Te veel Verkwisten Syndikale Leiders Opgepast MIJN HOEKJE 25® Jaargang N° 8 Prijs per nummer 50 centiemen 19 Februari 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst internationaal Overzicht Bij de frouters hebben de ai beiders niets te zeggen. Belangrijk Bericht aan onze Correspondenten Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten postcheck-rekemihg Belgische Werklieden-Part Arrondissemonts-Federatio Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Een gesprek, 't z y in den trein of elders, over den toestand onzer ny verheid voeren met menschen tot onze klas niet behoorende kan niet geschieden zonder dat er gespro ken wordt over de werkvoorwaarden en de loonen aan de werklieden betaald. Zoo waren wy in gezelschap van vertegen woordigers der groote bugery, er werdt ge sproken over de stekjesnyverheid, over nog andere nijverheden over de steeds toene mende macht van de truston, dewelke er *ich op toe leggen zich meester te maken over de voortbrengst en den afzet, en zoo kwam ook deloonkwestie ten berde. Een heer, die van niet scheen te kort te hebben, vondt het gepast de opmerking te maken, op myn gezegde dat de loonen niet meer dezelfde koopkracht, vertegenwoor digden als een drietal jaren geleden, dat de werklieden maar minder geld moesten ver kwisten. Wy wezen er onmiddelijk op dat deze heer zeker weinig moest af weten van den toestand, waarin de werklieden verplicht zijn te leven, om zulks iets te kunnen zeggen en voegden er bij dat hy veralgemeende, omdat het ongelukkiglijk nog gebeurt dat er hier of daar nog wel een werkman ge vonden wordt, die te veel verkwist aan den drank, en't zijn wij, socialisten, die nooit twijfelen om zulke werklieden op liun onge lijk te wy'zen. Te veel verkwisten 1 Maar als wy hier in onze streek eens goed na gaan, hoevele werklieden, gedurende de twee of drie ja ren, dat hun loon redelijk mocht genoemd worden, zich er hebben op toegelegd om eigenaar van een huisje te worden of te trachten het te worden, stelt men vast dat naarmate dat de werklieden hun toestand verbeterd door een redelijke inkomst, boe- veel gemakkelijker het is tegen hot nutte loos verkwisten in te gaan. Wij maakten een vergelijking tusschen het gemiddeld loon, op dezen oogenblik, aan de werklieden betaald en de noodzake lijkste uitgaven voor een werkersgezin om te voorzien in de dagelijksche behoeften en dan verraadde de heer zijne innerlijke gedachteDe arbeiders betalen te hooge bij dragen aan hunne syndikaten, aan hunne mutualiteit, aan hunne partijgroepen, en daaruit maakte die heer op, dat de loonen hoog genoeg waren, in sommige gevallen TE HOOG. Begrijpt gij het goed, werkers wat die heer en nog zoovele andere van zjjne klasse zouden willen? Gij zoudt moeten onverschil lig zijn tegenover de syndikale beweging, dan zou het voor deze heeren gemakkelijker zijn u te doen wroeten voor loonen zoo laag mogelijk en natuurlijk gedurende meer dan acht uren per dag, want hij vondt ook de achturen dag als iets ongerijmds. Uwe mutualiteiten zoudt gii meeten ver laten, dan zoudt gij verplicht zijn, zooals dit vroeger jaren 't geval was, van den eerste dag dat het ongeluk door ziekte u treft, u te wenden tot op de openbare of private lief dadigheid en zoodoende kunnen de macht hebbers u gemakkelijker vernederen en onder hun bedwang houden. Verkwisting 1 Uwe bijdragen dewelke gij betaalt om door het ontwikkelen van liet solidariteitsgevoel u en uwe klasse te ver heffen, en de gedachten van eigen waarde te vergrooton. Schijnt men niet todrocmen als meè, nadat de arbeiders zooveel blijk ge ven van vooruitzicht, nog menschen ont moet bekwaam om dergelijken onzin uit te kramen a's bedoelde heer Wij willen er echter bijvoegen, dat al degenen, die inliet zelfde compartiment ver bleven, en zyne vrienden schenen te zijn, niet met hem 't akkoord gingen, en er wel tusschen waren, die toegaven dat de loonen niet te hoog waren, en dat de werklieden recht haddeD op rust, maar zij vonden toch dat de werklieden te veel eischend waren in vele gevallen. En onze heer riep in eens uit maar zie eens, gaan de werklieden ook naar den cine ma, zie eens hoe zij gekleed zijn Dan heb ben wij hot gesprek 6top gezet, want zulke uitlatingen kunnen maar komen van men schen, die de werkershaat toe dragen of wel nijdig zyn omdat de arbeidende klasse er in gelukt is, dank haren stryd, wat meer achting af te dwingen. Dat zyn van die menschen, dewelke maar genoegen zouden hebben als de werkers zouden terugkeeren tot de toestanden zooals het was dertig jaar geleden: «Volledige vrijë uitbuiting van vrouwen en kinderen r. Te veel verkwisten En als wij nagaan wat do arbeiders nog zoo al moeten ontbereD, en waarop zij nochtans de voortbrengers van alle rijkdom, recht hebben 1 Wat kunnen onze werkers genieten van hot schoone, van de kunst, buiten datgene dat zy door eigen krachtinspanning, en door de werking van de Werkliedenparty op dit gebied, zelf heb ben verwezentlykt Wy zullen nooit de onbezonnen verkwi stingen goedkeuren, maar de arbeiders heb ben toch ook wel andore behoeften dan to wonen, gevoed en gekleed te zyn. In hun leven mag er toch wel eene zonnestraal schyneD, denken wij, en als wij zoo zeer houden aan den achturendag, is hot in 't bijzonder om de arbeiders de ge legenheid te geven, over de vryë tijd te be schikken, voorliet familieleven en zich zei ven hooger op te werken. Het is ook daarom dat door de socialisten in de Kamers is voorgesteld geworden dat de openbare machten door bijzondere fondsen zouden helpen om de werklieden op te leiden, hun vryën tijd nuttig te gebrui ken aan eigen ontwikkeling door voor drachten, kunst en al wat meehelpen kan aan het hooger klimmen onzer klasse op elk gebied. Arbeiders steeds hebben de socialisten u gezegd, uwe ontvoogding moet uw eigen werk zijn Herinnert u zulks altyd, want velen uit de bezittende klasse denkon nog dat gij te veel verkwist, velen zien met spijt dat gij uwen toestand een weinig hebt dra gelijker gemaakt door uwen harden kamp. Er zijn voorteekens overal van samen" spannen, van al wat zich behoudsgezind noemt, om tegenover uwe belangen op te treden. Sommigen denken dat do tijd aan gebroken is om de reaktie te laten hoogtij vieren. Dat gebeurt niet, als de arbeiders willoD, als zij getrouw blyven aan hunne organisa- tiëo, als 2ii werken aan do versterking hun ner syndikaten, als do leden der syndikaten al hun plicht doen, door te helpen aan de propaganda voordo socialistische pers voor ons weekblad, voor het blad «Vooruit», want nooit zijn ook de aanvallen in de vij andelijke pers tegenover de socialisteu er ger geweest dan hot nu 't geval is. Het verleden heeft ons geloerd wat er door strijd te winnen is; de toekomst hangt af van onze getrouwheid aan onze instellin gen en ons Ideaal. G. DE NAUW. Verleden zondag verscheen onder boven staande titel, een artikel van pgt. Fr. Rim- baut, waarin nij ae aandacht vestigt op de lage loonen, die in België geringer zijn dan in menige andere landen, en neemt eenige cijfers uit «Le Peuple» waarin 't bij zonder gewezen wordt, op den toestand der mijnwerkers en de houtbewerkers van het Brusselsche. Het moet niot ontkend worden dat de loo nen van vele werklieden hier in België lager zyn, daarover werden in R. en V. .reeds merkwaardige oyfers gegeven, doch pgt. Rimbaut komt in zijn artikel tot het zonder ling besluit, daar waar hij meent zich tot de besturen van de Vakbonden te moeten rich ten, en voegt er aan toe Zulltn de syndikaten nog langer dulden, dat in Belgil zulke lage loonen be taald worden Ik ben onbevoegd om in bijzonderheden te treden overde werkvoorwaarden van de mijn werkers, doch eenieder weet dat de mijn- werkers-produktie van België zooals van elders orfdei den invloed staan van de inter nationale markt, deze nijverheid eene uitge zonderde en geweldige krisis door maakt, waarvoor de hulp van de regeering werd in geroepen. Daarenboven gaan duizende en nog duizende arbeiders naar de mijnen wer ken, die (op een klein getal na buiten do vakbonden «taan, die een voortdurend ge vaar zijn, en de werkzaamheden van de Syndikaten stremmen. Wollig zal pgt. Rim baut aan deze Faktoren niet gedacht heb ben, dat die de oorzaak zijn van de slechte toestand die hij aanklaagt. Brussel de hoofdstad die als oen licht toren hoog zoo moeten staan, om de bel gischo werkende klasse vóór te lichten, vol doet daaraan niet. Alléén de ambachtsman nen die goed aaneengesloten zyn hebben door de macht van hunne vakbonden goede werkvoorwaarden bekomen, maar de groo te massa arbeiders van het brusselsche staan zwak, door do onderlinge twisten en onverschi'ligheid machteloos gemaakt te gen hunne patroons, van wie zij op de schandaligste wyze uitgebuit worden. Inderdaad, spreekt met de werklieden die naar Brussel gaan werken, ztf zullen U ver klaren dat ondanks het duurder leven in de hoofdstad, de loonen van vele werklieden aldaar merkelijk lager zyn dan hier in Aalst. Het is een algemeen verschijnsel dat de loonen der werklieden klimmen naar maten do arbeiders sterk zyn vereenigd. Omdat te bewijzen zijn er voorbeelden met de vleet. Zie in onze stad Aalst b.v. de Metaal-Tex tiel en Tabakbewerkers, die over een Sym dikale macht beschikken, de loonen van die werklieden zyn regelmatig verhoogd. Dat gebeurde ondanks de patroons gepoogd hebben daar vanaf te wijken. Integendeel neemt d6 bouw- en houtbewerkers schilders en nog andere werklieden, zij hebben de zelfde loonsverhoogingen niet bekomen, in verhouding van I920& 1921 zijn de loonen dezer arbeiders, thaos fr. 1,00 tot fr. l,Bo per uur te laag. Wanneer men de bestuurleden der vak bonden hier ovor zoo raadplegen, dan zul len zij den uitleg geven vau de menigvul dige pogingen die zij in die jaren hebben aangewend, de talrijke oproepen die werden gehouden en door de belanghebbende niet zijn beantwoord, zij zullen U spreken over de onderhandelingen die met de patroons worden gevoerd, en door de onverschillig heid van de werklieden slechts geringe uit slagen hebben gegeven, dat stakingen wer den aangevaugen zonder het beoogd succes te bekomen, omdat de vakbond bestuurders harder moesten kampen tegen de arbeiders dan tegen de Patroons, omdat de eorsten als willooze wezens optraden als strydbrekers. Zooals ik over veertien dagen met genoe gen mededeelde in ons blad R. en V. zijn er tee&ens die ons laten hopen dat de oogen van do onverschillige werklieden opengaan; zij komen tot het besef dat zy voor hunne dwaling reeds hard genoeg moesten booten. Eindelijk beginnen vele van de onvoreenig- de werklieden te begrypen dat zy moeten vereenigd zyn; dat bewyzen de talrijke nieu we leden die zich by onze vakbonden komen aansluiten. Wanneer de groote meerderheid van de misdeelde werklieden hunne plicht verstaan, en met de vakbonden moedig mede werknD, dan verdwynen de lage loo nen, en zullen met of tegen de wil vaD de pa troons goede loonen voor de werklieden veroverd worden. Gezien pgt. Rimbaut bewyzen geeft vaD belangstelling, zal hij van do bestuurders onzer vakbonden met de meeste bereid willigheid, alle verlangde inlichtingen be komen en die onmisbaar zyn om zich van verdere dwalingen te vry waren. H. F. De Hindenburg der- Komntu^islen De ontwikkeling van de Duitsche krisis heeft een incident gebracht, zoo belangrijk en stich tend, dat het onmogelijk is het stilzwijgend te laten voorbijgaan de Rijkspresident, Maar schalk Hindenburg, heeft ingegrepen in de ge beurtenissen, ten voordeele van het behoud van het rechtsblok. Het is niet de eerste maal dat de maai" schalk-president aan zijn vrienden der uiterste rechterzijde, de nationalisten, zulk een dienst bewijst. Het burgerblok dat hij nu wil bestendigen, heeft hij, door zijn presidentieel gezag in de waagschaal te werpen, helpen vormen. Men weet in welke voorwaarden van schaamteloos gesjacher het huidig kabinet ge vormd werd. Het republikeinsche Centrum aanvaardde het bondgenootschap met de monarchistische Duitsch-Nationalen. op voorwaarde dat een herziening der schoolwet voordeelen brengen zou aan de konfessionneele school. De Liberale Volkspartij, waar de rechtsin- vloeden sterk genoeg waren om den Man van Locarno, Stresemann, op sleeptouw te krijgen, was de makelaar van dit koopje. De eenige gedachte welke toen alles be- heerschte was de socialisten buiten. Maar later, toen het er op aankwam het koopje uit te voeren, door den katholieken aanval op de staatsschool diensten le be wijzen, is er uit de diepere lagen van de Volkspartij zulk machtig protest opgegaan, dat de parlementairen achteruit gedeinsd zijn. Nu eischt het Centrum zijn pond de Volks partij weigert den schandekoop uit te voeren. Het kind van de rekening zijn de Nationa listen, die bereid zijn de herziening der school wet te stemmen alles wat zij verlangen is in de regeering blijven, hun verderfelijken in vloed op de buitenlandsche politiek blijven uitoefenen. De ruzie tusschen Centrum en Volkspartij beteekent voor de Nationalisten het einde van hun regeeringsdeelname, nu, en waarschijnlijk voor langen tijd. De brief van Hindenburg, waardoor hij aan dringt op een overeenkomst tusschen de rt- geeringspartijën, is dus een tweede stelliDg- name ten voordeele van de Nationalisten. Het feit is des te meer waard vastgesteld te worden, dat Hindenburg de president is bij de genade der Kommunisten. Als kandidaat der rechterzij kon hij het win nen op den eenheids-kandidaat der republi keinsche links partijen, dank zij het feit dat de Duitsche Kommunisten, naast den eenheids kandidaat van links, de afzonderlijke kandida tuur van Thaelmann stelden, hoewel Thael- mann niet de geringste kansen had. Het is echter jammer dat de Kommunisten zoo weinig geschikt zijn om uit de gebeurte nissen te loeren. De jongste besfuijten der Franache Kommunisten laten voorzien dat sij. in de aanstaande verkiezingen zullen volhar den in hun rol van strijdbrekers. Gelukkig is hun invloed, zoowei in Duitsch- land als in Frankrijk, fel verminderd. De Positie van Sovjet-Ruoiand Sedert de Fransche Minister van Buitenland sche Zaken, BriaDd, in het Parlement, sympa thieke, maar zeer oppervlakkige woorden uitte over de betrekkingen met Sovjet Rusland, naar aanleiding van de aankomst van den nieuwen gezant te Parijs, Dowjalewsky, is erop het ge bied der Fransch Russische ekonomische be trekkingen niets nieuws gebeurd. We hebben het zoo voorzien. Briand heeft een verdienstelijke afstraffing gegeven aan de genen die methodisch ageeren voor een breuk met de Russen, Maar het was ook duidelijk op te maken uit de gewilde vaagheid van' de woorden die hij wijdde aan de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen met Rus land, dat hij volstrekt niet verlangde nog vóór de verkiezingen het zoo ingewikkelde en kie- sche vraagstuk opnieuw aan te pakken. Terwijl dus de onderhandelingen met de groot-mogendheid die het meeste kansen bood voor een resultaat, bekwaam om troost te schenken voor de breuk met Engeland, stillig gen, kan met een zeker genoegen vastgesteld worden dat de Sovjets voortaan met hun stre ven, toenadering te bewerken met de overige Europeesche mogendheden. Er is, namelijk, verzekerd geworden, dat een Russische afgevaardigde aanwezig zal zijn op de vergaderingen van Veiligheids en Ontwa- peningskomissies, door den Statenbond aan gesteld. Anderzijds hebben zich in Sovjet-Rusland zelf zulke toestanden ontwikkeld, dat de be trekkelijke waardeering, welke de Sovjet re geering, altijd met het noodige voorbehoud, bij het Eropeesche proletariaat geniet, in de laatste tijden ontzagelijk verminderd is. De tiende verjaring van de Russische revo lutie is voor de Sovjet leiders een gelegenheid geweest om aan hun regiem van terreur een schrikkelijke en dubbele bevestiging te geven, terwijl, na tien jaar, toch allerminst de voor teekenen van een likwidatie van het schrikbe wind en een terugkeer tot grondwettelijke vrijheden zouden moeten bemerkbaar zijn. Van de amnestie ter gelegenheid der verja ringsfeesten verleend, worden de politieke ge vangenen uitdrukkelijk uitgesloten. T egelijk kreeg het regiem van schrikbewind een, zoo mogelijk, nog tragischer bevestiging door de uitsluiting van de leiders der oppositie de authentieke bolsjewisten Trotzky en kon soorten, en hun deportatie naar meest afge legen uithoeken van Sovjet-Rusland. Na gedaau onderzoek, heeft de kommissie, door de Arbeiders-Internationale aangesteld en den toestand van de politieke gevangenen, in alle landen van de wereld, te bestudeeren, vastgesteld, dat honderden en honderden overtuigde, trouwe en eerlijke socialisten ge deporteerd of gevangen gezet zijn». Ze wor den beschuldigd anti revolutionnairen te zijn, terwijl deze beschuldiging, zooals bewe zen werd in honderden gevallen, lage laster is op mannen en vrouwen die hun leven opge offerd hebben ten dienste van de arbeidersklas. Op de vraag van amnestie ten voordeele van deze gevangenen, onderteekend door den wel bekenden Louis de Brouckère, en het Duitsche Rijksdaglid Arthur Crispien, werd door den Raad van Volkscommissarissen niet eens ge antwoord. Zooals door een nieuw schrijven van dc on- derzoekskommissie aan den Raad van Volks- comthisarissen opgemerkt wordt, stelt de ver banning van Trotzky in het licht, dat de poli tieke vervolgingen niet de anti revolutionnai- ren treft, maar degenen wier overtuigingen niet percies overeenstemmen met het - regiem, dat geen enkele vrijheid van gedachte duldt, en dat alles onderwerpt aan ae diktatuur van een absolute regeering. Deze feiten zijn zeker niet van aard om het reeds zeer betrekkelijke aanzien van het Sovjet bewind in de beschaafde middens te ver sterken. Bowys In Yper komen do fronters eene Samen werkende maatschappij VJaamsch Huis op te richten, Wio maakt er deel van den bestuurraad Waterblee, Pieter, advokaat te Yper. Houtman, Oscar, ingenieur-electricien te Yper. Lamoot, Gerard, meester kleermaker te Yper. Laton, Arseen, brouwerijartikelen te Yper. Blootacker, Theedoor, handelaar te Yper. Notebaert, Antoon, lederhandolaar te Yper. Braem, Alfons, handelsreiziger te Yper. Vanderghote, Emiel, bodiendo te Yper. Van dor Ghote, Honoré, ingenieur te Yper Louridan. Jeroom, advokaat te Yper. Van der Schelden, Robert, geweefsels te Yper. De leergang voor het verstellen inge richt door de Socialistische Vrouwenboad van Aalst, is verleden woensdag ge ëindigd. Het initialiel is prachtig geweest, wantnu, dat de stoften zóó verschrikke lijk duur zijn, en het zóó moeilijk is voor moeder de vrouw om de twee eindjes der week aan een te knoopen, is het natuur lijk zeer voordeelig een lap to kunnen stellen, zoodanig dat het te dragen stuk niet, verafschuwend is. Het bestuur van den Vrouwenbond verdient dus lof. Maar laat er ons onmid delijk bijvoegen, hun pogen, isniotge- noeg gesteund geworden door de leden zelf. Ik had het boter verwacht. Laat ons aannemon, dat het voor de vrouwen, voor de moeders zelf, heel mooiëlijk valt, naar de lts te gaan, om te leoren ver stellen, wanneer zy hun huishoudelijk werk hebben te verrichten, of bij de kin deren moeten zijn. Maar onze jonge dochters, onze toe komstige vrouwen en moeders, dat die in zoo'n gering getal de lessen gevolgd hebben, dat is toch to betreuren. Niemand zal me zeggen, dat vijftien leerlingen, voor zoo een machtigen bond, voldoende is 't Is te hopen, dat, wanneer men er mede voortgaat toekomend jaar, het be ter zal zijn, en dat onze jonge elementen vooral beter zullen begrijpen, dat het lee- ren vei stollen of nieuwe stukken, makon hen voordeeliger is, dan vermaak of verzet. Maar nu, alvorens te sluiten, ware het me dunkt ongepast, niet een woordje van hulde to brengen aan onze gezellin Augusta Van dtn Brempt, die zoo bereid willig was, dien leergang op zich te ne men, en zooveel opofferingsgevoel bezit, om het geheel en al kosteloos to doon. Zoo, alle weken, eene les van minstens twee uren geven, en dit zonder vergoe ding, dat is prijzenswaardig. Zo verdient daarom een woord van dank in naam van de party, en dit wordt haar toegestuurd door FRIEDERIK. N. B. 'k Stak mijn hoofd eens bin- nin, Woensdag avond, op de les van on zen Vrouwenbond, en juist was de leera- res voor hare offerwilligheid een schoon geschenk overhandigd. Wat het was Wel een schoonen gouden riflg. Een bijzonder goed initiatief vanwege het bestuur van den Vrouwenbond, waarover ik het geluk wensch. Inder daad onze Ousta heeft met veel ievor hare taak volbracht, was bij de eerste aanvraag bereid de lessen te goven, en wanneer zo er geen gold voor eischto, was het maar billijk dat men haar iets schonk,als blijvende herinnering 'lis hetgeen is gebeurd, en wie or zich mede over verheugd gevoeld is FRIEDERIK. Al de copij voor toekomonde week, dient zoohaast mogelijk ingezonden te worden. De correspondenten worden hierbij nogmaals vriendelijk verzocht hun copij klaar en duidelijk te schrijven, alsook op ééne zjjde van het blad. De Redactie. Lewyllie, Jules, winkelier te Yper. (uittreksel Staatsblad van 5 Februari 1928). Waar staan de arbeiders 't Is in Yper zooals in Aalstde arbeiders worden maar geduld op voorwaarde dat de heeren kapitalisten niet te veel schaden ol dwarsboomen.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1