommon. Het komt er enkel op aan een ant woord te vinden op de vraag van waar dat verschil in dingen zien, vanwaar dat verschil inmedevoelen? en dan komen wij onvermijdelijk tot het besluit dat het redeneeren van den mensch in rechtstreeksch ver band staat met de opvoediDg of het zieleleven. Om dit zieleleven te verruimen dient over het noodige materiaal be schikt en..... treedt het belang van een boek te voorschijn want in een goed boek stort de schrijver zijn eigen ziel uit, geeft hij zich om zoo te zeggen geheel aan den lezer. Hun redeneeren versmelt zich. Nochtans kan het lezen van een boek ook nadeeligegevolgen na zich slepen en die spruiten dan meest voort uit het feit dat de inhoud er van niet beantwoordt aan de behoef ten en mentaliteit van den lezer. Een andere groote moeilijkheid (voor den werkman vooral) is, dat de lezer niet in staat is zich het gepaste boek aan te schaffen door gebrek aan geld. En ziehier nu de volledige betee kenis van dit opstel Het nut van een boek is bewezen en de laatste paragraaf bevestigt dat, om aan de behoeften van den lezer in 't alge meen te voldoen de bibliotheek er noodig is, juist omdat deze in de meeste gevallen in staat eal zijn, menigvuldige wernen van verschil lenden aard en schrijver ter beschik king van den lezer te stellen. Nochtans is iedere bibliotheek niet in staat aan die behoeften te voldoen, daar het beoogen van iets dergelijks veel geld kost. In den sohoot van het plaatselijk komiteit voor Arbeidersopvoeding onzer stad leeft ook eene bibliotheek die voorzeker een der meest belang- rijksteonzer plaats zalzijn,zoo onder hoeveelheid en zedelijke waarde der werken, alsook het aantal lezers. Voor een paar dagen nog heeft het plaatselijk komiteit een poging ge daan. Zij heeft zich namelijk 350 nieuwe werken aangeschaft, aldus trachtende aan de winterbehoeften van haar steeds aangroeiend getal lezers te voldoen. Dit heeft haar nochtans, tusschen haakjes gezegd, de kleine schuld van 3500 frank op den hals gehaald. Om die te dekken werd er xooals ge woonlijk beroep gedaan op de plaat selijke arbeidersorganisaties, die nogal mild steunden. Nochtans hebben die inkomsten niet volstaan en ziet de bibliotheek zich dus verplicht een feest in te richten, dat zal plaats grijpen op Dinsdag 15 November a. s. in de feestzaal van Hand in Hand Het zal er aan afwisseling niet ont breken en de minieme inkomstprys van 1,00 fr. is waarschijnlijk in het bereik van ieders beurs. Door dit feest bij te wonen, steunt gij uwe bibliotheek, de standaard der opvoeding, en verricht gij een socialistische daad als niet een. Fr. RIMBBÜT. de zesmaanden diensttijd voor onze soldaten verde digen. Ik zette mij op den Hoogdag van Allerheiligen op ronde met den lijst voor de zesmaanden om handteekens in te zamelen; alles ging opperbest nie mand weigerde, tot ik in de Ajuin- straat in een huis binnen gekomen vroeg aan de moeder, en een meerder jarigen zoon om onzen lijstte teekenen; zij waren seffens bereid het te doen, maar op het oogenblik was den schoon zoon binDen gekomen, ik had gezien dat hij uit het verkenskot kwam die aaa de moeder en den zoon oplegde het niet te doen, wij zullen dat zelf wel bewerken 1 jaar, 14 of 18 maandenalle3 zal van 't zelf wel ko men, en de moeder en de zoon gehoor zaamden aan het verbod van haren schoonzoon, een snotneus van eene goede twintig jaar, maar als ik later had vernomen, over dat eerstebroek ventjes zijn vader, dat hij den onpartij diger) bond der marktkamers had wil len overleveren in de handen van de Groenkruisers dan verwonderde mij het niet, (hij kwam uit het verkenskot had hij er gebleven, hij was er op zijn plaats) ik antwoordde met eenige ge paste woorden en trok er uit Arme Moeder. Verdoolden Groen kruisers. Ik zette mijnen weg voort om onze lijsten te laten teekenen, alles ging weer goed, tot ik eindelijk aankwam in de Van Langenhovenstraat, waar ik aan een huis belde, en aan de dame vroeg onzen lijst te teekenen, en bereidwillig zette zij haren naam op den lijst; ik dankte en zette mijn weg voort, maar als ik vier huizen verder was, kwam die zelfde dame bij mij, en vroeg om haren naam te mogen uit schrabben, zij had tegen een Groengele fronter gesproken (hij had ook ge weigerd te teekenen) die haar bepraat had haren naam terug uit te schrabben, hetgene dan gebeurde Ik vroeg aan dien man in kwestie wat hij daar in te zien had Hij antwoordde mij, ik ben niet tegen den 6 maandendienst, maar onzen Commandant zegde hij heeft ons in zijne rede uitgesproken bij het ont- huldigen van de plaat met namen van de gesneuvelde Staatswerklieden niet bevoordeeligd, en voegde er bij Minister Anseele die erbij stond, wist er ook ten onze voordeele niets bij te voegen en de damehad haar laten mede sleepen van dien Groengelen, Ik ant i woordde in het kort, en trok verder. Arme dame. Verdwaalden Groen gelen en werkman, en trots dat alles zullen wij ons werk voort zetten voor het veroveren van den 6 maanden diensttijd voor onze soldaten tot spijt van wie het benijdt want het eerste, en het grootste werk zal geleverd zijn door ons socialisten, wat niet befèt als wij den 6 maanden diensttijd zullen hebben dat de groengelen, (fronters het al zullen gedaan nebben tegen gewerkt). Z'hielden verleden Zondag hunne algemeene vergadering en zooals ge woonlijk de opkomst was heel goed. Gezellin Snel opende de vergade ring, wees de vrouwen op het belang rijke van het dagorde, eu op het feest dat ingericht wordt op i5" Novem ber, tea voordeele van de Sociali stische bibliotheek. Zeggen wij alras dat er niet min dan 78 kaarten door onze vrouwen zijn aangekocht. Dan was het de beurt aan gezellin Nichels Leontine, die de aandacht der leden vesiigae, op du verstel lessen, die door de zorgen van den Vrouwenbond wordon ingericht, de leden aanspoorde die te volgen, want kunnen repareeren is zóó nuttig voor onze vrouwen. Zij uedankte dan ook gezellin Van den Brempt, die bereidwillig en kosteloos op zieh heeft genomen, deze lessen te geven, tot nut van ons allen. Nu was het de beurt aan onzen Volksvertegenwoordiger Nichels, die de vrouwen toesprak, over den strijd voor Zesmaanden diensttijd. Zeggen wij terloops dat hy de vrouwen h^eft bewogen, want me nigeen pinkte een traan weg. Hij oogstte dan ook veel bijval, want zijne rede wierd warm toege juicht. Hij ontving dan ook den daDk van gezellin Snel die zich de tolk maakte der vergadering, om hem dien daDk te betuigen. Daarna, was het kosteloozen tom bola, en de gelukkigsten, trokken met de prijzen op. Voorwaar eene welgelukte verga dering, die er veel zal toe bijdragen, om de vrouwen mede te doen helpen voor de verovering der zesmaanden, want 't is zooals gezellin Nichels Leontine zegde, de reactie is sterk, de militaristen machtig, maar als de werkende klas wil, zullen zy zwichten. De Secretares L. N. SAM. MAATSCHAPPIJ Molendries nr 11 Aalst. Kooperatieve Beweging Wanneer wij een blik werpen, op de verloopen dienstjaren, bestatigen wij niet genoegzamen vooruitgang en noch tans wordt, op alle wijzen voldoening gegeven zie verandering Volkshuis; bon wen van Muziekzaal; Dureelen der Vakbonden; Ziekenbond; Partij secretariaat en Sam. Maat. Hand in Hand; aankoop Volkshuizen Erembodegem en Lede. In sommige afdeelingen stippen wij vermindering van ontvangsten aan welke voorzeker zijn toe te schrijven aan de geweldige levensduurte welke onze menschen dwingt tot besparingen maar ook aan de froote onverschilligheid onzer leden ie hunne eigene inrichting verwaar- loozen \oot gebuurte winkels. Wanneer men toch eens een oogenschou w wil wer pen op onze meistoeten,rouwstoeten enz. moesten den helft van die aan- wezigeonze inrichtingen beminnen enal hunne aankoopen doen wat zouden wij Sam. Maat. Hand in Hand niet aan onze verbruikers als sociale fondsen kunnen geven. Arbeiders gij moet verstaan, dat de magazijnen van de coöperatieven den gewonen handelaar beletten van hoogerprijzen te rekenen. Verstaat gij nog niet, moest gij allen Syndikalisten, Mutualiteiten, Propagandisten en Muzi kanten al uwe benoodigheden koopen in de Sam. Maat. Har.din Hand, dat gij goedkooper zoudt aankoopen? Vindt gij het logiek met U zeiven; dat een kind zegt ik mag zulks brood niet, dat een huisvrouw zegt ik mag die koffie niet, dat eene andere zegt die zeep is niet klaar genoeg? Zulks zijn al uitvluchten. Moeders, gij klaagt over de levens duurte en wat doet gij om zulks te ver zachten Gaan koopen in ekonomaten en privaatwinkels welke op U liggen te loeren, om in den korst mogelijken tijd al Uwe veroverde rechten te ontnemen en terug te brengen na de afschuwe lijke dagen van vóór den oorlog. Het uur moeders is in aantocht om U aan te sluiten, in de Sam. Maat. Hand in Hand, ten einde gemakkelijker de moeilijke uren, welke voor de deur staan te doorworstelen. Het eenige middel is koopt alles in de Sam. Maat. Hand in Hand. De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Wij hebben van de LandelykeTex- tielarbeiders centrale vernomen, dat de Katoen- en Vlasfabrikanten heb ben besloten, van af den 16 Novem ber aanstaande aan hunne werklie den, eene vermeerdering van 5 0/0 duurte toeslag te geven. Wy hebben die besluiten onmid- delijk aan al de Textiel-en Breiwerk fabrikanten van Aalst en omliggen de overgemaakt, zoodat al de Tex tielbewerkers de loonsvermeerde- ring zullen bekomen. Dit besluit hebben wy doen ken nen aando Breifabrikantenenop den oogenblik dat we deze regelenscbry- ven hebben die H. H. nog geen be slissing genomen doch wy hebben aangedrongen, omdat aan de brei sters de 5 0/0 vermeerdering zoo verleend worden, zooals dat zal ge beuren met de Textielbewerkers en bewerksters. Wy zullen onze lezers regelmatig op de hoogte houden van de samen komsten en beslissingen, welke door de Patroons worden aangeno men. De Burgemeester verwittigt dé bevolking dat geene aanvraag tot het inrichten van loterij of tom bola gunstig kan onthaald worden tenzü de opbrengst bestemd wordt tot liefdadigheidswerk of kunst- aanmoediging. Belangrijk Bericht. Heden Zondag aanstaande, zal de doorgang met rijtuigen aan de brug van den Zwarten hoek ver boden zijn in den voormiddag, ter oorzake van herstellingen aan de sporen van den buurtspoorweg. De Burgemeester, R. MOYERSOEN. Woensdag 15 November, om 7 ure. Algemeene Vergadering in bet lokaalHaDd in Hand Allen op post. Munutie voor de Zes-maanden Toelage Ziekenbond 5o,oo. Amant Karei 2,00. Steenhaut A. 2,00. Van Der Borcht 2,00. Merckx F. 2,00. Podevyn Felix 2,00. Spitaels L. 2,00. Wasteels 2,oo. De Smedt Fr. 2,00. Vy verman A. 2,00. Haelterman 2,00. V. D. Veken l,oo. Rimbaut 1,00. Van Geirt l,oo. De Wolf 2,00, Schutyzer J. l,oo. Totaal dezer week 76,00 fr. Een goedgelukte Vergadering Zondag 1.1. was de sameokomst van onzen propagandaclub opperbest gi - lukt. Gezel Laureys van Aalst woon de de vergadering by. Tal van nieu we leden, die pas inschreven waren, zijn er geweest. Er is hier ook aangevangen m«t de propaganda voor den zesmaanden dienstzangavonden met meeting zullen in den korstmogelijken tyd ingericht worden ook zal er een propaganda op touw gezet worden voor «Recht en Vryheid» we moe ten meer lezers hebben voor ons blad Verders zal de vriend Laureys ons in nauwe verbinding houden met het part(jbestuur van Aalst. En nu vooruit want er is hier veel werk op de plank Het is waar dat wy ons te verheugen hebben in het steeds aangroeiend getal leden van onzeu ziekenbond; maar het blijft nog veel te doen, zoo wel op syndikaal als op coöperatief gebied. Onze werking moet stelsel- matigen aanhoudend z'ijn. Waarom zouden we het tot geen duizend le den brengen in onzen ziekenbond In plaats van die gemeene dorpspolitiek die Libe ralen en Katholieken op den buiten voeren en welke bestaat in drink party en, moeten wy iets beters stel len. Stryden voor ons programma, de arbeiders organiseeren in ver- eeniging van ziekenbond, ze ver bruiker maken van de coöperatief, hunne instellingen leeren beminnen dat zal ons verder brengen. Zooala het voorzien was is eindelyk het budget der gemeente voor 1927 klaar geraakt. Maar hoe Doodeenvoudig heeft verleden week een speciale kommissaris uit Gent, de begrooting komen opmaken met enkol rekening te houden van de door de wetten voorziene inkom sten en van de verplichte uitgaven. Er is bovendien een TEKORT van HONDERD DUIZEND franken voor 1927. Voeg daarby de rekeningen die nog te betalen staan van vroeger en men komt tot het besluit dat ods groen-g'ilon en kadotters onze ge- meentefinantiën naar den afgrond hebben gebracht. Ondanks al de beloften van de groen-gele, trots hun kilometerpro gramma van 1926, wordt er geen cent voorzieD, noch voor werkloozen onderstand, noch voor ziekenbon den, niets voor onderhoud van stra ten en wegen, geen cent voor uit breiding van onderwys in de ge meentescholen. Ziedaar waar de bokskens- en tonnenmanncn onze gemeente brengen. Inwoners van Denderleeuw, maakt U kiaar om ze buiten te walsen. Eischt met ons kortaf, ODlslag,van zulke volksfoppers. De Voordracht De Graeve over Socialismus en Kristen Demo- kratie was een echt meesierwerk. Bewyzen met de vleet werdon er ge leverd die amtoonen dat de Kristen Democraten niets anders in 't zeil voeren dan de arbeiders verdoelen, om ze aldus gedwee in de armen der uitbuiters te brengen.Het socialisme alleen met zijn veelvuldige stryd- middelen en instellingen kan en zal de arbeiders redden. Een woord van dank aan de talryke vriendinnen en vrienden, die de Voordrachten regelmatig bywonen. 't Concert op 27 November belooft iets puik te zyn. Toekomende week worden uitvoe rige programma's besteld en kaarten aangeboden. Voorbehouden plaats genummerd 4 fr. Zetels beneden 3 fr. Gaanderyea 2 fr. Ceeilia gaat door op Zondag 4 December. Wie meedoet late zich onmiddelijk inschryven by onzen brood voerder of bij de bestuurleden. Prys 15 fr. Onze Cinema gaat een echt succes tegomoet. Geen wonder ook want de talryke liefhebbers spreken hun lo? uit over de goed verzorgde programma's, gg Heden Zondag het boeiend drama Moederliefde en den Koning der Cow-boy's. Vooraf komiek in 2 doe len. In tyds komen zal geraadzaam zyn. Zouden ons groen-gele gemeen- teraadsheeren die zoo venynigonze instelling aanvallen niet meer orde kunnen houden in hun zaal en na melijk beletten, dat er alle Zondagen gevochten wordt dat 't stof in de geburen vliegt. Allo, redders van Moeder-VJaan- deren, kapt de teenen wat af van uwe woeste leeuwen. Komt dat soms niet voort van uwe goede lessen in... boksen, edel werk van Volksverheffing Okegem-Welle De vrienden zullen zeker met vreugde vernemen dat we weldra een afdeeling zullen stichten van onzen Socialistischen Ziekenbond. Het prachtig voorbeeld van Idder- gem, waar we reeds 100 gezinnen tellen dient nageleefd. Uitstap naar Aalst. Heden Zondag gaat ons muziek naar Aalst een serenade brengen aan onzen besten vriend De Koek Frans die in 't huwelyksbootjen is getreden. Wie meegaat gelieve den trein te nemen van 4.i5 u. uit Denderleeuw. Vergaderingen Nationaal Syndikaat zullen plaats grypen, op Zondag 20 November. Te Okegem, omlOu. in De Kroon. Te Ninove, om J5 u. by de weduwe Van Laer,Geeraardsbergsche straat. Te Santbergen, om 17 u. in De Bonte Koe. Makker De Bruyn zal er breedvoerig den nieuwen loonstryd uiteenzetten. Mannen van 't Spoor. Post, Tele graaf, Telefoon, allen op post. Allen in de bres en de zege is aan ons. De werken aan buurtweg 4 gaan goed vooruit, maar zooals het de gewoonte is worden de kalsijsteenen des avonds vervoerd. Onze politie heeft daar een einde aan gesteld. Denken die heeren die des avonds aan de baan werken dat hunnen hof alleen moet ge maakt worden, en de slechte wegen op de buitenwijken in slechten toestand moeten blijven liggen Wij zullen die schuimers eens in het oog houden en als het moet zijn ook hun kenbaar maken. Ceciliafeest Het is op zondag 18 December, dat ons jaarlijks Ceciliafeest plaats heeft, de prijs is vastgesteld aan 12 fr. per man. Zooals voorgaande jaren zal ons feest met muziek opgeluisterd worden, de kameraden, die verlangen aan dit feest deel te nemen, mogen zich laten in schrijven ten laatste tot 11* December, vermits 12 fr. te storten. Heden Zondag om 6 uren 's avonds worden aide gesyn- dikeerde en ongesyndikeerde uitge- noodigd tegenwoordig te zijn op de Algemeene Vergadering, alwaar gezel Haelterman Cesar zal handelen over de toekomstige strijd voor 5,00 fr. per uur in al de vakken te veroveren, net is belangrijk voor al de buitenwerkers want vooral voor deze zal de strijd het hevigst zijn. Dus is het aan de gesyndi- keerden, om al een ongesyndikeerde mede te brengen, om hun van de strijd te overtuigen en de rangen te ver sterken. Sedert de socialisten in Lede dood zijn gelijk onze tegenstrevers vertellen, ziet men ze toch nog rechtvaardige werken uitoefenen, en dit kunnen onze Katho lieken, Fronters en Kleurlooze maar niet verkroppen, dat wekelijks aan de bevolking hunne kremerij kenbaar ge maakt wordt; door hun op hunne kies- beloften te drukken, zitten zij gevan gen maar wij laten niet los, want 'ter wijl zij van hunne beloften niets durven ten uitvoer brengen, doen wij voor stellen die door hen goedgekeurd worden; wij willen doen zien, dat men met ons moet rekening houden, want zijn wij niet vertegenwoordigd daarom laten wij toch niet te strijden tot ver betering van de werkende klasse. Eens komt de tijd dat die heeren schreeu wers wij zijn de bazen, aan de deur zullen gezet worden, en dat zal door de rechtvaardige strijd geschieden van het socialisme. Weten onze lezers dat ons Schepen-college medehelpt aan de uitbuiting onzer bevolking. Vele zul len zich afvragen hoe kunnen zij dit doen en het is eenvoudig. Wij hebben reeds dikwijls bemerkt dat er des zondags lieden komen, om na de mis op het dorp de eene of andere artikel te verkoopen. De neringdoeners winkeliers hebben zich tot het Schepen college gewend, om dit te verbieden

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2