FAMILIE-VERGOEDING Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Van alles Wat. MIJN HOEKJE. 25e Jaar N° 2 prijs per nummer 25 centiemen 8 Januari <928 Ontwikkeling Ellendige Woningnood Partijgenooten propageerd de Socialistische Pers. Er wordt tegenwoordig nogal ge sproken en geschreven over de "fa milievergoeding, ter gelegoüheid der bespeking in den Senaat van een wetsontwerp, door de Kamers reeds aangenomen, en door het wel ke de ondernemers, werk voor den staat of openbare besturende uitvoe rende, alsook de leveraars aan deze bestaren, zouden verplicht zijn deel temaken van eenecompensatiekas (ondersteuningskas) om aan hunne werknemers familiesteun te verlee- nen. De socialistische mandatarissen bebben er op gewezen dat de vergoe ding, zooals "zij in het wetsontwerp is vastgesteld, niet voldoende is, en niet kan aanzien worden als een steun toelatende te zorgenvoorde kinderen, door hen te kunnen geven wat ze noodig hebben aan voeding, kleeding en opvoeding. De katholieke bladen willen de so cialisten doen doorgaan als tegen- staanders der familievergoeding, al hoewel de socialistische kamerleden voor het wetsontwerp hebben ge stemd, en de socialistische senatoren al hunne krachten inspannen om deze wet zoo breed mogelijk te ma ken. Zyn het geen katholieken, die voorstelden om delamilievergoeding niet te verleenen voor het eerste en tweede kind?En het waren diezelfde katholieken, die de leveraars wil den ontslagen van de verplichting, familievergoeding te verleenenl Wij, socialisten, hebben niet de zelfde opvatting over het princiep der familievergoedingen als de ka tholieken die aanzien de familie ver goeding als een hulpmiddel. Wij ver staan door familievergoeding aan allen geven wat noodig is om bet «rechtop bestaan» toe te passen, dus dat er voor alle kinderen zou verleend worden, wat er noodig is om in hun onderhoud te voorzien. Wij willen ook niet dat de familie- vergoeding zou deelmaken van het loon dat moet betaald worden voor geleverden arbeid familievergoe ding is, volgens ons een verplich ting, voor de gemeenschap te zor gen dat geone kinderen iets van het noodige tot het bestaan ontbreken. Bq het is bewezen geworden dat sommige patroons, de familiever goeding hebben ingevoerd, maar terzelfder tijd dit trachten in te win nen door de loonen te besnoeien aan zulke toekenning van familie- steun zijn wii vijandig er dient eerst en vooral voor geleverde ar beid een degelijk loon betaald. Voor do patroons kan de familievergoe ding een middel zijn om hunne werknemers nog meer aan banden teloggeD, en zonder dat hunnen stof- felijken toestand verbetert, door de familievergoeding, gezien zooals wii hier hooger zeggen, de patroons het loon zouden kunnen zoo laag mogelijk brengen om dan familiever goeding toe te kennen, zoodat de fa milie in feite er weinig zou by win nen. Het wetsvoorstel nu in bespreking, voorziet, voor een gedeelte der werk gevers, 't is te zeggen voor degenen, die voorde openbare besturen werk en de verplichting deel te maken van een compensatiekas, door dewelke aan hunne werklieden familiesteun zou verleend worden. Wij socialisten zyn voorstaanders om dit princiep uit te breiden tot alle werkgevers en werknemers, dus om door de wetgeving alle patroons te verplichton aangesloten te zijn bij eeno compensatiekas, onder kon- trool van den staat, en zoodoende zou de familievergoeding kunnen verleend worden aan alle werkers- familiën. Deze vergoeding zou geene aalmoes mogen gelijken, maar dus danig vastgesteld, dat het waarlijk een vergoeding is, toelatende de las ten van groot gezin dragen. Het wetsontwerp nu in bespreking geeft ons geen voldoening, noch voor wat het bedrag, noch voor wal de uitgebreidheid betreft. Maar wij kunnen het aannemen als een begin van aanpassing eener wetgeving, door dewelke de kwestie der fami lievergoeding geregeld wordt voor de algemeenheid der werkers, en bij zonderlijk zonder van invloed te zyn op het vastellen der loonen. De familie vergoeding mag, vol gens ons, geen karakter hebben van iefdadigheid, maar moet door de genen, die ze ontvangen, kunnen aangenomen worden als een recht en zonder hen in het minste hen nog afhankelijk te er maken van het patronaat. En vermits wij de familievergoe ding aanzien, als iets noodzakelij kom de ouders toe te laten hunno kinde ren eene opvoeding te geven zooals het behoort, en wij de familievergoe ding in geene deele willen aanzien als deelmakende van het loon, eischen wij ook dat de familievergoeding uitgekeerd wordtals de rechthebben de door werkloosheid is getroffen en zelfs als hij in een werkstaking zou betrokken zijn. Maar als er daar van gesproken wordt, dan zyn liberalen en katho lieken nog eebs ten volle akkoord om te verklaren, dat zulks niet mo gelijk is. Het kan toch niet, zeggen ze, dat iemand die het werk heeft neergelegd, voortgaat vergoeding te ontvangen, uit eene kas, dewelke moet gevoed worden door de nyve- raars. Dus hier blijkt nogmaals dat het by de katholieken niet meer dan bij de liberalen de gedachte is, de groote gezinnen in alle omstandig heden degelijke hulp te verleenen, maar dat het wel hun doel zal zijn, de werkersstrijd te bemoeilijken. De Syndikale Commissie heeft deze kwestie in gestudeerd en gezel Delvigne, kamerlid, heeft zelfs een wetsontwerp opgemaakt, naar onze princiepen. Wij weten genoeg dat het niet ge makkelijk is aan eene zoo ingewik kelde zaak in eens eene volledige oplossing te geven. Het is plicht voor de arbeiders, meer dan ooit getrouw te zijn aan hunne syndikateD, omdat zij steeds hunne werkvoorwaarden en loon te verdedigen hebben, maar ook omdat zy moeten beletten, dat sociale wer ken, zoodanig zouden worden opge vat, dat zij in plaats van de werkers meer vrijheid te geven, hen zoo meer binden aan het patronaat. Syndikale en politieke bewegiDg moeten steeds gepaard gaaD, om tot ons doel te geraken. G. DE NAUW. Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen opmaken, Doutrepont schrijft over Anti-democratische Bela stingen, Ceurremans over Vragen van Opvoedkunde. Verders zijn bijdragen toegezegd van E. VanderveJde, van Mevr. Vandervelde, van J. Destrée, van Louis Piérard(over de Borinage en de Boreinenvan Leon Delsinne over Het Indexcijfer en de Levens duurte van J. Wauters, Camiel Huys- mans. Hendrik de Man, Ach. Delattre, Cyriel Buysse, Fritz Franken, Lode Baekelmans, Lode Craeybeeckx, Mol- ter, Jos. Coole, Robert Detaevernier, J. Kuypers, en anderen (om niette spreken van de gewone medewerkers). Onderhandelingen zijn bezig met Engelbest Graf, R. Weimann, Hilfer- ding, K. Renner, Philip Snowden, Fenner Brothway, Leon Dlum, Emery Eggert, (secretaris der Duitsche Syndi kale Kommissie), H. Willem Van Loon de schrijver van De Geschiedenis der Menschheid, F. M. Wibaut. In het Januari-nummer ook beginnen we met de afkondiging van een spe ciaal voor de lezers van «Ontwikkeling» geschreven novelle door Ernest Claes, de schrijver van de populaire De Witte en laatst maar niet minst krij gen we regelmatig een bladzijde kari- katuurteekeningen van koppen uit de internationale politiek door George Van Raemdonck, de knappe mede werker aan De Notenkraker van Amsterdam. Het is nu aan de lezers en lezeressen om te zorgen dat niemand Ontwikke ling ontrouw wordt. Integendeel laat ieder zijn best doen om minstens een abonnement aan te werven. Ondanks al die verbeteringen zal de prijs van het abonnement behouden blijven, d. w. z. 25 fr. per jaar, (voor het buitenland 7 Belgas), te storten op postcheckrekening nr 4545 van de Cen trale voor Arbeidersopvoeding. De Redactiesecretaris, Gust De Muynck. Een algemeens klacht wordt van die inwoners geuit en terechtWat meor is al deze barakken moeten opnieuw behangen worden tenge volge der verplaatsing, en 'k kreeg een rekening in handen van 195,®0 fr. en wordt slechts door de stad 59,90 fr als schadeloosstelling terug betaald of een verlies van 135,00 fr. en dit voor werkende menschen die alles dienen uit te pluizen, te wikken en te wegen, om de twee eindjes der week aan elkaar te knoopeD. Zie dat kan niet worden goed ge keurd, en wat we ook niet kunnen goedkeuren is dat, nu in de volle winter deze barakken verhuisd worden. Dat'tis bewys leveren van de mee ste onbekwaamheid én dit voor een katholieken Schepen, 't Is weinig vleiend. Ik stelde samen met m'n vriend Nichels, den H. Burgemee ster op de hoogte van dezen barren toestand, en 's namiddags ging hy zich zelf overtuigen. M. De Burge meester beeft moeten bestatigen dat wij in niets hebben overdreven, ntegendeel Er is dan ook eens op de toenen getrapt van M. Bastiaens en.... nu komt er wat verandering. A. B. Centrale voor Arbeidersopvoeding Volkshuis, Brusssel. Met het e. k. Januari nummer treedt Ontwikkeling het eenige sociale tijdschrift der Belgische Werklieden Partij, zijn loe jaargang in. Verschillende belangrijke verbete ringen zullen aan het blad worden ge bracht. r De kring van medewerkers wordt j merker)' en we zeggen het oprecht uitgebreid. Zoo zijn bijdragen ontvan- welgemeend 't is een schande gen of werden bepaald toegezegd i™ van JRamsay Mac Donald, de leider om aldus met de menschen te der Engelsche Labour Partij, die in het De twee voorloopigo barakken die TE AALST 'k Vermeendenaar de bewerin gen althans van verschillende bur gersbladen dat er geen woning nood meer heerschte, maar ik heb verleden week vastgesteld, dat er onder onze werkersgezinnen slech ter gehuisvesd zijn, dan beesten. Inderdaad, de gezinnen welke door het stadsbestuur verplicht zijn om va» uit de Steenstraat naar de Bergemeerschestraat te gaan wo nen, daar hun barakken zyn over gebracht om de leegstaande grond in de SteeDstraat te gebruiken tot het bouwen van huizen, hen toe stand is onuitstaanbaar. Het stadsbestuur wenscht hier een politiek tot bostrydicg van de woningnood te voeren, en we keuren hem volmondig goed. Maar we hebben het tegen de slecht* uitvoering dezer werken. Het herplaatsen der barakken ge- scheid onder toezicht van M. Ba stiaens, kath. Schepen van openbare k. Januari nummer schrijft over De buitcnlandsche politiek der Arbeiders partij. Dat artikel zal in het Fe- bruari-nummer als het ware volledigd worden door een artikel van Rudolf Breitscheid, de leider der Duitsche Sociaal-Democratische Partij, over De taak eener Duitsche Socialistische buitenlandsche politiek. Niemand die eenig belang stelt in Europa's ont wikkeling zal het belang van die arti kels ontgaan. Het blijft echter niet daarbij. Ont wikkeling wil ook zijn de tribune waar de groote vraagstukken van den dag zullen besproken worden door de vooraanstaanden in de beweging. Van- demeulebroucke zal het Militaire vraagstuk behandelen, D. Bouchery de Schoolkwestie, Hambursin het Land bouwvraagstuk en de Pachtwet, A. Jauniaux de Verplichte Sociale Ver zekeringen, Uytroever levert een stu die over de Groote Electriciteitswerken Lode Maerlen zal het bilan van de als woning dienen, tot de barak der verhuisden in orde is. zijn gun barak ken, maar koten I De wind komt er binnen langs boven, zijkanton ©n ook laugs onder. Er zyn spleten in welke men in geen enkel, ouderwetsche scbuur zal aan treffen. En dat moet als woning die nen op een oogenblik van den bij- tendste koude. Dat roept om wraakwant we heb ben gezien dat niet tegenstaande de stoof rood stond tot 't halven van de buis, dat do melk op de tafel ver- vroos. In een dezer barakken is een kindje vran 8 maanden, en om het te bevryden van den verschrikkelijken koude moeten die menschen dag en nacht vuur maken, en 't helpt nog niet. Belastingen hiep en elders. Volgende tabel geeft aan hoeveel belastingen er p*r inwoner moet be taald worden, in goudfranken Engeland fr. 470 Vereenigde Staten 3&° Holland 290 Frankryk 254 Duitschland 220 Zwitserland 190 België 155 Volgens heer Fern and Baudhuin, professor aan de Hoogoscbool te Leuven, hadden wy vóór den oorlog e soldaten op 1000 inwoners, terwijl Eneeland er 7 had, Duitschland 13 en Frankryk 19. Nu is de verhouding alsvalgt België 8 op 1000 inwoners Frankryk 12 Engeland 6 Duitschland 4 Dus overal vermindering, uitgeno men in België. Vooruit dus voor ontwapening. Prijs van het Brood Maart 1927. België 2,00 fr. de kilo Frankryk 3,®0 Engeland 3,80 Italië 4,00 Zwitserland 3,90 Holland 4,SO Teckeco-Slovakyë 2,25 Oostenryk 3,20 Canada 6,00 Vereenigde Staten 7,50 En dat brood wordt byna overal gebakken met dezelfde bloem, ko mende van Amerika. Wie legt dat uit? De Krisis in de KoFenmiijvarhsid De stock wordt groot er om groot er in Belgü Januari 1927 Februari Maart April Mei Juni Juli Oogst September Oktober 350.410 ton 705.560 1.104.100 1.275.020 1.201.620 1.111.210 1.160.420 1.352.310 1.536.470 3.686.080 Recht en Viryheid vergroot, het verbetert het wordt aangenamer en zijn lezers tal zal minstens ver dubbelen alvorens 't jaar 1928 zal eindigen. Dad. moeten we zweeren en daarom moeten we allen onze hulp verleer.su, dat vraagt FRIEPERIK. Vergrooten 1 Wat vergrooten Wel, ons blad 1 Wy zyn fier over onze schoone en groote lokalen, over onze prachtige magazünen, over onze fabrieken, over al onze inrichtingen en wy zouden blijven voortsukkelen met ons klein week blad Neen, dat mag, dat kan. dat zal niet, want hot is beslist van af Zondag toekomende, dus van 15e Januari, zal ons blad merke- lijk vergrooten. Om te kunnen zeggen, dat we ook een groot weekblad hebben t Neen, om te kunnen voldoen aan de vragen van onze partygenoo- tenom kunnen regelmatig een plaatsken te verleenen aan onze briefwisselaars, vooral van den buiten, wiens correspondentieën nu veelal moeten blijven liggen, by gebrek van plaats. Ons blad kan nu ook geen nieuws geven, iets wat nogtans verlangt wordt van velen onzer lezers; er zyn er die aandringen op een mengelwerk en we moeten annoncen weigeren, omdat wy onze plaats ten zeerste noodig hebben. Ons blad zal er veel door ver betoren en 't zal ook veel aan- trekkelyker zyn, en daarby een klein blad voor eene groote party, 't is toch zoo kinderachtig, en we zyn geen kinderen meer. Wy blikken met genoegen terug op de vervlogen tijden, toen we één weeklad hadden voor ver- schillige arrondissementen sa men, waarin we wekelyks over een paar klommen teks mochten beschikken. Daarna, zyn we er ingelukt een heel klein bladje, voor ons arrondissement AL LEEN uitte geven, dat we naar mate de party aaDgroeide, ook in formaat hebben moeten vermeer deren en nu eiydelyk zal bet blad Recht en Vryheid verschynen, op een formaat waardig van onze partij. Het kostcentiemen per week meer, de prys zal dus zyn van af Zondag toekomende 30 centiemen het nummer, omdat ons blad zyn kosten moet weêren Er zyn vrienden die beweerèn, dat we zullen afvallige lezers hebben. Ik zeg, neen I Telkenmale we ons blad hebben moeten vergroo ten, waren onze lozers en vrien den er hoovaardig op't was een bewys van vooruitgang brachten zyin, en in plaats van lezevs te verliezen, brachten de oude lezers er nieuwe by, en zoo zal het nu ook het geval zyn. Ons blad moet by eiken socia list van ons arrondissement in buis komen, omdat het hun eigen blad is, hun berichtgever, hun nieuws aanbrenger en hun knap pen verdediger. Het is voor de Socialistische pers dat we alles moeten doen, opdat ze ten minste toch in alle werkersgezinnen zou binnen drin gen, want er zyn er ongelukkiglyk nog met de vleet, die hun voor keur geven aan bladen die gedu rig de workerszaak bekampen en bestendig in de bres staan om de belangen van de ryke menschen te verdedigen. Zie vervolg onderaan kolom 4.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1