Yoor de Duivenl lefhebbers AALST. Uitslagen der kiezing. Overweegt deze cijfers. Het Belang van den Strijd. Verschoven Aan al onze partijgenooten. Weg met die werkrechters Openbare Vergaderingen. Verdraagzaamheid der katholiekeOnderwijzeressen OOGZIEKTEN Victor De Geyter Bericht Syndikale Jtubriek. Burgerlijken Stand - Aalst Uit rvieuwerkerken De vrienden depouillanten worden vriendelijk verzocht, van zou spoedig mogelijk den uitslag te zenden aan Gezel Alfons Berghman: Hand in Hand, Aalst. Telefoon 573. De uitslagen zullen in onze lokalen van het arrondissement bekend gemaakt worden. In het arrondissement Aalst zijn 26,700 kiezers en kiezeressen voor de werklieden- kamer ingeschreven. Wanneer men dit cijfer onder oogen heeft dan stelt men onmiddelijk vast, dat een partij te minsten 6,5oo en 7,000 stemmen, zal moeten be komen om één zetel te winnen. De fronters kunnen dat getal stemmen nooit bereiken dat weet eenieder en de liberalen noch veel minder Wie voor die twee lijsten kiest, werpt zijn stem ver loren. De Democratische en Vrijzinnige kie zers en kiezeressen weten, dat de katho lieken de aartsvijanden zijn van de wer kende klasse, en hunne kandidaten als gedweeë knechten de bevelen hunner meesters moeten volgen. Wie stemt voorde fronters en liberalen zal een stem uitbrengen die géén nut heett, en dat te goede zal komen van de katho lieken en tegen de democratie. Daarom moeten al de kiezers en kieze ressen, tegen de katholieken en voor de socialisten stemmen, onder N. 4. De laatste kiezing voor de Werkrechtersra den dagteekent van 21° April 1912, dus 16 jaar geleden. Te dien tijde moest men 25 jaar oud ziin om kiezer te zijn, zoodat alleen personen, die nu meer dan 41 jaar oud zijn, reeds geko zen hebben voor den Werkrechtersraad. Dit zal wel de bijzonderste oorzaak zijn, dat vele werklieden en bedienden niet vertrouwd zijn met de werking en bevoegdheid dier Ra den, en er niet al het belang aan hechten dat er aan verbonden ls. Zij hebben ongelijk en het omschrijven der bevoegdheid der Werk- rechtorsraden aal het aanwijzen. Het zou vanwege de klasse bewuste arbei ders een onverstandige daad ziin en getuigen va» onvergeeflijke zwakheid of lichtzinnigheid zoo zij van nu af aan niet onophoudelijk de le vendigste belangstelling toonden voor de kie ling der Werkrechtersraden. Vooreerst is het eene bijzondere gelegenheid ▼eor alle werkers vrouwen als mannen om op duidelijke wiize hun onwrikbaren wil uit te drukken zich krachtdadig te verzetten tegen de misbruiken en aanvallen van een ikzuchtig, koppig en trotsch patronaatdoor hunne stemming kunnen zij bewijzen vastbe sloten te «iin de veroverde rechten en hervor mingen te handhaven en nieuwe verbeteringen af te dwingen, ondanks den tegenstand der reactie en hare handlangers, de kristen-demo- oraten of liberalen. Maar het overwegend belang dezer kiezing ligt voornamelijk in ae uitgebreide en verster kende bevoegdheid die door de wetgeving aan de werkrechtersraden wordt verschaft, waar door in ontelbare en meest verschillende ge vallen deze raden van zeer groot nut zijn voor de arbeiders, zoo voor alleenstaanden als voor dezen van eene gansche nijverheid of bedrijf. Het is eene vrijwaring tegen willekeur en grillen, eene waarborg tegen machtsmisbruik en onwettelijke handelwijze van het patronaat, wat voor de werkers onmetelijke schade of be nadeeling kan vermijden of herstellen. Het besluit was genomen, dat de duiven voor Quiévrain den Dinsdag en "Woensdag van iedere week. veel vroeger moesten ingekorfd worden, zoodat er vele lief hebbers te laat kwamen op hun werk. Onze vrienden Nichels en De Bruyn, hebben onmiddelijk de noodige voetstap- Êen aangewend en ontvangen van don eer Hoofdopziener het goed nieuws, dat we hieronder afkondigen Gent, den 17 Mei 1928. De Heeren Nichels en De Bruyn, Volksvertegenwoordigers. Als gevolg op uw schrijven van 15 de zer, heb 'ik het genoegen U te melden, ahdat van 16 Mei 11. een stilstand, Dins dags en Woensdags, aan 7O54 te Aalst O voorzien werd. Hoogachtend, De E. A. Opziener, (Naam) Onleesbaar. Einde goed. alles goed. De rede van gezel Nichels uitgesproken in de Kamer om den woningnood en de ver hooging der Ouderdomspensioenen, is bij plaatsgebrek moeten verschoven worden tot toekomende week. Deze welke wenschen het nummer 4 te bekomen, waaronder onze partij ten strijde gaat voor de Verkiezingen van 3 Juni, kunnen ze bekomen in Hand in Hand, op het Partij-secretariaat. Er moeten zoodanig veel nummers han gen, dat elke kiezer onder den drang van het nummer niets anders kan dan ROOD STEMMEN onder N 4. die niet wagen patroons te veroordeelen en behendig de wet overtreden om de ar beiders en bedienden te bedriegen. KIEZING "WERKRECHTERSRADEN Zondag den 27 Mei HAELTERT. Na de mis aan de Kerk, Spreker, Prosper De Bruyn. KERKXKEN. Om 9 1/2 uren 's morgens, by Van de Storm, Sprekers De Bruyn en A. Steenhaut. HOFSTADE. Om 9 1/2 uren, 's morgens bij Alf. Los, Blekte, Sprekers Haelterman en Flips. EREMBODEGEM. Om 6uren namiddag in het Volkshuis, by de Bundel, Sprekers De- prez en A. Steenhaut. LEDE. Om 6 uren namiddag in het Volks huis Vijver, Sprekers, Berghman Alfons en Laureys Leon. MOORSEL. Om 7 uren 's avonds, by Tim merman zaal Wilson, Sprekers, Jos. Steen haut en Nichels. Maandag 28 Mei GIJSEGEM. Om 9 l/2uren, bij de W* Van Bussel, Molenhoekstraat, Sprekers, Lau reys en Deprez. MEIRE. Om 5 uren by Coiffeur, Sprekers, Jos. Steenhaut en Deprez. NIEU WERKERKEN. Om 7 uren, by de W® Van Boven, Kwalestraat, Sprekers, Nichels, Jos. Steenhaut en De Schry ver. VRIJDAG 1 JUNI. MOORSELB AAN, by Jacobus Temmerman om 7 1/2 ure. BREEDESTRAAT, by Petit Gustaaf, om 7 1/2 ure. BOLLEWEG, by de Weduwe Verbrakel, om 8 1/2 ure. Sprekers Steenhaut Jozef, Haelterman Cesar en Nichels Alfred. ZATERDAG 2 JUNI. BLOK BORREMAN, by Victor Amant, om 7 1/2 ure. MEULESCHETTE STRAAT, by Albert Van Pamol, om 8 1/2 ure. Sprekers: Haelterman Cesar en Steenhaut Jozef. GEERAARDSBERGSCHESTRAAT, by L. Bombeeck, om 8 1/2 ure. ST-JANSTRAAT, bij Hipp. Van Gysegem, om 8 1/2 ure. SprekersNichels Alfred en Laureys Leon. Onze Fanfare en Harmonie, zullen al deze meetingen opluisteren. In massa er heen Hoe er met do eerbaarheid van arbeiders kinderen wordt omgesprongen in de katho lieke Vrijë scholen bewijst nogmaals volgend staaltje. De genaamde C.... Groenstraat, zond zijn dochtertje naar de katholieke school van de Bergemeerschen. Een dezer dagen is het dochtertje in kwestie naar huis gezonden, omdat haar schamele rokjes te kort hin gen 't Moet waarlijk erg gesteld zijn by deze onderwijzeressen... dat ze daarin een aan leiding tot onzedelijkheid vindon De ouders zouden wel graag hun kind naar een offieieële school zenden, ware het niet dat die van de wooast zoover zijn af gelegen. Er is gebrek aan offieieële scholen De openbare besturen hebben voor plicht hun aandacht daaraan te vestigen, en te zorgen dat do vrijzinnige inwoners niet verplicht zijn, hun kinderen naar de on derwijsgestichten te zenden, welke niet strooken met hunne overtuiging. Uitslag van den Ballonprijskamp van I Mei in Hand in Hand ie prijs Van der Eist Maurice, Bray Dunes (Noord-Frankrijk). 2e prijs De Coninck René, Ghistel (bij Oostende). 2e prijs Verdoodt René, Ghistel. 4e prijs Speeckaert Elionore. Loo. 5® prijs De Smedt Martha, Meenen. 6° prijs Vercammen Dominique. Moorseele. 7® prijs Van der Meersch Jean, St-Andries (bij Brugge). Al de andere ingebrachte kaarten zijn niet geklasseerd. De prijzen zijn af te halen, Maandag em 5 1/2 ure," lokaal Hand in Hand bij Alfons Berghman. Dokiep O. CROMMELINCK, Oogarte maakt bekend, dathü den i Juni 1928, verhuist van de Statiestraat, naar het Esplanadeplein, 16 (Begin der Esplanadestraat). ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek «Huisdep Mutualisften», Molendries, voor onze leden open. Laatste waarschuwing De leden worden verwittigd dat degene die nog oude tiketten bezitten, van 't jaar 1927, ze mogen terug geven tot 31 Mei 1928. Na dien datum zullen ze niet meer aangenomen worden HET BESTUUR. Bij de Bouwwerkers In het artikel van zondag j1.was ver meld dat de bouwerkers twee loonsvarmee- deringen zullen bekomen, ééne van o,15 en ééne van o,10 fr. Dat moet zijn twee loons- vermeedoringen van o,15 fr. per uur. De werkstaking Torley In het blad De Werkman van Zaterdag 20 dezer schrijft de Heer A. D. H., de nieuwe sekretaris van den vakbond der Fronters, een artikel over deze staking. Gezien in menige ge vallen de Froüters de aire hebben zich als ver dedigers der werkende klasse voor te stellen, zou men zeggen dat bedoeld schrijven dient om de gevraagde verbeteringen van de 525 werk lieden van Torley te verdedigen. Doch niets daar van. Daarover schrijft de Fronter-Sekre- taris geen woord. Gansch zijn artikel is een mengsel van kwade trouw tegen onzen Textiel- bond Hand in Hand en den ondergetee- kenden. Nu ter zake. De Fronter-Sekretaris neemt het ons ten kwade dat wij de halfslachtige houding der andere vakbonden aanstippen. Zulks is geen geheim eenieder weet het en de lezers van De Werkman nog beter dat de sekretaris van den Frontersbond, tot heden geen tijd ge vonden heeft, om de ware reden van de sta king Torley aan zijn aangesloten leden en partijgangers te doen kennen. Nochtans deze staking waarin 525 arbeiders in betrokken zijn, heeft zulks groot belang voor de werkersklasse en voor da Textielbewerkers sters in 't bij zonder dat ze ieders aandacht verdient. Die verzuiming gebeurt ondanks dat A. D. H. de oorzaak kent van de staking, de vragen der werklieden en de antwoorden van de patroons; want hij heeft alles schriftelijk in zijn bezit. Nog moer hij heelt de bespreking daarom trent in den Ambtelijken Scheids en Verzoe- ningsraad gevolgd. Waarom spreekt en schrijft hij daar niet over in de De Werkman Dan zou ieder onvooringenomen persoon daarover kunnen denken. Mr. A. D. H. twijfelt aan de poging die ik bij de werklieden aanwendde. Daarvan zijn de werkvrouwen en mannen van Torley getuigen. Zelfs de H. Bestuurder van Torley kent de voetstappen die ik gedaan heb omdat de lus- treerders nog een dag langer aan 't werk zou den gebleven zijn dat om de gepapte garens niet te laten beschadigen. Deze getuigenissen stellen de lichtzinnige verdachtmakingen van A. D. H. in hun volle daglicht. Mr.A. D. H. neemt de argumenten over die burgeisbladen 25 en meer jaren geleden ge bruikten met te beweren dat deze staking uit politiekeberekeningen is ontstaan Nochtans een nieuwe sekretaris van dezen tijd mag niet gesteld worden bij die oude pruiken, en voor namelijk niet een Vlaamsche Nationalist, zoo als Mr. A. D. H., die droomt van een gansch nieuw leven te scheppen, met verstandige en klare koppen. Neen, Mijnheer, zulke ouder- wetsche beweegreden, die gij gebruikt, pleit niet in uw voordeelwel in tegendeel. Mr A. D. H. beweert dat de staking is aan gegaan op een ongunstig oogenblik, toen er weinig bestellingen waren, en zonder reke ning te houden dat de Firma Torley nog een fabriek heeft in Braband. Eenieder weet dat dit tijdstip het gunstigste is, en er nu veel bestel lingen zijn. Dat zou toch A. D. H. als sekre taris moeten weten, wat door al de werklieden van Torley zoo goed is gekend. Wanneer de Brusselaars goesting hebben zich te laten scheren tot op het vel, wil dat zeggen dat de Aalstenaars het ook moeten laten doen Het schrijven van AD. H. getuigt van zijn onkunde in de werkersbeweging. Ondanks dat de loonen in de textielfabrieken van Brabant langer zijn dan in de beide Vlaanderen, dus in ook in Aalst, toch hebben de Vlaamsche tex tielarbeiders en vrouwen nooit geduld, dat de bestaande overeenkomst met de voeten werd getreden. Dat is de groote reden waarom de werklieden van Torley sinds meer dan 5 weken in strijd zijn. Dat weet A. D. H. ook maar als een kwade jqpgen zwijgt hij er over. Mr A. D. H. gaat verder met te schrijven dat de staking werd uitgeroepen vóór de onder handelingen ten einde waren, en dat de afkeu rende stemming van den Scheids- en Verzoe- ningsraad dit bewijst. Mr. A. D. A. zegt niet dat de H. Bestuurder van Torley uitdrukkelijk heeft verklaard dat alléén over de 4 papers en de haspelaarsters die kleine fischen afwerken, voorts kon onderhan deld worden. Doch hij weigerde voldoening aan de meisjes van de garen- kanet- en ijzermo lens te geven, ook aan de lustreerders en hun helpers, aan de daguurwerkers en voor het twee ploegenwerk. Ziet naar het advies dat ge ontvangen hebt van den Scheids en Verzoe- ningsraad het staat daar zwart op wit neerge schreven. Zou ik hier moeten uit besluiten dat A. D. H. over de staking en de gevoerde onderhandelingen spreekt, zooals een blinde over kleuren Inderdaad, de Vertoeningsraad heeft gehoor verleend aan de Firma Torley, omdat de Heer Bestuurder beweerde niets meer te kunnen ge ven om reden van concurentie. Nochtans heb ben de bestaande officiële lichamen voor plicht, de overeenkomsten die afgesloten werden tus- schen de Patroons en Werkliedensyndikaten te doen toepassen, en desgevallend beiden op hun plichten te wijzen. Wanneer zulks niet is febeurd in dit geschil en de afgevaardigde der 'ronters hiermeê instemde, dan wordt daar- meê de waardigheid van Scheids- en Verzoe- ningsraad niet verhoogd. Ook kunnen we aan A. D. H. verzekeren, dat hier over't laatste woord nog niet is gezegd en het gebeurde bergt een kwaad in zich voor de toekomst, dat zijn invloed kan hebben voor al de textielbewer kers sters van Aalst en omliggende. Wij hopen echter dat de Raad op zijn besluit zal terugko men. Mr. A. D. H. beweert dat wij de andere bon den in deze zaak op zijde willen stellen, en voegt er bijdat daar kost wat kost een einde moet aan komen. Welnu, ten gevolge der moeilijkhe den in het fabriek Torley, werd op eerste ver gadering der maand Maart aan de werklieden van de andere syndikaten, welke er tegen woordig waren, gezegd dat zij van het ge beurde hun sekretarissen moesten verwittigen. Den 17 Maart verscheen een scherp artikel te gen het Bestuur van Torley, Op 5 April heeft A. D. H. Qpons bureel geweest en hij vroeg me om te mogen kennis nemen van de vragen die waren gesteld door de werklieden ik maakte ze hem over met de antwoorden er op, gegeven door 't Bestuur der fabriek. Den zelf den dag stuurde A. D. H. mij een briefje, dat luidde als volgt Waarde Heer Flips, Met onze hernieuwde dankbetuiging heb ik het genoegen U hierbij de door U be- reidwillig ter inzage toegezonden beschei- den terug te sturen Met Genegengroet. (get.) A. D'HAESE. Dus Mr. A. D. H. was gelukkig over het gunstig onthaal dat hij van onzentwege ont ving. Doch Woensdag, 11 April, werd een ver gadering gehouden in 't Vlaamsch Huis en ten gevolge daarvan werd ons een brief gezonden, die we aan de werklieden van Torley meedeel den. Deze was niet van denzelfen aard en er werd in gevraagd de sekretarissen der ver schillende vakbonden samen te roepen. Na twee dagen wachten op A. D. H. werd den 14 April op het stadhuis de gewenschte vergade ring gehouden, waarop Mr. A. D. H. afwezig was... Wij habhen volledig voldaan aan de vragen van Mr A. D. H. Om welke reden wil hij ons nu beschuldigen van bedoelingen, die wij nooit gehad hebben Met veel reden mogen wij ver onderstellen, dat hij ter kwade trouw handelt. Mr. A. D. H. wil afbreken. Inderdaad zijn artikel getuigt daar van. Zijn eerste werk dat hij in Aalst wil verrichten is de staking breken van de moedige mannen en vrouwen van Torley, die meer dan 5 waken reeds in strijd zijn. Zijn schrijven is een aanlokkings middel om de onervaren buitenmenschen naar het fabriek Torley terug te brengen en het vuil werk van onderkruiper te verrichten. Wil A. D. H. zijn verwaandheid blijven volhouden, dan kan hij het voor gezegd houden, dat de werklieden van Torley in het bijzonder en de werkende klasse in 't algemeen zijn kwade jongensstreken hem nooit zullen vergeven. H. F. Voor de stakers van 't fabriek Torley 4e Lijst. Rondgehaald door do meisjes vaneen Breifabriek, werkgezellinnen volgt ons voorbeeld 24,50. Lied gezongen door Leo pold De Bruyu bij Onbekend 3,25. A. Van Hemden een boks 'aan Jozef Eeman 3,00. 't Werkerslied gezongen door en by Van Pamel Oscar en rondgehaald door een sta ker 15,00 hij doet ernog 2,00 by. Ontvangen van een fabrikant 20,00. Dezelfde staker en Van Pamel flikken hun vaart by Casi- mier Verbeiren die nog opbrengt 2o,oo* Nog voor't refrein van denzelfden fabri kant 2o,oo. Benoit Wauters 5,00. Rondge haald op het huwelijksfeest J. Cooman 5o,oo. Een lie>d gezongen door A. Verbrae- kel op het huwelijksfeest van Prosper Ver- braekel 13,2o. Lied gezongen door Georges Mertens rondgehaald door Rimbaut in Hand in Hand 18,70. Lied gezongen door Emerence Palsterman op het huwelijk van J, De Wilde-Herromans 4o,oo. Eeman Pe trus doet er nog lo,oo bij. Nichels Alfred 5o,oo. Wauters Benoit 5,00 Bombeeck Leopold 5,00. De Brabander Th. 5,oo. De Fleurman 5,00. Lied gezongen door Cornand en zijne vrouw bij A. De Smedt 22,o5. Lied gezongen door M. De Schrijver in het zilverstuk 12,00. Rondgehaald door de goede 22,00. Lied gezongen door G. Van de Velde bijgenaamd Criboui by Frans Wa- steeis 6,25. Lauwerys Leon 5,00. Lied ge zongen door de Schrijvey F. bij Vergeylen 5,oo. Lied gezongen door Van der Maelen Albert 5,00. Lied gezongen door Vera Sido- nie b(j Pots Leon l4,oo. Gezongen door de Neef R, bij J. Van Cauwenbergh 5,05. Rond gehaald door Van Wezemaal Jaak met zijn doop l3,oo. De vrienden van de Groenstraat vergeten hun strijdende broeders niet 19,00. Lied gezongen door Nantjo Schrijver voor Mieke Schrijver by L. Buys 11,35. Een lied gezongen door A, Vinck by J. Boeykens 25,50. Een lied gezongen bij De Schry ver Odilon op het feest van zyn dochter 13,50. Lied gezongen door Josephine Van Gyse gem en rondgehaald door V, Amant 5,65. Nog een lied gezongen by de zelfde 3 35. Lied gezongen by Moens Valery door Rim baut J. 15,00. Lied gezongen door Fr. Bos- schaert bil de We De Moor Borluutstraat l5,2o de bazin doet er nog 0,80 by Steenhaut A. 2,oo. Amant K. 2,00. Flips H. 2,00. Boeykens Gustaaf 12,5o. Totaal 549,85 fr. Errata. Lied gezongen onbekend by Petrus De Neef. 6,15 fr. Den toestand Deze blijft onveranderd. Het Bestuur van het fabriek tracht de meisjes die op andere fabrieken aangenomen waren het werk te doen ontnemen, nog deze week waren 2 meisjes op één fabriek aangewor ven, doch het bestuur had zulks verno men, en toen zy den volgenden dag gingen om te werken, werden zy terug door ge zonden omdat zy staaksters waren. Twee jongens en nog een 6tal meisjes hebben deze week het werk verlaten by Torley, zoodat er nog slechts 5 meisjes en 2 mannen het vuil ratten werk voort zetten. Hoe lang zal dat duren Wi] vernemen dat zekere meesters aan de nieuwelingen die in het fabriek geko men waren hun het werk aanleeren. Met recht wordt er gezegd, dat die personen eveneens onderkruiperswerk verrichten. Woorden en Daden Fronters Mentaliteit De fronters nemen ods strydprogramma over. Een staaltje van hunne daden. Een werkman wordt aanvaard voor een loon die ze zouden menschelyk regelen, hier voor hoefde hy eiken dag naar Brussel te gaan werken, en zich latende leiden door hunne nieuwe voorgestelde loonbasis die betaalde ze hem de kolosaaale som van 2,7o fr. per uur, dit aan een kloeken flinken arbeider met 3 kinderen 2,70 fr. per uur om eiken dag naar Brussel te reizen. Niet waar, beste vrienden, M. De Vegel- Mertens, gepatenteerde fronters, betalen hunne arbeiders goed.terwyi hier ter plaats by de Heeren Christenen en Liberalen, een ongeschoold diender betaald wordt aan 3 fr. por uurdenken zy dat men het gemakkelyk kon stellen met nog o,3o fr. min. Het ware te wenschen dat de muilentrek kers uit de Molenstraat, eens eerst en voor al hunne vrienden bezochten. Woorden kosten niets maar daden wel. Bij Van Ghijseghem Door de onderhandelingen van de Secre tarissen der Vakbonden met den H.Bestuur der, zal van af de maand Juli aan de vra gen der wevers betalen, de wachturen en zoo meer voldoening gegeven worden. Bij Beeokman Verleden week hebben nieuwe onder handelingen plaats gehad met de Secre tarissen van onzen Textielbond. De Heer Beeckman beloofde de klachten van de wevers te zullen onderzoeken, dat ondanks de boomen sinds 6 weken waren afgewerkt en heeft aan menige wevers een bijleg ge geven. Voor de Dressers werden ook goede beloften gedaan, wanneer de vooFtbrengst zal vermeerderen. Aan alle werklieden uit de Brouwerijën Op Zondag den 27 Mei aanstaande om 2 namiddag OPENBARE VERGADERING in het lokaal «Hand in Hand» Molendries. Dagorde Loonsboweging, Verslag over de gevoerde onderhande lingen. Mannen uit de Brouweryën, alleman op post Het gaat om uwe eigen belangen Geen achterbly vers man ne 0 sten Mj z kuip GEBOORTEN. Mannelyk 4. Vrouwelyk 10 Totaal 14 HUWELIJKEN. Romaan Hoffelinck, bed. met Martha De Vylder, z. b. Karei Callebaut, metser, met Joanna Wil- lems, z. b. Albert Scheerlinckx, breier, met Virginia Callebaut, z. b. Victor Rabier, pasw. met Margaretha Boel, kleermaakst. Emiel Callebaut, werkm. met Hortentia, Scheerlinckx, z. b. Frans Van Handenhove, schipper, met Vic toria, Cornand zijdebew. OVERLIJDENS. Maria Van Eetvelde, winkelierst. 65 j. Lange Zoutstraat. Karei Troch, m. Maria De Swaef, landw. 53 j. O. D. Steenweg Joanna Bruyninckx, vr. Felix Van Mulders, z. b. 27 j. wonende te Meldert. Maria Baetens, vr. Jozef Van de Meerssche, z. b. 37 j. Nestor De Tièrestraat. Theresia Poriau, vr. Louis Coo- remans, z. b. 71 j. Guldenboomplaats. Clo thilda Hennion, vr. Theofiel Laebens, z. b. 57 j. Schoolstraat. 2 kinderen onder de 7 jaren. Zijn het de socialisten of zijn het de katho lieken, vroeg mij Donderdag eene vrouw, die ons na den oorlog die schoone werkershervor mingen hebben gegeven Ik antwoordde haar: het is dank aan de socialisten. Ik heb er daar anders hooren over praten, zegde mij die vrouwwel jongen, u moest eens in de ACHTUREN MIS hebben geweest 1.... Een vreemden Pastoor, hij heeft mij daar gekapt op de socialisten al die schoone her vormingen die wij dank aan de socialisten hebben bekomen, zegde hij maar vlak af dat de katholieken dit hadden gedaan, en dat het aan hun te danken was, dat onzen man des morgens en 's avonds hunne kinderen eens konden omhelzen, en vroeger nietU moet maar durven hé Marie, maar u geeft daar toch geen geloof aan 7 Bah Bah l zegde Ma rie, de menschen hebben buiten met hem gelachen. Ik bedankte Marie, 'k ging mijn gang en zegde tegen mijn zelveen zij zeg gen ons, dat de kerk het huis va» God is, dat niet anders mag dienen dan voor Godsdienst leer, en om de kristelijke plichten te volbren gen. en indien die vrouw mij de waarheid heeft verteld, zal het beter gelijken aan een politiek lokaal. En zeggen dat er voor een 70,000 fr. veran deringen moeten aangebracht worden 1 Onze

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2