't Moest Gebeuren MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 5 Prijs per nummer 50 centiemen 15 Januari 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst DE HÜISE1ÜÜKWET BRAVE ZIELEN Postpersoneel van Nivove let Vraagstuk der Bedienden. Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKEHING Belgisch» Wer 1c 1 ied en-Part Arrondiesements-Federatio Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 We zijn er hiermede 1 G'hebt het reeds be merkt Ons weekblad is vergroot, 't Moest ge- gebeuren, we waren er toe verplicht. Friederik, heeft u in zijn Hoekje van verleden week uitgelegd hetwaarom on- noodig dus heden er op terug te komen. Laat ons hopen, dat ons blad nu ruimte genoeg zal bevatten om aan al onze behoeften te voldoen. Wij vermeenen, dat onze briefwisselaars van den buiten, nu, hunne ingezonden stukken regelmatig zullen zien verschijnen, iets wat zeer noodzakelijk is, om die offerwillige partij- genooten niet te ontmoedigen. Ja. niet te ontmoedigen, want niets is meer ontmoedigend, dan aat jonge schrijvers of medewerkers hunne artikeltjes niet zien ver schijnen, daar we zulks zelfs aan den lijve heb ben ondervonden. Ondervonden Wel zeker l 't Is voorzeker meer dan dertig iaar geleden. De partij was hier in Aalst nog neel klein, en 'k was den correspondent van Vooruit, 'k Meende dat een briefwisselaar èn voor de lezers en voor de redactie èn voor zijn eigen voldoening in ieder nummer dat er ver scheen, een artikeltje van hem moest verschij nen an 'k leveido dan bijdragen met de vleet. Alhoewel, mijn naam onder die correspon dentieën niet stond, toch was ik hoovaardig, toen ik mijn eigen schriften las, en mismoedig toen men melddedoor overlast van copij verschoven. Voeruitwas dan niet het groote dagblad van heden en 't kon ook zijne menigvuldige medewerkers niet bevredigen. Zulks is ook 't geval geweest met ons week blad Recht en Vrijheid, en wij meenen dat in die leemte nu is voorzien. Zal ons weekblad, nu meer den vriend van den huize worden 't Zou moetc r. Eiken socialist vtfn ens arron- dissement zou het moeten aanzien als zijn lie veling, het zou dus moeten in ieders gezin te vinden zijn. Waarom Wel verdedigt ons blad niet de socialistische princiepen, net programma onzer partij En hebben de socialisten geen weekblad noodig, om hunne belangen verdedigd to zien, tegenover de burgersbladen, wiens rol het is dezen der Kapitalisten klasse te verdedigen Is ons weekblad niet den advokaat dep werklieden als xe in conflikt zijn met hunne bazen Is het niet dank aan de propaganda gevoerd met onze bladen, dat wij de schandelijke uit buiting der werklieden hebben kunnen aan den schandpaal stellen Behooren de werkdagen, van elf en twaalf uren, voor een hongerloon niet tot het ver leden Was de schandelijke plaatsvervanging, het afkoopen van den soldatendienst voor 1GÖ0 frankon niet een onmenschelijk voorrecht der bezitters Yan geld Riep de bloedloting niet om wraak Was den soldatendienst van drie en vier jaren ka zerneleven geen schande voor ons klein landeken En dit alles waren drukkende lasten, op den rug van ons werkende volk, dat daarbij dan nog geen stemrecht had, en later een stuk van Uit recht wierd toegekend, zoodat de bezitters en de geleerden drie en viermaal meer recht hadden aan de stembus dan een braven en naarstigen arbeider 1 Behoort dit alles nu niet tot het verleden Ja, niet waar Welnu, ons weekblad Recht en Vrijheid, hoe klein het ook altijd is geweest, heeft er het zijne toe bij ge dragen, om dit alles aan te klagen en tot het verleden te doen behooren, en ook daarom zou het geen enkelen socialist mogen missen. En wal zullen de Jongeren doen Het is een algemeen verschijnsel, dat onze jeugd zich mot het sport veel bezig houdt. Veel wordt er over geklaagd, en de meeste ouderen kunnen het niet begrijpen. Wij wel. Wij gun nen dit genot aan onze jeugd, maar wij zeggen haar te veel is toch te veel. G' hebt het toch beter, dan uwe ouders, die yan af hun zevende of achtste jaar, de school moesten verlaten om naar de fabriek te trek ken en er een werkdag van elf, twaalf uren te tobben, omdat het loon van vader veel te klein was, om in de behoeften van 't gezin te kun- pen voorzien. Gij hebt tot uw veertien jaar op de school banken mogen blijven, en gij xiit dus geleerd. Weet ge genoeg Neen, en g hebt er belang bij, uw geest voorts te ontwikkelen, want op u rust de plicht, het begonnen werk der ouderen voort te zetten. Ge kunt u moeiëiijk voorstellen welke moei te en welke opofferingen het heeft gekost, om het leven van de werkende klasse te brengen, tot 't peil waarop het heden staat. 't ls waar, hot is nog niet zooals wij het wen- tchen; er is nog veel te doen. Maar iets is zeker dat men het, met aan «Sport» te doen, niet zal verbeteren, en moest onze jeugd het ongeluk kig gedacht opvatten, den strijd om het leven, to verwaarloozen, wees er van overtuigd, den wogsch van ogzo greole burgerij ware vol daan en den tijd zou niet ver meer af zijn, dat wij naar de vroegere toestanden zouden terug- keeren. Aan onze jeugd dus, ook bet hare bij te bren gen, om Recht en Vrijheid te doen groeiën en te doen bloeiën. Aan da ouderen moeten we dank zeggen, omdat ze door hunne geringe geldmiddelen, dank dus de groote op offeringen, ons weekblad Recht en Vrijheid hebben in 't leven geroepen en met al hunne zorgen hebben omringd Met hunne weinige geleerdheid hebben ze zich weten te meten, met de burgers journa listen en voor een groot deel hebben zij het pleit der werklieden gewonnen. Recht en Vrijheid is nu een der grootste weekbladen van ons land en het zal niets on verlet laten, en alles in het werk stellen, om aan iedereen in de mate van het mogelijke voldoening te geven. Hedoch, opdat ons blad leve, is het noodig dat het aanwinst doe in lezers en mag reke nen op meer en beter betaalde annoncen. Dat is nu de taak van onze vrienden, van onze partij genooten. Dat elk zich beijvere, om een lezer bij te winnen, daartoe kan men komen, met ons blad voort te geven en zich een huisbezoek te ge troosten. Wie aankondigingen heeft te doen, gedenke Recht en Vrijheid en wie een liedje kan zin gen, vergeet den strijdpenning niet, aldus zul len we allen het onze bij brengen, om Recht en Vrijheid, den lieveling te doen worden van alle socialisten van ons arrondissement, want 't is uw blad, 't is ons blad. 't is het blad van de Socialistische partij, en g'hebt er dus uwe ver plichtingen tegenover. Als elk wil, als elk medehelpt, als elk zijn plicht begrijpt welnu, dan zal het gaan zonder veel moeite en zonder groote opofferingen. En om te sluiten dat ons weekblad groeië en bloeië moet ons aller bekommermis zijn. NICHELS ALFRED. De laatst gestemde huishuurwet, geeft aan de eigenaars het recht, met het jaar 1928, een nieuwe verhoeging van huishuur te eischen. Er komen ons menigvuldige klachten toe anwege huurders, die door hun eigenaars ge pluimd worden, en gezien den grooten woning nood die er nog heerscht, zitten er veel huur ders met den schrik op het lijf, en betalen de huur die hen gevraagd wordt. Voor dezen die dus de wet, niet durven doen toepassen, worden dezo regelen niet ge schreven. Ten andere, de wetgevende Kamers hebben het als geen diefstal aanzien, dat een eigenaar meer huur eischt dan de wet bepaald, hij kan dus er niet voor gestraft worden, enkel tot teruggave van het TEVEEL geëischte kan hij gedwongen worden, en vandaar ook kijkt den eigenaar er niet naar, een onrechtstreek- schen diefstal te plegen op zijne huurders, al stool hij ook in veel gevallen het stukje brood van kindereu of afgesloofde werklieden. De huishuurwet loopt tot 1930, maar NIET in alle gevallen. Dit wil zeggen, dat erin 1928, reeds huizen onder het gemeenrecht vallen, dus waarop de huishuurwet die eene uitzonderingswet is niet meer toepasselijk is, en waar den eigenaar het rechtheeft, eene huishuur te eischen naar beliefte, en den huurder te doen verhuizen wanneer hij het goed vindt. Welke huizen dit zijn 1" IN AALST de huizen die in 1924, bij het uitbreken van den oorlog meer dan 960 franken per jaar verhuurd wierden, vallen onder toe passing van het gemeenrecht, dus voor dezen bestaat er geen huishuurwet meer. 2' TE GEERAARDSBERGEN, Ninove, Sot- tegem, Denderhautem, Erembodegem, Hael- tert en Lede (meer dan 5ooo inwoners) zijn het de huizen die in 1924 meer dan 600 franken per jaar wierden verhuurd. 3e IN AL DE ANDERE GEMEENTEN van ons arrondissement deze dus, met MIN dan 5ooo inwoners zijn het de huizen die in 1924, meer dan 3oo franken per jaar wierden verhuurd, die onder het gemeenrecht vallen. Laat ons heel duidelijk zijn. Wie dus een huis bewoont, dat onder de toe passing van het gemeenrecht valt, kan door zijn eigenaar de straat opgezet worden. Wan neer Zulks hangt af van den datum van 't jaar, dat men hel huis is gaan bewonen. Voorbeeld Iemand is een huis gaan be wonen IN AALST dat vóór den oorlog meer dan 966 franken per jaar wierd verhuurd TE GEERAARDSBERGEN, enz. dat meer dan 600 franken wierd verhuurd TE NIEUWERKERKEN, enz. dat meer dan 3oo franken per jaar wierd verhuurd, op 5e Juli I9I2, welnu hij blijft genieten van de huishuurwet, tot Juli van 1928 en alvorens men hem een opzeg heeft ge|aan vapj maan den, zoodat het vroegste dat dien huurder kan buitengezet worden is 5e October 1928. EN NU DEN OPSLAG 1 IN AALST de huizen die in 1924 verhuurd wierden MIN dan 720 fr. per jaar, moet men vermenigvuldigen met 3. Deze die MEER dan 720 franken verhuurd werden vermenigvuldigd meer met 3,25. TE GEERAARDSBERGEN, NINOVE, enz. voor een huur van MIN dan 450 franken per jaar vóór den oorlog vermenigvuldigen met 3. Voor deze BOVEN de 450 fr. moet men vermenigvuldigen met 3,25. En nu in de gemeenten van MIN dan 5OOO inwoners, zijn het de huizen die vóór den oor log verhuurd wierden MIN dan 225 fr. per jaar, dat men moet vermenigvuldigen met 3. En deze die MEER dan 226 fr. verhuurd worden, vermenigvuldigt men met 3,25. VAN WANNEER MOET MEN BETALEN? Hieromtrent bestaat betwisting, daar de wet niet klaar is op dit gebied, maar naar mijn be scheiden oordeel is het NA de eerste betaling na Nieuwjaar of NA le Januari. Dat is nu voor ons arrondissement niet van het grootste belang, want wie daarover het Gerecht wil laten uitspraak doen, zijn volgens mij moeiëlijke menschen. Het sop, is de kool niet waard, zeggen ze te Aalst. EN NU DE BOERENHOVEN 1 Die zijn verdeeld in twee reeksen dezen met MEER dan 1 Hectaar grond en dezen met MIN dan l Hectaar. De pachthoeven die vóór den oorlog meer dan 350 franken per jaar verhuurd wierden en meer dan 1 Hectaar groot zijn, vallen onder het gemeenrecht, in andere woorden, dezen zullen onder de hedendaagsche wet leven, tot Kerstdag van dit jaar (1928). De anderen die MIN dan 350 fr. betaalden en MIN dan een hectaar groot zijn, moeten de huur van 1924 vermenigvuldigen met 3. Zijn we klaar genoeg geweest Ik denk ja. In alle geval ik heb mijn best gedaan en zoo er nu lezers zijn, die er nog niet wijs uit worden, dan kunnen ze hierover wel inlichtingen bekomen, in de bureelen onzer vakbonden, in onze socialistische lokalen en ook bij NICHELS ALFRED. Sedert een paar weken, is eea wachttijd voorzien te Burst aan trein 2847 13 u 30rich ting Erpe-Meire en Vijfhuizen in aansluiting met de treinen uit Brussel. Meer dan 150 reiaigers meestal weekabon- nenten maken gebruik van deze gemakkelijke verbinding. Alleman weet ook dat het te danken is aan de werking van Gezel Prosper De Bruyn, onzen dapperen volksvertegenwoordiger van Denderleeuw. Welnu, enkele dagen geleden kwamen, mij drie werklieden vragen om van wege het over groot getal werklieden eene oprechte bedan- cing te willen overmaken aan dezen volks vriend. Met genoegen voldoe ik aan deze welge meende vraag, want met vreugde moeten we bestatigen, aat onder de ruwe kleederen van onze Vlaamsche Werkers veel brave zielen huizen. Ik herhaal dus Prosper, de naarstige reizende zwoegers van Erpe Meire Erondegem Otter- gem en Bambrugge bedanken U van harte voor hetgeen ge in korten tijd, hebt kunnen doen verwezentlijken in zake verbeteringen aan de treinen te Erpe-Meire en Vijfhuizen, deze erkentelijkheid verdient ge ten volle, het weze U eene ware voldoening. Aan de bewuste werklieden nu verder te be grijpen wat de plichten gebieden. Er wordt nu veel gesproken en gejammerd over de zeer talrijke werksters uit deze streek die naar Aalst gaan arbeiden. Meer dan 5O jonge meisjee moeten alle dagen om 5I/4U. vertrekken om enkel te 7 u. of 7 1/2 u. het werk aan te vangen. Aangekomen meer dan een uur te vroeg, zijn ze verplicht in de stad rond te slenteren, of in de wachtzalen der statie te verblijven. Om in dezen droevigen toestand te verhel pen, ware het zeer belangrijk de eischen te kennen van deze arbeidsters, en om Gezel De Bruyn toe te laten de zaak, met kans op luk ken, te kunnen aanpakken, wordt er aange raden zonder uitstel, in het Volkshuis bij Odilon Van Den Stem» Meirede namen op te geven en de uren dat de arbeid begint en ein digt te doen kennen. Vooruit dus Vrienden, rekent in alle orastan digheden op de hulp uwer socialistische man datarissen, versterkt uwe vereenigingen en vakbonden en op den gepasten oogenblik, zendt naar bet Parlement dergelijke mannen die enkel voor uw welzijn strijden en leven. P. H. Samenkomst van het aangesloten bijhet Nat.Syndlkaat Ninove, den 25-11-27. De ondergeteekenden, stellen aan de af- deeling voor, een adres van dank en ver der vertrouwen te stemmen aan Oud-Mi nister Anseelt die ons gedurende zijn minis tersschap ep de waardigste wijie wist te behandelen. Stellen tevens ook voor, de makkers Uytroever en vooral De Bruyn Prosper, te dan ken voor hunne moedige en kranige hou ding, gedurende de bespreking over de Perekwatio, en hunne onverpoosde pogin gen om enkele verbeteringen te beko men aan deze regeling, die verre is van ons voldoening te schenken. Besluiten aan deze Mandatarissen ons onwrikbaar vertrouwen te schenken stellen de houding onzer voormannen te genover deze der andere kleine groepee- ringen, hetgeen doet uitschijnen, dat deze alleen in het leven geroepen zijn om het personeel te verdoelen. Gaan uiteen onder den kreet, leve het N. S. De bedienden vormen een klasse, die, ten dage, ver ten achteren 9taat tegenover de handwerklieden voor wat de bestaansvoor waarden betreft. Het loon der bedienden is laag -— heel laag. Er zijn employés, naar wij vernemen, die twee en twintig jaar oud zijn, middelbaar studieên deden, daarbij nog een vreemde taal Engelsch of Duitsche hebben bijgeleerd, een diploma van comptabiliteit bezitten en met een loon van 6 i 700 fr. per maand zich moe ten tevreden stellen. De menschen kunnen zich amper een nieuw kostuum aanschaffen, wanneer het niet meer kan uitgesteld worden. Met zulk een loon schiet men te kort voor het strikt noodige, om ordentelijk te leven. De bedienden vormen dus een klasse appaart, die ten achteren blijft in den socialen strijd voor betere bestaansvoorwaarden. Aan wie de schuld er van In de eerste plaats aan hen zeiven. Het per cent der gesynaikeerde employé 's is zeer ge ring. Het ontbreekt hen aan wilskracht, aan durf in het leven. Ieder jong bediende is met de gedachte be- hebt eens kleinen bourgeois te worden. In zijn verbeelding is hij supérieur, staat hij ver boven de handarbeiders. Wellicht droomen sommige bedienden dat ze van een andere stof zijn gemaakt... Pourquoi pas 1 I I Het is nochtans waar, dat de bedienden langs een anderen kant voordeel hebben op de arbeiders met de hand. Ze kunnen opklimmen in 't maatschappelijk leven tothoogere posten, door studie en wilskracht. Een werkman klimt zelden hooger op de maatschappelijke ladder een zeker quantum kennis ontbreekt hem daardoor. Er zijn natuurlijk uitzonderingen maar wij spreken in algemeenen zin. Maar ook opdat een bediende tot een hooge ren post gerake, moeten weer en wind dienen Een groot getal brengt het niet verder dan bediende in den eenten zin van 't woord. En deze laatsten leven een armtierig leven, hebben te kort in hun huishouden en zoo meer. Het Algemeen Syndikaat der bedienden van Brussel stelt het minimum loon van iederen bediende vast als volgt 55o fr. per maand aan den index van 4oo plus lo fr. ieder maal dat de index lo punten klimt. Dit loon is het minima voor iederen bedien de van 21 jaar met het eerste dienstjaar. De verhoogingen ingevolgde de jaren dienst zijn als volgt15 fr. per maand ieder jaar tot als het maximum bereikt is, overeengekomen en vastgesteld door beide partijen. Het beginloon van een employé van 25 jaar aan het huidige indexcijfer van 800 is dus 95o fr. per maand. Op 30 jaar zou hij moeten win nen volgens de jaren dienst lolo fr. We willen er ook op drukken, dat dit loon het strikte minima is en vastgesteld werd vóór enkele jaren* Later is uit verschillende discussies geble ken op Congressen dat dit minumum- loon niet meer voldoet ten huidige dage en moet verhoogd worden. We zijn er ook van overtuigd, dat het loon van een bediende van 25 jaar moet ten minste 12oo fr. per maand zijn. Bizondere kennissen dienen dan nog afzonderlijk vergoed te worden. De bedienden zijn dus genoopt zich te ver eenigen, zooals de handarbeiders, om hun le vensstandaard te verbeteren. Ook hun karakter moet teenemaal veran deren. Ze moeten die kruiperigheid afleggen en zich meer steunen op eigen krachten. Er hoeft een samenwerking te bestaan tus schen de handarbeiders en bedienden. Beide groepen hebben elkaar noodig. Ën beider doel is, is één betere levensvoorwaarden afdwin gen van hun patroons-kapitalisten. A. VYVERMAN. Willen we ons kunnen verdedigen, dan hebben we een leger noodig, en t is ook plicht dat elk zijn aandeel aan die verdediging neme. Zoo sprak ine een ouderling van meer dan zestig jaren, wiens jongsten zoon, nu ook moest dienst gaan nemen in het leger. Maar voegde hij erbij hij is nu mijn steunhet is een braven jongen, is werkzaam en hij brengt regelmatig zijn loon naar huis. Maar 'k heb nog zonen, die dienst hebben gedaan in 't leger, en 'kmag het u zeggen, het zijn kostelijke vogels. Ik zeg het zon der schamen ik schrik voor den dag dat hij naar 't leger zal moeten trekken. Ik zal niet alleenlijk zijn loon missen, maar hij zal mij een last worden, want het is ontegensprekelijk onze soldaten hebben te kort aan voeding, zij moeten dus bij koopen en daarvoor moeten zij geld heb ben. Ik zal het hem niet kunnen ge ven, en dan zal hij er veel armoede lij den, en gelooit me, zulks pijnigt me. Nogtans, het schijnt dat de voeding onzer soldaten voldoende is, want als ze krijgen wat door den Staat is voorge schreven en door hem betaald, dan moet een soldaat er goed mede voort kunnen. Zulks is gebleken uit het antwoord van den Minister, op eene gestelde vraag verleden jaar door onzen vriend Nichels gedaan. Ja, indien ze het kregen 1 zuchtte den armen man. In alle geval, het is wraakroepend, dat men niet vrijstelt, deze jongelingen die de onmisbare steun zijn hunner ouders; in vredestijd zijn er soldaten in over vloed, en de vrijstelling van den eenigen steun van een gezin, kan ons land niet in gevaar brengen. Wij begrijpen dus niet waarom men bij de militaire kaste daar niet van wil. Deze vrijstelling in vredestijd, zou ons die soldaten in oorlogstijd niet ontnemen omdat in de dagen van gevaar, elk zijn plicht heeft te vervullen. Indien men dus een goeden dienst wil de bewijzen aan de ouderlingen, dan moet men hun steun vrijstellen van den soldaten dienst, en dat ook zal maar ge beuren, als de militaire kaste wat min te zeggen heeft, in andere woorden nog weinig in den pap heeft te brokkelen. Friederik. Wie reformist is is den vijand van de werkende klasse, zoo zeggen de communisten. Dus algemeen stemrecht verovoren, was aan reformisno doen, (lus in 't nadeel der werklieden!.... Acht-urigon werkdag, dat is reformisno, nadeelig voor 't volk!... Pensieen voor de oude werklieden, refor- misne, weg er mede!.... Vermindering vaa diensttijd, reformisno; beter 3 jaren dienst zooals in Rusland, zeg gen de communisten. Hoogere loonen, betere werkioorwaar den, reformisne, weg er mede Communisten jongons, waar zyt ge ver dwaald Slaven dat z\jn menschen die aan mensohen toebo- hooreD, en door hun eigonaars als vee mo gen behandeld worden. Een boer bezit eene koe hij kan ze ver- koopen, ze doodon, ze weggeven, hy doet er mede wat hij wil. Zoo ook een slaven-raeester. Wij dachten dat zulks lang tot het verle den behoorde. Welnu,do dagbladen hebben het nuverkondlgd, dat er op Nieuwjaarsdag 215.000 slaven hunne vrijheid hebbon her kregen, op aandringen van de EDgelsche Kegaering. Zulks is gebeurd met do slaven van het protektoraat Gierra-Leone. Als er nu maar geen zyn, die van die vrij heid niet willen genieten, or. bij hun eige naars blijven, want nu, hebben wij nog werklieden genoeg, die hunne veroverde vrijheid niet willen gebruiken en altijd or genoegen in vinden, wanneer ze hunne ba zen kunnen helpeD, in't nadeel van hunne makkers. Vooruit ons sooialistisch dagblad, is togenwooidig één dar beste Vlaamsche dagbladea, en 't mag gerust aaQbovolen worden. Daarbij de werklieden zion er hunne be langen in behartigen, en 't is dan ook niet te veel gevraagd, dat elk^n arbeider dio een dagblad zich aanschaft, dan ook zijn eigen blad Vooruitsou lezen.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1