Kiest uwe eigene Rechters MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 13 Prijs per nummer 50 centiemen 25 Maart 1028 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Het Arbeidsloon. Z>e Sociale "Wetgeving 5e (Augustus 1928 Arrondissements-Federatie. Een en Ander Een gebeurlenis in den Verzekeringswereld. Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING B>o 1 g i 8 c h e Werklieden-Party Arrondissoments Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon': 572. Wie ztou er niet opgesteld zijn zijn eigene rechters zelf te mogen aanduiden Wie gezondigd heeft tegen de yetten van het land, heeft er voor te verantwoorden en de strengheid van 't vonnis, hangt grootendeels af, van den rechter, die zijn oordeel heeft te vellen en diemsvolgens de strafte bepalen. Maar hiervoor heeft men zijn eigen rechters niet te kiezen. Het zijn advokaten, genoemd door den Minister, door den Koning en zij zijn het dan nog wel voor gansch hun leven. Ja, men kan ae verwenschen vervloeken, en 't is al. Zij zijn en blijven onze rechters. Weet ge vriend lezer of lezeres dat er ook andere rechters zijn Rechters die niet genoemd worden door den Minister, door den Koning, maar die genoemd worden, voor een zeker getal jaren, door het volk 1 Door het Volk Wel, zeker, door u zelf, door dezen die wer ken voor een patroon. Het zijn de Rechters van den Werkrechtersraad. Welnu, het zal den eersten Zondag zijn, der maand Juny van dit jaar, dat al de werklieden zoo mannen als vrouwen werkende bij een pa troon in ons arrondissement, zullen geroepen worden naar de stembus, om er aan te duiden, door wie ze willen geoordeeld worden, wanneer zij een geschil hebben met hunnen baas. De werklieden hebben HUNNE rechters aan te duiden in ééne afzonderlijke stemming en de bazen insgelijks. Van nu af kunnen we onze lezers voorspellen dat de bazen zóó verdeeld niet zullen opko men, als de werklieden, in andere woordeu er zullen MIN lijsten zijn der bazen, als der werklieden. Waarom Heel eenvoudig, omdat de patroons beter zich zullen t' akkoord stellen in 't verdeelen der zetels- omdat ze meer ééndrachtig zijn, dan de werklieden. Als rechter moet men over eene zoo groote mogelijke vrijheid, onafhankelijkheid be schikken. Als rechter gekozen door de werklieden, moet men mogen de patroons in de oogen kij ken, zonder dat ge door hen kunt getroffen worden, zonder dat ge van hen eenigermate af hangt, en van nu af mogen we zeggen dat daar de Socialistische partij zal weten voor te zorgen. Overigens wij hebben het in hot verleden gedaan, waarom zouden we het nu niet doen We herinneren ons nog een tipiek perk geval, dat behandeld is geworden, in den Werkrech tersraad van Aalst. Een Katholieken ondermeester van een fa briek, was in moeilijkheden geraakt met zijn patroon, insgelijks een Katholiek en de zaak moest door den Werkrechtersraad geslecht worden. Welnu, alhoewel dien ondermeester een Katholiek was, zelfs een voorlooper geweest van de anti socialisten en vóór den oorlog nog Katholiek gemeenteraadslid hoorde dien Katholieken ondermeester zijne verdediging voordragen niet door andere katholieke rech ters, MAAR DOOR DEN SOCIALIST. En zulks had zoodanig dien Katholieken ondermeester getroffen, dat hij bij zijnet' huis komst aan zijn vrouw en kindereu de zaak, met zulken geestdrift vertelde en hen vroeg zich het eeuwig te zullen herrinneren, want nu kende hij het verschil, tusschen den durf der Socialisten en dezen der Katholieken waarvoor hij immer in de bres was gesprongen. En dit geval is bet eenige niet. Hoevelen zijn er niet, die tot onze partij niet behoorden, die zich tot onze mandatarissen hebben gewand, om hun op de hoogte te stel len van het geschil, ods hen een beter en juister gedacht te kunnen vormen, waarna zij dan, na beide partijen te hebben gehoord en wanneer hun de zaak bleek in 't voordeel te zijn van den werkman of werkvrouw, zonder dralen hun verdediging op te nemen. Het is in een raad van Reohters zooals het gewoonlijk is bij onderhandelingen ofleidin gen van staking. Altijd hebben de betrokkonen personen kunnen bestatigendat het de afgevaardigden der Socialistische Werklieden partij zijn, die best, en krachtigst en zonder overwegen, de zaak der werklieden pleitten. Zulks laomt door hunne volledige onafhanke lijkheid tegenover het patronaat. Welnu, in de geschillen ontstaan op het werk, tusschen patroon en werkman en die moeten behandeld worden door den werk rechtersraad, is het juist hetzelfde geval. Nu wordt er u opnieuw de gelegenheid aan geboden, om uwe eigene rechters te kiezen. Er hangt veel van af. Niemand is verzekerd, nooit in moeilijkhe den te komen met zijn patroon. Eiken arbei der kan noodig hebben den Werkrechtersraad zijn geschil te laten vonnissen. Er kunnen daar soms belangrijke sommen geld aan ver bonden zijn. Wees dus niet lichtzinnig.Ver zint alvorens ge begintzegt het spreekwoord, en hier is dit meer dan ooit toepasselijk. Van nu af, kunt ge daar reeds over spreken met uwe werkbroeders en zusters, want al de zen die in ons arrondissement werken of ze er wonen of niet stemmen in Juny mede. Plant hen in het hoofd, dat de Socialisten, de wijste, de onafhankelijkste mannen levert, de durvers, en zoo zult ge een Werkrechters raad bekomen, die u de meeste diensten zal bewijzen, en recht zal doen geschieden. NICHELS ALFRED. Een kwestie die de arbeiders het meest aan belangt is het loon dat hij verdient, omdat het de grondslag is van zijn gansch economisch bestaan. Ik denk het dus niet overbodig van een kleine studie over deze zoo belangrijke zaak te laten verschijnen. Algemeen beschouwd is het loon de vergoe ding onder vorm van geld of natura hun uitge keerd in ruil van de arbeidskracht door hem geleverd. Het is van zelfsprekend dat deze bepaling theoretisch de juiste is, doch men hoelt nota te houden, dat hier onderverstaan is dat de som uitbetaald in verhouding is met de economische noodwendigheden van het tijdstip waarop het loon uitbetaald is. Vandaar de loonschommelingen ofwatmenin de eco- mie noemt het nominaal loon. Om dit te be palen werd tot de 19e eeuw de prijs van het koren als maatstaf genomen, terwijl aktueel men rekening houdt met het index cijfer. Het loon mag dus niet te laag zijn. Een tref fend bewijs wordt ons daarvan geleverd door de verklaring van M. Davis, Staatssekretaris der Ver. Staten van Noord Amerika. Deze schrijft kategoriek weg De tijd is heen dat een baas als behendig en slim werd beschouwd omdat hij de laagste loonen betaalde. «De lage loonen zijn een diefstal ten na deel® van de bevolking zegt hij eenvoudig en in zijn verslag geeft hij de treffende bewijs voering er van die hier onder volgt. Het verlagen der loonen is een slechte eco nomische en commercieele politiek of het een algemeene loonsverlaging is of een verlaging die slechts de loonen in een bepaalden nijver heidstak treft. Dikwijls wordt ons gezegd, dat de loonen moeten verlaagd worden, om den verkoop van onze produkten in het buitenland te bevorderen. De ervaring heeft geleerd zelfs aan den meest oppervlakkigen opmerker, wel ke erge fouten wij eertijds hebben begaan door het toepassen van zulke «izinnige econo mische methodes. D® grootste dommerik moet inzien dat de vernietiging van de koopkracht van onzen besten klant, DEN ARBEIDER, een echte dwaasheid is, want het zijn de arbeiders die onzen nationalen rijkdom uitmaken, het is op hen dat 's lands voorspoed berust. Geen en kele streek van ons land waar de loonen laag zijn is zoo rijk als de streken waar de hoogste loonen worden betaald. De werkgever die de loonen verlaagt uit baatzucht of omdat hij meent dat zulks een goede handelspraktijk is, is een slechte zakenman en berokkent zich zelf nadeel. Hij zou misschien gedurende eenigen tijd een loon kunnen betalen dat lager is dan hetgeen een arbeider noodig heeft om te leven, maar de eenige uitslag die hij daarmee zou be reiken zouzijn: het loon dat hij zou moeten be talen ten laste van gemeenschap te leggen on der vorm van niet betaalde rekeningen van voedingswaren en kleeding. Kortom hij besteelt de gemeenschap. Derge lijke werkgever is Dist behendig maar wel een parasiet. De openbare meening zal er hem toe verplichten een behoorlijk loon te betalen of hem uit het haadelsleven wegdringen. Ziedaar de best typisch® bewijsvoering van een kapita list van het zuiverste water om aan de arbeiders een degelijk loon te betalen. Aan de heeren van het Comité Central In- dustriel opgedragen en aan de arbeiders om deze demonstratie te benuttigen. FR. VAN PAMEL. Voor volwassen werklieden bestond bij het uitbreken van den oorlog geenearbeidsre- glementeering. Voor hen was de arbeids duur niet beperkt slechts de arbeid in de mijnen was door eene wet onder oog punt van duur geregeld. Op dat gebied was Belgie te dien tij'de één der meest verachterde landen. Na den oorlog verrijkte onze arbeids wetgeving zich met tal van nieuwe her vormingen. De syndikale macht van de arbeidersklasse was aanzienlijk gegroeid en door het zuiver algemeen stemrecht had zij een grooten invloed op 's lands be stuur weten te verkrijgen. Aan reeds be staande wetten werden talrijke verbeterin gen gebracht ten bate van den werkers stand nieuwe arbeidswetten werden ge stemd, waaronder de wet op de verplich te verzekering tegen de gevolgen van ouderdom en vroegtijdigen dood, deze betreffende het arbeids-contract der be dienden en betreffende de beroepsziekten, tot ondersteuning der werkloozen werd door minister Wauters het Nationaal Cri sisfonds gestichten om te eindigen noe men we de hervorming, welke de arbei ders het meest aan het hart ligt de in voering van den acht uren arbeidsdag. Die verovering, van den acht-urendag, waar voor sedert ruim een halve eeuw werd gestreden, is één der mooiste en kost baarste overwinningen der werkende klasse. Laten we hopen dat weldra de verplich te verzekering tegen ziekte en invaliditeit, die reeks hervormingen kome vergrooten. Deze vluchtige blik, geworpen op de evolutie onzer arbeidswetgeving, doet ons beseffen welken harden strijd de werkende klasse heeft moeten voeren voor verbetering van haar lot. Moge het strij dersleven der oudere arbeiders een spoor slag zij u voor de jongeren, om op hun beurt te ijveren voor meer recht en wel stand. Hare OntwikkeHng Het is vooral na de Grondwet-herzie ning van 1893, dat de arbeidswetgeving in ons land uitbreiding begint te nemen. Deze uitbreiding is hooidzakelijk te dan ken aan de actie van het socialisme. Na 1893 kreeg de arbeidersklasse vertegen woordigers in het Parlement, die er de belangen der werklieden verdedigden en streden voor dezer ontvoogding. Naast dien factor den groei van de politieke macht der arbeiders bevorderde in groote mate het toenemen hunner syndi kale macht, de ontwikkeling van de ar beiderswetgeving. In hetjaar 1895 werd het ministerie van Arbeid en Nijverheid, als afzonderlijk departement ingericht, een bewijs dat de gedachte van de Staats-interventie in de betrekkingen tusschen patroon en werk man veld had gewonnen. Tijdens de jaren 18g5 tot I900 begon de wetgever zich te bemoeien met het ar beidscontract en de werkhuisreglementen Tevens echter hield hij zich bezig met de eerste arbeidswetten, welke niet zonder talrijke gebreken wareneenigzins te vol- iedigen. Zoo kwam de wet van i7 Juni 1896 deze van 1887, nopens de betaling van het loon, aanvullen aan de werklieden, wier werk men per stuk betaalde, werd het werk van kontrool gewaarborgd. Ter loops weze hier herinnerd dat bij de be spreking dier wet E. Anseele de gekende rede Cartouche en Cie uitsprak, waarin hij de bedriegerijen der patroons in de Gentsche textielnijverheid schand vlekte. Dit zelfde jaar 1896, werd de wet op de werkhuisreglementen gestemd en afgekondigd, welke wet na den oorlog op zekere punten werd gewijzigd. De wille keurige en overtollige toepassing van boeten, waarvan de arbeider op vele werk huizen het slachtoffer was, werd door die wet in zekere mate te keer gegaan. In 1900 kwam een wet het arbeidscon tract regelen; die wet echter bevatte geene algemeene regeling der betrekkingen tus schen werkgevers en werknemers. Bedien den en dienstboden bleven buiten de toe passing dier wet, welke alleen gold voor de handarbeiders, werkende onder het gezag, de leiding en het toezicht van een patroon. Het arbeidscontract der bedien den kreeg slechts een wettelijke regeling in 1922, terwijl voor de dienstboden nog steeds de artikelen van het burgerlijk wet boek van I80I van kracht zijn. De veiligheid en de gezondheid van den werkman moest ook de aandacht trekken van den wetgever. Wat werd op dat ge bied gedaan Door eene wet van 18gg werd de regeering gemachtigd alle maat regelen voor te schrijven, welke van aard zijn om de veiligheid en gezondheid der arbeiders in de fabrieken te verzekeren. Op die wijze is er een dichte reglemen teering ontstaan bijna elke tak van nij verheid kreeg zijn reglement, waarin de te nemen maatregelen vermeld zijn. Deze maatregelen hebben in zekere mate bijge dragen tot het voorkomen van werkonge vallen De vergoeding van deze ongeval len werd geregeld door de wet van si December lgo3. Voor het tot stand ko men dezer wet moest de werkman, die verminkt werd door een arbeidsongeval en vergoeding wilde bekomen, bewijzen vóór het gerecht dat het ongeval te wijten was aan de schuld of de nalatigheid van zijn patroon. Zoo de werkman dat bewijs niet leverde, bekwam bij geene vergoe ding. Aan dien toestand heeft de wet van 1903 verandering gebracht. Thans heeft het slachtoffer in alle geval recht op eene vergoeding, waarvan het bedrag verschilt volgens het verlies van arbeidskracht, dat de werkman ondergaat. In 1927, tijdens het ministerschap van Wauters, werd het bedrag'dezer vergoe dingen verhoogd. De wet van 1903 had echter eene leemte zij liet buiten hare toepissing de slachtoffers van beroepziek ten. In die leemte is thans voorzien door eene wet, welke gestemd en afgekondigd werd in 19l7. Hetjaar 1905 zag de tot stand koming der wet op de Zondagrust, waarbij aan talrijke nijverheidsondernemicgen verbo den werd hun personeel den Zondag aan den arbeid te houden. De vrouwen- en kinderarbeid, welke reeds in 1889 den wetgever had bezig gehouden, werd het voorwerp van twee nieuwe wetten, in I911 en 1914- De duur van den arbeid werdt beperkt voor de jeugdige arbeiders er werd verboden door vrouwen of jonge werklieden arbeid, te doen verrichten, welke de wetgever ge-' andërTpïrsonen werdeD onder de puinen vaarlijk ot ongezond achtte nachtarbeid 1 bedolven. Men vreest dat het nog recht door vrouwen mocht in zekere bedrijven staande deel van den berg ondermijnt, dat niet meer gebeuren. 1 alle oogenblikken kan invallen. Ziedaar een datum van groote beteekc- nis voor de arbeidende klasse. Inderdaadl Op 5 Augustus wordt er te Brussel een troepenschouwing gehouden onder Tur ners, Sportgroepen, Jonge Wachten, Vlaggen (ieder met twee man) en de Roode Verweertroepen onzer partij. Het zal weliswaar geen massabetooging zijn, maar de aangeslotenen van de ver melde organisaties op post zijn, zal toch aan de Bourgeoisie kunnen getoond wor den, dat onze verkenningstroepen, die als nood hen dwingt, de eerste strijdlinie zul len uitmaken, een getal zullen uitmaken waarmede rekeniDg dient gehouden te worden. Het arr. Aalst heeft in alle gevallen van strijd en agitatie, weten zijn plicht te vervullen, en het zal deze maal ook met een getal naar Brussel willen gaan, waardig van hare machtsverhou ding. We doen dus van heden af een dringen de oproep tot al onze afdeelingen van het Rood Verweer uit heel ons arrondissement, om onmiddelijk de handen aan het werk te slaan en zich gereed te maken om op 5* Augustus au grande-complet naar Brussel te kunnen marcheeren. Als gediciplineerde soldaten weze het ordewoord tegenwoordig. A. B. Hoort men de liberalen, het zijn de meeste papenvreters, z'hebben een pas toor of 'nen pater op den neus. Vroegeren tjjd toen er enkel twee partijen waren liberalen en Katholie ken was den strjjd voop of tegen de Kerk, en de liberalen waren de geuzen. Het was den gewenschten tjjd voor de Kapitalisten, voor de heeren njjveraars en fabrikanten, want er was geen spra ke van de loonen, de werkvoorwaarden, den duur vau het werk, neen, er was en kel strjjd voor de ziel van het kind. 't Was den gulden tjjd voor die heeren, want de werklieden waren te vreden, met een hongerloon, waarvoor ze dan een werkdag hadden te tobben van twaalf en meer uren. Maar de socialisten zjjn gekomen, heb ben die wantoestanden aangeklaagd en een moer menschcljjker leven voor het I arbeidende volk geëischt En van dan af, I hebben de heeren liberalen en katholie- lieken elkander gevonden, en den strijd om de ziel van 't kind he- ft opgehouden bjj de heeren der groote bugerjj want wat wjj te Sottegem hebben kunnen besta tigen toont ons volkomen de eensgezind heid der bezitters. We hebben daar ge zien, dat de liberale fabrikanten hunne werklieden verplicht hebben, naar de preek der heeren missionarissen te gaan luisteren, hon hun werk hebben doen verletten, terwijl ze gf durig schreeuwen tegen den achturigen werkdag, die voor die hoeren veel te kort is. Neen, de heeren liberalen en katholio- ken weten, dat de geestelijkheid zijn rol is, verduldigheid de werklieden aan te prediken en hen to leeren, dat den armsten staat, den zaligsten is, en dat degenen die hier op aarde verduldig hun ongelukkig lot verdragen, zeker in den Hemel, hiernamaals terecht komen. Wjj socialisten trachten de werklieden doen te begrjjpen dat zo het voorbeeld der rjjken moeten volgen, 't is te zeggen zich niet laten verdoelen door den gods dienst. Wie bidden wil, kan bidden, en wie ter kerke wil gaan, doe het. Maar zulks mag hem niet belotten.de hand te ge ven, aan dezen, die van de kerk niet hou den. Onzen strjjd om het welzjjn hier op aarde, moet gevoerd worden eendrach tig, omdat wy alsdan machtig zjjn, en dit de eenige weg is, die ons naar de overwinning moet leiden. Laat ons dus, degenen mistrouwen, die den godsdienst willen gebruiken om ons te verdeelen, want, men kan het niet genoeg herhalen eendracht maakt macht. Friederik. Het Hoofdbestuur komt bjjeen te Denderleeuw in hot Acht Urenhuis, op heden Zaterdag 24 Maart, om 5 ure 's avonds. Belangrjjke Dagorde Hieronder, Dc Verkiezingen Werkrech tersraad. Duiviti, in België bestaau 2600 duiven- maatschappijen mot 350.000 ledeD; zij be zitten ongeveer 20 millioen auiven, die heb ben voor hunne voeding jaarlijks 100 mil- lieen kilos maïs en granen noodig. Jaarlijks worden meer dan 10.030 prjjsvluchten ge- gevon. De nationale federatie dor duiven maatschappijen bestelt aan hareledan jaar ljjks3 l/2millioea metalen ringen voor de jongoduiven, waarmede do duivonliefheb- bers hopen prijzen te winnen. Birg ingestort. De Serraberg in Brazilië is plotseling ingestort een ontzagg-slijke massa kwam als een lawine in de straten der stad Santos terecht. Een hospitaal en 15 huizen werden vernietigd, ongeveer 200 zieken en Onder dezen titel kondigt een verzekerings maatschappij op het leven gesticht in 1824 en die doorgaat voor een der voornaamste zooniet voor do belangrijkste maatschappij in Belgis haodelende, af, dat zij het cijfer van een mil liard franken verzekerd kapitaal voor de afdee- ling leven heeft overschreden. Het is inderdaad een schitterende uitslag. Maar zoo deze maatschappij na een bestaan van 104 jaren en die vooral de burgerij ver zekert en de Dikkoppen het milliard heeft overschreden en dit aanschouwt als .en ge beurtenis wat moet men dan niot zeggen van La Próvoyance Sociale, samenwerkende socia- listiache arbeiders instelling, die haar XX jarig bestaan komt te vieren en ondanks haren jongen ouderdom voor de afdeeling leven reeds een kapitaal verzekert van 291 millioen 697 duizend 883 franken omtrent een dorde van een milliard. La Prévoyance Sociale heeft ook haar klein milliard in uitbating; de moeder verdraagt go- rust de grootwording en het kind vormt zich goed.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1