PEREQUATIE Aan onze Aalsfersche Parfijgenoofen Heden Zondag 24 Juni MIJN HOEKJE Soc. Jonge Vacht Goed om weten Ü&LST. 14.000 fr. grijpt dus in onze stad de GSOOTSCBB BETOOQIÜ@ plaats van de mannen van het Nationaal Syndikaat, ter gelegenheid der Vaandelinhuldiging van den vrouwenkring HENRI RENIER Twaalf muziekkorpsen zullen de betooging op luisteren. Huizende betoogers zullen heden met hunne Aalstersche Cheminots komen verbroederen. Onze Harmonie Arbeid en Kunst vergaderd om 12 1/2 ure zeer stipt, om de knappe leider, HENRI RENIER aan de statie af te halen. Onze Fanfare Hand in Hand vergaderd insge lijks aan het lokaal alsmede onze partijgenooten met AL de vlaggen onzer aangeslotene groef en om I 1/2u. De kapitalisten verpesten de Geestelijke Omgeving. Heriunering aaa de leden van den Ziekeubond. Victor De Geyler De Katholiek-Liberale Meerderheid aan het werk I Geestes- eu Handarbeiders, Steunt de SOCIALISTEN Stedelijke Muziekschool. Stedelijke Academie. Syndikale Jlubriek. Het is algemeen gekend, dat de geeste lijken zich fel bezighouden met de poli tiek en met nog veel andere zaken, die weinig of niets met den godsdienst heb ben te maken. Zoo zijn er paters die met hun buiten gewoon redenaarstalent, soms het land door worden gezonden, om het volk op zijn plichten te wijzen. Hier donderen ze op de socialisten, zij hebben niets gedaan of zullen nooit iets doen voor het volk, is hun onderwerp. Daar hebben ze het op de korte roks- kens, op de bloote armen, op de bloote borst van het vrouwelijk geslacht, en weeral op eene andere plaats moet den Speelman het verduren. Wie muziek houdt brengt verderf in de gemeente wie danst is op den slech ten weg volgens die heeren alhoewel wij een liedje kennen, waarin pastoor Van der Veeken zich niet verzet tegen't dan sen, want daar zegt dezen dansen is ge zond, dansen is vermakelijk, dansen is geen zonde, dansen is ENKEL verboden wanneer men danst op één been. Maar nu waren de paters in eene ge meente rond Geeraardsbergen en dezen waren verbolgen op de danspartijén, zelfs op deze die gehouden wierden met eene Harmonica i. En in het vuur zijner rede, riep dien pater in de mestput met de monica's Sussen was in de kerk, had de spreek niet goed gevolgd, maar toch was het in zijn ooren geklonken in de mest put met de monica. En Sussen dacht aan zijn vrouw zij was Monica Moest zij nu in den mest put Wat had dien pater nu toch tegen zijn vrouw En nogtans dien pater sprak het woord Gods hij Sussen, was door en door een christelijk man, hij hoopte op den Hemel hiernamaals en hij moest dus gehoorzamen. Al dubbende en al peizende kwam hij aan zijne woning waar hij zijne Monica aan hare huiselijke bezegheden vondt, zij ne lieve Monica, die hij nu in den mest put moest werpen en hij begon Monica, zooveel jaren zijn we reeds ge huwd, zooveel jaren hebben we samen weelde en armoede gedeeld, en nu moet ik u op bevel van den pater die het woord Gods spreekt in den mestput werpen. Het is niet mijn wil, 't is den wil van den pater, 't is zijn bevel, ik doe het met te genzin, maar 't woord Gods moet gevolgd worden, hoe pijnlijk mij het ook valt. Het spreekt van zelf, dat de vrouw meende dat haar braven Sussen schertste, dat de pater zulke dingen niet kon beve len, en zij pruttelde tegen, maar niets te doen Al de monica's in den mestput had den pater geroepen en Sussen ge hoorzaamde. Sussen greep zijne lieve Monica, zijn beminde echtgenoote vast, liep er mede buiten en daar lag zijne Monica te spar telen in den vuilen mestput. Welke droevige gevolgen soms een paterspreek kan hebben l FRIEDERIK. Dinsdag belangrijke Algemeene Vergade ring in Hand in Hand om 7 1/2 ure zeer stipt. Het weze mij toegelaten eens een hoekje op te lichten van het politiek gordijn, om eens te laten zien hoeveel men mag tellen op mannen die zich christen demokraten noemen Iedereen zal zich herinneren dat de wet gevende verkiezingen van 1925 een zegepraal waren voorde demokratie en dat de socialisti sche partij tengevolge van den uitslag dier ver kiezingen genegen was het bestuur van het land te vormen met de christene-demokra- ten. Deze laatsten weigerden, omdat ze zich niet wilden scheiden van de katholieke burgers partij. Er werd niettemin een regeering ge vormd, met de hulp van de Socialisten. De Katholiek Mr Poullet, was er het hoofd van Haar programma was zuiver demokratisch, Moedig herstelde die regeering het evenwicht, in den financiëelen toestand van het land, tot over de ooren in de schuld gebracht door de vorige regeering. De soldatendienst, werd verminderd tot tien maand. Ruiterijregimenten werden afgeschaft. Honderden onnoodige officieren worden door gezonden. Ze bereide de stabilisatie van den frank voor, met de waarde van het pond aan lo7, toen op zekeren dag, O droeve herin nering de regeering verslagen werd 1 Was het door de handelwijze der tegenstrevers al leen Zeggen we vlak af, neen Ook de Chri- tene demokraten, aan wie het aan moed en durf ontbrak tegenover de geldmacht, hadden er schuld aan. In plaats van blok te vormen met de socialisten en hardnekkig weerstand te bieden aan de verdedigers van den frank en handelend op te treden tegen de moordenaars van onzen fioancieelen toestand, trokken de 4o Christene-demokraten zich achteruit en lie ten den minister van Geldwezen Mr Jansens, aan zijn lot over. Het hoofd der regeering, Mr Poullet, hun leider, werd uitgefloten, uitgescholden en be spuwd in de straten van Brussel door een ben de fascisten. Mr Jaspar werd gelast een nieuwe regeering samen te stellen.Me Franqui zou onzen frank redden op voorwaarde, de medewerking te ver krijgen van de socialisten. Om het land te redden, nam de Werkerspar tij aan, doch stelde voorwaarden stabilisatie van den frank, ja maar ook nieuwe hervormin gen ten voordeele der minderen. De Stabilisatie werd verwezenlijkt, alsmede de volgende hervormingen vermindering der taksen op de dagloonen, juiste rentetoepassing op de werkongevallen, toekenning van renten aan 5oo ongevallen van vóór de wet van 1903 vermeerdering der ouderdomspensioenen vermeerdering der mutualiteitstoelagen der toelagen aan werkloozenkassen en krisisfonds behoud der supertaks op de groote inkomsten stemming der overeenkomst van Washington instelling van het werkerstoezicht in de kool mijnen grootere opvatting der wet voor fa- milievergoedingeD, enz. Mr Segers riep uit, dat de socialisten een heel programma hadden verwezenlijkt Dat ging niet aan de christen democraten. Zij, die den moed niet hadden om de demo cratische regeering Poullet te steunen, verwe ten aan de socialisten, niet genoeg te verkrij gen van de regeering Jaspar De schreeuwers worden op de proef gesteld Zich steunende op het kiesprogramma der christeue democra ten en der socialisten, verklaarde de werklie denpartij, dat zij alle medewerking weigerde, zoo de zes maanden dienst niet aangenomen werd. Wat deden de christene democraten Ze eerbiedigden hun programmaniet, en kozen de partij der katholieke en liberale te genstrevers, tegen de inrichters van den zes- maandendienst. De socialisten trokken zich terug uit de regeering. De reactie vierde hoogtijDe christene de mocraten verzonden de hervorming van den soldatendienst naar een gemengde commis sie van wiens werking iedereen op de hoogte is. De zes maandendienst is niet gestemd, of zal het misschien nooit worden, dank de veraders die wij christene democraten heeten. Weg met zulke wolven in een schaapsvel. Richard Willemarck. Het is een feit dat de kapitalist ook de gee stelijke omgeving, zoo niet bepaalt, dan toch sterk beïnvloedt. Wie beheerscht de herberg, de café-chan- tant Is het niet de brouwerkapitalist Ande ren beheerschen den bioscoop en een overgroot deel der dagbladpers. Zijn er Diet millionnairs bovenal in Ame rika en in Duitschland die de controle heb ben over geheele reeksen dag en weekbla den en tijdschriften, wegens financieele af hankelijkheid... Het modern stelsel van bezit der dagblad pers is heel gevaarlijk voor het volk. Sensaties worden verwekt, nieuwjes gefabri- keerd... Het is haast ongelooflijk onder welken stroom van beïnvloeding de massa dagelijks staat. En het kost heel wat moeite aan de georgani seerde arbeiders eer zij een eigen orgaan heb ben, dan met de bladen der bezitters kan con- cureeren, wat invloed en oplage betreft. Het spreekt van zelf hoe belangrijk het is en hoe nuttigdat de arbeiders hunne eigene bladen steunen. Het is niet weg te cijferen de kapitalisten bepalen voor het grootste deel de uitspannin gen der arbeiders, bezorgen hen lezing die den geest en het gemoed bederft. Weinige menschen ontsnappen geheel aan den invloed van het kapitalisme, hoe vrij en onafhankelijk zij er ook tegenover staan. Het gewichtigste onder het gewichtigste waardoor het kapitalisme de geesten kneedt en vormt is wel de school, de vrije school. Van al wat de mensch als kind leerde, van de moraal die hij ontving, van de manier en wijze van leven welke men hem voorhield van dat alles blijft er hem iets bij oplateren leeftijd, soms heel onbewust. In algemeenen regel is dat zoo. Ik weet het, men haalt dikwijls voorbeelden aan van voor aanstaande socialistische leiders die hun on derwijs genoten in colleges en katholieke scholen, maar laat het ons maar zeggen dat zijn uitzonderingen. Het vrij onderwijs zal nooit vrij te pleiten zijn van dwang op gewetensvrijheid op het vrije denken van het kind. En zulks is toch maar logiek ook. De vrijë scholen worden nu toch in alge meenen regel niet opgericht voorhumani taire doeleinden, maar wel om de partij of de klasse te dienen van hen die ze oprichten. Wie er anders over denkt, is mis. Weshalve hebben wij voor plicht het vrij onderwijs te bekampen, uit al onze krachten. Wij weten ook, dat de regeerende partij het staatsonderwijs beïnvloedt, maar het geeft in ieder geval meer zekerheid en vertrouwen. De uitwerking van de herhaalde en gewei dige reclame op de geest der massa is ook niet te onderschatten. Rabindranath Tagore, de groote Indische dichter, liet hem daarover op de volgende wijze uit. Hebt gij nimmer schaamte gevoeld, als gij de handelsaankondigingen aanschouwt, die niet slechts de geheele stad bepleisteren met - leugens en overdrijvingen, doch ook zich uitstrekken tot de groene velden, waar die landlieden hunnen eerlijken arbeid verrich ten, en tot de heuveltoppen, die het eerste reine morgenlicht begroeten Dit commercialisme, met zijn barbaarsch- heid van leelijke versieringen, is een schrik- kelijke bedreiging der geheele menschheid, omdat het 't machtsideaal stelt boven de vol- maaktheid. Het doet den eeredienst der zelf- zucht juichen in naakte schaamteloosheid... Zijne bewegingen zijn heftig, zijn geraas is schaamteloos luid. Het brengt uit alle macht geld voort ten koste van het geluk Wij moeten dus alle invloeden, die van de bezittende klasse uitgaan, bekampen. Maar het ware toch ook wenschelijk dat wij vooral die invloeden bestudeerden, ze in den grond leerden kennen om ze des te beter te kunnen bestrijdden. Er gaat van het kapitalisme geestesvergif uit. Er straalt geestesvergif uit hun scholen, uit hunne vermaken, uit hunne pers. A. VIJVERMAN. Al de vrouwelijke leden die in trok zijn en in zwangeren toestand verkeeren moe ten op het laatste van de zevende maand hun trok komen opzeggen aan de secretaris. Ook al de leden die voor het pensioen uit leggen en die in de maand Juni verjaren moeten voor den 15e van de volgende maand hun pensioen komen betalen. De werkende loden die hun ponsioennum- mer nog niet hebben, moeten er op het bureel omkomen want er zijn nog te veel pensioenkaarten die binnen komen zonder nummer. Vestigt er goed uw aandacht op dat het nummer moet gesteld worden op uw een- zelvigheidskaart (boven het portret). De Secretaris, FR. DE SMEDT. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Volksverheffing Korte Zoutstraat voor onze leden open. Belgische Werkliedenpartij Wetgevende Verkiezingen van 1929 Voor de hoogo AMBTENAREN, voor de hooge GEESTELIJKHEID, voor de hooge MAGISTRATUUR, worden QQ QQQ |p wedden gestemd van bjjna, of meer dan Voor de ONDERWIJZERS, zelfs niet de som voorgesteld door de SOCIALISTEN En de Regeering, evenals hare meerderheid, hebben onlangs nog de ©MSOBBM.ME.E AFSCSHAFFIM© van de afhouding van 3 t. h. OP DE KLEINE LOONEN verworpen. Het is nochtans bewezen dat zy over voldoende geldmiddelen beschikken. ZIEDAAR, hoe de kathoiiek liberale-kristen-demokratische meerderheid in de Kamer de perequatie opvatEn ziedaar, waarom de socialisten haar met wilskracht bestrijden Wy nemen aan, dat het werk bezoldigd wordt volgens zyn belang en zijn waarde. Maar wy aischen, dat mén aan ieder arbeider een minimumloon of -wedde toekent, dat hem toelaat behoorlijk te leven. wilt gy met meer RECHTVAARDIGHEID behandeld worden De Algemeene Raad der B. W P. Do openbare prijskampen van het school jaar 1927-1928 zullen gehouden worden in de feestzaal van het Stadhuis op de volgende dagen en uren. A. Maandag 25 Juni, om 4 uren Klas van Houten Blaasspeeltuigen. Juryleden MM. Loockx, Bestuurder, D'Hoir Prosper en Liebaut Prosper. B. Maandag 25 Juni, om 6 uren Klas van koperon Blaasspeeltuigen. Juryleden MM. Loockx, bestuurder, De Brueker Frans en Spitaels Louis. C. "Woensdag 27 Juni, om 4 uren Klas van Snaarspeeltuigen Juryleden MM. Loockx, bestuurder, Verbrugghen Jozef en Van Cauwenbergh Frans. D. Vrijdag 29 Juni, om 4 uren Klas van Klavier. Juryleden MM. Loockx, bestuurder Van der Meirsch Karei en De Jonghe Ste- faan. De Voorzitter der Commissie. E. SCHEERLINCKX. De belanghebbende, worden hiermede ter kennis gebracht, dat de Plechtige Prijsuitrei king aaü de leerlingen, zal plaats hebben op ZoDdag 23 September aanstaande, de Tentoon stelling blijft behouden, op Zondag 1 Juli, van aflo ure voormiddag. Rond de Staking bij Torley Bij missing van den drukker - 1,00. ver meld in plaats van 14,00. Gezongen door De Neef bij De Neef in 't Meesken. Gezongen door J. De Moor en gegeven door hem zelf 0.55. Na den gespannen toestand die gedurende een maand bestond, zijn wij in een kalme pe riode getreden; de bladen schrijven nog wei nig over deze staking, het zijn alléén de lezers van het blad Vooruit en Recht en Vrij heid die weten wat er rond deze langdurige staking gebeurd. Terwijl alles rustig schijnt te zijn, heerscht er bij de stakers, een nooit ge kende strijdgeest, een buitengewoon vertrou wen dat getuigt van hunne gevoelens die zij hebben, en hopen op een gunstigen afloop van hunne beweging, welke te goede zal komen aan al de Textielbewerkers (sters) onzer stad. Immers, hoe zoo het anders kunnen gebeu ren. De eischen die werden gesteld,zijn dezelf de die de werklieden van de andere Textielfa brieken genieten, en het is onverstaanbaar dat de Firma Torley zich zoo scherp blijft verzet ten tegen de vragen hunner werklieden. Mogelijk hebben die H.H. de hoop gekoes tert dat de zonderlinge houding van sommige personen, vertwijfeling en verdeeldheid onder de werklieden zou gebracht hebben maar de gebeurtenissen hebben bewezen dat al de werk lieden zonder onderscheid, met een bewonde renswaardige eensgezindheid de staking zijn aangegaan, en met dezelfde eendracht blijven voortzetten, tot wanneer aan hunne vragen om verbetering zal voldaan worden. Zooals men zegt zoo een van de vrouwelijke ratjes in het fabriek ongemakkelijk geworden zijn, zoodanig dat zij gedurende 2 dagen op een bed in het fabriek moest blijven rusten. Indien deze gezegdens juist zijn, dan kan men licht begrijpen wat er in het binnenste van het ratje moet omgegaan zijn. In plaats van in hare woning de zorgen harer familieleden to ontvangen, lag ze daar tus- schen de hooge muren van het fabriek door elkeen verlaten. Moest haren ziekelijken toe stand van kwaad tot erger zijn gegaan, in wel ke positie zoo het bestuur van het fabriek zich bevonden hebben Al die vragen mogen wel eens gesteld worden, die aanwijzen hoe weinig aangenaam het is voor de ratjes en de heeren van het fabriek vanTorley, dat dezen toestand nog langer blijft voortduren. De Ambtelijken Scheids- en Verzoenings raad van Aalst, heeft inzijn zitting van Dins dag besloten, een schrijven te richten aan de wederzijdsche groepen en de firma Torley, waarin gevraagd wordt om de oorzaken van het geschil te onderzoeken, en zoo mogelijk daar een oplossing aan te brengen. Wij gaan de zaak niet vooruit loopen, en afwachten wel ke uitslag dier nieuwe poging van den Scheids- raad zal geven. Wij zullen de lezers van Voo ruit en Recht en Vrijheid regelmatig op de hoogte houden van wat gebeuren zal. Het is verheugend om vaat te stellen, de groote geldelijke steun die de stakers (sters) van onze bevolking bekomen. Verleden week werden meer dan 5000 franken verza meld, het bewijst dat de gansche bevolking aan de zijde staat van de stakers (sters). Daar om onzen besten dank aan al de kameraden en vriendinnen welke de gelden verzamelen wij hopen dat dit solidariteitsgevoel zal blijven voortduren. En dezer dagen moet er een bij zondere inspanning gedaan worden omdat wij aan iedere staker (ster) een flink kermisge schenk zouden kunnen geven. Ter gelegenheid der Vlaginhuldiging van den Vrouwengroep van het N. S. zullen heden Zondag ten voordeele der stakers (sters), schoone bloempjes verkocht worden aan één frank. Tevens wordt een nieuw liedje ver kocht Zij die Niet Slapen dat schoon werkerslied moet door eenieder gekocht en gezongen worden. Woensdag aanstaande, em 5 1/2 ure, groote REVANCHE WEDSTRIJD met den dikken bal, tusschen de twee sterke partijen Houten Dorp en Blok Borreman, op speelplein van het Houten Dorp, Steens1 raat. Liefhebbers van het Balspel allen daar heen In de Juteweverij Beeckman Gedurende twee maanden werd er door den secretaris van onzen Textielbond onderhan deld op dit fabriek, omdat de wevers die moeilijk te verwerken boomen afweefden zou den vergoed worden, telkens beloofde deze firma die zaak te zullen onderzoeken, en werd aan enkele wevers eene vergoeding uitgekeerd doch dit gaf aan de wevers geen voldoening. Deze week heeft er een nieuwe onderhande ling plaats gehad, waar men bekomen heeft, dat al de wevers die op 8/4, i3/4 en 14/4 getou wen werkten, eene vergoeding zullen betaald worden op al de loonen die de wevers in de S laatste weken hebben gewonnen waarmede de wevers tevreden zijn. Voot* de stakers van 't fabriek Torley 7e Lijst. Overdracht 7.0f4.So fr. Gezongen door Beeckman Joanna rondge- haald door Beeckman in Hand in Hand 1(3,00. Napoleon Beekman Doolhofstraat 39,00. Ge speeld door E. Van der Veken bij J. Cornand lo,15. Gezongen door L. Cornand bij J. Cor nand 8,5o. Alfons Vlasschaert heeft maar een maal getrokken geeft 5,00. Het kanon doet er bij 5,00. Gezongen door D'Haese Benoit in Hand in Hand 51,50. Gezongen bij Cammu Julien door Celina Coppens 18,00. Gezongen door zotte Leon bij de We Van den Bossche 18,5o. Gezongen door Benoit D'Haese bij A. Schollaert 4,00. Theodoor doet er bij l,oo. Ge zongen door Stephanie Wauters het lied der werkstakers rondgehaald door J. De Moor 32,oo. Gezongen het strijdlied der stakers door Fintje van dikke Malvina 27,5o. Van eenige Jonge Wachters 12,00. Gezongen door A. Ver hulst in 't Violettje 7,35. Gustaaf Boeykens 12,50. Gezongen in de Tramstatie bij Jan Van Audenhove 18,25. Ontvangen van Mijnheer Isedoor Seminck 5,00. Omdat Mintje in een schoon café gezeten heeft 2,oo. Vlasschaert Alfons doet hen achter na 2.00. Jan Janssens doet hetzelfde 2,00, de basis geeft ook l,oo. De Witte geeft ook een Gezongen door Hortense Van den Bossche bij Benonie Elskens 2o,oo. Gezongen door Van Braekel Frans rondgehaald door A. Cor nells 8,2o. Bombeeck Leopold 5,oo. Gezongen in de café Jan Kattestraat door Benoit D'Hae se 14,40. De basis doet er bij 5,60. Zeven brei sters die de stakers gedenken 7,50. Gezellig samenzijn bij W* Van der Poorten Dender- straat gezongen door M. Huylebroeck 16,00. Gezongen door X vriend der stakers 2o,oo. Gezongen door Alfons Van de Meersch en zijn dochter rondgehaald door Benoit Van Goet- hem 18,35. Gezongen door Vergeylen Prosper bij De Beul Martin 8,75 Gezongen door Vergeylen Prosper

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2