vraagt overal de Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN De Prijs der Vergiffenis WILT U EENS 'HEERLIJK' NIEZEN Alom Geprezene Bieren der SpecialiteitEXTRA TIGER ALE Cinema Palace GERECHTIGHEID Uit Lede Uit Denderleeuw Uit Ninove Uit Geeraardsbergen Olaf Fjord, Holger Madseu, Claire Rommer Cinema Hederne Toekomende Week De Vuurtoren INifUwei kerken. Soc. Propagandaclub van Ilofstade Welle Meerbeke. Strijdpenning. POEDER„AKKER" in de prachtigeNoorsche film vanaf Vrijdag 27 April, 2 succesfilmen Groot Gevoelvol drama STEWARD ROME MARY ODETTE als hoofdvertolkers in Prachtig sociaal cn politiedrama Deze die het nog niet deden, herstellen dit onmiddelyk En om te sluiten nog dit Iedereen stelle zich steeds en overal aan 't werk om nieuwe leden te winnen. E. D. Bij de Brouwerij Werklieden. We zegden in ons laatste artikeltje,waar in we de loonen van deze branche van werk lieden, bekend maakten, dat we wel gele genheid zouden gehad hebben, om eens aan te toonen het groote verschil die bestaat met deze plaatsen, waar do werklieden sterk vereenigd zyn. Hier zyn we nu We zochten in de berichten die we van wege de Central hadden ontvangen, en von den er den loontabel der Brouweryën van het Gentsche. We overzagem hem, maar dachten by ons zeiven dat het misschien maar beter ware niet die te nemen als voorbeeld, om ons Brouwersbazen niet te hooren zeggen dat onze Brouwers goed- kooper leven dan deze van Gent. Neen die dan maar nietWe nemen maarliefst deze van een plaats die best zou kunnen gelijk gesteld worden met de streek van Aalst. Niet met de loonen, maar de levenswijze en belangrijkheid van Centrum. Ziehier nu Onze Centrale heeft onlangs eene overeen komst afgesloten met een Brouwerij in Meenen en we nemen daaruit volgend brokje Index 810 Landelijk. Geschoolde arbeiders 4,75 fr. per uur. Gewone arbeiders 4,50 fr. id. Vrouwen 3,85 fr. in. Rekening houdende met de loonen te Brussel, Gent, Leuven enz., zal er 0,05 fr. verhooging gegeven worden per 20 punten verhooging van het Index. Hewel, Brouwery-werklieden, wat denkt er U van Zou dit geene dikke 1,50 fr. per uur schillen met Uwe loonen 1 Zouden er niet vele onder U te vinden zijn die verlekkerd zyn op de loonen die de vrouwen aldaar verdienen Of denkt ge dat Uwe heeren-patroons niet bij machte zijn Uwe loonen gelijk testellen met ander plaatsen 1 Weet ge wanneer dat voor U een mensch- waardig bestaau zal kunnen veroverd wor den Luistertalleen, en dan alleen als ge Uwe plaatsin de rangen der Centrale der Voe ding zult gevonden hebben, waar plaats is voor alle werklieden. Werklieden uit de Brouweryen, denkt er aan Eug. D. Goed nieuws. De taak welke wy onzen Volksvertegen woordiger De Bruyn Prosper opgelegd hadden om by het Beheer van Spoorwegen aan te dringen in Lede verbeteringen te brengen in de treinen voor onze werklieden regelmatiger naar bun werk en huiswaarts te begeven. Onzeviiend De Bruyn laat ons weten,dat aan zijne vraag bijna volledige voldoening zal gegeven worden, de veranderingen zul len dan op 15 Mei in voege treden; wy wil len onze werklieden deen opmerken, dat onzen vriend De Bruyn reeds veel gedaan heeft voor hen, en als er nog iets is die in den haak niet zit, vragen men het ons ken baar te maken on de noodige voetstappen zullen gedaan worden. Onze Meeting welke verleden Zondag plaats had, was op perbest gelukt. De opkomst was goed, daar onzen vriend De Bruyn door onvoorzien ge val afwezig was, had de vriend Haelterman de taak alleen op zich genomen en deze ook goed volbracht. Omtrent 1 1/2 uren heeft hij voor een bom vol lokaal aanhoordersgespro ken en ook den meesten by val genoten. Dit bewees de groote stilte en menigvuldige toejuichingen. Waarop onzen vriend het bezonderste drukte was de Syndikale bewe ging die ongelukkiglijk door de werklieden niet begrepen wordt, omdat zij nog naar stemmen luisteren die hun naar de ellende dry ven, en in geval van nood, bijvoorbeeld: werkloosheid, ziekte, ongoval of in de ellen digste tijden het recht nog niet hebben do beete brood van vrouw en kinderen te ver dedigen. Daar kameraden, kan verbetering aan gebracht worden, als alle syndikalisten medo helpen om hunne kameraden, hunne gedachten op te helderen en hun te over tuigen dat hunne plaats in den Vakbond is, want Vereeniging brengt Welstand. Op zondag 29 April, zullen de kameraden zich aanbieden, by degene die Recht en Vryheid lezen, om oen abonnement te nemen, dit om de bestelling van ons blad te verzekeren. Dus wie bet blad regelmatig begeert, zegt het aan de bestuurleden deze het noodige zullen doen. POLITIKUS. Onzen Ziekenbond hield Zondag eene buitengewone algemeene vergadering, cm een nieuw bestuur te kiezen. Gezel Steenhout Jozef, was tegenwoordig en op zijn raad, was de stemming geheim. Gezel Schippers J. is voorzitter gezel Cop- pens Fr. ondervoorzitter en gezellin Virgeme De Spiegeleer, secretaris. Verder werd het bestuur uitgebreid met elf knappe kerels, die hun beste zullen doen om den bond zoo groot en zoo bloeiend mogelijk te maken. In begin 1927 waren wij met 26 huisgezin nen in begin 1928 waren wij reeds geklommen tot 75 en als we ons best doen om elk een nieuw gezin bij te brengen, zijn we weldra met 150. Dat de werklieden hun plicht begrijpen en zich bij onzen ziekenbond verzekeren, welke best is ingericht en de meeste voordeelen schenkt. Wie op de hoogte wilt zijn, van wat er in het Schepencollege, gemeenteraad en in de ge meente gebeurd,leze RECHT EN VRIJHEID dat ten huize wordt besteld door partijgenoot Alfons Van den Breulle. In 't kort is het Kiezing voor den Werk- rechtersraad en onnoodig het te zeggen Nieuwerkerken moet mede helpen aan den Socialistischen triomf. P. D. S. Waarde Kameraden, Het wordt tijd, meer dan tijd, dat wij eens samenkomen voor het regelen der propaganda op onze gemeente. Dringende en belangrijke kwesties moeten behandeld worden. Wij moe ten weer terug met kracht den strijd voort zet ten, een regeling treffen, ons 't akkoord stellen over den te volgen taktiek. Onverschilligheid mag er niet langer zijn. De handen moeten uit de mouwen, er hoeft gewerkt. Daarom hebben wij besloten een algemeene vergadering te beleggen op Zondag 22 April, om 3 uren 's namiddags, bij onzen makker Tillon Camille, Blekte. Dagorde 1* Gemeentepolitiek. 2e Verkiezing Werkrechtersraden. 3e Allerlei. Waarde Makkers, wij rekenen ten stelligste op uwe tegenwoordigheid. Gezel Alfons Berghman, uit Aalst zal er aan wezig zijn. Al de arbeiders van I Jzerweg-Post-Telegraaf- Telefoon worden verzocht de ALGEMEENE VERGADERING bij te wonen op Dinsdag 24 April om 19 u. in het Achturenhuis. Makker De Bruyn zal er een volledige uit eenzetting geven van a) de verdeeling der winst aan het personeel b) de sociale verzekeringen. Niemand mag ontbreken. Kruisplarcting teOkegem. De plechtige kruisplanting op het graf van onzen betreurden makker De Saegher Daniel, zal dus plaats hebben op Zondag 29 April. Het muziek van Denderleeuw zal op post zijn. Het kruis wordt afgehaald, recht over de statie, bij Vermaillen. De stoet zal stipt om 16.45 u. gevormd wor den, na aankomst der treinen uit Ninove en Denderleeuw. Al de leden der afdeeling hebben voor plicht tegenwoordig te zijn. De vrouwtjes wor den talrijk verwacht. Na de kruisplanting Groote Openluchtmseting op de dorpplaats. Makker De Bruyn zal er handelen over de aktie van het Nationaal Syndikaat ten voor- deele der Staats- en spoorarbeiders. Naar Denderhautem. Ten gevolge van het slecht weder is de propaganda uitstap naar Denderhautem moe ten uitgesteld worden. Het muziek deed een wandeling door Den derleeuw en kon eenige huisgezinnen voor onzen ziekenbond bijhalen. Kalender voor de Syndikalisten en Partijgenooten. 't Is niet genoeg een notaboekje te hebben om te weten wat er zooal gedaan wordt, het bijzonderste is tegenwoordig te zijn. Hewel eris kans zich niet te vervelen en aan goede propaganda te doen. Alleman schrijve dus op en neemt het vast besluit ons ievervolle muziekanten op de volgende uitstappen te ver gezellen. Zondag 29 April. Kruisplanting te Okegem. Maandag 30 April, om 20 uur. Lichtstoet in Denderleeuw. Dinsdag 1 Mei. Feeststoet om 17 uur, daarna concert. Gedurende de Meimaand alle Zaterdagen om 20 uur, muzikale wandeling naar al de wijken van Denderleeuw, met openluchtmeetings. Donderdag 17 Mei. O. L. Hemelvaart, propa- gandatocht naar Denderhautem, met meeting op den Knipperhoek. Zondag 27 Mei. Sinxen, gouwfeestder Sociali stische Turners te Geeraardsbergen. Zondag 10 Juli. Kermis te Leeuwbrug. Zondag 17 Juni. Uitstap naar Antwerpen, met bezoek aan de haven en dierentuin. Zondag24 Juni. Vaandelinhuldiging van den Vrouwenkring te Aalst Zondag 29 Juli. Festival te Oostende. Zondag 5 Oogst. Jeugdbetooging te Brussel. Verders worden er nog propagandatochten ingericht naar Liedekerke, Moorsel, Herzele, Haeltert, Eede en Santbergen. Partijgenooten, maakt u strijdvaardig. Onze Vrouwengroep. Heden Zondag 22 April, om 5 uur, alge meene vergadering. Dagorde a) Verslag landelijke raad. b) Uitleg voordracht over Kankerbestrijding. c) Betaling der bijdragen. In 't vervolg zullen er geen speciale uitnoodi- gingen meer gestuurd worden voor de vergade ringen; deze zullen telkenmale worden aange kondigd in De Eendracht en Recht en Vrijheid We doen een beroep op al de vrouwen der gesyndikeerden om onze rangen te komen ver voegen we zorgen er immers voor dat het nuttige met het aangename wordt afgewisseld. Niet meer geaarzeld dus, volbrengt allen uwe plicht. De Lustige Bolders. De prijskamp wordt, heden Zondag 22 April bepaald afgespeeld. Wie zal het winnen De goede gedresseerde partijen zullen op het spel staan. Wie wil leute hebben, kome naar 't Acht urenhuis. Ziekenbond Moyson. De leden worden er aan herinnerd dat het volstrekt niet toegelaten is specialisten te gaan raadplegen zonder voorafgaandelijke kennis geving aan het bestuur. De volgende regel zal stipt toegepast worden. De leden richten zich altijd tot den doktor die ze verkozen hebben; in geval de doktor van oordeel is dat een specialist moet geraad- plsegd worden, dan zal de doktor daarvoor een bewijs afleveren dat aan De Bruyn Prosper, voorzitter van den bond, moet voorgelegd worden. Na goedkeurig van het bestuur zal het lid mogen handelen. Dezelfde regel geldt ook voor de operaties specialiteiten. Het spreekt van zelfs dat voor dringende gevallen, waar het leven onzer le den op 't spel staat, de dokters rechtstreeks mogen handelen. Toekomende week zullen we daaromtrent een uittreksel geven van het algemeen regie ment. Broodverkoop. Ondanks de groote voordeelen die er voor de leden van Ziekenbond gemaakt zijn, kosteloos brood gedurende 8 weken, van af den 16® dag ziekte zijn er nog vele leden die veronachtzamen hun brood bij ons te koopen. Leden, bemint toch uw profijt. Proeft ons smakelijk brood en ge zult er geen ander meer willen. Onlangs wezen wij er op dat men hier met het geld van den armen maar vies omsprong naar wij nu vernemen moet het in de armen kas maar zeer poverkens zijn. Zoo zien wij hier dood arme menschen die kinderen van den armen houden en sedert maanden en maanden naar hun geld moeten wachten. j Anderen bekomen nog steeds hunne bons, maar aan geld geraken dat is eene gansch andere kwestie. Sinds nieuwjaar is er geen geld meer in kas geweest en raadt men deze lieden aan hunne bons in den winkel te gaan aan bieden. Zoodus hebben deze menschen het vrijë ver bruik niet meer der almoes, welke hun toege stoken wordt. Of is zulks misschien een mid del om hunne zaken te doen draaien Allons groen-gelen waar zijn al uw beloften, of vergeet gij gansch dat het uit den werker stand is dat gij gekozen zijt en dat deze arme lieden ook steeds het werkmanspak dragen S. M. Verbroedering -ALGEMEENE VERGADERING j De leden worden vriendelijk doch dri ngend uitgenoodigd, de Verplichtende Jaarlijksche Verga- der hg bij te wonen, dewelke plaats heeft op Woensdag 25 April a. s., om 7 1/2 ure 's avonds. DAGORDE Verslag van Beheerraad over het dienstjaar j 1927. i Bilan i927. Bespreking en goedkeuring. 1 Verslag Kommissarissen. Verscheidene. Een gratis tombola voor de aanwezige leden. Makker Elaut in zijn repertorium, zorgt voor een uurtje aangenaam vermaak. Alleen de leden inbezit van hun lidboek zullen toegelaten zijn tot de vergadering. 1 Gezien de belangrijkheid der vergadering j worden alle leden verwacht. Het Bestuur. Cinema. Zaterdag 21 en Zondag 22 April. De Priesteres van de Gange Een der prachtigste filmen ooit op doek ge bracht, met een groep artisten van aller eerste rang. I VoorafDe Schim van het Woud j Een programma van overgroote waarde, en waardoor Volkscinema nogmaals bewijst steeds het schoonste en het beste voor te stel len. Maandag 23 en Donderdag 26 April CLAUDE FRANCE inLady Harrington le Kapitel i2 deelen. Dat noemt men een groote film. Elk heeft het gehoord I Iedereen heeft reeds hooren zeggen dat METROPOLIS de wonderbaarste film is, en Volkscinema zal deze kostelijken band vertoonen. Voor het Muziek Gespeeld door den Jazz Band van Meerbeke in het lokaal op 29 Februari 1.1. en rondgehaald door Van der Taelen Eduard en Goudwilders Filemont io,oo. De vrouwen te samen Januari 7,oo. De vrouwen te samen Februari 4,5o. Totaal 21,50 fr. Cinema Heden Zondag 22 en Maandag 23 April De Gijzelaarster met Ivan Mosjoukine en Mary Philbyn. Een film naar de russische geschiedenisLea Lyon van Alexander Brody. Buitengewoone Band. Vooraf: «De geheiligde band» met Virgina Valli. Woensdag 25 en Donderdag 26 April. 2* Kapitel Lady Harington CLAUDE FRANCE Opgepast! Opgepast,! De groote en wonderbare film Metropolis van Fritz Lang, het meesterwerk der meester werken, wordt vertoond Woensdag 2 en Don derdag 3 Mei. Deze film is eenig in zijnen aard. Het is een machtig schouwspel. Het boeit, het is pakkend. Het is een verwezenlijking van al wat de cinematographic aan hooge kunst geven kan. De Clown zal in Volkscinema vertoond worden in gansch bijzondere voorwaarden, met toegepaste zang. Het zullen echte gala-vertooningen zijn, van groote kunstwaarde. Metropolis 7 7 Tooneel maatschappij. Voor Recht en Vrede Bij deze worden de leden uitgenoodigd tot de maandelijksche verplichtende algemeene vergadering, dewelke plaats heeft heden Zon dag 22 April om 2 ure namiddag zeer stipt in het Volkshuis. Dagorde te nemen schikkingen voor de vertooning van 28 April. Congres-Borgerhout. Verscheidene, 't Is plicht voor alle leden aan wezig te zijn. Namens het Bestuur. De Sekretaris, A. Monnier. Koopt uwe kaarten op voorhand. Partijgenooten, tooneelliefhebbers hebt ge al uwe kaarten voor de vertooning van Zater dag a.s. 28 April, opvoering van De Groote Wet Zoo niet, voorziet u in tijds, de ver koop gaat goed. Prijzen der plaatsen 4, 3 en 2 franken. Kaarten te bekomen in het Volkshuis bureel 5, of bij de leden. Metropolis Ter herinnering. Heden Zondag om 3 ure namiddag alge meene vergadering voor de leden van de coo peratief. Het Gouwfeest-Sinxen De toetredingon voor het gouwfeest worden regelmatig toegezonden. Het belooft schitte rend te lukken. Binnen een twee tal weken zullen wij het programma kunnen afkondigen Partijgenooten, al wie kan zal moeten hel pen om aan de vreemde turneressen nachtver blijf te bezorgen. S. M. Verbroedering. Een groote en schoone keus van stoffen, lijn waad, flanellen enz. voorschooten, hemden, onderrokken en alle slacht onderkleederen, verzorgd werk, matige prijzen, goede hoedanig heid. Mans-en jongens kostumen op maat. Is er een enkele partijgenoot, die een ernstige reden kan aanhalen om niet in zijn eigen in richting te koopen Wie zich socialist noemt, is eerst en vooral goede ceoperateur. Metropolis Metropolis I Een Mei. l Maandag 3o April om 8 i/a ure 's avonds, op Kiosk, groote markt. Concert door de fanfaren Verbroedering Dinsdag 1 Mei om lo ure 's morgens Groote Markt. Kaatsen om 2 ure ■namiddag. Na den stoet in de feestzaal feest door de turngroep Rust Roest om G,3o ure groot Bal in het Volkshuis. Voor hst gouwfeest Bal Zondag 29 April, richten de Lustige Vrien den, een prachtig bal in, ten voordeelo van het gouwfeestderSinxendagen. Alwie kan er heen. 't Zal er leutig zijn en men steunt de jeugdbe weging. Metropolis Burgerlijke stand. HUWELIJKEN. Ferdinand Van Trimpont, Lessenschestr. en Angela Van Wymeersch Kattestr. Arthur Dierickx, Overboulaere en Julia Felix Hunne- ghemstr. Jules Paeleman, Verhaegenlaan en Maria Prové Markt. GEBOORTEN Edgard Hooghuys, GrootestrGilberte Do Bodt, Lessenschestr,Willy Clement, Groote str. Edouard Geerts, Bokerstr. Ernest Da ver, Reepstr. OVERLIJDENS Sarah Van Halewyn. 3o j. vrouw Gustaaf De Beck, Gasthuisstr. Roger Matthijs lo m. Edingschestr. Florent Maudens, lo ra. Kloef- str.Maria Beekman 72 j. vrouw, Augustin De Wachter, HospitaalAdolf Roos, 85 j. wed. Joanna Loossens, HospitaalGustaaf Van Den Eycken, 57 j. wed. Maria Pauwels Epinois Maria De Smecht, 33 j. vrouw, Pe trus Berlan Gent. AALST. Overdraeht fr. 422,20. Omdat er in Burgersbelang en De Liberaal (ken) kostelooze reklaam wordt gemaakt voor Cinema Moderne geven de bestuurders 3,00. Deo baas uit de drinkzaal geeft ook 1,00 fr. omdat de zaken goed gaan en hy er de profijten van heeft. Een der bestuurders geeft 1,00 omdat Ci nema Moderne benijd en bekampt wordt en trots alles voorwaarts gaat. Omdat er in het Burgershuis mag re klaam gemaakt worden, met gelijk welke kleuren, als men maar veel duiten heeft 1.00, De Selo geeft ook i,00 omdat hy met de opvoering van De Apaolie nog zou goed kon spelen. Denken nu die snullen dat onze politieke overtuiging in do kleur van een beweeg- loozon staak steekt 1,00. Omdat Albert uit Ninove een grijze en bruine kous aanhad, en omdat hij kwaad was als er hiervoor met hem wierd ge lachen 1,50. Eenige zetten over Viotor De Bom, Vir- ginioj Louise, enz. by D. Heyvaert 2,50. Totaal 12,00 fr. Schoolstraat, 8-4, MALST Saper-Programma vanaf Vrydag J0 April I9M. Kinderen Toegelaten Een der grootste dramas van het leven met Jack Holt, E' nest Torrence, Esther Ralston en Louise Dresser. Programma voor Maandag 16 April, om 5 en 8 ure, kinderen toegelaten. Zooals naar gewoonte zal er een uit stekend Programma opgevoerd worden. zal het stof uit Uw neus verwij deren en Uw brein opfrisscher Overal verkrijgb. fr. 4.— p. doos. Molendries, II en Hoogevesten, 5, Aalst

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3