mmm -mmms» Alom Geprezene Bieren der SpecialiteitEXTRA TIGER ALE Cinema Palace *Riieuinatiek0 Cinema Moderne ZULLEN ZE TBOUVVEN Toekomende Week SuccesBijzondere Komedie Succes VRAAGT OVERAL DE Brouwerij J. i)E BLIECK ZONEN Uit Lede Uit Denderleeuw Uit Ninove CACHET AKKER Sottegem Uit Geeraardsbergen Burgerlijke stand. IK DE UITGEHONGERDEN. roor het daguurwerk en 18 o/o meer op den arief van de stukwerkers. De Firma Torley weigert deze vergoeding te geven en Jaarenboven moeten de werklieden een half lur per dag langer werken. De werklieden van de yzermolens die in ;;wee ploegen werken, moeten dus 8 1/2 uren in de fabriek blijven, en wanner die volwas sen mannen en vrouwen die goede stukwer kers zijn, 1,60 ti. 1,85 fr. per uur winnen, iaghuurwerk moeten doen betaalt men tien 1,30 fr. per uur plus 117 1/1 of alles sa- men 2,83 fr. per uur. Wij hadden gevraagd om de loonen van het daghuurwerk te brengen op l,6o fr. per uur, hetgeen niet overdreven is, plus de vergoeding en den lob 0/0 duurtetoeslag. Voor de haspelaarsters was eveneons ge vraagd, om den tarief van sommige soor ten werk te verhoogen en de nieuwe werk wijzen af te schaffen, waarbij de meisjes verplicht waren gansch hun molens af te draaien, waardoor zij bij ieder zending flschen een halfuur verlies ondergingen. Al de vragen om verbeteringen, om de geringe loonen van de werklieden te ver hoogen, den eisch die gesteld werd om door het fabriek Torley te doen toepassen, wat sinds 1921 in de andere textielfabrieken wordt betaald, dit alles heeft het Bestuur van 't fabriek Torley geweigerd, onder voorwendsel van de concurentie. De H.H. van den Ambtolijken Scheids- en Verzoeningsraad hebben zich bij deze neer gelegd. We vragen ons af wanneer de be weegreden der Firma Torley aanvaard worden, wat hunne houding zal wezen wanneer zij in de naaste toekomst voor een tweede geval van dien aard zullen geplaatst worden Het gebeurde houdt een groot kwaad in zich, dat een gevaar kan worden worden voor al de textielbewerkers-sters, namelijk verbreking van do bestaande overeenkomsten, tot groote schade van al de werklieden. Den toestand Woensdagmorgend waren nog slechts de meesters en enkele koermannen aan den arbeid, er zijn nu 5oo werklieden van het fabriek Torley op de straat, die strijden om hunne kleine loonen te verbeteren, en de bestaande overeenkomst in de Textielny- heid door de firma Torley te doen volgen. De vergaderingen in het lokaal Hand in Hand wordt dooreen groot getal stakers bijgewoond, waar kennis wordt gegeven van de gebeurtenissen. Eenieder weet dat we ongetwijfeld voor een langdurigen strijd staan, waarvoor de noodige schikkingen genomen worden. Immers de werklieden zijn het moede aan de oude voorwaarden te werken en den toestand die in het fabriek Torley heerscht, is een gevaar voor aide werklieden van de Textielnijverheid in Aalst. In het belang van de werklieden van Tor ley, en om de bestaande werkvoorwaarden van aide werklieden van Aalst te vrijwaren moet de aangevangene staking, tot een goed einde gebracht worden. Daarom zullen aide werklieden van Aalst en het omlig gende aan de zijde staan van de stakers- stersvan Torley, de overwinning van hen, zal een zegen zijn voor de gansche bevol king. Het bestuurvan Cinema Moderne heeft Donderdag namiddag aan de stakers oen kostelooze vertooning aangeboden. Deze lofwaardige daad zullen de werklieden van Aalst op prijs stellen, met deschoone ver- tooningen van de Cinema Moderne bij te wonen. Voop den I Mei. Wij vestigen de aandachten onzer leden, dat aan ai de patroons van de stad een brief werd gezonden, waarin gevraagd wordt om aan hunne werklieden op Dinsdag 1 Mei verlof te geven. Mannen en vrouwen herin nert uwe patroons aan deze vraag, laat op Een Mei den arbeid rusten. Bij de Leder- en Vellenbewerkers Er is in den laatsten tijd heel wat herrie ge weest in onze afdeeling, ten gevolge van de 5 oio vermindering van den duurtetoeslag. Hadden we aan het spelletje meegedaan, we gelooven dat den helft der personeelen op straat stonden. Neen, dat doen we niet. We gaan van het standpunt uitdat een overeenkomst welke vrijelijk door de belanghebbende groepeerin gen is afgesloten, dient nagelegd te worden. Dat is waar en voor de bazen en voor de werk- lieden. Zelfs dan als het pijnlijk aandoet. Ter inlichting voor onze aangeslotenen, zij hier nogmaals het bijzonderste deel van art. 3 der overeenkomst weergegeven, ten einde alle misverstanden te vermijden. Art. 3. De duurtetoeslag zal tot een be loop van «5 o/o op alle loonen worden be taald, zooals zij voorzien en bepaald zijn in de overeenkomst van 25 November 19'.'6. Vanaf een indexnummer van 7T6 punten tot en met 800, zal een duurtetoeslag betaald worden van 5 0/0 bij elke vermeerdering van het indexnummer van 25 punten, en dut op frond van het minimumloon zooals bij arti- el 1 wordt vastgesteld. Klimt het index boven de 800 dan zal er 5 oio worden bij betaald. Daalt het integendeel onder de 775 dan zal 5 0/0 minder betaald worden. Dat is dus klaar 1 Maar nochtans zijn sommige patroons ook al te gulzig, 't Ware heel goed dat zekere pa troons eens art. 1 der overeenkomstbeterbestu- deerden. Dit geldt niet als algemeene regel. Doch veel zullen moeten vaststellen dat ze hun handen van de loonen hebben thuis te houden. Ziehier dit artikel Art. 1. Tot grondslag wordt aangenomen dat er voor een indexnummer van 4a5 pun ten der Provincie Oost-Vlaanderen, een mi nimumloon van 2,5o fr. per uur zal betaald worden aan de gasten van eerste categorie. Nochtans zal het gemiddeld loon der stuk werkera datgene der daguurwerkers moeten overschrijden tot een beloop van minimum 10 0/0 en maximum ao 0/0. Dit ook is klaar 1 En om te verduidelijken geven we hier ook art. 2 die zegt Voormelde loonen worden verhoogd met een duurtetoeslag van 5 0/0 bij elke verhoo ging van het indexnummer met 25 punten, wat meebrengt dat hoogernoemde basisloonen moeten vermeerderen, met lo 0/0 gezien het index 798 punten aanwijst. De gasten onderzoeken nu eens goed of ze aan de voorgeschreven loonen komen, en dan in tegenovergesteld geval, de Vereeniging verwittigen. E. D. De Hongerigen Spijzen Over eenige weken hoorden wij den nood klagen eener ziekelijke vrouw en waarvan de man sedert eenige dagen oek ziek thuis is, en welke drie kinderen hebben, dus alle dagen met vijf personen, en geen duitje inkomsten, ten ware de steun welke de arme familie hen gaf. Maar deze geraken ook uitgeput. Op zekeren dag zaten de drie kinderen te weenen voor een stuk brood en geen bete was in huis, de vrouw trok hare beschaamde schoenen aan, en ging bij den Heer Matthijs, die den naam heeft veel aan den arme te ge ven, maar zond deze vrouw bij den Heer Bur gemeester, die haar op zijne beurt bij den Heer Pastoor zond; zeggende ik heb alles aan hem overgeleverd. Na daar een half uur aan de deur gestaan te hebben en menige malen gebeld nadat de gordijnen menigvuldige keeren weg geschoven waren, om te zien wie het was werd eropen gedaan en dan wist men eerst dat M. de Pastoor niet thuis was. Dus als men in nood verkeerd, wordt men eerst van Pontius naar Pilatus gestuurd, om elkeen te weten dat men eene almoes vraagt. Sedert eenigen tijd denken eenige Staats bedienden, dat zij in het liberaal en kristene syndikaat het best verdedigd worden. Wij wiilen die mannen er op wijzen, hadden die liberalen en kristenen in de Kamers de motie De Bruyn-Uytroever gestemd, de Staatsbe diende hadden van 15o lr. tot 18o fr. per maand meer verdient. Dat onze Staatsbedienden dit onthouden. Op 1 Mei, gaan de kameraden van Lede be- toogen naar Aalst, om aan de reactie te laten zien, dat zij een loon eischen om behoorlijk door de wereld te komen; de 8 urendag willen behouden waar de reactie op loert ons te ont nemen en zes maandendienst voor onze zonen. Wij vertrekken met den trein van 8,18 ure. Dus allen op post. POLITIKUS. Ziekenbond Moyson. De leden worden er aan herinnerddat voor den goeden gang van den bond alleen de zorgen van den doktor die vrijelijk ge kozen werd mogen ingeroepen worden. Zoo de dokter oordeelt, dat een specialist moet geraadpleegd worden, of dat er spe ciale medicamenten boeven toegediend, zoo moet het lid daarvan kennis geven aan den Voorzitter De Bruyn Prosper of de Sekreta- taris Wynant Jules, alvorens by den specia list to gaan. We hebben hot genoegen mede te deelen alsdat al do specialisten van den bond Moyson te Gent. ook onze leien zullen be handelen. Do kliDiek van Gent, iets puiks op dat gebied, staat ook ter onzer beschikking. Toekomende week zullen we de lijst der Specialisten afkondigen. Iddergem-Welle. De leden van den Ziekenbond Moyson, ge lieven rogelmatig de berichten te lezen, die onder de rubriek Denderleeuw verschijnen. Bond Moyson te Welle. Reeds 21 huisgezinnen van Welle lieten zich bij ons inschrijven. We ontvangen regelmatig vragen om inlichtingen. We hebben daarom Zondag laatst een manifest uitgedeeld met de voorwaarden on voor- deelen van onzen bond. Het bestuur heeft ook besloten, dat al degene die zich bij ons laten inschrijven, zullen overgenomen worden met volle rechten. Arbeiders van Welle, doet uw plicht. Onze Cinema. Jongens toch wat een succes mot onzen Guerra Mix. Zondag stak de ruime zaal tweemaal bomvol. Het succes was kompleet HEDEN ZATERDAG 28 EN ZONDAG 29 APRIL. De Doodende Tak boeiend drama in 5 deelen, met Dolly Dewis, Firmin Gemier. DE KALVAR1EBERG VAN CLAIRE met de beroemde Lia de Putti, in 6 deelen. Daarna komiek in 2 deelen. Zaterdag 5 Mei en Zondag 6 Mei. GROOT ZEEDRAMA S. O. S. Kruïsplanting te Okegem. De plechtige kruisplanting op het graf van onzen betreurden makker Do Saegher Daniël, heeft heden Zondag 29 April plaats. Het muziek van Denderleeuw zal op post zyn. Het kruis wordt afgehaald, rechtover de Statie, by Vermaillen. De stoet zal stipt om 16,45 u. gevormd worden, na aankomst der treinen uit Ninove en Denderleeuw. Al do leden der afdeeling hebben voor plicht tegenwoordig te zyn. De vrouwtjes worden talryk verwacht. Rond de laatste gemeenteraadzitting. De laatste zitting van de gemeenteraad heeft plaats gehad, verleden week Donderdag. Reden waarom er reeds van verleden week over die zitting niet is kunnen gehandeld wor den hier in ons blad. Deze zitting heeft voor de werkende klasse van Sottegem van grootste belang geweest. Er moesten twee punten behandeld worden, welke door onze groep waren ingediend, namentlijk: Toelagen toe te kennen aan de ziekebonden, en bijleg door de gemeente aan de verzekerde onvrijwillige werkloozen. Beide punten werden knap behandeld door onzen vriend Lèon Lefevere. Lèon gebruikte zijn argumenten goed. Hij meende ;dat bet oogenblik was aangebroken dat ook onze gemeente aan Sociale werken moest beginnen denken. Vroegere jaren wan neer van ziekebonden geen spraak was, moe sten onze door ziekte of ongeval getroffene werklieden hunnen toevlucht nemen tot de weldadigheidsbureelen. Heden hebben de meesten onder de werklieden meer fierheid gevonden. Ze zijn zich gaan aansluiten in goede degelijke Ziekenbonden. Daar, met eigen centen, hebben ze de middelen gevon den om elkander te steunen wanneer de nood aan de man komt. De openbare Besturen heb ben voor plicht dergelijke inrichtingen te ondersteunen. Het zal dus niet te veel ge vraagd zijn als we voorstellen 2,00 fr. per lid en per jaar te zien toe kennen aan al degenen aangesloten bij wettelijke herkende Zieken bonden. We gelooven ten stelligste dat alle le den van den raad ons voorstel zullen stemmen. De leden van den raad schijnen wat beteuterd. Den burgemeester heeft niets tegen het voor stel. De stemming heeft plaats. Aangenomen met algemeene stemmen. Bravo Nu het tweede voorstel. In vele steden die demokratisch bestuurd worden, is hetgene we hier komen vragen, zegt kameraad Lèfevere sinds langen tijd een feit geworden. We vragen dat de gemeente zou toekennen 2,00 fr. per dag aan de onvrijwillige werkloozen die gesyndikeerd zijn. Dat is ons dunkens plicht van de openbare besturen. De werklieden hebben geen schuld aan de econo mische krisisen die eikanderen opvolgen. De raad zal het gematigde van m'n voorstel inzien en evenals de tusschenkomst voor de zieken bonden ook hier in hare menschenplicht be grijpen. Een der Liberalen is akkoord, doch meent dat het voor de onvereenigde zou moeten uit gebreid worden. Die zou er liever een welda digheidsbureel van maken. N. R. De katholieken kunnen het voorstsl der socialisten niet aannemen. [Natuurlijk De Fronter, den eeuwigen demokraat zal ook het voorstel niet stemmen. De heeren der katho lieke partij mag hij toch in de wielen niet zit ten. Hij zal zich dus onthouden. De Vlaamsche werklieden, welke brutaal door de bazen wor den de straat opgezonden wanneer er niet ge noegzaam werk meer voor handen is, zijn voor de heeren Fronters niet waardig van de tus schenkomst der gemeenschap te genieten. Het voorstel Lèfevere wordt verworpen door de Katholieken die tegen stemmen. De libe ralen onthouden zich. Ook den liberalen werk man onthoudt hem. De Fronter onthoudt zich eveneens. De socialist stemt voor. Dat de werklieden dit onthouden, en de werking onzer gemeenteraadsleden van dicht bij nagaan, men zal daaraan algauw zijne ware verdedigers kennen. E. D. Cinema. Zaterdag 28 en Zondag 29 April. De groote film De Gijzelaarsten met Ivan Mosjoukine en Mary Philbin ~y deze film is gemaakt naar 't werk Lea Lyon van Alex Brody. Het is een boeiende geschie denis. Heilige Band met Virgina Valli en Allan Durant. Een buitengewoon programma. Maandag 3o April Donderdag 3 MeL 2e Kapitel van Lady Harrington 10 deelen. Medeplichtig Komiek in 2 deelen: OpgepastOpgepastl Metropolis I Metropolis I het machtig kunstgewrocht van Frits Lang. Over deze film is er in alle bladen over gansch de wereld geschreven. Het is een geniale schepping, eene veropenbaring op cinemage bied. De Volkscinema vertoont deze film Maandag 7 en Donderdag 10 Mei. Het verwaardigen van dezen film heeft maanden studiën gevergd en is eenig op tech nisch gebied. Het is een aanduiding van wat de cinema inde toekomst worden kan. Steeds meer succes. Nog vermoedert de bijval, dewelke de Volkscinema bekomt, door de goede verzor ging der programma's, steeds samengesteld met de nieuwste en beste filmen. Alle cinema- liefhebbers worden trouwe bezoekers van den Volkscinema. De groote filmen METROPO LIS DE CLOUW DE BOOTTREK KERS DE GAUCHO DE CIRK en vele andere groote filmen zullen in de Volks cinema vertoond worden. Coöperatief Wij stellen met genoegen vast, dat de ver koop in onze winkel vermeerdert. Wanneer zullen alle socialisten eens begrijpen dat het hun plicht is goede cooperateurs te zijn. EEN VRAAG Maakt gij propaganda voor onze coöperatief Cinema Heden Zondag 29 en Maandag 30 April De First National Film De Reuzen der Zee met Dorothy Mackaill, Lowel Sherman. Deze band is een der beste van het seizoen. Liefde Rilling met de bevallige Laura La Plantf. Deze twee filmen vormen oen zeer buiten gewoon programma, 't zal een succes zyn. Woensdag 2 en Donderdag 3 Mei De Lang Verwachte Film METROPOLIS Het meesterwerk der meesterwerken. Een film, door dowelko er nog wat beroe ring werd verwekt. Een der stoutste opvat tingen op gebied vau cinema. Een overgroot succes. Gala-Vertooningen 3 Gala Vertooningen met de buitengewo ne film De Clown», aandoenlijk spel met de beste kunstenaars. De zanger LA- VIGNE, zal hot lied Paljas vcordragen. Ook zang gedurende het afrollen van den film. Bericht aan de liefhebbers van kunst. Het Gouwfeest Nog 4 weken scheiden ons van hot Gouw- feest van de Federatie van Oost-Vlaamsche Turnkringen. Toekomende week laten wy hst program ma der feestelijkheden en wedstryden ver schijnen. De toetredingen ons toegezonden, laten ons veronderstellen dat het Gouwfeest schitterend lukken zal. Er zal moeten gezorgd worden om nacht verblijf te verschaffen aan de talrijke deel nemers. Er is sprake do adulten te logeeren in de scholen, maar dan bleven nog de meisjes en kleine jongens over, en dezo moeten wy kunnen plaatsen by de partjjge- nooten. Wij twijfelen er niet aan of al wie, eenigs- zins kan. zal ons daarin helpen men kan van nu af reeds de bode verwittigen, als men op zich wil nemen een of meer turne I ressen of kleine jongens te logeeren, en I ook of men dit kan voor 1 of 2 nachten. De boden zullen inschrjjvingsbulletyns daartoe aanbieden. Partygenooten, bijzon der de vrouwen, moeten er voor zorgen aan onze jeugd eene goede ontvangst voor te bereiden. Het Komitoit. Waarheen Gaan zien naar de film Metropolis Woensdag 2 en Donderdag 3 Mei. Het is iets gansch nieuw en eigenaardig. Voor het Gouwfeest Ter gelegenheid van Een Mei zullen on dersteuningsbons verkocht worden ten voordeelo van hot Groot Turn-Gouwfeest op de Sinxendagen. Wij verwachten dat alle partygenooten huDnen penning zullen stor ten. Do bons worden verkocht aan 1 frank. Lustige Vrienden Hodon Zondag 29 April, Groot Bal, ten voordeele van hot Gouwfeost. Ingangprijs 2,50 f r. Eikoen weet dat er steeds veel leute is op het bal der Lustigen, 't zal er dan nogmaals stroomen. De nieuwe laan. Wij vernemen dat de regelingen genomen zijn om binnen enkele dagen te beginnen aan de onteigening der gronden voor het aanleg gen van de nieuwe laan. Toekomende jaar reeds zou de brug over den Dender gebouwd worden, en men verze kerd ons dat de werken aan de laan zelf zullen bespoedigd worden. Zaterdag 28 April TooDoelvortooning door de kring «Voor Recht en Vrede Men voert op «De Groo te Wet», blyspol in 3 bodrijven. Er zijn nog kaarten te bekomen. 4 fr., 3 fr. en 2 fr. Gordyu om 71/2 ure zeer stipt. Een besluit nemen I Van te gaan zien naar Metropolis doet elke liefhebber van nieuwe kunst, Woensdag 2 en Donderdag 3 Mei. S. M. Verbroedering Wy hadden verleden Zondag de Algemee ne VergaderiDg. De opkomst was meer be vredigend dan by de laatste algemeene vergadering. Eene belaDgryke bespreking had plaats over de samenwerking en de middelen om aan ouze inrichtingen uitbrei ding te geven. Iedere socialist zou moeten goeden cooperateur zyn. Wat doet Gij Om lezors te winners voor 't blad Vooruit indien gy tot hiertoe niets daarvoor hebt gedaan, neemt nu eens het besluit ten min ste een lezer by te winnen. Metropolis Deze film moet door elkeen gezien, Woens dag 2 en Donderdag 3 Mei. HUWELIJKEN. Georges DeClorcq, Nieuwstr. en Helena Broodcoorens Grootestr.Jules Haegeman, Kloosterstraat, en Elisa Van Liefferinge, Lessenschestr; Emericus Langelet, Dender leeuw enJeannetto Oppens, Nieuwebaan Louis D'Herde, Buizemont en Maria Collier, Oudensteecweg Willy Van Wynendaele, Audenaerdsche Poort onGermaine Coessens Gaffelstraat. GEBOORTEN Monique V. D. Bossche, MarktAlbert V. D. Poorten, Pateolstr. Jeanne Imbo, Pa- piermolenstr. Richard Turrekens, Ouden- bergstr.; Michel Stevens, Gaffelstr.; Richard V. D. Haeghen, KI. Gaffelstraat Simonne De Schrever, Ouden Steenweg; Ghislena Walravons, Wyngaardstr.; Theoflel De Boe, Kattestr. OVERLIJDENS Gaston Degryze, 36 j. man, Maria Paret, Verbrandhof; Alfons Velghe, 56 j. man, Maria Mabilde, Audenaerdsche PoortMa ria Lauris, 2o j, ong. Gasthuisstr. Maria Felix, 74 j. wed. August Sunaert, Buize- straatCyriel Roman, 74 j. man, Leontina Bayens, HospitaalJan Brex, 7oj. Adelina Willekens, Gasthuisstr. STRIJDPENNING Wie volgt er ons, voor het Gouwfeest der turners Omdat de Juniors de chikken der duivenmelkers hebben moeten wegvagen 2,oo. Omdat Jules Prfik met het slecht we der toch naar Brussel is geweest 2,00. En omdat hy zoo fier was in Denderleeuw nog 2,00 fr. Schoolstraat, 8-4, AALST Programma vanaf Vrijdag 27 April I928. Kinderen niet Toegelaten Lustige komedie met LOIS WILSON en en FORD STERLINO. Groote zedonstudio met JACQUELINE LOGAN en RAYMOND GRIFFITH. Maandag 30 April om 5 en 8 ure. Kinderen Toegelaten. Vervolg van onzen Geheimzinnigen Episodefilm met ELMIRE VAUTIER LUCIEN DAL8ACE en RENENAVARE. Kortelings De Gemaskerde Zeeroover met RICARDO CORTEZ en FLORENCE VIDOR. lendengeschot, spierpijn, pijn in den rug en de lede maten, zenuwpijn, afmat tende hoofd- en tandpijn, worden doelmatig en af doende bestreden door het zenuw-kalmeerende. onschadelijke In alle apotheken. et ofr.6o, 6 cachetten 3 fr.Bo al« AKKER'a Abdij siroop lolendrie», II en Hoogevesten, 5, Aalst

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3