Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Onze Nieuwe Regeering MIJN HOEKJE. De Kiezing voor de Werkrechtersraden. !4e Jaar N° 48 Prijs per nummer 25 centiemen 4 December 1927. De Socialisten uit het Ministerie Een goede les voor de Werklieden. RECHT EN VRIJHEID De arbeidskrachten binden wij samen, en schenken hun ongekende macht Zelden of nooit is eon kind zóó ge makkelijk ter wereld gekomeD, als onze hedendaagsche regeering. Inderdaad, 's Avonds om 8 uren neemt het Gouvernement gezament- lyk ontslag 's anderendaags 's mor gens vraagt den Koning aan M. Ja- spar een nieuw Gouvernement te vormen Af. Jaspar vraagt 24 uren om na ie denhen, 0/ hij aanvaarde of weigeren zal en in plaats van 24 uren na te denhen vormt hij in den namiddag reeds zijn Ministerie 1.. Liberalen en Katholieken, als goe de vrienden, verdeelen zich de open gevallen socialistische zetels, en om hun mondje te stoppen, geven ze er twee aan de Christen-democraten, die heel tevreden zijn, met de reactionnairen te mogen mede hui len, al is het gouvernement ge vallen op den Zes-maanden diensttijd der soldaten, iets waar de geheele be volking naar snakt. Neen, neen, niemand zal me kun nen wijsmaken, dat het hier geen ge maakt spel is geweest, want gewoon lijk duurt het dagen, ja soms weken, alvorens de partijën zich t akkoord hebben gesteld en op 't programma èn op de verdeeling dor Ministerieen. Natuurlijk vanwege de heeren liberalen en katholieke reaction - nairs verwonderd ons zulks met die zijn voor geene democra tische hervormingen diezijn moeiëlijk te vinden als het de belas- zen van het werkende volk betreft maar dat de Christen-democraten met hunne handen wijd openstaan om een paar Ministerzetels te ont vangen, zonder te weten wat er met die democratische hervorming zes-maandendiensttijd gaat ge worden, of liever zonder te eischen, dat men ze niet eene begrafenis van eerste klas zal bezorgen, zonder te weten, wat er op taalgebied gaat ge beuren, zonder te weten wat men met de Gewestelijke indeeling der soldaten zinnens is, nemen ze aan, en hebben zelfs niet noodig geacbt, dat er hierom een landelijk congres der Christene werklieden moest ge houden worden Ze waren dus gereed, als do eerste de beste, publieke ho... die zich ver koopt voor wat geld 1... Nu ons kon het weinig verschillen, want hoe meer de Christene werklie den medebuilen met de reactiODnai ren, hoe beter de oogen der werklie den zich zullen openen, die tothij-r toe vertrouwen in de knechten der rijkemenschen hebben gesteld M Vauthier, die vroeger Minister was van Biunonlandsche Zaken, een gekenden franschkiljon, heeftnu de nlaats ingenomen van onzen vriend Huvsmans, die op taalgebied zooveel diensten heeft bewezen aan do Vlaamsche zaak. rT Is zulks om af te breken wat Huys- mans op dit gebied heeft opgebouwd ^Afwachten is de boodschap, maar 7nlks voorspelt niet vel goeds. M do Brcqueville blijft Minister van Landsverdediging, hu die «oh als Minister do les laat spel en van den ótat maior, van do militaristen, dio hem dus behandelen als hun knecht of als een willoos mersch. Dio hoeren militaristen zenden de Brocnuevilloraarden duivel met zyn wetsontwerp op dezes-maanden en dit gaat de heeren Christene demo- kraten niet aan De liberalen ztin met 23 Kamer leden en van de 10 Ministers hebben B 4 De Katholieke reactionnai ren en christenen hebben te zamen va Kamerleden en zo hebben 6 Het leeuwenaandeel gaat Daar de meest reactionnairen en do christe nen stellen zich tevreden met een paax zetel», zoodat het huidig Mini- gteÜe nu samengesteld ,s uit aM reactionnairen en twee iemohraten Die iongens zijn met weiuig te vreden en «ulks is een bewijs te meer, dat de democratie hun met zóó nauw aan het harte ligt. Wii megen ons dus verwachter, aan ean regeeriDg tegen de socia- HsteD zooals die heeren er een heb- -L nnnnhmifipn van 1921 tot 1925 hetgeen hun bij de Kiezers duur is komen te staan. Koren op den Socialistischen mo len dus. Aan ons socialisten is de plicht voorts onze propaganda te voeren voor de zes maandendiensttyd de ?ansche bevolkiDg is voor die demo kratische hervorming gewonnen en onder den drang der openbare opinie moet de bestaande macht toegeven, of ze zal er onder bezwijken. Het verraad van liberale en katholie ke Kameren Senaatsleden aangaande do pachtwet van 9 jaren, moet tot in hel kleinste hutteken op den buiten gekend zijn, opdat ook eindelijk die kleine landbouwers hunne vrienden en hunne vijanden zouden leeren kennen. Bereiden we ons voor tot eene nieuwe kiezing, voeren wij onze propaganda, doen we ons democra tisch programma bij het volk binnen dringen, tot nut en 't voordeel van het kleine volk. NICHELS ALFRED. N. B. In de Kamer hebben de heeren Katholieken de Bethune en Van Schuylenbergh tegen de pacht wet van 9 jaar gestemd. Liberaal Kamerlid voor ons arrondiss°ment bestaat niet meer, en in don Sonaat heeft de liberaal M. Van de Wiele van Oudenaerde, metde Katholieken van ons arrondissement er nu ook tegen gestemd. Om te onthouden. Wat te voorzien was is gebeurd. Het ministerie Jaspar is gevallen ton gevolge der eiscben welke onze kameraden ministers gesteld hebben nopens het ontwerp Van do Meule- brouck- Van de Velde. De katholieke en liberale heeren van het ministerie zouden gewild hebben, dat men het ontwerp even als in het jaar 1920 verzond naar eene kommissie bestaande uit parle mentaire en militaire afgevaardig den om het zoodoende eene begrafe nis van eerste klas to bezorgen. Onze vrienden hebben de onmiddelijke invoering der zes maandendiecsttijd geeischt, hebben niet getwijfeld er van onder te trekken, liever dan zich te laten muilbanden, door de reactionairebende. Er werd een oogenblik gedacht, dat wij door het ontslag onzer kame raden naar een kamerontbinding en bijgevolg naar algemeene verkie zingen zouden gegaan zyn. Maar daar daagden in eens de redders van de reactionnaire kliek op, met name de christene werklieden. Zij off* ren den zes maandendienst plicht op het altaar des verraads en bekreunen er zich niet om of onze jongens 12, J4 of 1» maanden zullen moeten dienen. Dat bekommert hen niet, zij hebben toch als vergelding 2 ministerszetels en dit is al. Dai er hier en daar in de rangen der nogmaals bedrogene arbeiders protest zal opgaan dat weten wij. Het is niet de schuld van de onge lukkige misleide werkmenscheD, maar het zijn hunne bazen welke op commande van don Benzol advokaat De Brocqueville hebben moeten toe geven om als redders te dienen van het reactionnaire kraam, welke zeker en vast in duigen zou hebben geval len hadden zij de verraders niet ge weest hunner eigene klas. Wanneer wij overzien de werken welke door onze vrienden tot stand zijn gebracht gedurende den tyd dat zij deel gemaakt hebben van het Ministerie ten voordeele der arbei dende klasse, dan mogen wij gerust zeggen datzij tén volle hunnen plicht hebben gedaan tegenover hunne lastgevers. Zij verlaten het mini- fctorie met reine handen en zuiver geweten, overtuied dat zij aan hunne klasse al nebben gegeven wat mogelijk was en tevens het land gered hebben van den ondergang waarin de reactionnairen aller kleur hot hebben willen brengen, om des te gemakkelijker huüne schaker der ij en woek°rhandel te kunnen bot vieren ten koste van de ellende en het bloed van al de arbeiders van België, En het is nu aan deze ge- wetenlooze bende dat de kristene werklieden de reddende hand toe steken, om tegen de arbeiders en ten voordeele van de militaire kaste te kunnen voort besturen. Spijtig dat de bazen der ongeluk kige kristene arbeiders niet nage dacht hebben op de behandeling van de demokratische regeering Poullet vanwege deze met welke zy nu xnee- loopen. Vast en zeker zouden zij hun wandelen gezonden hebben en hun gekeerd tot onze kameraden volks vertegenwoordigers met wien zij de meerderheid der kamer van Volks vertegenwoordigers uitmaken om eene demokratische regeering tot stand te brengen Indien er in België niet demokratisch geregeerd wordt jnogen de leiders der kristene werk lieden op hunne borst kloppen en zeggen Mea Culpa door onze schuld. Daarom kameraden arbeiders, gij welke nog altijd verzeild zyt in do rangen der kristene arbeiders, opent de oogen, wil niet langer meer deelmaken van eene organisatie waar er rechtstreeks door Uwe chefs tegen U wordt gehandeld en waar gij voorniets wordt geteld. Neen om hunne toetreding te doen, tot eero aan de arbeidersvyandige regoering daarvoor wordt Gtf bedro gene arbeiders niet geraadpleegd dat regelt men zonder U, maar om Uwe zoons voort 12 en meer maanden aan do kazerne te offeren en aan U een deel «nkosten te veroorzaken daarvoor zullen zy U wel vinden, wees gerust. Bijgevolg kam°raden, rukt U los uit de banden welke U omsluiten en vervoegt het arbeidsleger welke al tijd en overal strijd voert voor de verdrukten van deze aarde, onder wieDS roode banier er plaats is voor alle oprechte arbeiders waar elks godsdienstige overtuiging ten volle wordt eerbiedigd. Oogen open arbeidsvrienden, en begrijpt Uwe plicht, als arbeider is de toekomst aan ons. E. D. C. III We hebben het deze maal over de kiesaangelegenheden. Om kiesrecht te hebben voor den Werkrechtersraad moet men i8 Werkgever, werkman of bediende zyn binnen het gebied van den raad; 2e Belg zijn of de gewone naturali satie hebben bekomen 3e Volje2l jaar oud zijn op 1 Mei van het jaar der kiezing, De kiezerslijsten worden opge maakt met deze der Kamers, Provin cie en Gemeente. Do uitsluitingen der kiezers worden gedaan volgens de bepalingen van hrt kieswetboek voordeParlements- verkiezingen. Voor kiesbedrog worden dezelfde straffen toegepast, (boete en gevang of een dezer straffen) als voor de wetgevende kiezingen. Do Werkgevers die niet od tyd do aangifte doen of do noodige docu menten verschaffen voor hftinschry- ven hunner werklieden of bedien den op de kiezerslijsten, zullen kun nen veroordeeld worden met boete van 1 tct loo fr. per werkman of be diende. Valsche verklaringen worden ge straft met boete van 26 tot 4oo fr. en 8 dagen tot 1 maand gevang of een dezer straffeD. Het kiezen is verplichtend en voor de nalatigen worden dezelfde straf fen voorzien als bij de wetgevende kiezingen. Men kiest in de gemeente waar men ingeschreven is t. t. z. in de gemeentewaar men woonachtig is, als men op 1 Juli 1927 werkzaam was in deze gemeente of in een andere gemeente welke gelegen is in het zelfde rechtsgebied van den Werk rechtersraad, waartoe de gemeente behoort waar de kiezer woontmen kiest in de gemeente waar men op lJuli 1027 werkzaam was, als deze gemeenie gelegen is BUITEN het rechtsgebied van den Werkrechters raad waartoe de gemeente behoort die gij bewoont. le Voorbeeld Een werkman of bediende bewoont Hofstade, Dender- hautem, Woubrechtegem of Si. Lie- vens-Essche, dus uit alle vier de Cantons van het Arrondissement Aalst, en ze zijn in Aalst-Ninove of Geeraadsbergen werkzaam, op 1 Juli 1927, zij kiezen op hun gemeente waar ze wonen. 2e Voorbeeld Een werkman of be diende bewoont Wieze, Deux-Acres of Liedekerko en werkte op 1 Juli 1.1. te Aalst, Geeraardsbergen of Ninove, hij moet op een dezer plaat sen ingeschreven zyn en er komen kiezen omdat deze drie gemeenten BUITEN het rechtgebied van do Werkrechtersraad van Aalst liggen. [k heb reeds laten kennen dat de Werkrechtersraad van Geeraadsber gen deze maal verdwijnt. We blij ven dus slecht nog dezen behouden van Aalst. De verkiezingen voor de afgevaar digden der patroons, werklieden en bedienden zijn afzonderlijk, en do stemgerechtigden dezer kategorieën worden dan ook op onderscheidene kiezerslijsten gebracht, t.t.z. De pa troons afzonderlijk, ook de werklie den en de bedienden. De verdeeling der mandaten ge schiedt bij den uitslag der kiezing door het stemmen cijfer vao elke lijst te deelen door 1,11/2, 2, 2 1/2, 3, enz. zooals bij de gemeente kiezingen. Ziedaar enkele naar onze be scheiden meening noodzakelijke inlichtingen die, we denken het, onze schaar van propagandisten zul len ten goede komen om er hen van te bedienen. DE KIESSTRIJD We moeten het ons niet ontken nen dat we voor een nijdigeu en moeilijken strlid staan, en het spreekt van zelf dat alle partyorga- niesatiöQ voor plicht hebben de ge- schikste propagandamiddelen te ge bruiken om deD uitslag zoo glans rijk mogelijk te maken. We weten het, by dergelijke kie zingen zijn er ontelbare stemge rechtigden die op de lijsten riet zijn vermeld, en door de onverschil ligheid der belanghebbende zelf of het te laat optreden hunne kostelijke stem zien ontglippen ten gunste der reaktionnaire patroonslysten Grooto fout die onze arbeiders nog onwille keurig begaan, terwijl zij nochtaus weten dat pastoor en kasteelheer hiervoor in 't geniep hun vriendjes en kozijntjes op de kiezerslijst doen zetteü Bij de verkiezing der Werkrechters raden in 1912 bestatigden onze par- tijgenooton dat er van sommige ge- raeentens kantwerksters van 77 a 7S jaar op lijsten stonden om te kiezen en dit zal deze maal hetzelfde zijn als we niet op onze hoede wezen. Gewaakt dus kameraden, op de misbruiken die er zouden kunnen ziin, opdat wij ze eens hun verdiende straf kunnen toebrengen en tevens met onze klassebewustheid, een drachtig en vastberaden aan de propaganda, tot het bewerken van een nieuwen socialistischen triomf. De verkiezingen voor de Werk rechtersraden moeten een bewijs geven onzer sterkte en tevens de voorbode dor Kamerverkiezingen welke er zullen op vo'gen. A. B. Dagelijks hoort men gedui igklach- ten over de duurte van 't vleescb, gezonde klachteD, want sedert en- kele weken is het levend slachtvee 3o 0/0 gedaald in waarde, en de vleeschhouwers houden hun booge pryzoD. Waarom omdat zij sterk vereenigd zijn, en geen enkele mag afslaan. Ziedaar de les. Waarom vereenigen de werklie den zien ook niet allen in een zelf de syndikaat, elk in zyn vak, voor hun loon te bekomen om behoorlijk te kunnen leven. Bij de beenhouwers is er geen spraak van politiek niets dan intrest. Lecram. Mag ik nu eens mijn plaatsken gebruiken om onze lezers te on derhouden over de zoo belangrij ke algomeene vergadering der aandeelhouders van Hand in Hand die we verleden week ia Aalst hebben gehouden Ja, nietwaar, te meer omdat plaatsgebrek ons belet heeft, ver slag er over te geven in dit blad. Welnu, laat me dan onmiddelijk zeggen, dat de vergadering meer dan een paar uren heeft geduurd en het geen enkel aanwezig lid een oogenblik heeft verveeld. Het bilan der samenwerking is besproken, het verslag der com missarissen eveneens en de op merkingen die er gemaakt zijn aangaande bedienden, hoedanig heid van waren en prijzen, waren zeer kameraadschappelijk en van aard om meer en beter, om de coöperatief op alle gebied vooruit te helpen. Klap ik uit de Kapel, wanneer ik zeg, dat de werklieden meer dan één milliosn franken spaar gelden hebben samengebracht, een bewijs dat onze Samenwerking het meeste vertrouwen geniet En laat mij er onmiddelijk bij voegen. dat het vertrouwen niet is misplaatst, en zoo er nog zijn die een ponksken zitten heb ben, ze het heel gerust naar Hand in Hand kunnen brengen. Voor wat de bakkerij betreft, die heeft in de laatste weken een goeden sprong vooruit gedaan. Het brood is allerbest en nieuwe leden komen bij. Kunnen wij allen geen handje toesteken, om een zielken te win nen voor de bakkerij Wel zekereenieder was daar mede t'akkoord, in de algemeene vergadering en'k ben zeker, dat daar wel wat zal yan in huis ko men. Voor kruideniers- en kleerwin- keis, is het verbruik veel te klein, volgens de socialistische groepen sterk zijn in onze stad, en op dit »ebied ook kunnen onze vrienden jeter bun plicht begrijpen. Moeders, 't z\jt gij, die hierin 't gedrang komt. Gij moet zorgen voor den kookpot, gij moet ons al uwe genegenheid schenken, want 't is ook uwen winkel, 't is ook uwe bakkerij, 't is ook uwe coöpe ratief. Waarom zoudt Ge dus uwe ei gene inrichtingen niet genegen zijn? Hebt ge klachten te doen over bakkerij, winkel, of om het even over wat, deel ze ods mede, wij zullen met de meeste welwil lendheid ze onderzoeken en trach ten er eene goede oplossing aan te geven. Het Bestuur vraagt niet beter dan door do leden ingelicht te worden, om naar den zin der le den te kunnen handelen. Laat ons nu eens allen een handje toesteken, dat dezen die er onverschillig aan waren hunne onverschilligheid afschudden en de wagen zal rollen, beter en Hot ter tot voordeel van de leden, en tot voordeel van de socialistische partü. y FRJEDEKIK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1