REDEVOERING De Roode Nijptang 25e Jaargang N° 29 Prijs per nummer 30 centiemen 15 Juli 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst o li Uitgesproken door Gezel Nichels, in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, in zitting van 4e Juli 1928, tijdens de bespreking van artikel twee, De Begrooting van Landsverdediging, Onbekend is Onbemind. Parlijgenooten IN 1)E KAMER Veertig Mijnwerkers Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische Werklieden-Party Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Mijne heeren, Eerst en vooral veroorloof ik me, heer minister van landsverdediging, u te zeggen dat de Belgische bevolking in zijne over groot* meerderheid van Ued. en het parle ment verwacht dat men eindelijk er zal toe overgaan een gevoelige diensttijd vermin dering voor onze soldaten in te voeren, diensttijd die hoogstens zes maanden zou mogen zijn. En als ik zeg dat de overgroote meerder heid onzer bevolking dit verlangt dan heb ben we dit bewijs gevonden bij de inzame ling van handteekens ten huizegedaan door onze socialistische jonge wachten en pro pagandisten, die zoowel bij liberalen als bij katholieken het beste onthaal hebben gevonden, wanneer het petionnement dat aan het parlement moest worden gezonden hun ter onderte6kening is voorgelegd. Op weinige uitzonderingen na, hebben ze be reidwillig hun handteeken gezet, aldus hun wil betuigende zoo haast mogelyk den zes-maandendiensttijd te zien invoeren. Ik weet het, 't is nu niet dat we uw wets ontwerp bespreken, dat van den zes-maan den diensttijd niet spreekt, maar ik meen dat het niet ongepast is, er van heden af uwe aandacht op te trekken, d&t den zes maanden diensttijd door het volk in t alge meen wordt geëischt en dat wij als verte genwoordigers der natie aan zijn verlan gen moeten voldoen. Er is hier in deze Kamer eene meerder heid van die democratische hervorming, ge kozen met den zes-maanden diensttijd op hun kiesprogramma en het ware eene poli tieke misdaad moesten wij bestatigen dat er meineedigers onder dezen zouden gevon den worden. Hunne kiezers zouden het hun nooit kunnen vergeven. De huidige begrooting in bespreking voorziet eene meerdere uitgave van 46 mil- lioen. Nochtans moeten we vaststellen dat d© dagelüksche vergoeding van 3o centiemen voor onze soldaten is gebleven. Dergelijke vergoeding is toch belachelijk en den heer minister zou moeten weten dat er daar ver hooging dient aangebracht. Weet den heer minister dat de huisgezin nen die een soldaat aan 't leger leveren met alleenlijk een broodwinner verliezen, maar dat dien soldaat een kosteiyken vogel is, enkel en alleen van onderhoud en wat zak geld Algemeen wordt er gezegd dat de voeding onvoldoende is. Ja, ik weet het, op papier is de voeding voldoende; de regeering betaalt meer dan genoeg voor het voedsel indien de soldaten het al ontvingen, ze geen reden tot klagen zouden hebben. Maar tusschen voorschrijven, het koopeii en betalen en het afleveren aan den soldaat is er een groot verscbi', en 't is daarop dat ik de aandacht van den heer minister zou willeB vestigen. Ontvangt hij wel de hoeveelheid waren, die hij koopt en betaalt Gebeuren er geen achterhoudingen van die koopwaren, die soms eene andero be stemming krijgen Mogelijk zou er langs dien weg veel te vinden zijn en zouden onze soldaten de voe ding ontvangen die ge voorschrijft. Ik geef hier enkel weer wat in 't algemeen en achter den rug verteld wordt. Ik hoop dat de heer minister er zal willen rekeping van houden en er zal trachten een einde aan te stellen. Zulks zou hij best kunnen doen op het on verwachts bij de verdeeling van de voe dingswaren dan eens.hier, dan eens daar, een onderzoek te willen doen, en wat het voornaamste is, zonder voorafgaandelijke verwittiging want wanneer men verwittigd wordt dat er den minister komt, dat er een onderzoek gaat plaats hebben, dan is alles opperbest en zelf meer dan in orde. We willen ook bij deze besprekiDg enkele opmerkingen doen gelden met betrek op de loonregeling van het arbeidspersoneel. Volgens de van kracht zijnde onderrich tingen kunnen de leerjongens, de leermeis jes, de halve werksters alle vijftien dagen loonsverhoogingen bekomen. De niet ge specialiseerde daglooners verkrijgen slechts een verhooging na een termijn van drie jaar, terwijl de gespecialiseerde, de ge schoolde, de juistheids werkers en de eerste arbeiders alle zes maanden aanspraak mo gen maken op loonsverhooging. In de onderrichtingen is echter een re strictie voorzien, welke voorschrijft dat de loonsverhoogingen kunnen uitgesteld, ge weigerd en zulks onttrokken worden indien het gedrag, de werkwijze of de professio- neele bekwaamheid van den arbeider te wenschen laat, ofwel wanneer de belang rijkheid van den dienst, waaraan de arbei der verbonden is, ofwel de belangrijkheid van het werk dat hem werd opgedragen, geen verhooging verrechtvaardigt. Deze bepaling nu geeft aanleiding tot al lerlei verkeerde interpretaties, waaruit dan ook volgt dat elk bestuurder eener militaire inrichting de onderrichtingen toepast vol gens zijn persoonlijke meening. Daaruit spruit dan ook voort dat op de eene inrichting de loonsverhoogingen oor deelkundig worden toegekend, terwijl in andere gezegde verhoogingen worden ge weigerd, onder voorwendsel dat de belang rijkheid van den dienst, ofwel de belangrijk heid van het uitgevoerde werk deze niet verrechtvaardigen. Alzoo, bij een nader onderzoek van ver schillende artikelen der begrooting over 1926, kunnen wij de bevinding opdoen dat er geenerlei verband bestaat tusschen de loon bedragen op de onderscheidene inrichtin gen en dat, integendeel, de gemiddeld op gegeven bedragen verschillen van de een inrichting tot de andere, soms zelfs in groo- te verhoudingen. Het gemiddeld opgegeven dagloon van de gesalarieerde juistheids werken bedraagt onder andore, 42 frank op het konstruktie- arseüaai, 46 frank per dag op de werkhui zen voor munitieaanmaak, 41 frank in de koninklijke kanongieterij, 42 frank inde Staatswapemnakery, 34 frank in het groot legerpark. Dezelfde verscheidenheid wordt waarge nomen in do loonbedragen voor de andere categorieën van het werkliedenpersoneel en het meest typische voorbeeld daarvan is voorzeker datgene der niet gespecialiseerde daglooners. Het gemiddeld dagloon van deze reeks agenten bedraagt 28 frank op het konstruk- tie-arsenaal, 27 frank op de werkhuizen voor munitieaanmaak, 24 frank op het groot legerpark en slechts 20 frank op de kanongieierij. Zulks toont dus voldoende aaD dat de thans van kracht zijnde regeling inzake de toekenning van loonsverhoogingen aanlei ding geeft tot volstrekt onlogische en on rechtvaardige toestanden. Het kan inderdaad niet opgaan dat tus schen arbeidors, gebezigd aan een zelfde beheer, zij het op verschillende dieDsten, welke een zelfde bevoegdheid en bekwaam heid bezitten, dikwyls denzelfdeD dienst- ouderdom tellen, een onderscheid worde gemaakt hetwelk zich uit in de toeken ning van een verschillend loon, dat in sommige gevallen lo en zelfs i2 frank per ig bedraagt. De Voorzitter. Wilt eindigen M. Ni chels. Gezel Nichels Volgens ODzemeening, integendeel, is het niet meer dan billijk dat alle belanghebbenden volstrekt op gelijken voet worden behandeld, zooais het trouwens geschiedt aan andore departementen. Het is dan ook in dien verstande dat wij den heer minister verzoeken maatregelen te treffen om de loonbedrageu op alle inrich- tingon, wier bedrijvigheid min of meer mot elkaar overeenstemt, op een identieke bazis te bepalen en voortaan op alle inrichtingen van het departement eeu zelfde systeem in zake loonsverhoogingen tot stand te bren gen. Op die wijze zal een einde worden ge steld aan den huidigen onverklaarbaren en onontwaarbaren toestand, wat er slechts toe bijdragen zalom de onderlingevorstand- houdiDg tusschen het personeel te verbete ren en den ij ver van alle agenten aanwak keren. De Voorzitter. M. Nichels, de tijd uwer rede is verloopen. Gezel Nichels. Heer voorzitter, ik ben een van de leden die bet minst mis bruik maken van den tijd der Kamer. Ik moet mij onderwerpen aan de beslissing genomen door de meerderheid der regee ring, die ons verbiedt als werkliedenverte genwoordigers de klachten der werklieden van de militaire werkhuizen voldoende te ontwikkelen. De Voorzitter. Ik geef het toepas send besluit door de Kamer. Gezel Nichels. Nu hier een werkjon gen opstaat om bij de bespreking dezer be grooting de zaak der werklieden te pleiten wordt ons gezegd Gij hebt slechts tien mi nuten om uw gedachten naar voren te brengen. Dat klaag ik aan voor bet land en ik klaag ook de vertegenwoordigers der christene arbeiders aan, die meehelpen om ons het spreken te verbieden, dan als het nog de belangen van arme werkers betreft. Ik protesteer dus uit al myne krachten eu de werklieden kunnen oordeelen. Lichten duisternis sluiten elkaar uit. De verkondiging van het socialistisch woord is als een goddelijk licht die zijn schelle klaarte over het door de klerikale onliberale bourgeoisie donker gehouden Vlaanderen werpt. Aanschouw de toestanden en men besta- tigt dat daar waar het socialisme macht vormt, er de schaduwen der dwaling ver dwijnen. De ontvoogding der arbeidende klasse zal haar eigen werk zijn zoo luidt een der heerlijkste voorspellingen, en der diep zinnigste woorden van een onzer Sociali stische leiders. En met die gedachten bezield ijveren sinds ettelijke jaren de baanbrekers van het Socialisme, om die troostende, hartver sterkende strijdlustige woorden bij alle op rechte wroeters te doen ingang vinden. Dat onophoudend strijd voeren, heeft zijn goede gevolgen gekregen bij de steedsche bevolking. Maar hoe is nog den Toestand bij onze buitenlieden? Zijn zij ook geen uitgebuitenen der rijke grondbezitters, zooals do fabriekarbeiders van hun patroon We zeggen luide ja en 't is langs dezen weg dat we ons te stellen hebben. De boerenbevolking snakt ook naar ver lossing en wij Socialisten, als eenige red ders van alle uitgebuitenen der kapitalisten moeten bijspringen en ben helpen. Jammer genoog is het te moeten vaststel len, dat in 't algemeen de boeren nog bun vertrouwen schenken in deze die hen het ergst uitbuiteu. Aan ons is het hen tot de overtuiging te brengen dat alléén het Socialisme hunne al- geheele vrijmaking kan bewerken. Het Socialisme is alleen geschapen om het werkende volk vrij te maken uit den druk eener ruwe, uitbuitersklasse. De nog bestaande macht van het klerika lisme zal eens en voor goed bezwijken on der den druk vau het vereenigde proleta riaat. Het zal niet verzwegen blijven dat alleen door eenswillend en eensstrijdend een nieu we maatschappij zal opgebouwd worden, boven de puinen van de verrotte kapitalis tische maatschappij, welke naast de roem volle, in helder licht stralende en schitte rende kleuren geschreven geschiedenis der daden van het Socialisme, d-e sombere ake lige en eeuwenoude geschiedenis van men- schelijke uitbuiting, als eeuwig aandenken voor het nageslacht zal gegrift staan. Maar hiervoor moeten wemeer naar den buiten, om nauwer in verband te blijven met de «boerkens», ze moeten ons kennen want on bekend is onbemind. Ze moeten deschrikverwekkende uitbroei sels van het kapitalisme beter leeren begrij pen dat zullen ze als we met hen vertrouwe lijk handelen en hen ervan bewust maken dat zo ook recht hebben op een menschelijk bestaan. Dat bewerken is gemakkelijk als elk een handje toesteekt en argumenten hebben met de vleetnevens de kwestie der Pacht wet, welke de boerkens heel nauw aan 't hart ligt, hebben we ook de kwestie van de 6 maandendienst, welke hun aandacht moet gaande maken, want ook bun zoons hebben militaire plichten te vervullen. Eene bloote opsomming der misdaden van katholieken, kristen demokraten en libera len is goed, maar er mondelings gaan over spreken is beter. De samenhang dier partijën om bun dog matisch standpunt eenerzijds en hun uit vluchten, leugens en verdraaingen over bun wandaden anderzijds tegen het mindere volk kan Diet genoeg herhaald worden. Ten andere, de misdaden gepleegd door de huidige regeering geeft ons zulkdanige wapens in de hand, dat we voor plicht heb ben zo te gebruiken. Ze goed gebruiken om gemakkelijk in de verkiezingen van I929 de strijd te overwinnen. We moeten onophoudend propageeren onder de leuze het klerico-kristen demo- kratisch liberaal ministerie aan de deur. Waarom Omdat ze het geld met hoopen te grabbe len goeit om het militaristisch monster te verzadigen, omdat Jaspar en zijn kliek alleen regeert in 't belaüg der goudmag naten. Omdat er noch voor de ouderlingen, noch voor de militaire op andere invaliedon noch voor het staatspersoneel verbetering in hunnen ellendigen toestand te bekomen is. Omdat er voor onze boerkens geen stukje wet te verwachten is, welke hen van de uit buiting dor rijke grondbezitters zou moeten vrij maken. Dat alles moeten we luidkeels verkondi gen, en de boerkens krijgen we met ons in den strijd. A. B. Vandaag wit, morgen zwart I Minister Heyman schreef in« Het Volk De Tijd van 18 September 1926. Zoo de diensttijd kort kan zijn zes maanden, meer of min dan weze die diensttijd, zoo eenvoudig mogelijk, zoo min plagend mogelijk.... en elkeen weze gelijk voor de wet Thans is M. Heyman minister, en Lij heeft zijn goedkeuring aan het Militair ont werp voor een diensttijd van 13 en 14 maan den, plus één terugroeping van 6 weken en twee terugroepingen van 8 dagen. Natuurlijk blijft Minister Heyman demo- kraat Niet verdraaien a u. b. «Ons Volksblad» orgaan der« Groen- kruisers» uit Aalst willen zoo wat den schijn geven dat de Sociahston niet toelaten om het militairontwerp tot diensttijd rege ling op het huidig oogenblik ter bespreking te brengen. Ze willende verdaging, schrij ven de slipdragers der reactie. Tiens I tiens De waarheid is dat wij Socialisten willen dat aan dergelijke kwesties de noodige aan dacht verleend wordt om degelijk en voor de bevolking beyredigend werk te leveren. Maar niet op een drafje om in plaats van vermindering vermeerdering te bewerken. Dat nog niet zulle kristene-demagogen. Dat kunnen ze als ze.... durven Klerikale en liberale bladen spreken over de meerderheid yan Jaspar. Als de Socialisten trachten bet reactionair werk van Minister Jaspar tegen te houden en op zeker oogenblikken de zitting verla ten, stellen we vast dat de klerico-ksisten- demokratische en liberale meerderheid, niet in getal is. Waar is dan de meerderheid? Afwezig! endanzyn de Socialisten obstrutiemakers, omdat ze natuurlyk aan het verraderswerk niet medehelpen. Niet te begrijpen. Terwjjl de reaktionaire bladen de kristen demokraten in 't gezicht spuwen gaat het kristen-demokratisch blad De Tijd voort met de regeering Jaspar II op te hemelen. Arme drommels van broodpolitiekers. De jeugd ie de toekomst. «Leve de Soo. jeugd. Zy is de toekomst onzer arbeidersparty Dat was de kreet van onze leider Van der Velde, en die vooral door al onze vooraan staande dient in acht genomen te worden. Laten we onze joDgeren opleiden met on ze strijd, en hen er mede vertrouweD, want eens dienen ze toch de plaats in te nemen der ouderen. Altijd voor dio Ministersfrak I De christeu-demagoog Heyman, was in October I927 voorzitter van het Congres van het algemeen christen-werkersverbond. Daar werd onder zijn voorzitterschap aan vaard dat de diensttijd tot 6 maanden kon worden verminderd. In Juni 1928, is dezelfde christen demokraat Heyman, als minister van Arbeid en Nijver heid, voor den 8 12-13 en l i maanden dienst met langdurige terugroepingen. Arbeiders oordeelt over de woorden en daden van den kristen-demokratische ar beidersleider. I Nationale betooging op 5 Oogst. Een jeugdbetoogiDg zal plaats hebben ter gelegenheid van het Soc. Internationaal Congres dat te Brussel plaats heeft. In deze betooging zal ook het Rood Ver weer» opmarcheeren, evenals al de vlag gen en kartels onzer partijgroepeeriDgen. Hot Arr. Aalst moet er met een degelijk getal aanwezig zijn. Minstens twee muzioken uit het Arrondis sement gaan meê. Elk neme van heden zijn maatregelen. Pas op uw kiesrecht Van heden af dienen al deze welneinde laatste verkiezing van de Werkrechters- raad niet mogen kiezen hebbeo, inschrij ving te vragen voor de Kamerkiezing van 1929. Tijdig gaan weze de boodschap, want bij elke kiezing is het een sakkeren en vloeken, maar't is gewoonlijk als het al te laat is. Wat komen zal! De reactionnaire handelwijze van Minister Jaspar II zal van geen leien dakje blijven loopen want het kalho iek Vlaamsch-Ver- bond van Kortryk, Turnhout en Mechelen bijeengekomen op een maandelijksche ver gadering, hebben zich tegen de regeer ings- ontwerpen in zake Militaire kwestie uitge sproken. Wat zullen deze uit het Arr. Aalst doen? De Stakers. De burgerpers, die zoo gaarne over de in staking zijnde arbeiders schrijft, zou eens wat moeten sohrijven over de stakers der regeringsmeerderheid, die regelmatig af wezig zijn in do Kamer en aldus de fameu- zen Jaspar in nauwe schoentjes zet. Dat schijnen ons nochtans stakers uit lui aardij. Maar enfln, ze hebben toch hun klui- teD, werken of niet. Wanneer gaan w'er mede beginnen? Ja, wanneer gaan we er mede beginnen met onze penniDg te storten voor het kies- fonds We moeten in i929 kost wat kost de reac tie kloppen, nog harder dan in 1915. Maar die reactie is machtigen sterk voor al op flnaotieël gebied. Wy Socialisten zullen hetopnieuwgausch alléén tegen haar te doen hebben katho lieken, kristeD demokrateD, liberalen en ook Fronters. En toch moeten we zegepralen 1 Wat genot, welke bezieling, wat feest, welke hoop I Welnu met alJen als één man onze weke- lykscho penning te storten, bekomen we wellicht een mooie som en die zetten we om in munitie: vlugschriften, plakbrieven dat z'er onder bezwyken. Willen we kamoraden 't Zoo wol kunnen. M. Moyersoen, burgemeester der stad Aalst, vaardigt een bericht uit tot de bevol king, erop wijzende dat telkens er politieke betoogingen plaats grypon zekere perso nen, huisgevels enz. besmeuren. Zulks is met d© laatste betooging der Fronters nog geschied. Hy wyst erop dat de politie een heel waakzaam oog zal houden en voor de over treders streng zal wezeD. Zoo moet het zyn ook. Men zal aldus misschien de eigen vrien den te pakken krijgen zooals vroeger jaren de katholieken met den H. Joannes op de Houtmarkt. Steunt uwe strijdende werkbroedeis van het fabriek Torley, die staken om hunnen rechtvaardigen eisch te verove ren. Vraag van O ezel Prosper De Bruyn aan den Heer Minister van Kunsten en Wetenschappen lk heb de eer u de volgende vragen te stellen in betrekking met het Fonds der meestbegaaf- den. i° Heeft een leerling van de Hoogere nijver- heidschool te Gent recht op een hulpgeld van het fonds der meestbegaafden 2® Al. 6. van het ministerieel rondschrijven van 27-8-1927 luidtZoo de hulp van het fonds der meestbegaafden in beginsel slechts ver leend wordt voor studiën na de lagere school, laat toch aan bepaling van de wet van 1927 toe steun te verstrekken aan de kinderen die de lessen volgen van den lageren vierden graad, wanneer deze studiën, hoewel kosteloos, bij zondere uitgaven veroorzaken. Het blijft echter wel verstaan dat het verkrijgen van een tege moetkoming, voor deze zoowel als voor andere kinderen, afhankelijk is van de voorwaarde dat ze Bijzonder begaafd moeten zijn. Bovendien moeten de ouders een bijzondere uitgave te dragen hebben; dit is het geval wan neer geen 4" graad is ingericht in de gemeente waar de kinderen wonen en ze aldus verplicht zijn zich naar een andere gemeente te begeven. Kan alsdan een leerplichtig kind, dat de les sen volgt in een middelbare school of in een vakschool van de stad of de gemeente door het kind bewoond, aanspraak maken op een hulp geld van het fonds der meestbegaafden Antwoord 1® De leerlingen der Hoogere nijverheids school te Gent kunnen stuaieleenmgen be komen vanwege het fonds der meestbegaafden. 2. De leerlingen, die den leeftijd van 14 jaar nog niet hebben bereikt, en studeeren aan een middelbare school gevestigd in de gemeente waar de belanghebbenden wonen, kunnen door het fonds ondersteund worden. Kr dient opge merkt dat de leerlingen der voorbereidende afdeelingen verbonden aan deze inrichtingen niet in aanmerking komen voor bedoeld voor deel. De schoolplichtige leerlingen die de lessen eener vakschool volgen worden beschouwd als zijnde in regel met de voorschriften der wet in dien het programma der instelling kan gelijk gesteld worden met dat van den 4® graad der lagere school. Dienvolgens kunnen zij on der dezelfde voorwaarden als de leerlingen van den 4e graad een tegemoetkoming verkrij gen van het fonds der meestbegaafden. verstikten in Frankrijk. Patroons woest gerust.... die zulleo geen opslag meer vragen 1

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1