Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Hunne Burgersvrienden MIJX HOEKJE. 25= Jaar N» 1 Prijs per nummer 25 centiemen 1 Januari 1928. De nieuwe Loonregeling van het Staatspersoneel Ops blad vergroot. Onze Tegenstrevers Doet eens de proef RECHT EN VRIJHEI Gedenkt dat tij wie het goud niet tegenlachte Beer dikwijls 't edelste hart in zich bevat. Wie herinnert zich niet, diogroot- sche manifestatie die men in Novem ber 1.1. te Brussel heeft gehouden, met het doel te protesteeren, ja te protesteeren tegen wat Die manifestatie was ingericht meest en misschien wel uitsluite- lljk tegen de Socialistische partij, die alsdan vier ministers in de re- geering hadt en waarvoor men al de mistevreden van 't land hadt opge roepen. En de mistevreden waren talrijk en z'hadden verschillende doeleinden. Dezen protesteerden tegen de te hooge lasten, anderen om de druppel genever vrij te mogen verkoopen, anderen om den ganschen nacht hun herberg te mogen open houden, de reizigersom vergoedingvoorhetaan- gebrachte klienteel, bij verandering van patroon de winkeliers om bun handelseigendom te bekomen de pasteibakkers en hotelhouders voor 't afschaffen van den luxtaks enz. Ik zegde hooger, dat die manife statie meer gericht was, tegen de socialisten, want alhoewel de socia listen in die regeering maar met vier waren en de Katholieken en Libera len met zes dus de Socialisten in minderheidtoch waren de Libe rale en Katholieke bladen het roe rend eensgezind om alles waarover er te reclameeren viel, op den hals van de Socialisten te schuiven. 't Was alsof er in België eene Socialistische meerderheid bestond, en België door de Socialisten alleen geregeerd wierd. Tusschen haakjes gezegd we zouden het graag willen dat het zoo eens ware, om aan onze tegon- strevm-s te kinnen toonen, dat we het vbel beter zouden doen, zonder hen, dan met hen, natuurlijk in 't belang van al dezen die van de op brengst van hun arbeid moeten leven. En als we spreken, van dezen die van hun arbeid moeten leven, dan bedoelen we niet alleen, een dok werker een smid, een bakker of een landbouwer, maar dan zyn daar ook inbegrepen, de intellectueëlen die met de pen, met het hoofd hebben te arbeiden, en ook dezen, die hun brood verdieneu met handel te dryven. Welnu de handelaars, de winke liers die zijn meestal gekant tegen de Socialisten, die zij meenen als vyanden te moeten aanschouwen, terwijl het feitelijk van de Sociali sten is, dat ook zij hulp en beternis hebben te verwachten. Intellectueëlen en handelaars, zijn menschen die van de opbrengst van hun arbeid moeten leven en die ook hebben bescherming noodig bij mid del van de wet. Hebben zij die reeds Neen, en waarom niet Omdat ook zy altijd hun betrou wen hebben gesteld in departiiën der rijke menschen, die vanaf 1830 België opvolgentlijk en bij afwisse ling hebben geregeerd en tot heden nog geen stukje wet hebben ge maakt in 't voordeel van hen. Als dus die menschen hebben te klagen, dan mogen ze gerust zeg gen, dat hunne eigene partij, de Katholieke of de Liberale, waarvoor ze steeds hebben gestemd, nooit aan hun heeft gedacht en dit kon niet anders. De intellectueëlen zijn de loonsla ven der grooten en daar de grooten steeds den baas zijn geweest, hebben ze aan hunne loonslaven nooit ge dacht, tenzij, om ze te pluimen, want menigen bureelbediende met frak, wittencol en hoed, zal tegenwoordig het loon van een eenvoudigen werk man erg mogen benijden. En de winkeliers dan Ze meenden daar onlangs te mo gen rekenen op de vertegenwoordi gers hunner partij, en zo vroegen enkel bescherming tegen mogelijke uitdrijving vergoeding voor hun handelseigendom, voor den ge- maakten dorpel Van af Januari van dit jaar, dus van nu af, zijn er winkeliers die niet meer vallen onder toepassing der huishuurwet, en dus aan de grillen van hun eigenaar zijn overgeleverd, in andere woorden vallen onder 't gemeenrecht, leven onder de wet ten van vóór den oorlog. Het schijnt dat er zoo een 700 dui zend iu België zijn, die nu in 1928 van do weldaden der huishuurwet niet meer zullen genieten. Welnu, die heereD, die de Socia listen altijd als hunne vijanden heb ben aanzien, zullen nu vóór enkele dagen het tegenovergestelde hebben bestatigd, want het waren de socia listen die na gewacht te hebben op de andere partijën om voor die com- mercanten iets te doen, op het laat ste oogenblik zijn moeten inde bres springen om hen te redden met eene grendelwet voor te stellen maar die door de zoogezegde beschermde afgevaardigden der commercianten is begraven, omdat de eigenaars er niet van willen. En zoo komen ook deze menschen nu bedrogen uit don slag alhoewel wanneer zij manifesteerden in Brus sel er hun vanwege de Liberalen en Katholieken beloftens met de vleet zijn gedaan. Zulks zal wol het zijne bijbrengen om de commercanten oen stap nader tot ons te brongen, want ook zij, zullen evenals de intellectueëlen be grijpen, dat hunne redding niet van omhoog maar wel van omlaag zal komen, daar de verbroedering aller loonslaven toch oindelijk werkelijk heid moet worden. NICHELS ALFRED. Alleen de Socialisten verdedigen hardnekkig de belangen der kleinen. Verleden week gaven we in extenso de redevoering van onzen Volksverte genwoordiger De Bruyu Prosper. Vandaag geven we zijn llink ant woord aan den Eersten Minister Jas- par. De arbeiders kunnen oordeelen. De Bruyn Prosper. Op al de banken van de Kamer heeft men de billijkheid erkend van de eischen van het perso neel, zoowel die van het Nationaal Syndikaat en van de Centrale van Openbare Diensten als van die van het Kristen Syndikaat en van het Kartel. De Regeering heeft een eerste toege ving gedaan. Ik bedank haar daarvoor, om den heer Eersten Minister genoe gen te doen. Wat de tijdelijke afschaffing van de I vermindering van 3 t. h. betreft, dient een nieuwe krachtinspanning aange wend. Het veranderlijk deel zou moeten heringevoerd worden. Het lagere personeel zou tevreden zijn, indien men het berekende volgens I de grondwedde van iedere schaal. Ik ga nog verder wij zijn tevreden indien gij ze per volledige schijf toekent, dus zelfs als het 35* punt moet bereikt zijn. Wij vragen ook de veralgemeening van de standplaatsvergoeding voor al de centra waar het index cijfer 3o pun ten hooger i3 dan het nationaal index cijfer. Voor het oogenblik verkeeren slechts twee steden in dit geval Ant werpen en Charleroi. Melckmaus. En Brussel. De Bruyn Prosper. De woonstvergoe- ding blijft te Brussel in voege voor de wedden die niet meer bedragen dan 17.ooo frank. De heer Eerste Minister heeft daar omtrent niets bepaalds gezegd. Ik heb berekend wat de handhaving der veranderlijke vergoeding zou kos ten. Ik dring aan opdat de Regeering de mogelijkheid in overweging neme om deze drie kleine vragen in te willi gen- De heer Jaspar. Er is één onder, die 25o millioen kost De Bruyn Prosper. Volstrekt nietIk daag den heer Kersten Minister uit, te bewijzen, dat het zooveel is. Als ge wilt zal ik het dadelijk berekenen... Alles samengenomen zouden de kos ten slechts 100 millioen bedragen. De heer Jaspar. Denkt gij dat loo mil lioen niets is Het personeel moet goed betaald worden Prosper De Bruyn. Het personeel moet degelijk betaald worden. Anders zullen morgen de agenten der openbare dien sten, door uwe schuld, zonder moed en zonder vreugde aan het werk gaan. Gij weet dat het rendement er onder lijden zal. Ik doe dus nogmaals beroep op de Regeering. Het mag niet zijn, dat het personeel morgen tegen ontoerei kende loonen werke integendeel, zijn toewijding en zijn werkzaamheid moe ten tot voorbeelden strekken. Daarom moet de Regeering zich de noodige op offeringen getroosten, door de vragen in te willigen, die in onze motie vervat zijn. (Zeer wel op de soc. banken). Onze Dagorde Tot besluit van de interpellatie van onzen vriend De Bruyn, is volgende dagorde der tafel gelegd geworden De Kamer, Overwegende dat de eischen van het personeel, wat het perekwatie- vraagstuk betreft, rechtvaardig en billijk zijn Overwegende dat de eenvoudige billijkheid zou eischen 1. De afschaffing van de athouding van 31. h. op de wedden benedeu 26.ooo fr. 2. de toekening van een verander lijken bijslag van 5 t. h. per schijf van 35 punten boven 7oo 3. de algemeen-making van de standplaatsvergoeding ten voordeele van al de bedienden die minder dan 26.000 fr. ontvangen, en die werken en wonen in centra waar het plaatse lijk index cijfer het algemeen index cijfer met 3o punten overschrijdt Gaat over tot de dagorde. (Get). De Bruyn, Melckmaus, Uytroever. De Stemm ing. De stemming over de dagorde heeft plaats gehad in zitting van verleden Dinsdag. Drie moties waren voorgesteld ge worden. De eerste neergelegd door den klerikaal Fieullien vertolkte het ver trouwen in de Regeering en de tweede het mistrouwen. De derdede onze stelde een bepaalden eisch. Deh. Fieullien vroeg den voorrang voor zijne motie en heel gepast antwoord de onze vriend De Bruyn daarop, dat onze motie de radikaalste was. Het vertrouwen of het wantrouwen in de Regeering te uiteir— zegde hij beteekent niets ter zake, terwijl een eenparige eisch van het personeel, zoo wel van het Natiouaal Syndikaat, de Centrale van Openbare Diensten als van het Kristen Syndikaat en het Kar tel te vertolken een tastbaar iets was. Onze motie had geene politieke be- teekenis en al de demokraten der Ka mer konden uitspraak doen op ondub belzinnige wijze over een vraagstuk, dat inzonderheid de arbeiders van dan Staat aanbelangt. De klerikaal Fieullien heeft dan op nieuw aangedrongen om den voorrang te bekomen voor zijne motie en de Re geering heeft er zich natuurlijk bij aangesloten. De voorrang, gevraagd voor de motie van onze vrienden, is verworpen met 91 stemmen tegen 76. Aldeklspikalen, liberalen en kfiilan-Jem^'iratische V o I k s vertegenwoordigers, hebben gestemd tegen onze dagorde, die eukole verbe teringen bracht aan de pe- rekwatic. Dezelfde verdedigers van het per soneel hebben de dagorde, van den heer Fieullien aangenomen, die luidde als volgtDe Kamer, vertrouwen stellende in de Regeering, gaat over tot de dagorde Met dit vertrouwen kunnen de staatsagenten zich den buik toeriemen. Het is eene afgedane zaak, Recht en Vrijheid kan aan zijne behoeften niet meer voldoen en hierom is tot zijne vergrooting besloten. Hedoch koken moet kosten en den prijs van ons weekblad zal met 5 centie men verhoogen. We zijn verzekerd dat al onze lezers, dien genomen maatregel zullen toejui chen, en vooral niet kniezen zullen op die vijf centiemen meer per week. Heel kortelings zal dus Recht en Vrijheid op 't vergroote formaat ver schijnen en aldus meer voldoening kunnen geven, aan onze menigvuldige briefwisselaars, die nu altijd te klagen hadden over het achterblijven hunner copij Daarbij eene groote partij als de onze moet een groot weekblad hebben. beschikken over niet minder dan 70 dagbladen om ons dagelijks te be vechten. te bekampen, te bezwadde ren. Wy Socialisten hebben er enkel acht En dit getal alhoewel onbodui- dend tegenover het aantal onzerivy- anden, waro wel voldoende om de openbare denkwyze ton onze gunste te bewerken, indien er niet zooveel werklieden waren, die dan nog de bladen hunner eigene vyanden koo- pen en de socialistische (hunno eige ne bladen dus) niet lezen. Geheel en al verkeerd handeion deze vrienden, want geen onkel burgersblad is er te vinden om do in strijd zynde werklieden te verde digen. Wy hebben ons dagblad «Vooruit» het knap werkersblad, dat in ieders werkersgozin zou moeten te vinden zijn. Holaas, het is niet zoo. Waarmede? Wel met de suikery De Aalstenaar speciaal voor ona vervaardigd en alleenlijk te vorkry- gon iu de winkels van Hand in Hand Wij zeggen doet de proef, maar zonder voor ingenomenheid, omdat we overtuigd zijn, dat hy voor geen andere suikery moet onderdoen en daarby in prys het voordeeligst is. De peeën De Aalstenaar is vervaardigd in de suikerijfabriek van Vooruit te Gent, dus in 't fa briek der Werkliedenpartij, door onze socialistische vrienden ver vaardigd, van de beste eu de zuiver ste produkteB. Waarom zouden we dan do suike ry gebruiken van onze tegenstre vers Neen, neen, elk van ons maakt koffie, elk heeft dus suikery noodig •n wy gebruiken voortaan enkelen alleen onze eigene waar, gemaakt voor ons en door ons. De Aalste naar komt in alle werkersgezin- aen, want de gelden die we beste-i den aan produkten der kapitalisten^ dienen om ons te bevechten en ons togen te werken. Eiken bewusten socialist gebruikt De Aalstenaar alleen to verkrij gen in de Socialistische winkels. A. N. doet niet meer zooals voorheen, de zuur gewonnen dagloonen van den man, van de kinderen te gaan besteden bij dezen, dio veelal zich tegen de arbeiders kampen. Helpt de Socialistische coöpera tieven groeiën en bloeiën, dit in uw eigen belang, in 't belang der gansche werkersklasso, ziedaar den Nieuwjaarswensch, die u wordt toegestuurd met het begin van 't jaar 1928 door F RIEDERIK. Aan al wie me leest, wensch ik een jaar van geluk en voorspoed, hetgeen overigens met den eer sten dag van een nieuw jaar, nog altyd de gewoonte is en van der gelijke gewoonten ontmaakt men zich niet gemakkelijk. Dus kort weg Gelukkig Nieuw jaar. De kinders wensohen het aan huene ouders, gaan hetzelfdedoen by peter en meter, by familieleden enz. De mannen wenschen het aan hun vrouw, de vrouw aan den man, de verliefden aan elkandor en ook moeder de huievrouw aan haren winkelier, waar ze geduren de het vcrloopene jaar, regelmatig hare aankoopen heeft gedaan. En zooals de kinderen een nieuwjaarsgeschenk ontvangen, zoo ook is bet 't geval met de huis vrouw. Welnu, 't is juist over dit nieuwjaarsgeschenk dat ik hot deze maal heb, en 'k vraag onze huismoeders, die zich in dit geval bevinden, nu eens goed te over wegen wat zy als plicht hebben te doen, en waar ze ook het best mede zijn Een paar weken geleden hebt ge op dezelfde plaats kunnen le zen, dat er een aankoop van twintig verschillende artikels is gedaan geworden dooreen paar vrouwen, die zelf hunnen winkel van aankoop hebben moge* kie zen, en dat de vergeiyking met den aankoop van die zelfde waren van Hand in Hand, een verschil in 't voordeel der coöperatief was van 1,70 fr. Bovendien geeft de Samenwer king drie ten honderd, op de ge dane aankoopen, en dit is, als ge wilt: de nieuwjaarsgift aan de Samenwtykers. En zoo zün erin onze coopora- tief verbruikers, die 90, 100 en meer franken ontvangen als nieuwjaarsgift. Zeg, huismoeders, vergelijkt nu eens uwe nieuwjaarsgift die den bezonderen winkelier u zal gevea, met dezen die door de Socialisti sche Samenwerking wordt ge deeld en het verschil zal groot zyn. Dus ten eerste, goedkooper aankoopen en tweedens een veel grooter nieuwjaarsgeschenk in uwe eigene inrichting. Wat kan er onze huismoeders dan nog terughouden, geone ver- bruiksters van de coöperatief te worden 7 Hoegenaamd niets, want daar bij kunnen we voegen, dat al wie zich socialist noemt, de zodeiyke verplichting heeft zich lo bevoor raden in züne eigene inrichting, ondanks dat we er in 't algemeen beterkoop gediend worden, eon grooter nieuwjaarsgeschenk ont vangen, tOGh blyven er nog win sten over, en die worden woeral gebruikt in ons aller belang. Vinden we geen steun, geen hulp by de Samenwerking in 't voordeel der syndikaten. dor mu tualisten, der politiekers En zyn wy niet dit alles? Dus, huismoeders, noemt hu eens het raste besluit, gü dio tot heden nog den weg naar do Coöperatief niet hebt gevonden, gaat er van heden af naar toe

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1