INTERPELLATIE IN DE KAMER MIJN HOEKJE 2J>e Jaargang N" 11 Prijs per nummer 30 centiemen H Maart 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst DE KRISIS IN DE STEKJESNIJVERHEID Zitting van Dijnsdag 28 Februari 1928. Redevoering van onze Volksvertegenwoordiger DeBruynP. Schijn en Werkelijkheid. De Nijverheidsvrede. Een wiidstrooper I)e militaire dienst in verschillende landen Olïicieële Rerichlen. Recht Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Boigischo W e r k 1 i e d e n - P a r t Arrondissements-Foderatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 De crisis die de lucifersnijverheid ondergaat duurt sedert verschillende maanden. Drie dar gen per week wordt er niet gewerkt. Er heerscht zware ellende onder de 6,000 arbei ders. De Staat zelf lijdt er de schade van hij ontvangt minder accijnsrechten, minder be drijfsbelastingen, enz. De lucifersnijverheid heeft inzonderheid uit breiding genomen in de Dendervallei er heerscht aldaar nijpende nood. Op einde van de maand December 1926, kloeg de vereeniging der fabrikanten dezen toestand bij de regeering aan. Ze vroeg dat het opbouwen van nieuwe fabrieken zou verboden worden. De regeering stelde een commissie aan om den toestand te onderzoeken. Sedert den dag dat wij ons vraag om interpellatie in gediend hebben, heeft de commissie haar ver slag overgelegd. Sedert dien datum ook had de ministerieele crisis plaats. Wij hebben aan den nieuwen minister van nijverheid en arbeid den noodigen tijd willen laten om zich op de hoog te van het vraagstuk te stellen. De commissie heeft verschillende zittingen aan de bestudeering van de kwestie besteed; haar verslag werd in de maand December oycr- gelegd het is een dokument van werkelijke waarde. Het is nochtans jammer dat de bijla gen niet uitgegeven werden. De lucifersnijverheid leeft vooral van den uitvoer. Zij kan jaarlijks 200 millioen doosjes van 50 stekjes voortbrengen. Welnu, het bin- nenlandsch verbruik bedraag slechts 35 mil- lioen doosjes. De protectionistische politiek van Engeland heeft den uitvoer geschaad. De voortbrengers hebben, om zich tegen het EDgelsch tarief te beschermen, het aantal stekjes verminderd in elk doosje zijn er nog sléchts 35. Dat heeft er toe bijgedragen de waar een slechten naam te geven. Eindelijk werd het Engelsch tarief op hetzelfde peil per doosje ge bracht, welk ook het aantal stekjes was. In de derde plaats was er als oorzaak van de krisis, den invloed van de Zweedsche trust. Reeds werd die invloed door den heer Marga- nie aangeklaagd bij de besprekingen in het Fransche parlement. De Duitscbe bladen heb ben de handelingen van dien trust ra Duitsch- land en in Zwitserland gebrandmerkt. De macht van de Zweedsche trust is vooral groot in de landen waar er zeer veel hout is. Pftrust maakte gebruik van de financieele moeilijktm den van sommige regeeringen om zich van het monopolie der lucifers meester te maken. El ders begon de trust onder den prijs te verkoo- pen, zich bij verrassing meester makend van de kleine zwakke of slecht toegeruste fabrieken. Zoo ontstond langzaam een feitelijk monopolie. In lolT kwam de Svenska tot stand. Zij be stuurt die gansche trust. Zij drong binnen in de Vereenigde Staten, in Canade, m Japan. Hare financieele macht is zeer aanzienlijk. De «Svenska» en de «International Match bezitten fabrieken in een groot aantal landen. Zij leveren tegenwoordig de twee derden van de lucifersvoortbrenging. Op den derden rang naar de belangrijkheid van de voortbren ging komt de Engelsche firma Bryant en May. De - Svenska heeft daarmee eene maatschap pij met gemeenschappelijke belangen gesticht en bezit aldus /abrieken in Brazilië, in Indie en in Australië. Deze drie maatschappijen zijn meester van de markt in de meeste landen der wereld. Slechts wanneer de trust een oproep voor nieuwe kapitalen doen moet. laat zij haren toe stand kennen. Sinds 1923 hebben deze firma s uitgiften gedaan met het oog op de verovering van nieuwe markten. Zij zijn gelukt. In 1926 deed de Sven9ka hare intrede in Duitschland. Eene overeenkomst werd geslo ten voor eene® duur van vijf en twintig jaar. Een kantoor werd opgericht om den verkoop van de lucifers te regelen. De trust levert 65 t. h. van het totaal verbruik. De greep van den trust breidt zich uit over Noorwegen, Chili en Bolivië. Ook in Zwitser land hebben de fabrikanten eenen harden aan val moeten doorstaanJapan en China zijn aan de macht van de Svenska niet ontsnapt. Later heeft zij zich meester gemaakt van het werkelijk bestuur van de firma Bryant en May en oefent aldus toezicht uit op heel de markt van het Britsche rijk Deze politiek heeft aan den trust toegelaten aanzienlijk hare financieele macht uit te breiden. Dank zij opgehoopte ka pitalen is de trust erin geslaagd eene overeen komst af te sluiten met Frankrijk en aldus Bel gië te verjagen van eene markt die tot dan voor ons open was. Men verzekert dat er op dit oogenblik bij ons maar eene onafhankelijke fabriek meer be staat. De voorzitter van den Bond van Belgische fabrikanten heeft zich, in naam van al de leden eensgezind uitgesproken ten gunste van de tusschenkomst van de regeering. Na een gedachtenwisseling hebben allen de motie goedgekeurd die in de dagbladen ver schenen is. Nooit hebben wij, naar aanleiding van om het even welke nijverheid, een meer boeiende proza voor belangstellenden en be langhebbenden gelezen. Ik heb hier voor mij meer dan tweehonderd uitknipsels uit dagbla den daarover. Sedert eenigen tijd werden er te Ninove en te Geeraardsbergen plakbrieven uitgehangen en strooibrieven rond gezonden. Voor al de dagbladen aldaar, daarin begrepen die door de christen-democraten en de fronters uitgegeven, is er maar een schuldige de socialistische par tij. OnderbrekingenMen heeft van de crisis een poliliek drama gemaakt. Doch geen enkele van de vertegenwoordigers der partijen die zulks verklaarden zou hier de verantwoordelijkheid dezer artikels durven op zich nemen. Te Ninove werd er geklaagd over de handel wijze van een katholieken notaris en een katholieken advokaat. Men beweert dat de fa brieken gesloten werden om de opslorping er van door de trust voor te bereiden en dat de twee bedoelde personen van dien toestand zou den gebruik gemaakt hebben om aandeelen in te koopen en ze daarna met schoone winst aan de trust voort te verkoopen. Er werd een ge rechtlijk onderzoek ingesteld. Wij vragen drin gend dat alles klaar en duidelijk aan net licht worde gebracht. Te Geeraardsbergen ook zal er een soortge lijk rechtsgeding ingespannen worden, het werd door maneuvers van denzelfden aard uit gelokt. Daar ook werd, in de afwezigheid van sommige aandeelhouders, afstand aan de trust beslist. Men mag ziek dus afvragen aan welken kant in die voorwaarden de dieven zijn Is het dan niet onwaardig plaatselijk dagbladen, frontbladen en andere socialisten te hooren beschuldigen dat zij de crisis hebben uitgelokt? De heer van Schuylenbergh. Niemand zegt dat. Niemand schrijft dat. De heer P. De Bruyn. Het blad De Vlag schrijft dat de rol der socialisten hierin bestaat de werklieden uit te hongeren en die zij de knechten der groote kapitalisten zijn. {Luidruchtig* ■woordenwisselingenHet voegt erbij dat de socialisten het monopolie voor de groote vreemde fabrikanten voorbereiden. Er is dus geen misverstand. Men bedoelt duidelijk de plaatselijke syndikalistische hoofden. De be volking van de streek heeft de bedoeling van die aantijgingen wel gevat. Laat ons die parenthesis sluiten en de voor gestane oplossing onderzoeken. Men zou, wordt er gezegd, het bedrag van den uitvoer moeten bepalen op het dubbel van het binnen- landsch verbruik dat de ware productie op 110millioen doosjes zou beperken. De helft der fabrieken zou haar deuren moeten sluiten. De commissie ging daar niet op in. Zij vraagt dat de regeering de belanghebbenden aan spore een syndikaat te vormen, dat met den steun der regeering maatregelen nemen zou. Reeds in het verleden werden er dikwijls po gingen gedaan om de fabrikanten te groe- peeren. Wat eischen de nijverheidslieden en de werk lieden Dat de Staat tusschenbeide kome. De socialisten nemen met genoegen aanteeke- ning van deze handelwijze der bazen die aldus hun onbevoegdheid en hun onbekwaamheid om uit de moeilijkheden te geraken, duidelijk te kennen geven. De werklieden willen tevens de belangen der gemeenschap die der arbeiders en die der verbruikers vrijwaren. Zij eischen de eenmaking der loonen die thans zeer verschil len van streek tot streek. De cbristene werklieden sluiten zich trou wens bij dit voorstel aan. De heer Heyman, minister van nijverheid, arbeid en sociale voorzorg. Dat is verkeerd. Zij sloten zich bij ons voorstel aan. De heer P. De Bruyn. Ik heb nochtans hier voor mij een persgebrek uit den Tijd, dat mijn verklaring bevestigt. Dat blad spreekt eveneens van de eventallige commissie's, van de wedden, van de gevallen van ziekte, enz., allemaal oplossingen die door de commissie en door het socialistisch syndi kaat voorgesteld werden. Moet er al dan niet tusschenbeide gekomen worden Op de internationale economische conferentie, onder het ministerie Theunis ge houden, werden oplossingen aangenomen, die nagenoeg overeenstemmen met degene die wij verdedigen, onder meer wat de inrichting der voortbrenging en de bestendigheid van het dagloon betreft. Op die conferentie werd daarenboven verklaard dat deze overeenkom sten niet ten nadeele van de verbruikers noch van de arbeiders mogen gesloten worden. Dat is ook het doel dat wij beoogen. Wij vragen dat de regeering tusschenbeide kome, omdat de gevolgen van de crisis noodlottig zijn, omdat de nijverheid stilligt en de handel daaronder lijdt. De regeering moet aan de nijverheidslieden den weg aanduiden dien zij dienen te volgen, zonder nochtans het alge meen belang, dat nooit mag prijs gegeven wor den, uit het oog te verliezen. (Zeer wel van de socialistische zijde.) N. B. Toekomende week geven wij de rede van gezel Nichels. Toen wij op de wereld kwamen werd door niemand ons het recht op bestaan betwist. Wie geboren wordt heeft recht op leven dat zegt ons de natuurwet en ook wel de samenle ving. Maar dit laatste is meer schijn dan wer kelijkheid. Later dan, tijdens onze schooljaren, gingen wij nop eenigen tijd in die naieveteit op we geloofden in de goedheid en in de eerlijkheid der menschen... Toen we opeens in den strijd voor 't bestaan stonden gevoelden we, dat het er in de samen leving teenemaal anders toe ging. De brute werkelijkheid sprak luid de be grippen van eerlijkheid, braafheid, in onze jeugd ons opgedrongen, verbleekten sterk. Toen gevoelden we dat leven voor ons, onterf den, een bittere strijd beteekent. De nevel verdween van voor ons oogen het werd ons helder en klaar en we zagen dat het er ging tusschen twee klassen bezitters en niet bezitters. Ons recht op leven, in den breedsten zin van 't woord; wordt ons betwist, sterk betwist. Men had dan vroeger gelogen, ons aller hande dwaasheden verteld. Onze huidige maatschappij huldigt het recht van den sterkste ze aanbidt het gouden kalf ze spot met alles wat we eens in onze jeugd ge loofden. Maar ook ons gemoed kwam in opstand te gen die samenleving en wij begonnen den strijd voor een nieuwe en betere maatschappij. Aan ons idéaal gaven we den naam van socialisme. Bezield, gestuwd door dat idéaal zijn duizen den en nog duizenden bij ons gekomen. En wij vormen eene macht die al iets in de weegschaal legt, maar nog niet opweegt tegen die der bezitters. Er is verbetering, onbetwistbaar, afgedwon gen door strijd. Doch het économisch rader werk onzer samenleving blijft nog in handen van 't kapitalisme. In 't algemeen is ons loon nog niet wat het moettegen onvrijwillige werkloosheid zijn we niet voldoende verzekerd onze oude dag is niet genoeg gewaarborgd. Onze macht is nog te zwak we zijn nog niet de sterkste. Nogthans is het getal der arbeiders het groot ste wij hebben de numérieke sterkte. Maar ons getal strijders is niet het grootst. Vele arbeiders zijn nog in het vijandelijk kamp. Deze laatste moeten nog klassebewust worden. Velen zijn nochtans overtuigd dat ze het niet bij het goede eind hebben maar ze laten zich verleiden door de lokmiddelen der bourgeoisie. De onmiddelijke matérieele voordeelen spe len een groote rol in 't leven. Maar het socialisme komt er toch. Het is een wereldbeschouwing, die eens de wereld zal beheerschen. Het is de idee der toekomst. In die droomen van goedheid en schoonheid onzer jeugd was reeds iets van 't socialisme. Maar het was nog onbewust. We moesten eerst de ruwe school der werkelijkheid doormaken eer wij terug tot het geloof onzer jeugd kwamen. Met dit verschil dat wij vroeger geloofden, dat de maatschappij reeds goed was en dat zij het nu nog moet worden. A. Vijverman. Onzo gezel Leon Delsinne wijdt in «De Belgische Vakbeweging vnn Februari een artikel aan deze nieuwe roes die zich vooral voordoet in de Engelsche Industrie, die in alle landen vooral in Holland, reeds wortel schiet en waarvan onze heeren van het Centraal Nijverheidskomiteit ook reeds hier gewag maken. Wat beteekent nu eigenlijk Nijverheids vrede Hetiszooals het woord zelf het aanduidtde overeenkomst in do nijverheid tusschen de twee betrokken partijen 1.1. z. het kapi taal en den Arbeid. Dat zulks een primitieve noodwendigheid is voor de normale gang der nijverheid in haar actu-elen vorm, hoeft geen betoog maar, dat dn industriëele vrede, de oplossing van het productiepro ces, of den klassenstrijd uitschakelt kan ook niet aangenomen worden. Wat het groote punt is, in dezen vorm van overeenkorrst, is dat zulks moet ge schieden zonder tusschenkomst der politieke par tijen», alsook buitea de vakbondun, in het dagelijksch kontrakt in de schoot der on derneming. Het gevaar van do samenwerking tus schen het syndikalisme en politiek buiten te schakelen is klaar en duidelijk bewezen door onzen vriend Delvigne in zijn ant woord aan do sectio dei Metaalbewerkers van Antwerpen toen deze het voorstel in dienden om" hot artikel 2 hunner statuten te wijzigen, w.'-ardoor elke groep toetre dend tot de Centrale der Metaalbeworkers, diende aangesloten te zijn bij de Socialis tische Werkliedenpartij. Van kapitalistische zijde beschouwd is dit heel goed en moest elk industrieel be zield zijn met de Socialistische gevoelens van rechtvaardigheid, do nijverheidsvrede ware degoeië oplossing. Maar ongelukkig lijk zijn onzo kapitalisten die niets doen dan bun kapitalen concentreeren voor zulke gevoelens niet aan te spreken. Er bestaat ook een zeker strekking van nijverheidswege die in samenwerking wil len komen met de bevoegde mandatarissen der gegroepeorden. De lijst det Belgische industriöolen die tot deze strekking behooren is heel kort. Nochtans bevat deze stelling voordeeion en Max Hef citeert in Le Soir een mooi voorbeeld van wat er kan en is verwezen lijkt in de inrichtingen van den groot in dustrieel Sir Alfred Mond, de groot mag naat der scheikundige produktentrust. Iu korte woorden alhoewel de nijver heidsvrede Diet de oplossing daar stelt van het maatschappelijk vraagstuk kan men ze aannemen als een groote bijdrage tot de harmonische samenwerking van Kapitaal en Arbeid in de huidige industriëele situa tie. Daartoe hoeft dat er van wege patronale zijde een dosis toegevendheid komt, ten einde aan den werkman een loon toe te kennen dat hem in staat stelt als degelijk individueel te leven, dat men zijne politieke en syndikale vrijheid waarborge, en dan allee - zullen wij kunnen akkoord gaan met ODzeEngelsche werkbroeders die verklaren, onder voorbehoud van de voorwaarden dat «geen leden des gemeenschap meer den nijverheidsvrede wenschen dan de ar beiders Als wo aannemen dat onze tijd weinig aan het absolute hangt en alle kwestie aan de relativiteit onderworpen zijn kunnen we ons principieel bij do nijverheidsvrede aan sluiten met oen socialistische strekking. Dit alles bewijst ons dat de syndikale macht hooft enorm groot te zijn on onze politieke positie sterk. F. V. P. Op den trein deedt een boerken zün beklap; HU was in overtreding genomen, om op den openbaren weg zün water ge maakt te hebben. Was dit in de stad Nee» 't was in myne gemeente. Wie heelt er u in overtreding ge nomen Een gendarm. Zoudt ge vervolgd worden t Zeker en vast, want hU heeft mün adres genomen. Hebt ge u niet verontschuldigd t Ja, 'k heb hem uitgelegd, dat die natuurlyke behoefte, geen uitstel dulda, er toch geen kinderen waren, dat enz. niets te doen, hy zou me betere manie ren aangeleerd hebben en 'k moest het maar weten, dat wateren op den open baren weg verboden en strafbaar is. Word ik nu gestraft enkel maar voor tien franken boet, dan verdubbeld dit tienmaal, en 'k heb honderd franken te betalen zegde dit boorken, en dit om eens mijn water gemaakt te hebbenl... En zoo ging het gesprek tusschen die menschen voort, tot den trein stopte en ik moest uitstappen. Ik kom te Denderleeuw de statie bui ten, en wat zie ik Vier menschen staan daar hun water te maken, vlak voor de statie, midden in den klaren dag, en midden in, stondt een gendarm, die juist hetzefde deedt. En onmiddelyk vloog myn gedacht naar dit boerken van in den trein die om te wateren op den openbaren weg in overtreding wierd genomen, en eene boet van honderd franken staat te wachten. Hy moest dit gezien hebben, 't was eene verdediging voor hem by den Heer Vrederechter voor te dragen, en een be wijs dat men soms kan gedwongen zyn iets te doen, wat door do wet is ver boden. Ik dacht in myn zelve, 't zal zeker toch DEZEN gendarm niet zyn, die het boer ken in overtreding heeft genomen, want zulks ware wat al te sterk. Iets is zeker, men moet waken, dat er geen verergernis gegeven wordt op de straat, dat er geene pishoeken gevormd worden, maar dan moeten dezen, die de wet moeten doen eerbiedigen, toch begin nen met niet het slecht voorbeeld te ge ven, zooals dien gendarm te Dender leeuw. Friederik. wierd opmerkzaam gemaakt, dat hij zich blootstelde aan erge straffen, wanneer hij geknipt wierd om een haasje te vangen en den wiidstrooper antwoordde Het zou ten zeerste onrechtvaardig zijn, want telkenmale er een haasje in mijn han den loopt, is mijn eerste gedacht, hom aan den eigenaar terug te geven, maar onge lukkiglijk, ik zoek én ik zoek maar voort, naar oen adreskaartjo van z\jn eigenaar heeft den haas nooit bii zich, zoodat ik met den besten wil van de wereld hem aan zijn eigenaar niet kan teruggeven, en daarom meen ik, dat den haas aaaDiemand toebe hoort, tenzy aan Jar* ea Alleman en daar ben ik b\j. De bureelen van den Natiënbond ko men de cyfers van den militairen dienst 1 in de verschillende landen van Europa te publiceeren. (Voetvolk). Rusland komt aan het hoofd met 2 jaar en 4 maanden terugroeping. Dan volgen Polen, 2 jaar en 12 weken terugroeping, j Ltthauen, idem. Griekenland, 2 jaar en 1 maand terug roeping. Spanje, 2 jaar. Roemenië, 2 jaar. Estland, 18 maanden en 6 terugroeping Tcheco Slovakyë, 18 maanden en 14 we ken terugroeping. Frankrijk, 18 maanden en 9 weken terugroeping. Turky6, 18 maanden. Italië, 18 maanden. Letland, 18 maanden. Wettelijke bekendmakingen. MINISTBR1H VAN KUNSTBN KN WBTTBNSCHAPPRN Fonds der Meestbegaafden. Studieleeningen voor het schooljaar 1928-1929. Bericht aan de belanghebbenden. Do aanvragen om studideeniDgen op het Fonds der MoestbegaaMen moeten, vóór 15 Maart a. s., ingediend worden. Zoo de ouders der belanghebbenden in een gemeente wonen waar een plaatselijk Fonds der Meestbegaafden is opgericht (gewoonlijk gemeenten met meer dan 20.000 iuwoners), dan moot het verzoekschrift bij het gemeentobestuur ingediend worden; in tegenovergesteld geval, dient het aan den gouverneur der province gerichtteworden. Yougo-Slavyë, 18 maanden. Finland, 12 maanden en 63 dagen Dan voor kleinere landen Hier komt België aan 't hoofd. België. 10 maanden en 6 weken terug roeping. j Nederland 5 1/2 maanden en 40 dagen 5 terugroeping, maanden Denemarken, 5 maanden en 56 dagen terugroeping, Portugal, 3 \/2 maanden en 112 dagen terugroeping Zweden, 140 dagen. Zwitserland, 2 maanden en 88 dagen terugroeping. In Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Hongarië is het volontariaat.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1