KLASSENSTRIJD Sodaltstiscben Ziehenbonb Dictor 2)e (Better MIJN HOEKJE 25e Jaargang|N° 9 Prijs per nummer 50 eentiemen 20 Februari 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst IIV DE KAMER Voor ODze reizende Werklieden Grooten Tombola Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKERING Belgische W o r k 1 i e d o n - P a r t U Arrondissements-Federatie Aftlst Nr. 8568B. Telefoon 5 7 2 Het is een gekend stokpaardje onzer tegenstreversde socialisten voeren Klas senstrijd, vuren hem aan, terwijl we enkel en alleen, zijn bestaan vaststellen. Wie den klassenstrijd loochent, loochent het licht van de zon l Wat wij socialisten beoogen, is het volk, het bestaan van den Klassenstrijd te doen begrijpen, opdat het dan ook er zou weten naar te handelen. De belangen van patroon en werkman staan regelrecht tegenover elkander den eersten ziet zijn belang in het betalen van kleine loonen, terw^l den anderen voor plicht heeft te strijden tot het bekomen van een goed loon, dat dienen moet, om een degelijk bestaan aan vrouw en kinderen te verzekeren. De eigenaars trachten de inkomsten, de renten hunner eigendommen zoo hoog mogelijk te brengen, terwijl de pachters, de huurders, die hooge renien moeten betalen, van hun zuurgewonnen penningen, die zij trachten te behouden, of tot zijn minimum aan hun heer af te staan. Belangen die niet zijn overeen te brengen, en die dus Klassenstrijd daar stellen. Trachten wij ons heel duidelijk te ver klaren. Den oorlog heeft gansch de wereld door, een woningcrisis doen ontstaan gedurende meer dan vier jaren, heeft men verwoest, niet opgebouwd, want al de werkkrachten moesten gebruikt worden, om oorlogstuig te maken. Na den oorlog, waren er dus woningen, met de vleet, te kort. Om de huurders te beschermen, tegen de uitbuiting van hun eigenaars, moest er eene huishuurwet gemaakt worden, die de huishuur bepaalde en de uitdrijvingen op zijn minimum bracht. Men onttrok de bebouwde eigendommen, aan het Gemeenrecht. Wat haft gemeenrecht is Wel, de wot van vóór den oorlog, waar door een eigenaar met zijn eigendom doet, wat hij wilhet verhuurt aan wie hij wil het verhuurt zoo duur hij wil het gebruikt waarvoor hjj wil, in een woord, er over bo- schikt en er mede handelt zooals hij het be geert, zonder dat er van hoogere hand, kan lussehen gekomen worden. Welnu, er is nu eene huishuurwet ge maakt in 1926, en de meerderheid van Ka mer en Senaat, heeft gedacht, dat de wo ningnood ver opgelost en dat het dus maar billijk is, naar den toestand van vóór den oorlog terug te keereo, dus naar het Gemeenrecht. Ja, 'tis waar, zulks gebeurd wel trapsge wijze, maar we kunnen beginnen vaststel len, welke erge volgen, den terugkeer naar 't Gemeenrecht zullen hebben. Van af 1928, dus, reeds van nu af, zijn er huizen, die buiten de bestaande huishuur wet vallen, dus die staan onder 't Gemeen recht. Zulks is bepaald in de wet, en gaat volgens huur betaald vóór den oorlog en volgens belangrijkeid der bevolking van gemeente of stad. Over enkele weken, heb ben wij in dit blad hierover breedvoerig (uit- gowijd Ik zeg het zonder tegenspraak te moeten vreezen de Klassenstrijd komt zich to ont plooien in zijne volle hevigheid. Gelijk waar ik m'yn zitdag houd, verneem ik ergo staaltjes, van dien Klassenstrijd, die nochtans geloochend wordt, door de andere partijën. Te Sottegem, is liet eene herbergierster, die zich beklaagthaar eigenaar, laat haar weten, dat't huis buiten de wet valt, en ze kan blijven wonen, wanneer ze de huishuur wilt verhOOgen zeven maal zooveel. Te Aalst, zijn er verschilligen die reeds hun opzeg hebben gehad, on zich moeten •en gat kiezen, terwijl ze niet weten waar naartoe. Te Geer aar dsbergen t 't zelfde. Overal grolt en bromt men, omdat de huishuurwet hen niet beschermd, en ze nu den speelbal zijn, van hun eigenaar. Nogtans 't zijn christelijke menschen, zij gelooven in 'tRoomsch Katholiek geloof, aanbidden één en denzelfden God, dus ze zijn niet verdeeld, op gebied van gods dienst, maar ze staan regelrecht tegenover elkander, op gebied van belangen. Enkele maanden geleden, waren, de her bergiers, de winkeliers, naar Brussel gaan betoogen om de Wetgevende lichamen te be wegen, de hand el drijvers winkeliers her bergiers te beschermen, tegen de schrap zucht hunner eigenaars, die hen de straat opzetten, zonder vergoeding voor de meer waarde aan dit huis gebracht door hun handel. De Socialisten dienden een wetsvoorstel in, om de uiteenzettingen stop te zetten, om tijd aan het parlement te gunnen, eene wet te maken, die derltfke vergoedingen bij uit drijvingen zou toepassen. Wie er tegen stemden Wel de liberale en de katholieke manda tarissen zij die beweren, de kleine burgerij te verdedigen. De Socialisten, die men gedurig uitscheldt als zynde gekant tegen de handelaars en de winkeliers, tegen de kleine burgerij, ston den alleen, en de grendel wot ginger niet door. t Gevolg Wel, dat er in de grooto ste den, woldra klein burgers, handelaars de straat zullen opgezet worden, zonder een centiem vergoeding. Is dit geen klassenstrijd in al zijne hevig heid Hier wordt de klein burgerij, zijn eigen dom ontstolen, door de heeren eigenaars, die de meerwaarde van hun huis, verwezen lijkt, door den huurder in hun zak steken. En de boerkensdan De pachters der kasteelheereo. Deze snak ken naar eene pachtwet dus naar meer vrij heid en onafhankelijkheid, die hen nu, door hunne bazen niet wordt geguud. Ze missen niet alleenlijk eene dergelijke pachtwet; maar zij zijn ook nog niet be schermd door eene wet, die de huurgelden bepaald. Hoe dift komt Omdat ze den Klassenstrijd nog niet heb ben begrepen omdat ze nog niet hebben ingezien dat een geloovigen of niet geloovi- gen Heer, baron of graaf er zijn botten aan- vaagt, zich om den godsdienst niet bekom mert om zich te laten verdeelen, maar dat zij het roerend eens zijn, om hunne eige- naarsbelangen te verdedigen, ten koste van de uitbuiting hunner huurders. De boerkens hebben altijd vertrouwen ge steld in de grooten, en gemeend dat er langs dien kant redding was te verwachten. Ze komen bedrogen uit den slag. Ze ondervin den op hunne beurt dat ze enkel verdediging vinden in de Socialistische partij die er zich mag op roemen, de verdedigster te zijn, van al de verdrukten en uitgobuitenen, waar onder de kleine boerkens. Werklieden, ambachtslieden, klein bur gers, handelaars en landbouwers, al dezen die moeten leven van de opbrengst van hun arbeid, en zij zien een overgroot gedeelte van hun eigen voortbrengst opgeslorpt worden, door een soort van menschen, die er niets voor hoeven te doen en nooit ge noeg hebbendat dozen de handen ineen slaan en zij vormen eene onoverwinbare macht ziedaar watde socialisten van by hun ontstaan hebben verkondigd, en dat van dag tot dag zijne verwezenlijking nadert. Het zal voor gevolg hebben de vrijma king vaD hen die tot heden de verdrukten en uitgebuitenen zijn, in andere woorden de oplossing van den bestaanden klassenstrijd. NICHELS ALFRED. Vraag gericht aan den Hoer Minister van Spoorwegen, P. T. T. Z. L., door Volksver tegenwoordiger DE BRDYN Prospor. Da gemeente Lede, met een bevolking van 7.000 inwoners, is slecht bedeeld op gebied van verkeer. Meer dan 7oo inwoners moeten hun dagelyksch brood naar Brussel gaan zoeken; bonderden gaan naar Wetto- ren en Gent; velen naar Aalst, anderen zeifs naar Dendermonde Willebroeck en Antwer pen. Al die menschen ondervinden groote moeilijkheden doordat de treinregeling zich niet aanpast aan de uren waarop het ver trek en de terugkomst zou kunnen plaats grijpen. Om in de mate van het mogelijke aan de vcrlangons der bevolking te beant woorden zouden volgonde maatregelen die nen getroffen te worden Stilstand van Trein 3281, vertrekkende uit Brussel Noord om l7.39.De ruimte tus- schen treinen 3043 vertrok Brussel N. om 16.38 en 3053 vertrek Brussel-N. om 18.07 is te groot. Trein 3009, vertrekkende uit Brussel- N. om 5.40 011 aankomende om 6.56 te Gent St.-Pieiers. Deze trein zou van groot belang zijn voor de talrijke jonge meisjes die in de spinnerijfabrieken van Gent arbeiden en nu meer dan een uur op straat moeten loopen. Trein 3063, vertrekkende om 20.42 te Brussel-N. voor sommige arbeiders uit Brussel en vele arbeiders en arbeidsters werkzaam in de fabrieken van Aalst. Trein 3018, Oont-Zuid vertrek 6.24 en aankomende te Brussel N. om 7.54, som mige bedienden en handelsreizigers, die daardoor in Brussel-Noord gemakkelijke treinverbindingen zouden hebben naar alle richtingen. Bovendien zou trein 3007, vertrekkende uit Aalst om 5,03 enkel 5 minuten moeten vervroegd worden om aldus in Schellebelle de aansluiting te verzekeren met trein S446 naar Dendermonde. Sedert de nieuwe lijn Denderleeuw-Gent St.-Pieters in voege is, gaan al de reoht- streeksche treinen over dit vak. Hetbaan- In algemeene vergadering van 1° Fe bruari 1.1. is er besloten geworden met algemeene stemmen en de groote zaal van Hand in Hand was proppansvol dat er voortaan geen bezonder drukwerk door den bond zal nog uitgegeven wor den, gezien daar veel geld aan besteed wordt en we hiertoe ons weekblad Recht en Vrijheid hebben, die kosteloos, al on ze berichten aangaande den bond zal opnemen. Het is daarom, dat het besluit is geno men, dat ieder huisgezin, deelmakende van onzen bond, wekelijks Recht en Vrij heid zal ontvangen, hetgeen hij niet hoeft te betalen, aan den besteller van 't blad gezien den bond zelf, zal ontvangen. Wij veroorloven ons dus, er de leden opmerkzaam op te maken, dat aUe ver gaderingen, veranderingen aan 't regie ment, veranderingen van bijdragen en voordeelen enz. enkel en alleen zullen ver schijnen in Recht en Vrijheid, en dus de leden er veel nut zullen uittrekken het blad wekelijks goed na te gaan. Ten andere elk zal begrijpen, dat er hier voor den bond zelf, groot voordeel aan verbonden is, en dat te zelfdertyd wie in een Socialistisohen bond is, het minste wat h(j kan doen is een sociali stisch weekblad te lezen. Benevens het voordeel voor den bond, ons door dit besluit gesohonken zal dus Recht en Vrijheid het inlichtingsblad zijn van onzen machtigen ziekenbond, waar in de leden alle nuttige gegevens zullen vinden, beuevens socialistische artikels, die ons socialisten in onzen strijd om een beter bestaan, zeer nuttig en voordeelig zijn. HET BESTUUR. Aan onze leden van den Soc. Ziekenbond VICTOR DE 8EYTER Aalst. Velen onzer leden zijn nog onwetend Het zou zeer nuttig zijn, indien ze het dat zjj rèoht hebben doordat wij aan- hieronderstaande tabel uitknipten, hét gesloten zijn, bij de Bond Moyson van goed bewaarden, om wanneer zij het Gent—zich tot de Specialisten van de noodig mochten hebben, het te kunnen Socialistische Kliniek te Gent wenden, j raadplegen. WENST Klinische Onderzoeken Laboratorium Ziekten Der Spijsverterings organen Heelkundige Bewerking ZIEHIER Uurtabel dar Speoialiteitdiensten DOKTER Prof. Dr. Viaeyen Dr. Amerlinck Prof. Dr. Vlaeyén Dr. Paut DAGEN EN UREN Dinsdag Donderdag Zaterdag van 9 tot 10 u, Maandag Woensdag Vrijdag van 9 tot lo u Vrouwentiekien Longziekten Oor Neus en Keelziekten Dr. V. Eeckh&ute Maandag Woensdag Dr. Guigniez Vrijdag van 5 tot 6 1/4 u. Donderdag van lo tot 11 1/4 u. Dr. Do Busscher Maandag Woensdag Dr. Poirier Vrijdag van 2 tot 33/4 u. Dr. Van do Velde Dinsdag Donderdag Dr. Poirier Zaterdag van 2 tot 3/4 u. Prof. Dr. Goormachtigh Dinsdag van 4 tot 5 3/4 u Donderdag van 2 tot 3 3/4 u- Dinsdag van 1 3/4 tot 2 3/4 u. Vrijdag van 5 tot 6 u Dr. De Busscher Dr. Biltris Dr. Van Meenen Huid en Venerisohe Ziekten Dr. Poirier Ziekten der Waterorganen Dr. Bulcke Maandag Woensdag Vrijdag van 9 tot 10 1/4 u. Dinsdag Donderdag Zaterdag van 5 tot 6 1/4 u Maandag Woensdag Vrijdag van 4 1/2 tot 5 3/4 u. Dr. Marc. V Eekhaute Woensdag van 10 1/4 tot 11 1/2 Mond en Landziekten Zenuwziekten Oogziekten Bjjlokolehof Mr. Tiesema Mr. Fournier Dr. De Moor Dinsdag Donderdag van 5 1/2 tot 6 t/au. Maandag Woensdag Vrijdag van 5 tot 6 1/2 u Dinsdag] Donderdag Zaterdag van 1 ,tot 2 1/4 u, Woensdag Zaterdag van sjtot 6 u, OPGELET I Voor al de hierboven ver melde diensten wende men zich naar de S. M. Volkskliniek, Bond Moyson Speldonstraat3, Gent. Do leden moeten bü iedere raadpleging een bewijs hebben om toegelaten te wor den, welke men kan verkrijgen op het seoretariaat van den ziekenbond. Onze leden kunnen dus bestatigen, dat we voor ALLE ziekten, Specialisten heb ben, ten dienste van onze leden. Wat ze hiervoor hebben te doen Prof. Dr. Van Duyse Zich eerst en vooral te wenden tot den Dinsdag Donderdag Zaterdag van 8 tot 9 u. secretaris van onzen ziekenbond Spitaels Louis die hen een bewijs van toelating zal afleveren, en.hen verder de noodige schikkingen laten kennen. Toekomende week geven wij andere belangrijke inlichtin gen aangaande onzen bond. Lees ze met aandacht opdat ge wete wat er gebeurd en over welke rechten en voordeelen ge beschikt. HET BESTUUR. vak over Aalst-Scliellebelle wordt meer en meer verlaten en 't is dan ook maar billijk dat de enkele treinen die nog langs daar rijden een groote gemeente als Lede bedien den. Het reigersverkeer zou er merkelijk door verbeteren. Mag ik den Achtbaren Heer Minister bid den deze vraag aan een bijzonder onderzoek te willen onderwerpen. Dubbelzinnige aankondiging Af te loten Splinter nieuwe Camionnette, met toelating van den burgemeester waarvan het achterste in 't groen is geschilderd, en open- en toegaat naar beliefte. 'k Was in Sottegem, en 'k ontving er een snel jong vrouwken, die hoogstens 35 lenten telde. Ze weende. Haar man was ziek; vroeger werkte hij in de mijnen; ze woonden alsdan in 't Walenland; nu echter was hij onbekwaam nog te werken, en ze waren afgezakt naar hunne geboorte gemeente, gelegen rond Sottegem. Z'hadden nog geen huisje gevonden. Nogtans er staat een ledig 't is van eene christelijke oude vrouw, die haar laatste dagen slijt in het klooster en die weigert het te verharen. Ze Staat het nog VOOr den Koning niet af, zegt deze. Dit gezin telt 4 kinderen waarvan het oudste 10 jaar oud is en den man woont hier en de vrouw daar, niet bestendig, want ten allen kante is het maar voor één nacht, dat ze hen kunnen houden. Waarom eischt den Heer burgemeester dit huisje niet op Ja, waarom Hij heeft het recht en wil niet, en in plaats van de vrouw wat aan te moedigen als ze zich tot hem wendt, be dreigt hij haar naar Hoogstraeten te zul len steken. Daar heeft hij eene woonst voor haar zegt hij l.„. Lekkeren burgervader, die weet, zijne parochianen te helpen I... Onderstand bekomen zij niet I De vader ziek en dus onmogelijk wat te verdienen de moeder 4 kinderen te verzorgen, dus geen middel om inkomen te zoeken voor 't gezin I... Bn men zendt de arme vrouw van Pontius naar Pilatus, als zij om onder stand smeekt. Het Bestuur van den Openbaren Onderstand, blijft ongevoelig. Den Heer Gouverneur is nu verwittigd zijne tusschenkomst gevraagd, om woonst en hulp te verleenen Zal het nu beteren 't Is te hopen, maar wie als burgevader; zich zóó ongevoelig toont om het onge lukkig lot, van een dergelijk gezin, en daarenboven, nog wil christelijk zijn, dagelijks ten kerke gaan en snakken naar de eeuwige zaligheid, wel, die moet in 't diepste der Hel en branden zoolang er nog één sprinkeltje vuur zal in zijn FRIEDERIK. Vraag; gericht aan den Heer Minister van Spoorwegen, P. T. T. Z. L., door Volks- vertegenwoordig DE BRUYN Prosper. Talryke gemeenten Erpe Erembodegem, Impo, Meire, Nieuwerkerken, Oombergen, Oordegem, Vleckem, Vlierzelo, onz., met een gezamentlijke bevolking van rond de 25.000 zielen, gelegen in de nabijheid der nieuwe spoorlyn Gent St.- Pieters- Dender leeuw, tellen honderden arbeiders die dage lijks naar Brussel hun brood gaan ver dienen. Die werkers zyn thans vorplicht uren ver te voet te gaan om de treinen te nemen in Erpe-Meire, Eede of Aalst. Bovendien neemt do klienteel der werk- treinon op het baanvak Sottegem- Aalst- Denderleeuw- Brussel zoodanig toe dat wel dra een nieuwe trein zal dienen ingelegd te worden. Zou het Beheer de mogelijkheid niet kun nen onderzoeken op de meuwo lyn Geut- St. Pieters- Denderleeuw drie stopplaatsen in te richten, te Oordegem, te Meire en een aan do Kerk te Nieuwerkerken? Aldus kon des morgens een trein Gent- Brussol en des avonds een trein Brussel- Gent die belangrijke plaatsen bedienen. Do betrokken bevolking zou er uiterst dankbaar om zyn. Mag ik op een welwillend onderzoek hopen. P. DE BRUYN. Soc. Harmonie ARBEID EN KUNST 1- Prfjs, Prachtige Eetplaats waarde 15oo fr. 2' Prijs, Heeren-Velo. 3' Prijs, Damen-Velo. Prijs per Lol SO centiemèn Trekking oinde December 1928. Het Bestuur.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1