vraagt OVERAL de Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN LIEFDE, BLOED EN TRANEN Alom Geprezene Rieren der SpecialiteitEXTRA TIGER ALE Cinema Palace Naar hel Meesterwerk van LEO TOLSTOI DE KREUTZER-SONATE Uit Ninove TT.ASTHMA Cinema Sffloderne Uit Gosraardsbergen Strijdpenning. Harmonie Wanneer het Vleesch Bezwijkt ABDUSIROOP PROGRAMMA voor Toekomende Week vanaf Vrijdag 6 April De Beiaard is in den hoogste hemel omdat den Katholiek in Gent is gekozen en den socialist min stem men behaalde dan in 1925. Die heeren weten dat er geen kans was om den socialist te doen verkiezen, en dat al de kleine partijen, die nu in het strijdperk niet zijn getreden voor de Katholieken hebben gestemd. Daarbij wij willen eerlijk bekennen, dat de Communisten in de nijverheidscentrums ons geen voordeel berokkenen, alhoewel zij nietig zijn in zich zelve, toch zijn ze een kostbaren steun voor de kapitalistische partijen, die voor deel halen uit de verdeeling der werklieden. Maar wat ons toch verheugd is, den vooruit gang die wij in de buitenkantons hebben te boeken een bewijs dat daar de boerkens tot het Socialimus komen, en daarom zeggen we lest lachen, best lachen. SISKEN. Voorde lederbewerkers We laten hieronder de bijzonderste doe len volgen uit een manifest, welke door de zorgen van de vereeniging der Lederbe werkers alhier is verspreid geworden, om dat dezelfde redens welkeer voorkomen ook waar is in alle andere soorten bedryven. Hier volgt het dus De tyden worden voor de arbeidende klasse steeds harder. Het leven wordt met den dag moeielyker. Sedert twee jaar steeg de levensduurte onophoudend. Zijn Uwe loonen in verhouding gestegen? Neen, nietwaar Wat doet ge om aan dozen hacheliiken toestand verandering te bron gen... Harder werken Stiller klagen Min der eten Ge moet handelen, mannen en vrouwen, en dit onmiddelyk. Ge moet U aaneen slui ten Te zamen zijt ge slachtoffer van de uitbui ting, van dezelfde geldzucht Uwer uitbui ters Te zamen moet ge stryden om voor Uw vrouw en kinderen het noodzakelijke voedsel, kleedsel en degelijke woonst te veroveren. Ge weet, ge moet het weten, om dat het verleden zulks ontegensprekelijk bewijst, dat het eenige middel om uit de miserie en de ellende te geraken is, eensge zind en kameraadschappelijk op het werk en in de syndikaten zijn. Reeds lieten zich een schoon getal lid maken dor Vakvereeniging. Het grootste deel evonwel blijft onverschillig toezien. Dit mag niet 1 Allen moeten hunnen plicht als arbeider begrijpen. Allen zouden zonder onderscheid moeten plaats nemen in de rangen der Moderne Vakvereeniging. Mochten nu de Lederbewerkers en ook deze van den Textiel (Bonneterie's) gehoor geven aan dezen oproep, dan zou er ook voor onze arbeiders weldra een menschelij ker bestaan veroverd zijn. J. S. Gevraagd. Bon plaats van bediende der Vakbonden is tebegeven Om in aanmerking te genomen te worden, moet men lid zijn van een Socialistisch syndikaat. Lexer zfln van socialistische bladen; Cooperatour en lid van de Mutualiteit, dit minstens 1 jaar. De aanvra gers moeten ook volledig voldaan hebben aan hun mili- taireiplichten. Een examen zal afgenomen worden. Aan vragen in te sturen ten laatste tegen 9 April, aan Gezel fidgard Do Coster, lokaal De Redding, Geeraards- bergschestraat. De tegensprekelijke Vergadering Dinsdag 1.1. bad de lang aangekondigde tegensprekelijke vergadering plaats in onze ruime feestzaal, waar de krisis in de Allumetten-nijverheid zou behandeld wor den. De Heeren Alfred Morckx en Karei Steppó waren per aanbevolen brief uitge- noodigd om hun standpunt in zake de krisis te komen uiteenzetten. Deze heeren hadden aan onze vraag voldaan en waren dan ook tegenwoordig. Er werd hun de volle vryheid van het woord gewaarborgd en tevens de hoflelijkste behandeling. Als sprekers traden op de kameraden Prosper De Bruyn.Volksvertegenwoordiger en Pol Fassin, de sympathieke Nationale Sekretaris onzer Centrale. De twee makkers toonden klaar on duide lijk aan wat de oorzaak is der krisis. Zij bewezen hoe de belgisohe arbeiders, ten prooi werden geworpen aan het buiten- iandsch groot kapitalisme met als gevolg den honger en de ellende voor onzo arbei ders met vrouwen en kinderen. Er werdt ook aangestipt da', er hier aandeelhouders zijn van twee verschillende maatschappijen welke door hunne spitsbroeders op behen dige wiiza zijn om den tuin geleid, en welke verplicht geweest hebben hunne aan- deelen af te staan, onder bodreiging van ten onder gebracht te worden. Hot is op merkingswaardig dat zooals den heer Merckx zelf beweert, dat de fabriek welke zijn naam draagt en waarvan hij altijd vol gens zijn zeggen, de grootste aandeelhou der was reeds bijna twee volle jaren aan den trust was versjagerd, vooraleer hij er iets van wist. Den heer Steppe is ook op be hendige wijze bedrogen geweest door eeni ge zijner vroegere kollega's. Maar aan wie ligt hier de schuld. Is het daarom dat wij leiders dersocialistisehe vakbonden moeten verdacht gemaakt worden van omkooperij door den trust en beschuldigd worden mots voor de arbeiders te hebben gedaan, gedu rende den tijd dat de krisis duurt? Halt Heeren wij kunnen U zeggen en bewijzen aan de hand van brieven welke dagteeke- ken van in de maand April van verleden jaar en welke klaar en duidelijk aantoonen dat 'wij het waren, welke reeds dan en van bij het ontstaan des droeve krisis naar het ministerie togen om langs dien weg een on derzoek te doen instellen en te trachten eene oplossing te brengen aan deze voor de arbeiders zou droeve toestanden. Dat zyn bewijzen dat wij syndikale leiders geen 14 of 20 maanden gewacht hebben van spreken zooals de heeren Merckx en Steppé, en be wijst ook dat wij van dichtbij de belangen onzer leden volgen en verdedigen. Wy vragen hier aan den heer Steppé of hy zou willen uiteenzetten, wat hij bedoelde in zyne artikelen geschreven in De Vlag waarvan er deelen worden voren gelezen, en welke laten doorschijnen dat er iets niet in z\jn haak is. Na de klare en duidelyke uiteenzettingen onzer twee kuappe kameraden, wordt het woord verleend aan den heer Steppó. Hy be gint met te zeggen dat zy geen politiek wil len brengen in deze zaak,maar derechtvaar- digheid willen doen zegevieren. Hij betoogt verder, dat er veel orders zijn welke door de fabrikanten niet wilden uitgevoerd wor den, omdat zij het ordewoord van den trust hun hoogero baas te volgen haddeD. Als antwoord aan de kameraden Fassin en Do Bruyn aangaande de artikelen met laste rende aantygingen in De Vlag versche nen, verklaart den heer Steppó, dat hij nooit de bedoeling heeft gehad, de leiders der Socialistische vakbonden verdacht te maken van omkooperij,integendeel, dat het wel de mannen waren, welke hij bedoelde die hun bedrogen en by den neus geleid hebben, en welke door het Gerecht hunne verdiende straf zullen bekomen. Den heer Steppé eindigt met te vragen, om allen sa men te werken, om de krisis zoohaast mo gelijk op te lossen. Na den heer Steppé spreken nog de ka meraden Fassin voor de repliek, Jules Bau- wens, den kranigen Sekretaris der Afdee- deeling Geeraardsbergen en Prosper De Bruyn. Den eersten beantwoordt met veel gemak de opmerkingen door den heer Step pé naar voren gebracht. De andere twee vrienden brengen ook nog eenige opmerkingen in het midden. Ten slotte wordt er aan de heeren Steppé, Merckx en Cie gevraagd, om al de bestaan de officieële stukken welke de bewijzen zijn van de orders die er zouden kunnen bestaan en tot hiertoe niet uitgevoerd werden, sa men te nemen en ons te overhandigen; wy zullen de noodige voetstappen aanwenden om dan met bewijzen in de hand, klaarte in deze zaak te brengen, en wees er van over tuigd roept onze kameraad Prosper De Bruyn dat ik in de toekomst zooals ik in het verleden heb gedaan, de sjageraars en uithongeraars van ons volk zal weten aan den schandpaal te spijkeren, wie hy ook zyn moge. Als slot betreurt onzen vriend dat minis ter Heyman op ons voorstel niet is inge gaan, dat zou ten miDste een einde gesteld hebben aan de onzekere toestand voor onze kloeke allumettenbewerkers en hun be staan en dat hunner familie hebben gevrij waard. Hij heeft gemeend anders er te moeten over besluiten, dat hjj de verant woordelijkheid hierover zelf drage. De kris ten e arbeiders zullen nu kunnen oordeelen over zijne handelwijze ten hunnen opzichte en zullen zich kuntien overtuigen langs welke zijde der barrikade der verdedigers aller arbeiders zich bevinden. Er was zeer veel volk opgekomen om deze interressante zaak te volgen; wy zagenin do ruime feestzaal welke bomvol was lieden uit alle klassen der samenleving, dat laat ons veronderstellen dat de bestaande krisis aandachtig wordt gevolgd, zoowel door burgers als werklieden. Wij bedanken al degenen welke de vergadoring hebben bij gewoond, om de onberispelijke en volledige kalme houding welke zij Lebben aangeno men en om de belangstelling welke zij in deze voor de arbeiders rampvolle zaak stellen. Zoohaast er eene nieuwe wending of verandering in de kwestie komt, roepen wij u allen wederom op, en verwach ten zooals verleden dinsdag een goede op komst. E. D. C. Cinema Zaterdag 31 Maart en Zondag 1 April De bewaker van het kind dramatisch spel. Vadertje Goedhart naar 't werk van David Belasco met George Didnye, Marion Nixon, Gareth Hughes, Do ris Lloyd en Sammy Cohen, een film met verzekerd succes. Tot slotKomiek. Maandag 2 en Donderdag 5 April. Leon Mathot Soava Gallone, José Davert, Maria Capri, Mary Odette, Robert Andrews, Jeanne Brin- deau en Corlos in de groote nieuwe film. Diegene die Heerscht een artistieke produktie succes succes VoorafTom Mix in Geheiligde Zending» Cinema. Heden Zondag 1 en Maandag 2 April, buitengewoon programma, Doublepaftts en Patachon G^oot Lachsucces VoorafHoot Gibson en Otis Harian in Ik ben den Blonden Een programma dat heel zeker aan elkeen bevallen zal. Woensdag 4 en Donderdag 5 April De groote film Doodend Bosch van Jean Velu. met Georges Melchior, Ro bert Bogaert en Suzanne Christy. Een Bel gische film, over dewelke met de meeste lof in de vakbladen werdt geschreven. De Wil des Dooden of De Kat en de Canarievogel Eon Universalfilm met do groote kunste nares Laura La Plante. Dit is een byzonder extra-programma. Metropolis I Metropolis I Inde Algemeene Centrale In de firma Van den Daeltn is door de onder handeling van den Vakbondsekretaris eene loonsverhooging bekomen van 7 0/0 voor al de workliedeD. Door de Afdeeling Geeraardsbergen is aan de Patroons Bouwwerkers de vraag gestuurd, om vanaf 30 April a. s. de loonen van al de werklieden met 0,25 fr. per uur te verhoo- gen. Aan de Allumettenfabrikanten is door het hoofd bestuur der Algemeene Centrale de vraag gericht om de loonen van al de werklieden met 5 0/0 te verhoogen. Wij rekenen op een goeden uitslag. In 't fabriek van Scheikundige Produkten (Zwart- fabriek) is reeds herhaalde malen aange drongen, om loonsverbetering te bekomen. Het Bestuur der fabriek komt ons te ant woorden dat gezien den slechten toestand waarin de nyverheid zich bevindt, het on mogelijk is, de gevraagde loonsverhooging toe te staan. Sedert Januari ligt het stekjesfabrlek (Triumph Matches) volledig stil. Volgens bekendmaking van het Bestuur der fabriek, zouden de verandering en herstellingen 2 maanden duren het werk zou begin Maart hernomen worden maar de maand is nu uit en er is nog geen schijn van werkherne- ming. Inlichtingen zijn hierover aan het Bestuur der fabriek gevraagd. In het Stekjesfabriek (Union Allumet- tióre) te Lessen, zijn 37 werklieden afge dankt. Door het Bestuur der fabriek is aan de afgedankte werklieden eene vergoeding op de volgende basis toegekend 25 dagen volledig loon per jaar (door de werklieden in 't fa-briek gewerkt) tot 4 jaar, of voor dezen die er 4 jaar weikton, eene som ver tegenwoordigende het volledig loon van 100 workdagen. Voor de jonge lieden van min dan 21 jaar en welke geen steun van het gezin zyn is deze vergoeding gebracht op 50 0/0. Voor dezen welke er van 4 tot 10 jaar wer ken nog 25 dagen meer. Deze welke er meer dan 10 jaar werken, ontvangen nog 25 da gen meer en eene bijzondere vergoeding is toegestaan aan de werklieden Oud-Strijders. In de stad en omgeviug wordt het gerucht verspreid, dat bet fabriek Néo Allumottiëre te Nederboularo in't kort zal werken. Al hoewel zulks goed mogelijk is, moeten wy toch zeggen dat dit gerucht ver spreid wordt door onverantwoordelijke personen. Zoohaast wij hierover volledige inlichtin gen bezitten zullen de werklieden er door ons wel op de hoogte van gesteld worden. Metropolis De Kiezing voor den Werkrechtersraad. Op 3 Juni grypen do kiezingen voor de Werkrechtersradon plaats. De raad van Geeraardsbergen is afgeschaft en samenge voegd met dezen van Aalst, zoodat nu voor gansch het arrondissemeut nog slechts een enkele raad bestaat met zetel te Aalst. Het gotal kamers is ook verminderd. Er zijn te verkiezen drie afgevaardigden der Patroons, drie afgevaardigden der Werklie den, twee afgevaardigden der Bedienden en evenveel plaatsvervangers. Het getal kiezers voor het arrondisse ment Aalst beloopt tot 27,58j Werklieden 1434 Bedienden en 1677 patroons. Voor Geeraardsbergen 2224 Werklieden, 133 Bedienden en 235 Patrons. School Buizemont. Door het stadsbestuur is aau de Commis sie van Oponbaren onderstand gevraagd, een perceel grond aan de stad te verkoopon, om er de nieuwe school op to bouwen. Gezion er in de gemeenteraad geene op positie is geweest tegen het inrichten der school op den Buizemont, zijn w(jervan overtuigd dat de Commissie van Oponbaren Onderstand eenparig zal akkoord zyn om den grond aan do stad te verkoopen. En als er dan van hooger hand geen verzet is, zal de Buizemont zijne school hebben, 't Zal een schoon en coodig werk zyn. Metropolis Antwoord op een vraag. Een katholiek weokblad stelt de vraag, waarom de Socialisten nu overal plakbrie ven uithangen om de houding van Minister Hoyman hekend te maken in kwestie van een wetsvoorstel, vroeger door A. Heyman als volksvertegenwoordiger gedaan, tot bot inrichten van een fonds voor ziekte, invali diteit en moederschap. Ons antwoord is heel simpel. M. Heyman is nu minister, en mag rekenen op de Socialisten om zjjn vroeger wetsvoorstel te doen wet wordeD. Hij kan dus zyn ontwerp zoohaast mogolyk laten bespreken, hy is verzekerd van luk ken. Eu hy begint er niet aan!... Trust en vreemd kapitaal. Nu er zooveel gesproken wordt over trust en vreemd kapitaal, ten gevolge van den crisis in de stokjesnyverheid, willen wy hier aanhalen wat wy in een zeker blad le zen Een telegram uit New-York meldde de Amerikaansche deelname tot een bedrag van 3oo millioen frank in de Belgische Cokesbedryven De groep Mortimer die reeds do hand legde op het tabakbedryf Tinchart te Antwerpen, op het chocolade bedryf Meurice, eveneens te Antwerpen, heeft ook de Brasseries et Malteries de la Couronne et de la Plaine te Mechelen, waarvan i62 inrichtingen (koffiehuizen, brouweryen, mouteryen enz.) afhangeD, aangeworven. Wat bewy'st zulks? Eenvoudig dat de belgische kapitalisten er niet naar zien om onze nyverheid aan vreemde kapitalisten over te laten, als zy denken er veel gold te kunnen by winnen, zooals wy kunnen be- statigen bobben dat belgische kapitalisten hun kapitalen naar den vreemde overbrach ten, zonder zich om don toestand van hun eigen land te bekommeren, alhoewel zy nog als eens 'n groote mond open zetten over vaderlandsliefde. Het kapitalisme kent geen grenzen als het om zyne belaDgeo gaat. En als er maat regelen moeten getroffen worden hier in ons land tegen de inmenging der vreemde kapitalisten in onze nyverheid, dan moe ten de belgische kapitalisten maar begin nen met hunne waarden niet aan vreemden te versjacheren en met hun eigen kapitaal te gebruiken aan de uitbreiding van de na tionale nyverheid dan mogen zy ook niet loeren naar vreemde waarden. Metropolis Voor de Vrouwen. Voor 't blad «Vooruit» De feestvorgadering voor onze vrouwen op Zaterdag 14 April belooft wel te lukken. Het programma zal wel samengesteld zyn. Gezellin Alice Heyman zal optreden als spreekster- Geen enkele vrouw aangesloten by een onier groepen, mag nalaten deze ver gadering by te wonen, want elk moet hel pen aan de versterking onzer organisatiën en aan 't verspreiden van 't blad Vooruit want de pers is het maohtigste wapen, om onze gedachten te doen ingang vinden, en om by onze loden de overtuiging te verster ken. METROPOLIS 2e Turngouwfeest. Hebt gy er al aan gedacht dat gy ook wel iets doen kunt voor het wellukken van het Turngouwfeest opZoüdag28en Maan dag 29 Mei (Sinxendagen)? Tooneelvertooning. Onze tooneelkring Voor Recht en Vrede heeft de medewerking bekomen aan Mevr. Van Tuyckom, voor het opvoeren vun het biyspel in dry bedryven De Groo te Wet Moedigen wy onze tooneelgroep aan. Nieuwe Woningen. Wy vernemen dat binnen enkele dagen de aanbesteding zal plaats hebbon voor het bouwen van den eerste groep van iC goed- koope woningen door de gewestelyke bouwmaatschappij. Zouden de 49 woningen waarvoor men de plannen had laten maken dit jaar niet kunnen gebouwd worden 't Is zelfs daardoor nog niet, dat de wo- ningsnood zou opgelost zyn in onze stad. Metropolis Mislukt Manoeuver. Sommige heoron hadden gedacht dat de crisis in do -stekjesny verheid eene goede gelegenheid was om de socialistische par ty aan te vallen. Onder voorwendsel de zaak der burgery en werklieden te dienen, hebben zy gedacht onze syndikaten te kunnen treffen. Zy verklaarden wel dat z\j niet de minste inzichten hadden de politiek er in te mengen. Wy zullen wel de gelegen heid hebben op deze zaak terug te komen, In alle geval de werklieden hebben klaar gezien in het spel en zullen getrouw biy ven aan hun syndikaat. Uitslag van den Prijskamp bij Alffons Huylebroek, Warande 1 Vandamme L. 55,40; 2 Marten Leon 54,So 3 Soaliez Davis 51,10 4 Camelbeek J. 50,50; 5 Nicohs Rich. 50,05d Van don Driesch V. 50,00 7 Depesemiere G. 49,45 8 Flamand G. 49,00 9 Milebroeck Alf. lo De Vos Leopold 45,lo 11 Gereutte Fr. 44,45 12 Denis Joseph 44,80. Burgerlijke stand. GEBOORTEN Maria Jacobs, Gasthuisstr.Clara De Smol, BuizemontIreDa Bogo, Kloefstr.; JaakSehotte, Gasthuisstr.; Maria-Theresia Geers, Oudenbergstr.Etienne Clement, HospitaalMartha Claessens, P&chterstr.; Emma De Wetter, Nieuwstr.Jeannine Borremans, Markt. OVERLIJDBNS Emma De Cock, 90 j. Wed. Edouard Guillemin, Kloosterstr. Rosalia Vergau- wen 87 j. ong. Wyngaardstr. Metropolis? Metropolis? AALST. Overdracht fr. 405,30. Lied gezongen door oude Van Vaarenbergbij Ph. Buys Hoogevesten 4,00 fr. Gezongen bij Wellekens door Jaenne Schau- vliege en rondgehaald 8,20 fr. Totaal 7,2oYr. Inschrijvingslijst N. 29 van De Naef Ema nuel 42,15 fr. Dandarleeuw Verloden Zondag was gezellin Clothilde Van der Straeten van Aalst in ons midden. Ze zong dat het achturenhuis kraakte. Voor den strUdpenning haalde ze rond 10 fr. daarna?en dan nog eens 12 fr. Totaal 29,oo fr. Van harte dank en tot weerziens. Voor ons Muziak. Voor bewezen 'dienst door onzen Volks vertegenwoordiger 100 fr. Sottegem. Lied gezongen door De Wandel Anna, rond- haald door Broeckaert Richard bij Van den Heynde 13,90. Gift door Nichels 20,00 fr. Geeraardsbergen, Omdat Louise by Robert en Bertrand moet slapen 2,00. Gezongen doorCoJiyns Marie en rondgehaald door Henri Coliyns 3,8o. Drie onplaatsbare zetten (Tack) l,5o. Uylebroek Alfons Warande 5,00. Totaal fr. 12,So. Sohoolstraat, 1-4, AALST Super-Programma vanaf Vrydag 30, Zaterdag 31 Maart Zondag 1 en Donderdag 5 April. Kinderen niet Toegelaten Do grootste Paramount-fllm (Quand la Chair succombe) met EMIL JANNINGS De grootste menschlievende film die mea ooit te zien kreeg. BerichtGezien het vertoonen van de zen prachtfilm overal den grootsten toeloop veroorzaakt heeft, zullen de genummerde kaarten vanaf Vrydag morgend om 9 u. te verkrygen zyn. Programma van Maandag 2 April om 5 en 8 ure, kinderen toegelaten. Liefde Kruiswoorden Als andere middelen niet ge holpen hebben Uw Asthma- aanvallen minder benauwd en minder veelvuldig te maken, wend U dan in vertrouwen tot het middel, waarop nog nooit tevergeefs een beroep is gedaan bij ziekten der luchtwegen AKKER'S Redder re, Longen Mie Apotheken. Per fleech I,. I J.50. Ir. 22.50. fr. 35 Molendries, il en Hoogevesten, 5, Aalst

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3