vraagt overal de Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN De Wieg van God of De Schaduwen van 't Verleden Alom Geprezene Rieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE Cinema Palace Casanova Cinema Moderne Ërembodegem Uit Denderleeuw Uit Ninove Uit Geeraards bergen Strijdpenning. BOUWGRONDEN Smokkelaars! Ie'd Snijwonden KLOOSTER BALSEM Toekomende Week vanaf Vrijdag 16 Maart LEON MATHOT en 57 der beste Fransche Vedetten in maar do supertaks verhoogen dat gaat be ter, immers er zijn te Lede meerderheid werkmenschen en die moeten maar altijd betalen. 3 Punt. Op voorstel der Fronters zou de gemeenteraad zich moeten uitspreken ten voordeele van de zescnaandendienst. M. Matthys, daar kunnen wij niet tus- schen komen dit moet gy aan uwe volks vertegenwoordigers zeggen. M. Coole, dit kunt gy ook aan uwe man nen zeggen. M. Matthys, daar is een volkscommissie voor. Van Hauwermeiren tot De Clerck, gij zyt er toch ook niet tegen De Clerck, myn zonen kunnen zooveel als een ander. M. Coole, het is in belang van de zes maanden en den wil van het gemeentebe stuur. Een twist ontstond tusscben M. Coole en M. Matthys, over den zesmaanden- diensttyd on M. Coole zegt tot M. Matthys, gy zyt zoolang al in de gemeenteraad waar zyn nu uwe voorstellen. Wy wachten er naar. M. Matthys, zwijgt en trekt aan zyn si gaar dat de zaal vol rook is. De Winne en De Korte, komen ook in twist wie het eerst moet spreken. Herviëzegt, ik ben nu 26 jaar in de ge meenteraad en nog nooit heb ik mogen spreken. Zij trekken alle twee aan hunne pijp, dat zy elkaar niet zien zitten en alles komt rustig. Dus lezers, volgens M. Matthys moet ditbe- slist worden door de officieren en de katho lieken, moeten het ook aan hunne meesters vragen en de motie werd verschoyen tot de volgende zitting. Kiezers hebt gy voor uwe verdedigers gestemd Oordeelt dan. 4 Punt. M. Coole, vraagt waarom er in de school boeken uitgegeven worden, terwijl er in het gemeentehuis eene biblio theek is. M. Coole heeft schrik of zyn sohoonbroeder dit postje zou kwyt ge raken. 5 Punt. M. Coole, ondervraagt het Schepen-CoMege, over het spaargeld der kinderen in de school dat deze spaargelden maar alle 4 maanden op de spaarkas ge plaatst worden en noemt het eene schande voor het gemeentebestuur, dit in Recht en Vryheid het socialistisch blad gelezen te hebben, Dit schrijven moet M. Coole zwaar op de maag liggen, te moeten bekennen, dat het de waarheid is, en dit aan het pu bliek kenbaar gemaakt is, dewijl hy hom de slimste noemt van de gemeenteraad. Langs dezen weg teekend de socialisti sche partij protest aan tegen de schoolbe stuurder of onderwijzers en dringt bij het gemeentebestuur aan, opdat ten minste alle maanden de spaargelden op de spaarkas zouden geplaatst worden. Eenige kameraden van Aalst gedenken de strijdpenning, omdat eenige fronters verleden Zondag in het Vlaamsch Huis de socialisten uitscholden voor vech ters en het slechtste volk van Lede, spijtig dat men geen namen kent, of wij zouden op deze personen antwoorden. Naar het schijnt zijn er nog al bij die goed gekend staan bij de politie. Enfin, aan de beste vruchten knagen de ruspen het meest. Politikiw. Heden Zondag Algemeene Vergadering van den Propa- gandaclub, om io uren 's morgens, in het Volkshuis, bij De Bundel. DAGORDE Maandelijkschen uitleg en propaganda. Onze tegenstrevers zyn voorzeker nogon- d«r den indruk die don plakbrief der socia listen bij de bevolking heeft teweeg ge bracht. Tot hiertoe hebben de katholieken evenmin als de fronters er een woord op geantwoord. Waarem zwijgen ze Zij» ze dan evengoed overtuigd dat die wantoestanden in onze gemeenteraad niot kan of mag bliiven duren Voorzeker wordt er gezegd Wie is er van do schuld Aan wie de fout dat al die voorvallen zich voordoen. Wy hebben onze meening daar omtrent klaar en duidelijk laten kennen. Het voWc heeft gestemd. Zooals het volk het heoft gewild moet het gaan, zoolang dat erop bestuurlijk gebied niets af te wijzen valt. Geen inmenging van hongerhand en voor al geen machtsmisbruik. Echte demoeratie is in eerste lyn eerbie diging van de eerlijke bedoelingen van 't volk. De socialistische party heeft jaren lang gebukt gelegen onder het machtsmisbruik der klerikalen. Nu is dat uit omdat de socialisten een macht zijn geworden, een macht waarmee moet afgerekend worden. Alle verstandige democraten zullen dan wel willen inzien dat ze de rangen der socialisten moeten ver- voegon. Vrouwengroep Dringend verzoek de Algemeene Vergade ring bij te wonen op heden Zondag 11 Maart om 5 uur zeer stipt. Belangrijke mededee- lingen zullen gedaan worden door Secreta resse gewichtige besluiten moeten geno men worden. Allen op post. Strijdpenning Van een goede onbekende 5,oo. De samen werkende leden van het Achturenhuis ver geten de moedige muzikanten niet en stor ten 318,00 fr. In naam van 't muziek, van harte dank. Algemeene bestuursvergadering De bestuurleden van al onze groepen Nationaal Syndikaat van Y. P. T. T. Z. Syndikaat der privaatarbeiders; fanfare De Werker tooneelgroep Hooger Op bond Moyson; Vrouwengroep De Voorzie nige Vrouw y, de Roode Spaarders en de Lustige Bolders worden uitgenoodigd de A Igtmetne bestuursvergadering by te wonen op Woensdag 14 Maart om 7 uur stipt DAGORDE 1) Overzicht van den toestand van alle groepen. 2) Regeling der feestelijkheden in te rich ten ter gelegenheid van Een Mei. 3) Propagandamaatregelen voor de ver spreiding van het blad Vooruit. Niemand mag ontbreken. Eindelijk komt de gemeenteraad saamer moeten nieuwe schepenen genoemd worden. Waar toe goed Het is al boter aan de galg er is maar een oplossing mogelijk waar de ge meente baat kan bij vinden Algemoen ont slag en nieuwe verkiezingen. Katholieken en Fronters moeten wel be nauwd zyn over het oordeel der Kiezers dat ze zich zoo vastkrampen aan een bestuur dat een echte warboel wordt. De halve haring per dag door ons gemeentebestuur aan de werklooze arbeiders toegekend, is nog niet gevangen dus wachteD, brave arbeiders. Cinema - ACHTUREStfHUIS gaat eeu waar succes te gemoet. Zondag bomvolle zaai voor De Tante van Charle}r Heden zal het zeker vollen bak zijn om het hartroerend drama te komen zien. «De Landlooper» Nog nooit in Denderleeuw of omtrek te zien geweest. Naderhand buitengewoon schoon komiek in 2 deelen. Onze Lustige Bolders slaan er zich door hunnen prijskamp is in volle zwier; welke ploeg zal het overwin nen 't ware gewaagd om voorspellingen te doen. Heden zondag staan de primussen aan de beurt. Wie wil zien bollen en tevens de overwin naars komen toejuicbeD, weze heden zondag op post. Een O te veel Vele vrienden hebben reeds dit schoone boek gelezen en zullen het nog willen lozen, maar wie het zou moeten lezen zijn ons fronters. Voor de voordracht van Ward Hermans bevatte hunne zaal 15oo menschen Waar hebben die gezeten Hunne zaal meet 15 m. lang op 12 m, breed, bijgang inbegre pen dus 15x12 is 180 vierkante meter. Er za ten dus 8 menschen per meter. Ofwel waren hot al Jen kabotermannekens ofwel zaten er velen met een regiment voet volk in de haren. De stoeffery is zeker ver huist naar de zaal van moeder Vlaanderen BedsiSïkirjSjj De familie Van de Steen-Van Loo Ontroerd door de algemeene deelne ming in het zoo plotseling als onver wachte afscheiden van familielid POL VAN DE STEEN, dankt gansch de deelnemende bevolking, die met weemoed in 't harte, een laatste hulde aan den aflijvige hebben gebracht. Cinema: Zaterdag 10 en Zondag 11 Maart j De groote nieuwe film, De Moeder1 mijns Harten de film, door dewelke alle toeschouwers ont roerd worden. Vooraf, De Honing van het Humor REGINALD DSNNY. Een echt Gala-Ver- tooning-programma. Maandag i2 «n Donderdag 15 Maart De Blauwe Arend met George O'Brien en William Russel, en een film Mevrouw Bemoeit er zich Mee met de grooto kunstenares Constance Tal- madgo. Een uitgelezen programma. Ons Doel Het doel van de Volkscinema is aan ons talrijk kliënteel degelyke filmen te vertoo- nen. Wij willen er aan helpenom de cinema kunst steeds vooruitgang te doen maken. Filmen met interresante onderwerpen, gedraaid met de beste kunstenaars. DeKrisisfri de Allumettennij verheid Den heer Karei Steppé van Geeraardsber gen, tracht in zijn artikel van in«DeVlag» verschenen, het artikel van Recht en Vrij heid» van Zondag 19 Februari laatst te be antwoorden. Wij hebben zijn antwoord aandachtig gele zen, en zijn tot het besluit gekomen, dat den heer Steppé niets van ons artikel kan weer leggen, en hier en daar nevens de zaak ant woordt. Hier en daar vindt men nog eenige verdachtmakingen aan het adres van de Soc. Vakbondleiders om op het einde eene veront schuldiging aan te treffen, als zou hij (Den heer Steppé) de socialistische leiders niets hebben aangevreven. Dat zijn streken van nen Pilatus, welke zijne handen wil wasschen in de onschuld, na eerst iedereen met verdacht makingen te hebben beladen. Hij heeft altijd van de hoogste loonen betaald, zegt hij. Hewel hier bevestigen wij, dat de loonen betaald in de fabriek waar M. Steppé, beheerder was, altijd ver onder dezen gestaan hebben, betaald in de fabriek van den trust. Hij is voorden vrijhandel, waardoor de mo gelijkheid wordt daargesteld door de concur rentie, de prijzen op hun peil te houden. Heeft dien heer dan vergeten, dat er de regee ring over een 4 tal jaren moeten opgetre den is tegen den vrijhandel van voedings waren van allereerste noodwendigheid, omdat zij door handelaars aller slach over de grenzen gebracht worden om ginder, al was het aan onze vroegere vijanden, tegen dikke prijzen verkocht te worden, en zich niet te bekomme ren of dagelijks kinderen van hongerkrampen omkwamen en moeders weenden, omdat zij aan hunne zieke kinderen, het noodige voed sel niet konden geven welke hun moest her stellen Van zulke vrijhandel zijn wij veel liever verlost, dan er mede geplaagd. Wanneer het er op aankomt de prijzen te regelen, dan zijn de bazen onmiddelijk ak koord. Zij steken samen de beenen onder de groene tafel en regelen de zaken zou, dat ziï er op eenige jaren millioenen mede win nen op den rug der verbruikers. Daar wordt niet over verschil van meer.ing gesproken, noch iets dergelijks. Daar zit de kristene uit buiter nevens de joodschen, de vrijmetselaar nevens den protestantschen. Hun doel is al len hetzelfde, veel geld winnen en zich bitter weinig bekommeren, om degenen welke hun dagelijks verrijken. Intusschen is de interpellatie in de Kamer afgeloopen. Spijtig dat onzen vriend Gezel Soudan niet kon tegenwoordig zijn, ten ge volge van het afsterven zijner moeder. Onze kameraden Prosper DeBruyn, Alfred Nichels en Joseph Wauters, Oud-Minister van Arbeid, hebben de belangen der arbeiders van de Allumettenfabrieken fel verdedigd. Zij heb ben aan den heer Minister wenken gegeven, hoe de zaak diende aangenomen te worden. De Vriend Wauters heeft bewezen, dat er door de Staatstusschenkomst alleen, eene volledige en degelijke oplossing aan de zaak kan gege ven worden. Er is door onze kameraden aan getoond, hoe er getracht is geworden door zekere personen de leiders der Soc. Vakbonden in deze zaak te betrekken, welke eene schande werd genoemd, en welke door de kristene lei ders wejd geloochend. Den heer Heyman, Minister ven Nijverheid en Arbeid, heeft in zijn antwoord aan de inter pellation verklaard, tegen het monopaal ge kantte zijn, gezien het hier een ongrondwet telijke zaak betreft. Hij is ten zeerste partij ganger van een vrij kartel, onder de bestaande fabrikanten en hoopt hierdoor den ongelukki gen toestand onzer arbeiders te zien opklaren. Onzen kameraad Prosper De Bruyn, heeft aan den heer Minister geantwoord, dat hij het betreurde, dat zijn antwoord in deze ongeluk kige zaak niet doeltreffender was, dat hij den heer Minister niets bepaalds had gezegd, maar enkele vage beloften had naar voren gebracht, welke naar zijn inziens geen de minste verbe tering voor de arbeiders der Allumetten-nijver heid zal medebrengen. Bijgevolg komt er van de Staatstusschen komst niets in huis. De fabrikanten zullen nu onder elkander de zaken trachten te regelen, maar wij zijn bijna verzekerd, dat het de ar beiders zullen zijn welke, indien zij zich niet sterk aan elkander sluiten, de slachtoffers zul len zijn van den wantoestand waarin zij ge dompeld zijn, en waaraan er nog geene uit komst te bespeuren valt. Arbeiders sters aan U valt nu de groote j plicht te beurt, U voor te bereiden tegenover het machtig verbond der fabrikanten, welke zal ontstaan en waaraan er reeds gewerkt wordt. Had de Staatstusschenkomst aangeno men geweest, dan hadden wij heel zeker com- missieën gekregen, waar de loonen en ar beidsvoorwaarden zouden besproken geweest zijn. Dat is allemaal in den wind geslagen.Van nu af aan zult gij arbeiders meer vertrouwen nog dan vroeger moeten stellen in Uwe lei ders, welke trots alles ent'allen altijd en overal en ook tegenover wien Uwe belangen hebben verdedigd en nog verder zullen verdedigen. Niets zal hum weerhouden hunnen plicht te doen, en de arbeiders trachten te brengen naar een toestand, welke hun zal toelaten ordente lijk te leven met vrouw en kinderen. Om daarin te slagen, kameraden en gezel linnen, hebben wij uwe hulp noodig, tracht van heden af aan leden te winnen voor den Socia- listischen Vakbond. Spreekt met Uwe makkers en vriendinnen, welke nog buiten onze ran gen staan. Stelt hun op de hoogte van den bestaanden toestand en doet hen begrijpen, willen zij in de toekomst verbetering zien in hunnen toestand, zij onverwijld hunne toetre ding moeten doen naar onzen Vakbond. Het zal hier gaan macht tegenover macht. Indien Gij wilt, kameraden, zijn wij verzekerd van goede uitslagen. Wij zijn de massa, zij de pa troons, zijn maar enkelingen, wanneer wij ons allen degelijk aaneensluiten, zal den reusarbeid hier zooals overal elders, het nietige kapita lisme neerhalen, en zijn ervoor ons Allumet- tenbewerkers-sters nog prachtige uitslagen in het verschiet. Allen in den Socialistischen Vakbond moet het ordewoord zijn Vooruit onder den kreet van den onvergetelijken Karl Marx Arbeiders, aller landen, vereenigt U. Wij voegen er bij En de Redding en Triomf, hoort u toe. K. D. C. Cinema. Hedon Zondag 11 en Maandag 12 Maart 2 buitengewone filmen. Eene groote band De zegepralende Zeilboot met William Boyd, Elinor Fair, een bijval zonder weerga. T »xiTaxi een bijzondere komedie met Marion Nixton. WOENSDAG 14 en DONDERDAG 15 MAART. Een werk van Clement Vautel «Mevrouw wilt geen kinderen» met Harry Liedtke en Maria Corda «Naai' den Storm- van Dupont, de ensceneerder van Variété met Mary Philbin Norman Kerry, Henry B. Wal thall, Betty Compson. Zeer boeiend. In 't kort Komen ze terug «Doublepatte en Patachon». S. M. Verbroedering. BELANGRIJK BERICHT. Bijzonder matige prijzen en verzorgd werk voor mans en jongenskostumen, schoone keus Waarom zoudt gij voor uwe kommuniekanten, niet naar uwe eigene inrichting gaan De Ouderberg De Vaandrig laat zich door een vreemde abonnent schrijven over het uitkappen der hoo rnen op den oudenberg. Die vreemde abonnent van De Vaandrig weet zeker niet dat het niet langer dan twee jaar zal duren, vooraleer onzen oudenberg een uitzicht zal hebben, waar over volgens de verklaringen van bevoegde personen, iedereen zijn bewondering zal uit spreken en binnen een vijftal jaren zullen vele boomen reeds hun volledige was hebben. Zelfs van nu af aan hoort men door elkeen zeggen dat het een schoon werk is, dat uitge voerd wordt op den oudenberg. Dat De Vaandrig een vreemde «foonnent gevonden heeft om te kriticeeren, verwondert ons niet. Wat beteekeri zulks De Vaandrig meent ook opmerkingen te moeten maken over den ordedienst op den berg, op Zondag 26 Februari. Ook als men door iedereen hoort zeggen dat de ordedienst veel beter ingericht was dan vroeger jaren. Maar waar haalt men het uit dat de katholieke gemeenteraadsleden door de politie met min der voorkomendheid zouden bejegend zijn, omdat het maar katholieken zijn. Het moet ge zegd worden tereere van ons politiekorps, dat onze agenten zich steeds buiten alle politiek hebben weten te houden, vroeger ondere an dere stadsbesturen als nu onder het huidig stadsbestuur. In de Stnkjesnijve» beid De Vlag het katholiek weekblad, waarin sinds een viertal weken met veel belangstel ling geschreven wordt door heeren, bijzonder bevoegd in de finantieële bewerkingen, de welke hebben plaats gehad in het overnemen van Wekere fabrieken door den trust stelt in zijn nummer van verleden Zondag de socialisten niet meer voor als medeplichtigen en de ver dedigers van vreemde kapitalisten om de allu- mettennijverheid in onze streek te vernietigen. Zouden de competenties van De Vlag in gezien hebben dat zij iets vooruit gezet hadden dat zij door geene bewijzen kunnen staven In alle geval hebben wij vast besloten de gansche bevolking op de hoogte te brengen van al wat door de - Algemeene Centrale ge daan werdt om de belanden der werklieden en ▼an de nijverheid in onze streek te verdedigen en om aan te toonen dat door de socialisten eene oplossing wordt voor gestaan om in de hoogste mate mogelijk de werkloosheid in de allumettennijverheid te keer te gaan. Voor wat de beschuldiging betreft, door ze kere heeren gedaan, als zouden de socialisti sche leiders en het syndikaat, te kort gebleven hebben aan hun plicht, zal de gelegenheid aan die heeren gegeven worden om in het open baar hunne beschuldigingen staande te houden en te komen bewijzen dat al bun geschrijf over omkooperij en zoo meer geen laster is. Van den beginne afhebben wij aan de arbei ders gezegd, dat sommige heeren, van den cri sis in de stekjesnijverheid wilden gebruik ma ken, om hen t« gen O ver hunne syndikale leiders op te hitsen; die heeren willen daardoor het weerstandsvermogen der werklieden tegen over het patronaat verminderen. De arbeiders zullen oqk klaar zien in het spel van die heeren, want vele verbeteringen door de syndikale macht bekomen, zouden verloren gaan, moesten de werklieden hunne syndikaten in sterkte laten verminderen. BuBengowonc Tooneelvertoonipg Op Zaterdag 24 Maart, zal door de tooneel- troep van Tuyckom, een buitengewone ver tooning gegeven worden van het gekende tooneelwerk De Doodelijke Kus De rollen worden vertolkt door gekende tooneelspeelsters en spelers van beroep. Ter* Herrinnerintj. Onze tooneelkring Voor Recht en Vrede heeft terug zijne werkzaamheid hernomen, en wij kunnen van heden af zeggen dat de eerste vertooning, dewelke zal plaats hebben op Za terdag 28 April, zal bewijzen dat men zinnens is goed werk te leveren. Deel op Aankoop Brood De deel zal uitgekeerd worden, Dinsdag 20, Woensdag 21, Donderdag 22 en Vrijdag 23 Maart te Geeraardsbergen. Den Zaterdag 24 Maart, teOnkerzele. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN Oscar Ghislain, Moorbeke en Maria Van CauwenbergheO. Steenweg. GEBOORTEN Gftberte De Roeve, Gasthuisstr.Elisa Schailleé, Buizemontstr. Marcello Mis- sante, Papiermolenstr.Willy Hiers Gast- huisstr. Roger Galle, Buizemontstr. OVERLIJDENS Paulina Van Damme, 79 j. Wed. Vital Roygaert Martens Lierdo Maria Francois, 27 j. vrouw, Julien vander Linden, Melle Angela Roelandt, 29 j. vrouw, Leon Van do Walle, Oudonaerdschestr. Bcrtlia Gosez, 14 j. Hospitaal. AALST. Overdracht fr. 314,65. Gezongen door Hortense Van Iseghem by Benoit Buys 12,00. Nog een gezongen en rondgeha&ki door Jozef De Moor 8,00. Ge zongen door Jacus by Rikus te Denderleeuw 15.00. Gegevf-n door Emiel Michiels Herder- som 1,50. Gezongen door Robert Kinder mans by Tist op de Varkonsmarkt 3,oo. Totaal 39,5o fr. OPENBARE VERKOOPINO van Sohoone TE AALST Diepestraat en Kerkhofbaan. De Notaris HERSSENS, te Aalst, zal na mens wien het behoort, openbaar verkoopen STAD AALST. Lot een Een perceel Bouwgrond gelegen Diepestraat, ten kadaster sectie B, n. 852k, groot 2 aren 97 cent. Lot twee Een perceel bouwgrond gelegen alsvoren, groot 2 aren 43 centiaren. Lot drij Een perceel bouwgrond gelegen alsvoren, groot 2 aren 7 cent. Lot vier Een perceel bouwgrond gelegen alsvoren. groot 1 aar 71 cent. Lot vijf: Een perceel bouwgrond gelegen aan de Kerkhofbaan, met eene grootte van 3 aren 7o centiaren, en eene breedte aan de straat van 7,5o meters. Lot zesEen perceel bouwgrond, hoek Diepestraat en Kerkhofbaan, groot 2 aren 14 centiaren. Lot zeven Een perceel bouwgrond, gelegen neven lot zes aan de kerkhofbaan, met eene breedte van 5 meters, groot 9o vierkante met. Eenige Zitdag Mcandag 12 Maart 1928 om 3 uur namiddag, ter herberg In de Opge- ëischte gehouden door den heer Jean Steen- haut, te Aalst, Keizerlijke Plaats. Schoolstraat, 2-4, AALST Soper-Prc gramma vanaf Vrijdag 9, Zaterdag 10, Zondag 11, en DONDERDAG 15 Maart Kindere.n niet Toegelaten IVAN MOSJOUKINE in Hot wonder der wonderen l Waarvan de bijzonderste tooneelen in natuurlijke kleuren zyn. Programma van Maandag 12 Maart om 5 en 8 ure, kinderen toegelaten. Jaarlijks sterft een be trekkelijk groot aan tal menschen aan bloed ver giftiging, ontstaan door het vcrwaarloozcn van d oogcnschijnlijk onbeteckcnend wondje. Wanneer gc niet tot hen wilt behooren, doe dan onmid dellijk de antiseptische Akkcr's Kloostcrbalsem op de wond. De spoedige genezing verrast U. AKKER's fleert Cmuii zoo goed Molendries, II en Hoogevesten, 5, Aalst

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3