MEDEN IS HET DE GROOTE DAG! Elk bewuste arbeider en bediende dopt zonder dralen Rood ONDER N. REDEVOERING Hoe moet men stemmen En waarom niet O Wie heden Zondag Stemt voor de Socialisten Uitslagen der Kiezing. 25e Jaargang N0 23 Prijs per nummer 50 centiemen 3 Juni 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Uitgesproken in de Kamer van Volksvertegenwoordigers In zitting van 15c Mei 1928, door Nichels Alfred. O ij ze Kandidaien voor I Ouze Kandidaten voor Kapitalisten, of ze gods loochenaars of aanbidders zijn, verbroederen Waarom zonden ook de werklieden en bedienden de banden niet in elkaar leg gen, in plaats van zich te la ten verdeelen 1 En als een man doppen onder N. 4. de Werklieden Kamer Lijst N. 4 Qewoon leden. Plaatsvervangende leden de Bedienden Kamer Lijst JV. 4 P/aalsvervangende leden Bedienden, Stemt Bood betuigt zijn wil voor Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische W e r k 1 i ed e n - P a r t Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Mynheeren, Ik kan heel kort zijn omdat er reeds zoo veel vorige redenaars mijne gedachten min „of meer hebben vertolkt. Maar naar myne bescheiden meening moeien wij al onze aaudacht schenken aan den woningnood en de regeering aanzetten een goede bouwpo- litiek te volgen. Do woningnood heerscht beden nog altjjd in zijne volle hevigheid, en zij die meenen dat de woningnood in bet jaar 1930 tot het verleden zal behooren, ver gissen zich ten zeerste. men op de bedekte plankenvloer moet slapen Het is er, om zoo te zeggen een bondenle ven en tocht schrikt en beeft de arme wedu we omdat zy bedreigd wordt te moeten ver huizen voor een familielid daar zij zelf niet weet waarheen met baar talrijke kroost. B\j gebrek aan plaats wonen er in één ba rak van bet Albert-Fonds twee huisgezin nen met acht en zeven personen, dus vijf tien menscben Meermalen zijn we in Aalst reeds ver plicht geweest menschen die uit bun buisje Ja, 't is waar, de Maatschappij van Goed- I zijn gezet geworden een onderkomen te ge- M TTr™"Q,Q- ven in bet nachtverblijf van de stad ande ren tijdelijk gezet in stadsgebouwen. Er heerschen nog altijd schuwelijke toe standen op gebied van huisvesting, en om daar een einde aan te stellen moet er ge bouwd en nog gebouwd worden. Bouwen en verhuren. De Maatschappij van Goedkoope Werk manswoningen te Aalst heeftop dit gebied goed werk geleverd, en in den beginne beeft zij gebouwd om te verburen, betgeen zi) nu niet meer doet. Al de huizen die door die maatschappij gebouwd worden zijn, vóór dat ze gebouwd zijn, reeds verkocht. Van hare eerst gebouwde huizen zijn er I tegenwoordig nog eenige die verhuurd j worden. Welnu, het schijnt, zoo ten min- i ste verneem ik uit den mond van een be voegd persoon, dat er zou besloten zijn dezen die de huizen in buur hebben te ver wittigen dat ze den voorkeur hebben hun i buis te koopeo, zooniet dat hun woning j aan een ander zal verkocht worden, on zulks beteekent, gezien bet nieuwe buizen zijn, na den oorlog gebouwd, in enkele we- ken weken de straat op. Zulks is ook geene oplossing, heer minis ter, want huisgezinnen op de straat zetten om anderen die woningen te laten betrek ken brengt geene enkele nieuwe woning bli. Wat wenschelijk is en de maatschappij van goedkoope woningen zou moeten op het hart gedrukt worden, dat is dat wanneer ze een aantal huizen bouwt, ze er een zeker getal zouden moeten voorbehouden om te verhuren aan de gezinnen, eerst aan de talrijke die geen woonst hebben en over geen middelen beschik ken om zich een eigen huisje aan te schaffen. Dit gebeurt niet in Aalst, want 't is jaren dat er geen huizen meer zijn gebouwd om te ver huren. Volgens de laatst gestemde huishuurwet keeren we in tjaar 1930 naar het gemeen koope Woningen heeft 33,000 woongele genhedeu gebouwd, en door de bijzonderen is er insgelijks, maar in veel mindere mate gebouwd. Maar vergeet niet, mijnbeereu, dat er wekelijks meer nieuwe buisgezinnen wor den gevormd dat er por week buizen of woongelegenheden worden gebouwd, en dus de woningnood verre van opgelost moet zijn. Ik ben van den beginne af een voorstan der geweest van het premiestelsel, op voor waarde dat bet premiestelsel geen binder- paal mocht zjjn voor de werking der maat schappijen van goedkoope werkmansbui zen, en ik heb ten zeerste betreurd dat mijn vriend Wautors, die destijds minister van nijverheid en arbeid was, het toekennen van premiën beeft moeten schorsen voor het bouwen van een eigen woonst. Maar tegen het noodlot is niet op te ko men. De Staat verkeerde in geldverlegen heid en den beer minister van fisanciën deedthet premiestelsel schorsen. Thans dat de toestand van hot land in geldelijk opzicht is verbeterd, beeft de hui dige regeering het premiestelsel terug in gevoerd en ik voel er mij oprecht gelukkig om. En zij die meenen dat de socialisten ge- kan* zijn tegen bet premiestelsel om het bouwen aan te moedigen, hebben bet ver keerd op. Zijn eigen huisje. Wat kan een werkman nu toch minder hebben dan een eigen buisje NeeD, men mag bet een echte schande noemen dat er zoovele werkersgezinnen zijn die ganscb bun leven hebben gewerkt en gezwoegd en er nooit in gelukt zijn bun eigen buisje te bezitten. Maar de waarheid is dat er vele buisge zinnen zijn, en dan nog de talrijkste, die over de middelen niet beschikken om een huisje te bouwen, dus om de premie te kuu- nen bemachtigen, want men moet over en kele duizendo frank beschikken om den noodigen bouwgrond te betalen wil men het overige geld kunnen leenen. Hetzijn dus de kleine gezinnen, daar waar man en vrouw kunnen werken, die een som meken kunnen vergaderen en aldus in do gelegenheid zyn de promie te bemachtigen. Maar voor een gezin met verscheidene kindoren is het geheel anders gesteld. De zen kunnen niet sparen, het loven is te duur de onderhoud van zoo een gezin te zwaar en dezen achten zich gelukkig wanneer ze mot hun inkomen rondkomen. Hebben ze bet ongeluk voor de oen of an dere reden hun woonst te moeten verlaten, worden ze verplicht te verhuizen, dan we ten ze niet waar naartoe. De eigenaars zyn niet zot van huisgezin- nin met veel kinderen in hunne eigendom men een onderkomen te verschaffen voor dezen is bet moeilijk eene woonst to vinden. En dan zien we nog al dikwijls dat dio groote gezinnen gescheiden worden moe der en vader worden hier opgenomen, kin deren langs een anderen kant, en dat schoo- ne groote gezin is uit elkander gerukt. Het zoek, bet vindt, bet heeft geene woonst. En wanneer we zien dat meermalen de gezinnen uit elkander worden getrokken om niet onder den blooten hemel te moeten slapen, dan ook zien we dat ze soms zich moeten vergenoegen met de meeste de ongezondste krotten. Ik ken in Aalst eene weduwe met zes kin deren zy beschikt over één plaatsken en een stuk zolder. Ik zeg een stuk zolder, om dat het maar een afdak is, zoodanig dat er geen beddens kunnen opengezet worden en recht terug, wat in andere woorden wil zeg gen de eigenaars zullen met hunne - domuien handelen naar goeddunken, verhu ren aan wie ze willen, doen verhuizen wanneer ze het goedvinden en verhuren aan een prijs naar hun beliefte. En de woningnood heerscht nog 1 is hij niet opgelost in 1930, dan kunnen we ons aan erve dingenvewachten, en terwijl de Belgische bevolkingde honderdste verjaring harer onaf hankelijkheid zal vieren, bestaat er veel kans dat de eigenaars van hunne gekregene vrijheid misbruik zullen maken. Laat ons daarop waken, en de woningbouw zooveel mogelijk aanmoedigen opdat we de gevreesde ramp zouden vermijden. En nu een woordje over Het peosioenije onzei1 oudjes. We zijn einde-Mei van 1928 en een groot ge tal oudjes wachten nog altijd op hun aanvul lend pensioen van 7923. Ik begrijp dat het niet gemakkelijk is der gelijk werk uit de voeten te helpen ik ben er zelf van overtuigd dat uwe bedienden, heer minister, flink en spoedig werk hebben gele verd, en dat het dus hunne schuld niet is wan neer er heden nog zoovelen wachten, maar in 't vervolg moet men toch, al was het maar tijdelijk, meer bedienden plaatsen om te ver mijden dat er zoovele ouderlingen naar 't pier land vertrekken alvorens te ontvangen datgene wat hun van rechtswege toekomt. En nu eene vraag, heer minister. Een paar oudjes van de gemeente Burst, Goethals-De Moor, misschien wel de onge lukkigste onder uwe gepensioeneerden, komen me vragen waarom ze nog het aanvullend pen sioen niet hebben genoten ik neem inlichtin gen en men bericht me dat die menschen geen aanvraag om aanvullend pensioen bij het ge meentebestuur hebben ingediend. I 't Is mogelijk, heer minister, dat die men schen die weinig met andere lieden in aanra king komen, die om zoo te zeggen doof zijn, niet hebben geweten dat zij opgeroepen wier den om hunne aanvraag in te dienen, en hier om nu de 72o frank voor den man en 540 fr. voor de vrouw niet zullen genieten voor 1927 Een zeer zwaar verlies voor die ongelukkigen Zouden in die omstandigheden die oudjes hunne vraag niet mogen doen, met kans van aanneming, voor het aanvullend pensioen voor 1927 En onze gehospitaliseerde ouderlingen Die ongelukkigen, die niet het geluk hebben bij kinderen of familie hunne laatste dagen te mogen slijten, die ook worden ongeduldig en vragen of zij ook geen duurtetoeslag zullen krijgen. Nu ontvangen ze 60 frank per trimester. Twintig frank per maand, dus ook te weinig, want hun pijpje tabak, hun snuifje en hun glaasje bier is ook fel in prijs gestegen. Gaan zij ook iets genieten van het aanvul lend pensioen Wanneer zijn zij het te verwachten Mag ik ook den heer minister vragen voor wanneer hij denkt dat er een begin van van betaling zal gemaakt worden voor het aanvul lend pensioen voor 1928 Het aanvullend pensioen wordt gegeven ge zien de levensduurte. Er zou dus moeten gezorgd worden dat de betaling van het aanvullend en het gewoon pensioen te gelijkertijd wordt uitgekeerd. Ik hoop dat den heer minister het billijke van die vraag zal inzien. En wanneer ik aandring op de uitbetaling van het aanvullend pensioen zoo spoedig mo gelijk te doen geschieden, dan is het omdat al degenen die midden die oudjes leven weten hoe pijnlijk hun toestand is, in welken erbar melijken toestand zij verkeeren. Tien franken daags pensioen. En denkt niet, heer minister, dat wij aan demagogie doen wanneer we vragen een pen sioen van 10 frank daags voor onze afgesloof de ouderlingen. Waren we vóór den oorlog niet allen't ak koord dat een pensioen van 1 frank daags niet overdreven was Vóór den oorlog 1 frank staat in koopkracht gelijk met 10 frank hedendaags. Ten andere erkent het gouvernement zelf niet dat men 10 frank per dag noodig heeft om een oudje te onderhouden Inderdaad, een ministerieel besluit zegt dat, om het aanvullend pensioen toe te kennen, er moet rekening gehouden worden met al de in komsten en dat degenen die kost en inwoon hebben, uit dien hoofde een inkomen moeten aangerekend worden van 8 frank per dag of per jaar 2,920 frank. Dit is toch wel de erkenning dat men 8 frank per dag minstens noodig heeft om een oudje eigen- f te voeden, Daarbij heeft een oudje nog wat anders noo dig dan voedsel en dus zal niemand ontken nen dat lo irank per dag minstens onze oudjes zouden moeten hebben om te kunnen leven. 'k Weet het, 't zal eene groote uitgave zijn, maar zij die gansch hun leven hebben gewerkt en gezwoegd moeten toch ten minste van den honger gevrijwaard worden in hunne oude da gen. Laat ons samenwerken, heer minister, op dat we zulks zouden kunnen verwezenlijken. Zorgen voor de ouderlingen is een perel aan uw kroon. Zeerwel aait de uiterste linkerzijde). STEENHA UT JOZEF Uittredend lid DE VLAMINCK FRANS Sigarenmaker DE MOL CONSTANT Meubelmaker DE BRUYN PETRUS-JOZEF Machinist SPER AUGUST Spiegelslyper BUYL LEON Textielbewerker BUYL DOMIEN Wever DE SCHRYVER POL Wever Qewoon leden. HAELTERMAN CESAR Vakbondleidor VAN TRIMPONT OM ER Cooparatief-Bestuurder S DE BRUYN JAN IJzerwegbediende FLIPS HENRI Vakbondleider Vergeet niet dat er twee maal moet gestemt worden. Éénmaal op de kop der werkelijke kandidaten en éénmaal op de kop der plaats vervangende kandidaten. Heden hebt Gij de gelegenheid een groote groote stap te doen ten bate uwer belangen. Voor U is de verkiezing der Werkrechtersra- den meer dan belangrijk. Waarom Omdat de patroons uw werkcontrakten meer dan andere onder de voeten treden Omdat Ge nog niet de noodigen syndikalen steun hebt, zooals de arbeiders uit privaat, om uwe rechten te verdedigen, daer Gij tot hiertoe nog met te weinigen gesyndikeerd zijt. Ge hingt immer het hekken aan den ouden stijlgehooptet steeds op verbeteringen van uw lot, door menschen die niet tot uwe klasse behooren Wier belangen rechtstreeks tegenover de uwe botsen Wier einddoel een gansch ander ideaal is, s het uwe. Werpt uw onverschilligheid aftrekt U los uit die gelatendheid, uit dien atmosfheer van muffe studeerkamertjes durft met open zivier strijden. Reeds jaren zijt Gij verdrukt uw loon is in l algemeen lager dan datgene der arbeiders uit t priviaat. Nochtans besteedden uw ouders veel geld voor uw onderwijs en opvoeding. Ge hebt recht op betere bestaansvoorwaarden. Maar Gij vergat de woorden van Karl Marx Uw ontvoogding zal uw eigen werk zijn Daarin ligt uw vergissing 1 Gij moet in de wereld op eigen krachten bouwen. Niet op die van anderen. Zendt dus mannen naar den Werkrcehters- raad, die van uwe klasse zijn Die uwe nooden en uw belangen kennen Mannen die uw vertrouwen verdienen, waar op Ge altijd en overal kunt rekenen. Uw belangen zijn U het heiligst. Verdedigt ze, zooals 't moet. Maar stemt daarvoor rood Katholieken, Liberalen, Daensisten deden niet voor U 1 De Socialisten verdedigden steeds uwe be langen, drougen aan op een contrakt van zes maanden vóóropzeg voor uw werk, spraken voor uurregeling en betere werkvoorwaarden. Twijfelt dus niet. Geeft uw stem aan de Socialisten, dkn zult ge mannen kiezen waarop Ge vertrouwen kunt. A. VIJVERMAN. Hoogere loonen en wel 30 fr. per dag voor de vrouwen 40 fr. per dag voor de ongeschoolden 5o fr. per dag voor de vaklieden. Behoud van den urendag Uitbreiding der sociale wetgeving Wie 3temt voor liberalen en christenen geeft te kennen dat hoogere loonen hem niet bevallen, korte werkuren best kunnen gemist worden. Wie stemt voor de socialisten toont dat hij vertrouwen heeft in de arbeiden de klasse en door haar meer recht en rechtvaardigheid wil brengen. Wie stemt voor liberalen en christe nen bewijst dat hij aan de slippen der kapitalisten hangt en rechtvaardigheid voor hen niet noodig is. Arbeiders allen gestemd onder N' 4 en goed stemmen door twee bollekens zwart te maken een aan de kop der wer kelijke en een aan de kop der plaats vervangende kandidaten. De vrienden depouillanten worden vriendelijk verzocht, van zou spoedig mogelijk den uitslag te zenden aan Gezel Alfons Berghman: Hand in Hand, Aalat. Telefoon 572. De uitslagen zullen in onze lokalen van het arrondissement bekend gemaakt worden.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1