Moeder! Lieve Moederl Aan de Arbeiders-sters der Allnmetten fabrieken Arbeiders met Hand en Geest op 3 Juni moet Rood troef wezen MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 20 Prijs per nummer 30 centiemen 15 Mei 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Het Groole Alarm. I Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische W e r k 1 i e d o n - P a r t Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Vergist u niet, vriend lezer of lezeres, 'k wil u niet onderhouden over uwe eigene moeder, over mijne moeder, die we nooit genegenheid genoeg kunnen toedragen voor al het goede, voor al de zorgen, voor al de opofferingen die ze zieh heeft getroost, om ons groot te brengen en van ons deftige workmen schen te maken. Neen, 't is niet over" haar dat ik het heb, want gij zoowel als ik, weet, begrijpt ge voelt, beseft, dat we nooit onze ouders kun nen weergeven, dat wat wij aan hen hebben gekost. Wij kennen dus onze moederliefde, en niets is te veel, of mag te veel zijn voor haar. Maar als werkman, als verstooteling in j de maatschappij, hebben we nog eene andere moeder die we zouden moeten liefhebben, omdat ze het hare'heeft bijgebracht, om ons te hel- pen uit den poel der ellende, van de slaver- j nij, waarin we gedompeld lagen. En die moeder heet, niet Barbara of Annette, i Rosalie of Odile, maar zij noemt zich de Samenwerking de Socialistische coöperatief en wat meer is we noemden haar niet alléén onze moeder, maar we noemden haar zelfde melkkoe, en waarom Omdat zij zich nooit in 'i zoeken heeft ge- lateD, als er hulp en bijstand moest ver leend worden, om ons werkers, te steunen, wanneer er strijd wierd geleverd voor meer loon, wanneer er strijd wierd gevoerd om politieke rechten te veroveren. In Aalst, wanneer er vaD de coöperatie gesproken wordt, hoort men nog al dikwijls eens spreken van 't suikerenhoeksken, en dan bedoelen we de St. Jorrisstraat, de plaats onzer eerste coöperatief, zooals we in Geeraards bergen nog al dikwijls eens den «Zak» door de anderen in herinnering hoo- ren brengen. De loonen waren klein te dien tijdedon werkdag was lang van vereeniging was er weinig spraak en politieko rechten bezat het werkende volk niet. En de eerste socialisten 't waren al armo duivels hadden krot in hun hotgelde lijke opofferingen konden ze niet dragen, en met hunne vijf centiemen die ze per week stortten in de propagandaclub, zouden ze geen kerken verzetten. En toch was er eene vereeniging gesticht met lo centiemen inleg per week, waarvoor men genoot £by werkstaking"'en bij werk loosheid, en hier was er ©en rond sommeken van ongeveer 3oo franken vergaard, die ge bruikt wierden om brood te bakken. De Coöperatief wss gesticht en zij was eene bron van inkomen want zij steunde mild. De politieke aktie wierd gevoerd er wierd strijd geleverd om stemrecht te be komen voor de verstootelingen, voor de werkers, die goed waren om to slaven, en te vroeten, maar moesten gehoorzamen aan wetten, waaraan zij geen medewer king had den kunnen verleenen, en de Melkkoe wierd aangesproken. Er wierd door den vakbond stryd gele verd, de loonen waren te klein, onvoldoen de om behoorlijk te leven. Het werk wierd stil gelegd om den fabrikant, den ny veraar, to verplichten hoogere loonen te betalen, en de Melkkoe wierd gemolken. De partij groeide, de lokalen wierden te eng, men moest zich vergrooten en het huurlokaal wierd verlaten. Onze «Melkkoe» de coöperatief had er voor gezorgd, dat we konden vergaren in eigen lokaal, met feest zaal enz. Een muziekkorps was onontböerlyk ge worden, wy wilden een muziek, en dezelfde Melkkoe kocht instrumenten, betaalde den muziekmeester, en socialisten van der tig en meer jaren leerden muziek en wan neer ze oen paar marchen konden spelen, waren we de straat op. Zeg vrienden Socialisten denkt ge niet dat het meer dan misdadig ware, indien we, nu den rug moesten kee- ren, aan haar, die ons 'is bijgesprongen, wanneer we niets waren Onze vakbonden zijn machtig sterk ge worden, en dank den steun der coöperatief, hebben ze veel loonstrijden tot een goed einde kunnen brengen. Onze mutualiteiten zijn machtig en heb ben reeds grootedieDSten bewezen. Ons kloefen muziek van vroeger, is eene machtige fanfare en benevens die hebben we nog eene flinke Harmonie als we enkel en allenjover Aalst willen spreken. Onze politieke rechten zijn veroverd we staan op politiek gebied gelyk met miinheer den patroon, baron of anderen rijkaard. Vergelijken we onzen economischen toe stand van toen, met dezen van heden, dan zal men verwonderd staan van 't verschil. Den werkdag van 11 en 12 uren behoort tot het verleden en op onzen achturigon werk dag winnen we heden meer als toen we zoolang te tobben hadden. De houten blok ken, zijn ver op, de gelapte broek is zeld zaam en de pataten met zure gezichten zijn niet meerden algemeenen kost. Moeten we geen liefde betoonen, aan deze die terecht mag zeggen, dat een groot ge deelte van die verbetering bekomen is, dank hare verleende hulp Moeten we dus, de coöperatief, de samen werking, niet als onze Politieke Moeder aanzien en haar liefhebben voor al het goe de dat ze voor de werkende klasse heoft 2 Mag of kan, de werkende klasse zich dan onverschillig toonen, tegenover hare poli tieke moeder Ze heeft ons grooto en prachtige lokalen bezorgd, maar die moeten onderhouden worden en dit kost veel geld. Daaraan kun nen we onze medehulp verleenen, zonder dat weergeldelyke opofferingen voor doen. Wy moeten ons maar herinneren, dat zy die voor ons zooveel deedt en nog doet, prachtige lokalen bezit, waar we ons kun nen vermakeD, goed en goedkoop brood bakt en verkoopt, van de beste bloem, dat ons kunnen verschaffen; kruidenierswaren ons aanbiedt en den kleederen winkel heeft tot stand gebracht, tot ons aller voordeel, en toch zijn er velen, die aan die «Melkkoe» geen wederliefde schonken, die geen brood, geen oliegoederen, geen kruidenierswaren in hunne eigene coöperatie koopen. 'li Wil niet zeggen, dat ze ondankbaar zijn, maar ze zyn toch vergeetachtig en dat moet op houden, want geloor me als die c Melkkoe» van vroeger, du soms niet in de gelegenheid is, geldelyk te steunen wanneer er door den eenen of anderen groep wat wordt ge vraagd, welnu, dan zyn h«t die vergeetach- tigen, zy die de coöperatie niet genegen zyn, die het ergst zullen bassen. Neen, kameraden, wy kunnen veel, wij staan sterk, als we willen, en daarom heb ben we enkel maar onze eigene inrichtin gen, onze eigene winkels niet voorbij te loopon. De winsten die wy nu anderen gunnen, kunnen we doen dienst doen, om onze party machtiger en invloedryker te maken, om oos meer en beter te stellen tegenover de Kapitalisten klasse, die het er op gemunt heeft, ons weer naar de verledene tyden te zenden, en dat mag of dat zal niet. De coöperatie zal Groeiën en Bloeiën als we allen onzen plicht begrypen en liefde gevoelen voor haar, die ons in allemoeië- lyke omstandigheden heeft geholpen en by- gestaan. Wie voor de coöperatie - zorgt, zorgt voor zich zelf, en dat moeten wy werklieden allen doen, tot voordeel van ons allen. Mocht iederen socialist, op dit gebeid zyn plicht begrypen Achterblyvers we verwachten u. Duwt mede, en den wagon rolt. N1CHELS AL'-RED. Hulde aan de pompiers, deze dapperen die, nacht en dag, waken op onze zeker heid, deze soldaten waarvan de pacifieke wapens enkel de ontketende elementen kunnen dempen. Een belangwekkende film waarin den ti tel enkel de helden der vrede tegenover de helden van den oorlog stelt komt hun eer aan te doen. Het is een verdiende hulde, het is een kans om aan iedereen de proef te laten dat zij zoowel diegenen eeren die redden als die welke doodden. Maar zoo het ons behaagt deel te ne men aan deze hulde, dan moet men nocb- taDS niet vergeten dat de mannen der brandweer die het vuur dooven, de scha de niet herstellen aangericht door den brand en het water hetwelk met stroomen wordt gestort op het vuur. Eokel een goede polis tegen den brand kan het verlies herstellen ondergaan door een brandgeval. Bij het buitengaan van <t Het Groote Alarm zult gij niet nalaten een postkaart te schrijven aan La Prévoyance Sociale Sinds een viertal weken was er door ons centraalbestuur, bij schrijven van den kame raad Pol Fassin, bij den heer Edberg beheer der afgevaardigde van den trust op aangedron gen, om een onderhoud met de Sekretarissen der betrokkene atdeelingen Geeraardsbergen, Ninove en Gent, met het doel de loonskwestie in de fabrieken te bespreken. Over een veer tien tal dagen heeft; dit onderhoud dan ook plaats gehad. Na eene zeer grondige en lange bespreking stond den heer Edberg eene alge- meene loonsverhooging toe van 7 1/2 o/o op de basisloonen. Het voorstel door ons gedaan was lo o/o op het basisloon. Er wierd besloten deze zaak aan de arbeiders voor te stellen. Na dit,bij ons in het bestuur en op andere plaatsen in Algemeene Vergade ringen besproken .te hebben, met onze leden, welke zich met onze voorstellen akkoord ver klaarden, werd hiervan aan den heer Edberg kennis gegeven, met het verzoek aan den eisch der arbeiders voldoening te schenken. Nu ontvangen wij vanwege ons Centraal- bestuur eene kopij van een schrijven van den heer Edberg waarin hij zich met ons voorstel akkoord verklaart en de lo o/'o op het basisloon toepast, vanaf de eerste week der maand Mei. Die verhooging geldt ook voor de kameraden, metaalbewerkers deze van den atelier central inbegrepen. Da lo o/o op het basisloon is ge lijk aan daar of omtrent 7 o/o op het volledige loon. Kameraden dat is bekomen voor de werkers van den Union door de vertegenwoordigers der socialistische vakbonden. Wanneer gaat er een actie moeten begonnen worden voor de andere bestaande fabrieken zooals Sagalfare, Usine Merckx, La Coloniale, Belga Match en Williams Dat zal van de arbeiders dezer fa brieken zelve afhangen. Het is reeds meer dan eens gebeurd dat wanneer wij loonsverhooging vroegen voor de arbeiders van hooger genoem de fabrieken wij van de heeren beheerders voor antwoord kregen Wat I gij komt loons verhooging vragen ['onze "arbeiders, maar zij zelve vragen niets en zijn zelf niet voor het grootste deel vereenigd, bij gevolg zij zijn met het loon welke zij nu verdienen tevreden. Het gebeurde reeds meer dan eens dat wij voor de arbeiders dezer fabrieken, na het voe ren van onderhandelingen weinig of niets be kwamen. Is dat niet droevig om bestatigen Ik heb onlangs nog een onzer kameraden op het bureel ontvangen en deze kameraad wees mij ook op het groot verschil van loon welke er betaald werd in den Union tegenover an dere fabrieken. En nu gaat dit verschil nog vermeerderen. Wat gaan de arbeiders (sters) doen nu zij weten welke verhoogiDg het personeel van den Union bekomt Hunne eerste plicht is. van dezen welke nog buiten den vakbond staan zich ook onmiddelijk als lid te laten in schrijven en dezen welke sinds lang vereenigd zijn hebben voor plicht, willen zij hun toe stand zien verbeteren, onmiddelijk een propa ganda actie te beginnen bij hunme onverschil lige werkmakkers, hun aanzettende lid te wor den onzer Syndikaten opdat zij niet langer de schuld zouden, zijn dat zij zelve moeten huis waarts keeren met een loon van 1.5otot2.oo fr per uur minder voor het zelfde werk, dan hun ne werkbroeders welke werken in den Trust. Er moet aan deze arbeiders (sters) op het hart gedrukt worden, dat zij de schuld zijn van de moeilijke toestanden voor de arbeidende klas en het hoeft hun ook onder den neus ge duwd dat zij alleen de oorzaak zijn dat hunne vrouwen en kinderen des avonds te bed moe ten zonder voldoende voedsel omdat hun pa troon welke hunne onverschilligheid zou loensch weet uit te buiten zich niet in het minste bekreund wat er in uw gezin omgaat als zij maar alles hebben naar hartelust en kun nen voldoening geven aan al de driften welke hun overkomen. Arbeiders (sters), hoe lang gaat die toe stand nog duren Zijt gij zinnens de roede te blijven kussen waarmede men u sinds jaren tot bloedens toe heeft gegeeseld Gaat gij blijven de oorzaak zijn dat uw eigen kroost ten onder gaat, omdat gij te laf zijt door vereeniging uw toestand te verbeteren Indien ja, blijft dan buiten de vereeniging. Draag dan maar verder den schandelijken slavenband en wanneer gij zelve niet genoeg verdient om u behoorlijk te voeden, trek den broekband wat dichter, ge zult het op den duur gewoon worden. Maar in dien gij het anders wiltKameraden en Vriendinnen indien gij even als uwe broeders en zusters recht op leven en een menschelijk bestaan wilt, komt tot ons, komt in de socialistische vakbon den, daar is uwe plaats. Sluit u allen aan bij de groote schaar andere kameraden, vergroot het groote werkersleger wiens leiders dag in dag uit op de bres staan voor de verbetering van uwen stoffelijken en zedelijken toestand, welke elk uwer bewijs le veren dat zij alles veil hebben voor de klasse waaruit zij zeiven zijn gesproten en aan wiens volledige ontvoogding zij al de krachten welke hun bezielen, zullen wijden. Kameraden en vriendinnen, voor te sluiten, overweegt goed den toestand, herinnert u dat allen, onvereenigden, zoowel als vereenigden, meer dan 14 lange maanden, door de ergste krisis zijt geteisterd weet wel, dat gij allen samen uitgebuitenen zijt door hetzelfde patro naat, bijgevolg dat ge allen samen arbeidsbroe- ders en zusters zijt met dezelfde verzuchtingen en bekommeringen, overweegt kalm en goed. Vastberaden zal u oordeel zijn en Uw koen werkershart zal U gebieden en den weg wij zen welke Gij als arbeiders te volgen hebt, daar naar het socialistisch syndikaat, naar al Uwe andere lijdensbroeders welke zullen trachten onder de plooien van dit eerlijk schoon en alles omvattende rood banier, den strijd voort te zetten welke onze voorouders met hun bloed hebben geverfd opdat wij, hun dier baar nageslacht waarvoor zij alles dwang, broodroof, verbanning en gevang hebben ge trotseerd toch wat beters in het leven moge ten deel vallen dan zij ooit hebben gekend. Makkers overweegt dit alles van vandaag allen aan de propaganda, spreekt met allen wien ge kent, wijst hun op de hun te volbren gen plicht en wij durven U verzekeren dat in den korst mogelijken tijd, gij niet meer afgun stig naar uwe broeders werkende in den trust zult moeten blikken, maar dat gij zultverbete ring bekomen hebben voor U en uwe familie, door Uw werk en eigen strijd. Vooruit, immer vooruit onder den kreet kameraden, de ont voogding, ontslaving en redding der arbeiden de klasse, zal haar eigen werk zijn. E. D. C. De macht van het strydende proletariaat breidt zioh zoo geweldig uit, dat er geen en kel wettelyk lichaam nog bestaat, waar zij haren invloed niet doet voelen. Inderdaad, van by het ontstaan van het socialistisch werkersleger heeft de reaction- naire pers niet opgehouden te beweren, dat het een doodgeboren kindje was, en er dus eerlang geen spraak meer zou van zyn. Dien heugelyken dag, is helaas voor do bourgeoisie achterwege gebleven, zooals by zuster Anna..., en dat doodgeboren kind is steeds opgegroeit, en staat er hedon als een bloeiende, jeugdige en rotsvasto eik te pry- keD, te midden der verkwynende anti-socia listische dorre en uitstervende planten. Dat doodgeboren kindje telt heden d» volgende afzetsels 19U 1921 Heden Kamerleden 4o 68 78 Senatoren 13 52 58 Provintieraadsleden 99 Jo7 245 Gemeenteraadsleden 1050 2869 3362 Wie zou durven tegenspreken als we zeg gen, dat wy er heden spriüglevender op staan dan voorheen Trots de laffelykste en fanatiekste aanval len van wege de reactie, staat onze party onwankelbaar op haren strydpost, en hot beantwoorden van onzen oproep voor het vieren van 1 Mei, door duizende en nog dui- zende mannen, vrouwen en jongelieden, mag als de goede inzet tot het behalen eener nieuwe overwinning op 3 Juni aanzien wor den. Onze arbeiders en bedienden moeten en zullen bewys leveren dat ze bewust zyn van hun eigen en goede rechters willen kiezen. Deze kiezing heeft een speciaal karakter. Patroons, bedienden en werklieden stem men afzoDderlyk, omdat een Werkrechters- raad, een soort tribunaal is, waar geschil len tusschen patroons, bedienden en werk lieden dienen opgelost te worden. Het ware dus vanwege de werklieden en bedienden heel dwaas om voor kandidaten te kiezen welke hun volle vertrouwen niet hebben. j We weten het, de stryd zal vooral gaan (tusschen socialisten en de zoogezegde kri- stene-werkliedeü Welnu we zyn ervan overtuigd dat de Keus van iodero verstandige vrouw, werk man of bedionde niet tnrtyfelachtig zal zyn en deze zal gaan naar de socialisten. Men mag Diet uit het oog verliezen dat de kristen© afgevaardigden de aangeduide kandidatoD zyn door de patroons, omdat zo deze als lakeien kan nomen, en ze doen dan sen zooals zy schuifelen. Ieder bewuste vrouw, werkman of bedien de zou hot tegen de borst voelen stuiten, moesten ze met hun stem aan dorgeiyke janklazon-politiekers te schenken, hun recht by eon opryzend geschil zien ont- glibben. Ieder bewuste vrouw, werkman of bedien de mag niet uit oog verliezen dat, de eischen door de socialisten gesteld c maanden- Toen Wauters nogminlcter was, ver klaarde hjj in de Kamer, dat hst pensioen der ouderlingen te gering was, dat hij hierom de verdubbeling voor stelde voor dezen die geen ander inkomen hadden en toen er van wege de reaotionnairen een gemompel opging, dan wae Wauters daar om hen te zeggen, dat wanneer hij voor den oogenblik geen hooger pensioon kon voorstellen, gezien den finantieëlen toe stand van 't land, het hem ten zeerste pijn deedt, want riep hy uit wie van U, durft opstaan en beweren, dat een pen sioen van tien franken daags voer onze afgesloofde ouderlingen te hoog zou zijn? en niemand verroerde sich. En inderdaad is tien franken te veel Het cijfer kan hoogschijnen, maar in werkelijkheid is het één goeden frank daags, in vergelijking van de duurte van 't leven van vóór den oorlog. Herinnert go u nog ouderlingen dat vóór den oorlog den eisch dsr socialisten was éin frank per dag pensioen voor de oudjes. Was dien eisch overdreven Voor de heeren Katholieken die mee sters waren van 't land ja, want 't was maar negen centen daags dat er wierd uitgekeerd. Als we nu onzen eisch stellen, 10 fran ken der dag pensioen, omdat het leven ongeveer tienmaal duurder is dan vóór den oorlog, dan kan ons niemand be schuldigen, overdreven eischen te stel len En als we onlangs hebben moeten be statigen dat van zoodra de socialisten uit het Ministerie waren getreden, de libe ralen en de katholieken een cadeauken deden van versohillige millioenen die de heeren fabrikanten liet hebben moe ten betalen voor het bereepsonderwije en als ons Gouvernement onmid- deljk daarna 30 millioenen vendt om militaire werken langs Luik en Na men uit te voeren, dan mogen we wel zeggen, dat de Schatkist van 't land er nu goed voor zit, en den oogenblik is ge komen, om 't lot onzer gepensioenneer- den te verbeteren. 't Is wat de Socialisten doen. De armoede moet gebannen worden, uit de woning van hen, die gansoh hua leven hebben gewerkt en gezwoegd. Zjj moeten hunne laatste dagen onbekom merd kunnen doorbrengen. 't Is een edel werk, waaraan alle wel denkende lieden kunnen medehelpen Daarom moet er van nu af gewerkt worden, om de tien franken er door te krijgen, en die komen er, dat kan u ver zekerd worden door PRIED ERIK. dienst, verplichte verzekering tegen vroeg- tijdige invaliditeit, een ouderdomspensioen van 10 frank enz., enz., alsook de reeds ver overde rechten, meer om meer in gevaar komen bij iedere geringe teekening van zwakte of achteruitgang. We moeten toonen dat aan al deze ver- overderechten.welke steeds het mikpunt der reactonnaire aanvallen hebben geweest, niet mag getornd worden. De arbeiders met de hand en geest, van alle slag zullen dus in massa stemmen voor de kandidaten dio gesteund worden door do Syndikaio Kommissie en gansch de So- cialistischo partij, omdat alléén deze hunne belangen met open vizier tegenover de pa troons kunnen verdedigen. Do socialistische georganiseerde strij- dersblok zei nogmaals toonen dat elk, hoe machtig ook. wijken moot voor de overtui ging en de kracht welke zo in zieh bevat. I De innige samenwerking der kristen de- mocraten met de patroons in den politieken strijd maakt het vanzelf onmogelijk dat ze i goede werkrechters kunnen zijn. En dat juist moet alle bewuste arbeiders mot hand on geest een spoorslag wezen om blok tavormen en alleen voor de Roode kan didaten te stemmen Zij alléén xiin hét vtrtroitaen waardig 11 A. B.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1