INTERPELLATIE IN DE KAMER MIJN HOEKJE --«•ssfcta Arrondissements-Federatie. 25e Jaargang N° 12 Prijs per nummer 30 centiemen 18 Maart 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst DE KRISIS IN DE STEKJESNIJVERHEID Zitting van Dijnsdag 28 Februari 1928. Redevoering van onzeVoIksverlegenwoordigerNichels Alf. De Eenheid der Katholieke partij VERKIEZINGEN Een Rijke Juffer Mededeeliog. Wie Werkt Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSfCHECK-REKENUIG Bielgiache Werk 1 ieden- Part Arrondissoments-Federatie Aaljit Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 572. voerd werden omdat er bijzondere belangen te in 't spel waren. Mijnt Heertn Het weze me toegelaten de aandacht van het Belgische volk van uit het parlement te trek ken op den beklagenswaardigen toestand waar in do werklieden van de allumettennijverheid zich reeds ongeveer één jaar bevinden, dit ten gevolge van de groote heerschende werkloos- Ik geef hier enkel de cijfers ontvangen van de socialistische vakbonden, die in het Arron dissement Aalst om zoo te zeggen het over groot gedeelte der werklieden dier nijverheid heeft gesyndikeerd. NinoveVoor de tien eerste maanden van 't jaar 1927 geeft men mij op 1* Betaalt door de kas van de Centrale, 24,542 dagen of 151,339 frank 2' Betaalt door het crisisfonds, 13,044 dagen of 115,37] frank. Hierbij is er nog een bijleg van de provincie te voegen, die men mag schatten op ongeveer 3,000 frank, en voor de twee laatste maanden van het jaar mag men gerust tellen dat er nog aan werkloosheid is betaald 110,000 frank, zoo dat de gesyndikeerde werklieden van Ninove, uit oorzaak van werkgebrek als vergoeding hebben ontvangen 430,000 frank. Geeraardsbergen Van hier uit schrijft men mij over de heerschende werkloosheid Sedert April 1927 wordt in niet één enkel fabriek volledig gewerkt. Het maximum uren voortbrengst in twee fabrieken is een en dertig uren en soms zijn er weken van zeventien en half uren werk. Er zijn er die geheel stil liggen. Anderen hadden zes en negentig dagen werkverlet op min dan zes maanden tijd zoodanig onze af- deeling Geeraardsbergen in zes maanden tijd 200,000 frank had uitbetaald aan zijne wer- kloozen der allumettennijverheid ui» eigene kas en eene som van 80,000 frank van het crisisfonds.» En dit in min dan zee maanden, mijnheerenl Lessen Daar ook is de werkloosheid zeer hevigin dit zelfde tijdstipt heeft iedere werk man daar in de allumettenfabrieken, op zes maanden negentig werkdagen verlet opge- *°In^!ndere woorden, mag men zeggen, dat de werklieden der allumettennijverheid in t jaar 1927 minstens zooveel dagen hebben verlet als Stel u voor, mijnheeren, hoe erg die men sehen zijn getroffen, welke groote armoede zij met vrouw en kinderen hebben geleden en nog lijden. Ten andere, door die langdurige werkloos- heid zullen velen onder dezen reeds hun volle dige trok hebben genoten van hunne onder- standskas en van het crisisfonds, en het is met genoegen dat ik daareven van heer minister ▼erneem, gezien dien bijzonderen toestand, die langdurige onvrijwillige werkloosheid, dat ze van het crisisfonds zullen voert genieten. En wanneer het nu waar is, dat ons braai werkende volk zoo geteisterd is door werk loosheid, dus een overgroot verlies aan dag loon ondergaat, dan is het ook waar dat de kleine burgerij, de neringdoeners insgelijks lij den, want wanneer de werklieden geen geld hebben om te koopen, dan is er ook geen ver koop bij de neringdoeners, die dus onrecht streeks getroffen zijn. Zulks bewijst dat de strijd der werklieden nauw verband houdt met dezen der neringdoe ners, die om hunne belangen te dienen de hand der werklieden zouden moeten drukken Maar sprekende van fabrieken die orders ontvingen, dus werk voorde arbeiders, en die niet wilden uitvoeren enkel en alleen om hunne persoonlijke belangen te dienen. Wel nu, dezen die zich daaraan plichtig maken zou den mogen kennis maken met het gevang. Weihoe, ten allen kante ziet men plakbrie ven hangenKoopt enkel inlandsche waren om den frank te helpen redden. Overal hoort men Men moet voortbrengen, veel voortbrengen en vooral voortbrengen voor den uitvoer. Zulks brengt het zijne bij om onze geldmunt zijn evenwicht te doen houden ofte verbeteren. Nijveraars en fabrikanten vallen bovenarms op den acht-urenwerkdag, die zou moeten ver lengd worden om te concurreeren met het buitenland, en hier in de allumettennijverheid zouden er bestuurders van fabrieken zijn, die werkloosheid kunstmatig verwekken, geene bestellingen van den vreemde aanvaarden, dus werken om den frank in zijn waarde te schok ken, om onze nijverheid in den vreemde te benadeelen en midderwijl, hier te lande, onder ons arbeidende volk armoede en gebrek te doen heerschen. In 't gevang met zulke mannen, dat is den kreet van onze werklieden die vragen om te werken, om voort te brengen, om aldus mede te helpen aan den bloei van de nijverheid en den welstand van het land En hierom vragen we dat den heer minister een grondig onderzoek zou willen instellen naar de juistheid der beriohten, die door een blad do wereld worden ingezonden en waar door men beweert dat er fabrieken zijn die onze allumettennijverheid vrijwillig hebben bena- deeligd, aan zijn ondergang hebben mede gewerkt en aldus een deel van ons werkende volk onderhevig gemaakt aan werkloosheid, of in andere woorden een diefstal hebben ge pleegd op het loon van de werklieden. Wij verwachten dat er klaarheid worde ge trokken in deze erge zaak, en zoo er plichtigen zijn, maatregelen te treffen om ze hunne wel verdiende straf niet te laten ontloopen. Mogen we do geruchten gelooven, dan zou den er bestuurders zijn die de aandeelen van hun fabriek hebben opgekocht voor 1,700 frank om ze over te leveren aan 6,000 frank, Er zijn die kwaad loopen, zegt mem, omdat er zekere aandeelhouders 3,500 frank hebben ontvangen voor elk aandeel, terwijl ze voor de bezorgen aan deze droeve zaak, die zoo zeer onze werklieden bekommert en doet lijden. De neringdoende burgerij lijdt insgelijks en ook zij snakt naar eene goede lossing. (Zeer wel van de socialistische tijde.) Mag men wel van eenheid spreken in de katholieke partij Misschien welvan schijn eenheid I In den laatsten tijd deden de katholieke lei ders onafgebroken pogingen om de te loor ge- jane orde en eenheid is hun partij terug te ïersteHen. Gelukt is het hen niet, in geenen deele. Deze eenheid is immers zoo gauw niet hersteld als ze nog te herstellen is.... De katholieke partij omvat daarvoor te veel groepen, wier belangen rechtstreeks tegen mekaar botsen en wier einddoelen, zelfs in geen geval, kunnen samengaan. Kunnen de katholieke arbeiders samen mar- cheeren met de katholieke aristocratie Dat is nu maar al te dwaas 1 Hoe kunnen de verzuchtingen en idealen van een arbeider accordeeren met die van een bour geois, wie voor doel heeft den eersten zooveel mogelijk uitte buiten De katholieke werklieden zijn ook tijdens en na den oorlog geëvolueerd, en, durven ze zich althans nog niet aansluiten bij de arbeiders partij, toch willen ze niet dat hun afgevaardig den overal en in alles meedoen met de oude conservatieven. Ook de Vlaamsche beweging vezdeelt de katholieke partij in twee vijandelijke kampen. De groep Van Cauwelaert houdt er zijn eigene zienswijze op na. Wij zouden kunnen zeggen dat de Fronters afgescheurde katholieken zijn, wier ideaal buiten de Vlaamsohe zaak het Catholi- cisme is. Zo pakken de Vlaamsche kwestie radikaler aan maar maken de niet-katholieke elemen ten, die in hun kamp geraakten, onschadelijk. Zoo wille* wij bier terloops wijzen op het geval Jef Van Extergem. Deze moedige, jonge idealist wordt door de Fronterspers dood ge zwegen. Ze schrijven gedurig over Borms, maar zwijgen als een graf over an Extergem. Deze laatste is socialistisch getint, voilk 1 Al deze factoren economische en gevoels- factoren maken van de katholieke partij een verwarden kloe». En al is er soms de eenheid in schijn, toch zal de strijd bij ieder gelegenheid terug opflik keren, tot als eens de difinitieve verbrokkeling volgen zal. Iets houdt er nochtans als een ciment de katholieke partij bijeen het is de gods dienst. Bij gebrek aan dezen had die partij Rond de gedeeltelijke Senatoriale in het Apr. GEHT-EEKLOO. De Volksstem komt ajjn lezers nog maals opheel blufferige wijzeopdisschen, dat ze een groote katholieke zegepraal heb ben behaald, 't Is waar, ze hebben eene lichte stemmen-aanwin»t te boeken. Maar De Volksstem zal zich goed wachten, hiervan de reden op te geven. Overigens de broodschrijvers van Be Volksstem wordt zulks niet toegelaten. Altijd op bedekte wijze de zaken uitleggen is hun ware rol. We gaan dan ook heel objectief de zaak op til zetten. De Volksstem of beter ge zegd hare ponoelikkers weten heel goed dat er in 1925, 6549 stemmen op de lijst der Fronters en Christenen zijn uitgebracht, welke nu niet hebben gestreden, en de kie zers hebben aangezet om tegen de Socialis ten te stemmen. (Zie De Werkman van 11 Maart j. 1.) We twijfelen er geenszins aan, het over groot gedeelte dezer stemmen is ten goede gekomen van de katholieke ïyst, 'k Waa waarlijk in mijn schik, verladen woensdag, 'k Woonde da prijsuitreiking bij van de Stedeljjfke Muziekschool van Aalst, in de mooië feestzaal van 't Ge meentehuis en men duwde me een pro gramma in de hand, van het uit te voeren concert, dat ter dier gelegenheid plaats had. Ik kon moelëijjk mijn oogen gelooven. 'k Was daar in een midden, bestaande meestendeels uit burgers en ol zij het nu wilden of niet, 't was om zoo te zeggen een SociaUstisch kunstconcert. Waarom Wel, bijna al de uit te voe ren stukken, was aan socialistische kin deren opgedragen. Hoe dat Maar 't is de gewoonte, op die prijsuitreiking de leerlingen die be kroond zijn. hunne muziekstukken te I doen opvoeren, waarmede zij het zilveren Voegen we hier aan toe, dat eene gedeel- j of guldon eeremetael hebben behaald, en telijke kitting voor de massa nooit dezelfde gezien het meest allen enze kinderen zijn Het is zeker dat alles hier berust op eene financieele zaak, rijk aan lessen voor de wer klieden. Inderdaad, om hunne eigene belangen te dienen, hebben de geldwolven elkander ge tracht te verslinden, en terwijl den eenen geld- hond den anderen uitmaakt van rotte visch tracht men verdachtmakingen te werpen op de leiders der socialistische syndikaten en zelfs gaat men zoover te veronderstellen dat er hier van hunnentwege uitkooperij in 't spel zou zijn. Kan het gemeener De geldwolven liggen in ruzie, omdat den eenen meer binnenrijft dan den anderen; onder hen zouden er zijn die voor 't geld medehelpen aan de ondermijning der nijverheid, en in hun ne ruzie hebben ze het dan nog gemund op de eerlijkheid van menschen wiens vertrouwen zij trachten te schokken bij dezen die zij sinds ja ren en jaren verdedigen en ten allen tijde 't be wijs hebben geleverd met hart en ziel ver- «S: knocht te zijlaan de belangen van het arbei- mettennijverheid zoo erg door crisis zijn getei sterd, is er geen enkel beheerraad van die la- brieken die er aan denkt de getioffene werklie den eene geldelijke tegemoetkoming te doen. Als ze vette jaren hadden, dus groote win sten deden, dan gingen die in den zak van bestuurders en aandeelhouders aan hunne werklieden werd er niet gedacht, en nu zelf niet, als ze de straat worden opgezet of maar drie en min dagen per week mogen arbeiden. Zoo heb ik hier in mijn bezit het bilan van «Union allumettière», van 1925, met een kapi taal van 16 millioen eene winst van 3,166,445 frank, en in 1926 met hetzelfde kapitaal, 12,186, 170 frank winst, en men weet met welke zorg dergelijke bilans worden opgemaakt om weg te moffelen wat weg te moffelen is. Fabrique beige d'Allumettes in 19-5, met 20 millioen kapitaal, eene winst van 3,256,215 frank, en in 1926, eene winst van 5 millioen 461,261 frank. Anglo-Belgian Match», Ninove, won, in 1926, de bagatel van 8,332,210 frank met een kapitaal van 12 millioen Irank Zulks kan nog al t ellen dende volk. 't Is laf, 't is gemeen. Maar die heeren beoogen een ander doel. Onze werklieden zullen nu hebben kunnen bestatigen dat er voor de geldmannen niets te laag, niets te gemeen is, als het hun maar dien stig kan zijn om hunnen geldzak te dienen, en zij zullen vooral kunnen opmerken dat er hier geen sprake is van christene kapitalisten, jood- sche, protestantsche of vrijdenkers. Neen, neen 1 't Zijn enkel kapitaalbezitters en den strijd voor hun godsdienst of hun geloof komt bij die heeren hier niet te pas. 't Is hetgeen we de werklieden gedurig en onophoudend voor houden dat ze zich moeten vereenigen zonder onderscheid van godsdienst, omdat ze een ster ken blok zouden vormen die zich kan stellen tegen den blok van het kapitaal. En hierom zeggen we hun bet zijn misdadigers tegen over uwe klasse zij die komen om u te verdee- len in christen en niet-christenen, want uwe belangen worden er door geschaad. Aanhoort ze niet, het zijn de knechten van de kapitali sten, van de fabrikanten, hunne ware bazen ;i *1.1J.» it, Wi'fwetën"ook dat er kleine fabrieken rijn En voor 't slot wil ik opmerken dat ik me die met verlies hebben gewerkt, maar't ware volledig aansluit bij de rede van mijn vnend die met venies neDoen ge Bruyn, alsook bij de voorstellen die hij w^ a/or^rs tdnne'n kwamen en niet uitge- heeft *edaan ten einde eene goede oplossing te niet langer kunnen dienen voor de eenheid te bewaren in de katholieke rangen. De arbeiders begrijpen maar al te wel dat godsdienst privaat zaak is en deze met de politiek niet veel te maken heeft. Wij gelooven dus niet aan de katholieke eenheid, zooals sommige leiders ons die af schilderen. De katholieke partij blijft de partij die te veel verschillende klassen omvat. Haar pro gramma moge rekbaar zijn zooals haar ge weten nooit toch zal zij aan al die groepen de gewenschte voldoening knnnen geven. Vooral de arbeiders aijn niet op hun plaats bij de katholieke partij. Noch haar zedelijk noch haar stoffelijk ideaal kan dit der arbeiders zijn. De tijd heeft ook bewezen dat de katholieke partij het sociaal vraagstuk niet oplossen zal. En wat zijn wij nog met een boel versleten begrippen over economie, moraal en gods dienst Wij zijn er van overtuigd dat de katholieke partij haar tijd gehad heeft en een herop bloei in geenen deele gewenscht maar ook onmogelijk geworden is. A. Vijverman belangstelling opwekt dan eene algemeene. Reden waarom er 133»7 witte en nietige brieven zjjn gevonden. Mogelijkheid tot verkiezing van do Soc. kandidaat was hier uitgesloten. Dat wisten wij Socialisten, en dat weten of zouden ook de slippendragers uit De Volksstem moeten weten. De socialistische militanten hebben i* heel deze verkiezing iets in 't oog te hou den de zwakke punten van hun strijdter rein onmiddelljk gaan versterken. De oorzaken nagaan, van de nog steeds bestaande onverschilligheid op sommige punten hnnnor strijdlinie, en dan er met vernieuwde kracht op los gaan, om ten slot te het kleine verlies die zij hebben geleden, met een dubbele overwinning te overstel pen. We willen niet achterdochtig te werk gaan, of onze strjjdgenooten met zoetsap pige woorden blinddoeken voor het gebeur de, zooals het de gewoonte is van De Volksstem» die ieder AlgemeeneKiezi-ng- van haar pl*imen laat, en hare eens zoo sterke macht bestendig ztet verminderen on dan nog triomf kraait 1 Neen 1 we doen het nietMaar wat we wel doen is de hand- en gee&tesarbeiders er op w(]zen, dat er met moer wilskracht en eensgezinde opofferingsgeest moet gepro pageerd worden om de door de klerikalen, geholpen door het jesuitisch blad De Volksstem op hare stappen doen terug te keeren en deeenige en goede vertrouwbare richting op te gaan, welke hen leidt naar de algeheele ontslaving, vernietiging van het kapitalisme en opbeuring van't socia lisme A. B. had de gewoonte, eiken Donderdag namid dag een bezoek te brengen aan eene w-er- korswijk, waar er zeer arme menschen wo nen, en ook al eeos wat toesteekt, als het dringend noodig is. Hot ongeluk wilde, dat die juffer, nu tegen de deur van haar lynwaadkast was goloopen, en een blauwe oog, was het gevolg er van. Ondanks dit, ging ze toch maar opnieuw, den Donderdag Damiddag op bezoek en heel Daief, vroeg een klein meisje: Wel juffrouw, xiji ge dan sedert Donderdag getrouwd Sommige dagbladen hebben geschreven dat de koepokinenting niet verplichtend was in België en dat, binnen kort, een wetsontwerp op de verplichtende koepokinenting, aan de Kamers ging voorgelegd worden. Dit bericht zou de bevolking kunnen mis leiden. Hierbij wordt herinnerd dat, voor Oost- Vlaanderen, een Provinciaal Reglement, onder dagteekening van 10° November 1922, de koepokinenting verpliehtend gemaakt heeft voor alle kinderen beneden de 15 jaar. Artikel 1 van dit Reglement zegt immers Ieder kind zal de koepokinenting onder gaan': le Binnen het jaar zijner geboorte. 2° Tusschen zijn 7 en 8 jarigen leeftijd. 3* Tusschen zijn 14 en 15 jarigen leeftijd om do werkende klasse te verdeelen, is een knecht van het kapitalisme, want hoe meer de arbeiders verdeeld zijn, hoe minder macht zÜ hebben, en hoe sterker de kapita listen er op staan. De werklieden moeten één blok vormen, en dezen die komen om hen te verdoelen als hunne hevigste vijanden behandelen, want zo doen verraderswerk. Het Hoofdbestuur komt bgeen te Denderleeuw iu het Acht-Urenhuis, op Zaterdag 24 Maart, om 5 ure 's avonds. Belangrüke Dagorde Hieronder, De Verkiezingen Wirkrtch- iersraad. kinderen van Socialistische ouders die de eerste prijzen hebben weggekaapt zoo kon het niet anders. Begrijpt ge,nu, vriend lezer of lszeres waarom ik in mijn schik was De kinderen van het ruwe volk, van dat volk dat geen kunst verstaat, de kunst niet begrijpt, omdat het er nooit heeft kunnen vai genieten, daar de meeste onzer oudere partfjgeneoten vroegtijdig ep 't fabriek of werkhuis zyn gezonden, die zelfde menschen, doen offers soms grooter dan men zich Voor stelt. opdat hunne kinderen zich zouden kunnen ontwikkelen, zich zouden kun nen bekwamen in de kunst. En als men dan vaststelt, dat het dia kinderen zijn, die deze der bugorj op zij de duwen in de wedstrijden, dan is het om dubbel gelukkig te zijn. Eu 'k wil deze gelegenheid te baat nemen, om onze bekroonde muzikanten geluk te wenschen, ig naam der partij, omdat zfj niet alleenlijk een eer zün voor hunne ouders, dienhun dien weg hebben kunnen laten bewandelen maar omdat het tevens eene eer is voor onze partj zelf die kinderen in haar midden te heb ben. En we mogen het wel zeggen on zen strüd, om een beter bestaan, om een korteren werkdag, zal niet vreemd zjjn, taan dien uitslag die wy met vreugde boeken. Het doet goed aan 't harte voor de ouderen, aan de jongeren er te kunnen epwüzen, dat zoo ze nu in de gelegenheid ijn gesteld, van do kunst te kannen ge nieten, bet dank 1b aan hun onophoudend streden, togen den te langen werkdag en de betaalde hongerloonen. Maar 't vergeet bü'na te zegge», wie onze laureaten zgn Ziehier de gebroe ders De Schrüver, Kiekens, Van den Berghe, De Bruyne. En moest ik hier soms den een ol den anderen vergeten hebben, dat men het mü vergeve het is niet gedaan uit kwa den wil. Mag ik die laureaten mü'n wensch la ten kennen 7 Ja, niet waar 7 Welnu ziehier G'hebt kennissen, g'hebt kunstzin en mün wensch is, u te zien voortgaan, om u nog meer en meer te sekwaraen in de Kunst. Maar vergeet dan niet, dat ge uwe opgedane kennissen grootelfjks te danken hebt, aan den strüd van 't Socia lisme en ge ze dan ook mild zult ten toon spreiden, bü de socialisten bü uwe werk- broeders en werkzusters, want onthoudt het goed het is niet ds bugerü, die heeft medegeholpen, maar 't is haar, die we gedurig op onzen weg zün tegen ge komen, in een woordvergeet uwe werk- broeders niet, staat steeds aan hunne züde, tot de volledige overwinning uwer eigene klasse. Friederik.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1