VRAAGT OVERAL de Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN Cinema Moderne Alom Geprezene Bieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE Cinema Palaee Uit Nieuwerkerken. Erembodegem Uit Denderleeuw Iddcgem Okegem Uit Ninove Welle Uit Geeraardsbsrgen Strijdpenning. ONTEMBAAR Eerste Liefde De Betooverende Bing. HET NOODX.OT HET SPOOK. I)ie Heeren Apachen De Gepantserde Kaaemat KINKHOEST wordt verzacht ABDIJSIROOP Ian aide leden van de Ziekenbond Heden Zondag om 4 1/2 ure zeer stipt be- angrijke Algemeene Vergadering n het lokaal, bij de W® Van Boven, Kwale- traat, vooral de leden. Zeer belangrijke pun- en zijn van af te handelen, zoodat wij ten telligste op ieders aanwezigheid rekenen. Gezel Steenhaut Jozef uit Aalst zal de ver- adering bijwonen. N. B. Het Bestuur komt samen om 3 1/2 ure ïlk weze op post. Het Bestuur. Florent Van Den Berghe iiberaal gemeenteraadslid, wordt mede werker aan ons blad. Omdat we in ons blad «Recht en Vryheid» an 18 Maart 1.1. schreven, dat M. Van den lerghe er in de gemeenteraad voor zorgt, jerst zyn eigenbelang te dienen, springt hy lis een bezetene achter z'n tafel om een •echt op antwoord te sturen, met het drei gement van rechterlijke vervolging bij niet pname. We verhaasten ons dus dit scripta tekstu- >elop te nemen, om dus aan.... vervolging e ontsnappen En ziehier Geachte Heer Uitgever. In uw blad van 18 Maart i928, nr 12, ïebt u mijn naam vernoemd in een artikel verschenen op de tweede bladzijde, 5® Lolom. Ik maak dus gebruik van mijn recht >p antwoord en verzoek u vriendelijk on- lerstaand schrijven in uw eerst komend ïummer te willen inlasschen. Ik zal herinneren dat, ongeveer 1 jaar jeleden, de katholieken voorstelden om de aksen op de piano's te vermeerderen en de iluitingsuur te brengen op 11 uur. Ik ver ledigde het tegenovergestelde en stemde radikaal tegen het klerikaal voorstel. Ik nag het oog fier opsteken. (Sic!?). Ik ben er voor amnestie toe te kennen aan aan diegenen die door Borms en konsoorten werden opgejaagd. Aan de sukkelaars en de kleinen dus, niet aan diegenen die er munt litsloegen. Voor wat de ouderdomspensioenen betreft, werzend ik u naar de dagorde, bij Algemeene •temmen door den gemeenteraad aangenomen. Verders deed ik voetstappen om arme suk kels, die misschien door u toedoen werden vernederd, voldoening te bezorgen. Ik heb met zoolang gewacht als gij om de ouder lingen ter hulp te komen. Voor wat de bekwaamheid betreft, zullen we maar liefst zwijgen. We weten hoe zwaar de socialistische schreeuwers wegen. Noch lezen, noch schrijven. Punt. Met oprechten dank voor opname. FLORENT VAN DEN BERGHE, Liberaal gemeenteraadslid, Erembodegem. Tot daar het proza van M. V. d Berghe. We bemerken aldra dat M. V. d Berghe in heel deze zaak zich wil wit wasschen en spartelt als een duivel in een wijwatervat. Gansch zijn in en uit loopon in de herber gen om aldaar de menschen doen te geloo- ven dat hij onschuldig is laat elk onver schillig en elk houd er zijn eigen gedacht op na. De bewering van het oog fier te mogen op steken is buiten ons menschelijk ver stand en we weten werkelijk de beteekenis van deze grootsprakerige stadhuiswoorden niet. We hebben hier .een hoogen dunkt van de bekwaamheid van den liberalen held. M. V. d Berghe is ook voor Amnestie. In dien zijne konfraters, de liberale reactio nairen dit gaan weteD, zenden ze hem naar de weerlicht. En of er amnestie wordt verleend aan de ze die er wel of geen munt hebben uitge slagen, zal M. V. d Berghe zijn blauw hartje niet pakken, als ze maar bij hem komen potten zuipen. Sprekonde over de ouderdomspensioenen staan de socialisten, voor wat betreft het vervullen van hun plicht jegens de ouder lingen, torenhoog verheven boven aile par tijen en voorzeker boven do libei alen. Uwen plicht doen M. V. d Berghe tegen over de arme sukkels Kom, kom, uwe woede gaat toch niet overslaan in een aan schakeling van leugens zeker Waarom hebt gij als gemeenteraadslid gewacht van destijds het voorstel te doen om Erembodegem bij het Crisisfonds aan te sluiten Alhoewel er talrijke arbeiders wa ren die om steun verlangden bij workloos- heid Waarom moesten het de socialisten zijn die, niettegenstaande ze in de raad niet zetelen dezen rechtmatigen steun vroegen Omdat wij socialisten voelen wat onze arbeiders in tijden van werkloosheid noodig hebben. Neen, M. Van den Berghe, ge zfjt op den verkeerde weg. U hebt gemeend met het van woede aan eengeflausde scripta, de gaai af te schieten, en och god, go'n hebt hen nog niet zien vliegen. Wat ge wel hebt afgeschoten is de tien tallen groote ezelsooren welke in uw proza voorkomen, en dat getuigt van wél te kun nen lezen en schrijven Punt. komma, andere regel. De katholieken stichten ook een vakbond. Ongelooflijk en toch waar. Bij God en in Denderleeuw is alles mogelijk. Zooveel jaren waren de katholieken de alleenheerschers de arbeiders dienden tot slaven, hadden geen rechten, kenden alleen zware plichten. Naar mate de arbeiders, het socialisme veld wint, naarmate de arbeiders zich losrukken uit de klem van het kapitalisme, naarmate willen de bewaarders de verloren schapen terug onder hun dwingelandij. Om den schijn, trekken ze een demokratischen mantel aan omaldusdegoedgeloovige arbeiders te verschalken. Ze kozen reeds een bestuur och arme, iedereen weet dat het gezworen knikkers zijn de eeuwige slipdragers van grond en geldbezitters. We willen alleen de arbeiders er op wijzen dat zoolang de socialisten geen syndikaat komen stichten noch katholiek, noch fronter er aan gedacht had vakbonden te ma ken. Maar nu het socialistisch syndikaat groeit en bloeit nu komt geel en groen geel er ook stichten niet om de arbeiders te dienen, maar om ze meer en meer te verdoelen ten voor- deele van hunnen geldkoffer. Het staat toch toch vast dat in Denderleeuw zoowel bij de katholieke patroons als bijdefron- terspatroons, de armzaligste daghuren worden betaald en de werkerswetten met den voet ge treden worden. De Paaschfoop. Begunstigd door een uitgelezen weder zijn de kermisgasten talrijk op gekomen. Edoch het valt op te merken dat het volk niet lang op het dorp vertoeft, 't Is er wat te eng en te meer de groote menschen kunnen zich niet meer vergenoegen met de barakskens, de paarde- molekens te bezien. Er zou naar ander uitspan ning moeten gezocht worden. Ons dunkens zou Paasch kermis voor heel de gemeente moe ten gelden er zouden b.v. muziekfeesten volksspelen, reklaamstoeten kunnen ingericht worden dat trekt veel vreemdelingen en te ring brengt nering. En dan waarom niet dan sen op de statie, op Huyssegem, op Leeuw- brug overal. Als iedereen het zijne wil bijbren gen loopt Denderleeuw met Paaschkermis evengoed vol als met de groote kermis. Wie doet er mee De socialisten zijn voor de kermis overal. Bij de lepels gevat Ons groen-gelen zijn getroffen door ons artikeltje over de werkmanswoningen. Ze ont wijken het antwoord op onze duidelijke vragen Minister Wauters gaf het geld voor de huizen de groen gelen hebben het maar alleen te ha len gehad. Aan onze vrienden der cité zeggen we laat u niet verschalken; als er bij u nog dreigemen ten komen verwittigd ons oogenblikkelijk en er zal ingegrepen worden. Owep 'i Onderwijs. In Leeuwburg wordt er dus een nieuwe vrije school geoouwd. Volgens de fronters zal er al daar aan geen politiek gedaan worden. Waarom praalden dan de groene vlag en de Leeuwenvlag op het gebouw Heeren fronters brengt uwe daden overeen met uwe woorden. Na het paaschverlof gaan de kleine kleuter- kens naar 't school. We raden al onze sociali stische vrienden aan hun kinderen allen naar gemeenteschool te sturen. In de gemeente school moet het onderwijs onzijdig zijn, moet uw gewetensvrijheid geeerbiedigd worden. We zullen er over waken dat zulks altijd ge beurt. Kaar Denderhautem. Heden Zondag trekt ons Volksmuziek naar Denderhautem. alwaar op de wijk Knipper- hoek door onze Volksvertegenwoordiger een groote openluchtmeeting wordt gegeven. Vertrek om 3 uur per auto. Wie verlangt mee te reizen zal met den auto achteraf gehaald worden aan 2,5o fr. per man. Terugtocht te voet over Iddergem en Huys segem. Ziekenbond Hloyson. Met het begin der maand mochten we terug verscheidene nieuwe huisgezinnen boeken. De menschen beseffen maar al te wel dat onze bond alleen goed ingericht is. Van heden af wordt kosteloos brood verstrekt aan de zieke leden die meerman 15 dagen ziek zijn en zulks gedurende 8 weken. Van af 1 Mei komt het moederschapfonds in werking. Cinema achturenhuis Zaterdag 14 en Zondag 15 April. De zonderlinge avontuur van de Vagebond-Dichten Superproduktie in lo deelen. Vooraf Leerzaam I deel komiek in 2 deelen. Zaterdag 21, Zondag 22 enMaandag2J April komt Guerra Mix, de beroemde Cow-boy in levenden lijve naar Denderleeuw. Jong en oud zal de beroemde toeren van de zen Cow-boy komen bewonderen. Prijzen als gewoonte. VerwachtDe boottrekers van de Volga. Voor Een Mei. Dees week worden de feestlijkheden be paald geregeld, yan nu af staat het vast dat er op meiavond dus den 3o April een groote lichtstoet zal ingericht worden. Van nu af zor gen de vrienden er voor zich een ballonsken aan te schaffen. Op Een Mei, algemeene bevlagging en ver siering der huizen. De roode vlag moet bij alle socialisten wapperen. Wie er nog geene heeft kan er koopen in den winkel van de coöpe ratief. Meistoet om 5 uur. Prachtig feest tot slot als verheerlijking van den Arbeid. Zullen de groenen nu gaan begrijpen waar om de man, die vroeger op de dorpplaats na el ke kiezing verbrandde al wat maar naar demo- kraat rook, in hunne rangen is geslopen om er te komen gebieden En hoopt nu niet kiezers dat de strijd uitgestre den is; eene nog grootere verovering ligt in de plannen van den borstelheld. Maar wij willen niet te voorbarig zijn, hebt een weinig geduld in het kort komen wij er mede voor de pinne. Neen, neen zij houden aan geen vriendjes- winkel. De makkers van Iddergem die den propa ganda uitstap naar Denderhautem mede ma ken gelieven om 2 u. 30 in 't Volkshuis te zijn om van daar in groep naar Denderhautem- dorp te gaan. De mannen van Denderleeuw, met muziek zullen per auto om 2. u. 30 in Denderhautem zijn. Wij zijn gelukkig de bevolking mede te dee len dat binnen kort een afdeeling zal gesticht worden van den machtigen socialistischen ziekenbond Moyson van Denderleeuw. Met de kruisplanting op Zondag 29 April op bet graf van onzen jeugdigen strijdbroeder Da niel De Saeger, zal er eene groote toeloop van volk zijn. Immer Daniel was de vriend van alleman. Het muziek van Denderleeuw zal de plech tigheid opluisteren. Cin&ma. Zaterdag 14 en Zondag 15 April. De Groote Franco Film Morgan de Sirene Een film, alles overtreffend tot hiertoe in dezen aard vertoond, van den grooten insce- neerder Leonce Perret. Een groep uitgelezen artisten en het Ballet- Korps van den Opera van Nice. Alle fransche bladen hebben over dezen film geschreven en betiteld als een echt kunstwerk, 't Zal er stroo men die twee dagen in de Volkscinema. Daarbij Verrassingen van den Metro met Dorothy Mackaill en Jack Mulhall. Maandag 16 en Donderdag 19 April Wereldsche Gerechtigheid Dramatische suderproductie Universal, met Ralph Lewis, Johnny Walker, Margueriet de la Motte. Een Huwelijk voor 'tGeld D. C. Film, met Leatrice Joy. Een uitgelezen programma. Toekomende Zaterdag 21 en Zondag 22 April De Overprachtige Film De Priesteres van de Gange een der kostelijkste productie's. Een meester werk. En Waarom Niet Er wordt gevraagd of Volkscinema zou voortgaan met eerste klas filmen te vertoonen? En waarom niet De Volkscinema heeft het vertrouwen der cinemaliefhebbers van Ninove verworven, door het vertoonen van de nieuw ste en beste filmen, en heeft er voor gezorgd om op dien weg voort te gaan. Dat de cinemaliefhebbers regelmatig den Volks cinema bezoeken en zij zullen tevreden zijn Elke week vermeerderd ons getal bezoekers. Onze leus is steeds beter. Onze Coöperatief Onze coöperatief neemt uitbreiding. Bericht aan de huismoeders, die nog geen bezoek brachten aan onzen winkel. Een groote en schoone keus van merceriën, linnengoed, enz. Kruidenierswaren, beste hoedanigheid. Socialisten van Ninove, weest goede coope 1 rateurs. Algemeene Vergadering l COÖPERATIEF. Woensdag 25 April, om j 7 ure 's avonds. Metropolis Algemeene Vergadering De algomeene vergadering voorde leden der S. M. Verbroedering, heeft plaats Zon dag 22 April, om 3 ure namiddag in het Volkshuis. De dagorde is zeer belangrijk, en wy doen een beroep by al onze leden opdat zy deze vergadering zouden by wonen. Het zal van groot belang zy n eens met de leden een overzicht te nemen over de werk zaamheden van 't jaar 1927, en te overwegen of er geen mogelykheid is, de uitslag voor 1928 nog beter te doen zijn, alhoewel de bi- lan van i9z7 ons aantoont dat wü geen reden om klagen hebben. Maar bij ons moet het zijn Het kan toch nog beter en als we allen meewerken zal en moet het nog beter, want reden totgansche tevredenheid kunnen wy niet hebben, zoolang er nog arbeiders ge vonden worden, die buiten de coöperatie staan. Het is ook niet voldoende ingeschreven te zijn als lid der coöperatief, dat telt zelfs voor niets als men niet al zijne aankoopen doet in zijne eigene inrichting, enkel als men regelmatig verbruiker is van de waren in de coöperatief verkocht, heeft men het reGht te zeggen een goed lid te zijn der S. M. Verbroedering, dan vervult men ten volle de plicht van socialistzyn. In de algemeene vergadering zal er ge sproken worden over nog uitbreiding der coöperatie, over de toekomst der coöpera tieve beweging, over de propaganda. Vriendelijk worden de leden verzocht zich te voorzien van hun lidboek. METROPOLIS Tooneelvertooning. De kaarten voor de tooneelvertooning door Voor Recht en Vrede op Zaterdag 28 April,zyn van heden af te bekomen, ten bureele 5. Prijzen der plaatsen 4, 8 en 2 fr. Men zal opvoeren De Groots Wet Blijspel in dry bedryveD, door Karei Van Rijn. Alweters In de kwestie stekjesnijverheid, zyn er nogal oenige alweters, en 'tziin diezelfde mannen, die zelf zoo ver gaan te vertellen dat den heer Steppó niet volledig zijn ge dacht zou mogen zeggen hebben in het Volkshuis. Alle menschen aanwezig in de openba re vergadering, hebben kunnen bestati- gen, dat er aan den heer Steppé de noo- dige en de volledigste vrijhoiii verleend werd, al te zeggen wat by maar wilde. Wij zouden ons aan dezen praat niet storeD, ware het niet dat sommige lieden maar steeds trachten onze organisaties te treffen door allerhande onzin te vertellen aangaande de leiders van het syndikaat. Minister Heyman Sommige gewezen allumettenfabrikan- ten hebben zich tot minister Heyman ge richt, om zyne tusschenkomst te bekomen in crisis. Do minister heeft hen geantwoord dat hij zich hield aan do besluitselen der commissie, waarvan do heer Moyorsoen de voorzitter was. Dus heeft hy aan de fabrikanten gezegd trekt uw plan, wy kunnen er niet tus- schenkomen. Toen onze partijgenoot Wauters nog minister was, had dezen aangedrongen de commissie in te richten met het doel de middelen te zoeken om aan den crisis in de hoogst mogelyke mate te verhelpen. Het is dus een voltrokken feit de benoeming is gedaan, de prachtwerken der gemeente zul len uitgevoerd worden onder de leiding van den vernuften man met den borstel. Voor de tweede maal zegepraalt de nieuwen demokraatvoor de tweede maal moeten de groen-geelen bukken onder zijn kommando. Cinema Heden Zondag !5 en Maandag 16 April «Vestale du Gange De Priesteres van de Gange» Zeer prachtige film van het huis Gilbert, bewerkt door André Hugon, met de groote kunstenaars Georges Melchior, Camille Bert, Bernard Goetsche en Regino Thomas. Machtig spel. Aandoenlijk. Een film van groote by val en gedeeltelijk in natuurlijke kleuren. Do Gange is een groote stroom in Azië inden Ilindoustan, van 3.100km. lengte. De liefhebbers van echte cinemakunst zullen dezen overprachtigen band willen zien. Woensdag 18 en Donderdag i9 April CLAUDE FRANCE de betreurde kunstenares, in een barer laatste filmen, omringd van de beste arli- stoD, Maurice de Feraudy, Warwick Ward, Joö Hamman, Francine Mussey, Laddy Harrington Groote band, le kapitel 12 deelen Hebt ge hooren zeggen Dat De Clown een film is zooals er wei nige voorgesteld worden. Deze film zal in Volkscinema vertoond worden in goheel bijzondere voorwaarden. Metropolis Metropolis I Het Gouwfeest 1 Met de Sinxendagen zullen honderden tur neressen en turners in onze stad zijn om deel te nemen aan het IIe Vlaamsche Gouwfeest der Socialistische Turnkringen. Voor velen zullen wij moeten nachtverblijf bezorgen. De partijgenooten zullenonshelpen; laat ons van nu af voorbereiden om de roode turners op een uitstekende wijze te ontvangen en hen van hun verblijf alhier den besten in druk na te laten. Het programma zal later verschijnen en zal zeker de algemeene goedkeuring bekomen. Metropolis De Electriciteit Wij vernemen dat de aanbesteding voor de uitvoeriDg der werken, spannen van het net, bouwen der kabienen, enz., zou plaats hebben begin toekomende maand, en dat onmiddelijk tot de uitvoering zou overgegaan worden. Motropolis Burgerlijke stand. HUWELIJKEN. Karei Prieus KI. Gaffelstr. en Maria Van der Mynsbruggen, Goefferdingen Arseen Van Schelt, Buizemontstr. en Anna Dierickx, Fort Van der Haegen Edgard De Moor, Gasthuis- str. en Bertha Borremans, Adamstr. Albert Vidts, Overboulaere en Margareta Maquestiau, Lessenschestr. René Van den F.ycken, Gaf felstr. en Jeanne De Clercg, Foefferdingen Kamiel Van den Driessche, Vesten en Angela De Clercq, Papiermolenstr. GEBOORTEN Cyriel Bourleau, Edingschestr. Emmanuel Kansier, Hospitaal Maurice Borremans, BuizemontDenise De Gallan, Edinschestr. Begga Broeckaert, Kattestr. OVERLIJDENS Zenon Gossye 62 j. man Lydia Vieuvalot, Mo- lenstr. Appolonia De Pril 66 j. vrouw Beda Van der Neucker, HospitaalMaria Van den Borre 65 j. vrouw Petrus Rateau, Hospitaal Hortenso Van der Beken 64 j. wed. Ivo Meert Brugstr. AALST. Overdraeht fr. 412,50. Gezongen door Iloné Gijssens en rondge- haald door V. d Eede Louis 6,7o. Verkoop van oudpapier 3,00. Totaal 9,70 fr. Schoolstraat, 2-4, AALST Super-Programma vanaf Vrijdag 13 April I928. Kinderen Toegelaten met GLOKIA SWANSON. met BESSIE LOVE en JOSEPH SCHILD- KRAUT. Programma voor Maandag 16 April, om 5 en 8 ure, kinderen toegelaten. Groote Sportieve film met Jobyna Ral ston en Charles Ray. TOEKOMENDE WEEK. Gerechtigheid met Esther Ralston, Jack Holt en Ernest Torrence. Molendries, Hoogeveatan, Aalst SUPER-PROGRAMMA van Vrydag 13 en Zaterdag 14 April om 8 ure Zondag 15 April, om 5 en 8 ure Kinderen Toegelaten Opgepast I Deze week dubbel programma. Prachtig Drama, met GABRIELLE ROBINNE van de Fransche Comedie. Drama Hartroerend en Geheimzinnig TOT SLOT Uitstekend Komiek met den Sympha- tieken HARRY LANGDON. Maandag 16 April om 8 ure Gansch nieuw programma Slechts voor eene Vertooning TOEKOMENDE WEEK EEN U.F.A. FILM Verzacht de hoestbuien, waaraan kinkhoest de ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootstelt, verkort den dnur der ziekte en ver mijd het gevaar voor ver wikkelingen met de lekker- smakende enslijmoplossende AKKER'S Redders, longen Alle Apotheken. Per fleach (r. 1J.50. fr. 22.50. fr. 35—

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3