BUITEN DE REGEERING Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. i MIJN HOEKJE. ►ie Jaar N° 50. Prijs per nummer 25 centiemen 18 December '5)27 Kunstschilder Frans Pereboom Alles voor ons Doel. Een goede les voor de Werklieden Een Prins slecht in den Zadel. N VRIJHEID Gij moogt nooit een mensch verrachten. Het slordig kleed dekt soms een gr >ote schat. Hot is zoo dikwijls herhaald ge- wordeD door sommige bladen on zer tegenstrevers, dat de socialisten bun programma verloochenden, dat hunne ministers in de regeering ble ven om de voordooien om toegang te hebben tot bet Hof, maar dat zij om de punten, dewelke vroegerdoor hen zelve werden verdedigd zich wetoig bekommerden. Zelfs sommige partijgenoaten dachten te bemerken dat onze partij Diet meer krachtdadig genoeg op trad, dat er van onzentwege te voel toegevingen werden gedaan. De heer Sogers, de voorzitter der katholieke Federatie had reeds in een congres te Doornik gezegd De socialisten, telkens zij deelgenomen hebben aan de regeering hadden steeds een bepaald vooropgesteld doel, en zij hebben bij elke deelne ming al de punten van hunprogram ma, dewelke ril als voorwaarden stelden tot deelname, weten te ver wezenlijken De heer Sogers, die senator is, heeft zulks herhaalt by de bespreking der regeerinsverkla- ring. Dus door de leider der katholie ken is er erkend geworden, en dan nog openbaarlijk, dat de socialisti sche ministers, in alle omstandighe den de arbeidersbelangen hebben verdedigd en gediend. Nooit hebben zij vergeten dat zij socialisten wa ren En na de Ministerscrisis, na devor ming van de nieuwe regeering, twee dagen nadien kon men reeds in de Libre Belgique - lezen dat het te hopen was uatde heer Lip pens, de nieuwe minister van spoor wegen, niet zou doen als Anseele, die te veel rekening hield en onder handelde met de werkersorganisa- tiën. Sedert den wapenstilstand zijn verscheidene hervormingen ver- 0ïerd en wie zou er nog durven loochenen dat het grooteudeels te danken is aan de socialistische mi nisters, aan de parlementaire aktie en aan de eensgezindheid m den strijd, dewelke steeds in onze pariii heeft geheerscht—hft is zooals De Brouckère het zegde in den Senaat. Sooialistische parlementsleden (met hunne ministers, als er zen) onze vakleiders, onze propagandisten, de leden onzer groepen vormen een Dloeg van mannen, die na vru in de samenkomsten hun gedsebt over den te volgen taktiekte hebb,n faten kennen, dan eendrachtig ep treden tot verovering van het opge stelde programma. Nadat de socialisten eerstgetracht hadden in het Ministerie Poulet, de flnantifële kwestie een oplossing te geven, na den val dezer regeering, en elk weet welke middelen er ge bruikt werden om deze tot den val te brengen, hebben onze mannen niet geaarzeld deel te nemen aan de règeeriug Jaspar. Zü Imhben met teruggedeinsd voo. de verantwoor- d< Uikiieid, en de heer Jaspar zelf is verplichtte erkennen dalonze man nen hun plicht bobben godaan tegen- over het land. Jn deze regeering zelf riin onze mannen getreden op v0°fw^N.e dat de gezondmaking van d" bi lgi- scho frank geon reden 7011 zijn om aan de veroverde workorshervor- mingen iets af te doen. Integendeel ■was de voorwaarde sresteld dat de Conventie van Washington (af gaande de achturendag) in het far lement goedgekeurd zouH^'or^° rnlks is ook efschied. Het. oucer domspensioen is ook verdubbeld ge worden op voorst-1 van onzen vriend Wautprs. "Rn nu is de frank prestabiliseerd nu hebben ministers Jasperen.Hon- tart verklaard dat er evenwieht be- staat in 's landsbegrooung, t is te zeggen dat de uitgaven zullen kun nen gedekt worden door de ten de toestand zou dus gered ztin en dan heeft onze party ooki de eisch van den zes-maandendonst te stellen, en omdat de liberale en katholieke ministers deze kwestie •wildon op don achtergrond schuiven en door den legerstaf deze zaak wil len laten oplossen dus het parle ment in minderwaarde stellen is de laatste miuistercrisis uitgebro ken. In enkele uren was er een nieuwe regeering gevormd, 't heeft zoo zelfs de schijn, dat de schikkingen reods op voorhand waren getroffen, want in den laatsten tijd, was er een al- gemeeDe aanval geweest in al de burgersbladen tegen de socialisti sche ministers, het was alsof er een ordewoord was gegeven de socia listen moeten uit deregeering Wij zijn nu in de oppositie er is nu een liberaal-katholieke regee- ring en gedurende do discussie in hot Parlement over de regerings verklaring van het nieuw ministerie Jaspar, hebben do socialisten er op- gewezen dat dezoverklaring weinig öf niet inhield, maar dat de socialis tische groepen, door eene oppositie, dewelke niet afbrekend zijn zal maar wel opbouwend, zullen trach ten te beletten dat er iets afgedaan wordt aan bekomen hervormingen. Meer nog, de sociale wetgeving moet nog veel verbeterd worden, en de socialisten zullen niet nalaten, bij elke gelegenheid in de bres te zijn, om op dit gebied veroveringen te doen. En voor wat de zes-maan den dièDst betreft, meer dan ooit is deze kwestie gesteld en zal de re geering verplicht zijn rekening to houden van dez«n eisch. Gedurende de bespreking in Ka'raers en Senaat is het voldooude bewezen dat de so- cialister, in niets de zekerheid van 's landsverdediging willen schadori, door het invoeren van den zes maan den dierst, samen mot verscheidene andere hervorming in de legerorga- nisatie, maar wel integendeel be trachten ods leger zoo in to richten dat het een waar volksleger is, en hetwclko dus ook de meeste waar borgen voor 's landsverdediging zou bieden. Als de socialisten deelnamen aan j de regeering, is door de partij nooit een oogenblik verwaarloosd gewor- den te waken, opdat er tegen de ar- beiders niet zou gehandeld worden. In de oppositie, en met de medewer- j king van elke party organisatie zal de waakzaamheid niets minder ziin. Po tijd is voorbij van tegen de arbeiders te regeeren. G. DE NAUW. gedwongen zich eerst bij Katholie ken of bij Liberalen te laten syndi- keeren andere zijn gebonden door het huren van een woonst of van een stuk groDd nog andere zitten vast met een geldleening of iets derge lijks. Vooral op den buiten komen deze laatste gevallen veelvuldig voor de werklieden van de stad ge voelen zich vrijer. Daar de rijke klasse ook ovor de wettelijke macht, dus over het ge recht beschikt, maakt zo van dit laatste gebruik om den kleinen man te neer te drukken, dikwijls voor kleine feiten, terwijl zü. do rijken, de wetten ongestraft mogen over treden. Het geld maakt recht wat krom is, zegt het spreekwoord. Toch hebben de arbeiders de macht in hunne handen want zon der arbeid, zonder produktie kan de rijke klasse niet bestaan, niet leven. De toekomst behoort aan ons. Door het concentreeren der arbei derskrachten bij middel van syndi- katen, kan het hoofd geboden wor den aan de patroons. En met onze koopkracht te schen ken aan onze coöperatieven, moet ten slotte toch alles aan ons komen. Daarbij zal het jongere geslacht een nieuwe opvoeding krijgen een arbeidersopvoeding «'ie de burger lijke moraal moet ton gronde boren. Ja, de toekomst behoort aan de arbeidersklasse, indien ze al haar krachten inspant voor haardoek Zooals wij hoogor zegden zal alles afhangen van de kracht, van do energie eu de werkzaamheid der arbeiders voor hunne ontvoogding. Dat ieder op zijn manier en volgens zijn vermogen meeholpe tot het groote deel. Onze leuze weze kort on klaar alles voor ons doel A. VIJVERMAN. heeft medelijden met de arme dom pelaars, de wroeters, domisdoelden in do samenleving, zulks spreekt duidelijk uit het schilderij De Zwerver» ingegeven daar een vers van Arn. Sauwen, uit Naar Huis uit de Afspanning Rn wat gezegd van den grooten Winter, die F rans Pereboom insge lijks tentoonstelt 't Is een mooi werk, een Dorpszicht voorstellend met een vredig kerkje middenin, be dekt onder een dikke sneeuwlaag bij een Kerstnacht. Er ligt iets geheim zinnigs over het doek er stijgt een sprookjes atmosfeer uit, die vredig, vreugdig, mysterieus stemt. In «Groene helling en Idylle twee andere doeken toont Pereboom aan, een good landschapschilder te ziin die niet alleen de kenmerkende lijnen en golvingen uit een natuur- zicht weet te ontdekken, maar insge lijks smaakvolle en rijke tonaliteiten weet samen te brengen. Wie een lief kinderkopje als staafken met ziin bekoorlijke naleviieit weet op het doek te doen leven wie met licht kan tooveren zooals het geval is in negertype. tevens een kloek geteekende en anatomisch sterk figuur wie Vredige atmosfeer kan doen stil eren uit een open graspleintje om ringd met enkele eenvoudige huisjes errond en in 't midden een viertal oude kantwerksters aan don arbeid ja, zoo 'n kunstenaar heeft zijn laat ste woord niet gezegd. Hü weze daarom aangemoed'gd en aangespoord tot verder werk. Hij weze echter gewaarschuwd tegen overhaasting, tegen maak- of bestel werk alleen, wanneer tot scheppen dwingt, mag een schilder zich vóór het dook plaatsen We houden het oog op Pereboom. Wie heeft er geen dool ia de wereld Iedereen, denk ik, heeft plannen en toekomstdroomen, en allen denken we die eens te zullen verwezenlijken. Het bereiken van een doel hangt af van verschillende factoren vaD de capaciteit, van de omstandigheden, van do to overwin nen mo dlijkhedon, enz. maar vooral van de kracht en de werk zaamheid, wolke we er voor aan den dag leggen. Dit maakt, dat de, eeoe mensch, in dezelfde omstandigheden er gauwer van boven opkomt, dan de andere. Wat van don eenen kant waar is voor den enkeling, geldt langs don anderen kant ook als klasse. Wij, arbeiders, hebben allen een gezamenlijk dooldo ontvoogding en vrijmaking onzer klasse. Ea alles zal min of m^er afhangen van onzen gemeenzamen effort dio we zullen inspannen, om ons doel te bereiken. Het is waar dat de bezittende klass» nog over machtige wapens beschikt voorden socialen strlid. Ze heeft 'net kapitaal, de geleerd heid en de wettelijke macht in hare handen. Do bezitters kunnen alhoewel heden nog in mindere mate - de arbeiders dwingen hen te volgen. Dat ondervinden we nog dagelijks. Om op zekere fabrieken werk te kunnen krijgen, zijn de arbeiders Op dit oogenblik houdt de Aalter- sche Kunstschilder, Frans Pere boom, t,e Brussel, in de Romano Studio, Magdalenastraat, 43 Brussel, «en tentoonstelling van 13 zijner jongste werken. We zijn deze werken in het werk huis van den kunstenaar gaan zien vooraleer deze naar de hoofdstad vertrokken en bekenBen het vol mondig we hebben ons bezoek niet beklaagd meer. we hebben de over tuiging opgedaan, dat Pereboom zonder twijfel sukses te Brussel zal bebaloo Onder de tentoongestelde doeken vernoemen we vooreerst: Kapelle ken begankenis, te Erembodegem- Termuren, Jsquette Kermis, Vasten avond gejoel, Vastenavondvier onderwerpen met folkloristen onder grond. De twee eerste doeken geven een natuurgetrouw beeld van bekende volksuitingen de eerste met gods dienstige ondergrond, de tweede mutziinuitsluitendwereldsch karak ter. Beide doeken verwaarloozen geen enkele bijzondorheid om een zoo getrouw beeld, als maar moge lijk is, wenr te geven, van began kenis en van een wykkermis. I De schilder is emi scherp oomer- I ker hij is tevens humorvol. Schil- derachtige bijzonderheden ont- j breken in ziin doeken niet. Men kiike maar even naar de Jaquette- kermis of naar den Vastenavond (uit de verzameling van wiilen Sena tor De Blieckj om de overtuiging op te doen, dat Frans Pereboom zin heeft voor schilderachtige groepee ring, voor. afwisseling in licht-en tiDtenspel, voor schalksche voor stelling. Men zou het waarliik dezen anders stelleD en in zelf teruggetrokken artist niet aangaven, dat hü in den grond een raak opmerker en vooral een fijne spotvogel is! Bü de voorgaande gaven paart Pereboom daarbij een goed hartny Pas was mijn artikel in ons blad ver schenen, of ik las in een Brusselsblad een aankondiging van de groote slach terij St. Catherina, 12, Oude Graan markt. La Próvoyance Sociale weigert niet een prins van koninklijk bloede te verzekeren, ten minste wanneer hij een goede zoou is, goede echtgeDOOten een goede vader, maar hij moet ook bewezen hebben dat hu de acrobatische toeren voor do cirk- mannen laat om geen wanordeen angst te verwekken in zijn familie. Ziehier de prijzen van het vleesch per 1/2 Kilo Soepvleesch 1.5o fr.gehakt J,75 fr.; Carbonade 3,50 fr. Rosbief 3,5o fr. Bifsteack 5,00 fr. Schapcnvleesch. Ragout 2,75 fr. Schouderstuk 3,5o fr. Entre-Cotes 5,5o fr.Cotteletten 6,00 fr. Gigot 4,50 fr. Rumstuk 5,50 fr. Ik schrijf dit artikel, om aan de ar beiders te toonen, wat een goed geor ganiseerd syndikaat KAN. Aan u dus werklieden vereenigtu om zoodoende ook het maximum van loon te kunnen bekomen. Locram. Een maal te meer hoeft het paard van don Prins van Galles Zync Hoog heid in de struiken goworpetimaar zoo de koninklijke opvolger een slecht ruiter is dan is zijn paard toch een goede prius het slachtoffer Iwerd enkel maar in zijn eigenliefde gokwetst. Het is dus wel bewozen wanneer het paard wat kluchtig is, het zyn snakenstreken uitvoert met een zoo gewone zachtheid, dat het niet slecht zou zyn oen paard zulker school op te nemen in den keurraad. Met voel moer bevoegdheid dan de leden-officieren, van deze raden, zou het paard de schacht die niet be kwaam is om ruiter te worden, heel voorzichtig wederleggen in 'tgras. Maar een dag zal aanbreken waar op het paard'van Prins van Galles het aan houd ingsvormoge-n van zijn meester zal moede worden en hem met ongeduld op den grond zal wer pen, zyn geraamte beschadigend. Ook moet het, dat een Verzeko- ringsmaatschappü op het leven en tegen de ongevallen die zulk een risico verzekert groot reklaam maakt. Is een onzer eerste strijders. Hij verlangt een inlichting. Ziin huis wordt te koop gestold. Hy bezit geen spaarpenningen, is te oud, om oene leening te kunnen aangaan nergens zal men hem willen geld verschieten, om het huis aan te koopen en loopt dus gevaar, in zijne oude d igen zich zonder woonst tebevir.den Kan men mij op straat zetten, is de vraag 1 Hoe oud zijt gij 1 03 jaar I Ja, als men uw huis koopt en men wil er gebruik van maken, voor eigen woonst, dan hebt go één jaar, om u cene andere woonst te zoeken. Eu als ik er geene vind Ja, dan kunt ge de straat opge- raken, hoe pijnlijk dit ook zij. Welnu, 't is een schande. Ik heb nu gewerkt en gezwoegd, gansch mijn leven, meer dan eene halve eeuw ik ben zelf een slachtoffer van den arbed, en nu in mijne laatste jaren, loop ik nog gevaar, onder den blooten hemel te moe ten slapen. Ja, ja. ik kan het niet anders noomen, 't is eone schande ja, een echt schandaal Waarlijk dien man was zeer verbolgon, en hij vervloekte, de zen. die hem niet hebbon willen medehelpen, om onzo werkorsbo- volking beter beschermwetton te bezorgen. Inderdaad, 't is eoa ouden socialist, hij vertelde me van de eerste meeting van Anseele in 1880, die hij in zijne geboorte stad Geeraardsbergen bijwoonde, en van dan af, strijder is gewor den in de Socialistische party. Ja dien man heeft gelijk ily is niet gonoeg gevolgd, d ior de massa zyner werkgezellen, en als we tegenwoordig nog leven, onder eene onvoldoende huisbuur- wot, de huurdors niet genoog be schermt, dan is dit onkel en alleen omdat de macht der bezit ters in Kamer en Senaat nog te groot is En als dezen n-g grooten invloed hebben, dan komt dit, om dat er nog zoovele kleino men- schen zijn, die voor de rijken stemmen. Stilaan komt daar toch veran dering in. want van dag tot dag versterkt onze party en weldra breekt de dag aan, dat de socia listen zullen kunnen wollen ma ken,zonder van de andere parlyën rekening te moeten houden. En onzen ouden strydcr, waar van er in dit «Hoekje» sprake is, zal heel waarschijnlijk bet grnoe gen mogen smaken bij de eerste verkiezing zyn wensen te zien verwezenlijken Hij heeft bet ge zien te Geeraardsbergen. waar do gemeenteraad eene socialistische meerderheid neeft en wij kotste ren de hoop. dat hü het ook zal zien, voor wat Kamer en Senaat betreft. PRfEDEIUK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1