OP VOOR DEN VREDE Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE KAMER MIJN HOEKJE. 2i® Jaar N° 52. Prijs per nummer 25 centiemen 25 December 1927. Bespreekt de loonen der Slaalsagenten REGIT EN VRIJHEID Gedenkt dat tij wie het goud niet tegenlachte Zeer dikwijls 't edelste hart in zich bevat. 't ls heden Kerstdag, 't Is i927 i aar geleden, dat het kindeken Jezus is geboren, den zoon van den Aller - hoogsten, vrijwillig op de aarde ge komen, om aan het menschdom den Vrede te verkonden. Miilioenen menschen gaan heden ter kerke, om het kindeken Jezus te aanbidden, het te loven en er al hunne hoop in te stellen. En inderdaad zyn leering is schoon, is edel en ondanks dat die leering op heden door miilioenen menschen wordt aangekleefd, toch heelt den godsdienst (den Roomsch-Katholie- en godsdienst) evenals de menig vuldige andere godsdiensten nog het oorlogsgevaar niet kunnen doen ■ijyjjjton, nog heeft het den beloofde vrede aan alle menschen van goe den wil»niet kunnen bezorgen. 'tls eene taak voor de Socialisten weggelegd, Zijn wij socialisten bet niet, die de ontwapening voorstaan en alle geschillen willen doen op lossen door een scheidsgerecht Zijn we daarom niet internationaal vereenigd Is onaan strijd die we au voeren,voor den Zes-maanden dienst tijd niet de voorbereiding der ont wapening En juist daarom begrijpen we niet, ■waarom er vanwege de katholieke, vanwege de Christen© zijde, niet flink medegeholpen wordt, om ons in die lastige taak te helpen. Neen, we overdrijven niet, wanneer we zeggen dat we vanwege hen, de meeste tegenkanting ontmoeten. •t Bewijs De Ministerieel© Crisis, ontstaan juist omdat de Socialisten de Zes-maanden nu willen invoeren. De waarheid is, dat de christe nen nunne leering niet volgen, want bij de laatste wereldramp, was het toch de geestelijkheid, die de wa pens zegende van dezen die den schrikkelijken oorlog hadden ont ketend. J Vrede op aarde, aan alle men schen van goeden wil ja, dit zal zijne verwezenlijking vinden, naar mate het Socialismus vooruitgaat, naarmate het meer om meer aan hangers vindt. En terwijl ik dit artikel aan t schrijven ben, denk ik op Kerstavond, voor zoovele landbouwers don ge- vreesden dag, wantin deVlaande ren, is het den dag van den «opzeg». Opzeg 11Schrikkelijk woord, voor dezen die den deurwaarder zien binnen komen, met een gezegeld papierken, want opzeg van hun nacht, beteekent voor hen broodo- loos te worden gesteld, in armoede te worden gedompeld. En hier is bet weeral de socialis tisch© partij, die daar een einde wil de aanstellen, want de pacht van negen jaar die de Socialisten zóó hardnek kig in Kamer en Senaat hebben ver dedigd, heeft enkel ten doel, onze pachters te vrijwaren van die nacht merrie opteg met Kerstdag, of in andere woorden de socialisten willen den vrede bezorgen aan onze landbouwers. Waarom zijn wij er nog niet in ge lukt Omdat de landbouwers hun vertrouwen stelden in geloovige en niet geloovige grondeigenaars, ge loof üechten aan katholieke en libe rale boerenbedriegers, die denken dat kiesbeloften niet moeten gehou den worden. 't Zal straks een eeuw honderd jaar zijn, dat men een pachtwet aan de boerkens beloofd, en de so cialisten moesten een sterke macht worden om de pachtwet in bespre king te kunnen brengen, en die hoe ren kapitalisten, positie te doen kiezen. In de Kamer, hebben we de negen jaar er doorgehaald, de christenen de katholieken stemden ertegen en toch kwamen zij er door. In den Senaat, zijn de negen vermin derd tot drie jaar en als we de tegen strevers nagaan, dan vinden wij onder dezen nier min dan twee-en- twintig Graven, Barons, Markiezen, en andere edelmannen, die daar, door de boerkens zijn gezonden en in- plaats van de belangen der boerkens te behartigen, integendeel, de belan gen va a hun eigen zak hebben in dachtig geweest. Dat ook de buitenlieden hier de dure les uittrekken, dat ze vroeger hebben gezondigd met hunne hoop te stellen in hunne uitbuiters, in hunne verdrukkers, en voortaan er aan medehelpen om de socialisten hun ware vrienden de meesters te doen worden. Vroeger aijn de buitenlieden togen ons altijd opgehitst geweest, ea wy zelf weten er van te spreken, op welke manier men ons op onze pro- pagandatochten onthaalde. Wij heb ben alsdan gezegd Heere vergeef hun, want zij weten niet wat zij doen Wij ziju ni©t haatdragend geweest hebben verduldig verdragen, in de vaste overtuiging, dat eens die bui tenlieden hunne verkeerde handel wijze zouden hebben ingezieD. Mocht dien dag eindelijk aange broken zijn, het werkende volk zou er oneindig bij winnen. De str^d der landbouwers en den strijd der arbei ders van de stad is den strijd om bet bestaan, gericht tegen één en de zelfde kapitalistenbende. Nichels A. Ondervraging van Gezellen UYTBOEVER en DE BRUYN Prosper. .AU.ttilUT7:rl j r^%r»^r^ddD0retX Al Wlü rou juww- - - naai Syndikaat op den neus ziiten heeft do kleurlooze, do blauwe, do gele en groen-gelo, do vlaamscbe kristenen andere tisten wou nu maar volstrekt de socialistische ministers verantwoordelijk stellen voor het niet vertegenwoordigen der vakbonden in de perekwatiekom- mifisie. Verleden donderdag heeft Gezel Wauters in volle Kamer aangetoond dat de 4 Socialistische Ministers de eischen van het personeel hebben ge steund maar dat ze niet werden ge volgd door de... 6 antisocialisten. Zullen de verdwaalde arbeiders nu eindelijk klaar zien Intusschen was het duidelyk dat Minister Jaspar. iedereen voor het voltrokken feit wou stellen. Doch onze vrienden Uytroever en De Bruvn, gesteund door heel de Socia listische groep hebben het plan van ...ilAu an taffAn 7.1TT1 firoe- lusycx. De staatsarbeiders zullen kunnen oordeelen wie er best hunne belan gen verdedigt. Zitting van vrijdag 16 December 1927). Di Bruyn Prosper. Ik begin met aan te kondigen dat het Staatsblad dezen avond de verschillige besluiten over de weddoregeling zal mode doelen. De achtbare Eerste Minister beeft dus de uitslag bereikt die by wou bekomen hii heelt ons voor bet voltrokken leit geplaatst. Wij komen aldus in een normale toestand te staan, wy zullen niet meer de inzichten, maar wel do da den der regeering beoordeelen. Op ons actief kunnen we reeds een dubbele uitslag stellen. Indien de omstandigheden niet toogelaton heb ben vroeger in de Kamer tusschen te komen, toch hebben onzesyndi- katen op afdoende wijze opgetreden. .1 C..„f4ilrnnf Att RA treft, werden hunne afgevaardigden Dinsdag, na de Kamerzitting, door den heer Minister .van Geldwezen ontvangen. Gedurende anderhalf uur werden alle voorstellen onderzocht tot in hunne kleinste bizonderhedon. Wij hebben verscheidene voorstel- len gedaan, en we bestatigen dat twee ervan zijn ingewilligd. De kindertoeslag die eerst afgosehait was, wordt terug invoege gesteld. Dat is een eersta overwinniDg. De achtbare heer Minister van Geldwezen zal zich wel herinneren dat we voornamelijk hebben aange drongen op een ander pnnt. Men heeft de loonen en wedden vastge steld op Index 700 en wy geven onmiddelyk ous akkoord voor wat de vaste loonen betreft, buiten enkele kleine punten van ondergeschikt be lang, aan het werk door de perekwa- tiekommissie opgesteld. Wy danken zelfs voor de breede opvatting in zake vaststelling der basisloonen. Maar wij zijn reeds aan Index 804 en heel waarschijnlijk gaan we bin_ nen een paar maanden naar 820 of 825 Knnnen we een loonregeling aanvaarden op 700 Index wanneer de economische Index de 800 over schrijdt voor heel het land en voor Brussel, Antwerpen. Charleroi, Ber gen en andere steden nog de 850 te boven gaat Wij hebben al gedaan wat moge lijk was om de regeering, met de loonregeling van 1924, het levens minimumloon te doen aanvaarden. De achtbare heer Theunis heeft bet hier erkend en de heer Neujean na hem, namelijk nade werkstaking der spoorarbeiders in 1923. Ken verhooging van 330/0 op de loonen van vóór don Ooi log drong zich op. Reeds verscheidene malen hebben we verklaard dat de 4,00 fr. op hon- dord punten van den Index, op alle punten van den Index moesten be houden blijven. Gij bepaalt u bij 700 punten. Ik wil u eenige cijfers geven die beter dan de beste redevoeringen zullen aan- toonen waar ge het personeel leidt. Ik neem een briefdrager, aan het begin zijner loopbaan, die geenszins, zooals men het te vaak meent, 18 jaar heeft maar wel 22, 23 of 25 jaar. Ten huidige dage trekt hij 10560 fr. 's jaars. Gil stelt voor 9700 fr. of een vermindering van 860 fr. Na vijf jaar dienst trekt hij nu 11280 fr.gU geeft hom 10864 of een vermindering van 416 fr. Na tien jaar gunt ge hem een opslag van 28 fr. 's iaars. Na vijftien jaar slechts250 fr en' na twintig j aar 888 fr. vermeerde ring. Diezelfde briefdrager woonachtig te Antwerpen of Charleroi, waar de Index 50 boven elders staat zoo nu, indieu hij gehuwd is, 600 fr. voor huisvesting bekomen dewelke hp met uw stelsel verliestaldus zal hij twintig jaar dienst moeten hebben alvorens een cent opslag te krijgen Heer Minister, legt de lust, de liefde welke deze agent in het uitoefenen van zijnen dienst zal aan den dag 1 leggen in de weegschaal en daarne vens de enkele franks verhooging f-n ge zult verbaasd staan over den uit- lisuscne g™7 katen aMoende wyzeopgeireueu. Jaspar verydeld en tegen ztfngoe- Wat het Nationaal Syndikaat en de sting in gedwongen volledigen uitleg Ccntra|e dar openbars Diensten be te geven. Nemen we nu de loopbaan van een aangestelde agréé Stelt u geen agent voor van 17 of 18 jaar. Neer», men begint niet als aangestelde, maar wol als werkman na 2 jaar goeden dienst kan men eerst aan den wedstrijd deelnemen. Naderhand kan men aangestelde worden dus niet op 17 of 18 jaar, maar op 2o ja rigen ouderdom, met het huidig stel sel trekt deze aangestelde 10440 fr. Ge gaat er hem 9215 geven of een verlies van 1225 fr. Na vijf jaar dienst bekomt hij nu 11.155 in plaats van 11.760 of een vermindering van 605 fr, Na 10 jaar zal hij nog 2l2min: der verdienen. Na 15 jaar bekomt hii een aanwinst van 574 fr. Maar deze agent, gehuwd en in Antwerpen of Charleroi wonende, zal door de af schaffing der hnisbuurvergoeding na 15 jaar nogeenjaarlyksch verlies van 26'fr. ondergaan Zelfde toestand voor wat betreft de ordeklerken als de klerken. En nu de werklieden. Voor hen zal de toestand nog slechter zyn. Laat me toe vooraf het protest van mijn vriend Uytroever te steunen omdat men de 12'0.000 werklieden op het ge heel van 250.000 agenten totaal ver geten heelt. Indien morgen de Nationale maat schappij der Spoorwegen de formule der regeering toepast hopen we datde IJzerweg zal broeder zijn zal het volgende brutale feit bewaarheid worden Geen enkel ongeschoolde arbei ders, noch van de baan, noch van den trekdienst, noch van de uitba ting, geen enkel gespecialiseerd werkman zooals onze seingevers, wisselwachters, rangeerders, lamp piston allen mannep die bet hard te verduren hebben, bizonder in den Winter zal niet een cent verhoo ging bekomen gedurende lange ja ren. Ik ga verder met 1 Januari zul len ze zelfs een vermindering van inkomsten hebben. Oh, ik weet wel dat uwe besluiten eene schikking bevatten waarbij teen ten minste de inkomsten voor December gewaarborgd zijn, maar., er is een maar! Het beweegbaar ge deelte van nu wordt morgen gestabi liseerd. De afboudingen van 4 0/0 zullen op het geheel worden gedaan terwijl men nu slechts 2 0/0 op het beweegbaar gedeelte afhield. By ziekte wordt thans het beweegbaar loon en de brood vergoeding volledig uitbetaald. Wanneer ge morgen sta biliseert zal er in geval van ziekte evenredig met de dienstjaren wor den uitbetaald en in alles de 76 0/0 niet mogen overtreffen. We kunnen ons niet neerleggen bij een stelsel waarbij het personeel ge durende 10,15,20 j aar van alle loons verbetering verstoken blijft. Wil kuDnen geen regeling aan vaarden die aan de arbeiders de liefde tot hun werk ontneemt. Gij weet wel dat wanneer bet per soneel van den Staat als van den IJzerweg ge«n liefde of geen fierheid voor zyn werk heeft, de voortbrengst er fel zal onderlijden. Ik dring dus aan, opdat de Regee ring naar werk zou willen volledigen door het behoud der woonstvergoe ding, zelfs met een gebeurlijke uit breiding ten voordeele der centrums waar de Index 30 punten boven de Nationale Index staat. Voor het oogenblik kan zulks een verminde ring in uwe uitgaven daarstelleD, maarten minste zou die vergoeding gehandhaafd blijven voor Antwer pen en öharleroi, alwaar de Index 50 punten hooger staat dan overal elders. De agenten dier steden heb ben recht op iets meer. In de tweede plaats moet de Regen ring afzien van de korting van 3 0/0 op de loonen beneden de 26.000 fr. Ten slotte zouden de wedden moe ten verbeterd worden door toevoe ging eener beweegbare schaal boven do 700. GM weet het, Hoer Minister, dat we Dynsdag 1.1. heel breed zijn ge weest en ons, gezien de financieóle toestand van bet land, tevreden stol den met een beweegbaar gedeelte van 5 0/0 op het basisloon bera dend voor ieder schijf van 35 pun ten Aldus zou de eenvoudige weg werker dezelfde vergoeding genie ten als de ingenieur. Deze voorstellen zijn redelijk. In dien iedereen aanvaardt dat de loo nen en wedden moeten verschillen volgens het ambt, de bovoegdheid en de verantwoordelijkheid, kan ook iedereen akkoord zijn dat wegeDS de levensduurte aan iedereen denzelf- den bijslag wordt verzekerd. Het beafstuk voor den oenen kost niet meer dan dit van den anderen. Al de arbeiders zoowel handwerkers als geestesarbeiders bij het Nationaal Syndikaat aangesloten zijn het daar mede eens. En om te sluiten voeg ik er by dat de booge ambtenaren, zelfs de inge nieurs, zouden beschaand zijn mor gen 20.000 of 25 000 fr. opslag te kry gen terwijl hunne kameraden, nede rige arbeiders niet genoeg zouden hebben om te leven. Zeer wel op de Socialistische banken. Ja, 't is niet te ontkennen -• 'tziinmoedige kerels. Wie? Wel, de gewezen Daensisten. Waarom? Omdat zij werken en wroeten en strijd voeren, wel wetende dat ze eeuwig minderheid zullen blyven in de politiek. Inderdaad hun strijd is begon nen in 1893. Z'hadden twist met de oude katholieken van ons ar rondissement en zè gingen den strijd alleen aan, genolpen door de liberale partij, die al hun steun en hulp gaven, om de Daensisten- partij te doen overwinnen. Pastoor Daens kwam er alleen door. Het verste dat ze het ge bracht hebben, was tot een paar zetels in de Kamer, en zoo was het nog wanneer de oorlog uit brak. Na 21 jaar strijd waren ze reeds met twee man in de Kamer. E11 na den oorlog in 1919 sloten de overblijvende Daensisten een verbond in ons Arrondissement met de Fronters, eene nieuwe partij, wiens programma enkel is Vlaanderen van Wallonië schei den, of België in twee verdeelen. Z' hadden dan in ons arrondisse ment twee gekozen, en in 1921 wierden ze beiden aan de deur ge- walsd. Daarna zyn ze met pak en zak ovorgegaan naar de fronters. de Daensistenpartü bestaat niet meer, en in 1925 hadden ze op nieuw één man gekozen. Die menschen voeren nu reeds 34 jaren strijd, en alhoewel zij goed weten, het nooit verder te zullen brengen als zij het heden hebben gebracht, toch houden zy vol. Ik zeg,die menschen hebben veel moed. 't Is waar, ze voeren een gemakkelijke propaganda ze zijn altijd in d'oppositie en al wat er gedaan wordt is nooit goed ge noeg. Maar wat moeiëlijker te begrij pen is, is dat die oude Daensisten- zich verbroederd hebben met de fronters, want den strijd der oude Daensen was nooit gericht om België in twee te scheiden, inte gendeel. Hoeveel maal zou Pas toor Daens meetings hebben ge geven in de Sooialistiscbe Volks huizen, vooral in 't Walenland, alwaar hij de verbroedering aan predikte der Vlaamsche en Waal- sche werklieden, omdat ze eene gemeenschappelijke zaak hebben te verdedigen den boterham van vrouw en kinderen. Neen heeren gewezen Daensis ten, moest Pastoor Daens terug- keeren. hij sloeg u uit den tempel, omdat ge er voorts behagen in schept, de kloof onder de werklie den open te houden. Qe weet, ge zijt er van over tuigd dat de werklieden bloc moeten vormen tegen hunne uit buiters, en ge helpt mede om ze te verdeelen. Dat is werken in 't voordeel der Kapitalisten en dat zou Pastoor Daens u nooit kunnen vergeven, omdat het in zijne oogen eene wraakroepende doodzonde was te willen dienen als steun der rijke menschen. Als ge wilt eerlijk zijn, gebruikt dan den naam van de heeren Daens nietmeerinuwpropaganda

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1