STRIJDMIDDELEN. MIJN HOEKJE De jeugd heeft recht op vreugde ia den striid i 25e Jaargang N° 14 Prijs per nummer 50 centiemen 1 April 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst De Rijkdom der Rijken Een Terugblik. Stad Aalst ZOMER-CONDERTEN ARBEIDERS t Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Bielgische Werklieden-Party Arrondissoments-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon': 572. De arbeidende klasse, in haar strijd tot ont voogding, tot het voorbereiden eener beter in gerichte en oprechtvaardigere maatschappij, beschikt over verscheidene strijdmiddelen, onder vorm der verscheidene organismen in den schoot der Werkliedenpartij gesticht. De huidige maatschappij, dewelke nu steunt op het persoonlijk belang, in een samen leving hervormen, waar het algemeen belang alles beheerschen zou, geschiedt niet plotse lings, en het ideaal eener betere toekomst be let niet eiken dag strijd te yoeren voor her vormingen, dewelke de arbeiders een weinig meer welstand, meer medezeggingschap ver schaffen. Door deze hervormingen zelf, kunnen de arbeiders zich meer en meer wijden aan den strijd voor het socialisme zelf en 't is wel om dat onze tegenstrevers zulks weten, dat zij zich zoo lang en zoo hardnekkig mogelijk verzetten tegen grondige maatschappelijke hervor mingen. Wat hier in België bijzonder van het groot ste belang en meeste nut is geweest in de strijd dewelke is gevoerd geworden, en door dewelke de arbeiders, niettegenstaande het gezegde van sommigen, toch menige verbetering heb ben bekomen—dat is de sterke organisatie der Partij onder verschillende vormen. Onze vijanden weten zulks ook en 't is daar om dat ze dagelijksch onze instellingen aan vallen in hunne bladen, en dat alle middelen hen goed zijn om te trachten de arbeiders en de bevolking tegen over deze inrichtingen wantrouwig te maken. Het is ook voor al wie zich bewuste arbeider acht, bijzonder voor wie zich socialist noemt, meer dan plicht, te helpen aan de versterking onzer coöperatieven. Het is niet voldoende bij naam socialist te zijn, men moet het wezen met de daad, door goede en volledige samen- werker te zijn. Want het is niet het eenig doel der samenwerking, aan de laagste mogelijke f(rijzen waren van de beste hoedanigheid te everen, met daarnevens nog vele andere voor dcelen zooals deel in de winst, ziekefonds enz. De samenwerking heeft steeds in alle om standigheden een machtige steun geweest voor de arbeiders in hun kamp tegen hun machtige vijand het kapitalisme. De samenwerking heeft in ons land eene groote uitbreiding genomen en niet enkel voor wat de coöperatie van verbruik betreft maar ook op gebied van voortbrengst is er door onze coöperatieven bewezen geworden dat de werk lieden wel in staat zijn, de voortbrengst te besturen. Wij hebben reeds onze eigene voort- brengst-inrichtingen, zelfs finantieele instellin gen, en waar er gewerkt wordt, natuurlijk ook om winsten te verwezenlijken, maar dewelke niet ten goede komen aan enkelingen, maar wel gebruikt worden om arbeider's macht en invloed in de maatschappij te vergrooten. Het is door hunne overmacht op nijverheids gebied, door hun meesterschap over de voort brengst, door hunne finantieele machtspositie dat de kapitalisten de wereld beheerschen en dat zij, als minderheid, hun wil opdringen aan de meerderheid. Wij zeggen niet dat de samenwerking bij machte zal zijn, door eigen krachten alleen, verandering te brengen in den huidigen toe stand maar wij zijn er toch van overtuigd, moesten allé arbeiders bewust wezen van hun plicht tegenover de samenwerking, wij toch machtig genoeg zouden worde®, om een krach- tigen stoot te geven aan ons streven naar eene betere regeling der voortbrengst en verbruik en wel in 't voordeel van de voortbrengers zoo als van de verbruikers. De coöperatie, is meer dan het inrichten van den verkoop van waren, is zelfs meer dan over te gaan tot voortbrengen, het is het middel om de kapitalistische maatschappelijke methode haar kracht en invloed te ontnemen. Het is een krachtig strijdmiddel, tegen het maatschappelijk stelsel, door hetwelke de eene mensch door de andere werdt uitgebuit. En het is een zoo gemakkelijk strijdmiddel, bet vergt van wege de arbeiders zoo weinig opofferingen het vergt slechts goeden wil en klaarziendheid, zelfs vele onmiddelijke voordeelen zijn er aan verbonden. Nevens de coöperatie, hebben wij in onze partij de mutualiteiten, door dewelke groote diensten de werkers zijn bewezen, door de welke de arbeiders meer eigen waarde hebben verkregen, omdat door de solidariteit der lo den. de arbeidersgezinnen niet meer zoo zeer afhangen van de liefdadigheid als ziekte hen treft. Door de mutualiteit worden de werkers vrijer, en 't is de bijzonderste reden waarom er nu op dit oogenblik door vele patroons, gehol pen door andere reaktiennairs ook zoogezegde mutualiteiten worden gesticht. Vroeger jaren dacht het patronaat er niet aan dat hunne arbeiders met hun gezin recht had den op verpleging, op vergoeding bij ziekte; er werdt wel langs hier en daar wel eene aalmoes gegeven, maar van recht voor de arbeiders was er geen spraak. En zien wij nu ook niet dat er van wege de reaktie wel ook eens verzet komt tegen de tusschenkomst van wege de Staat on. der vorm van toelage aan de mutualiteiten Noemt de reaktie hetgeen aanslag op de vrij heid, als er gesproken worden dat de werk gevers zouden moeten tusschen komen in de verzekering hunner werklieden tegen de ge volgen van ziekte Het antwoord aan de reaktie moet zijn Werken aan üe versterking onzer ziekenbon den, de onverschilligen gaan vinden, hen aan toonen dat hun plaats is in de socialistische ziekenbond en wij helpen zoodoende aan de vrijmaking der arbeiders. De syndikaten zijn de eerste manier geweest voor de arbeiders om zich te verdedigen tegen de uitbuiting, waarvan zij vroeger nog veel meer dantennuidige dage het slachtoffer waren Wij willen hier niet herinneren aan die talrijke strijden, werkstakingen met hun nasleep, de welke er noodig waren om vanwege het pa- troonaat voor de arbeiders, wat meer eerbeid en aanzien te verkrijgen. Zouden de syndi- kale macht zouden de arbeiders nog even wel als vroeger eiken dag blootgesteld staan, aan die grillen van het patro naat zou het nog zijn als vroeger voor de arbeiders niet de minste medezeggingschap bij het vast stellen der loonen of werkroorwaar den, zou het gedaan zijn met de onderhande lingen het zou terug komen als vroeger de arbeiders zouden weerom machteloos zijn, zou- der eenig middel van verzet. Het is zeker er is nog veel te doen, de arbeiders worden nog niet altijd behandeld zooals het behoort, de arbeiders hebben in de nijverheid nog niet het recht van toezicht, maar men moet vergelij ken wat vroeger was met wat nu is, en dan moet elke weldenkende arbeider bekennen dat door de syndikale beweging reeds veel ver overd is geworden. En waren er ongelukkiglijk niet zoovele arbeiders, die nog buiten de syndikaten staan, de rol der syndikaten zon zich uitbreiden en van meer invloed zijn. De syndikaten hebben ook veel geholpen aan de opvoeding en ver standelijke ontwikkeling, de arbeiders hebben beter de nijverheidstoestanden leeren kennen, door de syndikaten hebben de arbeiders leeren strijd voeren met methode, en dit is hun groot ste voordeel. Het is ook omdat de kapitalisten weten dat het syndikalisme een machtig wapen is kx han den der arbeiders, dat zij in hunne bladen, zoo dikwijls de leiders, aanvallen, om te trachten bij de werklieden wantrouwen tegenover hen te verwekken. Nu bijzonderlijk in de moeilijke tijden, dewelke wij doormaken ten gevolge aan crisis enz., laten liberalen of katholieken geen gelegenheid voorbij gaan om de schuld te werpen op de syndikaten zelf aan de moeilijke toestand. Het is de schuld aan de loonen, de welke te hoog zijn volgens de reaktionnairs natuurlijk, het is ten gevolge van den achturen dag, dat er crisis is dit leest men dagelijksch. Het is om aan de arbeiders veel te kunnen ontnemen dat de burgersbladen het bijzonder gemunt hebben op de syndikatea, En mogen wij onverschillig blijven aan de politieke beweging? De handelwijze onzer tegenstrevers de ijver en de werkzaamheid de welke de bezittende klasse aan dendaglegtom meester te blijven op politiek gebied is groot. Het dagelijksch geschrijfderburgersbladen over den invloed in net bestuur van 't land en an dere instellingen, door de arbeiders, als zij bij machte zijn door hunne politieke macht hunne eischen te stellen, dit alles moet voor ons eene aanwijzing zijn dat de arbeiders het grootste belang er bij hebben ook meester te worden op politiek gebied. Nevens onze organisatiën hebben wij het grootste belang bij eene der gelijke maatschappelijke wetgeving. En niet tegenstaande er op dit gebied nog zoo veel te verwezentlijken is, en alhoewel de maatschap pelijke wetgeving verre af is van volledig te zijn, en nog niet beantwoordt aan de rechtvaar dige verzuchtingen der arbeiders, zal er geen dag voorbij gaan of een of ander katholiek of liberaal burgersblad zal schrijven dat er reeds op dit gebied te veel toegevingen zijn gedaan. Zij halen zelfs het aan als een der oorzaken van het moeilijk herstel van't lands, de groote geldelijke offers nevens de menschen offers, dewelke de wreede oorlog eischte schijnt vol gens deze bladen niet zooveel geholpen te heb ben aan den kritieke toestand, waarin ons land verkeert, als de enkele maatschappelijke hervormingen dewelke de arbeiders hebben weten te verkrijgen door hun invloed in de politiek. Wij mogen met genoegen bestatigen dat de jaren lange strijd door de Werkliedenpartij gevoerd niet nutteloos is geweest, wij hebben zeker uitslagen bikomen, wij kunnen wijzen op overwinningen. Alles slaat wel is waar niet altijd meê; dat is maar tijdelijk, het verleden is daar om ons hoop te geven in de toekomst. Coöperatie, Syndikalisme Mutualiteit en Politieke beweging in nauwe samenwerking zijn steeds strijdmiddelen geweest voor de arbeiders, dewelke hen toegelaten hebben hun invloed te doen gelden. Het zal door deze strijdmiddelen zijn dat de arbeiders eens de eindoverwinning zullen behalen. G. DE NAUW. Zijn er altijd armen en rijken, niet bezitters geweest Ziedaar de vraag die bij menig arbei der opwelt. De geschiedenis beantwoordt die vraag ont kennend. Neen bezitters en niet bezitters zijn er niet altijd geweest. Er was een tijd dat alles grond, weiden, bosschen, vruchten, gemeengoed was. Het kommunisme, het gemeenbezit, heeft al in zwang geweest in den grijzen oudtijd. Verschillende factoren hebben geholpen tot het vormen van den privaat eigendom maar bedrog, list, oorlogen en overheersching, heb zucht en eerzucht hebben er het meest toe bijgedragen. Ik heb eens gelezen dat eigendom diefstal is. In zekeren zin is dat waar; we mogen zeggen dat groot-eigendom diefstal is. Wanneer gij, arbeider, 20 a 30 jaar werkt, onafgebroken, dagelijks hebt gij dan geld genoeg om u kasteelen met parken aan te schaffen, een weelderig leven te slijten Neen, nietwaar? En nochtans anderen kunnen en doen dat, zij die niet werken en voor wien gij werkt. Die prachtige woningen, kasteelen met parken en vijvers, ook die prachtige toiletten, enz., zouden we dat geen diefstal mogen noe mentoch onrechtstreekschen diefstal, toe gelaten door de samenleving O ja, de wereld heeft mooie excusses daar voor gemaakte maniertjes en praktijken. Maar het feit zelf kan men niet wegcijferen groot-eigendom is verkregen ten koste van zweet en zwoegen, van lijden en te kort der massa der uitgebuite en bedrogen massa. Maar geeien privaateigendom niet altijd be staan heeft, zoo is het toch naief te gelooven dat hij altijd bestaan zal. Er is niets bestendig in deze wereld. De privaateigendom zal een overgangsperiode zijn en hij zal ook verdwij nen zooals verdwenen is de slavernij en de lijfeigenschap. Wij zullen terug gaan maar dit in ander vormen naar den tijd toen alles gemeengoed was. Zeker we mogen ons niet vergelijken met onze voorouders van vóór honderden jaren. Heden is er cultuur, er is wetenschap, er is kunst en met dat alles moet rekening gehouden Het begrip gelijkheid is betrekkelijk en kan op meer dan één wijze geïnterpreteerd worden. Als men zegt dat het Socialisme streeft naar gelijkheid, broederlijkheidwat zijn ideaal ismoet men ook begrijpen, dat zulks alléén in de mate van 't mogelijke zal kunnen bereikt worden. Er zijn in de huidige samenleving te veel taktoren waarmee af te rekenen is. De rijkdom der rijken en de armoede der armen, daar vooral moet een einde aange maakt worden. Armoede en rijkdom zijn twee contrasten, die niet behoeven te bestaan. De arbeiders scheppen den rijkdom en zij genieten er niet van. De rijken werken niet en ze leven in weelde en overvloed. Hoe brengt men dat samen Is dat niet onnatuurlijk, onlogisch Maar filosofeeren we niet teveel, slaan we de hand aan 't werk. als praktische menschen, voor een nieuwe maatschappij. Als iedere arbeider meehelpt zijn wij verze kerd van den triomf. Als een priester begint te preeken haalt hij gewoonlijk spreuken of gezegdens aan van vooraanstaande religieuze menschen. Wij ook hebben vooraanstaanden die al zijn zij al lang niet meerons immer duur baar blijven. En om te sluiten wil ik de geken de aanhalingen doen van één onzer besten De ontvoogding der arbeiders zal het werk der arbeiders zijn. Arbeiders aller landen vereenigt U A. VIJVERMAN. Zij zijn erger dan Dieren. (M. Laurent.) Er viel me deze week een boek in handen van Jan Samyn over de Geschiedenis der loo nen inde Belgische Vlasnijverheid van 1825 tot 1923. In de huidige roes dat we genieten van alle sociale hervormingen is het moeilijk ons een beeld te vormen van de toestanden die toen heerschten. Het is niet slecht eens terug te blikken ten einde ons te overtuigen van wat onze ouderen reeds veroverd hebben en er de noodige stuwkracht in te zoeken voor onzen verderen strijd. De woorden als moto gebruikt zijn deze van een Gentsch rechtsgeleerde van dien tijd, die zich met het lot der arbeiders bezighield. Wan neer een rijk mensch er toe genoopt wordt te bekennen dat een arbeider te dien tijde erger was dan een dier is het overbodig dat er op ge wezen wordt door onze voorstaande leiders der pas gestischte vereeniging. Om toe te laten zich een algemeen beeld te vormen van den beheerschenden toestand ci- c. u, teer ik hier een uittreksel uit Karei Hannick's Stel U VOOT een huisgezin van 8 per voorwoord i sonen, zonder inkomen, waarvan er - Gansch het schriftje door is het een aan- twee kinderen bezonder voedsel noodig Als het maar niet voort sneeuwt, want nu is mijn man pas aan 't werk en 'k weet van werkloosheid te spreken, zoo sprak me enkele weken geleden een vrouwken van den buiten. Geen nood van, madammeken, want 't is 10» Maart, en 'k heb mijn moeder al tijd hooren zeggen na Lichtmis valt de sneeuw, op een warmen steen. En ze begon me te vertellen Zy was veertien dagen uit het Kraam bed ze had zes kindoren, 't oudste zeven jaar oud, twee waren er ziek en een be wijs van den dokter wierd me getoond, waarin hij verklaarde, dat die kinderen versterkend voedsel noodig hadden. Den man, was gedurende 5 weken zon der werk geweest, door venweering der rechterhand. ten Kioske Groote Markt, telkens om 21 ure. Maandag 3o April, Harmonie Arbeid en Kunst Dinsdag 1 Mei, Fanfaar Tot Heil des Volks Donderdag 3 Mei, K. H. Al Groeiend Bloeiend u io y> Vrais Amis Constants Fan/aar Kunst en Vermaak Willen is Kunnen Hand aan Hand Harmonie Arbeid en Kunst 7 Juni Fanfaar Tot Heil des Volks 14 K. H. Al Groeiend Bloeiend 2l Vrais Amis Constants 28 Fan/aar Kunst en Vermaak Dinsdag 14 Donderdag 17 24 31 haling van cijfers en feiten die als een lange weeklacht galmen over het lijden en ontberin- gem, verduurd door de menschen die zwoegden en werken lange uren per dag jaren lang ge durende gansch hun leven, aan het fabriek waren gebonden, tot wanneer zij door uitput ting er van verlost werden, om naar het hospi taal te worden gedragen, alwaar ze als gescho ten wild, dat nog de kracht voelt zich ergens in het struikgewas te verbergen, zijn stervens uur af te wachten. Het is wel het wreedste waaraan de samen leving zich kan schuldig maken, dat is het laten omkomen in zedelijke en stoffelijke ellende dezen, die haar doen leven en doen vooruit gaan het laten omkomen van dezen die de bron wezen van de voortbrengst, welke wel ke toestand en welstand en overvloed mede brengt, die bron van voorspoed en genot, waar hun meesters zich zat en tot barstens toe aan te goed doen. Zulk lot was den arbeider beschoren een kleine honderd jaren geleden toen men de socialisten als duivels aanzag en den adel en de geestelijkheid hoogtij vierden. Is het niet erbarmelijk en zelfs wraakroepend als men in officieële verslagen leest dat men kinderen van 8 tot 10 jaar stumperds dus die niet wisten wat school gaan beteekende en intellektueel niets ontwikkeld waren VOOR 30 CEN TIEMEN daags 13 UREN deed arbeiden in de ongezonde lucht der vlasfabrieken. In zijn akademisch verslag over den licha- melijken eu moreelen toestand van de werk huizen, mijnen en gestichten van het konink rijk, verklaarde Dr. Burggraeve dat op 900 werklieden er TWEE/DERDEN kinderen en jongelingen waren van 8 tot 12 jaar. In een uittreksel van brieven aangaande het onderzoek in de Vlasnijverheid te Thielt van Van den Berghe en Van de Kerckhove Die- rick vindt men 't volgende wat, een trouw beeld geeft van de toenbestaande welstand. De moeder won achttien centiemen daags al spinnende, de dochter 12, de grootste en de kleinste jongen 10 tot 15 centiemen met groote bobijnen te maken, en het andere kind 5 cen tiemen daags met kleine bobijnen te maken. Met het weinige dat de vader wint al wevende (50 centiemen) maakt dit een frank In hun verslag, verklaarden de Heeren MARESKA G. en Heyman J. dat het budget van een arbeidersgezin voor wat het onont beerlijke betreft afgezien van alle kultureel en ontspanningsgenot, zelfs van een centiem spaarmogelijkheid en een degelijk voedings regiem tot de som van 742,56 fr. kwam ter wijl het verdiende loon tot 658,08 fr. opliep, wat een getuigenis geeft van onmogelijk onder houd zijner familie. Het lot van den arbeider was dus allerake ligst en men diene daarbij te voegen dat mid- derwijl de fabrikanten millioenen wonnen. Zulke situatie is een vlek op het verleden der kapitalistische samenleving alsook op het kat holicisme dat toen overheerschend was. Een kleine vergelijking met de hedendaag- sche voordeelen als vereenigingsvriiheid acht uren wet, loon aangepast aan de scnommelin- gen van het index, verplichtend onderwijs, pensioenwet en wettelijke bescherming bij arbeidsongeval toont ons het grootsche werk door de SOCIALISTEN veroverd. Dit grootscheepsche werk waarvan wij, jon geren, het lastige als broodroof, uitzetting, gevang en alle straffen waarover het Kapita lisme beschikt bij machtsgebrek der arbeiders niet kunnen begrijpen is een standaard werk, waarover wij fier mogen zijn en waar geen enkele partij kan naar wijzen. Dit alleen is reeds voldoende om ons tot het Socialisme over te brengen en er voor te strijden. Het is zoo zoet zich eens dit alles te herin neren. F. V. P. hebben. By den armen der gemeente, slecht onthaal den arrondissementscommissaris kan niets doen, en ze blyft in de miserie Er bleef nog over de Heer Gouverneur te verwittigen, en zyne aandacht te trek ken op dit ongelukkig gezin, en vooral op die twee ongelukkige kinderen, die bjj gemis aan versterkend voedsel, heel waarschijnlijk hun gan9che leven zullen gebrekkelijk zyn. En den bond der talrijke huisgezinnen Ja, 't is heel mooi een talryk gezin te hebben, maar men moet het kunnen voe den, men moet het, 't noodige er voor hebben. En zoolang een werkman het noodige niet verdient om zyn kroost behoorlijk te onderhouden, zoolang ook is de wereld niet zooals hy behoorde te zijn. Ea wat den bond der talrijke huisge zinnen betreft, me dunkt dat hy zyn doel mist. als hy zich dergelijke gezinnen niet aantrekt. Wat heeft de werkende klasse nog te doen, alvorens al die ellende, zal over wonnen zyn En toch gaat het, als ze maar wil. FRIEDERIK. In het gelid van het arbeidersleger staan de jongeren met vuur in de oogen en hoop in het hart. Zij kennen niet de prangende armoede die de ouderen noopte tot openlijk verzet. Want, dank zij de geleden offers, heeft zich een breeder ruimte geschapen rond het arbei dersleven. Sprankels zon hebben kunnen door dringen tot de diepste lagen in de arbeiders- stegen. Zij brengen nu een glimlach in de haardsteé, waar vroeger alleen koude en nood bestendig heerschten. Dat is de DAAD door de proletariërs ge sticht 1 Betere tijden werden ingeluid door hun eendrachtig WILLEN 1 Veel strijd valt er stellig nog te leveren. Maar reeds konden vesmeed worden de wa pens waarmee verder dient gekampt. Die wapens leeren hanteeren is gebiedende Elicht voor de jeugd van heden. Daarvoor mag aar geenszins ontzegd worden het recht op vreugde in den strijd. BLIJHEID om de lippen, VUUR in de oogen en HOOP in het hart I Eén zinderende geestdrift bezielt onze arbeidersjeugd. In haar put zij de kracht en den moed tot verderen op bouw van het Socialisme. Daarvan zullen ge tuigen de groote jeugdgroepen van 4, en 5 Augustus, te Brussel. W. VANDERVEKEN. Propageert de Socialistische Pers, zij alleen staat op de bres om de gerechtigde eischen en hervormingen der werkende klasse te verdedigen, tegen de schraapzucht van het kapi talisme

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1