De Christene demokraten in de Regeering. De bezoldiging van het Staats person eel ïïlecbeft UI. MIJN HOEKJE 25e Jaargang N°MO Prijs per nummer *50 centiemen O Mei 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Redevoering van Gezel DE BRUYN Prosper Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENlNG Belgische Werklieden-Party Arrondissements-Federatie Aalst j Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 ZITTING VAN WOENSDAG 25 APRIL. Prosper De Bruyn De achtbare heer Minister van Financiën bij den aanvang dezer bespre king, na eene uiteenzetting van de verschillige perekwaties die elkander opgevolgd hebben sedert den wapenstilstand heeft heel behendig de vertrouwenskwestie gesteld tegenover ieder voorstel dat aanleiding zou kunnen geven tot het toebrengen van de verbetering aan de voor stellen van de regeering. Die vertrouwenskwestie geldt even goed tegen de amendementen door leden der min derheid der Centrale commissie voorgesteld, maar aangenomen door de meerderheid dier commissie, als tegen de amendementen voor gesteld, in naam van de socialistische groep, door mijne achtbare kollega's de Heeren Melckmans en Falony en door mij zeiven. De achtbare heer Minister heeft, in zijne uiteenzetting gepocht over het feit dat de be- roepsvereenigingen van het personeel wel degelijk in de mogelijkheid zijn gesteld gewor den hunne eischen naar voren te brengen hij heeft er zelfs op geroemd dat bijna 200 onder houden daarover hebben plaats gehad. Ik zou de achtbare heer Minister dienaangaan de willen verwijzen naar hetgeen wij daarom trent reeds vroeger, ter gelegenheid van onze interpellatie hier inde Kamer hebben gezegd.'t Is dood eenvouding weg eene comedie geweest heer Minister. Immers gij hebt de vertegenwoor digers der vakbonden laten ontvangen door functionnarissen, die deze vertegenwoordigers mochten aanhooren maar die geen recht had den met hen te diskuteeren. Zij waren dus om zoo te zeggen maar een brievenbus, waar men al de merkingen kon insteken Of de cpmer kingen gelezen zijn geworden, dat is de vraag Wat er ook van zij, het huidige voorstel komt eenvoudig hierop neer dat er eene aan passing gebeurd gesteund op de perekwatie van 1924, aanpassing die bekomen wordt door het cijfer van 1924 te vermenigvuldigen door de formul 7/3, of door 2,33. Ik wil er meteen op wijzen dat die verme nigvuldiging voor alle schalen niet is gebeurd zooals een eenvoudige mathematische bewer king het zou gegeven hebben. Om niet in alle onderdeelen te vervallen, wil ik doen uitschij nen dat voor wat het groote departement van S. P. T. T. en Z. betreft, de vertegenwoor digers der drie groote organisaties,het Natio naal Syndikaat het Kristen Syndikaat en de Federatie van Bedienden en Ambtenaars, bij hun minister, den achtbaren heer Lippens, ge wag hebben gemaakt van de verschillige ge breken die zij hadden ontwaard in het stelsel, zooals het bij hen is toegepast. Ik heb hier meedere bladen voor mij liggen Le Bon Com bat, de Rechte lijn, van liet Kristen Syndikaat, Le Railliement en de Eendracht van N. S., waarin het relaas der onderhouden met den Heer Minister zijn afgedrukt. De Heer Mini ster heeft op zijne beurt de grieven overge maakt aan den Ministerraad, maar tot hiertoe, werd daaraan niet het minste gevolg gegeven. Wat het personeel in het algemeen altijd betracht, is namelijk aan de basis zelf van den weddenrooster het leefbaarminimum te beko men. Zulks is aanvaard geworden in 1924, wanneer wij er toe geraakt zijn het minimum loon van vóór den oorlog, dat 3 frank bedroeg, te doen brengen op 4 frank. Die 4 frank zijn vermenigvuldigd geworden in 1924 door drie, gezien er toen gestabiliseerd werd op het in dex 300 en zijn dus 12 frank geworden. Logischer wijze zouden die 12.frank door het stelsel der regeering zelf, moeten worden 12 gedeeld door 3 en vermenigvuld met 7, of 28 frank. Maar thans stabiliseeren op 700, wijl het in dex 807 aanwijst kan toch niet. Als wij, bij voorbeeld, een zekere degressiviteit kunnen aanvaarden, omdat de financieële toestand van het land niet zou toelaten aan iedereen te ge ven wat aan iedereen toekomt, kunnen wij toch niet aanvaarden dat aan de basis van de loonen gesnoeid wordt omdat zij een minimum ver tegenwoordigen, dat volstrekt noodig, onont beerlijk is om door de wereld te komen. Wij hebben met andere vrienden amendemen ten neergelegd om daaraan te verhelpen. Ons stelselis namelijk bij de vaste wedden bekomen door een formule van 7/3 of 2,33 en waarvoor de uitslagen in sommige gevallen moeten her zien worden, een schommelende gedeelte bij te voegen. Dit gedeelte zou 5 0/0 voor 35 pun ten moeten xijn van het index boven de 700. Deze verhouding is gevraagd geworden zoo wel door de vertegenwoordigers van onze vak bonden, als door de vertegenwoordigers van de kristene syndikaten en van de Federatie van Bedienden en Ambtenaren. Wij hebben er zelf nadruk op gelegd dat bij aldien de financieële moeilijkheden, waarin het land verkeert, geen volledige inwilliging zou den toelaten, wij ons tevreden zouden stellen, met een beweegbaar gedeelte tot aan een zeker vast cijfer. Ik herhaal het nogmaalz, de besnoeiing mag niet gebeuren op het onontbeerlijke. Ik herinner me nog dat ter gelegenheid der besprekingen over de stabilisatie van den frank de heer Minister Houtart allusie makende op het voortdurend inzakken van de waarde van den frank aantoonde dat men weldra zou ko men te staan voorle multiple du néant het meervoud van niets. Uw ontwerp, Mijnheer de Minister is le multiple de la misère het meervoud van de armoede voor de kleinen. Ik wil wijzen op een tweede punt, namelijk op de woonstvergoeding der bedienden. Wij weten dat de bedienden van Antwerpen, Luik en Charleroi geen woonst vergoeding meer be komen. Wij hebben gelukkiglijk die afschaffing kun nen verhinderen bij de IJ zere wegen. Voor Brussel hebt ge ze behouden voor al de bedienden met een wedde beneden de i7.ooo. Die woonstvergoeding bedraagt 750 f«. maar zij werd reeds toegekend in i924 wanneer de frank nog 2o centiem waard was. Logischer wijze zou deze vergoeding in ver houding van de waardevermindering van den frank van 20 tot 14 centiemen, moeten ver hoogd zijn geworden. Wat er ook van zij. uw stelsel is onrecht vaardig. Wij hebben altijd, wij socialisten, het standpunt verdedigd dat de woonstvergoeding niet alleen aan de groote steden Brussel, Ant werpen, Luik en Charleroi moet toegekend worden, maar ook aan die streken of steden waar de lokale index in zekere mate de natio nale index overschrijdt. Zonder dat stelsel zullen er altijd bedienden van sommige gemeenten zich terecht kunnen beklagen den speelbal te zijn geweest van een zeker machtsmisbruik. Moet ik nogmaals wijzen op Bergen waar het indexcijfer hooger staat dan in Charleroi en waar nochtans geen vergoeding wordt uitbetaald Er is nog meer. Alhoewel het perekwatie voorstel geen vol doening schenken kan, komt ge dan Dog eene vermindering toe te passen van 3 0/0 voor de wedden beneden 26.ooo en eene vermindering van 7 0/0 voor de wedden die deze som pver- treffeD. Voetstappen werden dienaangaande bij de regeering aangewend en zekere beloften wer den gedaan. Ik heb hier voor mij een uittrek sel van ons vakblad waarin het relaas van het onderhoud met minister Houtart werd gege ven. De achtbaren heer Houtart verklaarde na melijk «van zoodra de reegering zich zal heb ben kunnen vergewissen van het regelmatig innen der belastingen zal het oogenblik aanbre ken om van deze koriing af te zien. 't Is zoodanig waar dat wanneer over drie maand, in (de Nationale paritaire commissie ingesteld bij de Nationale Maatschappij der Spoorwegen, een lid van deze paritaire com missie. de achtbare heer Desmet, voorzitter van het Christen syndikaat, ongelukkig giste ren overleden en aan wien ik hier een publieke hulde wil brengen voor den ijver die hij altijd aan den dag heeft gelegd voorde verdediging der belangen van de werklieden De heer Hcyman M. N. en AIk bedank U hartelijk, voor die woorden, mijnheer De Bruyn. De heer P. De Bruyn. De heer Desmet legde eene verklaring af volgens dewelke, voor einde Maart, de korting niet meer zou hebben bestaan. Ik weet niet in hoe verre de heer Desmet gemachtigd was om deze verklaring af te leg gen, maar de heer Galopin heeft onmiddelijk in naam van de Nationale Maatschappij der IJzerwegen geantwoord «Wij zullen toezien en van het oogenblik dat de Regeering van deze korting zal afzien, de zelfde dag zal de Nationale Maatschappij er ook van afzien». Ziedaar, Mijnheeren, de enkele opmerkin gen die ik te maken had tegenover het voor stel van de Regeering. Onnoodig er nogmaals den nadruk op te leg gen dat ik mij van ganscher harte aansluitbij de beweegredenen van mijn voorgangers, de H.H. Melckmans en Doms ten voordeele der onderwijzers. Met hen zeg ik, dat het moet uit zijn met beloften. Met beloften plaveit men de gansche hel, zegt een Fransch spreekwoord. Het onderwijzend personeel, de opvoeders die de toekomst van het land in hebben, vragen geen woorden meer, zij eischen daden. (Zeer welop verschillende socialistische banken). Hot dagblad De Volksstem van Aalst, be ter gezegd, het blad van M. Moyersoen, kon digt aan dat de premie tot het bouwen van eigenwoon heringesteld is, door Minister Heyman en dat die premie door den Socia list Wauters was afgeschaft. Wanneer den Heer Moyersoen zijne knechten op dergelijke wijze zijnen politiek doet verdedigen, dan levert hij ons het be wijs, dat hij oen gemeenen politieker is. Eersten vooral Socialist Wauters heeft de prime tot het aanmoedigen van bouwen niet afgeschaft, maar op bevel van den Katholieken Minister van Geldwezen de uitbetalingen moeten stop zetten, vooral dezen die hunne aan vraag gedaan hadden na I50 Maart I926. En waarom is zulks moeten gebeuren Ja, dat weet De Volksstem en zijn aan hang heel goed en hierom is het niet van belang ontbloot, die heeren, die goode pa triotten eens hun geheugen wat op te fris- schen. 'ft Was in 1921 dat de socialisten uit de Regeering zijn ge wipt geworden, door liberalen en katholie ken, met de vermaarde historie van't ge broken geweer te Lalouvierè. Die heeren regeerden van 1921 tot 1925, niet alleenlijk zonder maar tegen de socialisten en den Christen democraat.... MoyersoeD, die dan Minister was dacht den oogenblik gekomen om een aanslag te plegen op den achturendag iets wat hem zijn minister fraksken kostte, 't Was wel verdiend en de werklieden machten er zich in verheugen, van een dergelijken werkmansvriend, als minister ontslagen te zijn. Tijdens het beslaan van die reactionnaire regeering 1921 tot 1925 - is geen enkele werkershervorming ingevoerd en dit is hun betaald gezet, in de algemeene verkiezingen van 1925, wanneer de Socialisten zulken grooten vooruitgang hadden te boekon. Do democratie had gezegevierd en 't was aan haar eene regeering te vormen. De Chrisftene demokraten weigerden met de Socialisten samen te gaan ze verkozen vereenigd te blijven met de reactionnairs der Klerikalen en men vondt geene oplossing tenzij eene rogeering van één dag, waarin den heer Moyersoen nogmaals voorkwam, om dan voorgoed uit den minister wereld te verdwijnen. 't Werkende volk zal er niet veel bij ver liezen. Eindelijk, kwam er eene overeenkomst tusschon Socialisten en Christen-domocra- ten. en eene regeering wiord gevormd met de Christen democraat Poulet aan 't hoofd. Wij hadden eene democratische regee ring, geroepen om veel goeds te verrichten voor de arbeiders en kleine boeren, maar de reactionnairs zoo geel als blauw, konden zulks niet verkroppen en een aanslag op den frank, wierd beraamd. En onze democratische regeeriüg dio. be zig was, om den frank te stabiliseeren aan I07, wierd tegen gewerkt door de geldman- nen, die met hunne kapitalen het land uit- i vluchtten het belgisch krediet ondermiin- den en het land naar't lalliot leidde, metal zijnegevolgon van hongeren ellende. En zeggen wij het maar heel klaar, de Christene democraten durfde niet han delen met die geldmannen. Neen zij lieten zelfs hun Minister Janssens tuimelen M. Poulet in de volle straat van Brussel uitschelden, door mannen nog in dienst bij het leger en dank die lamlendigheid viel het 1 democratisch gouvernement, dat nogtans I over eene zeer groote parlemantaire moer- derheid beschikte. Er wierd eene nieuwe regeoring gevormd en de Christene democraten weigerden er deel van te maken; de reactionnair Fracqui dio geroepen was, om den fiantiëelen toe stand te redden, den vriend der geldman nen, die het land tot op don boord van 't fal- liet hadden gebracht die eischte, dat de Socialisten mede zouden besturen, want zonder hen, was er geene redding mogelyk, voegdo htf er by. En onze parftij aanvaardde om den frank te redden, de frank van onzen ziekebonden, van onze syndikaten, van onze coöperatieven, den frank van Jan en Alle- maD. Maar benevens de stabilisatie van don frank, waren er ook werkershervormingon, die moesten doorgevoerd worden en in de eerste plaats de ontlasting van do wodden en de loonen de ronte van dezen die een werkongeval hadden bekomen verhoogd de ouderdomspensioenen verdubbeld de subsieden aan de mutualiteiten vermeor- derd enz., zoodanig dat de heer Sogers den tegenwoordigen huder der klerikalen, ver klaarde: de socialisten hebben byna gansch hun programma verwezentlykt. En er was eene overeenkomst zoodra de geldmiddelen het toelaten, opnieuw de prime tot het aanmoedigen van woningen er ingevoerd, en groote sommen ter be schikking te stellen, van do Nationale Maatschappij tot het bouwen van goed- koope werkmanswoningen, 't Is hetgeen nu gebeurt. Liberalen en Katholieken hebben dus uil haat tegen eene demokrati- scho regeering een schandelijken veldtocht gevoerd, met hunne kapitalen het land uit te voeren, don frank in waarde doen ver minderen, onze schulden in den vreemde al dus verhoogd, hetleveD verduurd en nu de Socialisten hunne medehulp hebben ver leend, om het land van den ondergang te redden, nu schrijft De Volksstem, wat den Socialist Wauters heeft afgeschaft, voert Minister Heyman opnieuw in!... We zouden toch wat meer politieke eer lijkheid van die christelijke heeren mogen verwachten, maar wat wilt ge, van men- schen die hunne politieke een nog bezoedel de met stemmen te koopen 't Vat geeft uit wat het in heeft, en 't blijft altijd waar uit een olievat tapt men geen wijn. En nu voor 't sloft een vraagsken De Christen-democraten zijn met tolman in de huidige regeering, tegen acht reaction nairs, liberalen en behouders te zamen. De socialisten zijn uit de regeoring ge gaan, omdat men den zes maanden dienst tijd niet wilde invoeren. De Christen democraten zijn ook voor den zesmaanden diensttijd zeggen ze, en dit hebben ze de kiezers beloofd. Als nu hun invloed zóó groot is dat ze do prime kunnen herinvoeren dat ze dan toch ook eischen dat den zesmaanden diensttijd worde ingevoerd dat is eene hervorming die door de overgroote meerderheid der belgea wordt geöischt, want is het goed voor de jongens, voor de huisgezinnen, dan is'took goed om veel millioenen te sparen in de staatskas, waarmede men nog vele werkershervormingen kan invoeren. Allo komt op 1... Eerst zien zei den blin de. NICHELS ALFRED. Zoo was den titel van den film die ik ver leden week in do kinema Regent gezien heb. Het is namelijk een brok propagandama teriaal ten bate dor kooperatieve instellin gen en uitgegeven door de machtige koope- ratiofvan Micheroux. Feitelijk zou men zeggen bij het hooren van den Daam kooperatieve propaganda film», meteen dokumentair te doen te üebben die gewoonlijk niet in staat is de aandacht van den doorsnee-toeschouwer te binden. Welnu het is hier niet het geval. «Verheft U is op een zeer typieke en bevattelijke manier samengesteld, boeit uen geeft met een een volledig overzicht der kooperatieve instellingen met do voordeelen die zij bie den en de socialistische toekomst die er in schuilt. Ziehier overigens een brokje uit het sce nario van Verheft U een familiespel in 7 deelen Het stuk brengt ons in een arbeiders milieu de fabriek, het noemt aauvang om 5 uren, het uur der vrijheid voor de arbei ders. Jean en Jacques hebben hunne dag taak geëindigd en gaan hun na-arbeidsver- lof doorbrengen op eigen weg. Jean's weg leidt naar huis waar vrouw en kinderen zijn aankomst in zoete verwachting te gemoot zien om met hem het geluk aan den aard te smaken. Het is de vooruitziende werkman die, dank zij de syndikale organisatie niet alleen een goed loon en meer vrijheid heeft bekomen, maar er ook gebruik weet van te maken. Jacques daarentegen, heeft bij het verla ten der fabriek weer aan de kroeg niet kun nen weerstaan en zal zooals gewoonlijk zijn levensgeluk en tevens dit van vrouw en kinderen vergallon. Ziedaar de twee tegenstellingen die zich op het doek afteekonen en die de eigenlijke thesis zullen ontspinnen. Jacques doorden alkool ondermijnd wordt op een gegeven oogenblik plotseling ziek op hot werkhuis en zal verplicht zijn langen tijd bedlegerig te blijven. Het toppunt der armoedo teekont zich af. Nietgesyndikeerd, niet aangesloten bij de mutualiteit of de (Zie vervolg onderaan 5° Kolon). Wat iiéek dien vent aardig op I Wie 1 Een bediende die door den Voorzitter van den Openbaren Onderstand, van zyn bu reel wierd weggehaald, en gedwongen zich met hem by den Heer Onderpastoor der gemeente te begeven. Waarom Wat had hy gedaan 1 Gelasterd Ja gelasterd, zooals er zoo dikwyls gebeurd achter den rug, maar dezen had nu do vermetelheid ge had, te lasteren op den Onderpastoor en op den Voorzitter van den Openbaren Onderstand, in 't byzyn van deze laat- sten. Wat hy verteld hadt Noch min, noch meer, dan dat den On derpastoor en den Voorzitter voornoemd, zich beiden vergrepen, aan de pronke nonnekons van 't gesticht. En vergeet nu niet, dat den Voorzitter een socialist is, en dus, met den Heer Onderpastoor van onzedelijkheid wierd beschuldigd door eenkatholiek. En dit gebeurde in eene herberg, waar nog volk aanwezig was, en den gemee nen bediende eenige flinke en wel ver diende muilpeeren ten deel vielen. Maar kom ik terug tot het BEVEL, tegenover den bediende op zyn eigen bu reel, door den Voorzitter van den O O. den socialist. Vóór my gaan, en spoedig, of 't zal er stuivon. Waar naartoe 1 By den Onderpastoor, hy is t' huis, 'k heb hem daar getelefoneerdhij wacht ons, om uwe beschuldigingen gisteren uitgekraamd, to hooren horhalen, omdat hy niet kan aannemen, dat een katholiek zoo laf kan zyn. Tegenstribbelen ging niet, want de vuisten waren zwaar, dit hadt hy reeds gevoeld, en weldra waren ze by den Heer Onderpastoor. Loochenen dierf hy niet, maar veront schuldigen met de vleet Voor vervolgingen ben ik aan uwe zyde, zegde den Onderpastoor tot den Voorzitter, en ik zal onmeedoogend zyn, om den laster te doen herstellen. Maar den socialist is nu niet vervol- gingsgezind, hy houdt niet van proces sen en er moest eene oplossing komen. En die kwam Ja, den bediende, dien geloerden jon- gon, schreef daar op een stuk papier, dat hy hem gelasterd hadt. laster van allen grond ontbloot, en dat hy beloofde, het nooit meer te zullen doen. Moet het gezegd worden, dat zyn ge schreven en onderteekend stuk nog dikwyls zal te voorschyn komen, telken male als er lasteraars zullen opdagen, of er laster zal uitgekraamd worden, en hierom goed zoo Edgard, wel ge werkt, en een warmen proficiat van uwen vriend FRIEDERIK. kooperatief is iiy ten ondergang gedoemd indien men hem niet ter hulp snelt. De solidariteit zijner werkmakkeri met Jan aan bet hoofd zal hom nochtans van dien onder gang redden zij zullen al het mogoiyko doen om hun makker te helpen. Dank daar aan zal Jacques allongskens van zijne ziekte genezen. HU herstelt lichamelijk en ook moreel. Die tegenslag heeft hem geleerd dat hi) meer do toekomst moetin het oog houden en do kooporatio daarvoor de beste waar borg is. Voortaan zal het geluk ook zijn haard binnentreden Zooals ge ziet heei eenvoudig maar boeiend en tevens een der nieuwste en schoonsto propagandaiilmen die ten dienste der kooperatief gesteld worden. Voor het oogenblik bestaan er 3 fransche kopyen en 1 vlaamsche. Zy zjn te vorkril gen in de Std Générale de Micheroux (film dienst). Voorwaar het loont de moeite die film door het volk te doen genieten. FR. RIMBAUT.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1