Groote Meeting Yoor onze Reizende AALST. Ecbeibecs aller 0e3tnbbehen Een bezoek aan de Godshuizen. De 6 MAANDEN moeten er door Sprak»?ALBBBIC BS SWART1, Ssaator. Syndikale Jtübriek Erembodegem. Lede De Held van den Match Nieuwerkerken. DENDERLEEUW. emdat ge hunnen heldhaftigen stryd verjachert aan de Fronters. Maar dat suit ge niet, oud at ge ook beoogt, dat de Socialisten nooit de meerderheid zouden be halen. FRIEDERIK De vrienden van Geeraardabergan, die met trein 1896 uit Gent-St-Pietera vertrekkende om 16.34 afkomen, be- kloegen zich dat ze dikwijls moesten rechtstaan, terwyl or rijtuigen vast gemaakt bleven. Daaraan is verholpen. Trein 1862tusschen Gent Sottegem -Geeraardsbergen was soms slecht verwarmd. Dat zal niet meer voorvallen. De mijnwerkers uit onze streek die met trein 2322 naar Thieu gaan, moesten alle dagen rechtstaan. Maatregelen zijn getroffen om daarin te verhelpen. We zetten öhs onze bezoeken aan do weldadigheidsgestichten onzer stad voert. Hel Jongeii3weezenhuis We boden-ons aan, en alras was Broeder Overste daar, om ons heel vriendelijk in ontvangst te nemen en ons als geleider te dienen bij ons be zoek. We bezochten eerst op het gelijk vloers, de speelzaal der kleinen, welke te weinig licht en lucht bevat om het een speelzaal te noemen. We doen die gegronde opmerking en Broeder Overste is het met oas eens, maarde ligging dezer piaats belemmerd er alle verbetering. Er zal dus naar iets anders moeten worden gezien. (1) We gaan van hier de speelplaats der groote jongens zien, die neel wat frisscher schijnt te zijn. We bemerken er tot ons genoegen een Billard, en allerhande aangename spelen. Aangebrachte kassen, laten toe dat elk er zich zorgvuldig zijn klee deren kan verbergen. Zedeles om kzt zorgvuldig bewaren der kleederen dus. Dan gaan we de slaapzalen zien wel ke allen openluchtig en proper zijn. De beddens zijn kraaknet en allen zijn reeds opgemaakt. Bij elke slaapzaal i6 een zijkamertje gevoegd waar een Broeder slaapt, en we moeten het met spijt in 't harte be kennen, ze zijn er heel slecht aan toe. De kamertjes, laat staan hokjes, zijn te heng, er is geen voldoende licht of lucht, en het slapen is slecht, (z) We wenschen dat er hior verande ring kome, wat me overigens door onze vriend Jef Stcenhaut is beloofd. We zien er nog een c ziekt., zaal met een vijftal beddens, waar geluk- kiglijk geen enkele zieken is, en zooal3 deze zaal is zouden we graag al de slaapzalen zien. 't Is een juweeltje, en ware het niet dat ziek zijn te onge zond is, men zou er alle nachten willen slaper Vervolgens gaan we de badzaal zien. Stort ev. liggende baden zijn er aange bracht, maarde waterleiding is er nog niet in orde, zoodat al dit kostelijk en zeer nuttig materiaal er onbruik baar staat. 't ls te hopen dat de besturende kommissie er spoed bij zetten zal om dit alles in orde te brengen. (3) We komen vervolgensin de bakkerij. Ons eerste is het brood nazien, wat op recht goed is en een zeer aangename geur heeft. Den oven is nog ouderwets, doch de kneding geschied met een electrie ke petrain.Van hier togen we naar de Schoenmakerij. Een drietal gasten zijn er duchtig aan 't kloppen om de schoenen onzer weeskinderen te her stellen. In de Kleermakerij waren de gas ten ook vlijtig aan t werk, dit noch tans in minder getal dan vroeger, ge zien er verschillende leerlingen de les sen volgen in de Ambachtschool. In de Schrijnwerkerij zijn 4 gasten één halve gast en de meester schrijn werker aan 't vervaardigen van deuren en allerhande, voor de verschillende gestichten. Men ziet hier ook zooals in de andere plaatsen, dat de moderne weg wordt gevolgd, want in tegenstrijd met deu ren en vensters van vroeger, die onze weldadigheidsgestichten op Kazernen deed gelijken, worden nu heel mooie deuren en vensters, gemaakt die ge tuigen van veel verbetering. De ontknoopte stryd ten voordeele van de 6 maanden diensttijd, heeft voor gevolg gehad dat de vier socialistische Ministers, ontslag moesten nemen, gezien al de andere partyen er vyandig aan zyn. Edoch, de stryd gaat voort, en zal heviger om heviger worden. Hierover grjjpt er eene plaats, op WOENSDAG 28 DECEMBER e. k., om 7 1/2 ure 's avonds, in het lokaal HAND IN HAND Moleadries, Onze twee muzieken zullen de spreker aan de statie afhalen. Hardi mannen en vrouwen, geeft op dien dag luidruchtig uwen wil te kennen 6 MAANDEN EN GEEN DAG MEER. Bijeenkomst lokaal Hand ia Hand om 6 1/2 ure 's avonds. HET PARTIJ-BESTUUR. We doorloopen nog eenige kleine De Metaalbewerkers hebben zich plaatsen waaronder ook een paar klas- voorgenomen eene bijzondere werking sen, waar enkel nog 's avonds les wordt aan te vangen, voor een loon van 50,00 gegeven, gezien de weezeniongens in - fr. per dag van 8 uren. Alsook voor het het Klein College hun onderwijs ge- betaald verlof, het invoeren van de nieten. We stelden de vraag waarom dit was veranderd en... we bemerkten alras dat er een niet al te proper zaakje achter zat. Otfze bemerkingen l. Ous dunkens dient er onderzocht te worden of de twee leegstaande klas set niet kunnen herschapen worden in een speelzaal. 3. We wenschen dat het slapen der Broeders totaal wordt vernieuwd, en dat h vooral op een andere plaats geschiedde. 3. F. mt veel schade op de instel ling t onbruikbaar te staan. Een spoedi ingebruikstelling wordt hier vereiscat. A. B. maatschappelijke verzekeringen en zoo meer. Goed vasthouden mannon ten dien prijzezijn duurzame verbeteringen te bekomen. Vaor da MarmerbtwerkerB Heden Zondag om 10 uren vergade ring voor de werklieden van het werk- uis Gebroeders Raffo Terjoden, bij Philemon V. d. Broeck. Mannen allen op post. ue Aanvallen den Patroons Talrijke stakiügen en uitsluiting©* ..letmen ontstaan in verschillende 'eden en gemeenten van het land. waarvan in Vlaanderen 2ooo Textiel bewerkers te Kortryk strijd voeren, de Borstelmakers van Iseghem den Toekomende week verslag over het 1 arboid staken> de Jutteworkers sters oude mannenhuis. van Roeselaere, de Wollewevers yan Eec'oo, alsook de Boby asters BERICHT i M. Bernaerts te Wettoren, enz. Aan de lede. .«Me. Zie- I ?or^ken varr al die stakmgen p i_ j «.- n i spruiten voort, omdat de patroons konbond Victor De G eyter J (.je bestaande overeenkomsten ver- Deze om de leden te verwittigen, dat breken en meenon in de fabrieken gezien de Heeren Doktoors van 1 Janu en werkhuizen den vooroorlogschen ari 1928. de nieuwe tarief invoeren j toestand in te voeren. Deze werkers- 7 fr. en 5 fr. en de verhooging der medi camenten, men verplicht is, van dien datum de ticketten te verkoopen aan 1,25 fr. en 2,00 fr. Deze die nu bestaan zijn van l JA- NUARI 1928, niet inter geldig, en zullen terug genomen worden. Het Bestuur. N. B. Heel in 't k@rt, zal er eene Verplichtende Algemeene Vergadering gehouden worden, waarop menvolle- digen uitleg zal geven, van de verbete ringen en veranderingen. Bij deiHeubelm«k«rs en Schrijnwerkert Door onzen vakbond werd aan de Pa troons 0,80 fr. loonsverhooging ge vraagd verdeeld over l maanden. Deze Hesren zullen vanaf de maand Januari 0,20 fr. loonsvermeerdering geven doch zonder verdere verbintenissen. Bij de Metaalbewerkers Door de secretaris van onzen vak bond werd aan de Patroons van de kleine werkhuizen onzer stad 5 0/0 ver meerdering van loon gevraagd te be ginnen van den 19 dezer. Voor de Schildersgasten Zooals voor de schrijnwerkers werd voor deze werklieden eene loonsver meerdering gevraagd van 0.25 fr. per uur; tot heden hebben de patroons op die vraag van onzen vakbond nog geen antwoord gezonden, het wordt tijd ge zien die verhooging gevraagd werd van af 1 Januari. Voor dis Vellenbewerkers strijden bewijzen, dat de beste over eenkomsten alléén worden toege past, wanneer ue werklieden bij machte zijn om ze door de patroons te doen eerbiedigen. De werklieden mogen nooit verg eten dat zy sterk moeten vereenigd zyn, om hunne loonen en werkvoorwaarden te vrij waren. Daarom is het een groote fout voor de werklieden niet ver- eenigd te zyn, want zy verzwakken de macht der arbeiders en dragen de schuld van de kleine loonen die in sommige fabrieken en werkhuizen worden betaald. Wanneer de patroons samenspan nen om de werklieden slechte werk voorwaarden op te dringen, dan mogen de werklieden niet verdeeld noch machteloos staan. Dat eenieder zyn plicht begrijpe om zijn bestaan te verdedigen, door zieb aan te sluiten bij zyn Vakbond, dan zullen wy gerust de aanvallen van de patroons mogen afwachten en afwe^ren. Steekt het in uwe koppen Tijdens de onderhandelingen mot de Breiwerkfabrikanten om de 5 0/0 vermeerdering te bekomen, zegden die Heeren Indien de secretarissen van de Vakbonden zich met dit zaak niet bimoeidendan zouden de Breisters wel tevreden zijn. En die patroons voegden daar nog bfi Vele Breisters en jonge werklieden ziin niet verttnigd. De patroons verklaren dus zelf, dat zonder de secretarissen der Vakbonden, met de breisters naar hun wil zoo gehandeld worden. Wat die Heeren zeggen, zoo denken al de patroons, daarom zyn vele patroons Maandag j.l. heeft onzen secretaris een onderhoud gehad met de Heer Nols te Brussel.De bespreking Ring over den i Z'°h algemoenen tanef. Den Heer beloofde aan verschillende kategoriëen zijner werklieden loonsvermeerdering te geven. Goed zoo Mannen Zondag werden 2 belangrijke verga deringen gehouden voor deleden van de Algemeene-centrale, en deze van de Metaalbewerkersbond. Ondanks het ongunstig weder waren de leden in groot getal opgekomen; men gevoelt dat de bouwwerkers aller 1 vakken, zich voorbereiden om bij het openen van het aanstaande seizoen hunne revance te nemen het wordt 1 hoogen tijd dat de hongerloonen ver dwijnen dat men aan deze werklieden rog betaalt. niet laten vereeoigen. Dat bewijst de groote fout die de werklieden begaan met niet gesyn- dikeerd te zyn. De patrooDS verkla ren dus zelf, welke slechte daad de werklieden begaan met buiten de Vakbond te blijven. Steekt dat in Uwen bol t H. F. Onze ppopagandaclub herleeft De opkomst was Zondag opperbest. Het schijnt dat tal van ouae leden te rug den weg naar 't lokaal gevonden hebben. Goed zoo 1 Eén Fronter wilde niet tee kenen voor de zes-maanden Hij deed dat met andere mannen zegde hij... Hum Hum 1 Maar die andere mannen zullen U in den steek laten, beste. Het ware beter, dat ge zoo fanatiek niet waart en uw belangen kendet. De Liberalen n. 2 vierden Zondag ook hun «Cecilia». Het schijnt dat die Itadotters verdommelijk geëten hebben. ja, die zouden 't al op eten als de arbeiders hun de kiekens maar ge braden aanbrengen. Maar deze laatste zullen hen niet meer volgen. Ons Ceciliafeest welke verleden Zon dag plaats gehad heeft is goed gelukt. Hetmuziek van Denderleeuw heeft dan ook zijn beste gedaan, en onze oproep is goed beantwoord geworden; wij stu ren dan ook een woord van dank aan de deelnemers. Nu kameraden vooruit, ons ledental moet vergrooten, geen on verschilligheid niet meer, laat u allen inschrijven, want toekomende jaar komt hetmuziek van 's morgens, daar zullen wij voor zorgen. Nieuwe leden zijn reeds ingeschreven. Dat wij werklieden van staat en pri vaat als broeders den strijd moeten voeren tot verbetering van ons lot, dit is Zondag bewezen onze propaganda- tocht heeft alle gevoelige harten doen open gaan en heeft een bewijs gegeven dat wij werklieden voor de zelfde korst brood strijden voor vrouw en kinderen. Dus vrienden, het is nu aan ons de propaganda voort te zetten, alle onver schilligen aan te wakkeren tot de syndi- kale en politieke inrichtingen en den strijd tot het uiterste te voeren om een behoorlijk leven te bekomen. Allo ka meraden, onze syndikale rechten wor den door onze politieke vrienden ver dedigd, daarom zullen wij ze samen overwinnen. Mijnheep Cool® rmsuskald Door zijn eigen strijdgenooten in den ban geslagen omdat er sinds maan den van de formidabele en groote!? be loofde werken van Mijnheer Coole niets te ontwaren was, in hij nu einde lijk wakker geschoten, en begint met in ellenlange artikelen den toestand van iedere partij in Lede af te schil deren. Natuurlijk, de socialisten krijgen hun deel. maar ongelukkiglijk, Mijn heer Coole, vertelt ons niets nieuws. Luister bij de socialisten volledige stilstand om niet te zeggen achteruit gang. Geene leiding, dus voor ons Fronters geen gevaar. Tiens, tiens. Mijnheer Coole komt hier herhalen wat de klerikalen onophoudend van bij het ontstaan van het socialisme hebben geschreven en verspreid. Dat getuigt van de mentaliteit van Mijnheer Coole, die hij aan de kle- rikalo opvoedingsflesch heeft gezogen. Mijnheer Coole weet heel goed, dat er bij de socialisten geen spraak is van stilstand, want onze talrijke zangavon den, vergaderingen en meetings welke goed worden bijgewoond ge tuigen van een strijdlust zonder weer ga. Voeg daarbij de goede verspreiding van ons blad Recht en Vrijheid en onzen vooruitgang zal heel wat gerust stellender zijn dan deze der Fronters. Er is van wege de socialisten geen gevaar te vreezen voor de Fronters, en Mijnheer Coole kan geen drie woorden op papier zetten of ae socialisten wor den er bijgesleurd. De campagne der Fronters tegen de socialisten getuigt van groote vrees. Enfin aan de beste vruchten knagen de wespen het meest. Dat het Mijnheer Coole en al zijn boezemvrienden, de katholieken ge zegd zei, dat we trots alles, de bevol- volking zullen op de hoogte houden van de konkelfoezerijen die er ten na- deele der bevolking worden gepleegd. Recht en Vrijheid ligt Mijnheer Coole zwaar op de maag, omdat hen de waarheid in het gezicht wordt ge slingerd en de voormannen van Aalst zijn onhandelbaar. Waarom au. b. Omdat Mijnheer Coole, door Gezel Nichels in een debat eens ontkleed is tot in zijn hemd Of.... omdat onze Aalstersche kameraden niet medehel pen, zooals de Aalstersche Fronters om 500.000 frank uit de stadskas te halen om eene kerk te bouwen, terwijl er duizende kinders in krotten van scho len hun onderwijs moeten genieten Is het daarom Mijheei Coole, dat zij onhandelbaar zijn Wij zijn er fier op, dat onze Aalster sche strijdmakkers aldus te werk gaan, en daaraan kan de bevolking, de niets- beduidende grootschreeuwerij der ge- kamoufleerde klerikale Fronters meten met de werken van de socialisten. POLITIKUS." 0INEMA MODERNE Toekomende Week Rond onze laatste Gemeenteraadszitting. Bij de bespreking der begrooting van de Commissie van Openbaren Onder stand voor 1928, doet Gezel Copptns op merken, dat het Jachtrecht veel te laag wordt betaald en er voor toekomend jaar dient rekening van gehouden te worden, en Gezel van den Breulle voegt er heel leuks bij, dat men er maar de waarde van één haasken voor betaalt. Schepen Perdaens stemt er mede in en den heer burgemeester «egt, dat er rekening zal van gehouden worden. Gezel De Smet, die in Amerika verblijft en dus zijn ambt in de Commissie van Openbaren Onderstand niet meer kan vervullen, wordt van dit ambt ontsla gen, met de stemmen van Socialisten en Daensisten tegen deze der Groen- kruisers, die er dus aan houden dat een socialist zijn ambt niet kan vervullen. De vraag tot verdwijning van een wegenis wordt verworpen met alge meene stemmen. Bij bespreking van het nazicht der gemeentekas, verwijt Koeitj (misluk ten burgemeester) aan Schepen De Schrijver, dat hij destijds ziin ezel ken verkocht heeft, om van 't Crisisfonds te kunnen genieten En zeggen dat Koeitj wil passeoron voor een ernstig mensch Die vent vergist zich heel gemakke lijk want hij heeft vrienden, bij de rat ten aangesloten, die gingen doppen, als zo Kermis te-Meire vierden, en dit was niet den ezel. Na Nieuwjaar zal ons blad vergrooten, en het is plicht voor al wie zich socialist noemt, en al wie wil op de hoogte zijn, van wat er in den gemeenteraad gebeurd ons blad te lezen. Het is onze vriend Van den Breulle die het wokelijks te huis besteld. Ons Kerstfeest belooft iets puiks te zijn; we rekenen reeds op de welwillende medewerking van onze fanfare, onzen kindergroep en den vrouwenbond. Aan al de kinderen van de Syndika- ten en Ziekenbond zal een geschenk worden gegeven. Tombola voor mannen en vrouwen. Het feest zal stipt om 2,3o u. aan vangen. Ziehier het Programma Zondag 25 December KERSTFEEST. Deuren open om 2 uur. Begin om 2,3o uur stipt. PROGRAMMA 1. Alsace et Lorraine, marche Door de 2. Oseo, polka voor piston fan. De 3. Belga, groote wals Werker 1. De Verlatene. Tooneelstukje van K. Bogaerd door de meisjes van onze Jeugdgroep 2. Wip'Wap en Schoentjes Lappen, Opzeggen door Marcel Cornelis 3. De Ronde van den Dokter. Vrij vertaald naar Dalcrose, vertolkt door onze eerstelingen. 4. Het Eerevtld A. Callant) Zotte Jan Opzeggen door Jan Vernaillen 5. De Wasck. Spel met zang;, vrij vertaald uit hot Fransch door onze meisjes. 6 De Zoon van den Metserdiener, Van K. Bogaerd, door de jongens van onze Jeugdgroep 7. Opzeggen door Yv. Van Cotthem Het zieke Popje 8. Boerendans, door jongens en meisjes. Optreden van St. Niklaas. Goede Lieve St. Niklaas. Opzeggen door Y'vonne Van Cotthem Uitdeeling der kerstgeschenken aan al de kinderen, beneden de 12 jaar, aan de leden der Syndikaten en Ziekenbond Groote Tombola voor Mannen en Vrouwen, Tweede Kerstdag Om 2,30 u. groote verplichtende Al gemeene Vergadering voorden Zieken fond. Alle huisgezinnen moeten ver tegenwoordigd zijn. DAGORDE a). Inrichting van het moederschap- fonds, met betaling eener vergoeding Tan frank gedurende 10 dagen voor de bevalling; 3 fr. voor 20 dagen na de bevalling. b). Gezien de nieuwe eischen der heeren Dokters, zal ook de bijdrage voor den ziekendienst worden ge- bracht van 0,60 fr. op 0,80 fr. per hoofd. c). Abonnement op Rechten Vrij heid in voege te stellen van afNieuw- jaar. Verders zal heel de werking van den bond worden uiteengezet.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2