AALST. Se Stem der Vrouw Nog over 1e Mei. Soc Jonge Wacht Gemeenteraadszitting BALSPEL Cureghem - Lessen Victor De Geyter Bericht Liefhebbers van 't Balspel Ai r. Federatie Aalst. Syndikale Jtubriek. Burgerlijken Stand - Aalst Uit Denderleeuw Naar Denderhautem Ondergeteekende Nichels Leo u tine, had een aantal aboonenten voor De Stem der Vrouw aangeworven en die met reden kloegen, hun blad niet te ontvangen, alhoe wel ze betaald hadden. De adressen en het geld waren ingezon den, en toch kwamen de bladen niet. Sr is dus aan de Administratie te Brussel, door mij gereclameerd, en ziehier het ant woord dat ik nu kom te ontvangen Brussel, 5 Mei 19i8. Waarde Partygenoote, Mariette (Adam) heeft de adressen weer gevonden ea ik heb zoodra de dagbladen van April aan deze geabonneerden ge zonden. Van de andere maanden hebben we geene meer. Dus loopt het abonnement maar van April 1928 tot April I929. Wilt u dit aan de gezellinnen uitleggen U ziet dat het gebeurde mijne fout niet was en dat ik alles wat ik kon gedaan heb nadat ik op de hoogte was. Maar ik ver ontschuldig me toch, want het was niet aangenaam voor U. Met beste partygroeten, Alice Pels. Ik heb er aan gehouden zulks af te kondi gen, daar gezellin Pels zelf aandringt, om het aan de gezellinnen uitte leggen. Nichels Leontine. misdeelden zal brengen Wanneer gaan de alles belovende nietsbeduidende fronters eens be grijpen dat er met schreeuwen niets te ver overen is Hoelang nog znllen de enkele aanhangers zich bij den neus laten leiden Over le Mei geen woord, maar volledige af keuring aan het adres der socialisten over de staking der fabriek Torley dat wel. Het grieft hen in 't harte dat deze arbeiders en vrouwen het moede waren aan onvoldoen de loonen te werken en er het beiltje hebben bij neer gelegd. Dat noemen ze door de socialisten aan poli tiek doen. Wat snullen toch, die zulke grootsche ver waandheid over zich hebben dat zij zich soms de missiassen wanen. Maar dergelijke doening vanwege onze tegenstrevers maakt ons verheugd. Ze trachten den omvang en beteekenis onzer prachtige ge slaagde Miefeesten te verminderen, en dat getuigt van hun onmacht en woede. We hebben op 1* Mei nogmaals bewezen dat het strijders vuur meer dan ooitin onze harten oplaait, niet alleen om te behouden wat we hebben veroverd, maar om daar en met de socialistische beweging, den nieuwen weg op te gaan naar nieuwe veroveringen. A. B. We kunnen zoo maar niet het laatst gevier de Meifeest laten voorbijgaan zonder er nog eens over te gewagen. Vooral omdat onze tegenstrevers er ons toe noopen. In Dé Volksstem van Donderdag 3 Mei j.l. vinden we In vele steden werd 1' Mei gevierd. Overal ver liep alles teer kalm en rustig. In de groote steden bewerkte men verbroedering tusschen socialisten en communisten. Overal waren de ingerichte feestelijk heden deselfde Concert, optocht met muxtek en redevoeringen. In de optochten bemerkte men span doeken met opschriften voor de vredevoor de zesmaan den dienst, voor het Achturenwerk, en ook reklaam voor de Roode winkels. Buiten dal, was 1* Mei gelijk van een gewoon werkdag Voila, daar hebt ge't. En zeggen dat het niet door een blouwen bril is afgekeken Den broodschrijver van De Volksstem» verraad zijnen angstvoor die massa welke zoo gelukkig en stralend van geestdrift, met mil- fioenen over heel de wereld hebben betoogd, j Hij begrijpt maar al te wel dat er op dien schoonen en heerlijken dag, een gevoel ont staat bij die massa proleten welke als het ware niet uit te drukken is. Hij voelt maar al te wel dat Koning arbeid naar zijn einddoel zijner betrachting eigen meester sijn, gaat. Dat, verduiken kan noch De Volksstem noch wie ook l Ons Volksblad orgaan der Groen krui pers, ho 1 pardon «Groen kruisers» wijdteen, uit De Standaerd genomen artikel, waarom zij 1* Mei niet vieren. Als grootste reden, waarom zij 1* Mei niet vieren, voeren ze aan dat onze Meifeesten niet als hoofddoel hebben, hulde te brengen aan den arbeid, maar vooral als politiek agitatie middel dient Verder nog dat onze beweging uitsluite- lijk in hei stoflelijke opgaat, en we dus nooit de zedelijke kant hebben aangevat!... Dat we te veel omlaag en omhoog nebben geke ken I... Ha, h.h. Groen-kruisers dat is de reden waarom gij met ons socialisten de le Mei niet viert I Zijt gij dan allen zoo piepjong dat, gij niets afweet van den toestand der arbeiders van over 4o jaren Weet gij dan niet of, wilt gij dan niet weten datonze noeste arbeiders, de scheppers van al len rijkdom, toen gebukt gingen onder een kapitalistisch uitbuitingsstelsel, welke hen tot in de modderpoel van ellende en miserie dom pelde Ja h.h. kruipers der kapitalisten, wij socialisten hebben omlaag gezien, en de massa voort brengers uit den poel genikt, en dan hebben we ze omhoog doen zien, naar de glinsterende stralen der verlossings zon welke opdaagde en die rijst al meer en meer II Wij socialisten die te veel naar omhoog heb ben gekeken, zijn toch fier tot die verdrukten te hebben geroepen Sta op werker» Verbreekt uw slawenboeien en veracht diegene die uw verdruk kers zijn Maar gij h.h. knechten der reac tie hebt bestendig naar den hemel gekeken, en ge bleeft blind voor de miserietoestanden en dat lijden waaronder zoowel de vrouwen als de mannen en ook hun kinderen verpletterd la gen. Met uw bestendig naar de hemel kijken bleven de arbeiders ongeleerd, slecht gehuis vest, slecht gekleed, en ze geleken op werk beesten. En wij domme socialisten met naar de grond te kijken hebben die misdeelden, die zwoegers beter stoffelijk leven doen eischen en aldus het zedelijk peil gevoelig doen stijgen. En ziet ze nu eens de arbeiders ze steken het hoofd fier op, en we zijn nochtans maar aan onze begin periode der omwenteling. Statig en sterk togen we voorwaarts, met of zonder U h.h. Groen kruisers. Geen macht ter wereld is nog bestand om onzen opmarch te fnuiken. In - De Werkman niets meer over le Mei Ze hebben er niets van gezien 1 Over Vlaanderen vrij, en geschreeuw van vliegt de blouwvoet, heele kolommen, en ze beweren ook een werklieden partij te zijn. Ze willen zich doen doorgaan als de eenige partij die verlossing in de slechten toestand der Dinsdag 15 Mei Belangrijke Algemeene Vergaderingom 7 ure in het lokaal Hand in Hand Sluiting van de lijst der deelnemers aan het Pinksterkamp te Gent, op 26 en 27 Mei a. s. Allen op post weze het ordewoord. Morgen Maandag, te 5 ure namiddag in de gewone zittingzaal ten Stadhuize. DAGORDE: 1. Gemeenteleeningen met het Gemeente- crediet. 2. Gemeenterekenschap. Overdracht van credieten 1927. 3. Wegenis. Rechtlijningen Hoek De Rid derstraat en Vrijheidstraat. Grondaankoop. Grondafstand voor ontworpen laan Mijlbeke. 4. Spaarkas. Omzetting der inschrijving in het Grootboek der Staatsschuld. 6- Teeken- en Muziekscholen. Rekening 1927. Kerkhof grondafstand. 7. Wensch van zesmaandendienst. 8. Statuut werklieden. spelen op WOENSDAG 16 MEI, om 5 ure, in den hof van Hand in Hand, Molendries. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek a Volksverheffing Korte Zoutstraat, voor onze leden open. Donderdag 17 Mei, (O. H. Hemelvaart), zal de Apotheek «Hut» der Mutualisften», Molendries, open zijn voor onze leden. Laatste waarschuwing De leden worden verwittigd dat degene die nog oude tiketten bezitten, van 't jaar 1927, ze mogen terug geven tot 31 Mei 1928. Nadien datum zullen ze niet meer aangenomen worden HET BESTUUR. OPGEPAST 1 Woensdag 16 Mei, om 5 ure staan de twee beste partijen van 't land tegen over elkander, in den hof der socialisten. Het zijn Lessen en Cureghem. De partij van Tremiseau-Gilbert tegen Gust Van den Broeck. Het Federaal Bestuur wordt bij hoogdrin gendheid samengeroepen, heden Zondag, om 6 ure namiddag te Denderleeuw. DAGORDE Voorstel Geeraardsbergen, wijziging lust Bedienden. Elk weze op post. Het Bestuur. Dan btrijd der Lacetbewerkers en bewerksters van het Fabriek Torley te Aalst. Voorhóéa nad de iaDritk Torley deu goe den naam verworven, dathunue werklieden de grootste loonen verdienden van al de tex- tieinewerkers (sters) van Aalst. Inderdaad vóór en nog een drietal jaren ua aen oorlog waren de loonen van deze werklieden mer kelijk hooger dan in de andere textielfabrie ken, doch de bereiding van de garens werd zoodanig veranderd, aat de meisjes van de garen- en kanetmoiens steeds harder moesten werken, en hare loonen ver minderden.In de laatste maanden kwam liet vau KWAAD tot ERGER, de garens moesten immer stijver gelustreerd worden wat het verwerken zeer vermoeilykte zoo danig dat menige meisjes op hun werk en by hunne ouders bittere klachten gedaan hebben. Een pak garen waar men vroeger bijvoorbeeld slechts één dag aan werkte, daar moeten deze vrouwen eu meisjes nu één-dag-en-half en soms twee da gen hard voor werken, en don tarief is nog donzelfden gebleven, waardoor de loonen dezer werksters met ongeveer 1,00 fr. en 1,50 fr. per uur is gedaald. De werklieden van de yzeremolens hebben het eveneons hard te verduren, ondanks huu vlijtig werken vermindert voortdurend het gewicht hunner voortbreugst, dus vermin dering der loonen. Wanneer men rekening houdt van de duurtetoeslag die tot 105 0/0 is gestegen, zouden deze werklieden in Mvenredigheid hunner vroegere loonen, ten minste 100 franken meer loon moeten winnen op 12 werkende dagen. De Haspelaarsters hebbeD te klagen over sommige soorten werk, alsook over de kiel ue flehen die te weinig betaald, GEBOORTEN. Mannelijk 8. Vrouwelijk 10 Totaal 18 HUWELIJKEN. Clemens De Kegel, kolenhand. Germana Braeckman, z.b.Urbain Van Langenhove, pastijbak. Charlotta Piron, bed Alfons Jans- sens, poeldenier, Prudentia Van Hauwermei ren, kleerm. Alfons Le Compte, hand. Julia Van Laethem zb.Louis Annaert, electr, Mar tha Van de Steen, zb.Juliaan Pilate, meester gast, Rosa Gyzelinck, kleerm. Louis Van Landuyt, fab. Alice Vonck, zb. Frane Scheer- linck, autovoerder, Amelia De Neef, breister August Van Gheit, schoenm. Hortentia Per- mantier tw. Jozef Van Haverbeke werkm. Maria Sack, tw.; Augustin De Neef, plafonn. Christina Bauters, stikster August De Neef, smid Celina De Brueker, tw. Petrus De Groodt, metser Malvina Buys, Fabriekw. OVERLIJDENS. Louis Verbeeren man Maria Van Geit me- taalbew. 29 j. Vakschoolstr. Edgard Colpaert werkman 3oj. Vaartstr. Eugenia Coorevits wed. Joannes De Schryver z. b. 77 j. Begyn- hofLeopold De Neef man Leonia Van den Steen, fruitleurder 52 j. Gentschestw. Pru dentia Bauwens wed. Carolus Gits z. b. 80 j., Sint Jozefstr. 1 kind onder de 7 jaren. door de loonen dezer werklieden zouden verhoogd worden met I4 tot 26 centiemen per uur. Hoe billijken gematigd de vragen der werklieden ook zijn, toch hebben de H. H. Bestuurders van Torley geweigerd daaraan voldoening tegeven; dat is de oorzaak waar om de werklieden den arbeid hebben ge staakt, omdat ondanks hun harder en moei zamer werken hunne loonen nog vermin derden. Zooals men bemerkt zijn de vragen der werklieden om de firma Torley de over eenkomst te doen volgen vau al de Textiel fabrikanten. Het gaat dus om de veroverde loor.en te vrijwaren van de Textielarbeiders en vrouwen, die door de vakbonden en al de werklieden met krachtdadigheid moot ver dedigd worden. Het is daarom dat de werk lieden van Torley sinds meer dan 3 weken in den strijd staan, in dezen harae kamp moet gansch de werkende klasse aan de zij de staan van de stakers, die vechten tegen do kleine loonen en voor het behoud van de bestaande overeenkomst in de Textielnijver heid. eg met de onderkruipers Hoe schoon en rechtvaardig de«en strijd ook weze, doch zijn een drie tal ongelukkige meisjes gevonden, die schijnen alle wer kers eergevoel verloren te hebben, en die deze week de lage rol vervulden van onder kruipers, terwijl 500 werklieden den strijd voeren om behoorlijke loonen te bekomen, vóór het brood hunner vrouwen en kinderen Die drie meisjes van den buiten, missen moed om met hunne werkmakkers den strijd voort te zetten. Zij zullen door de bevolking naar verdiensten en met minach ting worden' bejegend. Zij znllen den eeuwigen schandnaam blijven draeen van onderkruipers, die van de gansche werkers bevolking zulle» geschuwd worden als de pest. Weg met «le verraders der werkende klasse Leve de eend racht van al de werklieden «lal «le beste waarborg geeft 0111 den strij«l «Ier Lacetbewer- kers van Torley naar «1e overwinning te voeren. Arbeblers, vrouwen en jongelie«len Vereenigt U en gezien men in het fabriek Torley voortdurend I veranderingen brengt, heefi men de haspe- Jlond de Staking bij d Orfau laarsters opgelegd om by iedere zending fichen gansch hare molens te doen afdraai en, waardoor zy telkens een half uur tijd verliezen,zonder eenigo vergoeding te geven aan de haspelaarsters. De daghuurwerkeFS-sters worden by Tor ley eveneens benadeeiig-J, en wel op de vol gende wyzeToen in 1921 den achturen- werkdag is ingevoerd, zijn de daghuuiloo- uen vau 9 uren betaald voor 8 uren werken, hier door werd bijvoorbeeld het uurloon ver hoogd van een werkman die 1,70 fr. ver diende op 1,91 f r. per uur, en deze van de werkmeisjes die 1,25 fr. betaald werd, ver hoogd tot |,4I>. per uur, en op die uurloonen wordt deu duurtotoeslag betaald van 105 0/0. De Firma Torley heeft de uurloonen in 1921 niet verhoogd, maar rekent 12 i/2 0/0 bij den duurtetoeslag, door die manier van re- keuen verliezen de daghuurwerkers-sters bij Torley van 0,14 tot 0,26 fr. per uur. Wat Vragen de Werklieden Het is gekend by de werklieden dat de Lustreerders van Torley, hei zwaarste werk en 20 en 25 ojo meer voortbrengen dan in de andere fabrieken daarom wordt gevraagd om de looüeu van de lustreerders der grove garens (die nu 6 centiemen minder winnen dan de andere lustreerders) met 0,18 fr. en deze van fijne garens met 0,12 fr per uur te vermeerderen. Gezien de loonen van de lustreerders vroe ger gelyk gesteld waren met deze van de katoenspinners, en deze hunne loonen sinds 1921 met ongeveer 0,20 fr. per uur zyn ge stegen, is het een dubbele reden om aan do red^-lyko vraag van de lustreerders en hun ne helpers voldoening te geven. Tusschen het Patroonssyndikaat der Tex tielnijverheid, en de Werkersvereenigingen is een overeenkomst afgesloten, waarin vermeld staat dat 60 0 0 van de stukwerkers- SterS, 10 oio meer loon moeten kunnen verdienen dan het daghuurloon, waardoor de meisjes van de garen- en kanetmoiens 3o5frank per quinzaine moeten winnen. De werkmeisjes van Torley vragen omdat die overeen komst door de firma Torley zoo toegepast worden. Door de patroons van de Textielnijverheid werd aangenomen, dat voor het tweeploe- genwerk aan de werklieden een vergoeding gegeven wordt, van 18 0/0 op de tarieven, en 12 0/0 voor het daghuurwerk. Dat de werklieden in 2 ploegen slechts 7 l/2 uren per dag moeten werken. Bij de fir ma Torley moeten de werklieden van de yzeremolens 81/2 uren in het fabriek blij ven dus, één half uur per dag laDger werken gd de vergoeding van 12 en 18per honderd worden aan de werklieden niet betiald. De ijzeren- molenwerkers (sters) vragen dezelfde ver meerdering die de werklieden in de Filatu re du Canal betaald worden, en dat de Vereenigde Textielfabrikanten hebben aan vaard. Wanneer de volwassen mannen en vrou wen van de ijzorenmoleDS op daghuur wer ken, worden zij de schandalige kleine loo nen betaald van 1,30 per uur. De werklieden vragen dat het loon op 1,60 per uur zoo ge bracht wordeD, eenieder zal moeten beken nen dat het een redelijke en gematigde vraag is, te meer omdat die werklieden in twee ploegen werken. De haspelaarsters moeten sommige garen nummers verwerken dat hun niet toelaat een behoorlijk loon te winnen, daarom wordt eene verhooging van tarief gevraagd dat gebeurd ook in de andere fabriek wan neer de patroons vaststellen dat het nood zakelijk is. Tevens vragen de haspelaar sters om de vroegero werkwijze te behou den, waardoor de werkmeisjes NIET meer zouden verplicht worden, om bij iedere zen ding fichen hunne molens gansch af te draaiön. Voor de daghuurwerkers (sters) wordt gevraagd omdat hunne uurloonen, en de 101» per honderd duurtetoeslag zou gerekend worden zooals in de Textielfabrieken, waar- Wanneer men de bladen leest waarin de proza van sommige vakbondleiders opgenomen wordt, dan vraagt men zich af of die menschen de verlangens weergeven van hunne leden. Zij schrijven géén woord over de rechtvaardige loonsvragen der werklieden, en trachten deze te bezwadderen die den last van de staking helpen dragen. Een dag vóór de staking is uitgebroken, ontmoette ik ee"n lid van de fronters die in de ijzermolens werktdeze werkman zegde dat hij vroeger, toen nog géén duurtetoeslag werd gegeven 225 FRANK EN MEER VER DIENDE,en nu met de 105 PER HONDERD duurtetoeslag, ten minste 45o franken zou moe ten winnen, maar... voegde hij daarbij IK WIN 150 FRANKEN MINDER OP 14 DA GEN, voor zulke kleine loonen werken kan niet langer 1 Een bestuurlid van den Liberalen Vakbond zegde mij dat zij erge klachten ontvangen hadden van hunne leden, die in de kanetmo iens zulke kleine loonen verdienden. Deze week verklaarde een gekende katho lieke werkman van Torley, in een herberg, dat het een schande was hoe men daar met de werklieden handelde, en dat dien toestand onduldbaar was. Indien de cheffen- van het Vlaamsch Huis, het Groenkruis eu der Liberale Vakbonden die personen verlangen te kennen, zullen wij hun die op ons Bureel mondelings mededeelen. H. F. Steun voor «le Stakers Zonder een oproep te doen, werden ons gel den ter hand gesteld om de stakers te steunen. Die ongevraagde hulp geeft het bewijs, dat de werklieden de stakers genegen zijn. Het Sta kers komiteit besloot deze hulp te verdeelen aan de stakers die familielasten te dragen heb ben. Steungelden worden in dank ontvangen door gezel A. Steenhaut, op het Bureel der Vakbon den, ten lokale Hand in Hand. Steunlijst ten voor«lceIc «Ier stakers rail Torley Gezongen door Leopold Roelandt bij Van den Bossche 14.0 Gezongen door Palmyre De Saedeleer 15,10. Pieters doet er nog bij 0,90. Gezongen door Leontine en Victor Cor- nand bij Vergeylen, rondgehaald door Louis De Rop 42,lü. Gezongen Dij Jef Champetter, het lied der Zesmaaudendienst door J. De Winne 10,00. Gezongen het lied der Zesmaan dendienst bij Albert Verhulst door J. De Winne 10,00. Lied gezongen bij A. Verhulst door Van der Speeten 8,20. Lied gezongen door Gustaaf D'Haese 8,00. Lied gezongen door De Schutter August, bij J. De Smedt8,8o Lied gezongen door Frans Meert, rondgehaald door De Grauw L. 1 l,5o. Lied gezongen door Benoit Van Vaerenbergh bij Bombeeck Leon 10,40. Lied gezongen door 't Witteken Schelck bij De Neef R. 2,00. Een lied gezongen onbe kend, rondgehaald door de Grauw L. 8.55. Lied gezongen door Desiré Moens bij den Brugdraaier 14,00. Lied gezongen door Corn and L. in de Volkswil, Bier9traat 23,8o. Den baas Willo Petrus, doet er ook nog 10,00 bij. Lied gezongen door A. Van der Speeten, bij Aman dine De Blaas 10,00. Rondgehaald op de Inhuldiging van den Voorzitter der Maatschap pij De Tafelvrienden bij O car Bombeeck 32,oo. Lied gezongen door Adeline Eylen- bosch, rondgehaald door Everaert bij Van de Maele 13.70. Lied gezongen door Prosper Ver geylen bij A. De Smedt, Groenstraat 9/>5. Ge speeld door de Lustige Muzikanten van Petrus Everaert bij Casimier Verbeeren 10.00. Ge speeld door dezelfde in den Nieuw Bel ea bij J. Minot 20.00. Lied gezongen bij De Groot Valentine-Buys, Hoogevesten 9,2o. Rondge haald ter herberg Tivoli, bij Th. Beerens 12,( 0. Bij dezelfde 5,25. Lied gezongen doorAerts Frans van Herdersem bij R. Ue Neef8,7o. Lied gezongen bij Jef Rimbaut 8,00. Totaal 335,25 fr. tocl raa V O den Fee drei is b deri mo< pita bete toel om gen heb 1 M toel reel Schi Gemeentebelastingen. Als we vóór enkele weken onze bevolking er op attent maakten dat bij voortdurende weigering van ons gemeenteraadsleden de begrooting in orde te brengen, de minister zelf de gemeentebelastingen zou vastge steld hebben waren er snullen onder geel alle en groen-geel om te beweren dat zulks niet mocht, noch kon. Toen klonk hetde socialisten zijn al- weters. V Wie heeft er nu klaar gezien Het Staats- Jj" blad van 18 April leert het ons- Op de bela- 0. stingen op Kadastraal inkomen, op mobi- u lier en bedt y fsbelastingon worden er 70 op- centiemem geheven. j Voorwaar geen klein biertje. 0 En wie gaat er nu moeten afdjokken? Vooral de arbeiders en de kleine boeren, 'tls immer genoeg gekend datiü den goe den ouden tijd ons xasteelheeren zoo klein mogelijk de waarde hunner eigendommen hebben overgegeven. Met die 7o opcentie men moet het gat in de kas gestopt worden, gat dat zooal 103000 fr. bedraagt. Dender leeuw is de gemeente van den omtrek waar de arbeiders meest belastingen te betalen hebben en waar... geen enk«-l sociaal werk bestaat. Ziedaar waar de naïeve kiezers ons hebben gebracht. Willekeur bij 'I bouwen Ons gemeenie lelt kemels met de vleet. Geen enkel straat of weg of men vindt er huizen, schuren of muren slaan die alle estethiek aan den regelmatigon Straatbouw ontnemen. 't Is hier weeral de kozijntjes- of centenpolitiek die hoogtij gaat vieren. Elkeen kent het Molen wegje, van aan De Coninck tot aan het omids. Geen enkel straat waar zoo'n drukke beweging is. leder een dachl daar eens, vroeg of laat, een de gelijke straat zou komen. Maar neen, groen- v geel en geel laten begaan en op deu ouden hof van den gemeente ontvanger komt nu *ier een huis dat voor altijd het aanloggen der dJ* straat onmogelijk maakt. Voorwaar onzej116' schepenen zyn felle kleppers. |?v! Aanneeming school op de Leeuwbrug. aar( Wat we erover hebben geschreven komtzon uit. Fronterskapitalisten leenden het geld'ond aan nen Vla&mschen intrest vau 7.5o 0/0. t Nu die onpartyaige school waar reeds r" •eu gele eu groene vlag opstak wordt loor de gemeeute aangenomen. De gemeen- JT rekas zal dus voor de vlaamsche kapita-F. listen mogen afdjokken. Werkeloozen onderstand nie' Groene Wie beloofde in volle gemeente-het raad dat hij de zelfde gemeente toeslag aan siei :e werkeloozen zou toekennen als de stad bee Geeraardsbergen. Héwel gezien onze vrien-rijk •en aldaar vau af 6 Mei, 2 fr. per dag plus levi 1 fr. per kind en per dag toekennen, vragen me: we naar de daden van dien fameuzen volks-ma' topper. ;gro Doch maken we ons geen illusies. Gee-die aardsbergen heeft het geluk rood bestuurd te 1 to worden, maar Denderleeuw wordt bt- hoerd niet door werkersvrienden maar doori s reaktionnairen van eerste kaliber. \\e\ Kog le Meiviering om De fronters bazuinen hieruit dat ze ook alle liet feest van den arbeid willen eeren. MaariSmi tusschen hunne woorden en daden, is een wil hemelsbreed verschil. Zo zyn meerderheid in er 1 7 gemeente besturen en ze Jaten toe dat het ën, gemeente persooneel dien dag werkt. Hun zul! boodkar deed o-k de gewone ronde al de der groote kopstukken hunner partij waren goed aan 't werk. m0 De verhoorlyking van het feest van den pol arbeid bestaat voor die menschen, in te'rek trachten de feestelijkheden der rooJj«s te loo saboteeren en koncurrentio aan to doen, go- koi tuige hun kosteloos bal, met... 17 kindoren op deu dans. Ons ledental De aangroei gaat regelmatig voort. Sedert onze makker Do Bruyn wat orde doen herstellen heeft in de statie van Brus-j sel T.T. laten zich een tiental nieuwe leden J aanmelden by het Nationaal Syndikaat. ka Onze Ziekeu bond groeit regelmatig. Ons geliefd weekblad Recht en Vrijheid he wordt van hand lot hand overgeleverd. In onze coöperatief gaan de zaken uit stekend. Het verkoopcijfer in vergelijking met ver leden jaar steeg reeds met 5o per honderd En nochtans zijn we niet tevreden omdat er nog ten minste den helft der leden nooit naar .-4eD winkel komen. Allo mannen ge bruikt nu toch eens uw verstand. Gij werkt zoo hard om de pree le verdienen en nader- nl< hand bekommert ge u geenszins om wat er: - met u pree gebeurt. wi Nochtans in onze winkel vindt ge aller- va beste waren, goed gewicht en pryzen bui-' ten alle concurrentie. ge Komt zien en oordeelt. I Onze Cinema Speelt tot op Kermis Leeuwbrug. Daarna worden de vertooningen onderbroken om den plancher te vernieuwen. Gedurende de maand Juli en Oogst alle - Zondagen Cinema Bal. ZU Strijdpenniog J^] Na een lied door een makker van Idder- ge gem, bij Vernaillen te Okegem, rondge- he haald door gezel Jan Meganck 22,2o fr. sti Voor 't Muziek Gozels H. 5.00. Hendrickx P. 25,00 fr. g\) iD{ ge I Op Donderdag 17 Mei (0. L. H. Hemel- vau t) gaat ons muziek naar Denderhautem alwaar «rop dowyk Knipperhoek door oil s'1 Volksvertegenwoordiger eene groote "penluchtmeeting gegeven wordt. Vertrek om 3 uur stipt per auto naar Denderhautem. Wi« verlangt mede te gaan weze op tyds tegenwoordig. Terugkomst te voet over Iddergem.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2