Valsche Vriendschap Gelijkheid voor de Wet. Nagels met Koppen MIJN HOEKJE 8-12-14 25e Jaargang N° 27 Prijs per nummer 30 centiemen 1 Juli 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Nationaal Komiteit voor Vtouwenaklie. Wat tot bavardering van het bouwen van nieuwe Woningen door tijdelijke kwijtschelding van grondbelasting VRAGENBUS Partijgenoolen Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REREMIMG Belgische Werklieden-Party Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Dat is de titel van een artikel verschenen in Burgersbelang het blad van den Mid denstand van Aalst en Omliggende, waarin schryver eens zijn gal uitspuwt tegenover de bestaande volkswetten, door de werken de klasse veroverd NA den oorlog. Om onze lezers te doen zien, met welken haat, met welken nijd die heeren winkeliers en handelaars van Burgersbelang bezield zijn, tegenover den aohturendag en het ko steloos pensioen der ouderlingen, drukken wy letterlijk over Menigmaal heb ik gezegd, en myne meening houd ik altijd staande, dat de meeste wetten, die, zoowel hier in Belgie, als in anderelanden, sinds den wapenstil- y stand zijn gestemd, en tot uitvoer zijn ge- bracht, slechte wetten waren, die meer- maals eenen tegenovergestelden uitslag hebben gegeven dan dien welke de Wet- gever er van verwachtte Sommige dezer wetten hebben het werk n willen regelen, schikken en vaststellen en hebben tot uitslag, de luiheid voort- gebracht Ander wetten hadden tot doel, zeden en daden te beteugelen, wijl ze, het tot heden nooit bereikt getal rechtvervolgingen ver- oorzaakten Men heeft getracht het alkoolgebruik uit te roeien, en men heeft het in de hui- zen en de gezinnen binnengebracht Nog meerMen heeft het smokkelen aangemoedigd ondanks de wet, bleven de groote winsten in het verschiet, en deze smokkelaars bekommeren zich wei- >nigoverde gevolgen, zich steunende op afgekochte straffeD, die, bij het Bestuur, altijd op provoost, den voorkeur hebben I Nog sterkerMet ijver heeft men ge- werkt om den spaar- en voorzieningsgeest te doen verdwijnen. Tusachenstrijdend w politiek heeft de besparingsdeugd in een maatschappelijk gebrek herschapen het zegt aan den werker en bediende Ik zal voor U sparen en zóó doende heeft men den arbeider aangezet alles te verteeren, «totden laatsten kluit die de Staat hem overlaat. De Wet immers verzekert een volUdig pensioen aan diegenen die niets spaart, brast en drinkt, en van dag tot dag leeft op Godes genade, zonder zorg of vooruitzicht Doch wee den zorghebben- den man, die door ontleeningen, werken en zwoegen, aan eenig bezit is geraakt, de Staat zal hem belasten, afpitsen, pyni- gen en hem alle moeiiykheden aandoen 'k Betittel zulks Valsche Volksvriend- schap Weihoe I Ge verbiedt den arbeider te werken zooveel, en als het hem belieft ge bevecht zijne winstvermogens, terwijl ge hem aanzet, dwingt, zijnen laatsten duit te verteeren, te verkwisten De laatste regels zijn zeer duidelijk, 't Is valsche volksvriendschap, het invoeren van den Achturigen werkdag. 't Is een schande, dat den werkman niet zooveel uren mag kloppen als hij wil't was yóór den oorlog zoo, waarom moest dit veranderen, zeggen die heeren. Ken werkman is immers een trekbeest; het behoort zijn baas het te doen wroeten zooveel en zoolang als hij wil, 't is immers ook zoo met een paard, met een ezel Zie daar de beteekenis van het schrijven van die heeren Weg met den Achturen werkdag is de leus van het blad dier heeren burgers, meestal winkeliers die niet weten dat hun ne heeren medeleden, een hevigen haat koesteren tegen al wat democratisch is. Handen af, van den Achturigen arbeids dag heeren van Burgersbelang, want de werklieden hebben nog kloeke vuisten. Weihoe ge zoudt er behagen in scheppen dat de werklieden opnieuw het speeltuig zouden worden van de heeren patroons en een werkdag hebben te tobben van elf, twaalf en meer uren per dag Het zoo u genoegen doen, dat de arbeiders terugkeerden naar de vooroorlogsche toe standen wanneer er zoovelen waren, die's morgensom 4 uren en zelfs vroeger hun woning moesten verlaten en enkel 's avonds om 9 of 10 uren terugkeerden, en in eene gansche week de gelegenheid niet hadden hunne kinderen te zien Neen heeren, wees er van verzekerd, de werklieden hebben te veel geleden, te veel geofferd voor den Achturen werkdag, opdat ze hem zouden laten verknoeien. En g'hebt den triestigen moed, het Karig Ouderdomspensioen onzer oudjes te bekampen Laag gezonken heeren. Zij die gansch hun leven hebben gewerkt en gezwoegd, den nationalen rfjk- dom hebben voortgebracht en vermeerderd, zy zouden moeten kreveeren in hun ouden dag Dank heeren winkeliers en hande- laars voor de liefde die ge aan den dag legt voor hen, die u laten leven, want 't is onder de categorie werklieden, dat ge uwe meeste klienten hebt en tot hunne belooning, be- nydt ge hun kosteloos ouderdomspensioen, en noemt ge hen verkwisters. De achturenwet brengt de lui" held voort, en de pensioenwet de verkwisting, ziedaar 't gedacht van die heeren van 't Burgersbelang. Zeg werklieden, gy die de deugden der Achturenwet dageiyks ondervindt, wat zegt ge er van Zeg ouderlingen, gy die met uw pensioen tje nog te kort komt, en door uwe kinders of familieleden moet geholpen worden, wat denkt ge van die heeren 'tZyn winkeliers, 'tzyn handelaars die niets verwaarloozen om uwe centen binnen te ry ven die n met zoete woorden zullen aanhalen, wanneer gij gaat koopen, maar die ook al het mogelijke doen, om uwe ver overde rechten te doen ontnemen en had den ze er de macht toe, u zouden terug zenden naar den droeven toestand van vóór den oorlog. Daartegenover heeft het georganiseerd werkende volk, met hunne karige geldmid delen Hunne Eigene Coöperatief gesticht. Zy bakt brood, zy verkoopt win kelwaren, zij verschaft ons al de benoodig- heden voor ons gezin. Zij helpt ons wanneer we stryd voeren om meer loon zy helpt ons in onze vak bonden, in onze mutualiteiten, zy staat aan de zyde van ons, wanneer wy op politiek gebied wat moeten veroveren, en toch zijn er nog zoovele werklieden onverschillig aan hunne eigene inrichting. Inderdaad, in Aalst Hand in Hand in Ninove De Redding in Geeraardsbergen De Verbroedering dit zijn alle sociali stische coöperatieven gesticht voor de werklieden, gesticht door de werklieden, met hun eigen geld, tot hun eigen voordeel. En de winsten die er verwezenlijkt wor den, dienen tot vergroeting, tot uitbreiding en tot steun van het arbeidende volk in 't algemeen. Zyn het dan geen dwazen, die hunne eigene samenwerking vergeten, om zich te gaan bevoorraden by hunne vijanden, die benijden, dat er werkerswetten worden ge maakt en het niet kunnen kroppen dat den toestand van het arbeidende volk verbetert Laat ons die onverschilligheid van kant zetten en het voorbeeld volgen van dezen, die zich hebben laten inschry ven als lid der coöperatie op de vergadering der stakers van het fabriek Torley, na dat ondergetee- kende tot de aanwezigen had gesproken, en het hooger genoemd artikel van Bur gersbelang eens heeft ontleed. Het is de plicht van ons socialisten, onze eigene inrichtingen lief te hebben, en ons te bevoorraden en ze op tyd te bezoeken. Trouwe samenwerkers moeten we worden zooals we overtuigde vakbonders zyn en wanneer we onze vyaoden den rug toekee- ren, dan zullen ze zich in 't vervolg verzin nen en begrypen, dat het hun plicht is, het arbeidende volk te steunen in plaats van het te bekampen. Wordt lid uwer eigene inrichting, moet den kreet zyn van ons socialisten. Nichels Alfred. VOLKSHUIS, BRUSSEL. De Samenwerkende Maatschappij De Arbeidersvacanties heeft vacantie-huizen opgericht voor de kinderen en jonge meis jes der werkende klasse. Deze vacantiehuizen zullen open zyn te Rixeüsart vanaf 1 Juli, te Glons 21 te Brasschaet 1 Oogst, te St. Niklaas De Maatschappij organiseert vanaf 1 Oogst eveneens bet verblijf in Antwerpen en Brussel voor de kindergroepen, welke deze steden willen bezichtigen. De verblijfkosten in een der vacantiehui zen of in eeD stad is bepaald op lo fr. per dag voor de kinderen en 17,50 fr. voor de jonge meisjes. De reiskosten zijn ten laste derinschrij vers. De inschrijvingen'zoo gemeenschappe lijke als individuèele mogen tot I Juli gezonden worden aan het Nationaal Komi teit voor Vrouwenaotie, Volkshuis, Brussel. De pensioenprijs moet op voorhand gestort worden op postcheckrekening n* 165.666 (M. Adam, Brussel). ALBERT, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomende, Heil. De Kamers hebben aangenomen en Wij be krachtigen hetgeen volgt Artikel 1, i. Gedurende tien jaar wordt kwijtschelding verleend van de grondbelas ting op de nieuwe woningen, waarvan de eige naars bewijzen dat de bouw aangevangen werd na 31 December i927 en die betrokken werden voor 1 Januari 1931, in zooverre 1° Gezegde woningen door de Beschermco- miteiten voor goedkoope woningen erkend werden als vereenigende de minima-vereisch- ten van hygiëne en bewoonbaarheid bepaald bij koninklijk besluit 2' Haar kadastraal inkomen niet meer be draagt dan 1,5oo frank in de gemeenten met minder dan 5,000 inwoners 2,000 frank in de gemeenten van 5,000 tot en met 14,999 inwoners 2,500 frank in de gemeenten van 15,ooo tot en met 59,999 inwoners 3,000 frank in de gemeenten met 60,000 inwoners en meer De voor de supertaxe vastgestelde rangschik king der gemeenten is te dezer van toepassing. Voor de toepassing van de kwijtschelding, wordt, gedurende het tienjarig tijdperk, geen, rekening gehouden met eenige verhooging van inkomen die niet een vierde van het aanvan kelijk kadastraal inkomen overschrijdt. 2. De bij i aangeduide maxima worden met 5oo frank verhoogd, wanneer de woning tot beroepsgebruik bestemde bijgebouwen om vat waarvan het kadastraal inkomen ten min sto dit bedrag vertegenwoordigt. 3 De kwijtschelding voorzien bij de eerste paragraaf slaat zoowel op de hoofdsom der be lasting als op de bijkomende opcentiemen, on verminderd het recht der gemeenten een taxe te vestigen op de nieuwe gebouwen die dit voordeel genieten.Zij slaatop de buitengewone grondbelasting, doch komt niet in aanmerking voor de toekenning van andere voordee- len gegrond op de belasting of op het inkomen. 4. Worden als afzonderlijke woningen aan gezien en kunnen fiscale kwijtschelding genie ten de afgescheiden gedeelten van gebouwen met talrijke wooDgelegenheden, zoo het kada straal inkomen van elk dezer gedeelten het bij de I en 2 aangeduide inkomen niet over- schijdt. 5. Mogen eveneens kwijtschelding genie ten in de bij 1 en 2 voorziene voorwaarden, de krotten en de ongezonde huizen die, na 31 December i627, grondige wijzigingen hebben ondergaan, bij koninklijk besluit te bepalen. Art. 2 Van het voordeel der kwijtschelding worden uitgesloten 1° De woningen toebehoorende aan de bouw maatschappijen erkend door de Nationale Maatschappij voor goedkoope woningen of door de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas 20 De woningen door deze maatschappijen aan de particulieren met winst eener premie verkocht 3° De woningen waarvan de bouwers een staatspremie hebben getrokken 4° De gebouwen opgetrokken met vergoe dingen voor oorlogsschade of voor brand, als ook de lust- en plezier woningen of de zomer verblijven en de drankslijterijen. Art. 3. Do regeering brengt jaarlijks aan de Kamers verslag uit over de uitslagen dezer wet. Kondigen de tegenwoordige wet af, bevelen dat zij met 's Lands zegel bekleed en door den Moniteur bekendgemaakt worde. Gegeven aan boord Thysville den ion Juni 1928. Iedereen is gelijk voor de wetzoo zegt ons de Grondwet. De praktijk, nochtans, spreekt heelemaal anders. Maar wij zijn zoo gewend geraakt onder het kapitalistisch regime aan het grootste verschil in persoonlijke vrijheid, dat we haast niet meer inzien noe groot en hoe breed die klove is. Wie kan er bij de justitie nog maar om recht vragen, zonder kosten te moeten betalen Ontkent het niet, rijken de grootste massa des volks durft zich in de praktijk niet in rech te verweren tegen het ongelijk dat hen wordt aangedaan, alléén omdat ze alschrikken van de gerechtskosten, laat staan de advokaten- honoria, te betalen. De ongelijkheid voor de wet komt het duide lijkst voor den dag, wanneer armen en rijken voor de rechtbank verschijnen wegens een ver grijp tegen de wet. Nagenoeg blijft het, wan neer 't een rijke mensch Detreft, bij eene dag- vaardiging, behalve in allerergste gevallen de arme moet wegens het zelfde misdrijf, ge vangenis doen. Na het provisoir onderzoek krijgt de rijke bii middel van borgstelling voorloopige vrijheid, terwijl de mindere voor- loopig in de cel blijft. De kléin* man kan ook nitt too gimakktlijk tn too- vttl g«tuigen d dichargt zoeken, bij gebtek aan geld middelen en invloed. Moeten wij nog andere voordeden opnoe men der bemiddelde klasse als bijstand der bekwaamste advokaten en deskundigen, het sleepend houden van het geding, het instellen van hooger beroep, enz... Dan nog verre weg bestaan de meeste ge vallen in geldboete, wat niets beteekent voor den rijke; voor den armen man staat geldboete dikwijls gelijk met ondergang van zijn per soon of van zijn zaakje. Is 't niet zoo Ons gerecht zal een klassegerecht blijven, zoolang de bezittende klasse den scepter zwaaiën zal. Wie zijn onze rechters in algemeenen zin Menschen behept met oude gedachten, hebbende een wereldbeschouwing die niet de onze is... Gelijkheid voor de wet. Wat ironie 1... Het fortuin geeft den doorslag en bepaalt doorgaans weg de straf. Das weeral het recht van den sterkst en. Men heeft vroeger veel gesproken over het demokratiseeren van het gerecht. Zonder twij fel is er verbetering gekomen, door het wassen van den socialistischen stroom. Maar zoolang de centrale macht niet in han den is van 't volk, zoolang ook zullen wij voor hetzelfde feit staan naar gelang ge arm of rijk zult zijn. Het deuntje van den dichter blijft immer waarheid. A. VIJVERMAN. 1. Welke functie heeft p.g. Vandervelde uitgeoefend gedurende den oorlog 2. Wie bekleede het ambt van Minister van Oorlog ANTWOORD a) Pgt. Vandervelde werd Staatsminister op 4 Augustus 914 genoemd, Minister van In tendance van den 18 November I914 tot 21 November 19i8, en Minister van Justicie van den 21 November 1918 tot den 24 October 1921. b) Graaf Ch. de Broqueville was Minister van Oorlog van 1913 tot 1917 (4 Augustus). A. De Ceuninck van dezen datum tot den 2i No vember i9i8. Van den 17 Februari 1916 tot den 4 Augustus 1917 een deel der functie van Minister van den Oorlog werd door Vandervelde uitgeoefend. Steunt uwe strijdende werkbroedeis van het fabriek Torley, die staken om huDnen rechtvaardigen eisch te veroye ren, Indien Anseele nog Minister woe I We zoeken tevergeefs naar protesten in de klerikale, liberale en frontersbladen over de wijze waarop de belangen van het staatsperso- neel met de roeten worden getreden. Alhoewel Lippens sinds Novemember mini ster is en er goed geweten is dat sindsdien nog geen enkel maal de paritaire kommissies van Posterijen en Zeewezen nog niet zijn samenge roepen, kan men in geen enkel blad onzer te genstrevers iets vinden. Bewijs dat ze het roerend eens zijn met de liberale minister. Er moet in de Nationale Maatschappij van Spoorwegen, to millioen winst onder net per soneel verdeeld worden, en als we goed gele zen hebben, zullen er omtrent 4o.ooo werklie den en bedienden totaal uitgesloten worden. Indien Anseele nog minister was 1 Zou het waar wijn t Het doet de mare in de stad Aalst, dat er sinds jdrie weken twee stadswerkers (metser en diender) bij M. Bastiaens, Schepen van Openbare Werken, twee marmeren schouwen, nieuwe vloeren, en de gang in faiëncesteenen gebben geplaatst. Er wordt heel drollig over gesproken. Mullenfrekkorij De klerikale Vaandrig van Geeraards- bergen is verontwaardigd omdat er spraak is van nieuwe onrechtstreeksche belastingen, ook op verhooging der telefoon en telegraaf. Wie zit erin het Ministerie a. u. b 't Zijn toch wel de vrienden van De Vaan drig met de liberalen gelooven we Sprekende van mooie politieke hansworst©- rij, kan er ons dunkens niemand beter dan de opsteller van De Vaandrig zoo iets in praktijk stellen. Het is om te .schrikken en te beren, by de gedachte, dat de huiehuurwet in 't jaar 1930, vervalt. 'tig nog lang tal men zeggen, maar lang komt ook en moeat het gebeuren dat er geen nieuwe huishuurwet wordt ge stemd, welnu, dan zjjn de huurders er sleoht aan toe. Overal ziet men nog de krotten van barakken, bewoond door gezinnen die uitgedreven zyn en tevergeefs eene be tere woning zoeken. Dageiyks is er vraag naar woningen wekelyks nieuwe huwelijken, en de nieu we woningen die men bouwt, zyn niet in voldoende getal om den woningnood te keer te gaan, en zoo bij)ven we in de on zekerheid en nnarmate 't jaar 30 nadert vermeerdert ook onzen eehrik omdat we zooveel uiteenzettingen vreezen en niet denken kunnen waar ze zullen onder dak gebraoht worden. Voor den oogenblikzou men moeiëiyk eene meerderheid vinden in Kamer en Senaat om de huidige huishuurwet, die, zooals we hooger zegden, eindigt In 't jaar 1930 te vervangen, door eene andere die ze verlengt. Nogtbans in 1929, la er opnieuw kie zing, Kamer en Senaat worden dan her kozen. en alles hangt af van den uitalag der verkiezingen. Het spreekt van zelfs, dat de rjjke menschen voor DIE vertegenwoordigers zullen stemmen, die HUNNE belangen verdedigen. Het is aan de huurders hun voorbeeld te volgen, 't is te zeggen ook voor dezen leveren, die denken aan do govolgen van het in voege komen van 't gemeen recht, deze die er mede be kommerd zyn, dat er nog zooveel wo ningnood heersoht. Het is meer dan waarschyniyk, dat er in 1930, nog een grooter tekort aan wo ningen zal zyn, want heteohynt mo bij na onmogeiyk genoegcaam huizon ta bouwen tegen het eindigen der huidige huishuurwet, en in dit geval biyfter on kel hot eenige middel overda huldigt huishuurwet verlengt*. Dat zal het werk zyn der socialisten maar zulks zal afhangen, van den wil van 't kiezerskorps. De kleintjes, de huurders zyn 't getal. Ze moeten maar hunne belangen behar tigen, zooals de bezitters altyd doen. FRIEDERIK. De regeering heeft het masker laten Tal len. Ondanks de gedane kiesbeloften, en te gen don wil in ran de groote meerderheid der bevolking, heeft zij een wetsontwerp ingediend dat in gevoelige mate. De militaire lesten en den Dienefttijd verhoogd Afgezien Tan de ontworpen versterking!- werken zal de toepassing ervan eeneuitgave vergen van Een milliard en half frank voor vijf jaar. Er zijn nochtans oudjes die honger heb ben. vele gezinnen zonder winst, oorloge- en arbnidsinvalieden die in armoede voort sukkelen. Voor die verschoppelingen vindt de Regee ring geen geld. Het indienen van dit legerontwerp is een militarische en reactionaire kneep. Het be teekent dat de legerstaf den wil van het algemeen stemrecht onder de voeten traft. En dit met de medepliohtigheid van de Kristen-Demokraten i Zult gij laten deen 7 Jonge werklieden I Verdedigt U I strijdt met ons voorden Zee maanden-dlenetplleht Bereidt u voor op een talrijke deelname aan de betooging der 6 maanden, welke op 5 Augustui lm, te Brussel, plaats grijpt. Vergaderplaats Zuidstatie, om I uur. Nat. Kom. van Soc. Jonge Wachten.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1