Op 3 Juni, luidt er opnieuw een nieuwe triomf voor het Socialisme! I Arbeiders Bedienden, herinnert U De groote Strijd! MIJN HOEKJE Arbeiders 25e JaargangTN0 22 Prijs per nummer 30 centiemen 27 Mei 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst I Arbeiders, Bedienden, kunt gij uw stem geven aan kandidaten van bonden die het kapitalistisch uitbuitingsstelsel verdedigen, die zich laten betalen door de patroons om den strijd der Soc. werkersorganisatie te dwarsboomen en aldus de arbeidersbelangen tegenwerken? Neen, duizendmaal neen 1 Stemt voor de kandidaten der Soc. lijsten, die streven naar de volledige ontvoogding van alle hand- en geestesarbeiders Lijst der Socialistische Werklieden-Kandidaten. Lijst der Socialistische Bedienden - Kandidaten 4 Zr is geen klassenstrijd Verraad in de Spoorweg staking van 1923. Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKEMIHB I Belgische W e r k 1 i e d e n - P r t ij Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 I Zondag 3 Juni 1928, wordt i?e dus ter stembus geroepen om uw EIGEN rechters voor de Werkrechtersraden te verkiezen. Er was een tijd dat kiezingen van dien aard geen plaats vonden. Dat was de tijd dat de oude katholieke of de ouwe liberale bezitters alleen de meester waren. Dat was de tijd dat gü als arbeider of be* diende onmondig of onbekwaam geoordeeld wierd, om stemrecht te bezitten. Dat was de tijd dat geld alles was. Dat was ook de tijd dat geen enkele werkerswet be stond. Waartoe zou een Werkrechtersraad dan ook wel gediend hebben De Socialistische partü werd gesticht. Zij richtte zich total de arbeiders, handarbei ders als geestesarbeiders, tot al de misken den. Haren oproep werd beantwoord. Zij werd een macht en naarmate die macbt toenam, naarmate werd er rekening gehou den met hare eischen, naarmate kwamen er werkerswetten tot stand. Veertig jaar heeft ze reeds achter den rug veertig jaren van onverpoosd strijden en verwezentlijken. De arbeiders mogen pochen over de reeks wetten die hen beschermen en helpen. Eén dezer wetten uitgevaardigd den i5 Mei 1910 maar in 1926 heelemaal omge werkt—is de wet op de Werkrechtersraden. Deze raden zijn gevormd om alle geschil len die op of rond het werk tusschen patroon en werkman of bediende oprijzen te be slechten, hetzij in der minne, hetzij bij vonnis. De raden bestaan voor den helft uit pa troons door de patroons te kiezen, en uit werklieden of bedienden door de werklieden of bedienden te verkiezen. De strijd tusschen de patroons gaat alleen tusschen katholiek of liberaal. Die strijd gaat ons niet aan. We weten alleen dat wie ook de verkozen patroons zullen zijn ofte katholiek ofte liberaal, alleen maar hun kapitalistische ziel zal spreken en hande len. Voor de werklieden en bedienden is het anders gesteld. Lijst 1 der katholieke werklieden en be dienden, lijst dergenen die gedwee den kluppel likken, waarmeê hun geloofsge- nooten de katholieke patroons ze da delijks afranselen. Lijst 2 der groen-gelen, de eeuwige ver- deelers der arbeiders, die de wereld nog zullen verstommen door hun leugens en dwaasheden. Lijst 3 der uitstervende liberalen, als wan neer iedereen weet, dat de liberale patroons hun meesters— de hartsvochtigste zijn van allen. Lijst 4 der socialistische arbeiders en be dienden die getrouw aan hun dagelijksch ijveren en wroeten voor de verbetering van het lot van alle loontrekkenden tot hunne klassegenooten toeroepen Herinnert u herinnert u den tyd dat ge niets waart herinnert u hoe de socialistische party, immer altijd voor u op de bres stond herinnert u die menigvuldige stakingen die ge hebt moeten voeren om ieder brokje verbetering herinnert u hoe ge telkenmale tegenover u hebt gehad de vereenigde patroons herinnert u hoe bij ieder geschil bij ieder staking, de kristenen, liberalen en gelen u in den rug schoten of u verrieden herinnert u dat telkenmale er in de Ka mers gesproken werd of wordt overeene nieuwe werkershervormiDg al die jannen daarmee spotten; herinnert u dit alles en dan zult ge voor zeker uwe stem geven aan lijst 4; aldus zult ge den arbeidersblok stellen tegenover de blok der patroons aldus zult ge den kop indrukken van alle verdeelers, van al diegenen die tot hiertoe niet toelieten, dat de arbeiders die de groote meerderheid van 't Belgisch volk uitmaken nog de politieke macbt niet in handen kregen. Arbeiders en Bedienden, we vertrouwen in u. PR. DEBRUYN. Werkelijke Kandidaten Zoo stemt men goed. STEENHaUT JOZEF Uittredendlid DE VLAMINCK FRANS Sigarenmaker DE MOL CONSTANT Meubelmaker Werkelijke Kandidaten Zoo stemt men goed. HAELTERMAN CESAR Vakbondleider VAN TRIMPONT OMER Cooperatief-Bestnurder BE BRUYN PETRUS-JOZEF Machinist Plaatsvervangende Kandidaten Zoo stemt men goed. SPER AUUUST Spiegelsljjper BUYL LEON Textielbewerker DE SCHRYVER POL "Wever BUYL DOMIEN Wever Vergeet niet dat er twee maal moet gestemt worden. Éénmaal op de kop der werkelijke kandidaten en éénmaal op üe kop der plaats vervangende kandidaten. Plaatsvervangende Kandidaten Zoo stemt men goed. DE BRUYN JAN IJzerwegbediende FLIPS HENRI Vakbondleider Arbeiders, Bedienden, kunt gij uwe stem geven aan kandidaten van bonden die het ka pitalistisch uitbuitingsstelsel verdedigen, die zich laten betalen door de patroons om den strijd der Soc. werkersorganisatie te dwartboo men en aldus de arbeidersbelangen tegenwer ken Neen, duizend maal neen 11 Stemt voor de kandidaten der Soc. lijsten, die streven voor de volledige ontvoogding van alle hand- en geestesarbeiders De Verkiezingen voor de Werkrechtersra den zijn voor ons socialisten van het grootste belang, vooral op syndikaal gebied, want het geldt hier uitsluitelijk rechters te benoemen, welke zaken te beslechten hebben van fabriek arbeiders, bureelbedienden enz., en dus is het in eerste lijn een ayndikale kiezing. De socialistische syndikalen moeten alles in 't; werk stellen om de overwinning te behalen. Want de strijd zal hoofdzakelijk gaan tus schen haar en de democratische syndikaten; de socialistische syndikaten staan op het stand punt van den klassenstrijd, de kristen-demo cratische op dit der verzoening. De socialistische syndikaten werden gesticht door de arbeiders, de kristen-democratische door de patroons. Immers zonder het socialistisch Erfuter programma geen christen-democratische Rerum Novarum zonder socialistisch syn- dikalisme geen christen democratisch syndi- kalisme. De socialistische syndikaten staan vrij en onafhankelijk in alles. De kristen demo krat ische syndikaten niet, zij kunnen niet. daar zij volgens hunne leerstelling de noodzakelijkheid van het patronaal wezen als eigenaar der voortbrengstmiddelen erkennen, en bijgevolg het kapitalistisch stelsel aanvaar den. Waarvoor is het kristen syndikalisme gesticht? Voor de kristene vakbeweging is de bestrij ding van de moderne vakbeweging hoofdzaak. Zij steunt zich op de encycliek van Leo XIII. Zij predikt de klassenverzoening en verdeelt de arbeiders naar het geloof. Wij bestrijden hen, die zoogenaamd wegens i het zieleheil der betrokken arbeiders, deze noodlottige scheiding prediken en trachten door te voeren.Wij bestrijden hen, niet alleen om het verderfelijke van hun streven, wijl het de kracht van de arbeiders breekt, maar ook omdat de argumenten waarvan zij zich bedie nen zoo onwaarachtig zijn. Wanneer het hen werkelijk te doen is het geloof te beschermen waarom strekken zij hun zorgen dan ook niet uit tot de geloofsgenooten onder de patroons Omdat ze de verkochten zijn, welke door het patroonaat goed worden betaald, om hun judasrol ta vervullen. Waarom is het liberaal syndikalisme gesticht Alhoewel ze heel weinig onze aandacht gaande maakt, is het toch niet te ontkennen, dat er zoowel voor de bediende als voor de werklieden een gevaar in schuilt. Het vrijheidswurger de liberale syndika lisme ligt hierin, dat ze aanvaarden, dat de uitbuiting van den eenen mensch door den anderen in zwang blijve ze keuren het be staan goed van tergende weelde langs hier en daar ze drijven naar het behoudt van vroe gere bestaande schreeuwende en onrechtvaar digheden, en dat zal ieder kiezer doen naden ken. En dan hebben we nog het Frontistisch syndikalisme dat ons dunkens als gevaarlijk moet worden aanschouwd. Ze streven er evenals de kristen demokraten voor, ter wille van het smeer.... om het geleden klerikale verlies, bij middel van aller hande partijbenamingen, de vtfrioren schaap- kens terug in de klerikale stal te brengen. 't Zijn deze welke er ieverig voor strijden om er de socialisten onder te krijgen. En wat zullen ze met dergelijke janklazen politiekers gewonnen hebben, als het kiezers korps er zijn vertrouwen in schenkt Terug naar het vooroorlogscho tijdperk het zwarte, het pijnlijke, het schadelijke tijdperk der arbeidersklasse, met zijn meer voudig stemrecht, het hatelijk artikel 3I0. de verschrikkelijke lange werkdagen en de ellen dige kleine hongerloonen, met zijn nasleep van verdrukking en armoede. Dat tijdperk hebben we gekend, toen de reactie, geholpen door de kristen-demokraten j den baas waren, en om er terug te komen staan ook de fronters in 't gelid 1 Ze zoeken eveneens, als kristenen en liberalen naar de versnippering der arbeidersmacht ten gunste j van het patronaat. We aanschouwen ze als treurige afzetsels van de kapitalistische vrucht, en die moeten we trots alles weeren 1 Eenheid in strijd 1 eenheid in onze denk wijze, dwars van alle vijanden van onzen ont' voogdingsstrijd 1 Aldus kan er maar een keus zijn om te stemmen op 3 Juni. Elke kiezer, werkman, vrouw of bediende, moet weten, dat ze die rechters zullen hebben, welke ze zelf kiezen. Met het hand op het hart moet men zeggen: Weg met de werkrechters, die niet wagen pa troons te veroordeelen en behendig de wet overtreden, om de bedienden of werklieden te bedriegenweg met die werkrechters die zich voorstellen op raad van hun baas, de pa troon weg met die rechters welke worden betaald om de werkersmacht te verbreken. Alléén kiezen voor die werkrechters welke vrij en onafhankelijk een beslissing kunnen en mogen nemen. l-;' Xf Dat, en dat alléén, zijn de socialistische kandidaten. Rood is troef I N. 4 zal zegepralen 11 A. B. Dat is de bewering van de klerkenmaat schappijtjes, die de geestesarbeiders verdeeld houden. Het zijn kringentjes die meestal hun bestaan te danken hebben aan den steun en de on rechtstreeksche welwillende medewerking van firma- en ondernemingshoofden. Blind, doof of van slechten wil zijn degene die het bestaan van dezen strijd, het logisch gevolg van het huidig maatschappelijk stelsel loochenen. Zijn niet de lage salarissen, aan een massa bedienden betaald, een eerste en tevens klas sieke daad van klassenstrijd door het patro naat toegepast Is niet het ordewoord van het Centraal Nij- verheidscomiteit, tegen de aanpassing van de salarissen aan den levensduurte-index, geen wel overlegde, geen beraamde daad van de bezittende klasse tegen de arbeidende Waarde patronale organisaties strijden te gen de acht-urigen arbeidsdag, om eens en voorgoed de verlaging van de loonen te kun nen doorvoeren, is dat ook een strijd recht streeks tegen de hoofd en handarbeiders ge richt. Is dat dan niet doen aan klassenstrijd Wij zeggen ja En de talrijke manoeuvers die wij in vorige regels aan de kaak hebben gesteld zijn als zoo vele bewijzen dat de patroons dezen strijd doorzetten tot zelfs in het praetorium van den Werkrechtersraad. Geen wetsbepaling die ook maar eenigszins kan doorgaan als behoorend tot de sociale wet geving of er wordt door de patroons getracht ze te verdraaien, ze te overdrijven en ze te bestrijden. 1 egenover dergelijke aanvallen kunnen de bediendenorganisaties niet lijdzaam toezien. Wij zijn vast besloten ons te verdedigen. Al de bedienden hebben tot plicht onze ak- tie te steunen door hun stem uit te brengen op de kandidatenlijst van de Syndikale Commissie van Belgiö. Voor de groote massa van bedienden is de kiesing voor den Werkrechtersraad een eenige gelegenheid om hun in stemming te betuigen met oztte stuwende beweging en het verdedigingswerk van ons bediendensyndikaat Weigert uw stem aan lijsten van alle andere vereenigingen en vervoegt ons syndikaat. Geen patroonshandlangers noch knechten onzer meesters in de Werkrechtersraden Geen zwakkelingen noch onbekwamen, geen toegevingen aan de patroons 1 De werkrechters die ons vertegenwoordigen moeten mannen zijn uiteen stuk, krachtdadig en onafhankelijk. Onze overwinning zal een overwinning zijn van ons recht en VAN DE EISCHEN AL LER BEDIENDEN. Rood weze troef Elke bewuste bediende, dopt onder N. 4. In 1923 waren de werklieden van den spoor weg, telefoon en telegraaf gedwongen in sta king te gaan om verbetering te zien brengen aan de hongerloonen, hun betaald door het reactionnair ministerie Theunis en Cie. De christen© leiders deden hunne leden aan 't werk blijven en de plaats innemen der strij ders voor hooger loon. In de kamers stemden hunne afgevaardigden eene dagorde van ver trouwen in de klerikale liberale regeering. Na de staking werden 217 strijders broode loos gesteld, waarvan sommigen rechterlijk vervolgd en veroordeeld. De christene leiders zijn zoo onbeschaamd in hun blad Le Bon Combat openbaarlijk aan de huidige regeering hun judasloon te vra gen voor het geleverd onderkruiperswerk. I Waarom Waarvan 7 We 'tis Zondag aanstaande Kiezing! Ja. kiezing voor den Werkrechtersraad. G hobt dus nog eene volle week, om u w plicht te doen, als werkman als be diende, 't is te zeggen, die dagen gebrui ken om te spreken met uwe makkers uwe werkgezellen over het belang dier kiezing. Honderde malen hooren we klagen dat het Gerecht eene klasse justitie ie'. Moet er een arme drommel verschijnen benevens een bezitter, meestal behaalt dezen laasten gelyk. Mogelijks kan zulk* wel wat overdreven schijnen, maar we kunnen gerust zeggen, dat de Rechtere heel wat zachter zijn, naar gelang het een rijkaard is, dat ze voor zich hebben. Welnu Zondag aanstaande wordt er een andere Rechtbank gekozen en nu zhn het de belanghebbende zelf. die mogen stemmen voor hunne eigene Rechters. Het zjjn de Rechters die de gesohillen hebben op te lossen, die ontstaan tus schen den patroon en den werkman. Kan uw keus twijfelachtig zjjn Kjjkt naar de mannen of vrouwen die in de fabrieken en werkhuizen aange steld worden, om wanneer er te rekla- meeren valt bjj den patroon moeten gaan- Zijn het niet bijna altijd dezen die tot de Socialistische partij behooien, die het woord moeten voeren, in de bies Moeten springen voor hunne werkmakkeri 7 Waarom Omdat zjj zich vrjj toonen, onversohrokt met de patroons spreken, omdat zjj in hun binnenate niet de lauw heid voelen, die zoovele anderen van zich niet kunnen afschudden. Zoo ook is het met dezen die op onzen Socialistischen lijst staan. Zy zyn vrü, zy voelen zich vr(j, ay zyn totaal onafhankeiyk en voelen in hun binnenste het ware werkershart kloppen. Zy zün rechtvaardig, maar begrepen ook dat men soms al eens lichtzinnig kan handelen en daar houden zij reke ning van. Wat er ook van zy, ome mannen heb ben in den Werkrechtersraad alty'd het bowys geleverd, dat de werklieden in hen vertrouwen mogen stellen en wy hopen, dat ge Zondag dit hun vertrou wen zult vernieuwen. Deze laatste dagen gebruiken wy dus allen, om onze vrienden en kennissen op het hart te drukken, dat ze Zondag Rood moeten stemmen boven aan den Kop onder N. 4 voor de Werklieden en ondsr N. 4 voor de Bedienden. Ook deze laatste, onze bedienden dus, zün verzekerd geen gemuilbande Rech ters te hebben, wanneer zy hun vertrou wen schenken aan de Socialistische kan didaten. De onze hebben geen bevelen van de patroons te ontvangen. Werklieden en bedienden, het zijn bei den loonslaven, z' hebben dus te verbroe deren en nu Zondag hebben zy hiertoe eene sohoone gelegenheid. Het is die verbroedering die we zoo broodnoodig hebben om de verlossing te bewerkstelligen van al dezen die uitge buit worden, dat is de overtuiging van FRIEDERIK. Door wie verkreegt gij een betrekke- lijken welstand, minder werkuren en meer loon 7 Stemt dus op 3 Juni voor de sociali stische lijst 1

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1