DE PREMIE ÜALST. Tentoonstelling van Schoone Kunsten Kaartenverkoop Matteoti-Fonds. Fascisten - Dieven De Zesmaandendiensl. Solde Solde Solde Te Koop Victor De Geyter Burgerlijken Stand - Aalst De Tien Geboden van vele Samenwerkeis Moederfeest. Liberale Ilipocritie W. C. Jan Volders Syndikale Jïubriek. voor het bouwen van werkmanswoningen die op bevel van dB Katholiekfin Minister van Finantieën M. Houtart was opgeschorst geworden, is eindelijk na het onophoudend aandringen van de Volksvertegenwoordigers aller par tijen terug ingevoerd en dit zoodanig, dat al degenen, die gebouwd hebben na 15 Maart 1956 en hunne aanvraag hebben gedaan hun premie van den Staat zul len bekomen Zij die hunne aanvraag niet deden, kunnen dit tot 30 Juni 1928. Den Katholieken Minister Houtart herstelt dus zijne misdaad. Bravo want in den Hemel is meest vreugde voor een bekeerde zondaar. komiteit, die organisatie van samentrekking der krachten van de patroons wier reaktion- naire geest tot in regeeringskringen doordringt en die de hoop koestert overigens dwaze hoop de vakvereenigingen uit de werk plaatsen te weren. Doch een ander gevaar beloert de arbeiders. De internationale overeenkomst voor den 8 urendag en de 48 urenweek, die in 1919 te Washington gestemd werd, ondergaat op dit oogenblik een aanval in regel vanwege het patronaat in 't algemeen en vanwege zekere regeeringen in 't bijzonder. Men zou bedoelde overeenkomst willen her zien, t.t.z. dat de tegenstanders van de rege ling der arbeidsuren er zulke wijzigen zouden willen aan brengen, dat zij voor de arbeiders in de praktijk van geen nut meer zou zijn. Moest dit ontwerp, (dat slechts is kunnen ont kiemen in de hersenen van lieden die schrik hebben van maatschappelijken vooruitgang), verwezenlijkt worden, dan zou onze achturen- wet, tegen dewelke de werkgevers en burger mandatarissen niet opgehouden hebben zich te verzetten ten aanzien van de vooruitzichten die ze voor de arbeidersklasse biedt, zelve be dreigd worden. Arbeiders, weest dus op uw hoede. Strijdt, verdedigt U, versterkt uw vak- vereenigen. Leve Eén Mei I928 Weg met het kapitalisme Leve de internationale arbeidersgemeen schap. De Syndikale Kommissie van België. Roode troepen, houdt de wacht De burgerskinderen worden nu dieven. Woensdag avond hebben ze van een wagen een aantal pakken van het dagblad Le Peu- ple te Brussel gestolen, en ze in het lokaal der Facisten in de Broekstraat binnen gedra gen, alwaar de politie ze gevonden heeft, bij eene onmiddelijke huiszoeking, achter het ge bouw op den koer er in den regenput verbor gen. De lafaards loochenden hun diefstal. Een is er aangekouden op den zelfden oogenblik. Roode wachten maakt u gereed. Nu reeds zijn de burgerszonen dieven, morgen zullen ze moordenaars zijn, en we moeten ons ver dedigen. te leeren dan gemeenheid, kuiperij brutheid; wanneer hot oorlog is zijn het de kiüderen der arbeiders die sneuvelen. Voilhtwee belangen staan tegenover malkander. Maar het belang der arbeiders gaat nog gepaard met een edele verzuch ting oilgemitne ontwapening, eeuwige vrede. A. VIJVERMAN. Komt hij er Heden geen sprake van. Wy leien dat de gemengde militaire kommissio vermindering van diensttijd aangenomen heeft: oen vage, onbepaalde vermindering. Elf maanden dienst in stede van twaalf is ook vermindering. En wanneer komt die Insgelijks een raadsel. Do bozittendo klasse buigt moeilijk. Ze beeft er belang by. Alleon de wil van 't volk kan alles breken. En dat er dien wil is, hoeft geen betoog. Elk wie rondging met het petionnement voor dionstvermiodering heeft het onder vonden. De menschon zouden met beide handen geteekend hebben. Het centraal bestuur zou moeten nota ne men van den volkswil. Van bet souveraine volk moet alles uitgaan. Generaals en techniciens schermen maar altijd met onmogelijk maar onmogelijk bestaat niet in deze zaak. Ik meen dat hot voor alles een kwestie van aanpassing is. Ik las oDlangs een artikel van Devèzo in «LeSoir» over het legervraagstuk. Hy is voor een groot, welinricht en sterk gewa pend leger. Hy schermt met nieuwe buiten- landsche aanvallen. Ons leger moet den eersten schok kunnen doorstaan gaat bij verder en moet dan als dekkingsleger kunnen dienst doen. Ook treedt by in tech nische bizonderheden. Vroeger heb ik in Le Pouple artikels niezen van Louis De Brouekére, die pleet ienstvermindering on de zesmaanden. Ik meen dat de argumenten van onzon partij genoot degene van Devéze ver overtroffen. Een mensch met gezond verstand kan nu maar niet begrijpen waarom we een sterk, groot en welgewapend leger moeten heb ben. België kan nooit in internationale za ken' de eerste viool spelen -, het moet lijd zaam toezien; het kao zich onmogelijk met een anderen naburigen staat meten. Ware hot niet een stichtend voorbeeld dat België geven zou met hot doorvoeren van den zesmaandendienst, een voorbeeld van streven naar vrede en broederlijkheid Algemoene ontwapening is ons ideaal. Maar dat is voor de verre toekomst. Ons po- fen moet heden nog zijn dat ideaal zoo icht mogelilk traohten te naderen. De ver- verwezenlijking van den zesmaandendienst ware een stap vooruit in die inrichting. Voor ons is het legervraagstuk heel sim- Êel. Wij gelooven niet dat de bourgeoisie oogere gevoelons heeft of koestert om trent vaderlandsliefde eo zoo meer. Hoofd doel zal bij haar zijn baantjes scheppen voor de haren geld verdienen met wapens te leveren eerzucht, hoovaardy, enz. Het volk heeft belang by korten dienstter- myn het heeft zijn kinderen noodig voor den kuiselijken steun de belastingen we gen al zwaar genoeg bij het leger is niets Verleden Zondag hadden wij het genoegen de officieele opening der Tentoonstelling van Schoone Kunsten, ingericht door de Jonge Kunstkring Nieuw Leven bij te woDen. We hebben er onze oogen met volle tuigen de kost gegeven aan de meer dan 100 kunst werken welke erzich bevinden. Deze schilderijen, beeldhouwwerken, pot lood-, pen waterverf-, en penseelteekeningen behoorende aan een tiental artisten geven U onmiddelijk het innerlijke, het prestige van hun kunstzin. Een groote volkstoeloop van bij de opening liet aldra voelen dat de tentoonstellers een echt succes te gemoet gingen en aldra waren er talrijke koopers van eenige der werken. Dat verheugt ons, en vooral omdat het hier een groep artisten geldt, die het hebben aan- gedurft, afbreuk te doen met den ouden kunst- sleur, en alras het «moderne hebben aange past. De evolutie in de schilderkunst, schijnt hier te Aalst overgeslagen te zijn tot revolutie, en de jonge artisten kloppen er zoodanig op los, dat menig oude klad werker met benepen hart heel angstig de toekomst tegemoet ziet. Dit hebben we best kunnen nagaan in twee artikels, verschenen in de Katholieke Volks stem van 14 en 18 April j. 1. De wijze waarp hier een kunstschilder wordt opgehemeld eenerzijds en de smalende en af keurende werking op onrechtstreeksche wijze anderzijds over de jonge kunstenaars onzer stad, getuigt onmiddelijk van een ouderwed- sche bekrompen, domme kunstsmaak, welke alleen bij verstokte potentaten als deze van De Volksstem huizen kan. We kunnen maar niet de domme en dubbel zinnige houding van De Volksstem begrij pen; of mager misschien maar één soort Kunst kring bestaan of mogen er misschien maar enkele beoefenaars, of beter mag er misschien maar één enkel kunstenaar zijn in de stad Hoe klein, hoe dwaas 1 voor menschen die zich groot en verheven wanen I Kom kom er zal zeker wel een ondergronds reukje hangen in dit proza van De Volks stem Eigen belang, aie de kunst schaadt en tevens onwaardig is. Ten andere, dergelijke relazen schaden geweldig aan de kunst, en we zijn nu toch een maal in het stadium getreden om de spreuk toe te passen «De kunst heeft geen grenzen» en dus evenmin kent de kunst personen. We herhalen 't geld hier een groep kunste naars die streven naar iets beters, naar schoo ner, naar het Moderne en ze verdienen ieders onbevooroordeelde rechtschapen en vooruitziende mensch zijn aandacht. De ontelbare bezoekers zullen vooral kun nen oordeelen met welken kunstsmaak deze veelbelovende jonge elementen hun werken tot stand brengen. A. B. menwerking zoo de andere leden helpen aan propaganda, zegt dan dat gij ziek z(jt. 8. Houd U wo aankoopen zoo klein moge lijk en zegt dan dat gij U gerief in Hand in Hand niet kunt vinden. Vertelt aan iedereen dat «Hand in Hand zoo duur verkoopt dan andere win kels en dat van de j 0/0 deel geen rekening moet gehouden worden. 10. Helpt a. u. b. nooit mede om eea lid voor de Samw. Maatschappij Hand in Hand te winnen. Als 't U belieft waarde gezollen, volgt die 10 geboden niet. Eenige japen achteruit en tot bedenking. In een vriondelyksamenzijn van eenigo goede partijgenooten en bedienden wordt er een alarmkreet gogevon over de huis vesting van sommige bedienden, bureolen ongezond, niet geschikt voor iemand te ontvangen. Syndikalisten moeten in regen en wind staan enz. De S. M. Hand in Hand aanhoort die alarmkreet en geeft voldoening zooals men hedendaags kan zien. En voor de S.M. «Hand in Hand» weinig of geen erkentelijk heid van wege vele syndikalisten. Brood verkoop vermindert in plaats van vermeer deren, voor kruideniers- en kleorwinkfil hetzelfde, en zulks is alles te danken aan de onverschilligheid van de huisvaders. Eeuigen tyd daarna hebben wy een ge sprek onder eenige partijgenooten, er wordt gevraagd aan den eenen en den anderen: hewel het is raar dat wij U eens in het Volkshuis zien. Ha, wanneer wij naar het Volkshuis zul len komen, moeten wij ten minste op ons gemak kunnen zitten. Nu dat het Volkshuis zoodanig gemaakt is dat men op zijn gemak kan zitten, zien wij die partijgenooten ook maar eens raar. Kruideniers- en kleerwinkol moest zooda nig ingericht worden dat men er niets kan misvragen. en nu dat hot zoo ingeriditis, verkoopt do S. M. Hand in Hand zoo duur als andere winkels. Uitvluchtsds voor dezen dio ons niot go negon zijn. Huismoeders, Gij die uw profijt bemint, Brengt een bezoek aan onzon kleerwinkel, en gij zult verstomt staan van keuzen en prijzen van al onze artikelon. Ingang vrij. Winkel open van 8 ure 's morgens tot 9 u. 's avonds, gedurende de werkdagen, 's Zondags van 8 tot 12 ure 's' middags. Komt zien naar onze Soldes in de KIoop- winkel van Hand in Hand Molenstraat, j Ongelooflijke prijzen en eerste hoedanig- j heid van koopwaren. Komt zien Komt zien Ingang Vry. 3 0/0 aan de leden on 1 1/2 0/0 met leden. Het Bestuur. Onze Jonge-Wachters zullen op i° Mei een stormloop doen met de kaarten van het Matteoti-Fonds. Zij zullen drager zijn van een kentee- ken, en we vestigen er bijzonder de aan dacht op onzer partijgenooten, opdat ze zich niet laten beetnemen door zekere leurders die er op zulke dagen willen ge bruik van maken om bloempjes of iets dergelijks te verkoopen We rekenen tevens op een goed ont haal bij eenieder. Drie Herbergtafels met marmeren blad, in zeer goeden staat, bij Georges DE SMET, Vooruitgangstraat, 5, T/S. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Volksverheffing Korte Zoutstraat, voor onze leden open. GEBOORTEN. Mannolyk 10. Vrouwelijk 7 Totaal 17 HUWELIJKEN. Maurice Walckiers, bankb., Elisabeth de Cocqueau des Mottes z. b.Frans Ongena, vuurst., Francisca V.der Veken, breister. Edw. De Nove, schoenm., Martha Schelck, tw. Leo Seps Hand., Maria Callebaut, z. b.; Pieter Schockaart, fabriekw,, Theresia De Moor z. I). Maurits Phlips, schilder, Joan na Do Deyn z. b.Adolf Liovens, wever, Hortensia Do Troch, tw. Theofiel Van den Steen,yzerdraaier, Lauretta Van de Meers- sclie, lacotbew. Maurice Danckaert. wever, Virginia De Boeck, fab. Michel De Neve, tw. Germana Osselaer. tw.Leop. Cobbaut, me taalbew., Maria Veeckman, stiksterPetrus De Schaep iryver, schoenm., Maria Van Goe them, tw. Joannes De Smet, bierh., Coletta Verbeiren, dienstm.Antoon De Petter, druk- kersg., Clementine Janssens, stikster Prosp. De Saedeleer, wever, Mathilda Van den Bos sche, z. b. OVERLIJDENS. Petrus Breckpot, Eere Notaris, wr. Camilla Van Langenhove, 79 j. GraanmarktJozef V. de Wiele, wever, 19 j. Groenstr.Frans V. der Veken, m. Charlotta Buys, tw. 29 j. Spaar- zaamheidstr. Charles Van Cauter, m. Catha- rina V. der Spiegel, z. b. 75 j. Hovenierstraat Maria De Sadeleer, vr. Jozef Verstraeten, z. b. 37 j. Steenstr. Maria Van Assche, we Aug. Orban, z. b. 83 j. Begijnhof. Juliaan De Bruc- ker, bakker, i5 j. Gentschestr.; Maria De Cos- ter, we Jacob Collin, z. b. 93 j. Spoorwegslr. Joanna Van Vaerenbergh, vr Prosper Van Mul ders, z. b. 3oj. Breede3tr. Judoca De Stroo- per, z. b. 63 j. Geeraardabergschestr.Francis ca Verhofstadt, we Frans De Koninck, z. b. 73 j. Dendermondschesteenw.Phil. Van Oost m. Maria De Rouck, tw. 43 j. Lindenstraat Louisa De Smedt, vr. Jan Schellaert, z. b. 53 j. Moorselbaan Maria D'haens, vr. Anatol Eechaut, z. b. 68 j. Moorselbaan. 2 Kinderen onder de 7 jaren. 1. Do byeengeroopen vergaderingen niet by wonen. 2. Zoo U er heen gaat, komt dan toch te laat. 3. Wanneer U aan eene vergadering deel neemt, hekelt dan het werk van bestuur en andere loden. 4. Aanvaardt nooit oen plaats, in 't be stuur want hel. is voel gemakkelijker af te breken dan op te bouwen. 5. Weest nochtans misnoegd en lastig, wanneer gy tot geen bestuurlid verkozen wordt; indien men U zou aanstellen woont dan de vergaderingen niet by. 6. Zoo men U iets in de vergadering vraagt zegt dan dat gy er niets van weet, maar na de vergadering vertelt go dan zoo zou het moeten geregeld geweest zyn. 7. Vertelt niets dan slecht over Uwe Sa- 't Was gezellig Zondag en Maandag bij de vrouwen. Op de Algemeens Verga dering, gai gezellin Leontine Nichels uit leg over de besluiten genomen in den Al- gemeenen Riad te Brussel, alsook over het vieren van den Moedersdag, die des anderendaags moest plaats hebben. Verschillige leden namen een abonne ment op De Stem der Vrouw en onmidde lijk nam men het besluitmorgen avond is het feest, ea 't bestuur moest maar aan 't werk. En Maandag avond, waren ze samen op de Muziekzaal. Een glaasje wijn met een koekje, eenige prijzen te verloten en enkele muzikanten. Onzen volksvertegenwoordiger Nichels sprak ons over de beteekenis van het Een Meifeest en't nut der coöperatie. Hij oogstte veel bijval. Daarna wierden de beentjes eens uitge stoken en 't moet niet gezegd worden de vrouwen kunnen er iets van om zich te vermaken. Ze waren minstens met 150, een schoon getal, maar ook een leutige groep. Goed zoo. Leontine Over enkale weken kocht een zooge zegde liberaal een kind, en fier als een pauw zegde hy in de Comte Egmont Weeral een liberaal er by Ik vroeg aan dien heer, of het wel een liberaal zou geweest zjjn, in don echte zin van 't woord. Jawel, zegde die heer, een Aalstersche liberaal, maar geen Ninoofsche, want daar doen de liberalen veel schade aan de kiezingen, met te radikaal te zyn, daar laten ze zich allen burgerlijk begra ven, en de boeronkiezers willen daar niet van weten. HypocritieLECRAM. Zondag aanstaande 22 April, te 3 ure namiddag zeer stipt, Algemeone Verga dering. Dagorde 1. De lcMeifeesten. 2. Verscheidene. Iedereen weze op post. Het Bestuur, i Oe Loonsvdifhooging in '4 Fabriek Torley. 1 Gedurende de laatste S dagen hebben talrijke besprekiogen plaats gehad. Zaterdag waren de sekretaiissen der vakbonden vergaderd ten Stadhuize. De vertegenwoordiger der Fronters beweer de, dat het stellen van den vooropzeg een ge vaarlijke daad was, door het feit, dat op 't fa briek Torley vele onvereenigde vrouwen werk ten en deze slechts gezonden was door één groep werklieden. De vertegenwoordiger van de Liberalen ver klaarde, dat de vooropzeg in gemeen overleg met al de vakbonden moest gezonden worden. De vertegenwoordiger der Kristenen zegde, dat hij reeds in hun blad (van 17 Maart) een scherpen artikel gaschreveu had, tegen de slechte handelingen van het bestuur der fa briek, en aan het onderzoek begonnen waren, maar hij had door ziekte belet geweest dat werk voort te zetten. Doch gezien de Textiel- bond Hand in Hand met de zaak zoo ver gevorderd was en hij den vooropzeg gestuurd had, zou het Kristen syndikaat in deze bewe ging een toeziende houding aannemen. Flips antwoordde aan de verschillende verte genwoordigers, dat ieder vakbond, gedurende 3 weken, vóór dat de vooropzeg werd verzon den, de gelegenheid hebben gehad om de grie ven der werklieden van hel fabriek Torley te onderzoeken, en, wanneer zij dit niet gedaan hebben of door ziekte belet waren het te doen, ze toch daarom aan onzen Textielbond geen verwijt moesten maken. Wel integendeel. De y^i'zoeningapaad Maandag morgend vergaderde de Ambtelij ke Scheids - en Verzoeningsraad ten Stadhuize, om de vragen der werklieden te onderzoeken. Al de leden waren tegenwoordig, alsook de heer Bestuurder van het fabriek. Bij het begin der zitting verklaarde de ver- 1 Als slot der zitting vroeg de voorzitter om den vooropzeg acht dagen te verschuiven, tot de Raad zijn beslissing had genomen. Woens dag morgend is opnieuw den ambtelijken- scheids en verzoeningsraad vergaderd. De be stuurder verklaarde nog geen voldoening op de vragen der werklieden te kunnen geven doch wanneer de vooropzeg werd ingetrokken, bereid zou zijn om de loonen van de 3 pappers te verbeteren alsook den bijleg aan de haspe- laarsters van 5 0/0 voor de kleine fichen te verhoogen tot lo 0/0. Geen andere verbeterin gen noch voor het daghuurwerk noch voor de ijzeren- en kanetmolens konden gegeven wor den. Vervolgens werd door den Raad de vra gen der werklieden niet aanvaard. Op vraag van den Bestuurder en op verzoek der raadsleden zijn Flips, Steenhaut en Hael- terman naar 't fabriek gegaan om den steun der afgevaardigden van de lustreerders te beko men, om Donderdag nog te werken ten einde het gepapt garen af te werken. De Vergadering van Woensdagavond. De werklieden van de morgendploeg waren van vóór 5 uren reeds aanwezig de andere kwamen een weinig later met gaosche groepen naar het lokaal «Hand in Hand». Spoedig was de ruime zaal tot achter toe gevuld. Wij mogen zeggen dat, in één woord, al de werklieden van het fabriek op de vergadering tegenwoor dig waren. Zulks bewijst dat de vragen aan 't Bestuur van 't fabriek gesteld, door iedereen beaamd waren. Na een inleidend woord van den voorzitter gaf Flips volledig uitleg over de besprekingen die werden gevoerd in de zitting van den Amb telijken Scheids- en Verzoeningsraad, over de verklaringen van den Heer bestuurder en de afwijzende beslissing van den Verzoeningsraad. Tevens stelde hij voor om den vooropzeg voor 8 dagen te verschuiven, ten einde nogmaals onderhandelingen te betrachten. Dat laatste voorstel lokte verzet uit: de vergadering was niet akkoord den vooropzeg te verschuiven. Er werd opgemerkt dat het geduld der werk- lieden met den vooropzeg van 14 dagen, reeds lang genoeg op den proef gesteld was en dat het oogenblik om te onderhandelen verdwe nen was. Donderdagmorgend zou den arbeid gestaakt worden. Flips stelde vervolgens voor, in naam van lvct Bestuur, dat allèèn die werklieden den arbeid zouden staken voor wie loonsverbete ring gevraagd werd, en, om gèèn garen te la ten beschadigen, de lusteerders één dag langer aan 't werk zouden blijven. Deze voorstellen werden opnieuw besproken en ten slotte heeft eenieder er zich bij aange sloten. Na een gemoedelijk woord van makker Han- nick, die de werklieden wees op het groot ge wicht van hunne beslissing, en den geestdrift der arbeiders voor de staking te hebben vastge steld, werd de vergadering gesloten. Donderdagmorgend. Zooals op de vergadering besloten werd, waren de werklieden van de IJzermolens om 5 uren niet naar het fabriek gekomen, alléén een 4 tal gendarmen bevonden zich aan de fabriek (waarom moesten diepakkeman- ne» daar aanwezig zijn Om 7 uren waren ook de vrouwen van de Garen, Kanet en Haspelmolens weg gebleven; niemand van hen bood zich aan en de Lustreerders volgden het genomen besluit om nog één dag aan het werk te blijven, om zoodoende géén schade aan het gepapt garen te laten brengen, en die moest afgewerkt worden Om 9 uren vergaderden de stakers sters in het Lokaal Hand in Hand die door Flips en Steenhaut toegesproken werden. De grootste geestdrift heerscht onder de stakers, die vast besloten zijn den strijd tot een goed einde te voeren. 3ij de Leder- en Vellenbewerkers Bij V 'iun onzer loden schijnt verwarring te bestaan voor wat betreft de vergoedin gen die ze kunnen ontvangen in geval van onvrywillige workloosheid. Om die verwar ring te voorkomen willen we hier mot een paar voorbeelden aantoonen welke wijzi gingen zich in den laatston tyd aan go- noemde vergoedingen hobben voorgedaan. Ziehier Voor de leden welke do stad niet bewonen blijven alle vroegere bepaliogen van kracht; Voor deze die de stad bewonen, wordt de hoofdvergoeding ongewijzigd verder uitbe taald van de stad van 25 0/0 op de hoofdver- goeding. Voorbeeld een ongehuwde welke geen steun is van het gezin betaalt voor een hoofdvergoeding van 10,00 fr. per dag die zal nu een toeslag ontvangen vau 2,00 fr. omdat de 25 0/0 maar uitgekeord worden tot oen maximum van 2 fr. per dag. Ander voorbeeld Iemand die betaalt zooals hierboven aangeduid, 't is te zeggen voor een vergoeding van 10,00 fr. en die is Des om led we in liei gei te me ste I we de he da nu vo ho ko da va g* Ni be Or ko Mi br Bi tegenwoordiger van t Kristen syndicaat, dat j g0jjUW(if d0 werkt niet en heeft daarby één hij geen verantwoordelijkheid nam voor de tinH hnnodnn 1 a ianr 7nl Antvfinoon vragen om loonsverbetering die gesteld waren_ noch van den vooropzeg die aan 't Bestuur der fabriek was gestuurd. (Wat verschil met zijn gezegdens van Zaterdag te voren. Dan had hij reeds 't Bestuur van 't fabriek scherp aange vallen in hun blad... en door ziekte belet voorts te gaan... hij nam toen ook een toeziende houding aan 1) Vervolgens werden de twaalf vragen om loonsverbetering punt voor punt gelezen en door Flips nader toegelicht. Deze laatste ver klaarde verder, dat de vragen der werklieden Torley gesteund waren, op de overeenkomst die werd afgesloten met de Textielfabrikanten en om deze reden ook gesteld waren aan de Firma Torley. De heer Bestuurder verklaarde, dat indien ze de verschillende vragen der werklieden moesten inwilligen, deze een meerdere uitgave van 't fabriek zouden vergen van 800.000 fr. per jaar, en dat daaraan onmogelijk kon vol daan worden, om reden van concurentie. Tevens zegde hij, dat de Firma Torley niet aangesloten was bij de Vereenigde Textielfa brikanten, en dus hun wijze van betaling niet diende te volgen, en dat de bedreiging van den vooropzeg een beletsel was, om de moge lijke verbeteringen in te voeren. Kind beneden de 14 jaar, zal ontvangen iO.oo fr.2,00 en 4,50 fr. als steun van Kri- sisfonds voor de familietoeslag of samen 16,50 fr. Komt daar nu nog bijIemand die in het laatste geval verkeert, maar heeft twee kinderen ten zföneu laste, die zal ook nog o,5o fr. per dag en por kind ontvangen plus nog eens 2,00 fr. van 't Krisisfonds of samen een dagelbksche vergoeding van 19,50 fr. Blijft dus verstaan dat voor ieder kind verder ten laste dat ook de o,5o fr. toeslag van de stad en de 2,00 fr. van het Krisis fonds werden toegekend. Nu voor de andere katogorie's is dezelfde verhouding voor den toeslag van Stad en Krisisfonds, maar natuurlyk is de hoofd vergoeding niet dezelfde. Maar daaraan hebben alleen deze schuld, die denken be ter tozyn meteen kleine bydrage te betalen. Men verlieze nu ook niet uit het oog, dat allo voorschriften vroeger bepaald, zooals: do dagelijksche vergoeding mag de 2/3 vau hot loon niet overtreffen van kracht blijven. Men stelt dus vast dat dit een schoone .-.irbetoring beteekent voor de getroffene wnrkloozon, en dat iedereen er alle belang by heeft een hooge bydrage te betalen.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2