Mannen zonder Ruggegraat MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 7 Prijs per nummer 50 centiemen 12 Februari 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Syndikale Leiders Opgepast! Het vraagsuik der Bedienden m Aan de Bejaarde Lieden Grooten Tombola Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische Werklieden-Partij Arrondissements Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Men zegt wel eens van menschen zonder wilskracht, zonder logica in hun houding dat ze geen ruggegraat hebben. Zoo'n men schen zijn onze fronters... die nooit betfront hebben gezien. Ik wil niet veralgemee- nen en meer bepaald de groen-gelen ofte fronters van 't arrondissement Aalst be doelen. Er komen zich in Denderleeuw heel wat gebeurtenissen af te spelen die gelegenheid geven dit te bewyzen. De laatste gemeenteverkiezingen brach ten onze groen-gelen in enkele gemeenten in een moeilijk parket. In Aalst stelden de 7 socialisten aan de 4 fronters voor het Scb.epen-collegie saam te stellen met uitsluiting der bewaarders. De fronters weigerden en Aalsi, met een anti katholieke meerderheid van 12 tegen 9 kreeg een katholie!» burgemeester. In Lede mieken de 2 fronters de balans tusschen de katholieken, en de volgelingen van Matthjjs de fronters steunden rechts en treden in 't Schepen-collegie met de katholieken. In Sottegem werd ook de klerikale meer derheid omgewerpen, de raad telt 5 katho lieken, 4 liberalen, 1 fronter en 1 socialist. De fronter trad in 't Schepen-collegie met de katholieken. Verplicht kleur te kiezen voelden de fron ters zich vooral aangetrokken door de party die ze tjjdelyk hebben verlaten en waarheen ze zullen terug keeren. En terwijl die platbroekery zich afspeelde werden in Denderleeuw de fronters die de meerderheid alleen hebben door hun bondgenooten van elders, de katholieken, op flesschen getrokken. De katholieke minister Jaspar benoemde een katholieke burgemeester uit de minder heid van den ïaad in Denderleeuw. Dat was de stamp van den ezel voor be wezen dienst; nou, van je vrienden moet je 't hebben zegt de Hollander. Hadden de fronters van Denderleeuw nu 'nen ruggegraat gehad, dan zouden ze zeker wel in Aalst op de tafel? hebben gebonkt om van hun volgelingen te eischen dat zoolaüg zij geen burgemeester na ar hun zin kregen, er nergens met de katholieken mocht samengewerkt werden. Hebben de groen-gelen van Denderleeuw dat nu gedaan Zoo ja, is het bewezen dat ze in hun eigen partij niets te zeggen heb ben, ofwel dat hun partygenooten van elders ze aanzien hebben zooals de bedro gen kiezers van Denderleeuw nu met leed weezen bestatigen rijp voor Selsaete. Zoo neen, dan boeten ze nu voor hum gebrek aan doorzicht. En de boet wordt zwaar. De rekening der gebroken potten vermeerderd met den dag. Op eensluidend advies van de katholieke bestendige deputatie komt de liberale gouveraeur, om zijn vriendjes te behagen, nu de twee fronterschepenen af te stellen terwijl de liberale minister Vauthier twee slachtoffers heeft gezocht onder d© bedro gen en opgehitste onderwijzers. Waar gaat dat naartoe? Deze voorvallen zijn wel de moeite waard om er een oogenblik bij stil te staan. We willen daaromtrent dan ook klaar en duide lijk onze meening te kennen geven. Te lang reeds hebben de fronters van. Denderleeuw, met tusschen twee waters te zwemmen, de licbtgeloovige arbeiders zeep aan den baard kunnen strijken. Naar gelang de omstandigheden, spelen de fronters hier,klerikaal, antiklerikaal, flamigant, franskillon, tot communist toe alleen hebben ze nen hekel aan de socia listen. Bij de benoeming van den burgemeester uit de minderheid hebben we onmiddelyk, en met klem geprotesteerd. We voorspelden van toen af reeds eem volledige anarchie in de gemeentezaken, 't Valt uit, ongelukkig lijk voor de belan gen van gemeente en be volking. En ons protest werd door dei groen gelen als partijdig- betiteld. En nochtans Hebben de socialisten niet altijd g-eyverd om de burgemeesters door den gemeente raad te laten benoemen. Wie legde, onlangs nog in dien zin een wetsvoorstel neer 2 Heb ben al de socialisten als een man in de afdeelingen der Kamer dit voorstel niet yer- dedigd en gestemd En waar waren toert de volksvertegenwoordigers der fronters Bij gelegenheid keeren we daarop wel eens terug. Loontje komt om zijn boontje J Wat er nu voorvalt met de afstelling der schepenen is het natuurlijk gevolg van den wantoestand door onze fronters zelf ge schapen. De burgemeester behou.dt voor hem al de Bevoegdheden der schepenen; de schepenen weigeren stelselmatig r«sder opbouwend werk;de gemeenteraad is oen cirk geworden waar de liefste benaminge. o, b\j gelegenheid van ieder zittiDg gedurendedeonderhalf uur naar elkanders hoofd worden geslingerd. Een speciale kommissaris moet gedurig naar hier komen om den boel te regelen. Kan zulke toestand blijven duren Neen, duizendmaal neen. In 't belang der gemeen te hebben we dan ook by plakbrief heftig protest aangeteekend tegen de daad van den gouverneur, omdat we daarin zien hoe de reaktie van de provincie aan dereaktie van gemeente de hand reikt om tegen den wil van 't volk het gemeentebestuur in handen te houden. Er is maar een oplossing Ontslag van heel den gemeenteraad en nieuwe verkie zingen. Oher zal geroepen en getierd worden omdat wij socialisten, die geen enkel ge kozenen hebben, ons daarmee inlaten. We hebben dat al andermaal gehoord. En nochtans Kan de gemeente zoo blyven zonder bestuur Ziet onze straten, ooze we gen hoe ellendig. Ziet ons onderwijs Onderwyzers en ouders denkt er aan het geldt hier de toekomst der kinderen. Gaat ieder sociaal vraagstuk dan voor 6 jaar uit gesteld blyven? Dat kan of mag niet Durven de katholieken het aan Durven de fronters De socialistische party stelt een oplos sing, de eenige oplossing voor. Ieder neme zyne verantwoordelijkheid. En wat er ook vankome roepen we met forsche stemgeen inmenging van hooger hand, eerbied voor den wil van de kiezers. P. DE BRUYN. In Le Peuple van 27 Januari 1.1. las ik een hoofdartikel van de hand van Pgt. P. Van Maldere, onder den titel België is het land der lage loonen gebleven Het is een bewezen feit, zogt Van Mal dere, door niemand meer tegengesproken, dat de loonen in België erbarmlyk zyn, in verhouding dat deze betaald in de meeste andere landen. Het is zelfs erger in 't algemeeD zyn de loonen in België lager gedaald dan in i913 (in verhouding dat de levensduurte vandien tyd). Ziehier enkele statistieken des aangaande: tuurlyk voor gevolg beeft dat de onder houdskosten voor het kweeken dier kin deren sterk hebben afgenomen, eene winst in het huishouden hebben daarge- steid maar ook aanleiding hebben gege ven tot iets dat men vóór den oorlog niet zoo sterk zag, noch De VrouwenarbeidDe lasten van het huishou den, door afwezigheid van kinderen, ver minderd zijnde, gaat de vrouw de taak der mannen op de fabriek vervullen, zal er toebijdragen om d«e inkomsten in het huishouden te verhoogen, maar tevens de loonen der mannen op een laag peil te GEMIDDELD LOON PER DAG. Mijnwerkers Kolenkappers Ondergrondwerkers Onder- en bovengron dwerkers 1913 6.64 fr. 5.75 5,15 1914 5,80 fr. 5,50 Errata. Er is een kleine vergissing geslopen in ons vorig artikel, namelijk over de storting der bedienden voor hun pensioen. De wet werd op dit punt gemodifieerd den 15 Juni 1926. Alle bedienden storten 3 0/0 in plaats van 5 tot een traitement van 15000 fr.'s jaars. Dit bedrag wordt verhoogd met 500 fr. per kind, minder dan 16 jaar, ten laste van den bediende. De bijdrage der patroons blijft 5 0/0. Het overige der wet werd sinds hare afkondiging niet ge wijzigd. Het contrakt der bedienden is ook wel van een niet te onderschatten belang wij willen er vervolgens een artikel over geven. De bedienden, die op alle gebied ten achter zijn gebleven, moesten reeds in I9OO zierf, dat een wet op het bediendencoatrakt werd ge stemd, alléén voor de handarbeiders (maga zijniers en inpakkers inbegrepen). Van een bediendencontrakt was nog volstrekt geen sprake. De bedienden, verspreid en afgezon derd in een groot aantal firma's, bukten zich onder de patronale macht. De eng-individuali stische geest beheerschbe hen en de patroons hebben daar immer ruimschoots gebruik van gemaakt. In 1905 stemde het parlement een eerste wet ten voordeele der magazijnbedienden deze zagen zich, benevens de zondagrust het recht toekennen- gedurende de diensturen over een stoel te beschikken. In 1910 werden door de wet ook de Goedemannenraden voor bedien den in 't leven geroepen. Een nieuwe wet in I9I4 verbood het zondag- bijwerk, en strekte tevens de toepassing der v zondagrust uit tot notaris-en huissierklerken. i- Eindelijk in l9o8 werd een eerste ontwerp neergelegd. Dit raakte echter in den vergeet hoek door de ontbinding der Kamer in 1912. Het volgend jaar werd het terug voorgebracht door de volksvertegenwoordigers Franck, Mechelynck, Pecher, Masson, Vandevelde en Troclet en vervolgens aan een bijzondere studiecommissie onderworpen. In I9I4 werd door den Hoogen Raad van Arbeid en Nijver heid eveneens een voorstel neergelegd. Toen bracht ook de Regeering e* nog een ander bij. Maar toen ook kwam de oorlog en maakte een einde aan de parlementaire werkzaamheden. Totdat in 1919 de ontbinding der Kamers de ontwerpen van 1914 voor goed kwam begraven. In 1920 werd het ontwerp Franck en con- soorten door den heer Mechelynck weer voor gebracht. De kamer legde het ter studie, en nam het aan, na het verschillende wijzigin gen te hebben doen ondergaan. De socialisti sche groep verdedigde hardnekkig de 6 maan denopzeg, doch kon niet beletten dat de opzeg zich tot 3 maand bepaalt. Ziehier het een en het ander van de wet. Een bediende kan zijn diensten voor een be paalden tijd verhuren of voor een bepaalde onderneming. Dit moet gedaan worden per geschrift. Voor het eindigen van zulk een ver bintenis moet geen vooropzeg gedaan worden, gezien dit door beide partijen in contrakt ver meld is. Wij weten door artikel 1780 van het Meubelmakers Schrijnwerkers En zoo gaat de statistiek verder om ein delijk te besluiten dat, behalve de enkele uitzenderingen in de textiel, diamant en le- dernyverheid, de loonen over gansch de lyn lager zyn dan in i9I4. Nochtans schijnt het als zoudenleven- standaard der arbeiders hooger zyn dan deze van vóór den oorlog. De werkman is mooier gekleed, eet beter brokje» dan in den ouden tyd en kan zich bovendien nog de weelde veroorloven oen beetje vermaak en ontspanning te genieten, dat hem voor den oorlog in de meeste gevallen ontzegd, wasen dit alles dank aan de betere loonen zegt men maar al te dikwyls. Rekenrng hxmdendo van deze statiekeD, waarvan de echtheid niet tegen te spreken j is, zou ik di<& verbetering aan de volgende oorzaken wyden De KinderbesptrkiitgHet is een onloochen baar feit dat het geboortecijfer sterk is gedaald, (zegden wy de helft) wat na- 1926 36,84 fr. 33,54 30,35 1928 42,40 fr. 40,— fr. Wat zij in werkelijkheid motsten winnen per dag index ig\6 618 punten. 40,41 fr. 34,59 31,95 49,59 fr. 47,02 houden, door het overtollige aanbod van arbeidskracht. Dit is natuurlyk de rol onzer syndikaten niet meer. Zy mogen de wet van Malthus en de Vrouwenarbeid niet aanmoedigen, maar in tegendeel, er op waken dat de man in staat is gezin te vormen, dat gezond weze naar ziel en lichaam en dusdaniggelukkig. Besluiten wij dusDe loonen in Belgiè.zyn erbarmlyk tegenover deze betaald in de meeste andere landen erger nog zy zyn in 't algemeen onder het peil van vóór don oorlog. Aan ónze syndikaten nu het laatst» woord Zullen zy nog langer dulden dat hier in België loonen betaald worden die in de noeste gevallen niet eens de ellendige en zoo dikwyls bekritikeerende bazis van vóór den oorlog bereiken Moest dit waar zyn, besluit ik zooals Van Maldere, dau spelen zy een dupenrol noch min noch meer. Fr. RIMBAUT. Burgerlijk Wetboek, dat levenslange verbiste- nissen onwettig en dus nietig zijn. Als een pastroon een bediende op proef aan neemt, moet dit ook schriftelijk gebeuren de duur der proe f mag niet 3 maanden overschrij den, maar ma g ook niet minder dan één maand zijn. We wilden hier opmerken, dat een ge schreven overeenkomst niet op gezegeld papier moet zijn. Wat door partijen niet bedongen is, wordt naar het gebruik geregeld. Het oproepen onder de waipens van een be diende schorst slechts de uitvoering van de overeenkomst. Dus als een bediende terug komt van 't leger en de patrocm verklaart zijn diensten niet meer noodig '.te hebben dan moet deze laatste aan zijn b ediende zooveel j betalen, gelijk aan het salaris van de maanden die hij nog moest doen, vernïeld in het con trakt. Maar als de bepaalde onderneming of de be paalde tijd ten einde loopt tijdens het soldaat zijn, ontsnapt de patroon aan de -wet. Ziekte schorst ook de uitvoering van de overeenkomstduurt de ziekte 1»eer dan één maand, dan mag; de patroon zijn bediende op zijn drie maand stellen. Nu, als er geen contrakt besta at, dan be draagt de opzeggingstermijn voor don patroon 3 maand, indien de bezoldiging meur dan 250 5 fr. per maand bedraagt en één maand- indien ze min dan 250 fr. is. De opzeggingstermijn bedraagt 6 niaanden, wanneer de bediende lo jaar dienst heeft, bij deDzelfden patroon. Wordt de opzeg gedaan door den bediende, dan worden deze termijnen met de helft ver minderd. Alléén de opzegging per aanbevolen briel is van kracht. Als de bediende, dit verlangt mioet de werk gever een getuigschrift afleveren- Indien er eene som van den bediende ge- ëischt wordt tot waarborg zijner verplichtin gen, dan moet de«e som ter Nationale bank of in de Algemeen e Spaar- en Lijfrentkas in be waring gegeven, worden of in het Grootboek van 's lands schuld ingeschreven, uiterlijk bin nen de maand. De wet heeft nog bijzondere bepaliDgen voor Agenten, Reizigers en Handelsvertegenwoor- digers, bepalingen waarover wij hier niet kun nen uitwijden. Door de:/:e wet zijn de bedie aden al een weinig beschermd, maar teenemaal onvoldoen de. De opz«g moest zes maanden, zijn. zooals door de socialisten werd verdedi.gd. Verschil lende andere kwesties werden niet aangeroerd. Zoo b. v. gezondheidsmaatregelen voor buree- len en magazijnen, het verplichtend betaald verlof, de minimaloonen en barema's, enz. enz, Zooals voor iedere klasse, zal ook de ont voogding der bedienden hun eigen werk zijn Men moet in de wereld op eigen kracht bou wen dat leert de werkelijkheid. De bedienden moeten hun krachten organi seeren en centraliseeren. Zulks in nauw ver band met de handarbeiders. Dan verschijnt wel eens de dag van hope en zege voor hen. A. Vijverman. geboren vanaf I Januari 1863 OUDERDOMSPENSIOEN Er wordt aan de bejaarde lieden, van 1 Januari 1863 af geboren, herinnerd, dat hun het maximum pensioen van 720 frank slechts mag worden verleend, ingeval zij in den toestand verkeeren de bij de wet voorzien wat de bestaansmiddelen betreft inde Lijfrentekas de volgende stortingen hebben gedaan Personen geboren in 1863. Voor de mannen 72 frank; Voor de vrouwen 24 frank. Deze som zal in 1928, uiterlijk in den loop der verjaringsmaand moeten zijn ge- daan. Personen geboren in 1864. j Te storten som in 1928, uiterlijk in 3 den loop der verjaringsmaand Voor de mannen 72 frank; Voor de vrouwen 24 frank. Te storten som in 1929, uiterlijk in -J den loop der verjaringsmaand Voor de mannen 36 frank Voor de vrouwen 12 frank. Personen geboren in 1865 en 1866. Drie jaarlijksche stortingen, te storten in 1928 1929 en 1930, uiterlijk in den loop der verjaringsmaand en ten bedrage van Voor de mannen 36 frank per jaar (108 fr. in 3 stortingen); Voor de vrouwen 12 frank per jaar (36 frank in 3 stortingen). Achter klap Ja, wie heeft er niet van te lijden Wie is er vrij, door een moeial, door een vijand, of zelfs door een zoo gezegde vriend... niet beklapt to worden? En wees er van verzekerd, dat wanneer men van achterklap gewaagd, mer niet moet denken, dat zulks wil zeggen goad vertellen. Neen de menschen praten meestal cn ook het liefstslecht van een ander. Zoo was er een flinke jonge boerin, die zich bekloegover het volgens haar te gering pensioen van haar vader, en natuurlijk, ook omdat hem niet het «aan vullend» pensioen was toegestaan. Aanvullend pensioen wil zeggen, de vermeerdering, die door de laatste wet, van den socialist Wauters, aan onze ouderlingen is toegekend. En die flinke jonge boerin, verscheen voor de Heeren der Beroepscommissie, in de plaats van haar vader, die nu zieke lijk was, zooals zy zegde. Hebt ge nog eene boerderij Ja, wy bewerken 11/2 hectaar of 5 dagwand land. Hoeveel koeibeesten hebt Ge Twee, mynheer. G' hebt onlangs een gansch nieuw huis gebouwd Ja, 't oude was slecht. Hebt ge hierom geld moeten leenen? Neen mynheer. Er wordt beweerd, dat ge nog al veel geld bezit, en dat ge dit tot hiertoe hebt verzwegen. Geld, bezitten 1 Wie kan zulks we ten Zijn er die, in onze beurs hebben komen kijken Wanneer ik zou spreken over geld bezitten, myner geburen, dan zou ik eerst moeten mogen kijken in hunne kassen, en dat is ook het geval met dezen, die hierover spreken tegen over ons. Ten andere Mijnheer telken male als er 'nen goeiën type, achter mij komt, dan vertelt men in de gemeente, dat wjj niets bezitten. Dit doen ze, om hem doen wog te blijven. Nu echter, ver telt men het tegenovergestelde nu heb ben we veel geld, en zulks doet men nu, om 't pensioen aan vader te doen ont nemen 1 Goed gelapt, dacht den Heer voorzitter en hy besloot, dat de flinke jonge boerin, goed ter tong was. En mij vloog het onmiddelijk naar het hoofd achterklap is zoo gemeen, en nogthans 't is do gewoonte van zoo- velen!... En laat het ons maar zéggen elk beeft onkruid in eigen hof. Wie dus wil werken op eigen land, zal bezigheid ge noeg vinden, daar is van overtuigd uwen Friederik. Aan de gehuwde veriekerden Belangrijke bemerking. Opdat de echtgenoote, bij 't overlijden van haren man, het maximumbedrag van het weduwepensioen zou kuunen genie ten, dienen de gehuwde manlijke verze kerden jaarlijks het dubbel te storten van het hierbovenvermeld bedrag. De belanghebbenden mogen zich wen den tot de mutualiteitsvereenigingen dio er zich meê belasten voor heo al de for maliteiten te vervullen. Zij mogen ook de stortingen doen in onverschillig welk postkantoor -an het Rijk, dat hun al de noodige inlichtingen zal verschafien. Soc. Harmonie ARBEID EN KUNST 1* Prijs, Prachtige Eetplaats waarde lBoo fr. 2" Prijs, Heeren-Velo. 3" Pry's, Damen-Velo. Prijs per Lot BO oeutiemen Trekking einde December 1928. Het Bestuur.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1