Hand- en Geestesarbeiders aller standen MAAKT U GEREED TOT HET VIEREN VAN 1 MEI, FEESTDAG VAN DEN ARBEID!! De Wet op de Werkongevallen MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 10 Prijs per nummer 50 centiemen 15 April 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Den Arbeid ter Eere. Gedachten over de School. La Prévoyance Sociale Aan onze Correspondenten Eerste Meifonds. Recht en Goen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHEOK-REKENIftG B'e 1 g i 8 c h e Werklieden-Part^ Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Onze lezers zullen zich wel de uiteenzetting herinneren die we over deze belangrijke zaak in ons blad hebben gegeven op 7, 28 November en 26 December I926. In het laatste artikel verscheen zelfs een volledige ontleding en toelichting van de bij zonderste schikkingen vervat in het nieuw wetsontwerp dat door Gezel Wauters, toen malige Minister van Nijverheid en Arbeid, werd voorbereid. De finantieele moeilijkheden die het land heeft doorgemaakt ten gevolge der schandalige aanvallen der reaktie en het ondermijnen van het krediet van 't land, heb ben destijds niet toegelaten dat wetsontwerp neer te leggen. Al de krachten van volk en land zijn inge spannen geworden om de Stabilisatie der munteenheid onze frank met goed gevolg door te drijven. Heden staan we op vasten bodem. Het oogenblik is dan ook aangebroken op de verwezentlijking der werkershervormingen aan te sturen. We hebben het altijd gezegd dat de hervor ming die zich het meest opdringt wel deze is der herziening van de wet op de Werkonge vallen. Minister Heyman heeft de buitengewone kans gehad, bij zijn aanstelling, een wetsont werp te vinden dat heeletnaal was uitgewerkt. Hij heeft het op 14 Februari l928ter Kamer kunnen indienen. De Kristenen vlechten hem natuurlijk bou- werkransen rond het hoofd. Zou hunnen Hey man soms gaan boffen met het werk van Wauters? In alle geval, aan zulke iollekens laten de arbeiders zich niet vangen. Laten we de kris tenen maar juichen bij het neerleggen van het ontwerp. Wij kunnen heel tevreden toezien, vooral de hoop koesteren dat, als wanneer bet op stemmen zal aankomen, er genoeg kristene vertegenwoordigers zullen zijn om met den Socialistischen blok die werkcrshervorming er door te halen tegen de kristene kapitalisten de kristene fabrikanten en nijveraars. Wait and see, zegt de Engelschman. Dat voorstel kan althans toch onze volledige goedkeuring niet wegdragen. Het was opgemaakt voor 1926, dus vóór de waardevermindering van den frank. Kunnen we ons tevreden stellen b.v. met de minimum- en maximumloonen in het voorstel geschreven in 1926 als wanneer er maar 107 franken noodig waren voor een pond Die cijfers minimim 2$00, maximum 12000 moeten verhoogd worden in evenredigheid der waardevermindering van den frank. De begrafeniskosten, vastgesteld op 5OO fr., dienen minstens op 800 gebracht. Wat de andere bestanddeelen der wet be treft geven we de voornaamste veranderingen door het nieuwe voorstel aangebracht. a) Wanneer het ongeval een tijdelijke en volkomen ongeschiktheid tot werken heeftver- oorzaakt, heeft de getroffene, te rekenen van den dag volgende op het begin der arbeids ongeschiktheid, recht op een dagelij ksche ver goeding gelijk aan 50 ten honderd van het ge middeld loon. b) Na de zesmaanden wordt deze vergoe ding verhoogd tot de twee derden van het loon. c) Wordt de onbekwaamheid bestendig; dan wordt deze vergoeding ook bestendig en be vestigd bij vonnis van den vrederechter. d) Voor zwaar gekwetsten, kan de vrede rechter meer toekennen maar nooit 80 per hon derd van het loon overtreffen. e) Al de medische, heelkundige en phar- maceutische kosten zijn ten laste van den pa troon, eveneens de kosten voor toestellen van kunstmatige lichaamsdeelen. Bij de einduit spraak van het gerecht wordt er voor deze laat ste kosten een bijgevoegde vergoeding toe gekend. d) De vrije keus van doktor wordt maar al leen toegestaan zoo de ondernemer zelf geen geneesdienst heeft ingericht. In geval van dood worden de volgende vergoe dingen toegekend a) 500 fr. voor begrafeniskosten. b) Aan de echtgenoote, een lijfrente bere kend naar den lijftijd van het slachtoffer, gelijk aan 251. h. van het jaarloon. c) Aan de wettige kinderen, beneden de 18 jaar, een lijfrente gelijk aan 10 t. h. per kind, met mapimum van 30 t. h. d) Aan ouderlooze kinderen, 15 per honderd per kind met maximum van 45 t. h. e) Aan de ouders, zoo de getroffene niet ge huwd is, eene lijfrente gelijk aan 151. h. per onder, met maximum van 25 t. h. voor beide ouders. In geval van gedeeltelijke voortdurende werkonbekwaamheid, waar de lijfrente geen 3OO frank per jaar bedraagt, mag het kapitaal in eens worden uitbetaald. Voortaan zullen alle patroons werplicht zijn een loonboekje aan hunne werklieden te geven wat zal toelaten ook na te gaan of de vergoe dingen die in alle gevallen worden toegestaan en berekend worden op het gemiddeld loon van het jaar dat het werkongeval voorafgaat, juist berekend zijn. Dit wetsvoorstel werd reeds door deafdee- lingen der Kamer onderzocht. Onze socialistische mandatarissen hebben er met veel succes de gewenschte veranderingen kunnen aan toebrengen. De midden afdeeling is samengesteld. Laat ons hopen dat daar ook het werk vlug zal op schieten, opdat de bespreking nog in dezen zit tijd zou kunnen plaats grijpen. Te lang reeds wachten de menigvuldige slachtoffers der werkongevallen op een beetje verbetering. Zij zijn de ongelukkigsten van al de wroe- ters 't is waarom ook de socialisten er zullen aan houden dat er weldra voldoening wordt geschonken. P. DE BRUYN. We meenen nogmaals het oogenblik ge komen om onze baud-en geestesarbeiders attent te maken op de met rasse schreden, naderende le Meidag, waarop men de ver lossing des Arbeids viert. Onze verzuchtingen op dien dag moeten z^n dat het ons toegelaten weze, de macht en de harmonische schoonheid te huldigen van wat tegenwoordig de wereld behoerscht: HET WERK DER MENSCHEN. Wanneer we een oogslag werpen op de weg die door het georganiseerde proletari aat is afgelegd, op datgene wat ze hebben weten te veroveren, z0n we nu meer dan ooit de overtuiging toegedaan, dat de arbeid de ware meester van het leven wordt. Van bij het ontstaan van het strijdende werkersleger, hebben we kunnen bestati- gon dat trapsgewijze een inniger verband is ontstaan tusschen Kunst, het Leven en de Gedachte, en van daar uitgroeiende ook liet Socialisme, welke met zich brengtDE VEROVERING VAN HEEL DE WERELD. Do viering van le Mei moet dit jaar meer dan ooitin dht teeken worden gesteld. We moeten de bourgeoisie toonen dat we met een verheven stoutmoedigheid, innig verkleefd zijn van onze verzuchtingen, dat we de thans bestaande maatschappelijke wanorde, die steeds in do menschelijke ge meenschap voortsluimerd moeten uitroeien. Wij, arbeidende klasse, moeten onze har monische grootheid, die er in onze organi satorische macht besloten ligt veropenbaren op ie Mei. Aldus dwingen wij een spontaner diepzinniger en meer doordachte bewondo- ring af. Onze arbeiders worden het bewust, dat ten allen tyde do arbeid een noodzakelijk heid des levens was, maar ze worden er ook meer dan ooit van overtuigd, dat er van wege de bourgooisie een meer aanmoedi gend systeem, moot worden toegepast, om ben een grooter deel van de productie toe te kennen. We weten het, dit zal niet zoo gemakke lijk worden bijgetreden, en juist daarom richten we onze oproep tot alle hand-on geestesarbeiders, zonder onderscheid van politieke of philosofische gedachte om zich nauwer en nauwer aan een te sluiten, ten einde te bekomen dat de gezegende dag aanbreke, waarop de maatschappelijke las ten die nu alléén zoo loodzwaar op de schouder* van de wroeters met hand en geest wegen, terwijl de parasieten er allo vruchten van plukken, zouden ophouden. Het kan niet genoeg herhaald worden, dat de arbeider eiken dag HET HEIL VAN DE WERELD BEWERKT, want zonder ar beid is er niets, en het is dus heel duidelijk als wy Socialisten hot over de daken uit schreeuwen, dat de scheppers aller rijk dommen er de eerste bezitters moeten van worden, de thans bezittendeniets voort brengende groote oomes, moord en brand schreeuwen voor het behoud van hun voor recht. Ha er zal nog veel gewerkt en gestreden moeten worden om tot daar te komen, maar met vertrouwen in zich zelf, en overtuigd als we zijn in onze toekomstplannen, zien we in een afzienbaren tijd, zulkdanige bres schieten in de kapitalistische forteres, wel ke aanmoedigend genoeg zijn om vol te houden. De ie Mei-Betooging moet ons een stap nader ons doei brengen. Met honderden mannen en vrouwen, moe ten we in de rangen opmarcheeren, echter do jubelende muziektoonen onzer muzieken dat er de straten van dreunen, We moeten met zulkdanig groot getal zijn, dat de bourgeoisie van achter het gor dijn, de schrik op het lijf krijgen, dat ze er koud van worden. We moeten hen tooneD, alhoewel ze tot heden nog steeds de genieters zijn van on zen arbeid, ze nooit den arbeider hebben aanbeden, en dat we juist daarom onze ei- schen stellen, van meer welstand en genot om aldus ten slotte, de volledige vruchten van onzen arbeid te plukken. Daar komen we toe als den denker zich de hand reikt aan de zwoegers en als de kunstenaar er zich bij aansluit. Hot schouwspel van ijdelheid heeft inge diend en de dag is aangebroken, dat de denker en kunstenaar zich ook naar de ar beider richt, omdat aldus de Kunst haar wedergeboorte zal vinden, de eenige moge lijke geboorte. Denkers, kunstenaars en intellectueeleD, sluit aan 1 Vervoegt onze rangen, Laat ons samen strijden als scheppers van allen rijkdom en betoogen op 1* Mei, en in een afzien baren tijd, beheerschen we heel de wereld. A. B. Wie heeft er al niet eens een boek gelezen van Bölsche.den Duitschen natuurkundige? Hij weet zoo populair te schrijven over al lerhande natuurgeheimen.Hij geeft ons ook een Wereldblik waarin hij zijn gedach ten neerpent over het onderwijs. Die ge dachten zijn origineel en wij willen ze meê- deelen aan de lezers. Het is niet voor niet, zegt Bölsche, dat de beste, edelste maanen in het latere leven de eeuwige klacht doen wat wij op de school geleerd hebben is ons van weinig nut ge weest in het praktische leven, en üet heeft ons zoo gekweld, dat we tegenwoordig in onze herinnering de zaken van destijds ver- vlooken. Wat men op de school te slikken krijgt, zijn als een hoop beenderen, waaraan geen vleesch meer is. Met wat ballast van uilzon deringen, van stellingen, van cijfers en van cijferachtige woorden propt men het geheu gen niet vol En wie zegt ons hoe dikwijls hij dat alles van doen gehad heeft, in het volle leven Bij Bölsche berust alles op associatiebe grippen. Daarom moeten we allen veel lezen, zelfs op school. Hij zegt zelf, dat de ken nis die hij heeft van talen, van geschiede nis, van natuurkunde hij grootendeels te danken heeft aan de lezing van boeken, waarin die vakkon op romantische wijze ingekleed waren zijn vader zorgde er voor, dat hij thuis, in zijn jeugd, immer boekon los. Door vele leeraars wordt geijverd tegen elke lectuur op eigen hand. Zulks is uit den booze. Onafhankelijk van alle car rière, van alle examens en van alle titels, kan men de menschen onderscheiden, die niet lezen van hen, voor wien het boek oen intregreerend deel van hun bestaan is. Aan examens hecht Bölsche weinig waar de. Het mechanisch van buiten leeren geeft niet den doorslag voor de ontwikkeling vaD den mensch. Anders zouden zij, die het beste examen gedaan hebben, de bruikbaar ste krachten in het leven moeten zijn. De werkelijkheid zegt ons in 't algemeen het tegenovergestelde. De school, zegt onzen schrijver, moet oen beschutting zijn voor den menschelijkon geest. Het boek is daar ter ontlasting van het geheugen. Wo behoeven niets van bui ten te leeren. Do hersens moeten vrijwillig werken en onbewust zich zelf regelen. De conclussie van Bölsche komt hierop neer wij moeten het materiaal, de boeken waarin de kennis opgedikt is, goed kunnen hanteeren. Wie dat het flinkste kan, zooals iemand het rapst en juist de noten op 't kla vier slaat, is de man in 't leven. Iedereen is vlijtig in zijn vak, dat met zijn natuurlykenaanlegovereenkomt.-Men geeft b. v. een les over Wiskunde. Van twintig leerlingen, die de les volgen, zullen er mis schien vijf A zes zijn, die trek in dat vak hebben en gauw mot de les zullen klaar zyn. De overige zullen zich schrikkelijk verveeld hebben en zullen gedurende de les aan vele andere dingen gedaoht hebben, precies omdat ze voor Wiskunde niets ge voelen en aanleg hebben voor wat anders. Hoeveel dichters, schilders en schrijvers zijn er in hun jeugd door hun eigen leer aars niet voor dommerikken en luierikken uitgescholden, merkt Bölsche op. En terecht Het komt er dus op aan, dat de school in ieder de gave ontwikkele waarmeé hij van nature bedeeld is. Vele leeraars en vele ouders zien dat ie laat of nemen er geen nota van. De school mag ook geen werktuig zijn eener kaste. Ziehier hoe Bölsche zich hier over uitlaat. Mij is chauvenisme in eiken vorm een gruwel. Alles wat in het edele woord vaderlandsch liefde aan ruwen kaste geest en corpseigenwaan gelegen js, haat ik tot in mijn ziel. Mijn moDschheidsge- loof zoekt den cultuurmensch als ideale eenheid. Met dit artikel doen wij een stap buiten de politiek. Het is inderdaad belangrijk dat wo eens de gedachten kennen van hoog staande cultureele menschen over de school Wij moeten niet alles aannemen wat van de mannen van 't vak gezegd wordt. Leeken ook hebben ondervinding op dat gebied, en alhoewel Bölsche aan geen onderwys deed. luisteren wy toch gaarne naar hem. A. VIJVERMAN. heeft hare Algemeene Vergadering gehouden. Een korte vergadering en van eenvou- digen vorm, zooalsaltijd wanneer er niets dan bijvallen aan te boeken zijn. Het verslag van den beheerraad, het bilan, de rekening van Winstenen Ver liezen waren reeds vastgesteld op 23 Fe bruari zulk een record van snelheid is een voorbeeld dat het werk goed verdeeld is hunne klaarheid hunne juistheid gin gen alle vragen vooraf. En dit bilan stelt een bullitijn daar van een overwinning welke wij nooit behaald hebben het is een overwinning op die van vroeger. Enkele cijfers In 1927, heeft La Prévoyance Sociale, voor de afdeeling Leven, nieuwe polissen onderschreven voor een kapitaal van toi.007,971 franken. De overgroote sprong die in België maar door een enkelê Maatschappij is te boven gegaan en die daarbij nog meer dan honderd jaren oud is, brengt ons verzekerd kapitaal op 292. 707.303 franken. Het is heel van belang de jaarlijksche ontvangst der verschillende afdeelingen eens te vergelijken van nu en van na den wapenstilstand. (31-12-18). Deze ontvangst gaat van Voor de afdeeling leven, van g62.g85 franken tot 11 912,2-43 franken of I2,5 maal meer. Voor de afdeeling Brand van 186.052 franken tot 3.919.710. of 21,6 maal meer. Voor de afdeeling Ongevallen van 70. 374 Iranken tot 2.447.606 franken of 34,8 maal meer. Alle takken te zamen van 1,219.384 franken tot 18.279.559 franken per of 14,99 maal meer. Op moreel oogpunt heeft La Prévoyan ce Sociale, heel breed aan hare verplich tingen voldaan zij heeft een belangrijk gedeelte harer waarborgen opgeofferd aan deze zelfde instellingen der Partij het zij door nieuwe gebouwen of vergrootingen aan deze zelfde instellingen is ook het beste gegaan der winsten van het dienst jaar buiten dit heelt de socialistische kooperatief omtrent 4 millioen opgeofferd harer waarborgen aan het bouwen van huizen tegen lage huurprijzen. La Prévoyance Sociale, staat sterk als een rots maar zij is ook de eenige ver zekeringsmaatschappij van België welke Zit vtrvolg oudiraan holm 5). Hoe dikwijls hoort men niet 'k Wenschte dat ik het groot lot won 'k wensch een goed loon, een beter leven, goede wetten, en wat weetik nog 7 En telkenmale ik dergelijke wenschen hoor, dan stel ik de vraag hebben ze wel loten om 't groot lot te kunnen win nen, maar doet gij iets om die wenschen te verwezenlijken, want wensehen brengt niets bij, als men er niet naar han delt 7 En velen kijken dan aardig op. Inderdaad, om den wensch om een goed loon, om een beter leven te zien verwezenlijken, moet men tooh ten min ste lid zijn van zijn vakbond. Het is toch langs den weg van den vakbond, dat men zijn loon moet verhoo- gen en zijn toestand verbeteren 7 En hoevelen zijn sr niet, die NIET zijn vereenigd en het zelfs zoo ver drijven, dan den vakbond te beschuldigen, niets of niet genosg kunnen verwezenlijken Dat is toch verkeerd. Alvorens een lichaam te beschuldigen, niet genoeg te kunnen doen, moet men dit lichaam sterk maken, zoo sterk moge lijk, omdat het te vechten heeft tegen een ander sterk organisme, dit der pa- troens. Alwie dus met werken zijn broed moet verdienen, heeft als allereerste pliehtzioh te vereenigen en dan eerst mag h(j spre ken, als men het over een goed loon heeft. Wie wenscht te lerea, onder goede wetten, voordeelig aan de werkende klasse, aan de kleinburgerjj, aan de klein landbouwers, moet ten minste tooh kun nen zeggen ik heb voor de socialisten gestemd en beter nog ik maak deel van mijn propagandaciub. Welzeker! Wie als arbeider, mag of kan goede wetten verwachten, als hjj zolf begonnen is, met rijke menschen naar de Kamer ei Senaat te zenden 7 Zes maanden diensttijd voor onze sol daten, wordt door de bevolking in 't alge meen gewenscht, maar er zijn geen Socialistische gekozenen genoeg om ze te doen stemmen. De pachtwet met langen termijn komt er niet, omdat de boerkens groote eige naars verkiezen in plaats van werklie den. En op die manier komt er van al hunne wenschen niets in huis, door do schuld van zoovele kleinen die hunne eigene be langen toe vertrouwen aan hunne vijanden. Neen. beste lezer, min wenschen, maar beter handelen, dat is 't wat u in 't hoofd moet geprent worden en dit tracht te doen FRIEDERIK. We vestigen de aandacht onzer mede werkers erop, om tydig de feestelykheden welke zy voor 1° Mei inrichten, in te sturen. Nieuwe Toetreding. Het personeel van het Nationaal Verbond van Soc. Ziekenbonden van Belgie verga derd om de kwestie van het Eerste-Mei- Fonds te onderzoeken heeft zich eenparig aangesloten by den wensch uitgedrukt door de vergadering der vooraanstaanden. Anderzyds heeft het bureau van het Nat. Verbond eenparig besloten dat het nood- zakeiyk is, dat iedere Federatie haar per soneel vereenigt om het den noodigen uit log te geven opdat het zich kan uitspreken met kennis van zaken. hare bezittingen opoffert aan de B. W. P. De plicht van ieder goed socialist is klaartot haar gaan en enkel tot haar, om haar toe te laten nog beter te doen.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1