AALST. Og Waarheid in de Politiek Het geloof gaat om Zeep. Uit Lede Socialistische Jeugd-J'ecsfen De verkiezing der Werkrechtersra den. Teaioonstelling van Schoone Kunsten Prijskamp in Hand in Hand Socialisiischen Vrouwenbond Syndikale Jlubriek. Soc Jonge Wacht. Te Koop Victor De Geyier Burgerlijken Stand - Aalst 4, 5 en 6 Augustus 1928 Aan de Arbeidersorganisaties Aan de socialistische Arbeiders WAARDE MAKKERS, De Socialistische Jeugd van België zal dit jaar, op 4, 5 en 6 Augustus a.s., de plechtige inwijding harer landelijke Centrale, den 4o° stichtingsverjaardag van de groep La Plé bléienne (Brussel), en het XIIIe Turn Bonds- feest vieren. De B. W. P. stelt er prijs op dat de ontwor pen demonstraties het Socialisme hier te lande waardig weze. Zij zal inderdaad op hetzelfde tijdstipt ongeveer 600 vreemde afgevaardigden ontvangen, deelnemers aan het Internationaal Socialistisch Kongres en wil aan dezen toonen wat het Belgisch Socialisme vermag. Het algeheel plan voorziet eene algemeene mobilisatie van Jonge Wachters, Turners, Sportbeoefenaars en Volkskinderen. Zij moet den tegenstrevers aantoonen, over welke toe komstmacht de georganiseerde arbeidersklasse beschikt. Vóór en na den optocht door de straten der hoofdstad zullen onze menigvuldige ieugdafdeelingen de groote verscheidenheid harer bedrijvigheden met luister kond maken. Zij zullen inrichten een nationaal kamp, ont spanningsavonden met dansen, zang, muziek en baletten, in al de Volkshuizen van de Brus selsche omgeving, een Tentoonstelling over den Vrijen Tijd van den Jongen Arbeider en ten slotte in de overdekte hall van het Jubel park, eene massa-demonstratie van roode tur ners. Dit alles wordt bekroond met een sym bolisch spel dat de weerklank zijn moet van de vreugde en de geestdrift welke de jongeren be zielen in den opbouwenden kamp door onze ouderen tegen het kapitalisme aangebonden. Om die verwezenlijkingen te doen slagen het geen moet. volstaat het niet met durf en geest drift op te treden. De moreele steun der geor ganiseerde arbeiders is onontbeerlijk. Er moet ook geld voorhanden zijn. De onkosten bedra gen hooge sommen een eerste beraming duidt aan dat luO.OOO frank noodig zijn. Zalen huren en versieren, duizenden deelnemers onder brengen, hun eene tegemoetkoming voor de verplaatsingsonkosten verschaffen, beloonin- §en onder vorm van kunstplaten uitreiken om en ijver onder de werkers aan te wakkeren. Buitendien vergen de technische en bestuur lijke voorbereidingen hooge geldoffers. Overal zijn onze jongens en meisjes aan het sparen gegaan. Zij storten verhoogde bijdra gen. Het is een aanmoedigend begin gansch het land door. Wij zijn er van overtuigd dat onze vooraan staanden en de arbeidersorganisaties, die nim mer hunnen steun sparen ditmaal nog de jeugd de belofte van morgen, zullen helpen. Voor hen openen wij eene groote nationale inschrijving (Postcheck-rekening 136.392 W. Vanderveken). Elke geldtoelage, hoe gering zij ook weze, kan bijdragen tot het sukses van onze onder neming. De schenkende organismen kunnen bekomen dat hun naam gegrift worde op het aandenken dat aan de meest verdienstelijke deelnemers zal overhandigd worden. Wij bedanken U bij voorbaat voor uw blijk van solidariteit en bieden U, Waarde Makkers, onze broedergroeten aan. Voor het Centraal Komiteit J. VAN ROOSBROECK. Algemeen Sekretaris der B. W. P. Voor de Socialistische Jeugd Centrale W. VANDERVEKEN, Algemeen Sekretaris. Don 3 Juni aanstaande, zullen 27,5oo werklieden (mannen en vrouwen) en I400 bedienden van ons arrondissement ter stem bus geroepen worden, om hunne afgevaar digden te kiezen, waarvoor do Socialistische Syndikaten hunne Kanditaten zullen voor dragen. Door hot Koninklyk Besluit verschenen in het Staatsblad van 14 Maart, is hot aantal Werkrechters van het Arrondissement Aalst alsvolgt vastgesteld KA.MER VOOR WERKLIEDEN Gewone leden 3 patroons. Gewone leden 3 werklieden. Plaatsvervangers 3 patroons. 3 werklieden. KAMER VOOR BEDIENDEN Gewone leden 2 patroons. Gewone leden 2 bedienden. Plaatsvervangers 2 patroons. 2 bedienden. OM KIEZER TE ZIJN MOET MEN 1* Werkman of Bedienden zijn van den 1 juli I937. 2' Belg zyn of de gewone naturalisatie hebben bekomen. 3 Volle een-en-twintig jaar oud. De werklieden en bedienden, die wegens ziekte, ongeval, staking, lockout of onvrij willige werkloosheid, tijdelijk opgehouden hebben te werken, behouden hun kiesrecht. Gewezen werkgevers, werklieden of be dienden, kunnen lid zijn van den Werk- rechtersraad, vermits zij aan de overige vereisohten tot verkiesbaarheid voldoen, doch mogen nooit meer dan do helft der leden-werkgevers, der leden-werklieden of der leden bedienden van een Kamer uit maken. BEVOEGDHEDEN. De Werkrechtersraden nemen kennis le Van geschillen betreflende alle leer- arbeids- en andere dienstcontrakton. 2' Van teruggaaf der borgstellingen, ge tuigschriften, akten, gereedschap, kleede ren of andere voorwerpen. 8' Van geschillen betreffende de werk boekjes. 4« Van geschillen betreffende de uitbeta ling der loonen en zoo meer. VERKIEZING. De Werkrechtersraad wordt alle 6 jaar vernieuwd. De STEMMING IS VERPLICH TEND. Men moet kiezen in de Gemeenten waar men woont. De Kiezers of Kiezeresson, die in hot Ar rondissement werkzaam zyn, maar die daar buiten wonen, moeten op de plaats kiezen waar men werkt; b.v.een werkman of be diende die te Wetteren of Dendermonde wonen, maar hier in Aalst werken, zullen hier i n Aalst moeten kiezenEen werkvrouw die te Liedekerke woont ea in Denderleeuw werkt, moet in Denderleeuw komen kiezen, enz. De stembrieven zyn van verschillende kleuren. De werklieden kiezen met roos kleurige stembrieven, de bedienden kiezen met gelo stembrieven. De kiezer mag niet meer dan e'én stem uitbrengendie voor meer dan één lijst kiestzij die van boven op den kop en daar bij nog neven een naam van de kandidaten stemtwerpt zijn stem verloren. Daarom mag eenieder slechts één dop geven van bovenop de lijst. De verdeeling der zetels geschiedt door het getal bekomen stemmen van iedere lyst, to verdeelen door 1, 11/2, 2 enz. Het zal de lezers, lezeressen opvallen, dat er voor de Werklieden-Kamer 27,500 kie zers en kiezeressen zyn, daaruit stelt men vast, dat buiten de Nyverheids-Werklieden een zeer groot getal kiezers en voornamelijk kiezeressen ingeschreven zijn; verspreidt over het groot aantal plattelandsche ge meenten van ons Arrondissement. De kleri kale buitengemeenten hebben gezorgd, om zooveel mogelijk kiezeressen te maken. Dat moet een reden zyn voor onze vrienden en vriendinnen, om mf t verdubbelden ijver te werken, om onio lysten triomfanteiyk uit de stembus te doen komen. Gezien slechts drie zetels te geven zyn voor den Werkrechtersraad, en de manier waarop de berekening zal gemaakt worden, zou het voor de Fronters (Democraten) en de Liberalen een hopelooze stryd zyn, om hunne mannen in het veld te jagen. Góén van beide partyën kan in aanmerking ko men, om een zetel te veroveren. De strijd gaat tusschon de Socialisten en Katholieken. De werklieden en bedienden zullen tusschen deze twee lysten te kiezen hebben. Wy hebben volle vertrouwen in de Hand- en Geestosarbeidersde vele jaren stryd, dat onze Party en Vakbonden achter de rug heeft, staat torenhoog als een vaste waarborg. De kiezers en kiezeressen mogen in ouzo mandatarissen hun vertrouwen stellen die in alle omstandigheden, ook in de Werkrechtersraad do belangen der loon trekkers zullen verdedigen. H. F Onder deze hoofding verscheen er in De Werkman van verleden weck een epistel, ge wijd aan de verslagen der gemeenteraadzitting van 16 Mkart j. 1. verschenen in de verschillen de politieke bladen. Elke reporter krijgt vanwege de h.h. Fron ters zijn deel en... natuurlijk ook ondergetee kende. 'k Wordt er bij de lurven gepakt met zulk- danige kattenkoleire. dat ik me afvragen ging, wat ikzooal mocht geschreven hebben dat hen zóó raakte, want den toon dien ze aan slaan is meer een uitdrukking van een in onstuimige woede geschoten broekventje, dan van een spottende feniks, zooals overigens de h h. Fronters zich uitgeven. Die bestendige bedoelingen van Wij zijn dc Geleerden en gij ds Dommen doet ons onmiddelijk de mentaliteit kennen van de hooge opvoe ding die de h.h. Fronters genoten hebben Wij van onzen kant schamen het ons niet dat we onze broek op de schoolbank niet heb ben kunnen verslijten zooals velen onder U. We kunnen het alléén betreuren. Het meeningverschil tusschen ons Sociali sten en U h.h. Fronters ligt hierin, dat onze partij van bij haar ontstaan heeft geagiteerd om de minbedeelden. de ongeleerden en mis kenden uit den ellendigen modderpoel te ruk ken en hen op te leiden naar meer ontwikke- ling en genieten, terwijl gij h.h. Fronters met minachting neerziet op de mindere onderwe zene klasse, en dag in dag uit alléén de Socia- liste partij bekampt die reuzenwerk heeft ver richt sinds haar ontstaan. Uwe leuze is De Socialisten er onder, alhoewel gij weet dat dit opnieuw een klerikale over heersching zoo daarstellen. Het mag U dus h.h. Fronters niet verwon deren, als we eens gewagen van gekamou- fleerde klerikalen. Immers uwe strijd berust op niets dan voor de klerikalen terug te winnen wat zij dank hun reactionair gedoe hebben verloren. Uwe uitdrukkingen en doenwijze is alleen een veropenbaring van de opvoeding die gij aan de klerikale tutterllesch hebt gezogen... Basta 1 A. B. Door den invloed der kerk heeft de stadsoverheid nooit toegelaten in de week. week voorpaschen, een huwelijk te sluiten, en nu is de deken zelf ko men aankloppen bij die overheid en heeft er een huwelijk plaats gehad. (Dus teeken des tijds), nog over en kele jaren kon men nergens bij een vleeschhouwer in de goede week den Woensdag, Donderdag of Vrijdag vleesch bekomen, zonder briefken van den pastoor (dus voor 't geld) en nu besteld men overal zelf en bij de fanatiekste het meest. LECRAM. Onze lozers hebben verleden week de aankondiging kunnen lezen over de ten toonstelling die wordt iugoricht vanaf Zondag 15 tol en met 23 April, door de Aal- stersche Kunstkring Nieuw Leven Wanneer we de lijst der deelnemers raad plegen, schynt hij ons van groot belang en de mooite waard om onze geachte lezers ea iozeressen aan te zetten er eens een bezoek aan te brengen. Immers, de tyd is geko men dat wij arbeiders ook wat meer in voeling dienen te komen mot het schooüe. het gevoelvolle van de schilderkunst. Het geldt hier tevens oen aanmoediging voor jonge kunstenaars die in de toekomst veel beloven en die door hunne groote ijver zucht om iets schoons te verwezenlijken, hobben willen afbreken mot don ouden kunstsleur. Naar hetModerne der schilderkunst is hun roeping, en juist om die reden moeten wy als arbeiders, die ook immer met het oog in de toekomst staren, deze knappe kerels aanmoedigen. Dat kunnen wo, mot een bezoek te bren gen aau de tentoonstelling. Heden Zondag gaat den prijskamp met het Jpcquaftleaspel voort. Begin om 5 uren. OPGEPAST Wie Zondag wint, heeft zeker een prijs en heel waarschijnlijk worden heden de prijzen geheel en al verspeeld. Niet vergeten, dat heden Zondag om 3 uren namiddag de algemeene vergadering plaats heeftin Hand in Hand. Dagorde Regeling van ons Jaarlijksfeest. Eerste Mei. Toespraak door Volksvert. Nichels. Op post, weze het ordewoord. Het Bestuur. 8ij ds Brouwers Schandige Hongerloonen We zegden verleden week in ons kort ar tikeltje, dat we op de zaak der brouwers- gaston terugkwamen. En hier zyn we nu. In de maand Maart 1.1. werd door ons een onderzoek ingesteld naar de loonen en werkvoorwaamenby de brouwers verdieat. We stellen vast dat over het algemeen by deze werklieden nog geen spraak is van achturigen arbeidsdag. Een Brouwerspa troon vertelde ons in gemoede, dat de brou wers van de braafste werklieden waren welke er tegenwoordig zyn. We mogen hun een paar uren per dag doen overwerken, dit doen ze steeds zooder morren Welnu, die woorden van den Brouwers baas zyn een heel natuurlyk gevolg van de schandige kleine loonen dio er bij hom, evenals by alle Brouwersbazen, betaald worden. Ziehier nu tot wat gemiddelde loonen dat wa komen voor do Brouwerijen hier Aalst De Chauffeurs (voerders) komen aan een loon gemiddeld wel te verstaan van 175 fr. per week. Daarvoor zyn ze zekers 80 a 85 uren per week in dienst. Convoyeurs verdienen, loonen van 2,40, 2,45 tot 2,5o fr. per uur. Één Brouwery gaat tot 3,00 fr. per uur. Do mouters, stokors, manoeuvors, enz..., verdionen loonen gaande van 2,00 tot 2,75 per uur.'t Zyn uitzonderingen die 3,00 fr. per uur verdienen Wat dunkt u beste lezeres of lozer Hadden wo goen gelijk bovonaan ons ar tikel te schrijven Schandige Hongerloonen Hoo de brave huismoedors van dezen tak van werklieden het aan boord leggen, om de twee eindjes der week aan elkander te knoopen, blijft voor ons een raadsel. Toekomende week vertellen we eens wat de loonen zyn in andere plaatsen van het Land waar do Brouwersgasten, doen wat ze vroe ger hier deden, namentlijk Zich vetst aaneen gesloten in de rangen der Socialistische Vakbonden organiseer en Bij de Leder- en Vellenbewerkers In ons artikeltje van verleden week, zeg den we dat aan het Patroons-Syndikaat een vraag door ons gedaan was, ten einde in een onderhoud, verschillende zaakj es te behan delen. M. De Beul Al. in naam zyner groepee- ring, verzocht ons deze detailkwestie's mode te deelen. Wat kameraad Steenhaut dan ook gedaan heeft, en wei als volgt 1. Sinds lang is door ons vastgesteld ge worden, dat in ons bedrijf meer om meer stikstors het vak verlaten en naar de Tex tielbedrijven hunnen toevlucht nemen. De oorzaken daarvan zyn te zoeken in het feit dat aldaar minder vakkennissen gevergd worden enmaaraltedikwijls de verdiensten grooter. Het belang van ons bedry'f vergt dat we goede stiksters hebben. Nochtans moet door ieder van ons welke daarover een ken, die zijn om de vermeerderingen van den 8 uren werkdag, en den duurtetoeslag op dezelfde wijze te bekomen, zooals dit in de andere Textielfabrieken gedaan wordt. Dat voor de slecht betaalde soorten werk den ta rief zoo verhoogd worden dat voor de twee ploegen dezelfde werktijd en vergoeding zoo betaald worden gelijk in de andere fabrieken, en zoo meer. Ten gevolge van den vooropzeg, hadden wij Zaterdag den 7 April een onderhoud met den Heer Labiau, die met den Heer Bestuurder een lange bespreking heeft gehad Zijn eerste tusschenkomst heeft de gewenschte uitslag niet gegeven. De Heeren van Brussel zien nog te veel door den bril van de hoofdstad, en niet naar de bestaande overeenkomst in Vlaanderen. Mogelijk zullen nog andere pogingen aange wend worden; kan er eene bevredigende op lossing gevonden worden, dat zouden de werklieden met vreugde vernemen. Doch in dien het tegenovergestelde gebeurd, dan zal de gansche arbeidersbevolking van Aalst zich aan de zijde scharen van de werklieden van Torley. Inderdaad, de beweging bij Torley, moet den strijd zijn van al de werklieden van Aalst. In het verleden hebben onze arbeiders en vrouwen bewijs gegeven van overleg om bot singen te voorkomen, doch wanneer het moet staan zij eendrachtig om de moeilijkheden van de strijd te doorstaan. Dat zal in de huidige loonsbeweging van Torley nogmaals bewezen worden. Hieuws van Donderdag Den Heer Labiau, arbeidscontroleur telefo neert, dat de H.H. Bestuurders verklaarden niets te veranderen onder de bedreiging van den vóóropzeg. En in de overeenkomst met de patroons wordt geëischt dat den vóóropzeg gegeven wordt, om mogelijke stakingen te vóórkomen, dus zijn die heeren met de andere Textielfabrikanten niet 't akkoord. Dezelfden dag vraagden de fronters om de leiders van de vakbonden samen te roepen, maar M. D'haese, de schrijver van den brief, was gaüsch den dag afwezig. Gezien de pogingen van M. Labiau werd de tusschenkomst gevraagd van den Ambtelijken Scheids en Verzoeningsraad, om zoo mogelijk het geschil op te lossen. Nu dat de Fronters niet meer 't akkoord zyn met de katholieken, is de oppositie in den gemeenteraad 7 tegen 4, katholieken die het Schepen-College in handen hebben. Den hevigen stryd die gevoerd is door de Matthyssen togen de Fronters, omdat deze laatste de katholieken steunden zal nu ten einde zijn. Indien de Mathijsson het willen waarne men, kan er eenen strijd gevoerd worden tegen den huidigen kozyntj es winkel, maar wy Socialisten kennen deze ruzie; heï is eene kwestie die voortspruit uit de geheime raadzitting. Het is daar dat er met het geld omgesprongen wordt en vandaar ook - de scheuring, maar geene enkele party zal --e™woordjo reppen van al hetgene dio daar onpartijdig oordeal wilt vellen, vastgesteld i 5?® „ie vu? T'ï, bBV°U»ng wordon, dat de stiksters niet in verhouding S <ilene°> SPEELT DE KAART OPTAFEL, verdiensten hebben, zooals fnhrioinT7«ïT»ir- De Fronters willen in Do1 Werkman het gansch verdraaien, dat zij douitgekoch- En hebben we met den grooten woorden schat zooals gij. het is niet aan ons dat de steen dient geworpen te worden, maar wel aan deze die ons sinds ettelijke jaren onder een regiem van onderdrukking en dompersmentaliteit hebben gehouden. En juist hierom verschilt onzen strijd. Een spottend verschil willende maken over mijn verslag en dit van onze partijgenoot De Rycke over de schandalige huisvesting van een gezin met 3 kinderen, vindt wel zijn ware oorzaak in het feit, dat ik hier het lamlendig gemeentebestuur die Fronters zijn tus schen sleur. Moesten de h.h. Fronters dergelijke geval len kunnen vaststellen op gemeentens met een Socialistische meerderheid, ze schreeuwden moord en brand, maar nu dat het hunne door luchte grrroote geleerrrden zijn, piepen ze er niets over. Dat getuigd van uwe en onze mentaliteit ten gunste van de arme gezinnen. Uwe spotternij als groot geleerden, laat ons domkoppen totaal onverschillig, en alvorens dergelijke tegenstrevers zullen verteerd zijn, zoo er nog wel een beentje kunnen van in uw keel blijven steken, hetwelk U den adem zoo kunnen ontnemen en... de verdwijning kosten. Dinsdag 17 April a. s. belangrijke Algemeene Vergadering te houden in, Hand in Hand om 7 ure 's avonds. Allen op post, waza het ordewoord. D?*is 1161*861*3191619 met marmeren blad, in zeer goeden staat, bij Georges DE SMET, Vooruitgangstraat, 5, T/S. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Huis det* Mutu slisten Molendries voor onze leden open. GEBOORTEN. Mannelyk 10 Vrouwelijk 10 To zamen 20 HUWELIJKEN. Jozef Van Herreweghe, bed. Ceüua Mat- thieuzb.Petrus Beekman werkm. Malvina Pots vellenbow. August Eylenbosch, po lierder, Leonia De Cock breister; Constant Boona, tw. Maria Van Cauter tw. Jozef Van Geert, werktuigk. Anna Van de Veile breister Maurits Keymeulen, pasw. Maria Coomau stikster Domien Verhast, werkm. Isabella Parewyck, breister Renaat De Backer, tw. Elvyra Rombaut, tw. Gerard Verhuist, tw. Maria Verbestel, tw. Alfons Van den Broeck, werkm. Francisca Coomau breisterJozef Saeys, schrijnw. Joanna De Smet, zijdebew. Willem Do Bruyn, tw. Raymonda Everaort, tw. Renaat Vinck, eloctr. Maria Boxstael, lacetbow.Achiel Dierickx, behanger, Margareta Veillefon, breisterAchiel Vermeir, electr. Maria Schutyzer, breister. OVERLIJDENS. Frans Petit, Mm. Maria Van Cauwon- bergh, tw. 65 jaren, Twyndersstr. Jozef De Ryck, Mm. Josophina Temmerman, werkm. 46 jaren, Gontstw.Carolus Van de Putte, priester, 84 jaren, De Ridderstr. 2 Kinderen onder de 7 jaren. verdiensten hebben, zooals de fabriekwerlT- stors in den Textiel. Daarom oordeelon wy het wenschelyk dat do mogelijkheid onderzocht worde om het basisloon vaulaatstgenoemdo kategorie te verhoogen. 2) Wanneer onze wederzy'dsche Voreeni- gicgon het laatste akkoord hebben afge sloten, is er afgesloten, is er vastgesteld geworden, dat naarmate de levensduurte naar omhoog ging, dat de loonen ook moes ten stijgen. Evenwel is er of kan er door iedereen nagegaan worden, dat het beginsel zooals de huidige overeenkomst vermeld, t.t.z. 5 0/0 per 25 punten niet de juiste ver houding is weergegeven van de koopkracht van hot loon, om dezelfde koopkracht te blijven houden aaneen index van 850juist moeten verdubbeld zijn, wat nochtans met liet huidige stelsel niet het geval. (brief van 5 4-28). Wegelooven dat kameraad Steenhaut al dus klaar en duidelijk den wenscii heeft weergegeven, van do verschillende uitin gen der ia den laatston tijd gehouden ver gaderingen. Laat ons hopen dat do patroons het redelyke der vraag zullen gelieven in to zien, on het mogelijke zullen betrachten, om de beste modaliteit van toepassing in deze te vinden. Onze ny verheid is er ongetwyfeld eene, die er alle belang bij beeft in de boste ver standhouding haar ontwikkeling te nemen. E. D. Den Toestand op 'tfabriek Torley Zooals wij verleden week meldden, werd in de Groote Vergadering van Woensdag 4 April, lezing gegeven van het antwoord der heeren Beheerders, die weigeren voldoening te geven aan de vragen voor loons-en tarievenverbe- tering. Het antwoord van die Heeren heeft de werklieden teleurgesteld, en op de vergade ring waar leden van de verschillende vakbon den tegenwoordig waren, werd na een bespre king met eenparigheid besloten,den vooropzeg aan het Bestuur van het fabriek te sturen. Dezen vooropzeg dient om zoo mogelijk in den loop van 14 dagen nog een oplossing te zoeken, en zoodoende de staking te voorko men. Het spreekt van zelf dat met groote span ning het einde van den vooropzeg wordt afge wacht. Zal vóór Woensdag avond een overeen komst aan het geschil kunnen gebracht wor den Moest het niet gebeuren, dan zal volgens het besluit der vergadering, Donderdag a. s. den arbeid gestaakt worden, waarin 550 perso nen betrokken zijn. Wat er ook gebeuren mag, den Textielbond Hand in Hand en de werklieden van Tor ley, hebben het noodige gedaan oin het drei gend gevaar te voorkomen, en laten hiervan de verantwoordelijkheid aan de Heeren van het fabriek Torley. Inderdaad de werklieden hebben aan de vakbond de gelegenheid gela ten om hunne vragen met de Heeren te bespre- to waren van de katholieke party, en willen nu Th. Roeland en Petrus De Noose, een weinig voor valscho mannon uitgeven. Kom, zegt dat maar, heeren Fronters gy hebt uwe kiezers verkocht en uwe macht overgeleverd aan de katholieke partij, gy hebt langs daar ook uwe koztjntjeswinkel willen doen draaiën. Heeren Fronters, g'hobt tot heden al heel goed uwe rol om het klerikalisme de macht te verzekeren vervuld, maar zo zullen met U te werk gaan, gelykde ka- steelheeren inde Middeleeuwen met hunne slaven deden hun na de zware dagtaak een goede ranseling geven als overvoedsel. Dit alles natuurlyk in schyn om van beide zyde uwen politieken boel te doen draaiën. We kennen uwe oude strekeo, want nooit zullen de Vossen die vergeten. De zaken verbeteren M. Mathjjs heeft nu ook al een Syndikaat van Staatsbedienden, mot aan het hoofd den baas uit het blauw huis. Die er aaageslot -n is zal er ferm verdedigd worden geliik in onzen gemeenteraad AL.TIJ D ZWIJGEN y/e zitten op hun neus Het Bestuur van den Oud-Strjjdersbood F. N. S. is nooit uitgepraat tegen «Recht on Vryheid Hot moet hun knagen aau het hart, omdat zy de waarheid niet mogon verdraaien. En zeggen dat het moest staats bedienden zyn De Socialisten zullen hunne loonen wat trachten te verbeteren, en deze heeren allen invalied maken 70 oio, dan zullen zy eerst tevreden zyn. Eindelijk is het bouwen van den Katholieken Kring uit gegeven aan de aannemers van Lede. Menige metsers en schrijnwerkers hadden hunne prijzen ingediend om dit gebouw mogen te maken, maar of het rechtvaardig toegewe zen is, dit is eene andere zaak. Indien wij goed ingelicht zijn, hebben de katholieke heeren een akkoord gesloten op voorhand met hunne beste vrienden, terwijl hun aanbod grooter was danj anderen. Dit geeft nogmaals een be wijs hoe de katholieke partij handelt. Groote Meeting Heden Zondag, om 7 ure, moet het orde woord zijn, allen naar de Meeting by Serre. Onze vrienden De Bruya Prosper en Hael- terman Cesar komen spreken over den poli tieken toestand van het land, de bowegiDg l? bouwbedrijf en de verkiezing voor de Werkrechtersraden. Zooals op al onze Mee- tineen, dagen wy al onze tegenstrevers uit. Kameraden, Syndikalisten, brengt een "iivereenigde mede, ten einde U sterk te zetten tot het verbeteren van uwen toestand. r_ Prijsviucht Kameraden, laat U inschryven voor de 1 rysvlucht uit Quiévrain, op Dinsdag 1 Mei aan 2 fr. per duif tot 25 April. POLITIKUS.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2