Voor de Gepensioeneerden der Openbare Diensten Stroom naar JLitths MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 10 Prijs per nummer 30 centiemen 4 Maart 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Als de vos de passie preekt. f)e Werking LACHKRUll) Per Vliegtaig bij St. Pieter I)e Socialisten Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische W e r k 1 i e d e n - P a r t Arrondissements-Fedoratie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Een straal van Hoop. Onze kameraden zullen zieh herinneren dat bij gelegenheid der bespreking der wet van 29 Juli 1926, waardoor de door de Openbare Schatkist uitbetaalde pensioenen en deze ten laste der Voorzorgkassen werden ge- perekweerd, wij er vooral op bedacht zijn geweest de wenschen van het personeel in verband met het nieuw in te stellen regiem, duidelyk uiteen te zetten. Sindsdien bleven we steeds op hetzelfde aanbeeld hameren. De Regeering heeft eene speciale kom missie belast met het opmaken van een voorontwerp; met die werkzaamheden werd een aanvang gemaakt. De wet van 29 Juli 1926 houdt nochtans eene bepaling in die de kleine gepensioe neerden op ergerlijke wijze benadeelt naar mate hot indexoijfer der levensduurte stijgt. Art. 9 on de 2' alinea van art. 18 bepalen inderdaad dat het veranderlijk deel in geen geval het vast deel mag overschrijden. Op dit oogenblik, met een indexcijfer van 811, zien 11981 staatsgepensioeneerden alle verdere verhooging nunner inkomsten als 't ware afgesneden; eenzelfde aantal ge pensioeneerden van de spoorwegen moeten in hetzelfde geval verkeeren. Op 13 Januari I9I7 legde mijn vriend Melckmans een wets voorstel neer waarbij aan dien betreurens- waardigen toestand werd verholpen. Merk wel aan dat eenzelfde bepaling ver vat in de wet van 28 Juli 1926 op de pere- kwatie der militaire pensioenen, op voor stel der Regeering, pas werd afgeschaft. Terecht mocht dus worden verhoopt dat de regeering die niet aarzelde een aange klaagd onrecht uit de wereld te helpen, ook elders hiertoe de hand zou hebben geleend. Melckmans' voorstel viel in al de afdee- lingen een gunstig onthaal te beurt; behou dens eenig voorbehoud wat betreft de finan- ciêele gevolgen en ten aanzien der door de Regeering aan te nemen houding, droeg het de algemeene goedkeuring weg. Het gunstig verslag werd op 15 Februari 1927 neergelegd. Op het einde van den zittyd van 1927 werd hetaan deKameragenda gebracht doch mini ster Houtart, bewerende dat de Regeering zich tot geen nieuwe uitgaven kon verbin den, drong aan op verwijzing. Zal er aan het stelsel van doodverklaring van regeeringswege nu dra een einde ko men Men mag het sterk betwijfelen. De stabilisatie der loonen en wedden moest onvermijdelijk haren terugslag heb ben in zake pensioenen daar de activiteits wedden aan deze ten grondslag lagen. De Regeering doet iets. Ze kondigt aan dat ze sedert eenigen tijd reeds een nieuw regiem der pensioenen heeft ter studie gelegd en ze is voornemens aan het wetgevend lichaam zoodra mogelijk een definitief statuut te onderwerpen. In afwachting brengt ze volgende wijzi gingen aan het in voege zijnde regiem Voor pensioenen, die aanvangen inden loop van 1928 zal men voor de maanden van 1928 het loon of de wedde die in aanmerking komen bij de borekening der gemiddelden der 3 of 5 laatste dienstjaren do wedde der maand December 1927 nemen. 2^ het veranderlijk deel uitbetaald ge- durend© den 1° trimester van 1928 en be paald door het gemiddelde der indexcijfers der maanden September, October, Novem ber 1927, zal niet meer veranderen hoe het indexcijfer gebeurlyk ook moge klimmen 3) met ingang van 1 Januari I928 zal het aldus vast bepaald bedrag van het ver anderlijk deel der pensioenen met 25 0/0 verhoogd en in al de gevallen zal deze bij slag volledig aan de rechthebbenden toege kend worden. Die verhooging van 25 0/0 zal dus insgelijks toegekend worden aan die genen die van pensioenen genieten waar van het veranderlijk deel reeds gelijk stond met het vast deel. Eene speciale kommissie hoeft dit regee- ringsvoorstel reeds onderzocht. Bij eenparigheid was de Kommissie het eens om de uitwerking der wet tot een duur van zes maanden te beperken, dit om de regeering aan te zetten tot spoedigere neer legging van 't definitieve wetsontwerp. Met de andere socialistische leden heb ben wij met klem aangedrongen op een ge lijktijdige bespreking van het wetsontwerp Melckmans en van het regeeringsontwerp. Het regeeringsvoorstel zal eene uitgave van 19 millioen voor schatkist en 12 millioen voor de voorzorgkassen noodzakelijk maken. Volgens berekeningen vanwege de Regee ring zal het voorstel Melckmans eene bij komende uitgaye *an 1.760.800 voor de ge pensioeneerden en 3.998.000 voor de pen> sioenen der weduwen en weezen vergen. Aan te stippen valt dat de Regeering de lasten der pensioenen van weduwen en weezeD ten laste legt der Voorzorgkassen hetgeen indien het gestemd wordt eene verhooging van de alhoudingen op de loonen en wedden der agenten in werkely- ken dienst, zal voor gevolg hebben. Wy vroegen met klem dat dit niet ge schieden zou aangezien al de Voorzorgskas sen met een te kort sluiten doordien de Regeering hen steeds verplicht heeft hun inkas om te zetten in titels der Openbare Schuld. En de huidige agenten kunnen niet alleen de gevolgen dragen van de waardevermin dering dier renten. Wat er ook van zy, de arbeiders en ge pensioeneerden mogen rekenen op onze waakzaamheid. P. DE BRUYN. P. S. De bespreking en de stemming over het regeeringsontwerp grepen reeds plaats Donderdag 28 Februari. Onze vrienden Melckmans, Wauters en De Bruyn P. hebben de zaak onzer brave oudjes warm verdedigd. De regeering toonde zich stijfhoofdig. Zy bepaalde er zich by mede te deelen dat ze eerlang een definitief wetsontwerp zou neerleggen. Minister Heyman de vertegenwoor diger der kristene vakbonden had, toen hy nog geen minister was, het wetsontwerp van Melckmans mede onderteekend. Bij de stemming van verloden Donderdag stemde minister Heyman tegen het voorstel, van volksvertegenwoordiger Heyman Hoe lang nog zullen de kristene arbeiders zich by den neus laten leiden Gezel De Bruyn heeft, te dier gelegenheid, ook de perekwatie der ouderdomspensioe nen voor de arbeiders van het privaat aan gevraagd. P. DE BRUYN. Over alle landen der wereld waait een stroom naar links. De volkeren hijgen naar betere staatsvor men, zij willen democratische wetten, zij eischen meerder menschelijkheid en vooral meer rechtvaardigheid. De tijden zijn voorbij waarop enkele grond eigenaars en eenige verrijkte industriebarons hun wil en gril opdrongen aan de massa handarbeiders en loonslaven. De conservatieven maakten al te veel mis bruik van hun privilegiën en hun macht die zij bouwden op net militarisme. Dit misbruik bracht verzet, 't Socialisme vond er zijn oor sprong in. Voor het volk en door het volk moet gere geerd worden, is althans de leus. Zoo ook moet het zijn en zoo ook zal het ge beuren. Wat is de strijd om de vermindering van le gerdienst en vermindering van militaire uit gaven anders dan een verzet van de volkeren tegen het militarisme, dat door de conserva tieven steeds gebruikt en misbruikt werd om hun belangen te verdedigen en uit te breiden, ten nadeele van de massa voortbrengers Wat is de eisch van sociale wetgeving an ders dan de uiting van de zucht naar meerder menschelijkheid Wat is het voorstel hier te lande van de ne gen jaar landpacht anders dan een eisch van meer rechtvaardigheid, eisch door de land bouwers en de demokraten gesteld Deze drie hoofdzaken, die het grondplan uitmaken van het socialistisch programma, komen er omdat het volk ze aan de regeering zal voorschrijven bij de eerste verkiezing, die in ons land zooals elders naar links zal zijn. Weldra wordt het verkiezing in drie groote staten van Europa Engeland, Frankrijk, Duitschland. In alle drie wankelen de conservatieve machten en vreezen zij hun val en ondergang. Het vertrouwen der Engelschen in de groo te kranige Werkerspartij groeit van dag tot dag. Vele liberale leiders kleven aldaar zonder omweg of voorbehoud het socialisme aan. Zij voorzien dathetBritsche rijk indien staatsvorm zijn bestaan moet en zal vinden, tot heil van het volk. De bezadigde Engelsche burgerij geeft toe dat Engeland niets te vreezen heeft van wegens de socialisten en zien zelfs hoop en vertrouwvol de nieuwe Engelsche arbeiders regeering te gemoet. Het socialistisch kongres in Frankrijk nam resoluties aan die de macht van 't socialisme zullen dienen en uitbreiden. De besprekingen aldaar waren heilzaam voor de toekomst der arbeidersmassas. Ook ont leedt men ze druk in de burgerspers niet al leenlijk in Frankrijk naar tevens in het buiten land. Alom voorziet men een vooruit sprong voor 't socialisme. In Duitschland wordt van dag tot dag de burgerregeering uiteengerukt. De nationalisten verliezen hun manschappen en invloed. De arbeidersbeweging groeit er, met dit feit dat de communisten in alle deelen van het Rijk achteruitgaan en de arbeiders bij duizende de sociaal-democratie vervoegen om blok te vor men tegenover de reactie. Naar waar we kijken, naar waar we gaan, van overal daagt groei en bloei voor 't socialis me en de democratie. De olievlek breidt zich uit en dringt door in de volksmassa. Het daghet overal Onder deze hoofding verscheen er een epistel in «De Volksstem van 23-2-28, en waarin ze op heel behendige wijze de naie- ve boerkens willen wijsmaken dat een lange pachttermijn schadelijk is voor hen. We ontleeden het scripta en we siteeren, «Als al het goed, klein eD groot voor 9 jaar verpacht is wat zal er gebeuren 1. Met een talrijk huisgezin wolk op eene kleine hofstede heeft gewerkt en ge- spaard met de hoop van later als de kin- deren aankomen, zich te vergrooten Onmogelijk alle gebruiken zijn voor lang bekanst, zendt dan de kinders naar de fabriek 2. Met de centen gespaard om oen party laüd bij te koopen Ze is nog verpacht voor jaren en jarea en de centen zullen in «de kas blijven zonder iets op te brengen of in gevaarlijke beurstitelsof spaarmaat- schappijën vergaan enz. enz Aldus redeneeren de H.H. uit den Bond tot verdediging van den eigendom. Met aldus te handelen is De Volksstem evenals de H.H. van den bond tot bescher ming van den eigendom in hun ware rol. Het kan de heeren groote grondeigenaars maar niet van het hart dat de socialisten trots alles ook de boerenmenschen uit de klauwen hunner uitbuiters wil rukken zoo als ze dil sinds jaren heeft betracht voor hot fabrieksvolk. De Pachterswet zooals de socialisten ze opvatten bevat wat meer dan een termijn van 9 jaar. Klerikalen en liberalen hebben jaren en jaren den baas geweest in het laud, en ze hebben er nooit aangedacht om een be- sohermingswet voor de kleine landbouwers te doen stemmen. Het ging hen niet aan of don boer zyn beesten stierven door de eene of andere plaag, of het land overstroomde, of den oogst verhagelde, niets was er tot bescher ming van den boer. Alleen hunne leuze was al doen met den boer wat ze wilden, en bij de vervaldag zeggen: opslag of ge laat het land liggen. En op dergelijke oogenblikken heeft me nige boer met angstig hart het zwarte hon- gerspooK het huis zien binnen treden, al hoewel hij dag in dag uit, had gewerkt en gezwoegd om zyn land vruchtbaar te ma ken, en aldus den onderhoud voor't gezin willende verzekeren. Ja heeren van den bond tot bescherming van den eigendom, gij zoudt gaan beweren dat wij socialsten, ook de boerkens inden klassenstrijd tusschen eigenaars en huur ders willen doen scheiden. Men moetsteke blind zijn, hoorende doof en totaal gevoelloos, om niet te weten, dat sinds de werkende klasse den klassenstrijd hen door het kapitalisme opgedrongen hebben begrepen, en er hunne verdediging tegen h-ebbeo opgesteld, en de destijds be staande uitbuiting wat hebben gefnuikt, nu de groote grondbezittors die eveneens ook uitbuiters zijn, hun dool meer naar den onwetende landbouwer hebben gericht en deze dan ook zoo erg mogelijk hebben gepluimd. We weten het heeren grondeigenaars, geholpen door De Volksstem dat de werking der Socialisten onder de boerkeDS U een doorn in den voet is, en dat juist zal ons een reden te meer zijn om het hier niet bij. woorden te laten, maar wel het in da den om te zetten. Trots de sluwe en verlokkendo woorden en geschrijf, zullen we de boerkens tot de overweging brengen dat hunne ontvoog ding ook hun eigen werk moet zyn. Talryk zyn dezen die beginnen te begrij pen, dat ze door klerikale en liberale grond eigenaars sinds ettelijke jaren bedrogen zyn geworden, en menigeen zal zich wach ten om by een komende kiezing r.og derge lijke boerenbedriegers naar de Kamer of Senaat te zenden. Alléén de Socialistische partij is de eeni ge verdedigster van het uitgebuite volk, zoowel boer als werkman of intellectueel, en de dag dat deze drie soorten van zwoe gers malkaar de hand zullen reiken om sa men de stryd aan te gaan tegenover hunne uitbuiters de kapitalisten, dien dag zullen al de gekoncentreerie machten der groote grondeigenaars niets meer beduiden tegen dien rotsklok van deze die de scheppers zyn van allen rijkdom. Dien dag zal bedui den Geen uitbuiting meer Maar loon naar werken A. B. der Socialistische Jeugdbewe ging in het Aalstersehe in 1927. Wij kunnen over 't algemeen zeer tevre den zjjn voor wat de kuitureele actie der soc. jeugdgroep-Aalstons in den loop van 1927 geboden heeft. Alhoewel veel tegenslagontmoethebben- de in het uitvoeren onzer wandeltochten, uit oorzake van het slecht werder, kunnen wij toch met fierheid wijzen op onze deel neming met gemiddeld 14 leden aan het Pinksterkamp te Antwerpen en ons jeugd feest te Oostende. Alhoewel ook niet begun stigd door het weder kunnen wy toch zeg gen dat die feesten ons aangenaam getrof fen hebben en een hooger sociaal gevoel doen ontstaan in onze harten, nml.de GE MEENSCHAPSZIN. Het heeft zoowel vanwege de leden als van de kas der soc. jeugdgroep, groote financieele opofferingen gevergd. Ten slotte is alles goed vergaan en het succes zal heel waarschijnlijk veel hebben bijgedragen tot het uitbreiden onzer beweging in denegon- nen richting. De leden der S. J. kunnen insgelijks fier zyn op hunne medewerking aan de politieke actie in de arbeidersbeweging. De propa- gandatochten naar den buiten, het versprei den der Pachtwet de schitterende uit slag in de Anti-militaristische propaganda ophalen van circa 3000 handteekens voor de zesmaaDden 432,35fr als uitslag van onze Munitie zyn van dien aard dat zy heel waarschynlyk aan onze oudere makkers zullen bewezen hebben dat de jeugdbewe ging hier in het Aalstersehe leeft en alle aandacht van hunnen twege verdient. Onder opvoedkundig opzicht heeft onze beweging insgelijks vruchten afgeworpen. Talryke doclamatiën werden gehouden, vol- ledigd door het gezamentiyk aanleeren van de Moderne Prometheusen gemeen- schapsdansen. Een gezellig samenzyn werd met succes ingericht. Dit alles samengevat kunnen wij zeggen dat onze actie in haar geheel vruchtdragend is geweest. Iets wat voor het oogenblik meer onze aandacht verdient is het aanwerven van nieuwe leden. Voor het oogenblik tellen wy er 64 (statu-quo van verleden jaar), waar van gemiddeld 20 effectieve. Dat dient uit gebreid te worden en 't is met dit doel dat wij zoo gauw mogelijk onze propaganda zullen aanvangen tot het aanwerven van nieuwe leden. Wanneer wy allen ons best. doen moet de uitslag schitterend wezen en ik twyfel er niet aan of gy allen zonder onderscheid zult alles in het werk stellen 003 uwe jeugdbeweging onder alle opzich ten te volmaken. Kameraden 1 Sluiten wy dus met een woord van harte lijke felicitaties om uw afgelegd werk en dat dit uw stuwkracht weze tot sterker uit breiding der jeugdbeweging in het Aalster- sohe. FR. RIMBAUT. De fransche vlieger Peugoud. moest op zekeren dag een noodlanding binnen de muren van het Vatikaan doen. De H. Vader nam na dat het vliegtuig her steld was. van deze gelegenheid gebruik om een tochtje mede te maken. Toen zo 1000 metors hoog waren, vroeg de Paus aan Peugoud of hij nog hooger kon. Ja,klonk het antwoordt,tot in den Hemel Vooruit dan maar, zegde de Paus. Toen ze in den Hemel aanlanden en Peu goud zich by St. Pieter aanbood werd hij welkom genoemd. Peugoud zegde deze maal heb ik nog een passagier bij. Eq wie is dat Paus Pius, de vertegenwoordiger ran St. Pieter op de aarde. Ja, maar deae komt hier niet binnen zulle, want hij verzameld al meer dan 1916 jaar de St. Pieterspenningen en ik heb er nog nooit oen cent van gezien (Afgeluisterd van een Boerken van Lede). Ziekenbond is ziekenbor.d, en of hy zicb socialist of katholiek noemt, 't is toch een Ziekenbond. Zoo zeggen er ve ten. Is zulks wel waar Neon, want eerst en vooral, hebben de werklieden belang, in don Ziekenbond te zyn hunner eigene klasse, en die is wel enkelen alleen, by de Socialistische ar beiderspartij. Ze moeten bestuurd worden, door hunne eigone leden, dus er de burgers niet in mengen, hetgeen by de andere- Ziekenbonden meest het geval is. in de Socialistische Ziekenbonden, zoekt men niet, om groote inkas te heb ben een appelken tegen den dorst is nooit slecht maar men tracht er naar om door de kleinste by dragen, de groot ste voordeelen te kunnen doen genieten. De misbruiken moeten vermeden worden, evenals verkwisting van medicamenten, maar werklieden onder elkander zullen al licht, iets over hun hart kunnen laten gaan, wat de burgers niet zouden doen. In andere woorden gezegd de So cialistische Mutualiteiten, bestuurd en kel door werklieden, begrypen beter het leven en de doenwijze van het werkende volk, en zy weten er naar te handelen, want deze zoeken vooral niet, om zich van zieke leden te ontmaken, zooals het maar al te dikwyls gebeurd. Onlangs komt er een vrouwken by' my, ze maakt sedert jaren, met gansch baar gezin deel van een katholiekoa Zie kenbond. Haar man is door werkongeval invalied aan 55 o/o, dus ernstig ver minkt. Haar zoon ligt meer dan één jaar in 't hospitaal en beiden genoten den on derstand door het reglement voorzien. Hedoch, ze komt zioh beklagen, om dat baar man en haar zoon uit dien bond worden gesloten, terwijl ze in trok zijn. en onbewaam te werken En de vrouw en de andere kinderen van het gezin mo gen blyvenl... Het is een wettig herkenden Zieken bond, gesubsidieerd van Staat en provin cie en ze hebben dus, de tusschenkomst van die lichamen te vreezen, en tooh sluit men hun uit. 'k Heb die vrouw den raad gegeven, den Heer Minister hiervan op de hoogte te stellen, en hem te vragen of zulks toe gelaten is. Welnu, ik zeg, in een Socialistischen Ziekenbond kan of zal zulks niet gebeu ren, omdat men het daar niet gemunt heeft, om de menschen op verhongeren te zetten. Als dien hooger bedoelden Ziekenbond nog een stap verder wil gaan, kon hy al degenen uitsluiten, die dokter en apot heker noodig hebben, dan zullen z(j op enkelejaren zwemmen in het geld. Dat zulks eene ïes weze, voor die werk lieden, die tot heden nog verdwaald zyn, in andere Ziekenbonden en nu eens voor goed hot besluit nemen, het groote wer- kersleger te vervoegen, dat gevormd, is in de Socialistische Mutualiteiten, en dit tot hun eigen voordeel en geluk. Dit is den wensch van Friederik. worden het ergst, het meest en op de vuilste manier bekampt door de Communisten. De Kapitalisten kuncen geen beteropro- pagandisten hebben dan de communisten, want die beletten bet eendrachtig optreden van het werkende volk. In Italië hebben ze er voor gezorgd dat de werkende klasse onder den biel ligt en in Frankrijk hebben ze den blok zoodanig ver brokkeld, dat de werklieden er onmachtig zyn wat te veroveren. Gelukkig beginnen ze in Frankryk einde lijk klaar te zien en laten ze de cheffen der communisten er loopeo met het haar van buiten. Verdeelerswerk is altijd laf en brengt de werklieden tot machteloosheid.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1