uiiïïwT Groote Rouwbetooging AALST. tot de Muziekanten onzer Harmonie Eene Kinematografische Gebeurtenis I HAND IN HAND Oproep tot onze Oproep tot alle Jlrbeiders en Vrouwen Dokte© Karei De Moor W. C. Jau Volders Syndikale Jlubriek Gouden Bruiloft Erembodegem. Welle Sottegem. HERZELE Heden Zondag, om 2 ure namiddag, grüpt de plaats, ter eere van Wijlen Gezien de enorme weldaden van den aflijvige, bewezen aan onze arbeidsgezinnen, dringen wij er ten zeerste op aan, dat elk op post weze. Men vergadert om 1 1/2 ure, op de koer van 't stadhuis Onze Harmonie Arbeid en Kunstzal de stoet medemaken om heden Zondag om 11/2 ure te ver gaderen in het lokaal «Hand in Hand», om deel te nemen aan de Rouwbetoo- gi°g- Toen de Cinema MODERNE op 29 Juli j. 1. opende, waren wij er van overtuigd dat het inrichtend bestuur, met de meeste anthousiastische genie waarover zij beschikten, zouden ge ijverd hebben om ons Aalstersch volk dat steeds voor zijn wekelijks ver maak, de Kinema op de voorrang heeft geplaatst en deze met gretigheid volgt trachten te voldoen. Weliswaar, het gaat zoo snel niet om een vast en talrijk klienteel te winnen, maar langzaam en zeker wordt de Ci nema «Moderne» een der drukbe zochtste onzer stad. De reden Cinema MODERNE moet voor wat betreft, de prachtige opgevoerde filmen, niet onderdoen, voor gelijk welke andere Cinema. De filmen als MIGNON en DE KEIZER DER ARMEN - om er maar een paar te noemen zijn daar een sprekend bewijs van. Heel kortelings wordt nu een film van eerste schoonheid opgevoerd Hot Ëimlo van Monte-Carl© een film die meesterlijk vertolkt is door twee groote kunstenaars JEAN AN GELO en FRANCISKA BERTINI, volgens den veelbesproken roman van Paul Poulgy (Editie Standard Film). Dit werk van het witte doek, is door meesterhanden verwezenlijkt, met een zorg van juistheid en schilderachtig heid die er een waar juweel van maken De insceneering is onverbeterlijk en van eene zonderlinge schoonheid. Het spel is diep dramatisch en ver veelt geen enkel oogenblik. ANGELO toont er zich beurtelings onder zijne verschillende hoedanighe den die, nog eens te meer, zijne talrijke bewonderaars zullen verrukken. FRANCISCA BER1INI toont ons een meer dan gewoon talent en haar verfijnd spel, evenals de liefheid harer kleeding doen nog meer hare wondere schoonheid uitkomen. De verschillende tooneelen ontkete nen zich met eene snelheid en eene volmaakte helderheid en tot het einde van hst tooneel snoert de angst de borst. Het hoofdtafereel van den film is de gebeurtenis door Franeiska Berti ni beleefd. Beschieting van Monte-Carlo. Het is een buitengewoon en onver- geetbaar tafereel. Het geheel is van eene onbetwist bare welluidendheid en men kan zeg- j gen dat de tafereelen van een wonder j bare en gevoelige waarde zijn ook J Het Einde van Monte-Carlo rwerd door i de bezoekers diep gevoeld, en bijzon- j derlijk aantrekkelijk, met zijn roman- tische liefdegeschiedenis, mag van het Aalstersch publiek een warm onthaal genieten. Noeit hadden wij durven hopen, dat I het Bestuur van Cinema «MODERNE» dergelijke kostelijke filmen, aan het gretig oog van haar klienteel en waarvan alle cinemafiefhebbers zouden moeten genieten zou durven voor brengen hebben. 't Is waar, het Bestuur van Cinema MODERNE zoekt niet om groote winsten te kunnen opstrijken, maar tevens om het Aalstersch cinemapu- kliek aangename, verrassende en heel - puike filmen te bezorgen. We durven dus heel gerust zeggen, dat het bestuur van Cinema «Moderne» op goeden weg is, en tevens de gunst zal verwerven van eeniedei. Samen'werkend© Maatschappij MOLENDRIES, ii, AALST Aan de Aandeelhouders der Sam. Maat. Hand in Hand Waarde Gezel Aandeelhouder Wij verzoeken U vriendelijk de ALGEMEEXE VERGADERING te willen bijwonen, dewelke zal plaats hebben, op DINSDAG 22 NOVEM BER aanstaande, om 6 ure 's avonds zeer stipt, ten lokale Hand in Hand Molendries, ii, Aalst. DAGORDE 1. Verslag der laatste Alg. Vergadering 2. Verslag van Beheer- en Bestuurraad voor 't dienstjaar 1926. 3. Bilan 1926. Winst- en Verliesreke ning. 4. Ontlasting van Beheerraad en Col lege van Commissarissen. 5. Verslag van het College van Com missarissen. 6. Herkiezing van een Beheerder en een Commissaris. Aandeel- en Aankoopboekje zal streng geëischt worden. De Aandeelhouders die hunne kan didatuur voor Beheerder en Commis saris zouden willen plaatsen, zijn vriendelijk verzocht zulks te doen, ten laatste tegen 21 NOVEMBER aan staande, voor 6 ure 's avonds, aan het adres der Samenwerkende Maatschap pij Hand in Hand Molendries, 11, Aaist. Gezien de belangrijkheid der dag orde, rekenen wij vast op Uw aller te genwoordigheid. Met beleefde groeten. Voor de S. M. Hand in Hand De Bestuurder, LOUIS VAN DER VEKEN. De Gevolmachtigden Beheerder, ALFRED NICHELS. Waarde Gezellen, Gelief zoo spoedig mogelijk uwe AANKOOPBOEKJES binnen te bren gen in de winkels Molenstraat. Lede- baan, Erembodegem, ten einde het per honderd uit te rekenen. De Bestuurder, L. Van der Veken. Dinsdag 22 November, om 5 1/2 ure 's avonds vangen, de nieuwe leergan gen aan voor Solfège. We doen een dringende oproep tot onze partijgenooten, om hun kinderen te zenden tot het aanleeren van muziek. De inschrijvingen zullen vanaf 5 ure plaats hebben. Lokaal H. VanGyseghem St. Jansstraat, Aalst Beste Makkers, Op Woensdag 23 November a. s., te 7 112 uren 's avonds zeer stipt, zal den heer VALERY D'HONDTLeeraar aan de Staatsmiddelbare J on gensschool, in bovengenoemd lokaal eene groote Openbare Voordracht geven, met als onderwerp ONZE EERSTE KOMEDIANTEN Wij durven op uwe tegenwoordigheid rekenen, want er valt te leeren. Met beste broedergroeten. Het Bestuur. In de Breinijverheid Voor de Textielfabrieken is het een afgedane zaak vanaf den lö dezer, ar beiden de werklieden aan den duurto- toeslag van lo5o/o. Voor wat de Breisters betreft, dasf- over vernemen wij, dat verschillende alléénstaande Patroons de 5 0/0 ver meerdering zullen betalen. Van de Ver- eenigde Breiwerkfabrikanten is nog geen nieuws ingekomen. Wij hebben bij de H. H. Patroons aangedrongen om aan de breisters de 5 0/0 vermeerdering te geven. Te St. Niklaas staat den toestand zeer gespannen de breisters hebben daar besloten den arbeid te staken, in dien zij van hunne patroons geen vol doening bekomen. Maandag 21 November, viert het echt paar Amant Petrus-Van den Bergh Ludovica hun Gouden Bruiloft. Prachtige feestelijkheden zijn door al de geburen op touw gezet. De Soc. Fanfaren «Hand aan Hand zal er een Concert spelen om 7 uren. Daarna wandel-concert. Hebt gij de kiezerslijsten al geraadpleegd voor de Werkrechtersraad Lede Verleden Zondag hadden wij eene vergadering belegd voor al de Bouw- Hout en alle Buitenwerkers. De op komst kon beter zijn vanwegens de ongesyndikeerden. De kameraad Haelterman heeft eens goed gewezen op den toekomende strijd die er te voe ren is om tegen i2 April in den Brus- selschen omtrek de 5 fr. per uur, en tegen half Juni 6 fr.per uur te veroveren aldus onze loonen gelijk te stellen met de levensduurte. Dat het een hevige strijd zal zijn om dit te veroveren is zeker, maar als alle werklieden uit alle vakken sterk vereenigd zijn, zijn wij verzekerd dat de overwinning aan ons zal zijn. Dus van heden af moeten wij bij de onvereenigde aandringen, om hun doen klaar te zien en onze rangen te versterken. Wat Kasteelheeren willen zooals onze lezers al reeds opgemerkt hebben, is M. Mathys op anders niet uit dan om processen te maken, dit is nu voor de zooveelste maal het geval met M. Roelandt. Het is een klaar be wijs dat M. Mathys het over zijn hart niet kan krijgen dat M. Roelandt ook jaagt op het wild en het hem niet kan beletten. M. Mathys kan zijn kapitalis tische manieren niet verbergen. Als de boer het wild gekweekt heeft zoo het alleen M. moeten zijn die het komt dooden. Dat er maar gauw eene wet kome die aan de kasteelheeren ver biedt nog het wild te dooden dat den boer gekweekt heeft, en hij alleen de toelating zal krijgen, dan zullen ernoch processen noch bedreigingen geuit worden. Onze Socialistische Kamerleden hebben daar reeds op aangedrongen, en wij hopen dat den druk die M. Ma thys en zijne vrienden uitoefent gauw zou verdwenen zijn. Groote Meeting Op Zondag 27 November bij Rom- baut Edmond, Wijnhuis, waar het wets voorstel Van deMeulebroeckoverdezes maanden dienst zal uiteen gezetworden. Allo gij vaders, moeders en zonen, die er belang in stelt in de vermindering van den legerdiensttijd komt, in massa luisteren om overtuigd te zijn, hoe wij ons leger willen inrichten. Begin om 5 uren stipt. Politikus. Uit Nieuvverkerken Verleden zondag hadden wij eene belangrijke vergadering. Onze kame raden waren goed opgekomen, gezel De Schrijver zat voor; 6 punten waren aan de dagorde. Onzen vriend Coppens gaf zooals ge woonte goeden raad aan de Vergade ring, ten einde goed werk te verrichten in onze gemeente, en ten gunste van ons volk. Makker Van den Breule, kwam aan het woord, die ons langs eene vrede- lievendenweg deedt inzien welke baan wij moeten inslaan ten einde goed werk te verrichten. Nu hadden wij nog kameraad Mi- chiels lid van de Commissie van Open baren Onderstand, die ons in korte trekken uitlegde wat hij al had gedaan ten voordeele der noodlijdenden onzer gemeente en wat er nog zal kunnen ge daan worden. Daarna kregen wij nog wat mede- deelingen van onzen vriend De Schrij ver, over het werk in het Schepen-col lege, de vele verbeteringen die er worden gedaan aan den onderhoud der buurtwegen, en de schandalige mis bruiken die er zijn van zekere personen aangaande het Crisisfonds, waar wij liter nog zullen over schrijven en van waar die misbruiken komen. En zoo sloot de Vergadering op eene geestdriftige wijze, die door de aan wezige leden toegejuicht wierd. Zoo moet het gaan kameraden; niet geluisterd naar mannen die willen tweedracht zaaiën in ons midden bij middel van allerhande leugens en ver dachtmakingen; weg met die verdee- lers, weg met die verraders, wij zullen onzen gang gaan en niet omzien. GROOT BAL Door de zorgen van de Socialistische partij, wordt er voor heden Zon dag 20' dezepeen puik bal, inge richt in het lokaal bij de W« Van Boven Kwalestraat, met de Jazz-Band van Ninove. Begin om 4 uren namiddag. De leden worden verzocht talrijk aanwezig te zijn. HET BESTUUR. De Stpijd voor de zesmaanden gaat vooruit, we schieten goed op met de verzameling van handteekens. Bijna nergens wor den we doorgezonden. Het is een klaar bewijs, dat ook de buitenbevolking zeer te vinden is voor den zesmaanden- dienst. Heden Zondag is het terug Bestuurvergadering met de kameraad Laureys van Aalst. Heel waarschijnlijk hebben we de volgende Zondag een Zangavond met een Mee ting Nichels. We zagen in den laatsten tijd, dat zekere politie kers het sport willen uitbuiten voor hunnen winkelZe liepen hier met por tretten op den hoed van gekende sport mannen onzer gemeente. Maar 't is precies of nu de sportmannen anti-so cialisten zijn. Dat niet zulle Ik wed, dat onze Coureurs goede socialisten zijn. Zondag 27 November krijgen we dus onze jonge tooneelliefhebbers op de plank. Ze durven nogal. Eerst De Houtzagersboeiend sociaal drama in een deel daarna De Kuische Bruidegom blijspel in 3 bedrijven dat de lachspieren een paar uren zal doen trillen. De kaarten vliegen weg. Voorbehouden plaats genummerd 4,oo fr. Benedenzaal 3,00 fr. Gaanderij 2,00 fr. Gordijn om 6 uur zeer stipt. Cscülia wordt gevierd op Zondag 4 Decem ber. Inleg 15 fr. Bijeenkomst om 10 uur in't lokaal; uit stap naar Leeuwbrug en Langestraat, Óm 13 uur tafel. Om 15 uur uitstap naar Huyssegem en Lichtenhoek. Des avonds gezellig bal voor al de familieleden van al de groepen van 't achturenhuis. Ieder syndikalistieder socialist, zal willen van de partij zijn. Inschrijvingen tot op i December 's avonds. Hun liefde tof de Syr da kater» Ons groen gelen hebben een broertje dood aan de Syudikaten. Verleden zondag was onze makker De Weghe in discussie met hun ge meenteraadslid René Van den Bruelle ledereen kent die snul zijn vader heeft zijn leven lang voor 'n hongerloon bij mijnheer mogen werken. Ehwel, volgens Van den Bruelle is het al verloren geld dat de werkers aan den Vakbond betalen 't en is niet noo dig vereenigd te zijn. 'k Geloof hem een beetje. Als onze Jan deed opmer ken dat voor. nen schrijnwerkersbaas als Van den Bruelle, die toch al met 4 gasten werkt, de werklieden maar best onvereenigd konnen blijven om mijn heer René... te laten leven op 't zweet zijner wroeters, ja... ia dan werd Rene- ken rood tot achter de ooren. Arbeiders, wat denkt ge van uw fameuze gemeenteraadsleden Onze Ziekenbond heeft reeds de 1200 leden overschreden Vanaf nieuwjaar wordt kosteloos brood aan de ziekeleden verstrekt in verhou ding der regelmatige aankoopen. Al de leden van onzen ziekenbond zullen dit op prijs willen stellen en van nu af geen ander brood meer eten dan het lekkere, smakelijke brood de«r socialisten. En nu vooruit naar de 2000 leden Toekomend© waek Uitgebreid artikel over des financiee len toestand der gemeente of liever over den warboel die geel en groen geel geschapen heelt. Jef de Voet heeft het nogmaals aan zijn voeten. Die huisjesmelker had het in zijn demo kratisch gedacht gekregen al zijn huur lingen opslag op opslag te doen batalen en., op den hoop toe te doen verhuizen. Hierdoor riep hij zelfs de hulp in van het hatelijk gerecht van den vuilen Belgiek. Maar..er waren nog rechters te Ninove en Audenaarde en Jef de Voet wordt wandelen gezonden met al de kosten en 't gelach aan zijn botten. Dat hebben de socialisten hem ge lapt. Arbeiders, huurders waar zijn nu uwe vrienden Oven de Gezondheid Waarom mag die fameuze Volksman de straat verpesten met alle dagen 'tvuil bloed er op te gooien. Als de gendarmen of de politie langs daar gaan nijpen ze zeker de oogen toe of mag een gemeenteraadslid met den ge zondheidsdienst lachen. Wat doet de Burgemeester Zouden de lichten op straat s' mor gends niet een half uur vroeger kunnen branden Waarom eerst van vijf uren als de eerste treinen reeds vertrokken zijn, en de werklieden die ze moeten nemen tot over hun schoenen in de modder der zoo goed onderhouden straten gepolst hebben Arbeiders, wat denkt ge over uw bestuurders Moerassen zijn waarlijk de Welzijn, Grooten- bergsch-, Kerkhof-, Veste-, Egmont- en Nijverheidstraat. Voor wanneer denkt ons gemeentebestuur aan de kasseiding te beginnen Zijn ze vergeten, dat in de gemeenteraadszitting der maand Maart van dit jaar, die zaak te berde is gebracht en er alsdan een taks is ge stemd, bedragende lo opcentiemen op de grondlasten, taks die volgens ra ming jaarlijks 88 duizend frank zal op brengen Die werken zijn geschat op 1 1/2 mil- lioen en het gemeentebestuur heeft als dan stellig beloofd met die werken vóór dezen winter te beginnen. Wij zijn verre in de Novembermaand en nog zien we geen begin Zullen de inwoners ondanks de ge stemde taks, moeten blijven pladderen in die moerassenpoelen Geen beloften heeren, maar daden, dat vragen we in naam van de bevol king van Sottegem. Soc. Propagandaclub. Voor de Zesmaanden Al wie nog wenscht zijn handteeken te geven om de Kamer van Volksver tegenwoordigers den Zesmaanden- diensttijd voor onze soldaten te vragen, kan de lijst nog komen teekenen in ons lokaal, bij Beerens Jozef, Nieuw- straat. gedurende de maand November. Het is begrijpelijk dat onze propa gandisten niet bestendig kunnen terug- keeren bij dezen die niet 't huis waren. Het Bestuur. Zondag aanstaande 27e dezer, aullen we geuoegen heb ben Nichels Leontine en Nichels Al fred, te kuonen hooren. Zij spreken in het lokaal by Bei- rens Joseph, Nieuwstraat om 10 1/» uren voormiddag, over pensioen wet, pachtwet en den zes-maanden- diensttyd voor onze soldaten. Er allen heen, moet het ordewoord zijn. De Staking in de Katoenspinnerij. Door de wegzending van 4 werklie den is deze staking uitgebroken; slechts het kleinste getal zijn aan den arbeid gebleven, die aangevuld zijn door en kele onderkruipers komende van an dece gemeenten, wat de stakers ten zeerste heeft verbitterd. De strijdbre- kers werden door de inwoners uitge jouwd, vechtpartijen hadden plaats, de Autobussen waarmede de onderkrui pers vervoerd werden, zijn met steenen aangevallen, woningen zijn beschadigd, menige proces verbals werden opge maakt. Den strijd te Herzele herinnert ons aan de eerste woelige stakingen in de steden; het is den geest van verzet die onder de buitenbevolking ontwaakt. Weldra zullen de buitenlieden begrij- fien, dat zij aan de zijde van de werk- ieden uit de steden moeten strijden voor een betere lotsbestemming, om in ruil van hunnen arbeid een mensch- waardig bestaan te bekomen. De Groenkruisers die dezen strijd in handen hebben, schrijven in hun blad geen woord over de woelige ge beurtenissen te Herzele. Dat hunnen Katholieken Burgemeester de hulp ge vraagd heeft van 15 Gendarmen, om de stakers van de straat te borstelen, en daardoor de vijandschap op zich heeft getrokken daarvan geen woord. Trachten de cheffen van de kristenen de verbittering af te koelen die ont staan is tusschen den Burgemeester en j den Onder-Pastoor, omdat den laat- its W eb< N er iris la: 0Ü eb en an ie iel r iet ar ae ipp all ev >01 >n< I 101 iri lie me eei lil IOC ,oc A.n aai Sy. die in bel art 1 OVi de ra da va wc sij uil

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2