AALST. Oproep tot alle Secretarissen Een bezoek aaD het Ongeneesbaarhuis. Syndikale Jluóriek Aan de Muzikanten der fanfare Hand aan Hand Erembodegem. Lede Nieuwerkerken. DENDERLEEUW. Welle. De splinter en den balie. Sottegem. van Propagandaclubsder gemeen - tens waar er kollectieve Abonne menten van Recht en Vrijheid zjjn, om deze week nog de naamlijs ten voor het jaar 1928 in te zenden. De Administratie. We hebben het deze maal over de ongelukkigste der oogelukkigen. Do eerste zaal die we intreden is deze der vrouwen. Een 36 tal waaronder 3 blinde zit ten gezellig te praten, terwijl de eeoe kousen herstellen en andere hun smakelijk tasje koffiedrinken. Alhoewel allen wrakken van men- schenlerens, nemen ze heel naïef hun ongelukkig leven op en sche nen ze tevreden. Er heerscht ons dunkens, toch nog te weinig gezelligheid. Eon goed gebaar vanwege de be sturende Kommissie zou hieraan veel verhelpen. Vooral voor de on gelukkige mannen, welke ook met een 36 tal ziju, dient er iets gedaan. We hebben bemerkt dat er ver schillende zijn die, zouden kunnen wandelingen doen. Waarom zou dit niet toegelaten zyn 2 Een dagje meer vrij zal deze on- gelukkigen behagen, en het bestuur zou aldus een menschlievende daad meer hebben daargesteld. We wisselen liüks en rechts eeni- ge troostende woorden om daarna do slaapzalen te gaan zien. Alles is er wel in orde proper en net zijn de beddelakens en er is goed gezorgd om by nacht aan hunne natuurlijke behoeften te kunnen voldoen. Vervolgens doorkruisen wjj de beenhouweiy, de slachterij, de keu ken, enz. Hierover zijn we ook een woordje verschuldigd sprekende van slach terij ©n beenhouwerij, heeft hier de Besturende Kommisie willen belet ten, dat er jaarlijks een paar been houwers ten koste van de Hospicie- raad zouden rijk worden. Een uitstekende maatregel dus om zelf te slachten en aldus een eigen beenhouwerij op te richten. In de keuken knoopen we alras een gesprek aan met de zuster, en 't loopt natuurlijk over 't bereiden van het eten. Niets is er te kort en alles wat er wordt gereed gemaakt is uitmun tend, de ongeneesbare en ouder lingen zullen patatten met spruitjes en Omelet krijgen, terwijl de lichte zieken debiefsteaks zullen smaken. 't Zij terloops gezegd dat de drie zusters welke de keuken doen hard, heel hard te werken hebben. Nochtans het nieuw aangebrachte materiaal heeft hunne zware taak veel vergemakkelijkt:nieuwe vuren, electrische koffiemolen, broodma- cliien, Vloeschmachien, enz. Dit alles laat toe op de kortst mogelijke tijd het eten klaar te ma ken en tengevolge de chauffage- ovens» kan het eten heel wat tijd staan dat het goed warm blijft. Aldus spreken de patiënten hun tevredenheid uit over deze maatre gelen, en inderdaad we hebben met genoegen vastgesteld dat er stap voor stap afbreuk wordt gemaakt met den ouden slenter. In een woord het Bestuur van den Hospicienraad bewandeld den moderne weg. ten bate onzer zieken, ouderlingen, weesjes en vooral tot veraangenaming der ongelukkig- sten - de ongeneesbare 't Is waar, er is gewacht tot er an ders denkende in de raad plaats hebben genomen, maar het spreek woord Zegt beter laat dan ooit. We voelen o.ns gelukkig met het indringen van socialistische afge vaardigden in dergelijke besturen dat er gevoelige verbeteringen wer den aangebracht. Dat getuigt van de gedachten die ons socialisten bezielen weldoen voor de menscbheid, en vooral voor de noodlijdende. A. B. N. B. Toekomende week ver slag over de Weesgestichten. De bode Caateup is op zijn ronde te Lede een ongeluk overkomen. De geneesheer heeft aan Casteur 14 dagen rust opgelegd. Wij vestigen hierop de aandacht onzer le den, die op de ronde van Casteur wonen. Bij de Breisters. Wij hadden raet een drietal Brei werkfabrikanten een onderhoudallen hebben toegestaan de 5 0/0 vermeerde ring te betalen Wanneer er nog achter blijvers moesten zijn, dan moeten de leden die aan den Secretaris van onzen Textielbond doen kennen. Bij de Onderbroekbreiders. Er werd een nieuw onderhoud ge vraagd met de Patroons van deze Nij verheid, om te spreken over het voor stel dat den Secretaris van onzen Tex tielbond op de laatste samenkomst met de Patroons heelt gedaan. De werkloosheid. Door het intreden van den Winter zijn menige werken stiigelegd. Tevens is er groot werkgebrek in de Vellen en nog andere fabrieken en werkhuizen. Gelukkig voor die werklieden die het verstand gehad hebben om zich te vereenigen. Zij ontvangen een goeden onderstand van hunnen Vakbond. Heden Zondag om 101/2 uren Algemeene Verplichten de Vergadering voor al de leden deel makende van den Bouw- en Steen- bewerkersbond het gaat er om de middelen te bespreken ten einde onze loonen in verband te brengen met de huidige levensduurte De vergadering is op boet van 2 franken. Om 3 uren Algemeene ver plichtende Vergadering voor al de metaalbewerkers de vrien den August Van der Bruggen en Guil- laume Willems uit Gent, zullen de nieuwe eischen der Centrale op gebied van loonen uiteenzetten. Allen als een man naar de Vergadering. Op Zondag 25 December aanstaande, om 9 1/2 ure 's morgens. Vergadering voor al de werklieden ge bezigd in de marmerzagerij Ralfo ge broeders te Haeltert. Deze vergadering zal plaats grijpen bij Philemon Van den Broeck, Terjoden. De kwestie der loonen moet tot zijn beslag bekomen Maakt U gereed om in het voorjaar Uw loon in evenredigheid der duurte van het leven te zien brengen elk make zich vrij. ZATERDAG 17 DECEMBER, om 7 uren stipt, Algemeene Vergadering voor Eereleden en Muzikanten. DAGORDE 1). Herkiezing van het bestuur. 2). Goldelijk verslag. We dringen er op aan dat alle Muzi kanten en Eereleden op post zouden zijn. Het Bestuur. Erembodegem is een gemeente met een groote uitgestrektheid en welke nog al sterk bevolkt is. Benevens een tal landbouwers zijn er ook vele arbei ders, die naar Brussel en elders hun brood gaan verdienen. De politieke onverschilligheid is hier groot, zelfs grooter dan in menig andere buitengemeente. De kiesstrijd wordt er op zijn grootvaders ge voerd degene wint wie juist vóór de verkiezing het best en overvloedigst kan trakteeren. Dat zijn van die nood lottige gebruiken, die dienen uitgeroeid te worden. Een gezonden geest dient er te heer- schen de arbeiders moeten zich vrijer en onafhankelijker voelen. Dat komt het moet er komen door den voor uitgang van 't Socialisme. Strijdpcnning. Van eenigc kameraden om de «aver- rechte klinken van Hand in Hand door - rechte te doen remplaceeren l,oo. V. d. Meersch doet er nog o,5o bij, omdat hij met die averechte klinkennooit binnen kan. Albert geeft ook o,25. omdat er zouden rechte komen. Het is heden Zondag dat makker De Bruyn met het muziek naar Lede komt óm een propagandatocht te dooD. Wij uoodigen alle werklieden uit daaraan deel te nemen, want de werkende klasse staat voor een bit tere strgd om ia hun levensonder houd te voorzien. Het kapitalism ontneemt ons het leven waaraan wtf recht hebb^D wy hebben het recht om behoorlijk door de wereld te kunnen met vrouw en kinderen. Daarom is hot aan ons werklieden, elkaar de hand te geven, en heden Zondag do propaganda in te zetten tot verbetering van ons lot. Onzen vriend De Bruyn verwacht al de staatsbedienden uovens de werklieden uit het privaat, om in groot getal het muziek te volgen, om by de aankomst in het Volkshuis de toespraak door makker De Bruyn te hooreo, welke voor al de aanwe zigen van groot nut zal zyn. Dus kameraden, allen op post, om 2 uren, aan de Statie. Elk zeggo het voort. HET BESTUUR. De aap komt uil de mauw. Onophoudend hebben wy in Recht en Vryheid geschreven, dat defronters gekamoufleerde-kle- rikale plaatskenszoekers waren, on nu krygen we eindelyk gelyk. Door wie? Door het blad De Werkman orgaan der fronters zelf. In zün nummer van Zondag 4 De cember j.l. beklaagt zich, naar hun schryven, een goede front«r er over, dat er sinds maanden geen nieuws meer over Lede verschynt. Hy stelt de vraag of M. Coole het baantje beu is Schry ver treft vooral goed, daar waar hy zegt, dat de reactie in Lede met dergeiyke handelwyze van den heer Coole niet verslecht is, integen deel. Inderdaad, dank de stommiteit die M. Coole heeft begaan, met blindelings de bevelen der zoetsap pige katholieken tn volgen, in de hoopeen of ander postje te kun nen bemachtigen, is hem nu totaal het zwygen opgelegd. M. Coole is niet hot baantje beu maar voelt nu reeds aan den lyve hoe hij het kie zerskorps heeft verraden. De nota der redactie: 't Wordt tyd dat hunne vrienden zich gaan los maken van alle vreemde katholieke elementen, hun eigen weg op te gaan. Dien tyd h. h. Fronters is ver zwonden, en ge zult zooals zuster Anna... wachten en niets zien ko men. M. Coole heeft eerst zyn eigen persoon willen dienen en daarna zijn party, eDdo kiezers natuur- lyk, betalen de gebroken potten. POLITIKUS. Rond onze laatste Gemeenteraadszitting. Er waren 10 punten aan de dag orde, en het ging goed. Op het 1* puntVernieuwing be- lastingophondenen ry wielen,wordt er niet het minsto gezegd. Nu stemt Koeitj er vóór met zijne mannen, en in de voor gaande zitting stemde hij er tegen 2e puntVermeerdering grond lasten enz. 3* punt Heffen opcentiemen op gewone voertuigen. 4" puntHeffen opcentiemen op openbare vermakelijkheden. 5° puntGemeentetaks op huwe lijken wordt eveneens goedgekeurd. 6* punt: Gemeentebegrooting voor 1928. Hier gaat de kat op de koord. M. Roeland vraagt, of er in 1928 gaat gewerkt worden zooals in 27. Hü geeft daar wat over Edixvelde eD 0Vi r gansch het ander gedeelte van de gemeente, weet hy niets te zeg gen. Hij vraagt ook wat meer ver lichting voor Edixvelde, terwyl hy weet dat wy dicht de uitbreiding zyn voor gansch de gemeente. Schepen De Schry ver doet hem op merken moesten alle raadsleden doen zooals gy, dan zou er in Edix velde of nergens gewerkt worden, want gy stemt tegen alle inkomsten terwyl go veel wilt doen uitgeven on voegt er nog by op die maDier zou den wy vergeten te betalen 13oo fr. aan het fonds der meest- begaafden 17ooo fr. aan het gemeenzaam- fonds 15676 aan onze afgesloofde ouder lingen I3675 er nu nog meer voor het aanvullend pensioen van onze ouder lingen 3ooo fr. aan lw>t crisisfonds, ec spreken wü nog niet over de 45oofr. ontleend voor het crisisfonds enz., 6DZ., waar de dompers misschien de grootsto schuld aan hebben,ditalles willen zy doortegen alle belastingen te stemmen die by na overal bestaan. Denkt eens goed na, Heer Van Laet- hem, met uwe kliek demagogen, al die hervormingen zyn door do So cialistische Ministersin 'tlev«n ge roepen, en als u dit alles zult goed overwogen hebben, zult ge in uw binnenste zeggen 't is waar, ik moest my met de socialisten aan den stryd begeven hebben, daar waren wij op onze plaats tot verdediging en het welzyn van den werkman. Wordt vervolgt. Op een gezellig samenzijn bij De Schryver Pol, na een lied ge zongen door Petrus Van Micghem en Cardon Sidonie, 80 jaren oud, 9,4o fr. Werklieden I Leesten verspreidt Recht en Vrü- heid 77, wordt ten huize bosteld door Alfons Van den Breule. Gemeenteraadszitting wan 8 December. 10 leden aanwezig. De Katholieken hebben den tijd nog niet gevonden om hun plaatsvervangend raadslid M. Van Mol in dienst te stellen. Als het er om gaat arbeiders op hunne lijst te plaat sen, om stemmen te visschen, dan krijgen de misleide werkers lokaas ge noeg maar om in werkelijkheid op te treden moeten ze buigen voor de reak- tie. Zullen de verdwaalde sukkelaars dan blijven in 't gereel loopen van de kasteelheeren Reeds bij 't begin der zitting begint het gewoon kareel. Couck en Groene Wie bieden elkaar zoete woordjes als tabakzak en ledig perelvat Lange Jef betwist de geldigheid der zitting hij en zijn vrienden verwach ten zich op de aanwezigheid van eene speciale kommissie uit Gent. Eindelijk kan de sekretaris lezing geven van het verslag der voorgaande zitting. Dit wordt verworpen groen geel tegen geel. Er wordt lezing gegeven van een schrijven door den neer Gouverneur der proviDcie, den gemeenteraad ver zoekende maatregelen te nemen om het tekort van 103.322,01 fr. in de ge meentebegrooting van I927 te dekken. De Kadotters wrijven in hunne han den tot hiertoe werd nog geen cent uitgegeven aan de werkershervor- miDgen. De Groentjes zitten in nauwe schoentjes nu ze voor het feit geplaatst worden, de putten te vullen ofwel plat broek te spelen. Groene Wie houdt zijn gewonen speech Ik was de man van de vuilkar, typhus, vuile straten en zoo meer... Hij doet beroep op de wilsuitdrukking van zijn bedrogen kie zers die dagelijks zijn groen kamp met hoopen verlaten. Intusschen voorspelt meneer Karei tegen 25 December een nieuwen Slag der Gulden Sporen. Is hij dan vergeten dat zijne vroegere vrien den met Weihnachten lustig cham pagne dronken in 't pensionaat In alle geval weeral een buitenkansje dat zal bijdragen om de zoete dranken van de boskensmannen naar binnen te gieten. Bang hunne verantwoordelijk te dragen voor den geschapen warboel, verdagen de groen-gelen de stemming over de belastingen, om het tekort te dekken. Het derde en laatste punt der dagor de nazicht der gemeenterekeningen voor 1925 wordt verdaagd gezien de zes leeuwenjongens er uit trokken. Men ziet het dus trapsgewijze gaan we naar de verwezenlijking van de voorspellingen die wij in ons blad van vóór 14 dagen deden. Het is voor nie mand meer een geheim dat de groen gelen slechts besturen, niet om de ar beiders te dienen, maar wel om hun persoonlijke eer. Het is dan ook geen wonder dat tientallen arbeiders week- lijks de organisaties van hunne sociali stische broeders komen versterken. We heeten ze dan ook welkom in het groo te leger van dezen dia strijden voor meer welstand en geluk ten bate der arbeidende klasse. Ons Kerstfeest belooft iets puiks te zijn; we rekenen reeds op de welwillende medewerking van onze fanfare, onze» kindergroep en den vrouwenbond. Aan al de kinderen van de Syndika- ten en Ziekenbond zal een geschenk worden gegeven. Tombola voor mannen en vrouwen. Het feest zal stipt om 2,3o u. aan vangen. Ziehier het Programma Zondag 25 December KERSTFEEST. Deuren open om 2 uur. Begin om 2,3o uur stipt. PROGRAMMA 1. Alsace et Lorraine, marebe f Door de 2. Oseo, polka voor piston, fan. De 3. Belga, groote wals Werker 1De Verlatene. Tooneelstukje van K. Bogaerd door de meisjes van onze Jeugdgroep 2. Wip-W ap en Schoentjes Lappen Opzeggen door Marcel Cornell's 3. De Ronde van den Dokter. Vrij vertaald naar Dalcrose, vertolkt door onze eerstelingen. 4. Het Eereveld A. Callant) Zotte Jan Opzeggen door Jan Vernaillen 5. De Wasch. Spel met zang, vrij vertaald uit het Fransch door onze meisjes. 6 De Zoon van den Metserdiener, Van K. Bogaerd, door de jongens van onze Jeugdgroep 7. Opzeggen door Yv. Van Cotthem Het zieke Popje 8. Boerendans, door jongens en meisjes. Optreden van St. Niklaas. Goede Lieve St. Niklaas. Opzeggen door Yvonne Van Cotthem Uitdeeling der kerstgeschenken aan al de kinderen, beneden de 12 jaar, aan de leden der Syndikaten en Ziekenbond Groote Tombola voor Mannen en Vrouwen. Tweede Kerstdag Om 2,30 u. groote verplichtende Al gemeene Vergadering voorden Zieken bond. Alle huisgezinnen moeten ver tegenwoordigd zijn. Heden Zondag 18 December gaat ons muziek naar Lede. om er het Ceciliafeest onzer vrienden op te luisteren. Vertrek om 13,4o u. uit Denderleeuw Maandag 19 December groote Algemeene Vergadering voor de mannen van den IJzerweg, Post- Telegraaf en Telefoon, om de nieuwe loonbaremas te onderzoeken. De vergadering zal stipt om I9 uur aanvangen. Alleman op post. Voordracht De Vrieze De voordracht van Maandag 12 De cember was weeral iets bijzonders wei- gelukt. We hadden als voordrachtgever Gezel De Vrieze, door onz8 menschen reeds zoo gewaardeerd dat ze naar zijne komst waarlijk verlangen. Al het nut der boekerij door gezel De Vrieze voorgelegd, sloeg bij onze menschen in en allen die nog achteruit waren, na men het vast besluit de boekerij voortaan trouw te bezoeken. Na deze hoogst nuttige en tevens aangename uiteenzetting werd er smakelijk ge lachen met Ernest Claes, werk De Fanfare St. Jans Vrienden hetwelk op meesterlijke wijze werd voorge lezen. Hartelijk dank aan gezel De Vrieze voor onzen prettigen avond en aan de •vrienden voor hunne talrijke opkomst. De Platbroekerij der groen-gelen wordt in ons dorp met den dag grooter. In verkiezingstijd waren het de fronters, die de socialen uitmaakten voor verkochten aan de katholieken. Wie den edelen kamp der socialisten van nabij volgt, kan aan zulke krameriiën geen gehoor geven. Doch men verliest geen tijd met wach ten. De zoogenaamde anti-katholieken ofte vlaamsche nationalisten, kondi gen nu aan dat ze bereid zijn overeen komst met de kadotters te sluiten. Van toegevendheid vanwege M.Rol- lier geen sprake meer. Slechts enkele titels voor M, Joseph en Louis worden gevraagd Ons dunkens kan er goed overeengekomen worden om een vierde bevoegdheid te scheppen. Mogelijk ware er middel om den gebroodroof- den, een beroepje te verschaffen, want de sukkeleer wacht anders op een broodzakje. Een man die toch zoo gaarne Burge meester zou geworden zijn, wil maar steeds zijn tegenstrevers kleineeren. Zoo vindt hij nu dat degene die binst den oorlog iets gedaan hebben voor hun medeburgers al hun gezag verlo ren hebben. Hij bedoelt hier in het bijzonder twee zijner vroegere mede leden, die het gouden kalf niet willen aanbidden. 1 en eerste een die door zijn eigen maatschappij en zijn eigen toedoen lid geworden is van het voedingskomi- teit, en die om er ten beste mogelijk de belangen van eenieder te verdedi gen, alle winstgevende zaken heeft moeten terzijde laten. Ten tweede een man die zijne mede burgers veel dienst bewezen heeft met hun soms een paar blokken te maken, maar terzelfdertijd spioen was voor het leger en er bijna het leven voor inge schoten heeft. Terwijl hij, kaasmaker voor den vij and, de boeren voor een spotprijs den slap deed afleveren en de menschen zijne waren aan een goudprijs deed be talen. Maar enfin, wat kon het hem sche len dat anderen zich opofferden Hij wierd ten minste rijk op de uitbating van den honger. Oordeelt lezer, of zulke mannen wel recht hebben anderen te bezwadderen. Onzen vriend Nichols volksvertegenwoordiger, blijft zijn go- wonen zitdag behouden, den 2' Dins dag van iedere maand 's morgens van 8 1/2 uren tot 11 uren. Hedoch voortaanden 4*Dlnedao van iedere maand zal hij zich in 't 1 o- kaal bij Beerens Jozef, Nieuwstraat bevinden van 0 tot 7 uren's avonds. Zulks zal de vrienden van Sottegem en omliggende in de gelegenheid stel len, hem s avonds na hun werk te ko men spreken. Zulks als mededeeling. Voor onzo Oudjes. Hot is niet te verstaan, dat er hier in onze gestichten niet meer vrijheid aan onze ouderlingen wordt verleend

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2