mmzmmmwm Cinema Moderne Cinema Palace VRAAGT OVERAL DE Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN Alom Geprezene Bieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE Xiefbe, JBloeb en TTranen -ïiiieuiiiatiek0 CACHET AKKER Okegem ïddergem Sottegem Uit Ninove Uit leeraardsbergen Burgerlijks «tand SULTANE Het Ontwaken van een Bangerik <&BB,BGHTEGHEI0 LÉO TOLSTOI l)e Kreulzer-Sonate OPGEPAST (2* Paaschdag) Maandag 9 April, Gansch nieuw Programma Zondag 1 April gaf onze Volksvertegen- Do Bruyn Prosper eene openluchtmeetiDg na de eersto mis. Al de mannen blevoD aan dachtig luisteren. Voorwaar de arbeiders van Okegem beginnen klaar te zien. Binnenkort stichting van onzen sociali stische ziekenbond. De Kruisplanting op het graf van onzen vriend Daniel De Saeger zal iets bijzonders zijn. Honderden vriendinnen en vrienden zullen dien dag naar Okegem komen om een laatste hulde te brengen aau de nagedachtenis van on zen wakkeren strydbroeder. Het muziek van Denderleeuw zal de plech tigheid opluisteren. Wel gelukte meeting na de 2' mis op Zon dag 1 April. Gedurende 3 kwartiers sprak Gezel De Bruyn tot de talrijke toehoorders. Op 15 April gaat liet volksmuziek van Denderleeuw naar Denderbautem. Op den terugkeer, doortocht door ïddergem en be- zoek aan 't Volkshuis. De mannen van ïddergem die meegaan naar Dundorhautem vertrekken om 2 uur aan 't Volkshuis. Rand de Gemeenteraad. Onzen burgervader met zijn gevolg sohijnt een heiligen schrik to hebben van zitting te houden met zijnen raad. In den loop van verleden week werd door den heer de Meyer en Cie een zitting van de gemeenteraad aangevraagd. Alle gemeen teraadsleden kregen daartoe een uitnoodi- ging dat op zaterdag 31 Maart de zitting zou doorgaan De dagorde behelsde onder meer de volgende punten. 1)De geldeltjken toestand der gemeente tegenover de Cie ladendre op 31 December 1927. De afrekening met deze Cie. 2) Het bedrag en de uitbetaling der op Si December U door de gemeente nog verschul digde gedane Onteigeningen. Wie er evenwel niet verschenen is op de zitting is den burgervader met zijn collega? wat dan ook mede bracht dat de zitting niet kon doorgaan Naar er vertelt wordt zouden enze fameuze bestuurders erg in nes ten zitten Men spreekt van honderd dui zend franken schulden die de gemeente kas zou hebben Wat is daarvan waar de be volking praat voel over deze zaak en ze vraagt naar klaren toestand. Of ze gelijk heeft. L. L. Waarom 7 Nog steed9 zijn er te vele partij genooten, die onverschillig staan tegenover onze koo- peratie, en zelfs onder de leden onzer samen werking zijn er ook nog te veel die niet eens schijnen te weten, dat zij in de kooperatieve Winkel kunnen koopen, al hetgene zij noodig hebben in het gezin. Het is niet voldoende aanspraak te maken op de naam van partij ge- genoot en zich niet te bekommeren om al de rest. Een overtuigd socialist moet weten, dat nevens vakbond en politieke groepeering, ook de kooperatie dient gesteund. Hoe dikwijls en door hoevelen werd er vroe ger niet geklaagd over de ontoereikende bron van ontwikkeling onzer werkersgroepeeringen, geen voldoende vergaderingslokalen, noch bu reelen voor onze Vakbonden, geene of al te beperkte Boekerijen. Weinige of geene moge lijkheid tot in leven houden van Kunstkringen (Muziek enz.) Wie herinnert zich niet al die drukkende moeilijkheden van vroegere jaren, die eerst moesten worden uit den weg geruimd door de kooperatie. En nu dat de Werklieden organi sation beschikken over al de confortabelle mid delen, als ruime Bureelen en Vergaderlokalen, over uitgebreide Boekerijen, sterke Kunstkrin gen en Muzieken, Prachtige Feestzalen enz. zijn er te vele der onzen die zich onverschil lig houden. Stelt men de vraag waarom, dan- zijn meest altijd de antwoorden louter uit vlucht. Voor deze is de Winkel te ver afgele gen, anderen vinden het brood te veel gebak ken, nog anderen hebben liever iets dat zij denken niet te kunnen vinden dan in de pri- vaathandel. Welnu, met een weinig goeden wil, is het mogelijk eenieder te bevredigen. Onze winkel kreeg een merkelijke uitbreiding, de verkoop van gemaakt ondergoed, zoowel wat mans als vrouwen betreft is ingericht. Ook voorschoo ten voor vrouwen en kinderkousen, enz., enz. Met den dag nog zal de voorraad in magazijn worden vermeerderd met al wat den artikel betreft. Wij hebben verders nog in magazijn beste flanelle, katoen enz., enz. Deze uitbrei ding samen gaande met de uitkeering van den Brooddeel hebben de huismoeders de gelegen heid gehad zich een en ander aan te schaffen. Wij hebben niets anders gehoord dan lof zoo wel wat hoedanigheid als prijs betreft. Alle samenwerkers hebben nu als plicht te koopen in hunne inrichting, en moeten ook mede werken aan de bestendige uitbreiding onzer inrichtingen. De groei en uitbreiding dor kooperatie be- teekent voor de werkende klasse, meer wel vaart en meer geluk. Wie het moeilijke ontwikkelingsproces der arbeiders-organisatien heeft gekend en verge lijken wil met de huidige toestanden moet erkennen, dat de samenwerking voor het over- groote deel paart heeft aan de bekomen verbe ringen. Wij hebben als samenwerker de plicht, de onverschilligen te vragen: Gij gaat niet naar de kooperatie. Zeg ons dan Waarom KOOPERATOR. Welgelukft. De partijavond ingericht ter herdenking der Commune, is buiten verwachting gelukt. Slechts enkele plaatsen bleven onbezet. En laat ons toe onmiddelijk een woord van lof te richten tot de inrichters en uitvoerders van het programma. Alle medewerkers dienen gefeli citeerd om de knappe uitvoering. Orkest, Volkscinema bewees op de hoogte te zijn, leiders en muzikanten verdienden ten volle de milde toejuichingen. Makker Praet die de Helden der Commune bezong oogste veel bij val, waarvan Elaut, die het lied dichte, en Van der Biest, die het op muziek zette hun deel mogen nemen, 't Was wel. Van der Biest, die ons vergastte op een puik Wiegelied voor Viool, en begeleid met Piano door Praet, werd toegejuicht. De Turners en Turneressen deden ook hun best. Van Pachterbeke, de Saxophone, speelde op puike wijze een air Varié, de stilte in de zaal was beteekend, 't was het bewijs dat de toehoorders geboeid waren door het fijne stuk muziek op puike wijze gespeeld. Senator De Nauw, sprak over de Commune, een ferme rede, waarin vooral werd onder lijnt de beldenstrijd der Communards, zeer interressante Voordracht, die gansch de zaal boeide. Als Clou van 't feest hadden wij enkele Beelden uit de Commune, begeleid door aangepaste muziek en zang, 't was schoon door zijn eenvoud en sprekend voor toe schouwers. Iedereen was voldaan en ten allen kanten stelde men de vraag, voor wanneer nogmaals op dergelijk feestjes te worden vergast. Gevraagd. Ben plaats van bediende der Vakbonden is te begeren Om in aanmerking te genomen te worden, moet men hd zijn van een Socialistisch syndikaat. Lezer zijn van socialistische bladen; Cooperateur en lid van de Mutualiteit, dit minstens ljaar. De aanvra gers moeten ook volledig voldaan hebben aan.hun mill, taire plichten. Ken examen zal afgenomen worden. Aan vragen in te sturon ten laatste tegen 0 April, aan Gezel Edgard De Coster, lokaal De Redding, Goeraards- bergschestraat. Cln&ma Zaterdag 7 en Zondag 8 April. Doublepatts en Patachon Politiemannen Het groote lachsucces, waarover alle cine maliefhebbers van Ninove zullen naar de Volkscinema komen. Hoot Gibson de bevallige cow-boy. Maandag 9 en Donderdag 12 April. De bevallige artiste L AURA LA PLANTE in De Kat en de Kanarievogel of De Wil des Dooden Een eigenaardige Universal film, waarover veel is geschreven. En de groote belgische film van Jean Velu. H<ett Doodnnde Bosch (La forêt qui tue). met de groote kunste kunstenaars Georges Melchior, Robert Bogaërt, Suzanne Christy enz. Een gala-programma. Oorzaak en gevolgen. Wij bestatigen van week tot week eene grootere belangstelling van wege de bevol king van Ninove voor het schoone en de kunst op gebied van cinematographic uit oorzaak dat de Volkscinema steeds getracht heeftin Ninove ook de menscben filmen van beteeke- nis te laten zien en het gevolg daarvan is dat de kliënteel van Volkscinema ook gedurig aangroeit. Het doel van «Volkscinema» is mee te helpen aan den vooruitgang van de cinematographiscbe kunst, en het volk van Ninove heeft ons begrepen en waardeert ons pogen. De Volkscinema heeft een reeks filmen gehuurd, dewelke zeker een overgroo te bijval zullen oogsten. Doodelijke Kus» Op algemeen verzoek, zal het gezelschap Van Tuyckom, het machtig tooneelwerk De Doodelijke Kus nog eens opvoeren, in de zaal «De Redding» op Woensdag it April. Prijzen der plaatsen 5fr. en 4 fr. Cinema Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 April Groote Franco-Film Morgan de Sirene van Loonce Perret met Ivan Petrovitch, Rachel Devirys, Josy- aue, Claire de Lorez, Térof, Violet, G. Char- lia, P. Damorés en het ballet-korps van den Opera van Nice. Een film van een over groot succes, groote waarde en buitengowo- ne schoonheid. Vooraf Verrassingen van den Metro First-National Film Een programma zooals er zeidon samen gesteld wordeD. Zeker zullen de cinemalief- hobbers lang over deze filmen spreken. METROPOLIS 7 7? Woensdag 11 en Donderdag 12 April Wereldsche Gerechtigheid Buitengewone Universal-Film. Boeiend drama met Ralph Lewis, John nie Walker, Marguoriet De la Motte. Huwelijk voor 'tGeld Een P. D. C. film, met de groote kunste nares Leatrice Joy. Deze band is met do grootste zorg opgesteld geworden. joukine, Mary Philbin. De Zeereuzen, van First-National-Film en Lady Har rington met Claude France, komen op doek deze maand. In de Stekjesnijverheid Vrijdag 30 Maart, had do aangekondigde Openbare Vergadering plaats om den toe stand in de Allumettennjj verheid te bespre ken. De beer Steppé, gewezen afgevaardig de Beheerder der fabriek Néo Allumettière, die door zijne artikels iü de Vlag aanleiding gegeven had, tot het houden der vergade ring, was per aanbevolen brief uitgenoo- digd zijne beschuldigingen tegenover de socialistische leiders te komen bewijzen en terzelvertijd zijn standpunt nopens de cri sis in de Luciforsnijverheid te komen uit eenzotten. Voor een wel bezette zaal, zetten gezellen Fassin, Landelijk Secretaris der Algemeene Centrale en Pr. De Bruyo, Volksvertegen woordiger, de houding der socialistische partij en den vakbond uiteen, alsook het standpunt die wjj aankleven om eene ge zonde oplossing te vinden. De heer Steppé hield al wat hij geschre ven had staande, maar bewijzen deed hij niets, hij zegde enkel dat hij bestellingen had in overvloed en dat de fabrikanten niet wilden werken. Fassin bewees dat de schuld der werk loosheid (als de krisis kunstmatig is) eerst en vooral ligt aan de fabrikanten die hunne fabrieken, of beter gezegd de aandeden hunner fabrieken, voor groot geld aan de vreemde kapitalisten verkochten, dat de heer Steppé aan demagogie wilde doen door op het gemoed der werklieden welke door de crisis ïyden, in te werken dat hü wel wist dat reeds van einde 1926 door den heer De Bodt van Ninove, in naam van al de Belgi sche AllumeUenfabrikatiUn de tUSSChenkomst van den Staat was ingeroepen. Fassin en De Bruyn zegden, dat zoo de heer Steppé en zfone vrienden bedrogen waivn, het niet was door ons, maar wel door hunne vrienden die met hen in de be heerraden der fabrieken zaten. De cijfers aangaande de voortbrengst en den uitvoer, en die door 't Ministerie wer den verschaft, worden door den heer Step pé valsch verklaard. AJs men den heer Steppé wil geloovon, zijn het enkel de cijfers en bewijzen door hem voorgebracht, die echt zijn, en deze van 't Ministerie, van de Commissie onder Voorzitterschap van den heer Moyersoen en al de andere zyn valsch. Fassin bewees, dat de Algemeene Centra le. van by het ontstaan der krisis in April 1927, het noodige heeft gedaan om eene spoedige oplossing er voor te vindener werd bij de Commissie aangedrongen, eene oeno ondervraging werd ingediend tot den Minister van Nijverheid en Arbeid. Door den val van 't Ministerie werd de ondervraging verschoven. De Commissie deed in meerderheid uitspraak tot het afwij zen van Staatstussohenkomst. De minder heid der Commissie was voor inmenging van den Staat. Bij de ondervraging van den heer Mini ster Heyman, verklaarde deze de Staatstus- schonkomst overbodig en raadde de Belgi sche fabrikanten aan, over te gaan tot het vormen van oen vrij kartel. Ons standpunt is. hot oprichten eenor Maatschappij die de fabrikatie van Allumetten zou uitbaten, waarin zouden vertegenwoordigd zijn: de Staat voor 51 0/0 der aandeelen en de fabri kanten voor de rest. De werklieden zouden medezoggiogschap krijgen in de uitbating door het inrichten van paritaire kommissies, enz. Dat wy hiermede niet overeenstemmen met de gedachten van den heer Steppé en zyne vrienden, is begrijpelijk. Gezel Edgard De Coster zegde terloops in antwoord op de beschuldigingen van de heeren Steppé en consoorten, dat wij als werkliedenvertegenwoordigers geene fa- briekon of aandeelen ervan te versjacheren h»bben, dat de leiders der werklieden zich niet laten uitkoopen, maar dat wel, volgeDs de verklaring van den heer Steppé zelf, deze die zich laten uitkoopen voor groot geld te vinden zyn by zijne gewezene en tegenwoordige katholieke vrienden, dat i het er by dezen zoo nauw niet op aankomt of do werklieden op straat loopen en honger lijden, als hunne zakken maar gevuld zijn deze denken toch, dat voor hen, voor alle zondon vergiffenis te bekomen is. De Bruyno verklaart, na het Paaschverlof by het besproken van het budget van Nij verheid en Arbeid, opnieuw deze zaak in do Kamer op den voorgrond te zullen brengen, en zal evenals bij de interpolatie aan den Minister vragen, dat deze welke zich aan strafbare feiten in zake do crisis hebben plichtig gemaakt, streng gestraft zouden worden. Gezel Jules Bauwens, sluit de vergade ring, met te verklaren, dat den heer Step pé van al zijn uitgebrachte beschuldigin gen, niet een enkele heeft bewezen. De Vakbond zal in de toekomst zooals in het verleden de zaak der werklieden blyven verdedigen en behartigen. Hij doet een beroep op de Allumetten- beworkers, om getrouw te blijven aan den Vakbond, om samen verder te strijden tot ons einddoel. dering, dewelke zal plaats hebben, ZONDAG 22 APRIL, om j ure namiddag, in het Volks huis, Groote Markt. DAGORDE 1. Verslag van den Beheerraad. 2. Verslag der Commissarissen. 3. Bilan 1927. Goedkeuring. 4. Herkiezing van één lid van den beheer raad in vervanging van Guill. De Nauw, her kiesbaar. 5. Herkiezing van drie leden van het hulp- bestuur in vervanging van Maes, Speren Van Bellegem, allen herkiesbaar. 6. Verscheidene. Tombola. De Bestuurder, Guill. De Nauw. lfoor de Vrouwen. Voor 't blad Vooruit Zaterdag 14 April, om 7 ure 's avonds, Feest- vergadering voor de leden van de Socialisti sche Vrouwen-Vereeniging en voor de vrou wen aangesloten bij den Ziekenbond Helper en Trooster Metropoli» In ons Blad van verleden week, maakten wij de vergoedin gen kenbaar welke toegekend zijn aan de afge dankte werklieden in het stekjesfabriek van de Union Allumettière te Lessen. Volgende wijzigingen werden volgens nieu we onderrichtingen aan de basis der vergoe dingen gebracht 25 dagen per jaar dienst in 't fabriek tot 4 jaren of 1 jaar dienst 25 dagen volledig loon. a 50 3 75 4 loo tot lono 15120 aoljo 2516o Oud Strijders 25 dagen meer. Voor de jonge lieden van min dan 2i jaar en die geen steun van 't gezin zijn, is 5o 0/0 dezer vergoeding toegekend. Aan onze Duivenliefhebbers In ons blad van 25 Maart 1.1., deed het be stuur der Maatschappij «Gelijkheid voor Allen* gevestigd in het Volkshuis een warmen oproep tot al hare bondsleden om zooveel mogelijk hunne eigene inriehting te steunen. Dien oproep had wis en zeker een voorname klakkenfabrikant aan het hart getroffen. Op gewonden en misprijzend kwam hij met ons weekblad in de hand naar zijnen bond geloo- pen, en las daar het artikel voor. We kunnen aan voormelden klakkenfabri kant verzekeren, dat we hem indien hij zulks verlangt, enkele aanbevelingen zullen bezor gen tot bet leveren van klakken in S. M. Dan zou hij misschien minder haastig zijn om met andere maatschappijên den spot te willen dry- von. Wo kunnen even ook nog opmerken dat, Mijnheer, aandeelhouder is geweest der Maat schappij waarmede hij nu den spot wil drijven. Karakters, draaiënde als de wind, vind men nochtans op onze dagen enkel nog bij uitzon dering. Heeft die zou lachzieke heer nu toch goesting tot lachen, dat hij ook goed de vlaam scha spreuk indachtig weze Wie laatst lacht, best lacht Nu tot onze mannen, U niet laten beïnvloe den door de woorden van zoogezegde geld mannen, dank aan den oorlog. Want stelt U toch nooit voor, waarde sportbroeders, dat ge melde heeren eeie Maatschappij steunen en bewerken ten uwen voordeele. Integendeel, eigenbelang speelt bij hen de hoofdrol. Ja, een drachtig zullen we streven tot het hooger op onzer Maatschappij. En wie weet, lacht Mijnheer de klakkenfa brikant vroeg of laat.... niet Groen. Metropolis Metropolis I Metropolis I Vestale du Gange, van bet huis Gil bert. De Gijzelaarsterg met Ivan Mos- Metropolis 7 7 S. M. Verbroedering ALGEMEENE VERGADERING De leden worden uitgenoodigd tot het bij wonen der Algemeene Verplichtende Verga KAATSEN De Maatschappij De Roode Balspelers gevestigd in het Volkshuis, in Algemeene Ver gadering. gehouden op Zondag 19 Februari, heeft besloten twee partijen naar Ronsete sturen om mede te dingen aan den prijskamp door de stad uitgeschreven. De aangeduide partijen zijn deze onder gezag van onze makkers Book man en Marginet. Om met hoop op welslagen zulke prijskampen aan te vatten, is het noodza kelijk dat de partijen goed geoefend en gedrild worden. Het Bestuur heeft dusvolgens beslo ten, op heden Zondag 8 April, om 9 ure voor middag, een oefenmatch in te riehten op de Groote Markt, voor al de spelende leden der Maatschappij De Roode Balspelers als oefening voor twee eerstgemelde partijen en verders de andere partijen in elkaar te steken. Het Bestuur in naam der Maatschappij doet beroep op al de spelende leden om zich altijd op alle prijskampen deftig en eerlijk te gedra gen; dit is geen verwijt. Laat ons eensgezind streven tot het hooger opwerken onzer maat schappij. Samenwerken, daarin bestaat onze macht. Op post dus mannen voor Zondag morgen. Het Bestuur. De leden spelers, die door vergetelheid geene uitnoodiging zouden ontvangen, kun nen dit bericht als zulkdanig beschouwen. Stichting eener Nat. Federatie Een heugelijk nieuws. In Vooruit van Zaterdag 3i/3/28, lazen we volgend bericht Als zou te Brussel eene Nationale Federa tie zijn gesticht voor Socialistische handbalspe- Iers. Afgevaardigden van meer dan 2oo ploe gen zijn samengekomen en stichten het Na tionaal Kampioenschap 1928 dat gespeeld zal worden met gewestelijke afval wedstrijden De finaal zal gespeeld worden te Brussel, op Zondag 5 Oogst, Nationale Jeugddag). Zonder dralen aan het werk waarde sport broeders, geoefend en gespeeld om de Roode Bahptlers in de finaal te krijgen. En moest het eens lukken.... maar dat ware te veel gehoopt. Nochtans kunnen onze Roodjes zien eervol klasseeren als ze willen. Daarvoor eendrachtig gewerkt, en lukken zullen ze. HUWELIJK. Omer Van den Bossche, Overboulaere en Angela Slincx, Warande. GEBOORTEN Simonna Wicheler, Lorreinestr. Alphon- sint Ogiers, BuizemontMaria-Josée Hans- kens, Buizemont; Christiana Van Ongeval, Molenstr. OVBRLIJDRNS Reine Rond, 62 j. Wed. Statieplein Felix Du Bois, 22 j. ong. Pateelstr. Albert De Vleeschauwer ong. Gasthui9«tr. Metropolis 7 Sohaslstraat, 1-4, AALST Super-Pro gramm* vanaf Vrijdag 6 April 1,21. Kinderen niet Toegelaten Buitengewone film met URETA VISSEN. WILLIAM COLLIER en ERNEST TOR- RENCE. Programma voor Maandag Paaschdag) om j en 8 ure, kinderen toegelaten. HOOT-GIBSON in Groot succes KORTELINGS. met JACK HOLT en ESTHER KALSTON. Molondrios, Hoogeveatan, Aalat GROOT SUPER-PROGRAMMA van Vrydag 6 en Zaterdag 7 April, om 8 ure Zondag t April, om 5 en 8 ure Kinderen niet Toegelaten Groote Dramatische Komedio naar het Beroemde Meesterwerk van Een Wereldberoemde Succesfilm, waarin de toeschouwers het lijdenvan een liefde vol hart zullen zien vertolken door de beste uitgezochte artisten meesters in het vak. Vooraf EEN FIJNE KOMIEK. ZONDAG OM 1 URE Prachtig Programma voor de Kinderen. ter gelegenheid van om 5 en 8 ure VOOR DE KINDEREN OM I URE lendengcschot, spierpijn, pijn in den rug en de lede maten, zenuwpijn, afmat tende hoofd- en tandpijn, worden doelmatig en af doende bestreden door het zenuw-kalmeerende, onschadelij ke In alle apotheken. etofr.6o,6cachetten3fr.5o «n «li AKKER'. Abdijsiroop

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3