I rass zvsz sz. Ts&tiziSissi" - i sasstrssas.' - AALST. Soc. JoDge Wacht Uit Lede Uit Denderleeuw Uit deo weg, ze zijn daar Balspel «HAM) IN HAND» 300 FRAK& Y©QR¥ET GBOOTE LUTTE Burgerlijken Stai-d - Aalst OOGZIEKTEN 1928. Syadikale Jtubriek. Victor De Geyler Groote Kampwedstrijd Herhaalde malen hebben wij geschreven, dat er niemand beter dan de Fronters, de be weringen van iemand verkeerd kunnen uitleg gen. De waarheid op zijn kop stellen is hun leuze onrechtvaardigheid, hun doel. Want dit kunnen we weeral vaststellen in het antwoord-manifest aan onze vriend Flips, over de staking van Torley, en waarin onder geteekende, wordt bedoeld, vermits ik de schrijver ben van het artikel in Recht en Vrijheid van 27 Mei 1.1. Dit artikel stelde de strijdmethode der Fron ters waarom ze in leven zijn geroepen, in een klaar daglicht. De schrijvelaar heeft hierop zijn zuivere pen uit den aalput genomen enheeft zich aan 'twerk gezet. En alhoewel advokaat vondt hij één enkel woord smeerlap. We hebben het nooit durven schrijven of denken, maar men moet voorzeker een dub bele smeerlap zijn om dat neer te pennen. 't Vat geeft wat het inhoud, en aan een zui vere pot zal men zich niet gauw vuil maken. De pikantigen smeerlap van Fronter is als oenen die straf onderhevig is aan verkoudhe den en tengevolge hiervan, bij de minste ver andering van luchtgesteltenis een verkoudheid opdoet. Als de man dan begint te niezen is er gewoonlijk bij iederen atchie een hoopvol oen-geel vocht bij. Die vuiligheid werpt hij n in de lucht, met het soms slecht gevolg, vooral als de wind verkeerd zit dat het op zijn eigen neus terug komt. Ik heb nooit in mijn artikel over het Fron ters syndikalisme, op Priester of Pieter Daens, de De Backer's of Lambrecht gedoeld. Wie ik wel heb bedoeld zijn de Fronters van heden, waarmede tusschen haakjes ge zegd, indien ze nog in leven waren, noch Priester of Pieter Daens, noch De Backer of Lambrecht zouden akkoord gaan. Maar vermits de doorluchtige groote geleer advokaat en Fronter dingen vindt in mijn arti kei welke er niet in zijn vermeld en hij nu al* dus verplicht klaarheid in de zaak te brengen, zullen we enkele staaltjes aanhalen over de groote 1?... verdiensten van de Daensen. En vermits de 6cnrijvelaar uit den aalput der Molenstraat, gewaagd van opofferingen en ieverig werken van bij hun ontstaan, willen we ook eenige stemmingen nemen vanaf die jaren. 1). In de Kamerzitting van 3 April 1895 stemt Priester Daens, tegen het voorstel van alge meen Stemrecht voor de gemeente. 2). Op zS Juni 1895 stemt Priester Daens de wet op de inkomende rechten, 't is te zeggen op het volksvoedsel zooals margarine (die alleenlijk door de arbeiders gebruikt wierd), de cacao, bloem enz. Dit geld werd dus op de maag der toen hongerlijdende werkers, in de Staatskas gebracht. Niettemin stemt Priester Daens er voor. 3). Op 16 Juni iS95 stelt de linkerzijde in de Kamer voor, de meerdere ontvangsten door de nieuwe lasten op den alcohol verkregen, te gebruiken om de lasten op het bier, koffie, suiker en wijnen te verminderen en den over schot te besteden tot bestrijding van de dron kenschap. Priester Daens stemt er tegen. De prijzen van 't bier, van do koffie, van de suikerij mogen voor dien volksvriend niet verminderen en de plaag der dronkenschap moet voor hem niet tegengewerkt worden 4). Op 15 Juli 1895 stelt Anseele voor de vergoeding der gezanten in het buitenland te verminderen op 21,000 fr. M. Daens onthoudt zich Men dient goed in aanmerking te nemen dat dit kapitalisten waren die in andere landen woonden, en tot 70,000 fr. 's jaars genoten om niets anders te doen dan groote feesten bij te wonen. Priester Daens dacht dat die heeren maar juist genoeg hadden met i5oo franken per week 5). Op 3o April 1897, stelt de socialist Ber- trand voor toelagen te schenken aan de ge meenten om schoolkantienen in te richten, 't is te zeggen om de arme schoolkinderen wat eten te bezorgen. M. Daens stemt tegen. Hij wilde niet dat de arme werkerskinderen 's middags goed hun buikje hadden te vullen, ze waren immer ge woon honger te lijden 6). Op 23 December I904 spreekt Priester Daens tegen de dotaties en bij de stemming, stemt hij er voor Petrus Daens stemt voor de dotatie van de graaf van Vlaanderen, welke 200.000 fr. be liep, omdat het den broeder was van Leo pold II. En zoo zijn de onweerlegbare feiten on telbaar, welke een heel ander ruikje hebben dan datgene wat de Fronters uitzenden wil len. We voegen er nochtans bij, als politieke tegenstrevers gevoelen we allen eerbied voor de Daensen, maar voor dezen die er nu het touwtje vast houden,... poeha, we braken er van als we sommige geschriften in handen krijgen. En of ze nu schrijven smeerlap of niet, het is toch alleen haat en nijd die spreekt en dat raakt me niet. Ik zal het niet schrijven, maar toch denken, dat men hiervoor een vierdubbele advokaten- smeerlap moet zijn om zulks op papier te zet ten. Basta. A. B. Groots Prijskamp tusschen 12 ongefedereerde partijen van Aalst en omliggende. Elke partij die zich laat inschrijven dient 25,oo fr. te storten, welke ook bij de prijzen worden gevoegd. Er zal elke lutte met 3 partijen worden ge speeld, en de eindlutte zal door de 4 winnende partijën worden betwist. Inschrijvingen worden aanvaard in het lokaal Hand in Hand Molendries. Dag en uur der loting zal later bekend ge maakt worden. Dinsdag 12 Juni belangrijke Algemeene Vergadering in Hand in Hand», om 7 1/2 ure zeer stipt. Tot slot Zang en Dans. BALSPEL HAND IN HAND Morgen Maandag II Juni, om 5 ure namiddag, tusschen AALST-Janssens Valerv, en BRUSSEL-Peiote du Sud. Onze Aalstersche ploeg zal alles in 't werk stellen om te overwinnen en de Brusselsche ploeg heel sterk zal willen met de eer vertrekken. Geen twijfel dus voor een schoone lutte. Alle liefhebbers gaan dan ook naar Hand in Hand om een schoone lutte te zien. Het Bestuur. Zondag 5 Augustus, Prijskamp voor hengelaars in de vijvers van het stedelijk Park. Aanmerking: Op Zondag 1, Sen 15 Juli, Maandag 2 Juli en Dinsdag 3 Juli zullen de Musea van Schoone Kunsten in het Stad huis van Oudheidkunde en Folklore in het Belfort kosteloos toegankelijk zijn voor het publiek van lo tot 13 u. en van 15 u. tot 18 u. GEBOORTEN. Mannelijk 7 Vrouwelijk 7 Totaal 14 HUWELIJKEN. Leo Smekens, bed. Josephina Boel, zb. Benoit Bisschop, wever, Virginia Steenberghe, zb. Frans Van Laethem, schrijnw. Leonia Janssens, stikster Augustin Van de Velde, wever, Joanna De Smet fabriekw. OVERLIJDENS. Leonia Hulsbosch, Vr. Alfons Tombeur, zb. 5I jaren Binnenstr. Bernard De Koninck, Mn. Clementina Geeraerts kleerm. 7o jaren, Rosemarijnstr. Rene Bockstael, Mn. Maria Scheerlinck, marmerb. 52 jaren wonende te Denderleevw Petrus De Cock, mn. Celestina De Troyer, kleerm. 61 jaren, Nazarethstr. Edouard De Neve, mn. Lucia De Moor tapis- sier 37 jaren Moorselbaan. 5 kinderen onder de 7 jaren. Dokter O. CRQMMELIVICK, Oogarts maakt bekend, dat hij vanaf 1 Juni 1928, verhuist is van de Statiestraat, naar het Esplanadeplein, 16 (Begin der Esplanadestraat). Zaterdag 30 Juni, Te lo u. Rondgang van de Aalstersche Reuzen. t\?e 30 u' Klokkenspel met begeleiding van Thebaaosche trompetten. Dit concert zal worden opgenomen door de Radio-Belgie uit Brussel. Zondag 1 Juli, Viering van den Kolonialen dag. Opening van de Tentoonstelling van Schoone Kunsten in de Stedelijke Akademie ingericht door d6n Aalsterschen Kunst kring. Tentoonstelling, in dezelfde lokaleD, van de werken die bekroond werden in de jong ste wedstrijden der Akademie. Te u u. 3o Concert door de fanfaren Willen is Kunnen Teisu. Groote Waterfeesten op den Dender. Venetiaansch feest. Vuur werk. Maandag 2 Juli, Te 11 u. Plechtige prijsuitreiking ten Stadhuize, aan de leerlingen der Stedelijke Akademie. Te 11 u. Groote Baankoers ingericht door de Sportclub Eendracht afdeeling Wielrenners Vertrek aan het Statie plein. Te 20 u. 3o Concert door de fanfaren Kunsten Vermaak Te 21 u.Openlucht-Cinemavoorstelling aan het Vredeplein. Dinsdag 3 Juli, Te 8 u.Jaarlyksche Veepryskamp aan de Houtmarkt. Tel5u. Groote Balspel prijskamp aan de Houtmarkt. Te 20 u. 3oConcert door de harmonie Les Vrais Amie Constants Te 22 u.Volksbal op de Groote Markt. Woensdag 4 Juli, Te 15 u.Balspelpryskamp aan de Hout markt. Te 2o u. 3o Concert door de harmonie Arbeid en Kunst Te 21 u. 3o Openlucht-Cinemavoorstel ling aan de Varkensmackt. Donderdag 5 Juli, Te 20 u. 3oConcert door de farfaren Tot heil des Volks Zaterdag 7 Juli, Voormiddags Paardenprijskamp aan de Esplanade, het Statieplein en de omgeven de strateD. Zondag 8 Juli, Tentoonstelling van foto's, ingericht door de plaatselijke fotoclub in de Belfortzaal. Rond de staking bij Torley. Maandagmorgendis de Ambtelijke Scheids- en Verzoeningsraad vergaderd, op verzoek van het Nationaal Krisisfonds, ©mzijn oordeel te laten kennen, wie er verantwoordelijk is dat de onderhandelingen werden afgebroken. Flips stelde de vraag om lezing te geven van het verslag der vorige zitting. Aangaande het besluit dat genomen was om de onderhan delingen heraan te knoepen; daarop verklaar de de H. Voorzitter dat de Bestuurder weiger de terug naar den Raad le komen en de zaak bespreken. Zulks werd in 't verslag op ge- teekend. In de besprekingen deden wij opmerkingen le Dat de meerderheid van den Raad den 18 April het advies nam den vóóropzeg in te trek ken, om slechts over twee vragen (voor de 4 pappers en de kleine fichen der haspelaarsters) te onderhandelen, met het bestuur van de Fa briek, waardoor de groote vragen wegvielen voor de garen kanet- en ijzermolen, de ver goedingen voor het 2- ploegenwerk. de verbe teringen voor lustreerders en dagbuurwerkers- sters, aldus aan de princiep-vragen derwerklie den weigerende voldoening te geven 2e Dat de meerderheid van den Raad door het geven van zijn advies en besluit om den vóóropzeg in te trekken en de verdere onderhandelingen over vragen 2 en 1 o aan de Patroons eD de Vak bonden over te laten de oorzaak is waar door de werklieden niet konden bevredigd worden. Dat de werklieden dus slechts den arbeid staakten na dat de besprekingen waren geëin digd en de Ambtelijken Scheids en Verzoe Bingsraad zijn beslissing genomen 3° Dat de meerderheid van den Raad zijn beslissing nam zonder de werkvoorwaarden in bet fabriek Torley te onderzoeken en wat de oorzaak is dat de voortbrengst verminderde, buiten de schuld der werklieden, welk voor gevolg heeft, dat de stukwerkers die voorheen de grootste loo- nen wonnen der stad, sinds geruimen tijd klei ner loonen winnen, dan de andere Textielbe- werkers-sters van Aalst4* Dat het Bestuur van de fabriek weigerde in te gaan op het voor stel gedaan door den H. Voorzitter om de onderhandelingen te hervatten, zonder daartoe eenige beweegreden te geven. Deze bemerkingen waren onloochendbaar. Alleen konden de H. H. nog aanwenden, dat de werklieden hadden geweigerd te onderhan delen over vragen 2 en lo. Wij weigerden niets, maar vroegen dat aan de groote vragen van de overeenkomst die afgesloten is met de textiel fabrikanten, door de Firma Torley zou voldaan worden. Daarop heelt men geweigerd voldoe ning te geven en is wel de oorzaak dat de vóór- opzeg niet werd getrokken. Vervolgens werd een dagorde opgesteld, waarin vastgesteld wordt dat de meerderheid van den Raad in zitting van 18 April besloot dat hij slechts nog vragen 2 en lo aanzag als vatbaar om over te onderhandelen, en dat in Te 9 u. 30: InwydiDg van de Vlag van S Ln ondertha"d? en' dat ïn Inwijding van een Fontein in bet gemeen- Deze dagorde zou moeten onderteekend ZIEKBNBOND Heden Zondag is de Apotheek «Uuisder Mutualistan», Molendries, voor onze leden open. telyk Park door de Stadsoverheden. Te I5 u. Groot Kinderfeest in het Park. Te 17 u. Opstijging van den luchtbal Bomma in de meerschen achter dc Kerk van Mylbeke. Terzelfdertyd Rallye inge richt door de plaatselijke motorclub. Te 2o u. 3o Concert door de fanfaren Hand fn Hand Maandag 9 Juli, Karmelieten Kermis. Namiddags Volks spelen. 's Avonds Volksbal aan de Boter markt. Dinsdag lo Juli, Te2o 3oGroot Kunst-Concert gewijd aan Vlaamsche muziek door de fanfaren Kunst en Vermaak Klokkenspel met be- geleidiDgvan Theb. trompetten. Woensdag 11 Juli, Viering van den Sporenslag. Te 2o u. 30 Concert door de fanfaren Tot beil des Volks Donderdag 12 Juli, Te 20 u. 3oConcert door de fanfaren der Stedelijke Brandweer. Zondag 15 Juli, Provinciaal Kongres van Het Werk van den Akker worden door al de leden van den Raad en werd slechts geteekend door de H.H. Burny, Van Sanden, Schotte en Scheerlinck. De afgevaardigden der Kristenen die den 18 April met de dagorde van den Raad instemden weigerden Maandag de zelfde nog te teekenen. De Fronterafgevaardigde was afwezig, en Flips verklaarde zijn gemotifeerde bemerkin gen op deze dagorde schriftelijk aan den Voor zitter van den Raad te zullen overmaken. Men kan bemerken dat er reeds eenige verandering is vast te stellen bij de leden van den Ambtelijke Scheids- en Verzoe ningsraad. De afgevaardigde van 't Groen Kruis, heeft iD de zitting van Maandag ge weigerd te teekeneD, wat hy den 18 April hadt aanvaard. De fronters waren op de laatste zittiDg afwezig zonder zich te doen verontschuldigen, waardoor zy den indruk om op hun genomen beslissing terug te ko men echtor hebben. De laatste besprekingen in den Ambtelijke Scheids- en Verzoenings raad, een andere gemoedstemming ge bracht onder de leden. De Heer D'hacso heeft een circulaire doen verspreiden in de stad. Plaatsgebrek belet ons daar beden op in te gaan, doch uitge- gesteld is niet vergeten. Wij kuDnen reeds doen opmerken, dat de fronter-secretaris doet vermoeden, als zouden zy voornemens zijn hunne houding ten opzichte vau de sta kers te verbeteren. Toekomende week ons antwoord. met den dikken bal ten voordeelen der stakers van het fabriek Torley, op WoeDsdag aanstaande, om 5 uren namiddag, op het plein van den blok Borre- man, Dendermondschensteenweg, tusschen de twee eerste partyën. HOUTEN DORP en BLOK BORREMAN Kaarten worden op voorhand verkocht door de leden van de twee genoemde par tyën, door de stakers-sters en in het lokaal Hand in Hand Prys 1 FRANK. Voor de stakers van 't fabriek Torley 6e Lijst. Overdracht 2.465.40 fr. Lied gezongen door Charles Van Vaeren- bergh door zijn vader Benoit bij Van den Brempt Leon lo.2o. Declamatie door P. Van den Bergh bij L. Van den Brempt 5,2o. Lied gezongen door Clemence De Schryver rondge haald door Van den Brulle bij De Schutter 2i,oo. Vrouw Jozef Steenhaut 2o,oo. Vrouw Roosen Frans 20,00. Lied gezongen door Ra chel Bonnaerens bij J. Thienpont i2,25. Lied gezongen door dikke Martha en Sidonie Van Hoven bij Do Schryver P. 3o,oo. Gezongen door E. Van der Meersch bij Frans Schollaert voor onze strijdende broeders en zusters, volgt ons voorbeeld 13,50. Gezongen door M. Laton Dumoulin in de café Jean 25,25. Lied gezon gen door Arthur De Bruyn, rondgehaald door Irma Luyckx in de wijkclub Jan Volders io,oo Onbekend 2o,oo. Lied gezongen bij Louis Van der Scheuren café Berlaere door Yvonne Titeau 15,00. Van der Meersch Frans doet er nog bij 5,00. Gezon gen door Benoit Bosman bij Van der Schuaren 5,6o. Een toer gedaan door De Wolf Stephaan 5,45. Den baas doat er bij 0,55. Lied gezongen door Jan De Meyer in de zelfde café 8,00. Lied gezongen door Van Hemden Celina in den nieuwen Belga bij Jef 7.00. Bonner Gustaaf 5,oo. Lied gezongen bij Siske Zat 6,00. Van den Bossche Malvina 5,00. Tas Leon 1 00. Wellekens Michel 5,00. Wauters Benoit 5,00. Ontvangen van de werklieden Tissage et Tein- turerie d'Alost 123,5o. Gezongen door Petrus De Beul bij Victor Van den Bergh io,oo. Lisa Amant 6,5o. Ge zongen door Cardon Marie en Benoit Pauwels in Hand in Hand Erembodegem 33,00. Lied gezongen in 't achturenhuis te Denderleeuw door Sasco en rondgehaald door Venzitti 18,85 Leopold Bombeeck 5,00. Lied gezongen door mejuffer Bertha Ver- hofstadt 21,00. Door de muziekanten Rogghé en kompagnie 20,00. Lied gezongen door Rombaur. Louis 10,70. Lied gezongen door Lebon Philip in den plezaten hoek 14,00. Ge speeld door Jef Tatjes en begeleid door Alfons Callebaut rondgehaald door Jef Tatjes 20,00. Rondgehaald in de Wijkclub Josse Nichels door De Rop Louis 8,80. Gezongen en rond gehaald door Victor Cornand in dezelfde wijk club 28,80. Gezongen door L. Cornand en Marcel 18,00. De bazin doet er bij 5,00. Jan en Marie 2,00. Nog rondgehaald lo,2o. Een lied verteld door Jozef Heyvaertbij J. Wellekens 4,55. De verteller legt er bij 1,00. Den baas uit den extreene links geeft ook 2,00. Omdat het zou juist zijn nog o 45. De bazin geeft ook l,oo. Gezongen door Van de Velde Constant rondgehaald door hem-zelf 16,15. Lied gezon gen door Aerts Frans 4,00. Rondgehaald door Louis De Rop bij Philemon Buys i5,oo. Ka meraden van net lokaal lo.oo. Eugeen Deprez 2o,oo. Gezongen door Desire De Smedl in den nieuwen Belga bij Jozef Minot 10,50. Gezon gen door Van Vaerenbergh Frans in den nieu wen Belga I0.7O. Gezongen door Coppens Theophiel op het huwelijk van Coppens Cle mentine 44,00. Gezongen door den zelfden bij Gustaaf Van Hcrreweghe 29.00. Gezongen door Van Rossem Fl. op het huwelijk van Cle mentine 32,oo. Omdat de werklieden hunne plicht begre pen hebben, geeft de vrouw van onzen gekoze nen Jef Steenhaut voor de stakers Torley loo,oo. Lied gezongen dcor Omer Van Geit bij Oscar Van der Meersch 7,6o. Rondgehaald door den krommen Amant bij Jef Champetter 2o,oo. De krommen doet er bij 2,5o. Gezon gen door J. Medaerts bij Jef Champetter 12,00. nog Dij o,5o. Den lansier gedanst door twee onzer vrienden Boon en Meert in het lokaal rondgehaald door de vrouw van de chollen 60,00. Lied gezongen door Georges Mertens in Hand in Hand 75,25. Gespeeld bij Henri Buys door Van de Maele Albert op zijn mondmuziek lo 00. Gezongen door Rosalie Sp. bij Cl. CoppenS 9,00. Gezongen bij G. Vinck Dendermondschesteenweg 29.00. Ge zongen doorColet Pauwels 11.00. Nette Pyck 5.00. Gezongen door De Witte Victorine bij Julien Cammu 2o,oo. Gezongen door D'Hae- seleer Philemon bij H. Sterck i5,55. Gespeeld door Jasse band Eendracht 11,30. Alfons Droeshout legt er bij 5,00. Omdat hij wel ver kocht heeft legt er Fonsken Droeshout nog bij 5.00. Nog altijd gezongen bij H. Sterck 14,6o. Wantje Cuyper2,oo. Verdoodt Gustaaf 5.00. Lied gezongen door J. Vergeylen 6,6o. Rondgehaald door Michel l,oo. Hij heeft het verdubbeld 1,00. eenige vrienden in de wijkclub Vergeyleh 14,55. Gustaaf Boeykens 12,5o. Lied gezongen bij Henri Buys door Yvonne Titecalo,oo Lie^ gezongen door Desiré De Smedt en zijne Zus ter Elodie 2i,65. Lied gezongen Invalied door Desiré De Smedt 21,00. Omdat Polle een sta len heeft geeft Prosper ,oo. Lied gezongen; door Miere Tjoep op het feest van Eerste Kommuniekant Lizabeth Van Assche zingt het lied de twintigste eeuw en rondgehaald door De Smedt G. 23,4o. Desiré doet er bij 5,00. Lied gezongen door en overhandigt aan Flips Henri 10,00. Gezongen door Fi. Patté bij De Neef Raymond 6,80. Rondge haald door De Bruyn Jan 14,55. Gezongen bij Jan Steenhout door Jan en zijn dochter 10,35. Jan Steenhout geeft tot over winning der staking iS,oo. De Wael Xaveer bieruitzetter geeft nog 2.00. Vinck Alfons zingt een lied en daarom geeft De Wael 5:oo Laureys Leon geeft al wat bij bezit 3,65. Om- dat Vinck Alfons De Wael Xaveer buiten smeet geeft vrouw Jan Steenhout 5,00. Voor dat spektakel te zien geeft vrouw Van Yperzele August 5.00. Als Bonner Gustaaf Crème a la glace man eens zingt van de Sterre met den steert geeft De Wael nog 2,fo. Vrouw Van Yperzele doet er nog bij 2,00. Omdat Bonner Gustaaf een speciale mag drinken van Vinck Alfons geeft Bonner Gustaaf nog 5,00. Lied gezongen bij Valery De Vos door L. Bom beeck 32,4o. Totaal fr. 1743,60. - "ij. 5-,00-. De/Brabanter Theo Gezongen door August Moens in de Suppor tersclub de Noordstar bij Leon Roelandt i4,2o Dierickx Nicolas doet er bij 0,80. De Bruyn culairo deedt voorspellen, dat do fronters van houdiDg zouden veranderen. De dagorde die in de raadzitting van Maandag is opgesteld, beeft NIET meer de zelfde draagkracht van het advies dat in de zitting van deo 18 April werd aangenomen. Doch voor sommige HH. gaat het moeilijk phiel lo,oo. Rondgehaald in de gelachzaal Kinema Moderne 20,00. Rondgehaald in de café van Hand in Hand Zondag avond 115 80. Een der uitgekozene werkstakers rondgehaald in Hand in Hand 70.35. Gezongen bij de Wed. Van den Bossche door J. De Moor 17,45. Dikke Malvina legt er bij 7,55. Volgt ons voorbeeld Zal trein 3055 in Lede stoppen Sedert 1925 hebben wD reeds aangedron gen om trein 3182 die in Brussel (Noord) vertrok om 17,39 uren in Lede doen stil te houden, maar werden telkenmale afgewe zen door het Beheer van Spoorwegen. Het was nu in Februari voor de zesde maal dat de vraag gedaan werd, en er werd ons beloofd op 15 Mei dezen trein zou ver vangen worden dooreen andere en die zou stilhouden, maar wij werklieden waren nog maals vergeten.Onze vriend Van Limbergen heeft zich tot onzen Volksvertegenwoor diger De Bruyn gewend om nogmaals de vraag te hernieuwen, en verleden week heeft de statie-overste van Lede aan ons de vraag gesteld of het noodig zou zijn dat trein 3055 in Lede zou stoppen. Van Limbergen heeft gezegd, dat meer dan 2oo werklieden van dozen trein zouden gebruik maken. ZI1 leven dus terug op hoop, maar zullen toch niet ophoudeü, vooraleer dezen trein in Lede stopt. De kiezing van verleden Zondag is eene overwinning geweest over gansch het land voor de socialistische partij, niettegenstaan de alle patroons en vele gemeentebesturen alle middelen gebruikt hebben, om de so cialistische werklieden van de kiezerslijsten te houden hetzelfde is ook in Lede ge beurd. Vele vrouwen en mannen die nooit ergens gewerkt hebben moesten kie zen, omdat deze het meest tegen de socia listen zjin. Wy hebben in Lede nochtans eene groote zaak op te lossen, en dit is de arbeid onzer nemdenmaaksters, die 4o 0/0 te weinig betaald worden moesten onze vrouwen de gedachten krijgen zich te ver eenigen om ePQ beter loon te eischen, om hunnen toestand wat te verbeteren dit waar eene goede zaak. Dus. gy ziet lezers, hoe ons gemeentebe stuur daar ook aan mede werkt om de pa- trooDS te steunen, omdat zy ook allen patroons zijn zy hebben aan de socialisti sche kiezers zooveel mogelijk het kiesrecht ontnomen en hunne vriendjes in de plaats gezet; zelfs was gansch het kiesbureel sa mengesteld uit dezelfde kliek, welke wat invloed heeft op onze werklieden, om zou trachten het socialisme te bekampen. Aan onze vrienden. Het do6t nog de ronde dat ons lokaal go- sloten is. Neen vrienden, het is alle Zonda gen open voor alle man, en willen aan de kameraden die niet gesyndikeerd of in den Ziekenbond nietzjin zeggen dat zij zich kun nen laten inschrijven in het lokaal. Sedert Nieuwjaar hebben wij reeds meer dan ioo loden biigewonnen. Wy moeten do kamera den allen eens wakker schudden en hen zeggen dat het van belang is zich te verze keren tegen ziekte, werkloosheid, en zich aan te sluiten by hunne klasse. POLTTIKUS. Uitslag Kiezing Denderleeuw heeft prachtig rood gedopt. De groon-gelen waarvan de doodgravers Zaterdag ons nog uitscholden voor niet van tel zynde, waren Zondag avond met de kie kens slapen. De werkers van Denderleeuw hebben klaren kijk gehad over de kiezing, de tyd isuit van zich nog in doekjes laten te draaiën door )olitiekers die er slechts op uit zyn, de ar beidersklasse te verdeelen. Hadden de gemeentekiezers gestemd zoo als Zondag voor de Werkrechtersraad, we zouden in ons dorp zooveel kemels al niet te betreuren hebben- Het is echter spijtig dat Denderleeuw nog een heele schaar wer kers telt, die dagelijks onder de tyranie der katholieken bewaarders gebukt gaan, nog hun stem willen geven aan de lijst, waarop hun eeuwige verdiukkers voorkomen. Den ken de katholieke werkers dan toch niet na, of voelen ze zich nog gedwongen zooals in de vorige eeuw Dat ze zich losrukken uit de boeien hun ner verdrukkers en met ons den strijd aan binden om de kliek der kasteelheeren over al, in allen besturen onder de democratie t« houden. Ea 9u duchtig aan het werk om in 19*9 Mi de wetgevende en provinciale verkiezingen de meerderheid te geven aan de socialisten. VooruitHoog de harten.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2