Kunst-Concerten Allerlei Nieuws AALST. Verplichtende Koepokir.enting Bericht. Uit Lede MutuaJisten-rubriek WAT OOK De geboorte van een drieling Heden Woensdag 7 en Donderdag 8 Maart, om 7 ure TWEE PRACHTIGE ten voordeele der fanfare fhand aan JCand W. C. Jean Jaurès Twijfelt Gij Nog Victor De Geyler- Syndikale Rubriek. I Ilerdersem. Erembodegem Dubbile motrd. Te Wilryck by Antwerpen bood *ich een jong man aan by de Wed. Opdebeeek, winkelierster, om sigaretten te koopen, en vroeg om een bankbriefje te wisselen van i,ooo fr. Toen de jonge man liet gewisseld geld opnam, stelde de Wed. Opdebeeck vast dat het een valsch briefje was, waarop haren zoon toesnelde welke door dan bedrieger met een revolver werd dood geschoten, zyne vrouw die ook in den winkel was kreeg 2 kogels in den hals en is den volgenden dag overleden, de Wed. Op debeeck werd door 2 kogels in den arm ge troffen. De vermoedelijke dader werd aan gehouden en opgesloten. Vierdubbele aanhouding. Te Brussel werden 4 stoutmoedige zakkenrolders aangehouden die voornamelyk dronken personen van hunnen geldbeugel optlastteü; het zyn de genaamde Henri en Dorothea D. S., Alfons D, en Corneille G. Levend verbrand. Te L&sec verwoeste den brand het huis van den 7o jarigen Lépines. Zyn verkoold lyk werd van onder de pui- nen gehaald. Werkman onthoofd. Den genaamden Sidon Rossel, staatswerkman, werd in de Zuidsta tie te Gent door den trein het hoofd af ge reden. Deze wreede gebeurtenis heeft groo te ontroering verwekt. De Stoomboot Norge is ten Noorden van Haugesund, in volle vaart op een klipge- loopen, en na 3 minuten gezonken wat een groot paniek verwekte ander de talrijke passagiers; 2 hoofdmeesters en een gevan- gene kwamen bij deze ramp om het leven Gelukkig had men van op het land de ramp bemerkt, spoedig waren een groot getal motorbooten op de plaats des onhoils om de schipbreukelingen te redden. Een harnaval zot. Een 2o jarige bakkers- gast met zyn karnanal kostuum aan, is langs den bliksemafleiders van boven op den Domtoren van Keulen geklauterd, op de I60 meters hoogedom danste do karna val zot, en is daarna weer naar benoden gekomen zonder letsel. In Japan werden voor de eerste maal 8 So cialisten gekozen voor de kamer. Dat feit is van groote beteekenis en zal in het verre Oosten zijn weerklonk hebben, omhet Sooia- lisme onder het geele volk te verspreiden. 17 Mannen verstikt. Op het Stoomschip Naruba hadden zich 17 personen ver borgen in het kolonruim, waarin zy door het kolenstof werden verstikt. Toen men hunne ltfken vond waren zij reeds in staat van ontbinding, en werden de dooden over boord geworpen. Een kalf met twee koppen. Deze merkwaar digheid is te Vannes te zien. Het dier is reeds 14 maanden oud, het eet langs één mond, maar ademt langs de vier neusgaten. Ed. Kestens 70 jaar oud, landbouwer te Pa- mel, die een half millioen franken ryk is, was een buitengewonen gierigaard. Omdat zyne vrouw voor 2o fr. meer koopwaren had gekocht te Ninove maakte hy ruzie. Om 11 uren 's avonds kwam hy met een ge weer in de kamer, waarop zyne vrouw de vlucht nam, en greep tevens een geweer dat aan de schouw hing en loste twee scho ten op haren man die dood neerviel. Huizen bouw. Wy vernemen dat van den 1 Januari tot heden op het stadhuis talrijke vragen zijn gekomen om huizen te bouwen, zoodat dit jaar veel zal gebouwd worden in de stad Aalst. Ome roeping isHet ware te kennen, het schoone te beminnen, het goede bogeeren, het beste te doen. Totaal 2§.C0O,9O Hiervoor is uitgegeven Mannen Vrouwen 29.383,00 fr. 9.477,00 fr. Totaal 38.860,00 fr. Oi ook een moerdore uitgave dan in komsten. Ziedaar de juiste cyfers van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1927. Op het eerste zicht schynon dergelijke cyfers heel belangrijk. Inderdaad onze ziekenbond telt op dit oogenblik 7454 aangesloten leden. We mo gen dus gerust zeggen dat er door onze Mutualiteit, een kolossaleu dienst aan onze bevolking wordt bewezen die niet te onder schatten valt. 'tls waar, het bestuur is opnieuw ver- plioht geweest de bydrago te verhoogen om aldus het eene eindje aan het andere te kunnen by malkaar brengen, maar we voe len ons verheugd, omdat de leden er de noodzakelijkheid hebben van begrepen. Een ziekenbond, en vooral de Socialistl sche, ligt in het teeken van solidariteit, en deze moet door elkeen begrepen en aan vaard worden. De taak van het bestuur is lastig, maar we mogen zeggen dat ze taktvol en onver poosd werken, niets is hen te veel, als het maar geldt om de vooruitgang van den bond te bewerkstelligen. Zo werken methodisch en de zuinigste middelen worden altyd gezocht om meer dere voordeelen aan de leden te kunnen verstrekken. liet verplichte abonnement op Recht en Vrijheid heeft natuurlijk eene onmidde- lykeverhooging voor deleden beteekend, maar in de toekomst verdwynt al het koste lijk drukwerk, omdat do kolommen van «Rechten Vryheid vry open staan voor de ziekenbond, zooals overigens voor alle groepen der partij. We hopen nogmaals dat wy, door dit onder de oogen der leden te brengen hen meer zullen sterken en onze vurige wensch is dat dit een spoorslag weze om luidruch tig het groot belang van de ziekenbond Victor De Ge-yter den dam die hy op werpt togen kommer en ellende, dank zyn hooge vergoedingen, te verkondigen. Dat zal alras de nog onverschilligen aan zetten om het groote ledental komen te versterken. A. B. De belangrijke werking van de Ziekenbond Victor De Geyfter We aanschouwen het als plicht en het sehynt ons tevens van groot belang, eens breedvoerig de werking van deze organi satie onze lezers te laten kennen. Met dit doel, dat we ons voorstellen, heb ben we den bilan voor het jaar 1927 geno men, welke ons aldus in do gelegenheid stelt, met juiste gegevens naar voor te komen. Zeggen we vooraf dat onzen Ziekenbond Victer De Oeyter in een fedoratie met de groepen van Ninove, Geeraardsbergen, buitengemeentens en deze van heel het Arr. Ronse zyn aangesloten. De inleg als bydrage der leden beloopt voor I927, 182.321,60 fr. Voor die geheele inkomst van de leden heeft den bond betaald voor Kraambed Operatie Doktoors 15.425 fr. 8.739,50 fr. 141.884,72 fr. Apothekers byz. Geneesdienst 227.520,82 fr. 1.959,15 fr. Of een totaal 395,529,29 fr. We zien hier dus onmiddelyk dat onze le den voor 213.197,69 fr. meer hebben genoten dan ze in 't geheel hebben betaald. Weezenfonda. Wat nu het weezenfonds betreft zien we dat er 2.627,17 fr. als bydragen geboekt staan. Hiervoor is 5.283,25 fr. uitgekeerd. Onderstandskas Voor de ondorstandskas bedragen de in komsten de volgende Mannen Vrouwen 73.899,65 fr. 29.878,50 fr. Hiervoor is er uitbetaald Mannen Vrouwen §9.875,00 fr. 27.972,00 fr. of totaal 87.847,00 fr. Zoodat er in de onderstandskas een ligte overschot is vast te stellen. Hervarzekeringskas als ontvangsten vinden webier de volgende cyfers voor Mannen Vrouwen 17.519,00 fr. 8.541,10 fr. uw huidigen toestand weze, weet ge dat het u mogelijk is uw droom tot werke lijkheid te maken en uw eigen een prach tige keuken (kas, tafel, spiegel en 6 stoe len) in eiken hout te bezorgen. Hoe dat Met uw loten aan te schaffen van den tombola der Soc. Harmonie, welke slechts 0,50 fr. kosten. en de lakonische houding van,.,. De Volksstem Verleden Zaterdag 25 Febraari, schonk de echtgenoote Verpeten, het levenslicht aan een drieling De Volksstem is er als een hyena op gesprongen en wilde met hare liefdadig heid de kroon spannen, ten voordeele van het arm gezin, want de man was sinds ver schillende weken werkloos. Aan de mildheid der bevolking twyfelen wy geenzins, want meerdere gevallen be wezen dat reeds, maar de in eens zoo ge weldige daad van menschenliefde door De Volksstem betoond, sehynt een reukje na zich te slepen. De Volksstem toonde haar tegenover onze hongerlijdende arbeiders na den ver schrikkelyken oorlog zoo milddadig niet Zo schold ze liever uit voor luiaards en goedlevers, voor mannon die met gouden ringen op de vingers liepen 't Is waar, daar waren geen drielingen i_ gemengd, wat natuurlyk oen uitzondering is, en misschien in een gansche eeuw maar oen maal in Aalst zal gebeuren. Daarom paste het hier iets te geven. Dat alles is humbug, want vergelijkt de ouderschryvingslysten voor de Paus en men merkt aldra dat de geldbezitters heel wat vrijgeviger zyn voor iemand die ook in weelde en 't goud kan wroeten, dan voor een ongelukkig huisgezin waar ©en drie ling geboren wordt. De Volksstem noemt hetEen gelukkige geboorte van een drieling. Kwel wy zeggen oprechten welgemeend; dat het een ramp is voor dit gezin. 'tls waar er is mild gesteund door de bevolking, maar dat alles duurt slechts een paar dagen, en dan blijft do ongeluk kige moeder en vader met den kommer en de ellende op den hals, want zoo mildda dig zal er niet blyvon gesteund worden, dat zo geen oogenblikken tullen kennen als de onschuldige kindertjes om een stukje brood zullen smeeken, dat do moe der ze altyd zal kunnen geven. Want het voorval zelf zal voor een groot deel wel aan de ondervooding der ongelukkige moeder te wyten zijn. Spytig voor Do Volksstem dat het drie meisjes zijn, want hierdoor ontsnap pen ze aan 't gevaar, later voor kanon- nenvleesch gebruikt te worden. AFDEELING FANFARE HAND AAN HAND AALST Een klein meisje is ziele en moet het bed hou den. De meid past haar op, en zegt tot het kleintje Slaap wel mijn lieve, en herinnert u altijd dat er een engel gedurig op u waakt. Wel, wel, Marie zegt het kleine meisje, ge moet u zoo niet vleien, want ge gelijkt geen engel. Jantje, zegt moeder, ge moet bidden voor uw eten, en aldus bedankte God, die voor uw voedsel zorgt. 'k Heb gisteren een gebed gedaan en dan was het vleesch warm nu brengt ge dit zelfde vleesch koud op tafel, moet ik dan nog bidden, als ik het warm heb geweigerd en koud moet eten Uitgevoerd door hare bijzonderste Muzikanten en de welwillende medewerking van verscheidene Kunstenaars onzer stad, onder de kundige leiding van LOUIS SPITTAELS. Het Bestuur van Cinema MODERNE zorgt voor een puik programma. Wie een aangename en verrassende avond wil doorbrengen, schaft zich in tijds kaarten aan. Te bekomen bij de bestuurleden, Muzikanten en in het lokaal Hand in Hand Prijzen der Plaatsen Eerste Rang 3,00 fr., Tweede Rang 2,00 fr. N. B. De Eerste RaDgkaarten zullen genummerd worden den avond der Vertooning vanaf 6 ure, aan het winket van den CINEMA MODERNE Heden Zondag, 4 Maart, om 3 ure, Vergadering voor al de leden, in het ge woon lokaal. DAGORDE 1. Blad Vooruit 2. Lichting Spaarkas. Elk weze op post. dat Ge nooit in het bezit zult komen van een Prachtige Velo Schaft U dan loten aan van den Tom bola der Soc. Harmonie en ge hebt kans er eenen te wiDnen Plaatselijk Konnteit voor Arbeidersopvoeding Lokaal Hand in Hand Molendries Op Dinsdag 6 Maart, te 7 ure 's avonds, OPENBARE VOORDRACHT over BRUSSEL-'fcEW-YORK in 3 minuten door den heer De Vuyst, (leeraar M. O.) Wij rekenen op een goed en talrijk puoliek. Toegang vrij en kosteloos. Het Bestuur. STAD AELST De Burgemeester der stad Aelst maakt be kend, dat er voor het jaar 1928 veertien kostelooze openbare zittingen van koepokinenting zullen gehou den worden in de Militiezaal ten Stadhuize, telkens van 2 1/4 tot 3 1/4 ure namiddag, in de volgende orde lc Zitting 14 Maart voor de kinderen gebo ren in 19i9 die verleden jaar aan onzen oproep niet hebben beantwoord. 2e Zitting 15 Maart voor kinderen geboren in 1926 die de eerste inenting nog niet onder gaan hebben. De acht volgende zittingen zijn bestemd voor de schoolplichtige kinderen geboren in de jaren 1914. en ly2o. Deze zullen per school opgeroepen worden op de volgende datums 21, 22, 28 en 29 Maart4, 5, 11 en 12 April. De vier laatste zittingen zijn uitsluitend voorbehouden aan de kinderen geboren in 1927 en zullen plaats hebben in de volgend orde 18 April. Van letter A tot De Mot inbegrepen. 19 April. Van De Nayer tot Luyckx 25 April. Van Maestot Uyttersprot 26 April. Van V. Aerschot tot letter Z De ouders zullen ten huize een uitnoodiging ontvangen, die op de openbare zitting moet vertoond worden. Er wordt aan de ouders nogmaals herinnert dat de pokinenting verplichtend is op eene boete van IOG fra^k* De ouders mogen ook hunne kinderen laten inenten op eigen kosten ten huize van een ge neesheer en moeten acht dagen nadien het ge tuigschrift door den geneesheer af te leveren, ten Stadhuize mededeelen, Bureel 4 (boven, 5® deur rechts) tusschen 9 en 12 ure voormiddag. De Burgemeester, R. MOYERSOEN. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Huis der Muiualisten Molendries voor onze leden open. De ondergeteekende Philippina DE NEVE, heeft de eer het geacht publiek kenbaar te maken, dat zy zich komt te vestigen als Coiffeuse de Dames, Vrijheidstraat, 68, ter stede. PHILIPPINA DE NEVE. De Houtbewerkers hebben Maandagmorgend het werk hernomen. Dinsdag hebben de vereenigde patroons aan de werkerssyndikaten laten geworden, dat zij aan hunne gasten een loonsvermeerdering zul len geven van 2o ctm. vanaf de eerste week van de maand Maart, en vanaf de eerste week van de maand April nog 15 ctm. peruurloons- verhooging zal uitbetaald worden. Dit voorstel van de patroons maakt het voor werp uit der besprekingen in de vakbonden, om reden dat het geen volledige voldoening geeft aan de gasten. Textielbond Hand in Hand Heden Zondag om 2 1/2 uren, jaarlijksche Vergadering in het lokaal Hand in Hand - (Muziekzaal). Ten minste een lid van ieder huisgezin, moet op dezo belangrijke verga dering tegewoordig zijn. De Dompers en de Stakingen te SCorftrijk en Herzele. De cheffen der kristenen roepen op hun ma nier over de staking te Kortrijk; moet het ge zegd worden dat al dit lawijt gemaakt wordt om hunne loensche handelwijze te verduiken Inderdaad, te Kortrijk heerschte een toe stand dat de werklieden in géén ander stad zouden dulden; bij werkgeschillen hadden de vakbonden géén recht om tusschen te komen, door de patroons werd de secretaris der vak bond geweigerd om met hen de grieven der werklieden te bespreken; dat alles moest ge schieden met de tusschenkomst van de secre- taris van het patroons syndikaat, die natuurlijk aan 't zeel trok van zijn meesters, ten nadeele van de werklieden. De vakbonden hebben herhaaldelijk aange drongen om aan dien onduldbaren toestand een eind te maken, doch te vergeefs. Na 3 a 4 jaren geduld te hebben, waren de werklieden die handelwijze moe geworden; zij wilden door de patroons behandeld worden zooals in an dere steden. Een nieuwe wegzending bij de firma De Poortere deed de bom barsten. Door de tusschenkomst van den hoofdarbeidsop- ziener werd het geschil echter bijgelegd, maar het eerewoord dat*de patroons aan M. Mom mens hadden gegeven loochenden die H. H. brutaalweg, waardoor de staking terug uitbrak en de Patroons tot de uitsluiting van al de Tex tielbewerkers besloten. N De cheffen der dompers spreken over de oorzaak der uitsluiting geen woord; zij hebben niets in te brengen tegen de slechte handel wijze van de Kortrijksche patroons, noch tegen de schaamtelooze houding van die H. H. tegenover den H. Mommens. Nog meer, ge durende de staking te Kortrijk zijn de dompers herhaaldelijk van handelwijze veranderd: eerst waren zij tegen de staking, om daarna de sta king goed te keuren, en zich als de beste strij ders voor te stellen. Waarachtig, de cheffen der kristenen zijn onverbeterde komedianten; dat spelleken wil len zij na den strijd voortzetten. Thans schrij ven zij dat de socialisten met de grootste ver nedering den akt van overgave door de pa troons opgesteld, hebben aanvaard. Die brave kristene menschen zijn van hun eerste leugen met gebarsten. De waarheid is, dat na 3 maan den strijd, onderhandelingen werden aange vangen, waardoor een formul werd opgesteld die beide partijën voldoening gaf, met de stel ligste beloften van de Patroons, dat voortaan een ander manier zou gevolgd worden om de grieven en de klachten van de werklieden te onderzoeken, en men in de toekomst zou ge zorgd hebben om de konflikten te voorkomen, en voldoening aan eenieder te geven. Het was die formul welke op de zitting van 6 Februari werd voorgedragen wanneer die formul zoo slecht was, waarom hebben de cheffen van de kristenen zich hiertegen niet verzet? Zij hebben het niet gedaan, en zoo doende de formul aanvaard. Dat teekent de loensche handelwijze waarmede zij de sociali sten aanvallen. De dompers willen hunne liefde toonen voor de werklieden, daarom hebben zij uitgerekend hoeveel loonsverlies de stakers van Kortrijk hebben geleden. Wat moeten wij dan zeggen van de loonen die de arbeiders hebben verlo ren, in de stakingen door de cheffen derkri- stenen geleid en nog zullen verliezen Moeten wij aan de dompers herinneren dat zij alléén de staking in de katoenspinnerij te Herzele heb ben geleid, waar de werklieden zooals te Kort rijk gedurende gansch den winter staakten. Was het door het verstandig beleid van de chef fen der kristenen dat in die strijd meer dan 100 slachtoffers zijn gevallen 2 Wanneer de dompers zooveel medelijden hebben waarom hebben zij die 100slachtoffers van hunnen strijd temidden van den winter en sinds 3 weken zonder een cent onderstand aan hun lot overgelaten Waarom schrijven de cheffen der kri stene niet over de schandalige handelwijze van den Katholieken burgemeester van Her zele, die met de patroon van de katoenspinnerij aldaar samenspande tegen de stakers; die de menschen aldaar met de Gendarmen van de straten deed jagen, en bovendien nog rechter lijk heeft doen vervolgen'Daarover hebbende cheffen der kristenen niets te zeggen; den bur gemeester van Herzele is hunne katholieke vrienden daar zwijgen zij over. Het zijn de so cialisten die zij moeten aanvallen; die zijn hun ne vijanden daarom haro op de roodjes. drarte- gen zullen de cheffen der dompers hunne kop pen te pletter Ioopen; dat bewijzen de werklie den door zich meer dan ooit aan te sluiten in onze Vakbonden. H. F. De Fronters zijn niet tevreden Sedert de gemeente verkiezing, zingen de Fronters Wij zijn de meesters op liet gemeentehuis, er zal gedaan worden wat wij willen, maar nu is hun lied zijne zangwijze verloren. De Fron ters hadden nu te kiezen, de eene of de andere te steunen en hebben dan ook aan hunne oude vrienden toegegeven. Maar uu dat deze katholieke heeren laten weten dat zij de Fronters gaan de keel toe- wurgen zit M. Coole op zijn gemak niet meer. Nu heeft hij spijt de som geld van M. Mathijs niet aangenomen te hebben. Het is te laat de put gevuld, als 't kalf ver dronken is. Ja, M. Coole, gij zoudt beter ge zongen hebben ik ben verrader in plaats van te zingen wij zijn de meesters. Maar wat is er nu toch van M. Coole zijn meesterschap al in huis gekomen Wij zouden moeten zeggen wat eigen belang en anders niets, maar nu om uwe gramschap bot te vieren zult gij eene meeting geven te gen het socialisme en dit zullen uwe uitvlucht sels zijn omdat gij aan uwe beloften te kort blijft. De Meeting dep Fronters Wij dachten er zal op de meeting der Fron ters wat te leeren vallen omdat zij den plaatse lijke toestand gingen bespreken om de vlaam- sche katholieken in hunne netten te vangen, maar al wat zij wisten was amnestie voor de politieke gevangenen hetgeen wij wel goed keuren, en dat zij in het Socialistisch voorstel voor de zes maanden eene slechte oog hebben omdat de indeeling niet goed zal zijn. Ah dit weten wij heeren Fronters gij stamt af van de katholieke partij en iets helpen ver wezenlijken ten voordeele van den werkman dit moogt gij niet, uit vrees voor uwe katho lieke meesters want dit bewijzen uwe daden reeds lang. Dal onze Vergadering van 5 Februari zal vruchten afwerpen dit zijn wij zeker want er is ons reeds verzekerd van een drietal treinen en andere verbeteringen zijn aan een onderzoek onderworpen, dus werk lieden zijn het weeral die werklieden die men zegt geen bekwaamheid te hebben, die voor de werkman moeten zorgen. Op Karnavaldag heeft men in de statie te Lede, 1400 coupons veor Aalst besteld zonder de andere die op eene andere manier de stad bereikt hebben. Geen wonder dan dat onze neringdoeners niet tevreden zijn, en dit dank aan het gemeente bestuur, waar zij de meerderheid toch ook voor gestemd hebben. Het is te hopen dat zij het zullen onthouden. Werklieden van Lede ontwikkelt U, leest onze bladen Vooruit en Recht en Vrijheid helpt mede aan den strijd voor een beter bestaan voor uw vrouw en kinderen, want het kapitalisme spant alle krachten in, om ons naar de ellende terug te drijven. POLITIKUS. Onze inwoners hebben bij de laatste ge- meenteverkiezing kunnen bestatigen hoe onze oude gemeente bazen schepenen en Burge- meester—of Hindenburg en Petain, malkaar in 't haar vlogen, om aldus de goedzakkige kiezers om den tuin te leiden. Ze zijn natuurlijk wonderwel gelukt en de uitslag gaf hen opnieuw een plaatsje in de raad Van hun gedane beloften moet er natuurlijk niets in huis komen, de goed zakkige bevol king zou a'leen gepaaid zijn met de zekerheid dat, Pefrain en Hindenburg, vijanden bleven. Helaas al die vijandschap, dat haarkenpluk dat ze in de kiesstrijd zoo komedisch wisten af te spelen, was enkel maar zand in d'oogen werperij, de Carnaval heeft ons bewezen dat het twee dikke vrienden zijn. Oud Burgemeester Petain en schepen Hin denburg, hebben zich samen gemaskerd en natuurlijk lustig vermaakt Wie zegt er daar dat ze dit deden met de gedachte, dat het niemand ging weten SPION. 11. Zijn zij Ja, dat waren de woorden die ik hoorde van een troepje kristene vrouwen, die pas naar de mis hadden geweest. 't Zijn zij die het geloof naar den bliksem helpen Ik zette mijn ooren een beetje wijder open, ziehier waarover het ging Veertien dagen ge leden hadden eonige vandalen ofsnotters het heilig kruis, dat stond op de veldbaan die leidt naar de wijk Ten-Bosch in stukken geslagen. Van daar de groote herrie... De geestelijkheid had er aan gehouden een groote preek er over te doen en terzelfvertijd een oproep voor eene omhaling ten huize. Er moest een schooner kruis komen, zegden ze... en dit met de heilige centen der parochianen, ziet ge. En dan dacht ik onwillekeurig terug aan wat er twee maanden te vóór gebeurd was. In de wachtzaal onzer gemeente zag ik toen een man ineenzakken en als ik goed toekeek wie het was. dan dacht ikdie man is gevallen onder de kruisen der ellende en van het vroeger lijden. Want hij was, tijdens den oorlog, opgeëischt geweest, waarvan de sporen verre van uitge- wischt waren en zich immer nijpender deden gevoelen. Daarna getrouwd en had het geluk, of het ongeluk met vijf kinderen gezegend te worden, nog allen onder de veertien jaar. Hij werkt in Brussel aan een loon van 130 fr. per week en zijn vrouw werkt ook, als er gelegen heid is—want ge moet niet vragen: vijf kinde ren oppassen... Ze moet des nachts werken om 30 a 40 fr. per week bij te verdienen. Zoo dus moet het heele huishouden leven van 160 a I7O fr. in de week. Welke luttele som om te voor zien in eetwaren, brandstof, kleeding, enz. voor zoo n huishouden. Zou ik dan misdacht hebben, als ik zei die man is gevallen onder de kruisen der ellende... En toen hij in de wachtzaal ineenzeeg, brach ten kameraden hem naar huis, waar ook zijn kleinste kind ziek te bed lag. Hij was vijf we ken ziek; dus vijf weken zonder loon, men moet niet vragen.. Bij ons bezoek, konden wij een vloek van verontwaardiging niet onderdruk ken. Toen we het vrouwtje vroegen, hoeveel steun zij genoot van de gemeente, klonk het >5 a 30 fr. per week die op vijf weken 145 fr.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2