De Nieuwe Regeering I Belangrijk Nieuws Grootsche Betooging en Meeling YKRWKERBL©RPS N. B. Opgeëischten Syndikale Jtubriek l.ede Erembodegem. DENDERLEEUW. Onke;zele Santbergen Sotlegem. is dus gevormd en ze heeft verleden Dinsdag, haar programma laten ken nen. Zeggen wij alras, dat het heel po- verkeas was, en dat de werkende klas se er heel weinig van te verwachten heeft. Van de verplichtende verzekering tegen ziekte met tussch en komst van den patroon geen woord, de boerkens zijn vergeten met hunne pachtwet van 9 jaar en de zes maanden diensttijd, ja, die meenen ze te begraven met hunne commissie van onderzoek. 't Was de vriend Matthieu die het vuur op de regeeringsverklaring open de en in naam van de socialistische groep, hen aankondigde, dat zoo zij de hoogergenoemde punten meenen niet te moeten aanraken, de socialisten er anders over denken en hen wel sul len dwingen positie op die punten te kiezen. Spraken nog voor de socialisten De Lattre en Öytroever en Van Seve ren voor de fronters en de communist Jacquemotte. Voegen wij er alras bij, dat er van die beide groepjes weinig rekening wordt gehouden. Ze zijn te gering in getal. Woensdag ging het debat voort. Wat er zal gebeuren Niemand weet het. Wat we kunnen verzekeren, is dat er van wege de so cialisten zal gewaakt worden, en dat ze, als ze aan geen democratie zullen doen ze het niet lang zullen uithouden. De boerkens zullen nu nog beter on dervinden dat de socialisten hen eene degelijke pachtwet willen bezorgen en voor onze soldaten zullen we den zes maanden diensttijd doen triomfee ren. Socialisten aan 't werk. Erpe - Meirt - Erondegem - Otter gem Vijfhuizen - Nieuwerkerken en Bambrugge. Sedert Maandag 21 November is gezel De Bruyn Prosper er ic gelukt voldoening te bekomen voor de ge wenschte aansluiting te Burst van de treinen 17 u. Brussel met 18 u.i/2 te Erpe, Meireen Vyhuizen. Meer dan 100 personen maken reeds gebruik van dezenieuwe trein verbinding door de herhaalde ver tragingen aan trein 2824 vreezen nog vele reizigers de aansluiting te missen te Burst en stappen nog voorts te Eede af. Gezel De Bruyn Prosper zal een oog in 'tzeil houden, en moest de verbinding nog te vaak gemist wor den, dan zal bij ten gepaste tijd. bet beheer van IJzerwegen verzoeken een wacht oponthoud te Burst voor te schrijven aan trein 2847. Nu, vrienden, moet ge overtuigd zjjn dat volksvertegenwoordiger De Bruyn P. niet met beloften rond loopt, maar de daden bij hot woord stelten, hebt ge reeds er wel aan gedacht wat hij sedert een jaar aan verbeteringen van tre.inen heeft ver wezenlijkt voor de reizigers van Erpe-Meire eu omstreken Wat ge mak genieten de werklieden niet 's morgens en 's avonds Meer dan 5oo reizigers vertrek ken en komen, nu aan ter statie Erpe Meire en Vijfhuizen. Vroeger was dit getal nauwelijks 200 tot 25o de overige moesten dan te voet of per rijwiel naar Eede of Aalst, maar al te dikwijls door slechte wegen om aldaar hunnen trein te vervoegen of huiswaarts te keeren. Vergelijkt de huidige reisgids met deze van verleden jaar, en 't springt in'toog hoe belangrijk de wijzigin gen zijn. Gezel Prosper heeft nochtans geen rust, hij houdt aanteekeningen en tracht met goede gegevens het be heer van spoorwegen er op te wij zen, dat het van groot belang is, dat al de reizigers van de omstreken Erpe-Meire kunnen vervoerd wor den naar al de hoeken van het land, en van daar terug komen op een mi nimum tijd. Te lang zijn deze 10 duizend inwo ners verwaarloosd geworden in zak» vervoer per spoor. Daarom, werklieden en reizigers aller standen, licht den vakbond en de Propagandaclub in nopens de al- gemeene noodwendigheden uwer dagelyksche verplaatsingen per spoor. P. H. Onze partijgenooten zullen reeds ge lezen hebben dat er Woensdag 1 4e De cember, om 7 I /2 ure 's avonds, een groote Betooging gevolgd van Meeting zal plaats hebben, in het lokaal Hand in band, Molendries. Als spreker zal optreden, den sympa thieken en goedgekenden gazel Alberic De Swarte, Senateur. Onze twee muzieken zullen de stoet opluisteren, welke zullen voorafgegaan worden van onze «Roode Militie»! Geen enkel bewuste arbeider of vrouw zal nalaten om mede in de ran gen op te marcheeren, te meer, omdat door de laatste politieke gebeurtenis sen het nu meer dan ooit noodzakelijk is, om onze macht en krachtdadigheid te toonen. De reactie is er ingelukt een ruk voorwaarts te doen, en dat moeten we her winnen trots allen en desnoods met alles Elk op post dus weze het orde woord! OPROEP lot alle arbeiders deelma kende ven helRoode Heden Zondag om lo ure voormid dag in het lokaal Hand in Hand Bijzondere Algemeene Vergadering voor al de leden der roode militie. Bijzondere punten zijn te bespreken, zoodat we op eenieders aanwezigheid rekenen. Oproep tot alle Bestuurleden der Soc. Aangesloten Groepen Donderdag 8 December, om 7 ure 's avonds, grijpt er eene Belangrijke Algemeene Bestuur vergadering plaats, in het lokaal Hand in Hand DAGORDE 1. Blad «Vooruit», verslaggever, Willem Meyer. 2. Blad Recht en Vrijheid ver slaggever, Berghman Alfons. 3. Politieke toestand, verslaggever, Nichels Alfred. Geen enkel Bestuurlid mag ont breken. Heden Zondag zal er eeae groote Algemeene Vergadering plaats heb ben voor al de Weggevoerden, Ou ders en Weduwen, om 10uren in de groote zaal van het Belfort. Bespreking over de nieuwe wet en bare uitvoering, ook over het Kerstfeest, 's Namiddags zal er eene vergadering plaats hebben voor de Invalieden van het Canton Aalst, om 2 uren in het Secretariaat Keizer lijke Plaats, 69, waar ook de bestu ren der aangesloten gemeenten op uitgenoodigd zyn. Bespreking der nieuwe wet en de toepassing door de Rechtbanken, betreffende de Kindervergoeding, vergoeding welke zeer belangrijk is voor de Invalieden. Dus allen op post. IN DE BOUWNIJVERHEID Aan al mijne stielgenooten en vrienden, Sinds 1922 hebben we in ons vak eene onafgebroken latente crisis ge kend, heden komt de zon voor meer werk in 't vooruitzicht, het is dus aan ons, om gebruik te maken van den be teren toestand die zich stilaan afschil dert en om, eens en voor goed onze loonen in evenredigheid te brengen der levensduurte. 1 en dien einde zijn onze blikken bijzonder gericht op de stad Brussel hoofdstad van ons land waar tot op heden dereactie echte hongerloo nen betaalt. Laat ons den toestand onderzoeken en goed in de oogen kijken lijk hij werke lijk is. Wie draagt de schuld hiervan 1 Eerstens, de bestendige slapte in de Bouw- en Houtnijverheid. Tweedens, de grove onverschilligheid van de meerderheid der Brussel werkers zelf. Derdens, de weinige saamhoorigheid in de verschillende bewegingen. Wat kan er nu gedaan worden Lijk ik in 't be gin van mijn artikel zeg, komt er een nieuwe dageraad voor onze bouw-hout en gemengde vakkenwerkers; wanneer we nu verstandelijk redeneeren, dat, we zonder vakvereeniging niets meer zijn dan mogen we gerust het voorbeeld nemen welke komt van omhoog, t' is te zeggen de machtige Federatie der Patroons van de bouw en houtnijver heid, welke ten huidigen dage hare le den geldelijk steunt ingeval van sta king en waar het meerendeel der Pa troons zijn bij aangesloten zonder onderscheid van politieke denkwijze en, die op die manier hunne geldelijke belangen ten nutte weten te brengen. Wat zegt ons zulks Dat de werklieden eveneens zouden dienen te* begrijpen alsdat, ze eens en voor goed zich zouden dienen aan te sluiten bij den machtigen vakbond der Algemeene Centrale van Bouw- Hout- en Gemengde Vakken, waar ten allen tijde geijverd wordt en zulks in elke stad van het land ten voordeele van het algemeen nut der bouwwerkers. Als we nu eens deze vooruitgang konden boeken, dan zullen de Patroons wel handelbaarder worden, dan zullen ze U niet meer een hongerloon betalen lijk op heden het geval is, dan zal men de arbeiders beter beschermen tegen ongevallen, tegen ziekte enz. en dus nadien zullen ze in den vollen zin van het woord beginnen te begrijpen dat U niet meer zijt, het slaafsch vee die nu meermalen in deze tijden van schrome lijke duurte met de tranen in de oogen uw karig en veel te klein loon ont vangt. Makkers, stielgenooten, beste vrien den, helpt ons mee in onze grootsche taak, dat het jaar 1928 het begin weze van de heropbeuring in onze bouw- en houtnijverheid en tevens dat we het nut genieten van betere loonen. dan zullen de lange werkdagen vanzelf worden afgeschaft welke nu 't zomers nog in zwang zijn in onze nijverheid. Vooruit dus voor beter werkvergel- ding vooruit op de vakvereenigings- weg 1 Naar den duivel met de lage loonen Vrienden, te naaste week geven we U onze inzichten die, loopen over onze beweging in de steden Brussel en Aalst dit voor het komende voorjaar. Buiten- marmerbewerkers, meubel makers, schrijnwerkers enz. helpt ons mee, vereenigtU, verdedigt U en Uwe familie tegen de schrapzucht der Pa troons, te lang hebt ge de hongerloo- nen gekend Tot de naaste week. Uw aller toegenegen verdediger, HAELTERMAN CESAR. O* breisters bekomen de 5 O/O Loonsverhooging De secretarissen der Vakbonden had den Vrijdag avond en Dinsdag namid dag, vergadering met de H. H. Breifa brikanten en maandag een vergade ring met de breisters. Deze laatsten stemden volledig in met de werking der Vakbonden, aie ijveren om aan de breisters den regelmatigen duurtetoe- slag te doen bekomen. In de vergadering van Dinsdag heb ben de Patroons een duidelijk voorstel gedaan, waardoor den duurtetoeslag zoo toegekend worden van de 16 No vember, en verklaarden nog een ver hooging te zullen geven van 5 0/0 vanaf den eerste Januari a. s., maar dat dan de loonen onveranderd zouden blijven tot einde Juni. Moest het ge beuren dat den Index op een onver wachte wijze zou stijgen, en de brei sters hierdoor eenig verlies ondergaan, de breisters dit verlies zouden vergoed worden, door de nieuwe verhoogin gen die zouden gegeven worden van af den eerste Juli, en dat met terugwer kende kracht, 't is te zeggen dat de breisters geen verlies zouden onder gaan. In ie vergadering werd besloten dat de breisters vanaf den 16 Novem- bember de 5 0/0 verhooging van duurte toeslag zullen betaald worden, en het voorstel van de Patroons aan de pari taire kommissie zoo over gemaakt worden, om dat in de eerstkomende zitting te bespreken. Vergadering voor de Breisters Dinsdag avond om 6 uren verga dering voor de breisters ten lokale Hand in Hand Molendries. De leden van onzen Vakbond wor den verzocht deze zeer belangrijke ver gadering bij te wonen. Meisjes, vrouwen en mannen die werkzaam zijn in de Breiwerkhuizen, in uw eigen belang is het uw plicht op deze vergadering tegenwoordig te zijn. Federatie der Vakbonden Maandag avond, om 6 1/2 uren, Zit ting van het uitvoerend bestuur. Hetgeen we reeds verwacht hadden Ons gemeentebestuur beeft besloten zijne vergaderingen in 't geheim te houden omdat de socialisten hunne de magogie aan de bevolking kenbaar maakt. Dit zal ons niet beletten de partijen die niets durven zeggen, op tijd wakker te schudden, en hun op hunne beloften te wijzen. Succes Succes De meeting Zondag belegd voor de zesmaandendienst was goed gelukt. Onzen vriend Guill. De Nauw, Sena tor en Burgemeester van Geeraards- bergen, heeft een overzicht van den politieken toestand gegeven en het militair voorstel der socialistische par tij goed uiteengezet; een gansche uur heeft hij voor een volle zaal aanwezi gen gesproken en het klaar en duide lijk bewezen dat de zesmaanden er kan en moet komen als de bevolking er aan medehelpt. Onzen vriend Van Limbergen voeg de er nog eenige woorden bij en wees den weg dien wij te volgen hebben om den zesmaandendienst te verwezenlij ken. Hardi, kameraden, nu meer dan ooit gestreden om onze verdwaalde kame raden op den goeden weg te zetten om naar de overwinning en naar de ver wezenlijking van het socialisme te gaan Verkeerde uitlegging Dat onze tegenstrevers die met den zesmaandendienst den spot houden en het op verkeerde wijze aan de bevol king wijsmaken, dat het in het nadeel zal zijn der werkende klasse, nu eens uit hunne schelp komen en het nadeel eens komen kenbaar maken, wij dagen hun uit op dag en uur dit te doen, maar wij zijn verzekerd dat geen enkele on ze uitdaging zal durven aanvaarden, ze zullen in 't geheim met vuil naar ons werpen, maar 't zal in hun eigen wezen terecht kcmén. We blijven kloppen Waarom zouden wij niet eens terug komen op ons vroeger schrijven, en ae vraag stellen, wie de toelating heeft ge geven om de kasseisteenen 's avonds te halen. De politie die deze heeren be trapte, kreeg voor antwoord wij heb ben de toelating gekregen van M. Moest het een kleine werkman zijn, proces verbaal, en wat is er nu gebeurd Het petitionnement Onze kameraden gaan goed vooruit met het petitionnement, bijna geen en kele weigert te teekenen, maar wij zeggen, ook gij die voor den zesmaan dendienst zijt, zult gij nog lang degene steunen die voor het militarisme zijn Neen, want nationalisten zijn militari sten en ook fascisten. Neen, gij werklieden en landbou wers, gij laat u verleiden doormannen die u onder den duim moeten houden, gij meent dat gij daaraan verplicht zijt, neen, de vrijheid die voor u verworven is moet gij bewarenmet onder den dwang te staan verzuimt gij uwe ont wikkeling, uwe welvaart en verwaar loost gij uwe vrijheid. Het is alleen in de rangen der socialistische partij dat onze welstand te vinden is. Politikus. Wie doet er mede Diegene welke willen deelnemen aan ons Ceciliafeest, mogen zich laten inschrijven tot 15 December, vermits 12 fr. te storten. Ons feest zal plaats hebben op 18 Decemberen opgeluisterd worden met muziek. Allo kameraden, verzuimt deze ge legenheid niet. Kolen te bekomen van eerste kwaliteit, in het lokaal, aan 22fr.de 100 kgr. t'huis besteld, per 5oo kgr. Komt zien en oordeelt. Het Bestuur We hebben veel volk gehad op onze meeting van Zondag 1.1. Gezel Laureys verving de kameraad Nichels, die wegens ziekte niet kon optreden. Laureys behaalde succes. Het heeft vooral een gezelligen avond geweest, bovenal door de mooie liederen die we te hooren kregen, van een schare goede zangers. Er waren zelfs zangers van Ninove, die ons beloofden dra terug te zullen keeren onze vriend Desiré gaf ons, benevens een tal kluchtliederen, ook de Klokken van Corneville te hooren, wat zeer toegejuicht werd de familie Cardon pakte uit met hare twee- en driezangen, die de tevreden heid en het succes van eenieder weg droegen. Enfin er was geene leute te kort en nog menige zanger trad op. wiens naam ons hier ontsnapt. Een woord van oprechten dank aan allen. We wenschen nog zoo eenige avon den dezen winter te mogen door brengen. Zondag was het vollen bak in het Achturenbuis ter gelegenheid van het Concert. Beide tooneelstukken werden Hink opgevoerd en onze fan fare heeft doen zien dat ook voor haar willen kunnen is. Proficiat aan allen, en hoe eerder boe liever willen we nog zoo'n feest terug hebben. De zaal zat stampvol. Heden Zondag t°r gelegenheid van het Ceciliafeest. Prachtig Bal om 5 uren, kosteloos aan al onze vrienden en familiele den aangeboden. Alle man dus naar 't Achturen- huis. Fonds dermeest-begaafden r4 Leerlingen van Denderleeuw hebben deel genomen aan de proe ven voor het fonds der meest-be gaafden. 7 Zyn gelukt. Dat is een prachtige uitslag. Proficiat aan de gelukkigen en vooral met zorg moed en volharding aan 't werk om te naaste jaar nog beter te kunnen. Wonder bij Wonder De groen-gelen zjjn geraaktGe woonlijk staat hunnen babbelaar nooit stil maar tot hiertoe hebben ze geen letter gegeven over het schan daal der processen die hun leider (of ljjder de arme menschen aan doet om hen uit hun huizeken te krijgen Hewel Jef de huisjesmelker, zjjt ge knockout Zou het waar zijn Mocht men de geruchten gelooven, dan zouden de groen gelen voetstappen doen, om te samen met de kadotters de gemeente te regeeren. Op 't hoofd punt van het programma de arbei ders zooveel mogelijk pluimen is men reeds 't akkoord. Mr Karei zou heel beleefd worden tegenover Mr Rollier. We zullen nog zien dat in 1932, groen- gelen en kadotters kartel zullen ma ken tegenover de door hun beiden zoo vervloekte rooden. Typhus ziekte Voor de zooveelste maal is de volks wijk der Moreelstraat besmet geweest door deze vreemde ziekte Een werkers- vrouw schoot er het leven bij in. De zoolang verwachte waterput laat op hem wachten. De groen-gelen hebben geen tijd om er zich mee bezig te hou den en de kadotters houden liever de beurze dicht. Hoelang gaat dit schan daal nog blijven duren Heden Zondag om 3 ure namiddag, in het Volkshuis Algemeene Vergadering voor den Vrouwenbond. Gezellen en Gezellinen, maakt gebruik van de eenige uren die u nog overblijven om leden aan te winnen. Het oogenblik is gewichtig, want we staan aan den voor avond van een zeer gewichtigen strijd, de toekomst van u en uwe kinderen staat op het spel Dus gezellinnen uwe onverschilligheid zou eene misdaad zijn, tegenover u en uwe kinderen. De mannen die verlangen mede te komen, zullen welkom zijn. Gezel Van Den Hoven zal handelen over de rol der vrouwen hunne rechten en hunne belangen. Aan de liefhebbers van het Kaartspel. De samenwerkende maatschappij De Verbroedering richt een schoo- nen prijskamp in, voor het bieden in het volkshuis. 100 franken Gewaarborgd. De inleg is bepaald op 2,00 fr. per partij. Indien de 100 fr. bereikt wordt zullen er bij prijzen gemaakt worden in natura gratis geschonken door de Coöperatief, om u allen een gezellig winter vermaak te verschaffen in een goed verlicht en verwarmd lokaal. Dus kameraden laat u zoo spoedig mogelijk inschrijven, want men begint van heden Zondag te spelen op de 1* ronde. L. Van Den Hoven. Op Zendag den 11 December, om 3 uren namiddag, bij Edgard Van den Berghe, Middenstraat n. 72 Alqemeene Vergadering le Over den Socialistischen Propa ganda-Club. 2® Het blad Recht en Vrijheid. Allen op post weze het ordewoord. De Secretaris, Edgard V. D. BERGHE. Voor de zesmaanden Ook door de propagandaclub van Sottegem wordt het petitionnement ten voordeele van den zes maandendienst tijd ingericht, en alles laat voorzien dat het hier ook een waar succes zal zijn. Zondag 1.1. om 10 1/2 ure 's mor gens was er ook een meeting belegd, er was aangekondigd als spreker Gezel Nichels, die handelen zou over de zes maanden. Onze volksvertegenwoor diger ongesteld zijnde, is Senator De Nauw als spreker opgetreden. Nadat vriend Jules De Backer, de onvermoei bare Gentsche propagandist, er op ge wezen had, hoeveel belang de arbei d ende klasse in het militaire vraagstuk moeten stellen, zette senator De Nauw uiteen hoe de ministercrisis ontstond, ten gevolge der handelwijze van mini ster Jaspar, die het militaire vraagstuk, dus den verkorten diensttijd, zou wil len op den.ach tergrond schuiven, zoo i niet begraven in eene commissie, waar de legerstaf zijn wil zou trachten op te dringen, en hoe onze ministers niet konden instemmen met dit voorstel. Spreker bewees met aanhalingen van bevoegde zijde, dat het wel mogelijk is op een zesmaacdig verblijf in de ka zerne een goed soldaat te vormen, en het mogelijk is met den verkorten diensttijd een degelijk verdedigings* leger in te richten. Hij wees er op dat de beweging voor de zesmaanden diensttijd gepaard moet gaan met een krachtige wilsuiting voor de ontwapening. Zooals vroeger de strijd is gevoerd geworden voor het veroveren van het algemeen stemrecht zoo moet er nu met dezelfde hard nekkigheid en aanhoudendheid gestre den worden tot als de zesmaanden dienst eene werkelijkheid is geworden. De toejuichingen bewezen dat de aan hoorders de spreker hadden begrepen en met hen 't akkoord gaan, om niet te rusten vooraleer ons doel is bereikt, i

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2