Uit de Roode Nijptang 4 We willen als laatste oproep tot de werklieden- en bedienden- kiezers (ressen) enkele leiten aanhalen, van de ontelbare, die de kristenen op hun ge weten hebben. Wereldvrede. MIJN HOEKJE Zij en Wij Bezie ze hu slaan Zwijgen ware eene Misdaad Arbeiders Soc. Jonge Wacht I. Houlart en Ileyman hebben den wensch van het Comité Industricl voldaan, door de speciale belas ting op de patroons, tot verbetering van het beroeps onderwijs, af te schaffen. 2 Op 15 December 11. hebben in de Kamerafdeelin- gen de kristenen samen met de klerikalen en liberalen tegen den 6-maanden gestemd. 3. Op 16 December 11 werd in de Kamer een voor stel van den socialist Somerhausen ten voordeele der kleine handelaars-huurders, door kristenen, katholie ken en liberalen, verworpen. 4. Op 20 December 11 verwierpen in de Kamer, kris tenen, katholieken en liberalen een motie van gezel Prosper De Bruyn. ten voordeele van de eischen van alle arbeiders nopens de perekwatie. 5. Op 23 Februari 11. verwierpen in de Kamer kris tenen, katholieken en liberalen een socialistisch voor stel om, in afwachting van eene definitieve perekwatie der pensioenen, de ellende der kleine gepensionneer- den wat te verzachten door voorloopig het schomme lend gedeelte der pensioenen met 25 t. h te verhoogen 6 Op 22 Maart 11 stemden in de Kamer kristenen, liberalen en klerikalen sameu voor eene speciale en nutlelooze uitgave van 30 millioen, voor versterkingen langs de Maas, die tot niets dienen. 7. In de Kamer beeft minister Heyman brutaal ge spot met den eisch van 10 fr. daags pensioen voor de oudjes. 8. In de Kamerzitting van 3 Mei zegde minister Hey man dat de maatschappijen voor goedkoope woningen huizen moeten verkoopen en hoogere huishuur moeten vragen. Lage huishuren heette hij misbruiken! Hij is uitsluitelijk voor het stelsel der premies. De menschen die geen geld hebben moeten dus niet wo nen 9. Volgens een affiche op de muren der stad geplakt komt de regeering dus met medeplichtigheid der kris tenen, een belasliog van 14 fr. per 100 kilos op de bloem te leggen wat broodverduring moet veroorzaken. 10. De socialistische eischen in de Kamer voor een degelijke perekwatie der onderwijzers bielpen de kris tenen in de Kamer verwerpen. II. De uiibetalingder verhoogde ouderdomspensioe nen gebeurt met eene ergerlijke vertraging. 12. De socialistische Syndikale Kommissie zet eene campagne op touw voor verhooging der minimumloo- nen tot 50, 40 en 30 fr. daags. (Het was zij ook die na den wapenstilstand het sein gaf voorde minimum loo- nen van 1 fr. per uur). Het kristen werkmansblad (2) Het Volk heet dien eisch volksbedrog en breekt hem af zooals de ergste reactionnair het niet beter zou kunnen. 13 (Judas). De kristenen komen zich 't akkoord te verklaren met het militaristischleger ontwerp van de Broqueville volgens hetwelk voor 31.000 of de 2/3 der milicianen de diensttijd gaat verlengd worden tot 12, 13 en 14 maanden en dat aan 't land 100 miljoen meer gaat kosten, terwijl er volgens hen voor de oudjes niets af mag, en terwijl er order gegeven s om als belasting de alhoudingen op de loonen vergrooten weer te OOGZIEKTEN 15e Cinema Moderne ten dienste van een werk van Algemeen Belang. Het geduid ten einde. Victor De Geyler Burgerlijken Stand - Aalst Syndikale Jlubriek. Ziedaar de ware oaloochenbare feiten. Ziedaar de nare bilan. Arbeiders, bedienden, gaat gü u laten bedotten door die wer- kersverdeelers en werkerbedriegers Neen, gü zyt verstandiger dan zij wel meenen GÜ zult uw waar geweten laten spreken en alléén stemmen voor de Socialisten onder N. Weer hebben do Meifeesten de geestdrift voor de gedachte van Wereldvrede ontke tend en daar waar op het gebied van de Binnenlandsche politiek zoo weinig ge beurt, past het wel nog eens te zeggen, welk de kansen zijn, die er bestaan voor het be reiken van deze idealen. De gruwelen van den oorlog hebben op de thans levende gedachten een geweldigen indruk gemaakt en er wordt geen mensch meer gevonden,die zich niet ten minste een maal heeft afgevraagd of er dan nooit een middel zou gevonden worden om de geschil len, die do menschen en de volkeren ver doelen, langs vreedzamen weg te slechtten. Niet ieder kon voor zich, deze vraag be vestigend beantwoorden en velen berusten bij de gedachte, dat de oorlog een plaag is, die de menschen doorheen heel de geschie denis vervolgd heeft en zal bleven vervol gen het was altijd zoo, het zal altijd zoo blijven En toch is het een dwaling Evolutie. Immers is hot juist een eigenschap van onze omgeving, dat ze nooit hetzelfde blijft en ze zich van eeuw tot eeuw, van jaar tot jaar, van dag tot dag, ja, van seconde tot seconde wijzigt, of, zooals men zegt, evolu eert. De veranderingen, die ze ondergaat, volgen elkander met steeds grooter snel heid op er is in de laatsto halve eeuw op hot gebied van deze evolutie meer gebeurd dan in de negentien eeuwen, die voorafgin gen I Men heeft de Middeleeuwen een nacht van duizend jaar genoemd de moderne tijden duurden drie honderd jaar; de negen tiende eeuw was de eeuw van stroom en electriciteithet laatste kwart eeuw stelde alles in do schaduw: verlichting, verwar ming, huisvesting, automobiel, vliegtuig <jn radiotelefonie, het dagteekont alles van in de laatste jaren. Waar nu alles gestadig verandert en ver- botert, is het toch niet denkbaar, dat op het gebied van de betrekkingen tusschen de verschillende volkeren alles steedshetzelfde zou blijven.Dat zulks niet het geval is wordt ook door de gescbiedenis bewezen. Het historische Streven naar vrede. De dageraad van het menschelijk bestaan toont ons den enkeling lovende afgezonderd te midden van een vijandelijke omgeving, waarin hij zich hardnekkig tegen wilde die ren en ruwe weergesteltenissen moest ver dedigen en beschermen. Kwam hy in aan raking met zijns gelüken, dan liep het uit op stryd en op geweld. Het duurde lang, langer dan de geschreven geschiedenis in het duistere verleden kan doordringen. Maar het familieleven kwam als een eer ste vredesweldaad, het begin van het ge meenschapsloven. Het is waar, dat in die tyden huisgezin tegen huisgezin, familie tegen familie hebben gestreden, maar weer zegevierde de vooruitgang en men kwam tot de dorpsgemeenschap in de vroegste Middeleeuwen, die een vreedzaam levende eenheid kon genoemd worden. Daarbuiten was echter ook nog dit tijd vak en den riddertijd daarna gekenschetst door oorlog en geweld. Regeerende groote en kleine vorsten belegerden elkanders burcht en stonden bestendig in wapenrus ting. Toch zag men oek toon weer door de wasten onder h»n maatregelen nemen te gen deze ondeilinge twisten. De heropleving van handel en nijverheid, die geleid heeft tot het ontstaan van de ste den bracht op haar beurt de menschen tot meer vreedzame bekommernissen. Weer had domenschelijkegemoeDschap zich uit gebreid cn waar gemeento tegen gemeente nog vaak ten strijde trok, sloten anderen vreedzame bondgenootschappen om onder linge geschillen te vereffenen. Het ontstaan van de groote mogendheden. De gemeenten gingen op hun beurt onder in grootere eenheden in ons land vormden zich de provinciën, of zooals men ze toen noemde, de Staten. In de naburige landen kregen weden stryd voor de nationale een making, die aanleidiDg gaf tot het ontstaan van de hedendaagsche grooto mogendhe den. Weer was oen stap gedaan op den weg naar den vrede, want hoe grooter de volke- reneenheden, hoe verder het oorlogspook verdreven werd. Een uieuw verschijnsel deed zich in de XIX* eeuw voor. Sedert de Staten van Ame rika, die prachtige volkorengemeenschap zich nauw aaneengesloten hadden, deed zich in Europa in den schoot van gelijk aardige en bU elkander hoorende, maar elkander onderliDg vijandige staten een grooten draag naar vereeniging voor Duitschland en ook Italië kwamen tot stand. De vrede was verwezenlijkt ten minste binnen de grenzen van de groote landen van debeschaatde wereld. Dat is de les van de geschiedenis en waar de schakels van een keten zich zoo harmo nisch aan elkander hebben gesmeed is er geen reden om te veronderstellen dat de evolutie ten einde is. Dat was ook de ge dachte die do Vredeconferentie van Ver sailles bezielde, toen ze tot do oprichting van den Volkenbond besloot. Zijn werking sedertdien was nieuw en zün macht is nog beperkt, maar zijn doel is duidelijk gesteld: het bewaren van den vrede onder de volkeren. Juist omdat deze taak ligt in de natuurlij ke lijn van de menschelijke maatschappij zal het doel eens bereikt worden, zooniet onmiddelijk dan toch in eei nabije toekomst B waarvan de dageraad aan een hoopgevende kimme begint te gloren. Eindelük is de lang verwachte dag aangebroken 3° Juni, dag der verkiezin gen van de Workrechtersraden voor werklieden, bedienden en patroons. De Socialisten hebben het N 4. Ja N. 4, wat zeggen wil. dat er vier lÜ'sten zü'n van de werklieden en vier lüs- ten van de bedienden. Er is dus verdeeldheid genoeg, neen teveel. Waarom Heden kiest men «rechters» neen geen rechters om de misdadigers, ruziema ker of dronkaards in 't gevang te stop pen, maar rechters die zekere wer- kerswetten hebben te doen eerbiedigen contracten of overeenkomsten te doen naleven. Eene belangrüke kiezing dus, en nog- tans waar zoovelen onverschillig aan zijn. Hewel ik zeg het recht uit, in hun eigen belang hebben deze die onverschil lig zgn, groot ongelük. Bü de patroons, al schünen ze nu wel verdeeld, al zün er katholieken en libe ralen voorgedragen op twee verschil lende lüsten, toch zullen zü zich wel van akkoord stellen in de meeste gevallen wanneer een patroon zün belangen voor de rechtbank komen. Maar bü de werklieden 2ijn zyn allen wel onafhankelük ge noeg Mogen zü volgens hun geweten altüd handelen Zü'n zü niet dikwüls onder den invloedjvan de grooten Zie daar enkele vragen die men met nog veel andere zich moet stellen, alvorens te stemmen. Wü kennen de kandidaten van de an dere partüën en geloof me, hun onafhan kelijkheid, hun vrüheid is verre van deze van onze mannen te benaderen. De Socialisten zü'n er voor gekend ze zeggen ronduit hun gedacht, zü vree- zen niemand, en de waarheid en de rechtvaardigheid mag door niemand te kort gedaan worden dat is hunne leus en voor dezen moet men stemmen. fi Bedienden, werklieden, neemt deze eenige gelegenheid te baat om u rech ters te kiezen, die wanneer het noodig blükt, niet in de oogen van uw patroon zullen moeten zien, en deze staan onder N. 4 Rood moet uw kleur zün, want 't is dank aan de socialisten dat er reeds wat beternis is bekomen en er ook wat meer eerbied aan werklieden en bedienden wordt geschonken. Dat N. 4 triomfeeren zal is den wensch van FRIEDERIK. Waarom verplichten de katholieke en libe rale patroons hunne werklieden in de kristen of liberale syndikaten te gaan Welke patroons prezen tot hiertoe de socia listische syndikaten aan Hoeveel vlaggen, geschonken door patroons worden er in de kristene ol liberale betoogin gen gedragen? Behandelt die drie eenvoudige vragen en gij zult onvermijdelijk tot het besluit komen dat de socialistische lijsten, in 't belaüg van de hand en geestesarbeiders op3Juni moet en zul len zegepralen. Elk dopt onder N. 4 Dokter O. CROMMELINCK, Oogarts maakt bekend, dat hü vanaf i Juni 1928, verhuist is van de Statiestraat, naar het Esplanadeplein, 16 (Begin der Esplanadestraat). De kristene democraten hebben met een ongehoorde razernij het socialistisch wetsvoorstel op den 6 maandendienst be- kampt. Ze beweerden bij hoog en bij laag dat ons stelsel te veel militaire lasten veroor zaakt en dat de terugroepingen bij ons te lang duurden. En ze gingen van de gemengdeleger- commissie me deelmaken, en ze zouden zijne keer toonen, dat zij veel beter kon den dan de socialisten. Helaas, ze komen van een kale reis terug. Om alleen maar van het leger te spre ken, zeggen wij dat minister de Brocque- ville gereed is met zijn militair wetsont werp, en dat het voorziet 1) De diensttijd zal misschien vermin derd worden voor enkelen tot 8 maanden en dit in't jaar I932, als we nog leven en gezond zijn, en als 't God belieft, zooals ze bij ons zeggen. 2) De eerste zoon van het huisgpzin zal maar I4 maanden moeten dienen, in plaats van 6 maanden, door die smerige socia listen voorgesteld. 3) Er zullen eenige honderden millioe- nen besteed worden aan het maken van nuttelooze forten. En zie ze nu ne keer staan in hun hemd, die slimme dompers 1 Welken bewusten arbeider of bediende zou er dan ook voor zulke prullemans kiezen Geen beter keus dan doppen onder N° 4 Het Belgisch Nationaal Verbond tegen het Venerisch Gevaar heeft zijn bescher ming verleend aan de voorstelling van een groote film Deze film, waarin de beroemde filmkun stenaar Conrad Veidt optreedt, is een roe rende en heilzame les, in den vorm van een drama. Dat is dan ook de reden waarom die rol prent te pas komt in de opvoedende actie van het Verbond, welks aanhoudende werk zaamheid op dat gebied reeds merkwaar dige uitslagen heeft opgeleverd. Deze film zal vertoond worden in de Ci- noma Moderne te Aalst, te beginnen met Vrijdag 8 Juni aanstaande. In het aangevangen werk tot algemeene gezondmaking 6D opvoeding, beschikt men thans over een nieuw middel dat de groot ste diensten aan het volk zal bewijzen. Door wie vorkreegt gij een betrekke» lijken welstand, minder werkuren en meer loon Stemt dus op 3 Juni voor de socially stische lijst Trots herhaald aandringen en tientallen geuitte klachten over de slechte toestanden van zekere straten in de stad, zooals Ledebaau, Hoek Caudronstraat, De Schry- verstraat, "Wellekensstraat, om er maar een paar te noemen, blijft de Schepen van Openbare Werken, de meeste onverschillig heid aan den dag leggen. Voeg daarbij do menigvuldige klachten over het niet regelmatig zuiveren der «ontvangers zooals in de Withuisstraat, waar ze sinds drie maand verstopt zijn naar ons wordt gezegd, en er niets wordt gedaan. Hoelang zal de bevolking met dergelijke handelwijze geschoren zitten Men zegt -- en terecht dat het waarlijk buiten ieders geduld gaat. Dinsdag 5 Juni belangrijke Algemeene Vergadering in Hand in Hand om 7 1/2 ure zeer stipt. Allen op post weze het ordewoord. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek u Volksverheffing Korte Zoutstraat voor onze leden open. "geboorten. Mannelijk Vrouwelijk 11 Totaal 17 HUWELIJKEN. Denaat Droosbeke, wever, met Martha Barrez, breister. 2 echtscheidingen werden uitgesproken. OVERLIJDENS. Maria Bombeeck, vrouw, Prtrus Here- maü, z. b. 79 j. Geeraarclsbergschesteonw. Angenus Byl, maD, Maria Van de Voor de, wever, 34 j. wonende te Hofstade. FranGisca Do Munter, vrouw, Pieter Verdickt, z. b. 47 j. wonende te Moorsel Marcel De Vleeschhouwer, scholier, 7 j. Duivenkeetstraat. Alfons Mattheus, landbouwer man, Maria Van der Biest, 64 j. Geeraardsbergschestr. Laurent De Backer, man, Maria Van der Stuyft, boodsch. 72 j. Kleine St Janstraat. Jozef Ost, wed. Maria Huylebroeck 89 j. Pieter-Coeckestr. Maria Van Holsbeeck, vrouw, Evarist Do Bruyn, z. b. 24 j. wonende te Okegem. 3 kinderen onder de 7 jaren. Rond de staking bij Torley. ERRATA.In het artikel van Zondag was vermeld Den 17 Maart verscheen een scherp artikel tegen het Bestuur van Tor ley. Daar moet aan toegevoegd worden in Ons Volksblad van de Groenkruisers. Verleden week waren een 15tal meisjes, kleine jongens en mannen, al van de bui tengemeenten, het werk komen innemen van de stakers. Tevens had't Bestuur van het fabriek pogingen aangewend by som mige patroons en bekomeD, dat meisjes die waren aangeworven, terug werden gezon den, omdat ze staaksters waren van Tor ley.... Dus, eenerzyds werden onderkrui- pers-sters aangeworven en anderzijds wor den door Torley pogingen gedaan om verschillende meisjes het werk te ontne men.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2