SOCIALISTISCHE TRIOMF! De Katholieken hijten in 't zand. De Fronters en Liberalen zijn voor goed den berg af. RIJK AAN LESSEN Vollediger) Uitslag I Dank! Dank!! Cijfers van Belang 25e Jaargang N0 24 Prijs per nummer 30 centiemen 10 Juni 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst der Kiezing voorden Werkrechtersraad KAM sa DES WEEKLIES»®® KAMEE DEE B1DIEEBE® Kampeeren Kampeeren Arrondissements-Federatie. Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENIÉG Belgische Werkliedon-Party Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 ;$jn de verkiezingen voor den Werk rechtersraad van Zondag laastleden. Het is den uitslag van ons arrondissement jdat we eens willen ontleden. Zeggen we al spoedig hy is prachtig ▼oor de werklied™ hebben we twee gekozen de vrienden Steenhaut Jozef van Aalst en De Vlaeminck van Geeraardsbergen. Profl- .ciat Kameraden. i De eyfers der bekomen stemmen vindt men verder in bet blad. Voor de bedienden hebben we ons ook eens willen meten met do andere partyën en hel ij bekomen stemmental is boven onze ver pachting. Behalve enkele stemmen even aren we in de bedienden verkiezing de fron ters en de liberalen, die partyën die beweren de partijen der intellectueelen te zyn. Daarin vinden we het bewijs dat een deel der bedienden der arbeiders met den geest, ook bier in arrondissement tot bet bewust z\jn komen, dat de redding ligt in de ver- eeniging, in den gezamentlyken stryd van i. band en geestesarbeiders en dat is een ver heugend feit. Wy zijn dus meer dan tevreden over den uitslag van Zondag en zy die voordezoo- veelste maal bet bankroet der Socialistische «lartij hebben voorspeld hebben voor de zoo reelste maal hunnen wenscb voor werke- ykheid genomen. De Socialistische party is springlevender dan ooit en wie wacht op baar dood, moet veel Ujd hebben. Zy die, in tegendeel hopen in baar eindtriomf, zullen zoolang niet boe ven te wachten. Ik heb geen Kiesbrief. .j 't Was verleden week begankenis in de Socialistische lokalen, want naarmate den 'dag der Kiezing nadert naarmate vermeer dert ook de belangstelling en elk wil kiezen. «Ik heb nog geen stembrief» ontvangen! Zie eens of ik op do Kiezerslijst sta ingeschre ven, dat waren zoo bestendig uitroepingen en voor het overgrootste gedeelte ze stonden ingeschreven. En 't lammeteeren ging zyn gang. Ik werk zooveel jaren op betzelfde fabriek Ik werk van myn twaalf jaren en heb nog nooit voor den Werkrechtersraad mogen stemmen Sus of Paul die jaren voor zich zelve werkt, die heeft zyn kiesbrief ontvan gen. Ginder is oen goudsmid, daar een bak ker, daar een kleermake.allen hebben geen patroon en toch staan ze op den Kies- Jyst. En zoo gaat bet lammeteeren voort, i Daar komt er nu eenon van ouze oude igarde met het nieuws, dat er op 't fabriek offbem een boerin heeft gezegd, dat in hare »P«gemeente de oudjes van 8o en 90 jaar een boKiesbrief hebben ontvangen. Zij zyn Kant- '©ïwerkslors geweest. De beenhouwers zyn r*Mook niet vergeten. In andere woorden in de steden worden ?njde Kiezerslijsten verwaarloosd en in do ge- üe'meenten worden ze goed verzorgd zelfs te lftIjgoed in 't voordeel der eeuwige stemd'even de Katholieken. Al degenen die nu verleden Zondag niet lis hebben mogen Kiezen en er recht toe had 16 den. hebben eeno dure les, die we hopen, hen zal aanzetten in 't vervolg beter op te P&8S6D. Telkenmale de Kiezerslijsten zyn opge •itjinaakt worden ze verschiliige wTeken ter in zage gelegd in onze lokalen. Dan roepen 8* we de bevolking op ze komen te raadplegen zich te komen overtuigen of ze wel inge schreven zijn en is dit niet het geval dan wordt van onzen 't wege het Doodige gedaan om de ontbrekende te doen inschrijven. Is het dan zulke groote moeite, eeDS naar 't lokaal der Socialisten te gaan, om te zien of ge inschreven staat op de Kiezerslijst Neen en aldogenen die dit verwaarloozen zyn niet wel gekomen den dag der Kiezing [Jmet hunne reclamatie. Wy weten het, zy die de Kiezerslijsten opmaken, zijn meestal Katholieke fanatie- e^kers, die om hun fanatiek zyn door do dora- elpers zyn geplaatst, ten tijde dat ze gansch alleen meester waren. Die fanatiekers zijn j nog in niets veranderden zii spelen goed hun 'opgelegden rol. Eeuwig zal dit toch niet du ren en in afwachting is het een dubbele plicht de Kiezerslijsten goed na te zien. 1 Naar buitan moet nu het ordewoord zijn. Wat ik Zondag avond in mijne toespraak tot het volk zegde in Hand in Hand bij het bekendmaken der uitslageü, wil ik hier herhalen wij moeten naar den buiten. Is het niet verwonderlijk dat onzen voor uitgang het langzaamst is op den buiten Neen, omdat ze ons op den buiten nog niet genoegzaam kennen. Die menschen verkeeren nog voor het overgrootste gedeelte in de meening dat we slechte menschen zijn, brandstichters, kinderverkrachters,godsdiensthaters,pries tervervolgers, enz. Ze lezen onze bladen niet, ze komen met ods niet in aanrakiüg, en de bladen onzer tegenstrevers blijven niet ten achter om ons in het eiken-houtte schilderen. Voeg daagbij de preek van M. Pastoor, zyn dagelyksche bezoeken en't moet niet wor den gezegd we worden niet aanbevolen. Wij moeten dus met de buitenbevolking beter in voeling komeD, er nadere betrek king mede hebben en dit hangt van ons af, en van ons alleen. Eens per maand en dit is niet overdre ven met ons muziek naar eene gemeente; manifesten uitdeelen en eene meeting ge ven, ziedaar wat ons goed zal doen en voor onze gezondheid en voor onze propaganda. Als zulks gedaan wordt door Aalst, Den derleeuw, Niüove en Geeraardsbergen dan doen we alle Zondagen minstens eene gemeente en den Zomer is zoo lang Het is wel verstaan, dat we onze muzi kanten Diet alléén mogen laten optrekken we moeten ze in groot getal vergezellen^ onze vrouwen moeten mede. Zulks zal hun goed doen en wat verzet bijbrengen. En zoo verrichten we het goede, het aangename en het nuttige. Willen we zoo werken tot aan de Kiezin- geu voor Kamer en Senaat in 1929, dan staan we verwonderd van den bekomen uit slag. Mannen, vrouwen den tyd van lamme teeren is voorbij. Wie zyn kiesrecht wil moet zich de moeite getroosten de kiezers lijsten te raadplegen. Zy die het helpen veroveren hebben hebben er meer moeten voordoen. Er zyn zooveel stemmen te winnen met de kiezerslijsten goed na te zien Er is zooveel propaganda te maken met bij het buitenvolk ons te laten kennen, en hen op het hart te drukken dat wy strijden voor beternis, niet alleenlijk voor ons maar ook voor hun. De pachtwet,dehuishuurwet, de militaire wet, de uitbuiting van den boer door den kasteelheer met dit alles moeten we tot hen gaan en hen er overhandelen en doen begrij pen wat wy willen, en wees er van verze kerd we brengen ze tot ons. Werkman, bedienden, landbouwers, uwe redding Jigt in de verbroedering. Reikt elkander de hand en ge regeert de wereld. NICHELS ALFRED. Ondergeteekende, gekozenen voor den Werkrechtersraad bij stemming van Zondag 3° Juni 1.1. zeggen dank aan de duizende gekende en ongekende kiezers en kiezeressen, die hun ne stem hebben uitgebracht op de Socialistische lijst en hierdoor ons een schitterenden triomt hebben verzekerd en ons hebben doen ver kiezen. Jaren en jaren strijden wij in de rangen der Socialistische partij in de mate van het moge lijke hebben wij aan den Strijd der werkersbe weging geholpen, en aan de schoone Sociale hervormingen die er zijn veroverd, hebben wij een ruim deel genomen. Wy zijn in 't verleden uw vertrouwen waar dig geweest, wij verzekeren u, dat we zulks zullen waardig blijven en u toonen, dat wij als gediciplineerde soldaten van het groote wer- kersleger aan de zijde van ons volk zullen staan. Nogmaals dank, voor het vertrouwen dat gij in de partijen in ons hebt gesteld. Steenhout Jozef, Aalst. De Vlaminck Geeraardsbergen. Sper August. Buyl Leon. Voor de kiezing van Zondag 1.1. waren 26.700 kiezers en kiezeressen ingeschreven; ongeveer 17 per honderd witte, ongeldige brie ven en personen die niet zijn komen kiezen, zoo dat er ongeveer 22.000 geldige stemmen werden uitgebracht. Het is van belang de cijfers van dicht bij te onderzoeken; wij hebben die op papier gezet om onze lezers en lezeressen een klaar beeld te geven van den toestand, waardoor bewezen wordt den prachtigen uitslag die de werklie denpartij zondag heeft behaald. Terwijl duizende werkzame arbeiders en vrouwen van de steden niet mochten kiezen, waren op de volgende 41 plattelandsche ge meenten niet min dan 7.255 personen op de kiezerslijsten ingeschreven. St. Antelinckx 121, Appelterre 77, Aspelaere 198, Ay gem 129, Baevegem 244, Bambrugge io9, Borstbeke lo5, Burst IG3, Denderwindeke 176, Elene 80, Erondegem 295, Erpe 436, Erwete gem 368, St. Lievens Essche 84, Godveerde gem 75, Goefferdinge lol, St. Lievenshautem 512, Heldergem 8o, Herzele 352, Hillegem 92, Impe 72, Letterhautem 276, Meire 3I3, Meldert 57, Neygem 9/, Nieuwehove 74, Oombergen 56, Oordegem 46O, Ophasselt 129, Ottergem 122, Ressegem2o5, Santbergen 19!, Smeerhebe 7i, Smetlede 323, Steenhuize 2o6, Vleckem 52, Vlierzele 378, Wanzele 128, Woubrechtegem II9, Zonnegem 55. Totaal 7.255 kiezers-ressen Dat groot getal waren voornamelijk vrouwen en boeren dochters, welke door de katholieke gemeente besturen ingeschreven waren, zeker zijnde dat drie vierde van hen voor de dompers zouden kiezen. Buiten die 4I gemeenten waren op de overige 34 gemeenten van het arrondise- ment nog ongeveer 7ooo kiezers en kiezeres sen of samen 14,37c op den buiten en 12,330 in de drie steden, j Bij nader overweging moet men hier uit be- sluiten dat van de 7.255 min dc I7 0/0 of 6000 i kantwerksters, Handschoen Hemdenmaak- sters en boeren-dochters hebben van die ver l afgelegen gemeenten, te minsten 70 0/0 voor de katholieken gestemd zijnde 4.2oo stemmen, en wanneer wij socialisten lo 0/0 of 600 stem men van die menschen bekomen hebben, dan mogen wij er tevreden om zijn, de overige l2oo stemmen te verdeelen door de fronters en een weinig liberalen. Op de 34 andere gemeenten waren nog 7ooo min de 17 0/0 of 5.800 kiezers en kiezeressen ingeschreven, waaronder ook talrijke kant en j andere thuis werksters. Doch van die gemeen ten gaan vele mannen en jongedochters naar de steden werken, die komen in aanraking met onze mannen en vrouwen. Het spreekt van zelf dat zij hierdoor onder den invloed komen van de socialistische beweging en in veel grooter getal dan de andere buiten bevolking voor de socialisten stemmen. Wanneer bijvoorbeeld 4000 mannen en vrou ■wen van de buiten gemeenten die 21 jaar oud zijn, in de fabrieken en werkhuizen van Aalst, Geeraardsbergen en Ninove werken, daarvan 40 6!o voor de socialisten stemden dat maakt I600 stemmen wat reeds prachtig is en dat van de overige 1800 thuiswerksters 25 0/0 voor ons stemden is 45o stemmen of te samen 2050 stemmen van die gemeenten. De lezers en lezeressen die deze beweegre den volgen zullen zeggen, dat deze uitleggin gen grond hebben, en den buiten reeds schoo ne uitslagen geeft. Zeker zijn er gemeenten waar de socialisten merkelijk meer stemmen bekomen, doch zijn er ook onder die 3die ons minder laten verhopen. Aldus zouden de socialisten op de 11.800 stemmen van 75 ge meenten van ons arrondissement er 2.65o be komen hebben. Voor de drie steden Aalst, Geeraardsber gen en Ninove waren I2.300 kiezers en kieze ressen ingeschreven, min de 17 0/0 blijft nog lo.2oo stemmen. Gezien de socialisten onge veer 9.400 stemmeD bekomen hebben min de 2.650 van den buiten blijft nog 6.750 stemmen die de werklieden en vrouwen van de steden op onzen lijst hebben uitgebracht. Dat is 67 0/0 van het getal stemmen dat is nog nooit bereikt. Deze cijfers bewijzen dat de katholieken op de ver afgelegen gemeenten voor hun kiesvee hebben gezorgd en zij ondanks deze groote voordeelen nog merkelijk minder stemmen be komen dan de socialisten. Tevens dat de bui ten bevolking ons laat hopen dat zij weldra met de werklieden van de steden hand in hand zul len opmarcheeren voor een betere lotsbestem ming. Daarenboven, hebben de arbeiders en de werkvrouwen van Aalst Geeraardsbergen en Ninove, zondag bewezen dat zij hun vertrou- van Zondag 3 Juni 1928, in het Arr. Aalst. Katholieken Inl928 In igis 3232 1928 1377 1928 1258 1928 1038 1928 448 (3410) 1912 ('552) 1912 ('39-7) 1612 ('399) 1928 230 1912 (1089) KANTON AALST Fronters Liberalen 1928 1912 2094 (1941) 609 KANTON GEERAARDSBERGEN 1928 1912 171 (366) KANTON HERZELE 1938 1912 529 (471) 157 KANTON NINOVE 1928 1912 5°9 (327) 187 KANTON SOTTEGEM 1928 208 Socialisten 1912 ('43) 94 1928 igi3 4935 (1880) 1928 191a 1950 (1402) 1928 1912 491 (181) 1928 191a l38o (833) 192S 1912 397 (265) 357o; Liberalen 1218 Socialisten 90S3. Algemeen totaal in 1912 Katholieken 8844 Fronters 2893 Liberalen 366Socialisten 4361. Zijn gekozen 2 Socialisten en 2 Katholieken als eflectieven. Voor de plaatsvervangers 2 Socialisten en 2 Katholieken. Onze gekozenen zijn: Steenhaut Jozef, Aalst en De Vlaminck Frans Geeraardsbergen. Als plaatsvervangers Sper August, Geeraardsbergen en Buyl Leon Ninove. J Bravo 1 driedubbele bravo, voor onze gekozenen. Katholieken 5I8 Fronters 239 Liberalen 2io Socialisten 206. Gekozen 2 Katholieken. Rekening houdende van de eerste maal dat we strijden, ziin wii ver- heugd over den uitslag. 1 De arbeiders met den geest beginnen ook hun te beteren toestand te zoeken in het Socialisme. wen schenken aan de werkliedenpartij,door in groote massa voor de socialisten te stemmen. Daarom verheugen wij ons over den uitslag van Zondag laatst. Aan onze partijgenooten roepen wij toe Mannen en vrouwen de han den uit de mouwen. Aan't werk, om nieuwe zegepralen voor te bereiden. H. F. Zooals elk gemeenschap of uitbating zich dient aan te passen aan de vereischten van den tijd, zoo ook krijgt stilaan in de jeugdbeweging een nieuwe strekking de bovenhand, nml de kuituurbeweging of deze die door eenhooger staande kultureele opvoeding het menscheïijk element, als enkeling, tot leefbaarheid in een socialistische maatschappij zal hervormen. De middelen die zij daartoe gebruikt zijn veelvuldig, maar komen in laatsten aanleg steeds op het zelfde neer, nmlde licbamelijke- en zedelijke verheffing van den mensch in de hand werken. Dit zal haar natuurlijk gemak kelijk zijn, wanneer zij in staat is hare leden te vereenigen, niet alleen om hen in staat te stel lea in een engen en broederlijken kring te le ven in een frische en luchtruime omgeving waar liefde jeugd en gezondheid met elkaar samen gaan. Ziedaar waarom men kampeert in open lucht. Reeds driemaal hebben een twintigtal mak kers van den soc. jeugdgroep van Aalst het genoeg gehad aan kampeertochten deel te nemen. Dit natuurlijk door toedoen van vreemde kameraden die ons volgaarne gastvrij heid in hun kamp verleenden. Bij deze uitverkorenen is dan ook het ge dacht ontstaan zioh ten koste van wat 't wille op dozen nieuwen leeat te schoeien. Het leren in openlucht moet een zoo spoedig mogelijk af te handelen zaak worden. Nochtans, om ons op dien weg te begerea behoeven wij eerst en vooral over het noodiga materiaal te beschikken in de eerste plaats twee kleine tenten(1 voordejongens en 1 voor de meisjes. Dit kost natuurlijk geld en... onze jeugd groep beschikt voor het oogenblik nog niet over het noodige om zich dergelijke uitgave® te veroorloven. Wii zien ons dus verplicht be roep te doen op de kollectiviteit die om. ge zien het hooge doel dat wij nastreven, heel sympathiek zal gestemd zijn en volgaarne haar zedelijke en financieele hulp zal rerleenen. Bij onze jonge kerels staat den strijd om' de tent als vastgeankerd en zij rullen niet leslate® vooraleer dit nieuwe punt verwezenlijkt is. Als allen mededuwen bolt den wagen wel e® huldigen wij binnen kort onze twee tenten i«. Op voor onze tent. De tent wexe voor het eogenblik het mikpunt van onzen strijd. Door ie tent naar mem broederlijkheid, jeugd en gezondheid, Fr. RIMBAUT. Morgen Maandag if Juni, om 91/2 ure namiddag vergadert het Federaal Bestuur in het Achturenhuis, Dend.r- leeuw. DagordeUitslag Kiezing Propa ganda plan Propaganda Recht en Vrijheid» onder de leden van den Zie» kenbond.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1