VOOR ONS BLAD a B D D B B B B B B B B- Den slenter overwinnen Arbeiders MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 21 Prijs per nummer 50 centiemen 20 Mei 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst BERUSTING Op 3 Juni moet Rood troef wezen Lijst der Werklieden Lijst der Bedienden 3 JUNI. Hun verdiende straf. RECHTERS. Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKEMIII6 Belgische Werklieden-Party Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Nevens de dagbladen, waarover de burgerij beschikt, om dag in dag uit, hare belangen te verdedigen en om in 't bijzonder de socialisten te bevechten, heeft zij ook in elk gewest en zelfs in vele gemeenten hare weekbladen. De katholieke partij beschikt over een groot getal blaadjes, in dewelke nog meer dan in de groote katholieke pers, over de socialisten en de partij inrichtingen de meeste laster wordt verspreid. Velen dezer blaadjes durven schrijven, wat hunne dagbladen zelf te kras vinden, en 't ware niet moeilijk daarover, bewijzen voor te bren gen. Ook onze partij heeft nevens de dagelijksche pers, hare weekbladen en zoo hebben wij hier voor het arrondissement Aalst ons blad Recht en Vrijheid hetwelke bijzonder gesticht is om de partij-inrichtingen van onze streek te verdedigen en de aanvallen te beantwoorden, Wij mogen gerust zeggen dat ons weekblad een behoefte is en ten volle voldoet aan de vereischten, dewelke kunnen gesteld worden aan een weekblad. De partijgenooten zouden dus moeten be grijpen, dat het eenieders plicht is eerst en vooral lezer te zijn van Recht en Vrijheid en daarbij te helpen aan de verspreiding er van in stad en buitengemeentens. Wij aarzelen ook niet te verklaren dat ons weekblad meer lezers kan tellen, daar er nog vele partij genooten zijn, die niet het voldoende belang er aan hechten alhoewel wij ons te verheugen hebben over de beslissingen geno men door de leden van den Ziekenbond te Denderleeuw, Aalst, Erembodegem, die allen lezers zijn van Recht en Vrijheid en heb ben besloten wekelijks met de bijdrage voor hunnen Ziekenbond, ook de 30 centiemen af te dragen voor hun weekblad. Waarom zouden de leden der Ziekenbonden van Ninove en Geeraardsbergen,niet hetzelfde kunnen doen Zijn zij minder socialist dan de vrienden van Aalst of Denderleeuw, heeft het blad Recht en Vrijheid voor hen min belang Het een noch het ander is waar, en juist daarom durven wij verhopen, dat over enkelen tijd de leden der Ziekenbonden van Ninove en Geeraardsbergtfü het voorbeeld zullen heb ben gevolgd der vrienden hier hooger vermeld, en dat zij in algemeene vergadering zullen be sluiten, dat bij elk aangesloten huisgezin van hunnen Ziekenbond het weekblad Recht en Vrijheid regelmatig iedere week zal besteld worden. Wat Aalst, Denderleeuw, Erembode gem kan, moet men ook in Ninove en Gee- raardsbergen kunnen. En waarom zou zulks niet Het feit van aangesloten te zijn met zijn ge zin bij den Socialistischen Ziekenbond is een bewijs van verkleefdheid aan de organisatiën der Werklieden Partij, een bewijs van vertrou wen in de socialistische beweging en ook van overtuiging in het princiep der solidariteit. De aangesloten leden hebben begrepen dat de werkers hunne ontvoogding maar zullen bekomen, door hunne organisatiën, beheerd door hen zelf, en met hst doel om van wege de hcerschende klasse meer recht en meezeg- gingschap te bekomen in alle zaken van open baar belang en bijzonder in deze zaken, de welke de arbeidende klasse aanbelangen. Door het stichten van mutualiteit-inrichtin gen heeft de Werklieden-Partij deuoodzake lijtheid doen uitschijnen van eene volledige maatschappelijke verzekering, geregeld, door eene wet. Ziekte invalieden moederschap en pen sioenfondsen, dewelke de arbeiders voldoende beschermen tegen de gevolgen van ziekte, in validiteit, moederschap en ouderdom, om in deze gevallen hen ook het noodige voor een verder menschwaardig bestaan te bezorgen. Benevens de Staat en andere openbare be sturen zouden ook de werkgevers moeten ver- Jdicht worden tusschen te komen om deze ondsen, op zulkdanige wijze te kunnen inrich ten, dat de groote taak, dewelke zij te vervul len hebben, in den breedst mogelijken zin kan geschieden Een wetsvoorstel om de patroons te ver plichten tusschen te komen in de fondsen van onderlingen bijstand is neergelegd. En wat bestatigd men Dat de bladen der rijken dit voorstel bekampen, en ook hunne weekbladen doen er aan meê. Er is meer, in de katholieke weekbladen, zoowel als in liberalen vindt men ook regelma tig aanvallen tegen de weinige rechten, de welke de arbeiders reeds wisten te veroveren door langdurige strijd. Zijn deze weekbladen niet ook de ergste spotters met de eischen door de arbeiders ge steld, en in den laatsten tijd hebben zij wel al eens den spot gedreven met de eisch der 10 fr. pensioen voor de oude arbeiders, ennochthans is deze eisch in niets meer overdreven dan deze van voor den oorlog, als er sprake was één frank daags pensioen te verleenen. Zijn het deze katholieke plaatselijke blaadjes niet, die vroeger het meest hebben geschimpt met de eisch der acht uren was het in deze blaadjes niet dat men het hoogst opliep met het argument, van acht uren slapen, acht uren gapen, dat men het meest aanzette tot ver volging tegenover de arbeiders die het aan durfden te strijden voor de politieke gelijkheid of voor wat beter loon elke werker herinnert zich nog genoeg hoe steeds deze bladen aan de zijde waren der machthebbers, en hoe zij alles in t werk stelden om de arbeiders onder den hiel der bezitters te houden. Men is nu op dit gebied, wel wat voorzichti ger geworden in deze weekbladen, maar'tis toch in deze bladen, dewelke in vele gevallen echte lasterpapiertjes zijn, dat men de misse- lijkste verdachtmakingen vindt tegen de hoofdmannen der socialistische partij, in de welke men zelfs veel demagogie vindt, waar de mandatarissen der partij worden voorge steld als plaatskensjagers, en waarin men na tuurlijk zwijgt over de katholieke of liberale mandatarissen. Onze tegenstrevers beschikken dus over een machtig wapen, om hunne gewestelijke en plaatselijke politiek te voeren. Wij hebben voor plicht ons te verdedigen, en zulks doet ons weekblad Recht en Vrijheid goed. Ons weekblad geeft ons het nieuws over de partijbeweging in ons arrondissement, in de verschillende gemeenten, iets wat ons ten zeerste moet aanbelangen; het helpt ook mede aan de socialistische opvoeding onzer leden. Het weekblad Recht en Vrijheid is er noodig, omdat onze dagbladen onmogelijk zich kunnen bezig houden met alle gewestelijke of plaatselijke aangelegenheden. De leden van onze Ziekenbonden in 't bij zonder moeten het weekblad Recht en Vrij heid aanzien als hun inlichtingsbulletijn, waarin zij dienen te weten, aangaande regle menten en voordeden door de Ziekenbonden verleend. En het beste middel om ons toe te laten de noodige opofferingen te kunnen doen, om ons weekblad in al de buitengemeentens te doen ingang krijgen, is toch wel eerst en vooral te zorgen dat in alle gezinnen bij de socialistische partij Recht en Vrijheid gelezen worde. Aan 't werk dus. Wanneer volgen Ninove en Geeraardsber- gen het voorbeeld van Denderleeuw, Erembo gem en Aalst Wij hopen in 't kort te vernemen, dat zulks zal geschied zijn. Willen is kunnen. Recht en Vrijheid» moet in ieder gezin, bij onze mutualiteiten aangeslotenen. G. DE NAUW. Berust in uw lot, zóó predikte immer de prie ster, verheft uwe blikken ten hemel, denkt op het leven hiernamaals, hier op aarde is het niets, alleen het eeuwig leven is van gewicht. En intusschen deed hij zich te goed aan lek kere spijzen, woonde confortabel, verrichte geen zwaar werk en genoot met volle teugen van het aardsche leven. Berusting was en is ook de leuze der conser vatieven. Het oude is zoo schoon, het hangt zoo innig samen met ons verleden het nieu we is onzeker, onvast, is uit den booze. Maar de conservatiefis gewoonlijk een rijke mensch, en de oude vormen zijn onmisbaar voor zijn belangen en ze laten hem toe een luilekkeileven televen ten koste der minderen. Ja, berusting is schoon, is een eerlijk iets tegenover een maatschappij van waarheid en recht tegenover menschen die opgaan in een nieuw geloof, menschen die denken en voelen en leven voor een ideaal. Maar berusting in deze kapitalistische wereld tegenover kortzichtige, égo'istische lieden, zonder hooger streven, die enkel leven voor zich zei ven dat mag niet, dat ware zwakheid eü karakterloosheid. Laten voortgaan, onbemoeid en onbepaald dien ouden slenter, niet tornen aan die oude vormen en gedachten is gemeen, is laf. Ons zieleleven laten verkwijnen en wegster ven... Zou het maller kunnen Ze heeft een kerk, de kapitalistische klasse maar geen geloof. Ze heeft het huwelijkmaar kent geen liefde. Geen vrijheid maar het recht van den sterksten. Berusting ?Neen, duizendmaal neen We zullen strijden, kampen voor nieuwe ge dachten voor nieuwe vormen l Onze weg leidt naar omhoog 1 Hij leidt naar ons idéaal de verwezenlij king van het Socialisme. Dan, eens ons ideaal bereikt, ja dan zullen wij berusten. A, Vijverman. De arbeiders zijn vooral bezorgd fatsoenlijke dagloonen af te dwingen maar hoe dikwijls is hun verstand in staat net vraagstuk der prijzen te beoordeelen Zulks laten zij gewoonlijk aan moeder de vrouw over. En deze, houdt deze zich wel daarmee bezig Niet altijd, en voornamelijk niet allen, zooniet zouden zij samenwerksters zijn. Oh, het is niet steeds gemakkelijk samen- werkster te zijn 1 Het valt lichter goede vakbonder, socialist of mutualist te zijn dan goede samenwerker of- werkster. Om vakbonder te zijn, volstaat het regel matig zijn bijdrage te betalen, van tijd tot tijd eene zitting bij te wonen en soms ook door eene werkstaking zijn loon verdedigen. Om socialist te zijn wordt er nog minder ge vergd zijn bijdrage storten en bij gelegen heid voor de kandidaten der partij stemmen. Maar samenwerker zijn, goede samenwerker dat is wat moeilijker. Wil de vrouw, om eene of andere reden, van de kooperatief niet weten, en spreekt men haar er over of tracht mon ze over te halen hare inkoopen in de kooperatief te doen, dan is het soms oorlog in het huis houden en dus laten de mannen, die graag vrede in huis hebben, hunne vrouw maar ha ren gang gaan. En zoo komt het dat er nog duizende ge- syndikeerden zijn die hunne vrouw niet naar den kooperatieven winkel sturen. De waarheid is dat, om goede samenwerker te zijn, afgebroken moet worden met oude ge woonten, met een midden waarin men sedert zooveel jaren leeft. Zekere gewoonten afleggen, ziedaar wat de samenwerking aan hare partijgangers vraagt, en ik verzeker u dat het voor veel huisvrouwen een zeer moeilijke zaak is, hunne gewoonten te veranderen. Gansch de toekomst der Samenwerking is nochtans verbonden aan een kwestie van zede lijke tucht. Alles hangt, af van den weg dien de huisvrouwen zullen inslaan. Waar is de goede weg Vooraleer hem te bereiken en hem vast beraden te volgen, vinden zij zooveel hinder lagen die hen beloeren. Deze huisvrouw zou wel gaarne in den koo peratieven winkel koopen, maar toch gaat ze voort het magazijn van den hoek te bezoeken, omdat moeder daar altijd gegaan is. Waarom zou zij veranderen Een andere vindt het gemakkelijker in den winkel nabij de deur haar inkoopen te doen. Het kostmisschien wel wat duurder, maar 'k moet tot aan de kooperatief niet loopen Een derde heeft als leverancier een vriend, een bloedverwant. «Ja, waarom zou ik hem niet helpen verkoopen j Een winkel die mijn voorkeur heeft is die !- van X., want hij geeft zulke schoone premiën. Eene huisvrouw wil naar de kooperatief niet gaan om dit... om dat... en de vrouwen vinden j licht honderd redens om hunne gewoonten te billijken. Deze koopt haar brood in de kooperatief maar wil naar den kruidenierswinkel niet, om dat zij deze of gene wil tevreden stellen. Nog een andere koopt dit voortbrengsel der samenwerkende fabricatie niet, omdat zij een zeker merk gewoon is. De iapakking van deze koopwaar is niet naar haar goesting, het gezicht der winkeljuf fer staat haar niet aan, en dan, de kooperatief geeft geen krediet, of nog, zij schrijft al de aan koopen op, en dan... Er komt geen einde aan al de redens die ingeroepen worden om geene goede samenwerkster te zijn. 't Is tegen deze vooroordeelen, deze voor wendsels, deze gewoonten dat de kooperatief moet strijden. 't Zijn deze gewoonten die moeten uitge roeid worden. Dat is de lange en kiesche taak die het personeel der kooperatieven, gedurig in aanrakking met de huisvrouwen, opgeno men heeft, taak die grootelijks zou verlicht wezen, indien de mannen zich van tijd tot tijd een weinig met de vraag bezig hielden of hun ne vrouw het grootste deel van hun loon niet naar de kapitalistische instellingen draagt. Gansch de toekomst der samenwerking is irbonden aan de gewoonten, die onze huis moeders zullen aannemen. Morgen zullen zij den weg naar de koopera tief inslaan, en, eens deze gewoonte aangeno men, zal de samenwerking volop schitteren en zal het einde van de heerschappij van het winst bejag daar zijn. Arbeiders en bedienden, nog slechts twee vreken scheiden ons van de verkiezingen voor de Werkrechtersraden. Hebt gij al met uwe werkgezellen over deze gebeurtenis gesproken Hebt gy hen al uitgelegd waarom het noodzakelyk is dat alle arbeiders en be dienden stemmen voor de socialistische kandidaten Het is noodig omdat deze kandidaten de eenigen zyn die heelemaal vrij staan van de patroons en door dit feit, zyn ze ook de eenigen die geheel vry en onafhankelijk van iedereen, uitspraak kunnen doen over de geschillen welke aan hun oordeel worden onderworpen. Zy hebben daarenboven gedurende laDge jaren bewezen dat ze overal met klem, uwe belangen hebben verdedigd. Dank aan hun ne aanhoudende werking isden toestand der arbeiders merkelijk verbeterd, en eens dat de bedienden zullen volledig vertrouwen in zich hebben en de handarbeiders de hand reiken om samen den strijd tot beter lotsbe stemming te voeren zullen do uitslagen niet lang achterwege blijven. Een nieuwe eisch komt er weeral gesteld teworden:4o frank per dag op 8 uren voor de ongeschoolden en 5o frankvoor de geschoolden, dit als uiterste minimum. Die eischen ziln gematigd, kunnen en zullen door de patroons aangenomen worden. Ze ker en vast heeft dit met deze kiezing niet te zieD. maar het moet als een vingerwijzing aan de patroons worden gesteld wat ge wilt. Door in blok voor de socialistische kandi daten te stemmen zult gij aan de patroons bewijzen dat gij er genoeg van hebt te wer ken voor de huidige loonen die veel te klein zijn en dat gij bereid zijt om op het geschik te oogenblik, den strijd aan te gaan om te rug te nemeD, wat men nu door eene gewel dige en misdadige speculatie ontnomen heeft. Door t.e stemmen voor de socialistische kandidaten zult gij tevens doen uitkomen dat gy eene betere en meer uitgebreide sociale wetgeving wilt; dat go vraagt eene stipte toepassing der wet op de werkhuis- reglementen, enz. Het belang van deze verkiezing mag U niet ontgaan. Maakt daarom van heden af propaganda voor de onderstaande kandi daten, zorgt dat honderden voor hen stem men, dan alléén kunt ge de zekerheid heb ben dat uwe belangen met zorg zullen ver dedigd worden, als gy ooit uwen toevlucht moet nemen tot den werkrechtersraad om uw geschil met uw patroon op te lossen. Vooruit, voor de zege der socialistische kandidaten. Werkelijke Kandidaten Door wie verkreegt gij een betrekke- lijken welstand, minder werkuren en meer loon Stemt dus op1 3 Juni voor de sociali stische lijst 1 STEENHAUT JOZEF Aalst DE VLAMINCK FRANS Geeraard sbergen DE MOL CONSTANT Ninove DE BRUYN PETRUS-JOZEF Denderleeuw Plaatsvervangende Kandidaten SPER AUGUST Goeraardsbergen BUYL LEON Ninove DE SCHRYVER POL Nieuwerkerken BUYL DOMIEN Kerkxken Werkelijke Kandidaten HAELTERMAN CESAR Aalst j VAN TRIMPONT OMER Ninove Plaatsvervangende Kandidaten DE BRUYN JAN Denderleeuw FLIPS HENRI Aalst Weze een nieuwe dag van zege en triomf van het Socialisme 1 Elk stemt Rood 1 1 Mynheer, ik kom u eens spreken, sprak een moederken eener gemeente in het Sottogemsche. Waarover gaat het moederken? Wel, 'k zou eens willen weten, of myn zoontje, die sedert Februari reeds veer tien jaar oud is geworden, wei nog schoolplichtig is?Ge moet weten, is myn jongen een halve dag afwezig, dan is er daar een briefje van den sohoolmeester, en 'k heb hem zeer noodig in myn gezin, want 'k heb geen enkel meisje. Ja, moederken. uw zoon moet naar de school tót aan de groote vaoantie. Hy is nogtans reeds 14 jaar De wet zegtde kinderen die bjj 't be gin van 't schooljaar geen 14 jaar zyn geworden, moeten hun schooljaar ge heel en al eindigen. Ja, als de wet zoo spreekt, dan is er niets aan te doen, maar is het dan toe gelaten, dat schoolmeesters, die de kin deren moeten onderwijzen, ze gebruiken om voor hen te doen werken In 't geheel niet moederken. Welnu, mijn zoon is groot en hij moet. EN DAT TIJDENS DE UREN DER KLAS, werken in den lochting van den schoolmeester, soms naar Sottsgem boodschappen gaan doen, en dan leert hy toch ook niet. Ja, dit is oen recht dat den school meester zich toeeigent maar niet heeft, en dit kunt ge doen ophouden. 't Is ook niet zelden, dat de kinderen NA de klas, de school moeten kuischen en schuren, en dit is tooh een werk waarvoor den schoolmeester wordt be taald En in den winter wanneer het sneeuwt moeten al de kinderen die blok ken dragen, op hun kousen ia de klas, en dit op een steenen vloer. Dit alles is niet veroorloofd moeder ken, en als ge wilt kunnen we daar wei orde in brengen. Het moederken vertrok en we dachten by ons zeiven dat het ongelukkig is te moeten bestatigen, dat er nog onderwij zend persooneel gevonden wordt, die niet beter zijne roeping begrijpt. Hier hebben wij te doen, met een on derwijzer, die streng is op het bijwonen der sohool, maar 't bewjjs geeft, dat die strengheid enkel bestaat, om zijn hof te doen bewerken, zyn boodschappen te doen en zyn school te doen reinigen. Gelukkiglyk zyn er niet vele van die loort. Wat we nu zullen doen Zulks gaan we niet met de kat aan de iel hangen. FRIEDERIK. Terwijl de Socialisten zich altijd aan den GelukkigHjk zyn de cheffen dercommu- listifir.hA nnrtii nin» »nunl»J -ji De communisten verliezen 11 zetels. Wel verdiende straf voor de verdeelers Ja, zyne eigene rechters kieren, dit is oor de werklieden, de kiezing van 3* Juni anstaande. Eiken werkman of vrouw, die dien dag te lommAn be.fi .«Ij j I Dat zyn ware rechters, en die zollen het

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1